U BiH niko ne želi da bude radnik

Zapošljavanje, stanje ekonomije u BiH i svijetu, recesija.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Major
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1775
Joined: 24 Dec 2011, 23:30
Status: Offline

Re: U BiH niko ne želi da bude RADNIK

Post by Major » 30 May 2012, 15:49

I zaista, naslov govori sve, docarava pravu sliku BiH gradjanina.
U mom selu ni za lijeka nemozezs naci zanatlije ili nize obrazovanog insana.

Mahom fakultetski obrazovani, cak i par doktora nuka..doktor masinstva, doktor rudarstva ili doktor ekonomije.
Mladih djevojaka koje su diplomirale puni kafici po carsiji koje rade kao konobarice, e hebem ti onda diplomu.

Dobar zanatlija je zakon i moze se serbez ako ne i jaaaaako dobro zivjeti.
Ali raditi malo ko hoce, svi hoce da zapovijedaju i zanovijetaju, sa nasim nacinom skolstva idemo u kolektivnu propast.
Mojim par diplomiranih komsija, njima bi se plasio ponuditi tri ovce na cuvanje, dvije ovce bi garant zagubili.
"In dem Augenblick, in dem ein Mensch den Sinn und den
Wert des Lebens bezweifelt, ist er krank"....Sigmund Freud

Voljena
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1307
Joined: 23 Jul 2011, 09:37
Status: Offline

Re: U BiH niko ne želi da bude RADNIK

Post by Voljena » 31 May 2012, 09:27

a svi se zale kako nema posla :aplauzz

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120404
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6970 times
Been thanked: 7901 times
Status: Offline

Poljoprivreda: Dnevnica 40 KM a niko neće da radi!

Post by Krokodil Behko » 03 Jun 2013, 11:36

Image

Poljoprivrednici u BiH kažu da su na velikim mukama, jer im ove sezone treba mnogo sezonskih radnika, koje ne uspijevaju da pronađu, iako dnevnica za rad na selu dostiže i do 40 maraka.

Za sezonce će, ističu poljoprivredni proizvođači, u narednim mjesecima posla biti na pretek, jer slijedi kopanje usjeva, kupljenje sijena, branje voća i slično.

"Na selima je situacija takva da se nudi dnevnica od 25 do 40 maraka, a uz to radnici imaju i dva obroka i niko neće da radi! Dobiju odmah pare i jelo, ali neće", kaže Vladimir Usorac, predsjednik Udruženja poljoprivrednih proizvođača - mljekara RS.

Problem je, smatra on, što bi svi da budu na državnim "jaslama".

"Ne znam ja šta je s narodom! Sve interesuje da budu službenici u državnoj administraciji, da sjede pored računara, igraju karte, popiju dvije-tri kafice i čekaju kraj radnog vremena. Nema tih poslova više nigdje u svijetu", kritikuje Usorac.

Ogorčen je i Enes Hasanović, sekretar Udruženja poljoprivrednika BiH, Sektor Tuzlanskog kantona, koji kaže da je prije nekoliko dana tražio radnika za utovar sijena, ali da pomoć nije pronašao.

"Kod nas je dnevnica između 30 i 40 maraka. Ko pristane, ima čitav dan da jede, a obezbijeđeni su i kafa i pivo. Ipak, radnika je teško naći. Evo, na birou u Kalesiji je 9.000 nezaposlenih, ali kad zovnem nekoga da mi pomogne oko sijena, kaže: 'Ne mogu, kolje me prašina!'", priča za Nezavisne novine Hasanović.

Posebno je, ističe on, teško ubijediti mlade ljude da rade na selu.

"Ja imam jednog čovjeka, penzionera, koji hoće raditi kad god nije zauzet. A ovi mladi neće, sjede u kafićima", žali se Hasanović.

Poput njega, i Ostoja Nikolić, predsjednik Udruženja poljoprivrednika "Stočar" iz Bijeljine, razočaran je pošto i u Semberiji nije lako pronaći nekog ko bi se uhvatio vila ili motike.

"Sezonskog radnika veoma je teško naći. Cijena rada kreće se od 25 do 35 maraka dnevno, a uključena su tri obroka, te dva puta kafa. Ali, većina ljudi bira posao, neće da rade u poljoprivredi. Radili bi lakše poslove, sat-dva, a čitav dan veoma teško", kaže Nikolić.

Prema njegovim riječima, u selima će narednih mjeseci biti mnogo posla.

"Sad je sezona i ko hoće da radi, lako će moći da zaradi dnevnicu", naglašava Nikolić.

(Nezavisne.com, DEPO PORTAL, BLIN MAGAZIN/md)
online

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37870
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2940 times
Been thanked: 2279 times
Status: Offline

Re: Poljoprivreda: Dnevnica 40 KM a niko neće da radi!

Post by Pasaga » 03 Jun 2013, 16:17

Ovde neke stvari ,ove kolege nisu pojasnile.
Sta oni smatraju dnevnicom.....
ili je to od sunca do sunca..... :cudi
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Jonas
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3445
Joined: 19 Feb 2012, 10:40
Location: Forum
Has thanked: 100 times
Been thanked: 302 times
Status: Offline

Re: Poljoprivreda: Dnevnica 40 KM a niko neće da radi!

Post by Jonas » 03 Jun 2013, 16:34

Ovo mi je dobra inspiracija za ulaganje u Bosnu. :valja

PS: To je idealna prilika (i) za one koji prose na cesti... da nesto na posten nacin zarade.

User avatar
Fatma
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2971
Joined: 13 Mar 2013, 12:49
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Poljoprivreda: Dnevnica 40 KM a niko neće da radi!

Post by Fatma » 03 Jun 2013, 16:51

Ovi što prose,nisu zainteresovani za drugi biznis,vjeruj mi...

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Poljoprivreda: Dnevnica 40 KM a niko neće da radi!

Post by Zagorka » 03 Jun 2013, 19:34

Pisala sam ja još lani,da moj stari ne može naći nekoga da mu pomogne voće brati,ili šta drugo,isto bi imao hranu,piće,pauzu i 30 maraka.....ljudi traže 50 :lud .......
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
STrendzer
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8758
Joined: 26 Jan 2012, 20:39
Status: Offline

Re: Poljoprivreda: Dnevnica 40 KM a niko neće da radi!

Post by STrendzer » 03 Jun 2013, 20:09

Jonas wrote:Ovo mi je dobra inspiracija za ulaganje u Bosnu. :valja

PS: To je idealna prilika (i) za one koji prose na cesti... da nesto na posten nacin zarade.
ovi sto prose nema sanse da ih natjeras da rade,mosH ih strijeljat ali nece radit!...to je tako..

User avatar
paparaci
Hadžija
Hadžija
Posts: 6706
Joined: 26 Mar 2010, 22:08
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Poljoprivreda: Dnevnica 40 KM a niko neće da radi!

Post by paparaci » 03 Jun 2013, 22:07

to je. svi bi para lahke ruke i svi bi glumili neku gospodu.
mnogima je to cak ispod ponizenja iako je rijec o sasvim normalnom poslu i postenoj zaradi. ali zato vole pametovati ubij Boze...

takvih mi uopste nije zao. mogu kraj mene krepati, sto se mene tice. znam trojicu momaka iz svog sela koji su non stop radili. nisu gledali sta. bili su jako vrijedni i to sam jako cijenio. na kraju su se sve trojica uspjeli izvuci zenidbom u inostranstvo i sad zive normalnim i dobrim zivotom. tako mi je drago za njih!
NeK pUkNu DuSmAnI...

:srce S a n i c a - G r m e č :srce

User avatar
Edin'
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 419
Joined: 29 Oct 2010, 19:56
Location: Westeros
Status: Offline

"Niko neće u obućare, krojače, zavarivače, keramičare...."

Post by Edin' » 29 Mar 2016, 07:44

zdravooo

pročitah objavu na klixu kako iz ministarstva obrazovanja kažu da je sve manje zanatlija a sve više fakultetski obrazovanih osoba koje su većinom na birou.
"Ove godine smo pokušali da nešto promijenimo i unaprijedimo u srednjem obrazovanju, ali malo smo odmakli od onoga što je bilo prije, jer nama upisnu politiku diktiraju roditelji i lokalne zajednice", rekao je ministar prosvjete i kulture RS Dane Malešević
"Roditelji ne žele da njihova djeca završavaju određene zanate koji bi dali mogućnost njihovoj djeci da se zaposle. Niko neće u obućare, krojače, zavarivače, keramičare i slična zanimanja", napominje Malešević.


eh ,moje lično mišljenje je da bi djeca trebala što više upisivati zanate,dosta se može i zaraditi ako si dobar majstor,a neko će sa dobrim zanatom i otići iz države. A šta će pravnici i ekonomisti ,sociolozi itd,na birou ih ima na pretek ... Bez dobre štele teško da će igdje upasti.

vaše mišljenje ?
"The lion doesn't concern himself with the opinions of the sheep."

User avatar
Nole
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10065
Joined: 04 Sep 2015, 15:20
Status: Offline

Re: "Niko neće u obućare, krojače, zavarivače, keramičare...

Post by Nole » 29 Mar 2016, 07:48

Bogami u keramičare hoće...ogule te kad menjaš pločice a piče i po Nemačkoj da rade keramiku....

User avatar
Edin'
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 419
Joined: 29 Oct 2010, 19:56
Location: Westeros
Status: Offline

Re: "Niko neće u obućare, krojače, zavarivače, keramičare...

Post by Edin' » 29 Mar 2016, 07:49

Statistika kaže sve ih je više u gimnaziji,ekonomskoj i tako te škole gdje bez fakulteta možeš ležat samo kod tate i mame
"The lion doesn't concern himself with the opinions of the sheep."

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102613
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2976 times
Been thanked: 3082 times
Status: Offline

Re: "Niko neće u obućare, krojače, zavarivače, keramičare...

Post by Chloe » 29 Mar 2016, 07:50

Majstor dok je ugradio peć na pelet, programirao je, zamjenio par radijatora, dva ugradio .. sve to u par dana, uzeo je više od pola moje plate. :123
Pitala sam sina bi li u vodoinstalatere ... slijedio je teleći pogled. :grana

Bože daj da me se ne sjeti. :(
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Edin'
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 419
Joined: 29 Oct 2010, 19:56
Location: Westeros
Status: Offline

Re: "Niko neće u obućare, krojače, zavarivače, keramičare...

Post by Edin' » 29 Mar 2016, 07:51

Ma ne razmišljaju djeca pametno u tim godinama ne znam zasto je to kod nas tako ali u evropi dosta djece upisuje zanat iskljucivo zbog dobro placenog posla
"The lion doesn't concern himself with the opinions of the sheep."

User avatar
Nole
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10065
Joined: 04 Sep 2015, 15:20
Status: Offline

Re: "Niko neće u obućare, krojače, zavarivače, keramičare...

Post by Nole » 29 Mar 2016, 07:52

Edin' wrote:Statistika kaže sve ih je više u gimnaziji,ekonomskoj i tako te škole gdje bez fakulteta možeš ležat samo kod tate i mame
Danas u Srbiji gde je privreda na izdisaju jedina perspektiva je IT

User avatar
Edin'
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 419
Joined: 29 Oct 2010, 19:56
Location: Westeros
Status: Offline

Re: "Niko neće u obućare, krojače, zavarivače, keramičare...

Post by Edin' » 29 Mar 2016, 07:56

za IT ti ne treba fakultet samo dobra volja i marljivost.Sve ima na google,youtube etc
"The lion doesn't concern himself with the opinions of the sheep."

User avatar
Nole
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10065
Joined: 04 Sep 2015, 15:20
Status: Offline

Re: "Niko neće u obućare, krojače, zavarivače, keramičare...

Post by Nole » 29 Mar 2016, 07:58

Edin' wrote:za IT ti ne treba fakultet samo dobra volja i marljivost.Sve ima na google,youtube etc
Za IT treba i talenat i fakultet....

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: "Niko neće u obućare, krojače, zavarivače, keramičare...

Post by storm » 29 Mar 2016, 08:00

Ima više razina tog problema.
Prvi je da je to trend u svim zemljama na zapadu... Koliko znam već je sad premija pronaći majstora zanatliju engleza u engleskoj, Francuza u Francuskoj, nijemca u njemačkoj... Itd...
Drugo je što društvo smatra da nisi "uspio" ako imaš samo zanat.. A dobar zanatlija šibne u zaradi mnoge sociologe i ine fakultetlije - naravno ako je kvalitetan i vrijedan.
Treće.. Globalizacijom mi teško da rukama i fizičkim radom možemo konkurirati jeftinom istoku!
Nema više kombinata, mega oura, soura... Da se zaposle mase radnika i zanatlija... Možeš samo znanjem i granama sa visokom dodanom vrijednosti konkurirati.
Vjerojatno neki pravi balans treba postaviti
..koji je danas takav a za pet godina može biti sasvim drukčiji.
Ja znam da u slovenskim školama npr građevina smjer ima od cca25 učenika u razredu, maksimalno 5 slovenaca...
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Nole
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10065
Joined: 04 Sep 2015, 15:20
Status: Offline

Re: "Niko neće u obućare, krojače, zavarivače, keramičare...

Post by Nole » 29 Mar 2016, 08:01

Chloe wrote:Majstor dok je ugradio peć na pelet, programirao je, zamjenio par radijatora, dva ugradio .. sve to u par dana, uzeo je više od pola moje plate. :123
Pitala sam sina bi li u vodoinstalatere ... slijedio je teleći pogled. :grana

Bože daj da me se ne sjeti. :(
Ako je odličan đak sigurno neće hteti...

User avatar
Nole
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10065
Joined: 04 Sep 2015, 15:20
Status: Offline

Re: "Niko neće u obućare, krojače, zavarivače, keramičare...

Post by Nole » 29 Mar 2016, 08:04

storm wrote:Ima više razina tog problema.
Prvi je da je to trend u svim zemljama na zapadu... Koliko znam već je sad premija pronaći majstora zanatliju engleza u engleskoj, Francuza u Francuskoj, nijemca u njemačkoj... Itd...
Drugo je što društvo smatra da nisi "uspio" ako imaš samo zanat.. A dobar zanatlija šibne u zaradi mnoge sociologe i ine fakultetlije - naravno ako je kvalitetan i vrijedan.
Treće.. Globalizacijom mi teško da rukama i fizičkim radom možemo konkurirati jeftinom istoku!
Nema više kombinata, mega oura, soura... Da se zaposle mase radnika i zanatlija... Možeš samo znanjem i granama sa visokom dodanom vrijednosti konkurirati.
Vjerojatno neki pravi balans treba postaviti
..koji je danas takav a za pet godina može biti sasvim drukčiji.
Ja znam da u slovenskim školama npr građevina smjer ima od cca25 učenika u razredu, maksimalno 5 slovenaca...
Storme moleri keramičari non stop piče po zapadu i uzimaju lepu kintu. Nekada su to radili Poljaci sad im sa ovih prostora otimaju posao jer su za zapad jeftini a ovde je to lepa kinta..

Post Reply

Return to “Posao & Ekonomija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 18 guests