Nepopularni poslovi i zbog čega?

Zapošljavanje, stanje ekonomije u BiH i svijetu, recesija.

Moderator: Krokodil Behko

Post Reply
User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120140
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6883 times
Been thanked: 7758 times
Status: Online

Nepopularni poslovi i zbog čega?

Post by Krokodil Behko » 08 May 2012, 14:28

Uz 700 maraka, nudi se stan, hrana, odjeća i cigarete ali kandidata nema

Image

Među 543.000 zvanično nezaposlenih u BiH gotovo je nemoguće pronaći radnike koji će čuvajući ovce zarađivati do 700 maraka mjesečno

Tvrde to vlasnici stada, koji kažu da uz tu platu, koja je 118 KM niža od prosječne u BiH, potencijalnim pastirima nude i hranu, piće, smještaj, odjeću i cigarete.

Treba znati da su u našoj zemlji, prema zvaničnoj statistici, znatno manje plaćeni zaposleni u ribarstvu, prerađivačkoj industriji, građevinarstvu, trgovini, ugostiteljstvu i mnogim drugim djelatnostima.

Vlasnicima ovaca, kažu, nije jasno to što u državi u kojoj se povećava broj građana koji gladuju, niko neće da čuva ovce.

Da paradoks bude još veći, dok u BiH ogromna većina nezaposlenih bježi od sela, u bogatoj Italiji raste broj mladih ljudi koji se odlučuju da budu pastiri.

"Ma, neće niko kod nas da radi ovaj posao. Ovdje čobane plaćaju između 500 i 700 maraka, a pored toga, za njih je obezbijeđena i hrana, smještaj, sve... Mladi bi radili nešto drugo, a za stadom neće da idu", žali se Željko Marić, ovčar iz mjesta Petrovo Polje, opština Kneževo/Skender Vakuf.

Sa istim problemima susreću se i vlasnici stada sa Manjače. Ljubomir Kočić trenutno ima oko 1.500 ovaca i oko 1.000 jagnjadi. Kaže da svaki put kada hoće da zaposli pastira, potraga bude mukotrpna.

"Čobana je izuzetno teško naći. Ja imam jednog, a osim njega, nomade mi još sinovi. Mladi danas traže posao, a žele da ga ne nađu. Neće, brate, da rade. Ja pastira zimi plaćam 500 maraka, ali to nije sve. On nema više nikakvih troškova. Plaćena mu je hrana, piće, cigarete, odjeća, prenoćište, ma sve. Ali, eto, u ovoj zemlji, u kojoj svi pričaju o krizi, niko neće da radi ovaj posao", žali se Kočić.

Dok u BiH gotovo niko neće da radi na planini, okružen svježim vazduhom, mladi Italijani masovno zovu vlasnike ovaca i raspituju se za radno mjesto.

Iako je obično rezervisana za starije ljude, ova profesija je nedavno privukla 3.000 mladih Italijana, saopštilo je tijelo "Koldireti", koje djeluje pri Ministarstvu poljoprivrede Italije. Davide Bortoluci (25) ima zvanje tehničara, ali kako nije mogao da nađe posao, sada čuva stado od 400 ovaca u Dolomitima, na sjeveru Italije.

"Srećan sam odlukom koju sam donio. Počeo sam tako što sam pratio druge pastire i učio od njih", ističe Bortoluci.
online

Blackhawk
Status: Offline

Re: Niko ne želi da radi kao čoban za 700 maraka

Post by Blackhawk » 08 May 2012, 14:37

Jes to 700 KM, ali si jednostavno stalno od kuce, nemozes imati ni zivot ni nista, plus rizikujes da se prehladis, razbolis a naravno, uz tih 700 KM sto dobijes nije uplaceno ni zdravstveno niti bilo sta drugo...

User avatar
silence
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9687
Joined: 18 Oct 2010, 23:07
Status: Offline

Re: Niko ne želi da radi kao čoban za 700 maraka

Post by silence » 08 May 2012, 18:36

Ja mislim da je ovo slabo plačen posao. Malo je 700,00 KM za ovako nešto, bez obzira što je sve dodatno besplatno. Težak je i rizičan posao čobana. :sok
Čuvaj se žurbe, jer ona uvijek dovodi do kajanja:
onaj koji žuri govori prije nego što sazna,
odgovara prije negoli nešto shvati,
odluči prije negoli provjeri,
kudi prije nego što se u nešto uvjeri.
(Arapska poslovica)

User avatar
nezaboravna
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3716
Joined: 07 Dec 2011, 11:55
Location: tebi u srcu
Status: Offline

Re: Niko ne želi da radi kao čoban za 700 maraka

Post by nezaboravna » 08 May 2012, 18:51

BlackHawk wrote:Jes to 700 KM, ali si jednostavno stalno od kuce, nemozes imati ni zivot ni nista, plus rizikujes da se prehladis, razbolis a naravno, uz tih 700 KM sto dobijes nije uplaceno ni zdravstveno niti bilo sta drugo...
:valja :valja :valja bruka ti je to,a sta kazes frizak zrak ,mlijeko sir cobanice i jos ti sve bude doooobbbbbrrrrrooooo placeno.Ko ne bi prihvatio ovakvu ponudu za veoma dobru platu 700eu mora da je lud,i nek crkne od gladi kad nece da radi. :lud :lud
Tko ti priča o tuđim manama, drugima će pričati o tvojim
Ako ti život da 1000 razloga za plač, ti nađi 1001 razlog za smijeh.

dacina_curica
Status: Offline

Re: Niko ne želi da radi kao čoban za 700 maraka

Post by dacina_curica » 08 May 2012, 19:14

Moze li mi neko pojasniti na sta se sve svodi posao cobana?

Nezaboravna, nije 700€ vec 700KM...ipak je to velika razlika

Blackhawk
Status: Offline

Re: Niko ne želi da radi kao čoban za 700 maraka

Post by Blackhawk » 08 May 2012, 19:30

Coban sluzi za cuvanje stada, i to od jutra do mraka, i mora stalno da ide za njima, i vodi ih od jedne ispase do druge..
Mlijeko, sir, cobanice.... Hmm.. pa vecinom se ovce cuvaju po vrletima i planinama gdje nema ni kuca niti ljudi.. Sam si tu uz par pasa kao najboljih jarana i to je to.. Rizikujes da budes napadnut od divljih zivotinja, da ti napadnu stado i ko zna sta sve jos ne..

A ne bjezim od tog posla, ali da je placen onako kako treba.. Cijelo svoje djetinjstvo sam proveo na selu i cuvao ovce, tako da mi to nije strano.. Ali cuvati veliko stado ovaca iziskuje i vece napore..
Tu nemas odmora, nemas godisnjeg, nemas nista. Vjerovatno jedan dan sedmicno, ako imas i taj jedan.. Ustajes cim sunce izadje, i vracas se kuci sa zadnjim zrakama sunca. I to ne svojoj kuci, neko u neku kolibu negdje na brdu pored stada.. I sve to za 700 KM ??
Nek mi da 8 sati dnevno rada, slobodne dane, nek uplacuje osiguranje i penziono, radit cu to i za 500 KM.. A ovako... nisu te pare vrijedne toga..

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Niko ne želi da radi kao čoban za 700 maraka

Post by Zagorka » 08 May 2012, 19:32

Kako ces na kraju dobiti isplatu ako nigdje ne pise da si radio?Kome ces ga tuziti? :kafa
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
silence
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9687
Joined: 18 Oct 2010, 23:07
Status: Offline

Re: Niko ne želi da radi kao čoban za 700 maraka

Post by silence » 08 May 2012, 19:34

BlackHawk wrote: Nek mi da 8 sati dnevno rada, slobodne dane, nek uplacuje osiguranje i penziono, radit cu to i za 500 KM.. A ovako... nisu te pare vrijedne toga..
Naravno da nisu. I još se čude da niko neće da radi ovaj posao.... :sok
Posao čobana ne bi trebao da bude ovako obezvrijeđen.
Čuvaj se žurbe, jer ona uvijek dovodi do kajanja:
onaj koji žuri govori prije nego što sazna,
odgovara prije negoli nešto shvati,
odluči prije negoli provjeri,
kudi prije nego što se u nešto uvjeri.
(Arapska poslovica)

Blackhawk
Status: Offline

Re: Niko ne želi da radi kao čoban za 700 maraka

Post by Blackhawk » 08 May 2012, 19:42

A zarada je tu velika za one koji imaju stado ...
Za recimo 100 ovaca, godisnje je 80% novih, znaci 80 janjadi, mozda i vise, jer cest je slucaj da se ovca oblizni i ojanji dvoje janjaca, plus neke se janje i 2x godisnje..
Jedno janje kosta oko 150 -200 KM zavisno u kojo dobi se proda... 80x150=12000 KM
Ako se prodaju kao ovce, idu izmedju 250-300 KM, ovnovi za kurbana znaju biti i po 350 KM..
Plus vuna od redovnog sisanja, tu nista ne gube, pa sir, mlijeko..
Vecina njih ide po drzavnom zemljistu, tako da nemaju neki veliki trosak za hranu, jer ovce pasu cak i zimi... Jedino kad je bas velik snijeg onda se hrane u toru sa sijenom..

Znaci konstantno imaju obnovu, i sve sto prodaju je cista zarada....

Al da ostanemo kod ovih 12000 KM godisnje... Da vise nema ni marke zarade, opet je dovoljno, jer danas rijetko ko u Bosni ima platu 1000 KM mjesecno(12000 godisnje)..
Vrlo unosan posao, ali za vlasnike ovaca, za cobane ne bas, a oni se jos i najvise odricu i najvise rade..

dacina_curica
Status: Offline

Re: Niko ne želi da radi kao čoban za 700 maraka

Post by dacina_curica » 08 May 2012, 19:45

Hvala BlackHawk :)
Ja sam potpuno neupucena ali cak i meni laiku to zvuci kao uzasno mala cifra; pogotovo kada govore o stadu od 1,000+ zivotinja :sok.

User avatar
STrendzer
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8758
Joined: 26 Jan 2012, 20:39
Status: Offline

Re: Niko ne želi da radi kao čoban za 700 maraka

Post by STrendzer » 08 May 2012, 19:48

"dacina_curica"]Moze li mi neko pojasniti na sta se sve svodi posao cobana?
coban je ta osoba koja treba i mora da ide za ovcijom pamecu i da ih cuva.. :pusi ;)

User avatar
nezaboravna
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3716
Joined: 07 Dec 2011, 11:55
Location: tebi u srcu
Status: Offline

Re: Niko ne želi da radi kao čoban za 700 maraka

Post by nezaboravna » 08 May 2012, 19:49

dacina_curica wrote:Hvala BlackHawk :)
Ja sam potpuno neupucena ali cak i meni laiku to zvuci kao uzasno mala cifra; pogotovo kada govore o stadu od 1,000+ zivotinja :sok.
:sok :sok Onda se moras naredit :cool :valja :valja :valja
Tko ti priča o tuđim manama, drugima će pričati o tvojim
Ako ti život da 1000 razloga za plač, ti nađi 1001 razlog za smijeh.

User avatar
silence
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9687
Joined: 18 Oct 2010, 23:07
Status: Offline

Re: Niko ne želi da radi kao čoban za 700 maraka

Post by silence » 08 May 2012, 19:49

burek67 wrote:
"dacina_curica"]Moze li mi neko pojasniti na sta se sve svodi posao cobana?
coban je ta osoba koja treba i mora da ide za ovcijom pamecu i da ih cuva.. :pusi ;)
Nisi u pravu burek.. :hihi
Čoban mora biti pametniji od ovaca...
:valja
Čuvaj se žurbe, jer ona uvijek dovodi do kajanja:
onaj koji žuri govori prije nego što sazna,
odgovara prije negoli nešto shvati,
odluči prije negoli provjeri,
kudi prije nego što se u nešto uvjeri.
(Arapska poslovica)

Blackhawk
Status: Offline

Re: Niko ne želi da radi kao čoban za 700 maraka

Post by Blackhawk » 08 May 2012, 19:53

Ovce su vrlo pametne zivotinje, i dovoljno ih je par puta odvesti na jednu pasu, i vec ce znati same put i idu same.. Isto tako sa pase se same vracaju kuci samo ides pored njih... Ali jeste problem sa vecim stadom, pogotovo gdje ima malih janjadi, tu treba vise posla, moras paziti da koje ne zaluta, da se ne zagubi, a vrlo cesto moras i janjiti ovcu na sred njive, pa onda nositi tek porodjeno janje do tora..

User avatar
STrendzer
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8758
Joined: 26 Jan 2012, 20:39
Status: Offline

Re: Niko ne želi da radi kao čoban za 700 maraka

Post by STrendzer » 08 May 2012, 19:54

coban je ta osoba koja treba i mora da ide za ovcijom pamecu i da ih cuva.. :pusi ;)
Nisi u pravu burek.. :hihi
Čoban mora biti pametniji od ovaca...
:valja[/quote]
[/quote]

pa silence mozda je coban i pametniji od ovaca,to ne sporim ali dok ih cuva mora da ide za njihovom pamecu.. :oo :plavi :plavi

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Niko ne želi da radi kao čoban za 700 maraka

Post by Zagorka » 08 May 2012, 19:57

Burek bi njih pola sasjeck'o dok bi gazda dosao :D.
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
STrendzer
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8758
Joined: 26 Jan 2012, 20:39
Status: Offline

Re: Niko ne želi da radi kao čoban za 700 maraka

Post by STrendzer » 08 May 2012, 20:03

madam Bovary wrote:Burek bi njih pola sasjeck'o dok bi gazda dosao :D.

haj' priznaj madam ;) ,draze ti je da me malo bocnes ovako nego da pojedes najbolju tablu cokolade.. :cvike :obrve

User avatar
silence
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9687
Joined: 18 Oct 2010, 23:07
Status: Offline

Re: Niko ne želi da radi kao čoban za 700 maraka

Post by silence » 08 May 2012, 20:05

burek67 wrote:
coban je ta osoba koja treba i mora da ide za ovcijom pamecu i da ih cuva.. :pusi ;)
Nisi u pravu burek.. :hihi
Čoban mora biti pametniji od ovaca...
:valja
pa silence mozda je coban i pametniji od ovaca,to ne sporim ali dok ih cuva mora da ide za njihovom pamecu.. :oo :plavi :plavi
Možda si upravu...Ide za njima i čuva ih... Nešto razmišljam da im je baš lijepo. Spusti se na nivo ovce i samo "bleji", one ga vode, a on polako šeta za njima... Ptičice pjevaju, vjetrić pirka... Kada stado zastane, a on legne u duboku hladovinu, gleda u nebo...udiše čisti zrak... Pokraj njega ruksak, a u njemu nema šta nema od hrane i pića... Pa vidi kako mu je lijepo. Hahaha...ja rekoh da je malo plačen. Trebao bi on gazdi platiti za ovakvu ljepotu... :hihi
Last edited by silence on 08 May 2012, 20:06, edited 1 time in total.
Čuvaj se žurbe, jer ona uvijek dovodi do kajanja:
onaj koji žuri govori prije nego što sazna,
odgovara prije negoli nešto shvati,
odluči prije negoli provjeri,
kudi prije nego što se u nešto uvjeri.
(Arapska poslovica)

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Niko ne želi da radi kao čoban za 700 maraka

Post by Zagorka » 08 May 2012, 20:05

burek67 wrote:
madam Bovary wrote:Burek bi njih pola sasjeck'o dok bi gazda dosao :D.

haj' priznaj madam ;) ,draze ti je da me malo bocnes ovako nego da pojedes najbolju tablu cokolade.. :cvike :obrve
priznajem!........kao i to da bih pristala biti cobanica,ako bi ti cobanio sa mnom :zubi
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
STrendzer
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8758
Joined: 26 Jan 2012, 20:39
Status: Offline

Re: Niko ne želi da radi kao čoban za 700 maraka

Post by STrendzer » 08 May 2012, 20:14

madam Bovary wrote: priznajem!........kao i to da bih pristala biti cobanica,ako bi ti cobanio sa mnom :zubi
mah s tobom madam sad "pod Grmec idem" ovce cuvat :plavi ...samo kontam da bi nas dvoje pola ovaca izgubili(haman bi pored ociju bili "slijepi ;))...

poslije bi nas strpali u zatvor ne vjerujuci nam da smo imali oci samo za ..... ;) :hihi i izgubili pola stada.. :zubi

Post Reply

Return to “Posao & Ekonomija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 12 guests