EVROPSKI SUD: Slovenija mora isplatiti dug Ljubljanske banke

Zapošljavanje, stanje ekonomije u BiH i svijetu, recesija.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119644
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5644 times
Been thanked: 12149 times
Contact:
Status: Offline

Re: EVROPSKI SUD: Slovenija mora isplatiti dug Ljubljanske b

Post by Maja » 24 Jun 2015, 01:43

E jbg. A bilo je sve rješeno i do 15.7. ove godine trebali su slovenci da skontaju na koji način će vršiti isplatu koja bi počela sljedeće godine.

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: EVROPSKI SUD: Slovenija mora isplatiti dug Ljubljanske b

Post by storm » 24 Jun 2015, 01:59

Ne znam sto je pisano na temi... Ali ljubljanska banka više i ne postoji.. .Pravni subjekt je nova ljubljanska banka.. .Tako da su se oni u startu oprali... A i ta nova je sa poreskim novcem slovenaca vec x puta dokapitalizirana tako da svi jedva cekamo da jednom konacno propadne :oo
Posljednje je bilo za 400 milijuna eura.. .
To je trebalo rijesiti nekako na državnom nivou. .Na bazi reciprociteta ili slično :cudi
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120399
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6970 times
Been thanked: 7897 times
Status: Offline

Ljubljanska banka vraća pare početkom 2016.g.

Post by Krokodil Behko » 23 Oct 2015, 09:53

Image
Slovenija je u ljeto ove godine usvojila zakon kojim izvršava presudu Evropskog suda za ljudska prava u predmetu Ališić. Mjere koje smo predvidjeli, u septembru je u potpunosti podržalo Vijeće Evrope koje ima nadzor nad implementacijom presuda tog suda, izjavio je u intervjuu za današnje "Oslobođenje" potpredsjednik Vlade Slovenije i šef diplomatije ove zemlje Karl Erjavec.
Naime, BiH i Slovenija imaju decenijama otvoreno pitanje stare devizne štednje kod bivše Ljubljanske banke. Slovenija je donijela poseban zakon kojim se ovo pitanje isplate regulira. Erjavec je za "Oslobođenje" govorio o tome kad će prve štediše iz BiH dobiti taj novac, dokad će trajati isplata te štednje, odnosno kad će posljednji štediša dobiti novac te hoće li novac dobiti i njihovi nasljednici, u slučaju da štediša u međuvremenu umre.

- Slovenija je nedavno sklopila prijateljsko izmirenje sa oba podnosioca žalbi, gospođom Ališić i gospodinom Sadžakom koji su pristali na uslove isplate i kamate kao što ih određuje zakon. Ubijeđeni smo da je slovenski zakon, koji ima odlučnu podršku Vijeća Evrope, korektan i da će na njegovoj osnovi sve štediše, koje nikada prije nisu bile isplaćene, doći do poštenih isplata - kaže Erjavec.

Po njegovim riječima, one će svoje zahtjeve za povrat stare devizne štednje moći predati između 1. decembra ove godine i 31. decembra 2017. Fond Republike Slovenije za naslijeđe, koji je nadležan za tu oblast, morat će o zahtjevu za povrat stare devizne štednje odlučiti veoma brzo, dakle u roku od tri mjeseca od prijema potpunog zahtjeva.

- Tim jasno dajemo na znanje da presudu želimo implementirati u najkraćem vremenu bez ikakvog odgađanja - poručio je.

Prve štediše će tako biti isplaćene već u prvoj polovini 2016. godine. Svi oni koji imaju pravo na tu isplatu originalni su imaoci stare devizne štednje, te u slučaju smrti, njihovi nasljednici koji su naslijedili tu staru deviznu štednju.

Šef slovenačke diplomatije je najavio da će već sljedeće sedmice u bh. medijima biti objavljen javni poziv u kojem će biti sve detaljne informacije za štediše. Na raspolaganju će biti i posebni formulari na lokalnom jeziku. Slovenija je zaista napravila sve da postupak bude što jednostavniji za pojedinačnog štedišu.

- Želim naglasiti sljedeće - s obzirom na to da je filijala Ljubljanske banke u Sarajevu 1993. bila nacionalizovana, Slovenija uistinu ne raspolaže i ne može raspolagati njenim evidencijama kao ni podacima o tome da li je BiH pojedine štediše već djelimično ili u potpunosti isplatila u privatizacijskim postupcima. Zato će u cjelokupnom postupku biti potrebna nužna saradnja nadležnih bh. institucija, kojima smo već predložili sklapanje odgovarajućeg memoranduma o saradnji. Taj memorandum će biti pravna osnova za posredovanje traženih podataka.

Odgovor još čekamo. Vjerujemo da Vijeće ministara BiH razumije da je sklapanje memoranduma i posredovanje podataka u interesu štediša BiH. Radi se o verifikacionom mehanizmu, potvrđenom od Vijeća Evrope, koji je od osnovnog značaja za obradu zahtjeva štediša iz BiH. Morate razumjeti da se bez odgovarajućih podataka zahtjevi neće moći obrađivati, što nikako nećemo. Slovenija će poštovati presudu Strasbourga, želimo da se što prije implementira, dakle da su štediše isplaćene - zaključio je Erjavec.

(FENA)
online

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Ljubljanska banka vraća pare početkom 2016.g.

Post by storm » 23 Oct 2015, 14:00

Ovdje bi kamata trebala nadvisiti glavnice, koliko se ja razumijem u to... Čisto sumnjam, da će doći do poštene isplate... Osim onima koji će vas uvjeravati, da je isplata poštena...
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Ljubljanska banka vraća pare početkom 2016.g.

Post by laganini » 23 Oct 2015, 17:08

..prije ćeš dušu od janeza izvuć nego lovu :jok
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Ljubljanska banka vraća pare početkom 2016.g.

Post by storm » 23 Oct 2015, 18:10

Ma nije to do Janeza kao takvih nego čista bankarska smeća u suradnji sa visokim njuškama u politici... S obje strane... To je na državnom nivou relativno nebitan novac bio...
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120399
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6970 times
Been thanked: 7897 times
Status: Offline

Re: Ljubljanska banka vraća pare početkom 2016.g.

Post by Krokodil Behko » 23 Oct 2015, 18:15

Htjeli su se izvući. Živ novac da pravdaju kroz proces sukcesije, a ovdje u BiH, čak su govorili kako nas nije sramota, oni nam dali donacije iza rata, a mi đubrad iščemo to malo para - cca pola milijarde maraka, bez kamata :lupa
online

b@jric
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 274
Joined: 08 Apr 2015, 23:33
Location: ⚜ Republika BiH ⚜
Status: Offline

Re: Ljubljanska banka vraća pare početkom 2016.g.

Post by b@jric » 23 Oct 2015, 20:58

Može i u nekretninama :)
⚜ ⚜ Ne prihvatam himnu i zastavu koje mi je dejton dao, jer dejton mi je uzeo srce a dao zamišljene granice!!
Hoću ljiljane zlatne i zemlju tisućljetnu i hoću balkan na kojem heroji nisu ratni zločinci!! ⚜ ⚜

User avatar
Lavlje_srce
Alienka
Alienka
Posts: 16324
Joined: 04 May 2012, 11:30
Has thanked: 3420 times
Been thanked: 2688 times
Status: Offline

Re: Ljubljanska banka vraća pare početkom 2016.g.

Post by Lavlje_srce » 23 Oct 2015, 22:39

Krokodil Behko wrote:Htjeli su se izvući. Živ novac da pravdaju kroz proces sukcesije, a ovdje u BiH, čak su govorili kako nas nije sramota, oni nam dali donacije iza rata, a mi đubrad iščemo to malo para - cca pola milijarde maraka, bez kamata :lupa
Pa naravno da su se htjeli izvuci, proslo je 23 godine. Ali su zato pokazali lice jednom za svagda (fuj), nije vise stvar novaca nego principa. Big up za ove ljude sto nisu odustali, mada ne sumnjam da slijede beskrajne administracijske zavrzlame. Ali bumo preuzeli noFce sa zadovoljstvom. :zubi

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120399
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6970 times
Been thanked: 7897 times
Status: Offline

Re: Ljubljanska banka vraća pare početkom 2016.g.

Post by Krokodil Behko » 23 Oct 2015, 23:23

Lavlje_srce wrote:
Krokodil Behko wrote:Htjeli su se izvući. Živ novac da pravdaju kroz proces sukcesije, a ovdje u BiH, čak su govorili kako nas nije sramota, oni nam dali donacije iza rata, a mi đubrad iščemo to malo para - cca pola milijarde maraka, bez kamata :lupa
Pa naravno da su se htjeli izvuci, proslo je 23 godine. Ali su zato pokazali lice jednom za svagda (fuj), nije vise stvar novaca nego principa. Big up za ove ljude sto nisu odustali, mada ne sumnjam da slijede beskrajne administracijske zavrzlame. Ali bumo preuzeli noFce sa zadovoljstvom. :zubi

Jeste, to je stvar principa.
Kad oni mogu da traže od RS i BiH cijelu milijardu maraka, jer su uložili kapital u TE Ugljevik, možemo i mi tražiti naše žive pare. Pa jel to mi indijanci neki, pa da nas ebu u zdrav mozak.
online

User avatar
Lavlje_srce
Alienka
Alienka
Posts: 16324
Joined: 04 May 2012, 11:30
Has thanked: 3420 times
Been thanked: 2688 times
Status: Offline

Re: Ljubljanska banka vraća pare početkom 2016.g.

Post by Lavlje_srce » 23 Oct 2015, 23:39

Krokodil Behko wrote:Jeste, to je stvar principa.
Kad oni mogu da traže od RS i BiH cijelu milijardu maraka, jer su uložili kapital u TE Ugljevik, možemo i mi tražiti naše žive pare. Pa jel to mi indijanci neki, pa da nas ebu u zdrav mozak.
Pa ako cemo na vulgaran nacin, hebo nas je kome se dig'o. I mnogima jos nije dosta.

User avatar
kuplung
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1353
Joined: 10 Mar 2015, 14:50
Status: Offline

Re: Ljubljanska banka vraća pare početkom 2016.g.

Post by kuplung » 23 Oct 2015, 23:43

Lavlje_srce wrote:
Krokodil Behko wrote:Jeste, to je stvar principa.
Kad oni mogu da traže od RS i BiH cijelu milijardu maraka, jer su uložili kapital u TE Ugljevik, možemo i mi tražiti naše žive pare. Pa jel to mi indijanci neki, pa da nas ebu u zdrav mozak.
Pa ako cemo na vulgaran nacin, hebo nas je kome se dig'o. I mnogima jos nije dosta.
e sad bi ko mi hocemo nagazit koga,hebe nas kratak fitilj

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Ljubljanska banka vraća pare početkom 2016.g.

Post by storm » 24 Oct 2015, 04:47

Krokodil Behko wrote:Htjeli su se izvući. Živ novac da pravdaju kroz proces sukcesije, a ovdje u BiH, čak su govorili kako nas nije sramota, oni nam dali donacije iza rata, a mi đubrad iščemo to malo para - cca pola milijarde maraka, bez kamata :lupa
Nikad nisam kužio te fore sa sukcesijom... To je novac fizičkih osoba bio, banka dužna i završeno... Koje sukcesije.. Tamo neka dilaju sa bivšim društvenim vlasništvom. Ali sam siguran da neće sve platiti kako bi trebalo...
Kao zanimljivost o kakvoj se klošarskoj banci radi... U zadnjih pet godina tri puta je dokapitalizirana sa cca 400-500 miljunčića ojri... Svaki put... I još uvijek u dubioze propada... A nije ni čudo kad se vodi politički podobnim kadrom...
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120399
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6970 times
Been thanked: 7897 times
Status: Offline

Re: Ljubljanska banka vraća pare početkom 2016.g.

Post by Krokodil Behko » 24 Oct 2015, 09:13

storm wrote:
Krokodil Behko wrote:Htjeli su se izvući. Živ novac da pravdaju kroz proces sukcesije, a ovdje u BiH, čak su govorili kako nas nije sramota, oni nam dali donacije iza rata, a mi đubrad iščemo to malo para - cca pola milijarde maraka, bez kamata :lupa
Nikad nisam kužio te fore sa sukcesijom... To je novac fizičkih osoba bio, banka dužna i završeno... Koje sukcesije.. Tamo neka dilaju sa bivšim društvenim vlasništvom. Ali sam siguran da neće sve platiti kako bi trebalo...
Kao zanimljivost o kakvoj se klošarskoj banci radi... U zadnjih pet godina tri puta je dokapitalizirana sa cca 400-500 miljunčića ojri... Svaki put... I još uvijek u dubioze propada... A nije ni čudo kad se vodi politički podobnim kadrom...

Pa da, novac fizičkih osoba. Živ novac njima, a u sukcesiji bi nam otpisali neko propalo ulaganje iz Slovenije. A ako nije propalo, kao primjer iz Ugljevika, ima da im se da vreća para i to sa zateznim kamatama.

Sad i njima treba nabiti te zatezne kamate.
online

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119644
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5644 times
Been thanked: 12149 times
Contact:
Status: Offline

Re: EVROPSKI SUD: Slovenija mora isplatiti dug Ljubljanske b

Post by Maja » 05 Nov 2015, 10:38

Evo
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
supersonic
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 862
Joined: 09 May 2015, 12:13
Status: Offline

Re: Slovenija tuži Hrvatsku zbog Ljubljanske banke

Post by supersonic » 05 Nov 2015, 12:25

Alpha wrote:lopovi slovenci izvukli pare na pocetku rata.... meni je stari radio prije rata u ljubljanskoj banci...
moj stari profil :hihi
Are u player or pretender..

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Prijeti da će skočiti zbog duga štedišama Ljubljanske banke

Post by storm » 23 May 2016, 11:25

Image
Nepoznati muškarac popeo se na krov zgrade Ambasade Slovenije u Sarajevu i prijeti da će skočiti. Kako saznajemo, muškarac ima zahtjeve u vezi sa deviznom štednjom koju je imao u Ljubljanskoj banci.

Foto: Feđa Krvavac/Klix.ba

Prema informacijima MUP-a KS, muškarac se popeo na zgradu oko 9:40 sati. Ispred ambasade se nalaze vatrogasci, policija i hitna pomoć. Svi ga pokušavaju uvjeriti da siđe.

[ytube][/ytube]


"Razgovarali smo s njim i rekao je da će se ubiti", rekao nam je jedan od pripadnika PVB KS.

Muškarac drži transparent na kojem piše poruka Sloveniji i zahtjev da se štedišama vrati njihova štednja odmah.

"Hoćemo našu deviznu štednju odmah i sad. Slovenija nas je pokrala, a sud je to potvrdio", piše na transparentu.

Amila Omersoftić, predsjednica Udruženja za zaštitu deviznih štediša u BiH, kazala je da muškarac nije član ovog udruženja niti je bio u njihovoj grupi.
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Prijeti da će skočiti zbog duga štedišama Ljubljanske ba

Post by Bla » 23 May 2016, 12:27

e haj skoči ako smiješ.
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Prijeti da će skočiti zbog duga štedišama Ljubljanske ba

Post by storm » 23 May 2016, 12:35

Na krivu adresu se popeo :rol


isključivi krivac za neisplatu je država BIH
Suludo je očekivati da će se Slovenija brinuti o bih državljanima.....no očekivalo bi se da će država bih napraviti nešto za njih.
Ne bi dao slovencima čačkalicu, da plasiraju i prodaju u BIH ...pa da vidimo, kako brzo bi se to riješilo....u koliko dana :kafa
neki su bez životne zarade ostali :lup
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
SPINERKA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18479
Joined: 20 Aug 2015, 18:13
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Prijeti da će skočiti zbog duga štedišama Ljubljanske ba

Post by SPINERKA » 23 May 2016, 13:14

:rol
I meni duguju.

Da, BiH je kriva za to, donoseci neki zakon vezano, za novac i obaveze. Ne ,mogu se sjetiti detalja.

:123 nadam se da ce netko ocdje to znati.
Image

Post Reply

Return to “Posao & Ekonomija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests