Amerika vs Evropa - gdje je bolje?

Dešavanja u svijetu

Moderators: Krokodil Behko, Duminjo

Post Reply
navika
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12400
Joined: 18 Mar 2015, 20:07
Status: Offline

Re: Amerikancu odbijen zahtijev za liječenje raka dojke

Post by navika » 28 Oct 2015, 01:03

I sa mizernijom platom od njegove u vecini drzava nemozes dobiti medicaid. U Georgiji odrasli mogu upast u taj program samo ako imaju mjesecni prihod manji od $500.

navika
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12400
Joined: 18 Mar 2015, 20:07
Status: Offline

Re: Amerikancu odbijen zahtijev za liječenje raka dojke

Post by navika » 28 Oct 2015, 01:04

SPINERKA wrote:
navika wrote:Po meni u tvoj je slucaju bolje otici doktoru gdje ne trebas ni pokazat zdr. os. Platis pregled i zdravo! Jer tesko da ce te obicni pregleti u slucaju gripe i sl kostati toliko. Osim ako neko nije tesko bolestan.

srecom ne idemo doc .cesto, al ovo sto trenutno imamo je tkz''katastrofalno''za ''ne daj boze'' jer par dana u bolnici ode sav dedact. zacas
Razumijem.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120151
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7767 times
Status: Offline

Re: Amerika vs Evropa - gdje je bolje?

Post by Krokodil Behko » 10 Jun 2018, 16:25

Slika sa zadnjeg samita G7. Objavljuje njemačka vlada, uz komentar: Slika govori više od 1000 riječi.


Image
online

User avatar
Heidi
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45896
Joined: 01 Sep 2011, 22:10
Location: Kosmicki raspor
Been thanked: 5 times
Status: Offline

Re: Amerika vs Evropa - gdje je bolje?

Post by Heidi » 10 Jun 2018, 16:41

Udri ga Angela :oo
Be mindful of your self-talk. It's a conversation with the universe.

User avatar
Čupava
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45445
Joined: 16 Feb 2016, 13:35
Location: Kad zatvorim oci, budem gdje pozelim...<3
Been thanked: 8 times
Status: Offline

Re: Amerika vs Evropa - gdje je bolje?

Post by Čupava » 12 Jun 2018, 23:02

Krokodil Behko wrote: 10 Jun 2018, 16:25 Slika sa zadnjeg samita G7. Objavljuje njemačka vlada, uz komentar: Slika govori više od 1000 riječi.


Image
Kad zena drži govor ... :ok :oo
.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120151
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7767 times
Status: Offline

Da su Njemačka, Francuska i Velika Britanija dio SAD-a, bili bi među najsiromašnijim državama

Post by Krokodil Behko » 17 Aug 2019, 10:16

Image


Piše: Daniel J. Mitchell (Fee)

Ranije sam napisao da su mnoge evropske nacije demografski osuđene na propast s fiskalnim haosom, ali puno ljudi ne zanima za budućnost.

Bernie Sanders, na primjer, danas gleda nacije poput Danske i Švedske i kaže da bi Amerika trebala kopirati njihove ekspanzivne države blagostanja.

Je li u pravu?

Pa, to ovisi o parametrima. Ako bi mi iz nekog razloga neko držao pištolj na glavi i tražio da kopiramo politike država iz Europske unije, nordijske bi države bile među mojim prvim izborima. Da, njihove su države blagostanja prevelike, ali donekle nadoknađuju tu pogrešku uspostavljanjem vrlo slobodnih tržišnih politika u drugim područjima.


Mark Perry iz Američkog poduzetničkog instituta sastavio je neke podatke u kojima poredi “jabuke s jabukama” sugerirajući da je odgovor ne. Barem ako je cilj veća ekonomska proizvodnja i viši životni standard.

Većina evropskih zemalja (uključujući Njemačku, Švedsku, Dansku i Belgiju) ako bi se pridružile SAD-u, svrstale bi se među najsiromašniju trećinu američkih država na osnovi BDP-a po glavi stanovnika, a Velika Britanija, Francuska, Japan i Novi Zeland svrstatli bi se među najsiromašnije američke države, ispod broja 47 Zapadne Virdžinije, a ne previše daleko iznad broja 50 Mississippija. Zemlje poput Italije, S. Koreje, Španije, Portugala i Grčke svrstale bi se ispod Mississippija kao najsiromašnije države u državi.

A evo i tablice koju je Mark pripremio.


Image


Kao brzo upozorenje, vrijedno je napomenuti da ne postoji međusobna veza između bruto domaćeg proizvoda i stvarnog životnog standarda. Na primjer, neke se ekonomske aktivnosti u energetski bogatim državama, kao što je Sjeverna Dakota, pretvore u prihod za dioničare koji žive drugdje u Americi.

Ali ako pogledate američki prosjek (54 629 USD), očito je veći od ekonomskog učinka u evropskim zemljama. A ako više volite izravne mjere životnog standarda, tada podaci o potrošnji iz OECD-a također pokazuju da je Amerika znatno naprednija.

Image


Ništa od ovoga ne sugerira da je politika u Americi idealna (nije) ili da su evropske nacije neuspješne (još uvijek se svrstavaju među najbogatija mjesta na planeti).


Kada govorimo o evropskom boljitku, evo fascinantne karte koju sam vidio na Twitteru. Novinar iz Wall Street Journala koji je podijelio napomenuo je da su “ljubičasta područja su bogata kao SAD. Žuta područja siromašnija su od Meksika. ”Drugim riječima, nekoliko tamnih područja (pregršt u Njemačkoj i jedno u nekoliko drugih država) jedini su dijelovi Europe koji su ekonomski jednaki ili bolji od Sjedinjenih Država.

Image


Jedan završni komentar. Dugoročan rast je važan. Hong Kong i Singapur, na primjer, nekad su bili loša jurisdikcija. Ali slobodno tržište i mala vlada proizveli su desetljećima snažan rast, a sada su ta mjesta među najbogatijim mjestima na planeti. Bogatija ne samo od Europe, nego čak napredniji i od Sjedinjenih Država.


(SB)
online

User avatar
Mister No
The Good, the Bad and the Ugly
The Good, the Bad and the Ugly
Posts: 31593
Joined: 28 Sep 2010, 18:17
Has thanked: 7129 times
Been thanked: 3865 times
Status: Online

Re: Da su Njemačka, Francuska i Velika Britanija dio SAD-a, bili bi među najsiromašnijim državama

Post by Mister No » 17 Aug 2019, 11:18

Imao sam priliku pricati sa Amerikancima koji su bili smjesteni njihovoj bazi u Njemackoj i zivjeli tamo duzi period.

Svi do jednog vide Njemacku kao obecanu zemlju u odnosu na SAD-e, i svi bi najradije da dodju sa porodicama u Njemacku da tu zive i rade.

Ovi mogu i dalje da istrazuju...
High Hopes...

User avatar
Fuddo
Maliciozni seronja i forumas godine
Maliciozni seronja i forumas godine
Posts: 83788
Joined: 03 Dec 2018, 21:17
Has thanked: 10910 times
Been thanked: 16211 times
Status: Offline

Re: Da su Njemačka, Francuska i Velika Britanija dio SAD-a, bili bi među najsiromašnijim državama

Post by Fuddo » 17 Aug 2019, 11:21

I dje nasjose Mississippi, razvijeniji je Donji Vakuf od onog.
Nema nista, sam crnci i redneci cumuraju.
Dozvolite da se obratimo

User avatar
Mister No
The Good, the Bad and the Ugly
The Good, the Bad and the Ugly
Posts: 31593
Joined: 28 Sep 2010, 18:17
Has thanked: 7129 times
Been thanked: 3865 times
Status: Online

Re: Da su Njemačka, Francuska i Velika Britanija dio SAD-a, bili bi među najsiromašnijim državama

Post by Mister No » 17 Aug 2019, 11:28

U EU ljudi imaju imaju puno bolju socijalnu zastitu i zdravstvo.
Onda radnici imaju daleko bolje uvjete za rad, bolovanja pokrivena, godisni odmori neuporedivi, fond radnih sati itd.

Koliko znam porodiljsko odsustvo u SAD-eu je skoro nikakvo, a godisnji odmor duplo kraci nego u EU.
High Hopes...

User avatar
Fuddo
Maliciozni seronja i forumas godine
Maliciozni seronja i forumas godine
Posts: 83788
Joined: 03 Dec 2018, 21:17
Has thanked: 10910 times
Been thanked: 16211 times
Status: Offline

Re: Da su Njemačka, Francuska i Velika Britanija dio SAD-a, bili bi među najsiromašnijim državama

Post by Fuddo » 17 Aug 2019, 11:42

Mister No wrote: 17 Aug 2019, 11:28 U EU ljudi imaju imaju puno bolju socijalnu zastitu i zdravstvo.
Onda radnici imaju daleko bolje uvjete za rad, bolovanja pokrivena, godisni odmori neuporedivi, fond radnih sati itd.

Koliko znam porodiljsko odsustvo u SAD-eu je skoro nikakvo, a godisnji odmor duplo kraci nego u EU.
Ma ne moze se porediti, Svabo je izmislio zivot za ove budalase. Doduse, ovdje ima vise para, lakse je za biznis, manji porezi itd. Sve je super dok te zdravlje sluzi, ako se nesta pojebe tarlihno si ko melcin horoz, nema te nidje.
Dozvolite da se obratimo

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35704
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1084 times
Been thanked: 585 times
Status: Offline

Re: Da su Njemačka, Francuska i Velika Britanija dio SAD-a, bili bi među najsiromašnijim državama

Post by Venera » 17 Aug 2019, 11:54

Svedska uber alles :hop
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
Fuddo
Maliciozni seronja i forumas godine
Maliciozni seronja i forumas godine
Posts: 83788
Joined: 03 Dec 2018, 21:17
Has thanked: 10910 times
Been thanked: 16211 times
Status: Offline

Re: Da su Njemačka, Francuska i Velika Britanija dio SAD-a, bili bi među najsiromašnijim državama

Post by Fuddo » 17 Aug 2019, 11:56

statebriga wrote: 17 Aug 2019, 11:54 Svedska uber alles :hop
Ka’s ti bona nazad, sam’ stuhas tamo bezveze?
Dozvolite da se obratimo

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35704
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1084 times
Been thanked: 585 times
Status: Offline

Re: Da su Njemačka, Francuska i Velika Britanija dio SAD-a, bili bi među najsiromašnijim državama

Post by Venera » 17 Aug 2019, 12:00

Fuddo wrote: 17 Aug 2019, 11:56
statebriga wrote: 17 Aug 2019, 11:54 Svedska uber alles :hop
Ka’s ti bona nazad, sam’ stuhas tamo bezveze?
cekaj , da te prvo cmkonem :pusa

sta fali Svedskoj :hm
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
Fuddo
Maliciozni seronja i forumas godine
Maliciozni seronja i forumas godine
Posts: 83788
Joined: 03 Dec 2018, 21:17
Has thanked: 10910 times
Been thanked: 16211 times
Status: Offline

Re: Da su Njemačka, Francuska i Velika Britanija dio SAD-a, bili bi među najsiromašnijim državama

Post by Fuddo » 17 Aug 2019, 12:06

statebriga wrote: 17 Aug 2019, 12:00
Fuddo wrote: 17 Aug 2019, 11:56

Ka’s ti bona nazad, sam’ stuhas tamo bezveze?
cekaj , da te prvo cmkonem :pusa

sta fali Svedskoj :hm
Ma ne fali nista, strajbaces to love sto si usparala i ku’s onda? Vracaj se dok ima posla, saCe recesija opet.
Dozvolite da se obratimo

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35704
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1084 times
Been thanked: 585 times
Status: Offline

Re: Da su Njemačka, Francuska i Velika Britanija dio SAD-a, bili bi među najsiromašnijim državama

Post by Venera » 17 Aug 2019, 12:11

Fuddo wrote: 17 Aug 2019, 12:06
statebriga wrote: 17 Aug 2019, 12:00

cekaj , da te prvo cmkonem :pusa

sta fali Svedskoj :hm
Ma ne fali nista, strajbaces to love sto si usparala i ku’s onda? Vracaj se dok ima posla, saCe recesija opet.
kakva recesija dragi Fudonja :hihi

obicna kartica sa mog acc. , otkazao chip, nema trosenja :hihi
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
Fuddo
Maliciozni seronja i forumas godine
Maliciozni seronja i forumas godine
Posts: 83788
Joined: 03 Dec 2018, 21:17
Has thanked: 10910 times
Been thanked: 16211 times
Status: Offline

Re: Da su Njemačka, Francuska i Velika Britanija dio SAD-a, bili bi među najsiromašnijim državama

Post by Fuddo » 17 Aug 2019, 12:13

statebriga wrote: 17 Aug 2019, 12:11
Fuddo wrote: 17 Aug 2019, 12:06

Ma ne fali nista, strajbaces to love sto si usparala i ku’s onda? Vracaj se dok ima posla, saCe recesija opet.
kakva recesija dragi Fudonja :hihi

obicna kartica sa mog acc. , otkazao chip, nema trosenja :hihi
Auuu...otkazali ti karticu?
Ma boli te djon, ako se nemas nijet vracat ispucaj te limite, nece te niko trazit.
Dozvolite da se obratimo

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35704
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1084 times
Been thanked: 585 times
Status: Offline

Re: Da su Njemačka, Francuska i Velika Britanija dio SAD-a, bili bi među najsiromašnijim državama

Post by Venera » 17 Aug 2019, 12:17

Fuddo wrote: 17 Aug 2019, 12:13
statebriga wrote: 17 Aug 2019, 12:11

kakva recesija dragi Fudonja :hihi

obicna kartica sa mog acc. , otkazao chip, nema trosenja :hihi
Auuu...otkazali ti karticu?
Ma boli te djon, ako se nemas nijet vracat ispucaj te limite, nece te niko trazit.
chip ostecen , nije kartica otkazana, ali sam je kasnije otkazala, jer je ne mogu licno koristiti :p kartica nije kreditna , vec sa mog racuna :pusa

al' i je sto kazes, CC iskoristiti do maksimuma :hihi

a sad ozbiljno, Svedska je dobra drzava, a ne postoje savrsene drzave , a naravno, sa parama bilo gdje je lakse zivjeti :jutarnja
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
Fuddo
Maliciozni seronja i forumas godine
Maliciozni seronja i forumas godine
Posts: 83788
Joined: 03 Dec 2018, 21:17
Has thanked: 10910 times
Been thanked: 16211 times
Status: Offline

Re: Da su Njemačka, Francuska i Velika Britanija dio SAD-a, bili bi među najsiromašnijim državama

Post by Fuddo » 17 Aug 2019, 12:22

statebriga wrote: 17 Aug 2019, 12:17
Fuddo wrote: 17 Aug 2019, 12:13

Auuu...otkazali ti karticu?
Ma boli te djon, ako se nemas nijet vracat ispucaj te limite, nece te niko trazit.
chip ostecen , nije kartica otkazana, ali sam je kasnije otkazala, jer je ne mogu licno koristiti :p kartica nije kreditna , vec sa mog racuna :pusa

al' i je sto kazes, CC iskoristiti do maksimuma :hihi

a sad ozbiljno, Svedska je dobra drzava, a ne postoje savrsene drzave , a naravno, sa parama bilo gdje je lakse zivjeti :jutarnja
Nesto ti tu opasno muljas.
:oo
Ako ne radi chip, vazda je mozes sa strane zaverglat. Isti djavo.


Pa staS u sveCkoj?
Dozvolite da se obratimo

User avatar
Duminjo
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 55523
Joined: 17 Mar 2019, 21:52
Has thanked: 1861 times
Been thanked: 5570 times
Status: Offline

Re: Da su Njemačka, Francuska i Velika Britanija dio SAD-a, bili bi među najsiromašnijim državama

Post by Duminjo » 17 Aug 2019, 12:49

statebriga wrote: 17 Aug 2019, 11:54 Svedska uber alles :hop

:mah
Image

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Da su Njemačka, Francuska i Velika Britanija dio SAD-a, bili bi među najsiromašnijim državama

Post by storm » 17 Aug 2019, 18:03

Pa ne znam baš, i te brojke nešto znače.
Najbolja sveučilišta su u usa.
Najviša izljecivost od raka - usa
Ekonomija i vojna industrija kao preostalih devet zajedno u top 10
Sva visoka tehnologija upravo od tamo dolazi.
Neću nikad završiti tamo sigurno, niti imam razloga navijati za amere... ali ta opća pljuvacina me nervira.
To što pišete o socijali i zdravstvu... Koliko shvaćam potpuno je drugi sustav od europskog. Isto je i u Švicarskoj.. Ako nisi plaćao full pakete osiguranja i razbolis se, Haj cao, bolje da te nema... Pa se nitko ne baca blatom po Švici..
A brt ako ovaj ludi svijet treba policajca, a treba... Draže mi je da je to amer, nego Rus ili kinez...
Habibti, ya nour el - ain... :srce

Post Reply

Return to “Svijet”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 27 guests