Štedite li?

Zapošljavanje, stanje ekonomije u BiH i svijetu, recesija.

Moderator: Krokodil Behko

Štedite li?

imam solidnu ušteđevinu
19
42%
ostavo/la sam sa strane 2-3 plate
5
11%
nemam tu naviku
4
9%
samo namjenski kad zatreba za nešto
5
11%
štednja se više ne isplati
0
No votes
nemam od čega uštediti
6
13%
štede drugi za mene
4
9%
nemam solidnu uštedjevinu
2
4%
 
Total votes: 45

User avatar
Vladimir RUS
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4984
Joined: 15 Apr 2014, 14:45
Status: Offline

Re: Štedite li?

Post by Vladimir RUS » 30 Jan 2016, 19:21

Krokodil Behko wrote:
Jonas wrote:
Krokodil Behko wrote:Nekretnine se isplate.
Moju je kuću, ovdje u ovoj opštini, komisija procijenila na svega 35.000, u 2002. godini, a danas je samo plac oko 20.000 sa priključcima. Za onih 35.000 morate negdje u šumu ili bogu iza nogu, da bi kupili neku kuću.
Evo jedan konkretan primjer. Ovo je situacija kod nas. U jednom oglasu prodaje se dvosoban stan u kojem se nalazi podstanar. Stan je jos na prodaji.

Dvosoban stan od 59 m², prodajna cijena 192.000 €. Dodatni troskovi 17.414 €. Ukupan iznos: 209.414 €. Podstanar je u stanu i placa kiriju od 500 €.

Tko na tekucem racunu ima 210.000 €, stan moze kupiti bez kredita. Ako nemas, treba imati polog od 50.000 €, za kredit od 160.000 €.

Sada uzmi u obzir da sam u mogucnosti kupiti stan u gotovini. To je fina sumica od 210.000 € koju moram odjednom odvojiti za kupnju stana. Dok podstanar mjesecno placa svoju kiriju od 500 €. On moze 35 god. stanovati u stanu da dodje na onu sumu od 210.000 €. Ako kupim i izdam stan, moram na stanarinu placati porez. Sto znaci, od kirije 500 € meni ostane otprilike 350 €.

Mozda tek nakon 50 god. dodjem na onu sumu od 210.000 € koju sam odvojio za kupnju stan. Zamisli da nemam gotovine, tada moram podici kredit, a mjesecni anuitet bio bi veci od trenutne stanarine. Ovdje ne ulazim u porast/pad stanarine/ nekretnine i sl. Ne zelim komplicirati izracun.

U nekim se mjestima (mozda) isplatiti, kod nas rijetko.

Možda u Njemačkoj, gdje su kupovna moć, a samim tim i cijene, već spucale u plafon, pa tako da je teško kupiti jer je preskupo, a prihodi se sporije ubiru. međutim, kod nas to izgleda sve drugačije. Npr, te 2002. godine u ovoj opštini, kafa u većini kafića je koštala svega 0.50 KM, a mljeveno meso oko 6 KM. kafa je sad 1 KM a meso 8.50-10 kako gdje.

Pošto smo bili na minimumu potrošnje, iza rata, logočno je da će potrošnja ali i proizvodnja rasti, a samim tim rastu i cijene.
Ukoliko si se ikada pitao, zašto njemački kapitalisti odu pa investiraju u nekim lijevim zemljama, sad eto vidiš razlog. Ipak su to tržišta na kojima potrošnja brže raste, a samim tim se ubire profit za manje vremena, nego u Njemačkoj.
Ovdje u Brčkom je u nekim mesnicama kilogram mesa (pljeskavice, ćevapi...) 8 KM, a bilo je 9 KM. Benzin (cijena benzina na svjetskom tržištu) je spustio cijene. Cijena dizela bila oko 2 KM, a sada je oko 1.60. Trenutna realna cijena benzina je 0.50 KM (da da, pola marke), ali pošto država ima akcizu od 1.10 KM (koja je narasla do 1.10 KM u vrijeme kada je dizel bio oko 2 KM), sad taj dio "opterećuje" i spriječava da cijene namirnica budu još niže. Država je na 1.10 fiksirala cijenu akcize za gorivo, a u međuvremenu cijena barela na svjetskom tržištu je višestruko opala, dok na domaćem tržištu samo za oko 0.40 KM po litri dizela. Da država nije alava, mi bismo imali cijenu benzina nižu od cijene litre Coca Cole (doduše ne ko u Arapa, kod njih je još niža, ali ko u nekoj naftom bogatoj bivšoj sovjetskoj republici sa poludemokratijom). Kafa u restoranima i dan danas može se naći za pola KM (obična minas, a dupla ista takva 1 KM, kao i espresso u velikoj šolji).

U BiH su nameti na biznis isto veliki, samo nisu onoliko veliki koliki su u Njemačkoj. Ovdje se može brže "porasti", pod uslovom da u startu premostiš glavnu prepreku, a to je spora, troma i komplikovana administracija u svakom smislu, ali zato nivo oporezivanja je ono što čini BiH povoljnijom za biznis (samo da ne čuje država pa da i ovaj segment optereti). Mada tu smo negdje, kad se sve sabere. Administracija ovdje, administracija tamo. Razlika je "samo" u tome što je brža, jača i veća što onemogućava daljnji brzi razvoj kakav imamo naprimjer u Kini. Mada i Kina usporava pošto dostigli su i oni zlatni vrhunac kada su imali ogroman prostor za napredak. Taj prostor i dalje postoji, ali se smanjio i još se smanjuje. Sa druge strane BiH je sljedeća Kina (što nije neka prednost, ali i jeste). Naša ekonomija je po jačini samo dio one prijeratne mada i tada smo bili nedovoljno razvijeni što govori da BiH baš ima ogroman prostor za razvoj. Tu mala lova i velika želja da se nešto (veliko) napravi dolazi do izražaja. Zato smo mi povoljniji i zato stranci biježe kod nas. Pošto imamo ono što su oni nekada imali u izobilju, a sada kupuju od nas (aluminijum, šećer, struju, frižidere...). Imaju oni toga i sad dosta, samo potreba je još veća od onoga šta njihova ekonomija može da proizvodi zato dolaze kod nas da traže količine koje mi ne možemo da ispunimo. Sa jedne strane, postoji mala i slaba ekonomska aktrivnost, a sa druge strane postoji potražnja za nekim stvarima koje mi ne možemo da prodamo kolika je potražnja.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7755 times
Status: Offline

Re: Štedite li?

Post by Krokodil Behko » 30 Jan 2016, 22:53

Vladimir RUS wrote:
Krokodil Behko wrote:
Jonas wrote:
Krokodil Behko wrote:Nekretnine se isplate.
Moju je kuću, ovdje u ovoj opštini, komisija procijenila na svega 35.000, u 2002. godini, a danas je samo plac oko 20.000 sa priključcima. Za onih 35.000 morate negdje u šumu ili bogu iza nogu, da bi kupili neku kuću.
Evo jedan konkretan primjer. Ovo je situacija kod nas. U jednom oglasu prodaje se dvosoban stan u kojem se nalazi podstanar. Stan je jos na prodaji.

Dvosoban stan od 59 m², prodajna cijena 192.000 €. Dodatni troskovi 17.414 €. Ukupan iznos: 209.414 €. Podstanar je u stanu i placa kiriju od 500 €.

Tko na tekucem racunu ima 210.000 €, stan moze kupiti bez kredita. Ako nemas, treba imati polog od 50.000 €, za kredit od 160.000 €.

Sada uzmi u obzir da sam u mogucnosti kupiti stan u gotovini. To je fina sumica od 210.000 € koju moram odjednom odvojiti za kupnju stana. Dok podstanar mjesecno placa svoju kiriju od 500 €. On moze 35 god. stanovati u stanu da dodje na onu sumu od 210.000 €. Ako kupim i izdam stan, moram na stanarinu placati porez. Sto znaci, od kirije 500 € meni ostane otprilike 350 €.

Mozda tek nakon 50 god. dodjem na onu sumu od 210.000 € koju sam odvojio za kupnju stan. Zamisli da nemam gotovine, tada moram podici kredit, a mjesecni anuitet bio bi veci od trenutne stanarine. Ovdje ne ulazim u porast/pad stanarine/ nekretnine i sl. Ne zelim komplicirati izracun.

U nekim se mjestima (mozda) isplatiti, kod nas rijetko.

Možda u Njemačkoj, gdje su kupovna moć, a samim tim i cijene, već spucale u plafon, pa tako da je teško kupiti jer je preskupo, a prihodi se sporije ubiru. međutim, kod nas to izgleda sve drugačije. Npr, te 2002. godine u ovoj opštini, kafa u većini kafića je koštala svega 0.50 KM, a mljeveno meso oko 6 KM. kafa je sad 1 KM a meso 8.50-10 kako gdje.

Pošto smo bili na minimumu potrošnje, iza rata, logočno je da će potrošnja ali i proizvodnja rasti, a samim tim rastu i cijene.
Ukoliko si se ikada pitao, zašto njemački kapitalisti odu pa investiraju u nekim lijevim zemljama, sad eto vidiš razlog. Ipak su to tržišta na kojima potrošnja brže raste, a samim tim se ubire profit za manje vremena, nego u Njemačkoj.
Ovdje u Brčkom je u nekim mesnicama kilogram mesa (pljeskavice, ćevapi...) 8 KM, a bilo je 9 KM. Benzin (cijena benzina na svjetskom tržištu) je spustio cijene. Cijena dizela bila oko 2 KM, a sada je oko 1.60. Trenutna realna cijena benzina je 0.50 KM (da da, pola marke), ali pošto država ima akcizu od 1.10 KM (koja je narasla do 1.10 KM u vrijeme kada je dizel bio oko 2 KM), sad taj dio "opterećuje" i spriječava da cijene namirnica budu još niže. Država je na 1.10 fiksirala cijenu akcize za gorivo, a u međuvremenu cijena barela na svjetskom tržištu je višestruko opala, dok na domaćem tržištu samo za oko 0.40 KM po litri dizela. Da država nije alava, mi bismo imali cijenu benzina nižu od cijene litre Coca Cole (doduše ne ko u Arapa, kod njih je još niža, ali ko u nekoj naftom bogatoj bivšoj sovjetskoj republici sa poludemokratijom). Kafa u restoranima i dan danas može se naći za pola KM (obična minas, a dupla ista takva 1 KM, kao i espresso u velikoj šolji).

U BiH su nameti na biznis isto veliki, samo nisu onoliko veliki koliki su u Njemačkoj. Ovdje se može brže "porasti", pod uslovom da u startu premostiš glavnu prepreku, a to je spora, troma i komplikovana administracija u svakom smislu, ali zato nivo oporezivanja je ono što čini BiH povoljnijom za biznis (samo da ne čuje država pa da i ovaj segment optereti). Mada tu smo negdje, kad se sve sabere. Administracija ovdje, administracija tamo. Razlika je "samo" u tome što je brža, jača i veća što onemogućava daljnji brzi razvoj kakav imamo naprimjer u Kini. Mada i Kina usporava pošto dostigli su i oni zlatni vrhunac kada su imali ogroman prostor za napredak. Taj prostor i dalje postoji, ali se smanjio i još se smanjuje. Sa druge strane BiH je sljedeća Kina (što nije neka prednost, ali i jeste). Naša ekonomija je po jačini samo dio one prijeratne mada i tada smo bili nedovoljno razvijeni što govori da BiH baš ima ogroman prostor za razvoj. Tu mala lova i velika želja da se nešto (veliko) napravi dolazi do izražaja. Zato smo mi povoljniji i zato stranci biježe kod nas. Pošto imamo ono što su oni nekada imali u izobilju, a sada kupuju od nas (aluminijum, šećer, struju, frižidere...). Imaju oni toga i sad dosta, samo potreba je još veća od onoga šta njihova ekonomija može da proizvodi zato dolaze kod nas da traže količine koje mi ne možemo da ispunimo. Sa jedne strane, postoji mala i slaba ekonomska aktrivnost, a sa druge strane postoji potražnja za nekim stvarima koje mi ne možemo da prodamo kolika je potražnja.

Nema tu ničeg specijalnog, vezano za BiH. Sve države na svijetu imaju iste izvore prihoda. razlikuju se po stopi poreza i po efikasnosti i naravno, po korupciji.
Svugdje su veliki nameti na visokotarifnu robu, luksuznu robu i sl. Nije to samo kod nas.
Ne zaboravi na jeftinu radnu snagu. Koliko god da gube na transportu, pa i na kvalitetu, sve to fino naplate kroz razliku u platama.

Što se tiče poređenja sa predratnom privredom SRBiH, tu si se dobro zeznuo.
Već smo na stranicama ovog foruma apsolvirali, da je sadašnja privreda čak 5 puta konkurentnija oko izvoza, nego privreda bivše SRBiH. Mjereno u markama, sad bi privreda SRBiH ostvarila deficit u trgovini u iznosu od oko $50.000.000.000, dok već sadašnja BiH nema ni petinu toga.
online

User avatar
Jonas
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3445
Joined: 19 Feb 2012, 10:40
Location: Forum
Has thanked: 100 times
Been thanked: 302 times
Status: Offline

Re: Štedite li?

Post by Jonas » 01 Feb 2016, 13:41

storm wrote:
Jonas wrote:Bijeli badem,

odgovor je u prvoj (i drugoj) recenici, a u zadnjoj je samo naglasak na ove prve dvije recenice.

U kontekstu stana, kapital je ovdje velika svota novaca, a spomenuti stan nije investicija. Npr. utvrdjena vrijednosti stana neka je 40.000 €, a kapital (ili polog) neka je 15.000 €. Namjena stana je za vlastite potrebe. A to je obveza koja vadi novac iz dzepa. Iz tog razloga nije investicija jer ne stavlja novac u dzep.

Obicno je polog (u ovom slucaju od 15.000 €) maksimalan budzet kojim raspolaze kupac, a cijena nekretnine je 40.000 €. Uz dug od 25.000 €, valja uracunati ostale popratne troskove. Potom slijede drugi troskovi vezani uz odrzavanje zgrade (+ stana). Jasno je da su to troskovi potrebni za kupnju novog stana. I nije unosan posao sve dok ne stavlja novac u dzep.

Kupnju novog stana je pak rizik (u ovom kontekstu).

Rizik je...

… kad firma ode u stecaj (stan je u izgradnji)
… polog od 50% za objekti u izgradnji
… kupac koji igrom okolnosti gubi siguran posao
… kupac koji se razboli
… ako se stan ne isplati do mirovine
… (itd.)
Kupnja stana je investicija a ti računaj, kako želiš i gledaj iz bilo kojeg aspekta..
Kupio sam stan za 75.000€
U novcu platio 25.000€
Kredit 50.000€
Najam takvog stana bi me koštao cca 400€.. Rata kredita je 422€
S tim da bi nakon 20 godina imao ništa, a u slučaju isplate kredita biti ću vlasnik stana koji vrijedi sad cca 90.000€ ( bilo je i 100.000€ u jednom momentu, ali je opalo u vrijeme krize ovdje)
Auta kupujem na gotovinu.
Negativan utjecaj na vrijednost stana ili porast vrijednosti imaju:
- Kamatne stope na kredit od 50.000 eura (smanjuju vrijednost stana). U narednim godinama ako poraste vrijednost stana recimo 50.000 eura, opet malo znaci jer kredit na 20 god. kosta 50.000 eura. Potom kupnja stan kosta 125.000 eura.

- uz to, valja uzeti u obzir i sve dodatne troskove koje donosi kupnja stana

Zatim uz kupnju stana dolaze tekuci troskovi odrzavanja stambene zgrade.

Investicija koja vadi novac iz dzepa.

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80757
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9947 times
Been thanked: 6772 times
Status: Online

Re: Štedite li?

Post by Julia-Klara » 01 Feb 2016, 19:45

:rol

NEMA KREDITA
NEMA PARA OD BANKE
ZA GODINU DANA IMAM SVOJ KROV NAD GLAVOM
-----------------------------------------------
meni super investicija
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Hannibal
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 64067
Joined: 03 Sep 2015, 23:23
Mood:
Has thanked: 6850 times
Been thanked: 2189 times
Status: Offline

Re: Štedite li?

Post by Hannibal » 01 Feb 2016, 19:49

Ne znas ti ba. Cekaj da ti mi kazemo haha
🐽

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80757
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9947 times
Been thanked: 6772 times
Status: Online

Re: Štedite li?

Post by Julia-Klara » 01 Feb 2016, 19:51

jes... samo vas cekam :rol
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Štedite li?

Post by storm » 01 Feb 2016, 19:53

Jonas wrote:
Negativan utjecaj na vrijednost stana ili porast vrijednosti imaju:
- Kamatne stope na kredit od 50.000 eura (smanjuju vrijednost stana). U narednim godinama ako poraste vrijednost stana recimo 50.000 eura, opet malo znaci jer kredit na 20 god. kosta 50.000 eura. Potom kupnja stan kosta 125.000 eura.

- uz to, valja uzeti u obzir i sve dodatne troskove koje donosi kupnja stana

Zatim uz kupnju stana dolaze tekuci troskovi odrzavanja stambene zgrade.

Investicija koja vadi novac iz dzepa.
Imaš ti svoju nekretninu?
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
SPINERKA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18479
Joined: 20 Aug 2015, 18:13
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Štedite li?

Post by SPINERKA » 02 Feb 2016, 02:19

:rol

Money is an abstract human happiness........

[ytube][/ytube]
Image

User avatar
SPINERKA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18479
Joined: 20 Aug 2015, 18:13
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Štedite li?

Post by SPINERKA » 03 Feb 2016, 15:24

:rol

--Sta se desava --stedi li li itko ovdje.

-Ja se ovih dana ''malo razbacujem'' :hihi

- Savjetuju bracnom paru kako da ustede - nemoj te doruckovati vani , napravite nesto u kuci.

-Ok , jel to znaci da sto ustedimo na dorucku mozemo izaci na veceru u restoran. :D.

Savjetnik -- :why uncute --nema ni vecera vani.
Image

User avatar
SPINERKA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18479
Joined: 20 Aug 2015, 18:13
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Štedite li?

Post by SPINERKA » 10 Dec 2016, 13:27

;)

..Da ... npr ..zao mi frizere - ne posjecujem ih --usteda -- :hm
Image

User avatar
Femea
Propala kaladontašica 
Propala kaladontašica 
Posts: 25549
Joined: 24 Mar 2016, 17:26
Status: Offline

Re: Štedite li?

Post by Femea » 10 Dec 2016, 13:55

Samo ako imam određeni cilj,planiram nešto pa znam da će mi trebati više novca.
Prestala sam da se opterećujem moranjima i očekivanjima, bilo čijim, pa i svojim.

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37663
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2865 times
Been thanked: 2202 times
Status: Offline

Re: Štedite li?

Post by Pasaga » 10 Dec 2016, 14:18

...apsolutno...
znam da ce mi trebat .... :ok
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
dr laganini
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9234
Joined: 28 Jun 2016, 15:51
Status: Offline

Re: Štedite li?

Post by dr laganini » 10 Dec 2016, 14:27

..kriz zivotno osiguranje kad odem u mirovinu imacemo oko 30 tisuca eura..bice za viagru.. :zubi

User avatar
SPINERKA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18479
Joined: 20 Aug 2015, 18:13
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Štedite li?

Post by SPINERKA » 10 Dec 2016, 14:31

:D

.Mislis godisnji prihod??
Image

User avatar
dr laganini
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9234
Joined: 28 Jun 2016, 15:51
Status: Offline

Re: Štedite li?

Post by dr laganini » 10 Dec 2016, 14:34

..ne..egziatencija oaigurana..mitovina i to za djeparac..ja sretan..samo da dozivim..

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37663
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2865 times
Been thanked: 2202 times
Status: Offline

Re: Štedite li?

Post by Pasaga » 10 Dec 2016, 14:40

dr laganini wrote:..kriz zivotno osiguranje kad odem u mirovinu imacemo oko 30 tisuca eura..bice za viagru.. :zubi
...ovo je droga .....skupa ....
..ima jftinijih,laksih ...
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
dr laganini
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9234
Joined: 28 Jun 2016, 15:51
Status: Offline

Re: Štedite li?

Post by dr laganini » 10 Dec 2016, 14:41

..pat ce cijena do tada.. :zubi

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Štedite li?

Post by Zagorka » 10 Dec 2016, 14:56

Krenula prelistati temu kad ono napravili temu investiranje :rol
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 15 times
Status: Offline

Re: Štedite li?

Post by Nice try » 10 Dec 2016, 15:31

Dobro pitanje,
divim se ljudima koji mogu i imaju od čega da štede.
Što se tiče mene,nikad nisam neku ozbiljniju sumicu uspjela uštedjeti.
Kako to uspjeti u našoj dragoj BiH?
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

User avatar
SPINERKA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18479
Joined: 20 Aug 2015, 18:13
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Štedite li?

Post by SPINERKA » 10 Dec 2016, 15:38

:br

..Ako si sa roditeljima u zajednici i nekako razumijem .
U svim ostalim kombinacujama mislim da je -neophodno - ili ti pod =moranje.
Image

Post Reply

Return to “Posao & Ekonomija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 12 guests