Tržište nekretnina u BiH

Zapošljavanje, stanje ekonomije u BiH i svijetu, recesija.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2420 times
Status: Offline

Re: Stanogradnja u BiH prepolovljena

Post by Melek » 24 Apr 2016, 17:00

Pa sta kaze statistika?
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37664
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2865 times
Been thanked: 2203 times
Status: Offline

Re: Stanogradnja u BiH prepolovljena

Post by Pasaga » 24 Apr 2016, 17:01

Oblak wrote:Pa naravno da će stan uzeti, kada mi cijenimo kuće kao da su od zlata pravljene. Za pristojnu kuću ti treba 200-300 000 KM, minimalno. za dobar stan je dovoljno i 100-150 000.
...nisam upucen kako je u rajvosa..
u Mo,cjene stanova su haman duplo vece...
...i nema ih,valjda zbog toga....
ima ih dosta na vecim visinama,bez liftova....sto nije atraktivno...
Cjene kuca su isto povisoke kao i kvadrat gradjevinskog zemljista....
Cim upitas,cjena duplo skace..... :D.
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2420 times
Status: Offline

Re: Stanogradnja u BiH prepolovljena

Post by Melek » 24 Apr 2016, 17:02

Kazu da je Buna perspektivna za gradnju.
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7757 times
Status: Offline

Re: Stanogradnja u BiH prepolovljena

Post by Krokodil Behko » 24 Apr 2016, 19:39

Oblak wrote:Pa naravno da će stan uzeti, kada mi cijenimo kuće kao da su od zlata pravljene. Za pristojnu kuću ti treba 200-300 000 KM, minimalno. za dobar stan je dovoljno i 100-150 000.

Ma gdje bolan? Nikad nikome ne bih dao ni tih 200.000 za kuću, a kamo tek 300.000.
Za te pare, dvorac pravim i sve pozlatim. Ma kakvi, može to i za 100.000.
online

User avatar
Hannibal
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 64067
Joined: 03 Sep 2015, 23:23
Mood:
Has thanked: 6850 times
Been thanked: 2189 times
Status: Offline

Re: Stanogradnja u BiH prepolovljena

Post by Hannibal » 24 Apr 2016, 19:54

100 hiljada samo zemlju platis
🐽

User avatar
Vjetar
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 14764
Joined: 23 May 2015, 17:46
Location: Na konju
Been thanked: 22 times
Status: Offline

Re: Stanogradnja u BiH prepolovljena

Post by Vjetar » 24 Apr 2016, 20:44

Možda da izgradiš kuću Behko, ali ćeš i plac platiti kao što Hani kaže isto toliko... Da kupiš gotovu kuću, u KS, a da nije Bogu iza nogu negdje, trebaće ti bar 200KKM. Jeftine su oko 100KKM.
Po meni te kuće ne vrijede realno ni 100KKM, ali kuće su kod nas kao dvica golf nekada, kante zlata vrijedne u našim očima.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7757 times
Status: Offline

Re: Stanogradnja u BiH prepolovljena

Post by Krokodil Behko » 24 Apr 2016, 20:56

Oblak wrote:Možda da izgradiš kuću Behko, ali ćeš i plac platiti kao što Hani kaže isto toliko... Da kupiš gotovu kuću, u KS, a da nije Bogu iza nogu negdje, trebaće ti bar 200KKM. Jeftine su oko 100KKM.
Po meni te kuće ne vrijede realno ni 100KKM, ali kuće su kod nas kao dvica golf nekada, kante zlata vrijedne u našim očima.
Kupiš lokaciju, a ne kuću. Kuću srušiš, pa na njenom mjestu sagradiš novu.
To tako ide i uvijek je moglo, ukoliko je stara kuća imala papire.

Konkretno, daš ovom liku cca 55.000 za tu bosansku kuću i za sljedećih 100.000 napraviš novu na istim priključcima, na istom mjestu. Nije baš u Titovoj ulici, ali je blizu centra i baščaršije, a opet malo odmaknuto, da ti tramvaj ne prolazi kroz avliju. E jedino ne znam da li je puno strmo, nisam bio u toj ulici, čini mi se.

http://www.olx.ba/artikal/21458352/star ... li-169-m2/
online

User avatar
SPINERKA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18479
Joined: 20 Aug 2015, 18:13
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Stanogradnja u BiH prepolovljena

Post by SPINERKA » 24 Apr 2016, 20:56

moja prijateljica je prodal prosle godine kucu na MEGARI ispod 90 000km. -prizemna hn mozda 70 kvadrata. dosta losem stanju.
Image

User avatar
Vjetar
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 14764
Joined: 23 May 2015, 17:46
Location: Na konju
Been thanked: 22 times
Status: Offline

Re: Stanogradnja u BiH prepolovljena

Post by Vjetar » 24 Apr 2016, 21:01

Krokodil Behko wrote:
Oblak wrote:Možda da izgradiš kuću Behko, ali ćeš i plac platiti kao što Hani kaže isto toliko... Da kupiš gotovu kuću, u KS, a da nije Bogu iza nogu negdje, trebaće ti bar 200KKM. Jeftine su oko 100KKM.
Po meni te kuće ne vrijede realno ni 100KKM, ali kuće su kod nas kao dvica golf nekada, kante zlata vrijedne u našim očima.
Kupiš lokaciju, a ne kuću. Kuću srušiš, pa na njenom mjestu sagradiš novu.
To tako ide i uvijek je moglo, ukoliko je stara kuća imala papire.

Konkretno, daš ovom liku cca 55.000 za tu bosansku kuću i za sljedećih 100.000 napraviš novu na istim priključcima, na istom mjestu. Nije baš u Titovoj ulici, ali je blizu centra i baščaršije, a opet malo odmaknuto, da ti tramvaj ne prolazi kroz avliju. E jedino ne znam da li je puno strmo, nisam bio u toj ulici, čini mi se.

http://www.olx.ba/artikal/21458352/star ... li-169-m2/
Pa eto, 150 000 za bespravno sagrađenu kuću na 150 m2 placa. Vidiš da nisam u pravu.

User avatar
Hannibal
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 64067
Joined: 03 Sep 2015, 23:23
Mood:
Has thanked: 6850 times
Been thanked: 2189 times
Status: Offline

Re: Stanogradnja u BiH prepolovljena

Post by Hannibal » 24 Apr 2016, 21:10

Ovo na cicinom hanu ba. Treba ti zicara do gore a i 170 kvadrata parcela ocm
🐽

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7757 times
Status: Offline

Re: Stanogradnja u BiH prepolovljena

Post by Krokodil Behko » 24 Apr 2016, 21:13

Pa dobro, pregledao sam samo par stranica, ali nije bitna baš ta lokacija, nego ono što želim reći.
Nađeš lokaciju koja ti odgovara, sa što starijom i jeftinijom kućom i tako to.
Evo, moj komšija srušio ćerpićaru i na iste priključke sagradio novu kuću. Daj bože da je bar dozvolu platio, jer to je kuća na istom mjestu.
online

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Stanogradnja u BiH prepolovljena

Post by Bla » 24 Apr 2016, 21:16

Al nema toga na dobrim lokacijama Behko.
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Vjetar
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 14764
Joined: 23 May 2015, 17:46
Location: Na konju
Been thanked: 22 times
Status: Offline

Re: Stanogradnja u BiH prepolovljena

Post by Vjetar » 24 Apr 2016, 21:16

Krokodil Behko wrote:Pa dobro, pregledao sam samo par stranica, ali nije bitna baš ta lokacija, nego ono što želim reći.
Nađeš lokaciju koja ti odgovara, sa što starijom i jeftinijom kućom i tako to.
Evo, moj komšija srušio ćerpićaru i na iste priključke sagradio novu kuću. Daj bože da je bar dozvolu platio, jer to je kuća na istom mjestu.
Razumijem šta hoćeš reći i stoji ti teza, mada je to previše posla ako se zna kako je ugodno poslovati sa našim majstorima i izvođačima radova.
To se ovima iz dijaspore sve manje da, koliko vidim, jer jednostavnije im je kupiti gotovo, a takve kuće su užasno precjenjene (KS), tako da su stanovi logičniji izbor.

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37664
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2865 times
Been thanked: 2203 times
Status: Offline

Re: Stanogradnja u BiH prepolovljena

Post by Pasaga » 24 Apr 2016, 21:18

Krokodil Behko wrote:
Oblak wrote:Možda da izgradiš kuću Behko, ali ćeš i plac platiti kao što Hani kaže isto toliko... Da kupiš gotovu kuću, u KS, a da nije Bogu iza nogu negdje, trebaće ti bar 200KKM. Jeftine su oko 100KKM.
Po meni te kuće ne vrijede realno ni 100KKM, ali kuće su kod nas kao dvica golf nekada, kante zlata vrijedne u našim očima.
Kupiš lokaciju, a ne kuću. Kuću srušiš, pa na njenom mjestu sagradiš novu.
To tako ide i uvijek je moglo, ukoliko je stara kuća imala papire.

Konkretno, daš ovom liku cca 55.000 za tu bosansku kuću i za sljedećih 100.000 napraviš novu na istim priključcima, na istom mjestu. Nije baš u Titovoj ulici, ali je blizu centra i baščaršije, a opet malo odmaknuto, da ti tramvaj ne prolazi kroz avliju. E jedino ne znam da li je puno strmo, nisam bio u toj ulici, čini mi se.


http://www.olx.ba/artikal/21458352/star ... li-169-m2/
Jedino isplativa i ispravna opcija..
Tako rade svi,velika vecina..
Rusenje tih starih ostataka kosta jedan dio,opet je isplativije.
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37664
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2865 times
Been thanked: 2203 times
Status: Offline

Re: Stanogradnja u BiH prepolovljena

Post by Pasaga » 24 Apr 2016, 21:20

Oblak wrote:
Krokodil Behko wrote:Pa dobro, pregledao sam samo par stranica, ali nije bitna baš ta lokacija, nego ono što želim reći.
Nađeš lokaciju koja ti odgovara, sa što starijom i jeftinijom kućom i tako to.
Evo, moj komšija srušio ćerpićaru i na iste priključke sagradio novu kuću. Daj bože da je bar dozvolu platio, jer to je kuća na istom mjestu.
Razumijem šta hoćeš reći i stoji ti teza, mada je to previše posla ako se zna kako je ugodno poslovati sa našim majstorima i izvođačima radova.
To se ovima iz dijaspore sve manje da, koliko vidim, jer jednostavnije im je kupiti gotovo, a takve kuće su užasno precjenjene (KS), tako da su stanovi logičniji izbor.
Te kuce su vecinom ogromne...neracionalne.
Drugo,mnogo je fuseraja u samoj gradnji,od odabira materijala do postovanja
minimuma standarda.
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7757 times
Status: Offline

Koliko ćete za stan od 30 metara kvadratnih i škodu fabiju raditi u gradovima regije?

Post by Krokodil Behko » 08 Nov 2017, 10:26

Image

Koliko je potrebno raditi kako biste kupili stan, koliko za automobil, koliko dugo štedjeti…, pitanja su koja si gotovo svaki dan postavljaju bh. građani, pogotovo oni mlađi, piše Večernji list BiH.

Unatoč tvrdnjama kako stanovi, pa i automobili, nikada nisu bili jeftiniji, statistika pokazuje kako radnik s prosječnom plaćom nema prigodu za vrijeme životnog vijeka uštedjeti novac za pristojan stan i željeni automobil.

Cijene nekretnina Uzimajući statističke podatke o prosječnim primanjima te cijenama stanova u glavnim gradovima BiH, Hrvatske, Slovenije i Srbije, pokušali smo doznati koliko je godina potrebno raditi za stan od 30 četvornih metara, automobil škodu fabiju 2.1 te napravili usporedbu.

Prema izračunu, čak godinu i osam mjeseci potrebno je raditi kako biste za prosječnu plaću, koja u BiH iznosi 858 KM, mogli kupiti škodu fabiju čija je trenutačna cijena 17.500 KM.

Tako bh. građani 20 mjeseci moraju ostavljati sa strane prosječnu plaću pod uvjetom da ne troše ništa.

Ako pak žele kupiti stan od 30 četvornih metara u Sarajevu, čija je cijena 67.371 KM, bh. građani prosječnu plaću od 858 KM moraju ostavljati sa strane čak šest i pol godina.

Ako mislite da stanovnici BiH najteže dolaze do stana, varate se.

U Beogradu stan iste veličine stoji nevjerojatnih 98.209 KM. Građani Srbije prosječnu plaću, koja iznosi 777,82 KM, moraju štedjeti 126,2 mjeseca, točnije 10 godina i šest mjeseci. Ako žele voziti škodu, koja u Srbiji stoji oko 17.913 KM, svoju prosječnu plaću ne smiju trošiti 23 mjeseca ili dvije godine i jedan mjesec.

Tko najmanje štedi?

Kada je riječ o kupovnoj moći stanovnika Hrvatske i Slovenije, nešto je bolja nego u spomenutim dvjema zemljama. Najniža cijena stana od oko 30 kvadrata u samom ili širem središtu Zagreba iznosi od 151.242 KM. Za takav stan Zagrepčani s prosječnom plaćom od 1564 KM moraju štedjeti osam godina.

No, za razliku od građana BiH i Srbije, građani Hrvatske će za škodu, koja stoji oko 21.496 KM, prosječnu plaću izdvajati samo godinu i mjesec dana.

Najjeftinije garsonijere od 30-ak kvadrata u Ljubljani stoje 176.777 KM. Tako će Slovenci koji žele kupiti stan u samom središtu Ljubljane prosječnu plaću od 2023,43 KM štedjeti čak 87,3 mjeseca, što je oko 7 godina i tri mjeseca. No, svakako treba istaknuti kako Slovenci među svima prethodno spomenutima moraju najmanje vremenski štedjeti ako žele isti automobil.

Za škodu, koja u Sloveniji košta 19.249 KM, Slovenci prosječnu plaću moraju izdvajati manje od godinu dana, točnije devet i pol mjeseci. Tako se u borbi za krov nad glavom i za kupnju automobila zaboravlja da mjesečna plaća treba, koliko-toliko, priuštiti pristojan život.

(DEPO PORTAL)
online

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Koliko ćete za stan od 30 metara kvadratnih i škodu fabiju raditi u gradovima regije?

Post by storm » 08 Nov 2017, 11:12

Nikad si ponovo ne bih kupio stan...
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80772
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9952 times
Been thanked: 6789 times
Status: Online

Re: Koliko ćete za stan od 30 metara kvadratnih i škodu fabiju raditi u gradovima regije?

Post by Julia-Klara » 08 Nov 2017, 11:17

Ni ja ponovo :hihi Dosta ovaj jedan.
Auto ne bih novo svakako
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Cvrle
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12685
Joined: 14 Oct 2015, 15:08
Mood:
Has thanked: 5 times
Been thanked: 12 times
Status: Offline

Re: Koliko ćete za stan od 30 metara kvadratnih i škodu fabiju raditi u gradovima regije?

Post by Cvrle » 08 Nov 2017, 11:27

Ma kakva crna stednja, bez kredita ne bih mogla ni cipele akibeti kupiti :hm
Poput nekog starog kopača zlata, moraš se pomiriti s time da trebaš iskopati mnogo pijeska iz kojeg ćeš poslije strpljivo isprati nekoliko sićušnih komadića zlata

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Koliko ćete za stan od 30 metara kvadratnih i škodu fabiju raditi u gradovima regije?

Post by storm » 08 Nov 2017, 11:28

U bih se jos isplati...ovdje garaza kosta ko stan u derventi...a ne treba mi nekretnina u bih...i ono mi viška sve :oo
Ne vidim smisla bubanja u zidove sa ovim cijenama kvadrata i najma...plus kao vlasnik participiras u svim radovima na zgradi...lift, krov, fasada, sistem grijanja, ovo, ono...ovako uletis, platis najam i zvizdukas...dopizdi ti, ides na bolje mjesto, dogodi se nesto, prevazilazi trenutne mogucnosti, odes u jeftinije...ovako se ukopas do smrti...
Habibti, ya nour el - ain... :srce

Post Reply

Return to “Posao & Ekonomija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 14 guests