U BiH niko ne želi da bude radnik

Zapošljavanje, stanje ekonomije u BiH i svijetu, recesija.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: "Niko neće u obućare, krojače, zavarivače, keramičare...

Post by storm » 29 Mar 2016, 08:06

Znam Nole... Ovdje je ulaskom bugarske u eu odjednom postao sinonim za električara - bugarin :D.
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Edin'
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 419
Joined: 29 Oct 2010, 19:56
Location: Westeros
Status: Offline

Re: "Niko neće u obućare, krojače, zavarivače, keramičare...

Post by Edin' » 29 Mar 2016, 08:06

Nole wrote:
Edin' wrote:za IT ti ne treba fakultet samo dobra volja i marljivost.Sve ima na google,youtube etc
Za IT treba i talenat i fakultet....
Očito nisi upućen pogledaj sajtove za posao,tipa posao.ba jako jako puno firmi traži IT stručnjake,najčešče su to Java programeri,Web developeri ,C## developer itd... Čak možeš pogledat i karriere.at austrijski sajt pa ćeš vidjeti da se traže ti ljudi i ne treba ti ni diploma nikakva oni ti je dadnu na testiranju.
Zašto plaćat faks 5 godina kad za 1 godinu dana možeš naučit neki solidan programski jezik s kojim možeš zaradit novac.
"The lion doesn't concern himself with the opinions of the sheep."

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: "Niko neće u obućare, krojače, zavarivače, keramičare...

Post by storm » 29 Mar 2016, 08:08

Ja se baš trenutno bavim sa C# :hihi
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Čupava
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45445
Joined: 16 Feb 2016, 13:35
Location: Kad zatvorim oci, budem gdje pozelim...<3
Been thanked: 8 times
Status: Offline

Re: "Niko neće u obućare, krojače, zavarivače, keramičare...

Post by Čupava » 29 Mar 2016, 08:12

Obućara sve je manje to je tacno, ko vise popravlja obuću, zene većinom štiklu .. A i one sve manje, jeftinije je kupiti nove cipele nego jebpoptavljati - osim ako nije rijec o kvalitetnijoj obuci pa covjek moze i halaliti popravku..

Krojači također - haljina i odjeće također uvijek snižene ima.. Malo ko da ide krojaču nesto siti po mjeri i zelji.. A i u prodavnicama krate odjeću na mjestu tako da ne sjecam se kad sam otisla do krojača...

Ostali zamati izumiru, nazalost..mladi zele da rade znajući unaprijed radno vrijeme..dok neki od zanata zna se kad počinje radno vrijeme, a nikad se ne zna kad je kraj, pa i za week-end se radi..
.

User avatar
Edin'
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 419
Joined: 29 Oct 2010, 19:56
Location: Westeros
Status: Offline

Re: "Niko neće u obućare, krojače, zavarivače, keramičare...

Post by Edin' » 29 Mar 2016, 08:21

Čupava wrote:Obućara sve je manje to je tacno, ko vise popravlja obuću, zene većinom štiklu .. A i one sve manje, jeftinije je kupiti nove cipele nego jebpoptavljati - osim ako nije rijec o kvalitetnijoj obuci pa covjek moze i halaliti popravku..

Krojači također - haljina i odjeće također uvijek snižene ima.. Malo ko da ide krojaču nesto siti po mjeri i zelji.. A i u prodavnicama krate odjeću na mjestu tako da ne sjecam se kad sam otisla do krojača...

Ostali zamati izumiru, nazalost..mladi zele da rade znajući unaprijed radno vrijeme..dok neki od zanata zna se kad počinje radno vrijeme, a nikad se ne zna kad je kraj, pa i za week-end se radi..
Vala sto se tice krojaca njih u danasnje vrijeme itekako treba,pogledaj samo koliko krojackih firmi ima u BiH i zaposljavaju hiljade radnika i jos im treba ljudi sa znanjem. CarTrim,Prevent itd
"The lion doesn't concern himself with the opinions of the sheep."

User avatar
Nole
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10065
Joined: 04 Sep 2015, 15:20
Status: Offline

Re: "Niko neće u obućare, krojače, zavarivače, keramičare...

Post by Nole » 29 Mar 2016, 08:29

Edin' wrote:
Nole wrote:
Edin' wrote:za IT ti ne treba fakultet samo dobra volja i marljivost.Sve ima na google,youtube etc
Za IT treba i talenat i fakultet....
Očito nisi upućen pogledaj sajtove za posao,tipa posao.ba jako jako puno firmi traži IT stručnjake,najčešče su to Java programeri,Web developeri ,C## developer itd... Čak možeš pogledat i karriere.at austrijski sajt pa ćeš vidjeti da se traže ti ljudi i ne treba ti ni diploma nikakva oni ti je dadnu na testiranju.
Zašto plaćat faks 5 godina kad za 1 godinu dana možeš naučit neki solidan programski jezik s kojim možeš zaradit novac.
Sin mi je zapososlen kao IT završio je državni fakultet i radi od dana kad je zadnji ispit dao. Diplomirao je kao zaposlen...za ozbiljne firme treba fakultet. Ja mu kažem da ne žuri naoolje, nek krade još koju godinu "zanat" pa nek vidi da li ići van ili otvoriti svoju firmu ovde koja će raditi za strane kompanije.

User avatar
Edin'
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 419
Joined: 29 Oct 2010, 19:56
Location: Westeros
Status: Offline

Re: "Niko neće u obućare, krojače, zavarivače, keramičare...

Post by Edin' » 29 Mar 2016, 08:55

I da nije zavrsio fakultet,kod kuce se moze naucit,samo malo volje i truda
"The lion doesn't concern himself with the opinions of the sheep."

User avatar
Nole
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10065
Joined: 04 Sep 2015, 15:20
Status: Offline

Re: "Niko neće u obućare, krojače, zavarivače, keramičare...

Post by Nole » 29 Mar 2016, 09:22

Edin' wrote:I da nije zavrsio fakultet,kod kuce se moze naucit,samo malo volje i truda
Samo što ovako ima i bolje znanje i odmah primljen u odličnu firmu gde samo može da napreduje. Ne primaju u jakim firmama samouke IT radnike...možda u nekim malim.

User avatar
Edin'
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 419
Joined: 29 Oct 2010, 19:56
Location: Westeros
Status: Offline

Re: "Niko neće u obućare, krojače, zavarivače, keramičare...

Post by Edin' » 29 Mar 2016, 09:26

Kad već znaš radit onda ti nije problem dat koju hiljadu za diplomu ,ali 5 godina ić u školu i plaćat a može se za godinu dana naučit bez da plaćaš što da ne još ako imaš neki zanat nešto pored toga da možeš radit ,onda si hadzija
"The lion doesn't concern himself with the opinions of the sheep."

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120143
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6884 times
Been thanked: 7762 times
Status: Online

Re: "Niko neće u obućare, krojače, zavarivače, keramičare...

Post by Krokodil Behko » 29 Mar 2016, 10:15

Edin' wrote: Očito nisi upućen pogledaj sajtove za posao,tipa posao.ba jako jako puno firmi traži IT stručnjake,najčešče su to Java programeri,
Zar Java još postoji?
online

User avatar
Nole
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10065
Joined: 04 Sep 2015, 15:20
Status: Offline

Re: "Niko neće u obućare, krojače, zavarivače, keramičare...

Post by Nole » 29 Mar 2016, 10:35

Edin' wrote:Kad već znaš radit onda ti nije problem dat koju hiljadu za diplomu ,ali 5 godina ić u školu i plaćat a može se za godinu dana naučit bez da plaćaš što da ne još ako imaš neki zanat nešto pored toga da možeš radit ,onda si hadzija
da je tako kao što tvrdiš fakulteti ne bi ni postojali...naučiš za koju hiljadarku na kursevima...

Ideja
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3275
Joined: 26 Mar 2010, 10:21
Status: Offline

Re: "Niko neće u obućare, krojače, zavarivače, keramičare...

Post by Ideja » 29 Mar 2016, 11:09

Krokodil Behko wrote:
Zar Java još postoji?
Postoji. To je ono nesto :ooo sto sam neki dan morala iskljuciti na mobitelu jer vise nisam mogla otvarati linkove
"Jer, bez imalo sumnje, drvo za moj tabut raste. I platno posmrtno, moje, neko negdje tka... "

navika
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12400
Joined: 18 Mar 2015, 20:07
Status: Offline

Re: "Niko neće u obućare, krojače, zavarivače, keramičare...

Post by navika » 29 Mar 2016, 15:11

Zavisi gdje zivimo, neko je spreman raditi za tako malo, bilo sta.

Jedan engleski novinar poduzeo je jedno zanimljivo istraživanje:

Kupio je jedan kruh i stao na ugao najprometnijih ulica raznih gradova.
Prolaznicima je, međutim, postavljao samo jedno pitanje:


Da li ste voljni za jedan kruh raditi jedan puni sat?

Evo što je čuo u nekima od gradova.

U Hamburgu su ga ismijali.

U New Yorku ga je uhapsila policija.

U Abuji (Nigerija) nekoliko se ljudi javilo da će za taj kruh raditi tri sata.

U New Delhiju se skupilo oko njega nekoliko stotina ljudi koji su bili voljni za taj kruh raditi cijeli dan!

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80782
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9955 times
Been thanked: 6802 times
Status: Online

Re: "Niko neće u obućare, krojače, zavarivače, keramičare...

Post by Julia-Klara » 29 Mar 2016, 16:50

Nole wrote:
Edin' wrote:I da nije zavrsio fakultet,kod kuce se moze naucit,samo malo volje i truda
Samo što ovako ima i bolje znanje i odmah primljen u odličnu firmu gde samo može da napreduje. Ne primaju u jakim firmama samouke IT radnike...možda u nekim malim.
kako grijesis :D nemam fakultet, a radim u ITu, i zamisli, ne u maloj firmi. Odskocna daska mi je bila IBM :cudi
Samo kod nas se gleda fakultet, svugdje u svijetu traze znanje i iskustvo

Da mi je ov apamet bila kad sma imala 15 godina zavrsila bih za frizerku. Sad vise nemam vremena za to, no nikad se ne zna
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: "Niko neće u obućare, krojače, zavarivače, keramičare...

Post by Mutevelija » 29 Mar 2016, 17:03

Chloe wrote:Majstor dok je ugradio peć na pelet, programirao je, zamjenio par radijatora, dva ugradio .. sve to u par dana, uzeo je više od pola moje plate. :123
Pitala sam sina bi li u vodoinstalatere ... slijedio je teleći pogled. :grana

Bože daj da me se ne sjeti. :(
Završio sam je ja pa opet nikakvog hajra.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Nole
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10065
Joined: 04 Sep 2015, 15:20
Status: Offline

Re: "Niko neće u obućare, krojače, zavarivače, keramičare...

Post by Nole » 29 Mar 2016, 17:11

Julia-Klara wrote:
Nole wrote:
Edin' wrote:I da nije zavrsio fakultet,kod kuce se moze naucit,samo malo volje i truda
Samo što ovako ima i bolje znanje i odmah primljen u odličnu firmu gde samo može da napreduje. Ne primaju u jakim firmama samouke IT radnike...možda u nekim malim.
kako grijesis :D nemam fakultet, a radim u ITu, i zamisli, ne u maloj firmi. Odskocna daska mi je bila IBM :cudi
Samo kod nas se gleda fakultet, svugdje u svijetu traze znanje i iskustvo

Da mi je ov apamet bila kad sma imala 15 godina zavrsila bih za frizerku. Sad vise nemam vremena za to, no nikad se ne zna
Zamisli sebe koliko li ti je vremena trebalo da stigneš do tog nivoa, kako kažeš da si u vrhu IT firme, tim menadžer, a zamusli koliko njima manje vremena treba. Sa kojim pravom ponižavate napRednu decu koja idu na ozbiljne fakultete i završe sa visokim prosekom...a koliko radnog iskustva imaš i da li si tim menadžer (šef projekta) ili samo radnik za kompom?

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80782
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9955 times
Been thanked: 6802 times
Status: Online

Re: "Niko neće u obućare, krojače, zavarivače, keramičare...

Post by Julia-Klara » 29 Mar 2016, 17:45

Ne znam koliko se razumijes u nivoe,ali moram naglasiti da svaka firma ima svoje interne nivoe.
U IBMu sam u roku od 5 godina dospjela na poziciju Service Delivery managera, pitaj sina, znace koji je to nivo. U drugim firmama se taj posao zove i Account manager, ponegdje cak i Country manager.

Niko ne ponizava nikog, samo navodimo cinjenicu da je u ITu lako napredovati ako imas volju.

Bitno je koliko firma prepozna tvoj talenat i koliko su spremni ulagati u svoje ljude. Jer, u svakom slucvaju njima je isplatnije ulagati u edukaciju putem certifikata i placati nize plate, nego da placaju nekoga sa fakultetom koji dodje a ne zna raditi posao.

I ovdje bez uvrede, svaka firma ima svoj nacin rada i hijerarhiju
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: "Niko neće u obućare, krojače, zavarivače, keramičare...

Post by Bla » 29 Mar 2016, 18:26

Krokodil Behko wrote: Zar Java još postoji?
Java je trenutno a i odavno najpopularniji programski jezik sa više od petine tržišta i neprikosnoveni je vladar u ovom stoljeću iz godine u godinu (uz C koji ponekad na kratko preuzme tron). Pa onda ide veliki jaz, trči, trči, pa onda svi ostali jezici. Tako da je pitanje malo čudno, kao npr. da neko začuđeno pita zar fudbalski klub Barcelona ili Real Madrid još uvijek postoje.

A ovi vještački jezici kao jezici teško da mogu izumrijeti, pogotovo ne tako nešto što je do te mjere ukorijenjeno u našu svakodnevnicu kao što je java.
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120143
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6884 times
Been thanked: 7762 times
Status: Online

Re: "Niko neće u obućare, krojače, zavarivače, keramičare...

Post by Krokodil Behko » 29 Mar 2016, 18:54

Bla wrote:
Krokodil Behko wrote: Zar Java još postoji?
Java je trenutno a i odavno najpopularniji programski jezik sa više od petine tržišta i neprikosnoveni je vladar u ovom stoljeću iz godine u godinu (uz C koji ponekad na kratko preuzme tron). Pa onda ide veliki jaz, trči, trči, pa onda svi ostali jezici. Tako da je pitanje malo čudno, kao npr. da neko začuđeno pita zar fudbalski klub Barcelona ili Real Madrid još uvijek postoje.

A ovi vještački jezici kao jezici teško da mogu izumrijeti, pogotovo ne tako nešto što je do te mjere ukorijenjeno u našu svakodnevnicu kao što je java.
Bar jedan dio njihovog poslovanja je zbilja u historiji :mah
Veselim se, jer to mi je bio jedan od najsretnijih dana na internetu :jupi

Ono što znam, razvijen je neki HTML5 i potisnuo Javu. Svi filmski sajtovi su je napustili i neš tako lako naći, da gledaš film na javinoj tehnologiji, fala bogu i popišam im se na tehnologiju. Instaliram Javu, isto bita kao i browser i OS, a svejedno dobivam obavijest da je nemam. Čist piratluk, daj im još downloada i još, i još. E pa kurko, nema više, Javu su svi sajtovi bacili u smeće

Image

Ako ne vjeruješ, izvoli, pronađi sajt sa javinim playerima. Ja znam samo za jedan, a bilo ih je trista.

Isto to i na Flyordie.com, koji je vjerovatno najveći sajt za igranje igrica online, bacili su javu u smeće, jer im je biznis opao, nakon što ni Chrome ni Edge nisu dozvolili mogućnost korištenja Java plug-ina na najnovijim verzijama. Na nekim igrama, posjeta se prepolovila i morali su baciti javu. :cudi
Vjerovatno je slična situacija i sa iOs, pošto je Jobs još za života mrzio i Javu u Adobe i nazivao ih piratskim govnarima.

Kao što vidiš, bar u vezi tog plug-ina i štajaznam, u pravu sam.
online

User avatar
Nole
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10065
Joined: 04 Sep 2015, 15:20
Status: Offline

Re: "Niko neće u obućare, krojače, zavarivače, keramičare...

Post by Nole » 29 Mar 2016, 19:17

Julia-Klara wrote:Ne znam koliko se razumijes u nivoe,ali moram naglasiti da svaka firma ima svoje interne nivoe.
U IBMu sam u roku od 5 godina dospjela na poziciju Service Delivery managera, pitaj sina, znace koji je to nivo. U drugim firmama se taj posao zove i Account manager, ponegdje cak i Country manager.

Niko ne ponizava nikog, samo navodimo cinjenicu da je u ITu lako napredovati ako imas volju.

Bitno je koliko firma prepozna tvoj talenat i koliko su spremni ulagati u svoje ljude. Jer, u svakom slucvaju njima je isplatnije ulagati u edukaciju putem certifikata i placati nize plate, nego da placaju nekoga sa fakultetom koji dodje a ne zna raditi posao.

I ovdje bez uvrede, svaka firma ima svoj nacin rada i hijerarhiju
Ni klinci nisu mutavi danas...svaki dan konkurs u novibama....Bože moj...ode popodne na konkurs i kaže veću platu od svoje da želi imati....normalno prime ga i vrati se u firmu i samo kaže šefu: Sutra ili toliko ili me nemaš više...ovo je,aoril, prvi mesec da su mu podigli platu , a da nije nigde konkurisao...znanje je znanje....e pitaću ga za ovo i upoznaću vas....eto vam ga u IBM pokajati se nećeš...znaju da rade ..

Post Reply

Return to “Posao & Ekonomija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 16 guests