Amerika vs Evropa - gdje je bolje?

Dešavanja u svijetu

Moderators: Krokodil Behko, Duminjo

User avatar
Mister No
The Good, the Bad and the Ugly
The Good, the Bad and the Ugly
Posts: 31593
Joined: 28 Sep 2010, 18:17
Has thanked: 7129 times
Been thanked: 3865 times
Status: Offline

Re: Da su Njemačka, Francuska i Velika Britanija dio SAD-a, bili bi među najsiromašnijim državama

Post by Mister No » 19 Aug 2019, 21:27

Fuddo wrote: 19 Aug 2019, 21:24
Mister No wrote: 19 Aug 2019, 21:23

Teksas se vrati Meksikancima, svakako im je oduzet, i Fudo postane hombre Fudimir.
Mi spremamo invaziju da grenland otmemo, usput i montreal, a vi bi da kalifornija i teksas odu.
Nije to Kosovo rodjo. :oo
Ima Srba i gore.

Će se otcepe i prikljuce matici.
High Hopes...

User avatar
Fuddo
Maliciozni seronja i forumas godine
Maliciozni seronja i forumas godine
Posts: 83788
Joined: 03 Dec 2018, 21:17
Has thanked: 10911 times
Been thanked: 16211 times
Status: Online

Re: Da su Njemačka, Francuska i Velika Britanija dio SAD-a, bili bi među najsiromašnijim državama

Post by Fuddo » 19 Aug 2019, 21:29

Mister No wrote: 19 Aug 2019, 21:27
Fuddo wrote: 19 Aug 2019, 21:24

Mi spremamo invaziju da grenland otmemo, usput i montreal, a vi bi da kalifornija i teksas odu.
Nije to Kosovo rodjo. :oo
Ima Srba i gore.

Će se otcele i prikljuce matici.
Ima, s posla na poso, i haj kuci.
Jes ti vidio rodjo na filmovima kakvi su zajebani pendreci ovdje? Od metar i po, imaju i onaj dodatak da te more udavit ako se plaho vrtis i otimas. :D.
Dozvolite da se obratimo

User avatar
Mister No
The Good, the Bad and the Ugly
The Good, the Bad and the Ugly
Posts: 31593
Joined: 28 Sep 2010, 18:17
Has thanked: 7129 times
Been thanked: 3865 times
Status: Offline

Re: Da su Njemačka, Francuska i Velika Britanija dio SAD-a, bili bi među najsiromašnijim državama

Post by Mister No » 19 Aug 2019, 21:39

Krokodil Behko wrote: 19 Aug 2019, 21:25
Mister No wrote: 19 Aug 2019, 21:23

Teksas se vrati Meksikancima, svakako im je oduzet, i Fudo postane hombre Fudimir.

Pa i Kalifornija je uzeta Meksikancima :hm
Mislim da su ovi Fudini prvo sve vojno okupirali a onda Meksikancima otprilike rekli: "E sad je ovo nase i kupicemo ga od vas za ovoliko dolara. Ako ne pristanete necete dobit nista."
Meksikanci su pristali i potpisali, tako da se moze reci da je Fudo kupio Kaliforniju od Meksikanaca...i Teksas naravno. :oo
High Hopes...

User avatar
Fuddo
Maliciozni seronja i forumas godine
Maliciozni seronja i forumas godine
Posts: 83788
Joined: 03 Dec 2018, 21:17
Has thanked: 10911 times
Been thanked: 16211 times
Status: Online

Re: Da su Njemačka, Francuska i Velika Britanija dio SAD-a, bili bi među najsiromašnijim državama

Post by Fuddo » 19 Aug 2019, 23:27

Mister No wrote: 19 Aug 2019, 21:39
Krokodil Behko wrote: 19 Aug 2019, 21:25


Pa i Kalifornija je uzeta Meksikancima :hm
Mislim da su ovi Fudini prvo sve vojno okupirali a onda Meksikancima otprilike rekli: "E sad je ovo nase i kupicemo ga od vas za ovoliko dolara. Ako ne pristanete necete dobit nista."
Meksikanci su pristali i potpisali, tako da se moze reci da je Fudo kupio Kaliforniju od Meksikanaca...i Teksas naravno. :oo
Sve je to posteno placeno.
Realno, mogli su da im ne dadnu ni feninga, al eto...
Uostalom, sta bi danas bilo sa tim krajevima da su ostali u Meksiku?
90% meksika danas hoce u kaliforniju da pere sudje i bere jagode, eno ih truNp po vazdan faca okolo, nista im nemere. :oo
Dozvolite da se obratimo

User avatar
Mister No
The Good, the Bad and the Ugly
The Good, the Bad and the Ugly
Posts: 31593
Joined: 28 Sep 2010, 18:17
Has thanked: 7129 times
Been thanked: 3865 times
Status: Offline

Re: Da su Njemačka, Francuska i Velika Britanija dio SAD-a, bili bi među najsiromašnijim državama

Post by Mister No » 19 Aug 2019, 23:35

Fuddo wrote: 19 Aug 2019, 23:27
Mister No wrote: 19 Aug 2019, 21:39

Mislim da su ovi Fudini prvo sve vojno okupirali a onda Meksikancima otprilike rekli: "E sad je ovo nase i kupicemo ga od vas za ovoliko dolara. Ako ne pristanete necete dobit nista."
Meksikanci su pristali i potpisali, tako da se moze reci da je Fudo kupio Kaliforniju od Meksikanaca...i Teksas naravno. :oo
Sve je to posteno placeno.
Realno, mogli su da im ne dadnu ni feninga, al eto...
Jeste.
U Ugovoru pise placeno, i potpisano sa obje strane.
Amerikanci i kazu zbog tog Ugovora mi smo to kupili.

Jel i Zoro bio ukljucen u te postene transakcije?
High Hopes...

navika
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12400
Joined: 18 Mar 2015, 20:07
Status: Offline

Re: Da su Njemačka, Francuska i Velika Britanija dio SAD-a, bili bi među najsiromašnijim državama

Post by navika » 19 Aug 2019, 23:47

Mister No wrote: 19 Aug 2019, 20:23 Statistika je kao bikini, sve kao otkriva a glavno pokrije.

Ovdje se ne radi dal je ili nije USA najbogatija, on to jeste.
Kalifornija da se otcijepi bila bi otprilike 7. zemlja po bogastvu u svijetu, a USA imaju 50 drzava koje ju cine.

Sustina je medjutim da vecina ljudi, bar onih koje sam ja sreo, bi rado presla iz te prebogate Amerike u Europu.

Pitanje je zasto?

Pa eto neka ovi koji zive i rade u SAD-eu kazu koliko imaju dana godisnjeg odmora, koliko im je mjesecni fond radnih sati, imaju li 13 platu i bozicnicu, koliko je dana porodiljsko bolovanje, koliki su doplatci za djecu i na koncu kakva im je zastita ako ostanu bez posla?

Nakon toga bi bilo lijepo da Melek napise sve to isto za sebe pa ce se moci lijepo uporediti EU : SAD.

Godisnjeg odmora u prvoj radnoj godini imam 7 dana, nakon jedne godine radnog staza, imat cu 3 sedmice. To raste s rastom godina radnog staza, i mislim da je u mojoj firmi maximum 4 ili 5 sedmica. U mnogim je manje.
Placenih praznika u godini 6. Neke firme plate 8, po dva placena dana za bozic i dan zahvalnosti. Mislim da drzavne institucije placaju 12 dana.

U slucaju da ostanes bez posla, mozes otici na unemployment benifits, i primati 75% svoje dotadasnje plate.
Ali, to mozes dobiti samo ako si ostao bez posla jer firma slabo posluje. Ako si dobio otkaz sto kasnis, sto ne radis dobro svoj posao, sto si se npr. posvadjao... tada nemas pravo na ovo primanje.
Inace ovo se i ne daje iz drzavnog budzeta, vec se skida s tvog penzionog fonda, tako da sto duze to budes primao tim ce ti manja penzija biti. Vecini ljudi ovo zbog toga nije u interesu, i odmah su u potraznji za drugim poslom.

Da vidim sta si ono jos pitao.

A ha :)

Trinaeste plate nema, bozicni bonus je skoro svaka firma davala do unazad 20ak godina. Sad su takve prava rijetkost.
Trudnicko bolovanje? Ja sam posao napustila 6 dana prije poroda. Tada sam dobila 4 slobodne, neplacene sedmice. Nisam se vratila. Mogla sam to zahvaljuci cojeku, on je zaradjivao tako da smo mogli pristojno zivjeti.
No nije svaka firma bas toliko sugava, neka je malo manje. Neke firme ti plate te 4 sedmice, malo bolje 6 sedmica. Neke placaju 50% plate, neke 75%.

Doplatak na djecu? Pa to nema. Ali ipak ima jedan vid pomoci.
Kad se zaposljavas, imas tu neke opcije vezane za odbijanje taxe, i ti sam mozes izabrati. Ali po zavrsetku svake godine, firma u kojoj si radio poslat ce ti obracun. S tim ces odraditi taxu, citaj - poravnati racune s drzavom. Svako ko je u godini zaradio vise od $4000, zakonom je duzan da uradi obracun. Uzet ce se u obzir drzava stanovanja, broj ukucana.. I ako ti je uzeto previse, vratice ti se, ako je premalo, tada ces ti donaplatiti.
Ako nisi imao dovoljno veliku zaradu da pristojno zivis sa svojom porodicom, kvalifikujes se za nepovratne djecije kredite (ako djecu imas, naravno) I iznos tih kredita varira od drzave do drzave Cini mi se da je u Georgiji prosle godine bio $3000 po djetetu. I imas pravo primata ovo sve do djecije punoljetnosti.

Kod ovog obracuna taxe, svi neke rupe u zakonu trazimo, i svi se nekako kvalifikujemo za ove kredite :D. To su one iste rupe zbog kojih optuzuju Trumpa da ne placa taxu, a svi smo mi Trump. I ja sam kopala po njima, i uredila da moja djeca imaju stipendije.

Huuuh :sunja

navika
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12400
Joined: 18 Mar 2015, 20:07
Status: Offline

Re: Da su Njemačka, Francuska i Velika Britanija dio SAD-a, bili bi među najsiromašnijim državama

Post by navika » 20 Aug 2019, 00:02

storm wrote: 19 Aug 2019, 19:53
navika wrote: 19 Aug 2019, 19:51 Pa nije losa, kakvi losa.

Muz je imao strasnu zelju da kcerka ide za doktora, i ona se sama izjasnjavala da zeli. Ali to se promijenilo kasnije.
Uzimala je neke klase i nije se vidila u tome.
Mjesecima nakon njene odluke on je jos zalio i govorio da je trebala biti doktor.
Ali nije sve do nje, treba doktora znati i podici. Mi to nismo znali.
Ma dzaba to, ako se ona nije vidjela u tome.
Nema to veze sa vašim znali / ne znali...
Ma ima veze, ima. Stil zivota roditelja mnogo utice i na djecije odluke. Veca je vjerovatnoca da ce dijete doktora biti doktor vec npr automehanicara.

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35717
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1096 times
Been thanked: 589 times
Status: Offline

Re: Da su Njemačka, Francuska i Velika Britanija dio SAD-a, bili bi među najsiromašnijim državama

Post by Venera » 20 Aug 2019, 11:52

navika wrote: 19 Aug 2019, 17:56
statebriga wrote: 19 Aug 2019, 13:07

logicno, a ovisi i od drzave :ok
Pa ovisi o mnogo cemu. To nije veliki dug, kad bi bio jedini. Ali doktori i zive doktorki - bolja kuca od moje, skuplji suto, odjeca, odmori, prijatelji, zena, djeca, luksuz..

Do skoro sam sve mislila da svaki privatni doktor posjeduju kliniku/ordinaciju u kojoj je on glavni.
Ali mi je objasnila jedna doktorica da to nije tako, da zapravo ni ona sama ne zna za koga ona radi. Neki milijarder podigne i opremi poslovne prostore i uposli njih.

Malo hrabriji se odluce sami upustiti u to, ali to znaci otici u milionsko zaduzenje. Vise te ostaje, ali imas i vece troskove i rizik da ne uspijes, konkurencija je mocna.
doktori rade u skladu sa partnerima u potpisanim ugovorima na individulnim klinikama

biti privatno samostalno doktor, to ovisi od specijalizavije
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35717
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1096 times
Been thanked: 589 times
Status: Offline

Re: Da su Njemačka, Francuska i Velika Britanija dio SAD-a, bili bi među najsiromašnijim državama

Post by Venera » 20 Aug 2019, 11:53

carobnjak N wrote: 19 Aug 2019, 18:18 Ameri rade dva posla , dnevno pice 12h ...
to vidim i u Evropi :hm
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35717
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1096 times
Been thanked: 589 times
Status: Offline

Re: Da su Njemačka, Francuska i Velika Britanija dio SAD-a, bili bi među najsiromašnijim državama

Post by Venera » 20 Aug 2019, 11:56

storm wrote: 19 Aug 2019, 20:33 BTW EU će još dobiti po tamburi zbog svoje socijale... Već dobija polako...
treba bolje regulirati socijalu u EU , ali su radnici bolje zasticeni od radnika u US :p

zato je kriminal u US izuzetno visok jer briga drzave o osbama sa finansijskim potrebama ne postoji :jutarnja
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Da su Njemačka, Francuska i Velika Britanija dio SAD-a, bili bi među najsiromašnijim državama

Post by storm » 20 Aug 2019, 17:55

statebriga wrote: 20 Aug 2019, 11:56
storm wrote: 19 Aug 2019, 20:33 BTW EU će još dobiti po tamburi zbog svoje socijale... Već dobija polako...
treba bolje regulirati socijalu u EU , ali su radnici bolje zasticeni od radnika u US :p

zato je kriminal u US izuzetno visok jer briga drzave o osbama sa finansijskim potrebama ne postoji :jutarnja
Puno ti toga u tako malo riječi, potpuno nesuvislo ... Čestitam :oo
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2420 times
Status: Offline

Re: Da su Njemačka, Francuska i Velika Britanija dio SAD-a, bili bi među najsiromašnijim državama

Post by Melek » 21 Aug 2019, 08:28

Ma Ameri kako treba nemaju (cak pocesto i ne smiju uzeti, kako vidim) ni godisnjeg odmora. Ovi moji kukaju big time po tom pitanju, ja kako shvatam stvari, dok si u radnom odnosu onda si u principu rob zivi. Par sedmica neplacenog i to ti je. Ako hoces par sedmica ekstra, doceka te na noz tipa "hajd' ti, samo ne znam hoce li te cekati pos'o kad se vratis" i tako te cake. Onda sve zavisi od drzave do drzave, kako se ko organizuje, tako da, ako je insan npr u Massachusetts, ili opcenito u tom New England regionu ima nekakvo blagostanje, dok recimo na drugim krajevima ko kad si u Afganistan zap'o. Pa to je jednom prilikom onaj jedan USA okupacioni vojnik ocajno i izjavio, kad ga je spustilo u Irak kaze "jbt, pa ova mahala ko kod kuce, tek mi je sad sve jasno, ajoj" itd itd.
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35717
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1096 times
Been thanked: 589 times
Status: Offline

Re: Da su Njemačka, Francuska i Velika Britanija dio SAD-a, bili bi među najsiromašnijim državama

Post by Venera » 21 Aug 2019, 10:51

storm wrote: 20 Aug 2019, 17:55
statebriga wrote: 20 Aug 2019, 11:56

treba bolje regulirati socijalu u EU , ali su radnici bolje zasticeni od radnika u US :p

zato je kriminal u US izuzetno visok jer briga drzave o osbama sa finansijskim potrebama ne postoji :jutarnja
Puno ti toga u tako malo riječi, potpuno nesuvislo ... Čestitam :oo
ne raspolazemo sa istom sumom informacija :p
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Da su Njemačka, Francuska i Velika Britanija dio SAD-a, bili bi među najsiromašnijim državama

Post by storm » 21 Aug 2019, 11:53

statebriga wrote: 21 Aug 2019, 10:51
storm wrote: 20 Aug 2019, 17:55

Puno ti toga u tako malo riječi, potpuno nesuvislo ... Čestitam :oo
ne raspolazemo sa istom sumom informacija :p
:tjesi sve je u redu...
Habibti, ya nour el - ain... :srce

navika
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12400
Joined: 18 Mar 2015, 20:07
Status: Offline

Re: Da su Njemačka, Francuska i Velika Britanija dio SAD-a, bili bi među najsiromašnijim državama

Post by navika » 22 Aug 2019, 23:35

Melek wrote: 21 Aug 2019, 08:28 Ma Ameri kako treba nemaju (cak pocesto i ne smiju uzeti, kako vidim) ni godisnjeg odmora. Ovi moji kukaju big time po tom pitanju, ja kako shvatam stvari, dok si u radnom odnosu onda si u principu rob zivi. Par sedmica neplacenog i to ti je. Ako hoces par sedmica ekstra, doceka te na noz tipa "hajd' ti, samo ne znam hoce li te cekati pos'o kad se vratis" i tako te cake. Onda sve zavisi od drzave do drzave, kako se ko organizuje, tako da, ako je insan npr u Massachusetts, ili opcenito u tom New England regionu ima nekakvo blagostanje, dok recimo na drugim krajevima ko kad si u Afganistan zap'o. Pa to je jednom prilikom onaj jedan USA okupacioni vojnik ocajno i izjavio, kad ga je spustilo u Irak kaze "jbt, pa ova mahala ko kod kuce, tek mi je sad sve jasno, ajoj" itd itd.
Sjevernije drzave (cula sam) imaju neku uniju. Ta unija placa ljude ako ostanu bez posla, a firme placaju uniji.

Ne znam bas pouzdano kako uistinu to funkcionise s unijom, ovo sto znam to nisu info iz prve ruke, vec prepricavanja.

Btw. firma za koju radim ima tri zgrade, na tri lokacije u gradu. Jednom covjeku su dali otkaz, ali on nije htio napustiti radno mjesto, pa je morala doci policija :lupa
Sta je se dalje desavalo ne znam. Samo znam da security obezbjedjuje sve tri zgrade vec treci dan zaredom.
Jucer imali neki shooting training meeting.
Ono, ako do cega dodje, disite duboko i mislite cisto, imate tri izlaza, i neka svako skonta sta bi bilo najbolje za njega :D.

Napravili smo mnogo sale na racun ovoga, ali ovo zbilja postaja pravo “popularno” . Radnik dobije otkaz, ode kuci po naoruzanje, vrati se i pobije radne kolege :(

User avatar
Veca
Uvijek slobodna!
Uvijek slobodna!
Posts: 26348
Joined: 08 Dec 2012, 19:16
Location: Sikirevci! ---- Dijasporo, od pomoći su potrebna samo finansijska sredstva!
Has thanked: 14246 times
Been thanked: 3773 times
Status: Online

Re: Da su Njemačka, Francuska i Velika Britanija dio SAD-a, bili bi među najsiromašnijim državama

Post by Veca » 23 Aug 2019, 07:40

...eh, samo nam jos trebaju ovi iz cemerike, da nam reguliraju socijalu u EU :roll

...budite dovoljno daleko, molim! :djed :sunja
Zena koja ima kcer, sjedi na stolici-zena koja ima sinove naslanja se na zid.

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35717
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1096 times
Been thanked: 589 times
Status: Offline

Re: Da su Njemačka, Francuska i Velika Britanija dio SAD-a, bili bi među najsiromašnijim državama

Post by Venera » 24 Aug 2019, 18:30

Veca wrote: 23 Aug 2019, 07:40 ...eh, samo nam jos trebaju ovi iz cemerike, da nam reguliraju socijalu u EU :roll

...budite dovoljno daleko, molim! :djed :sunja
:hm
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120162
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7769 times
Status: Offline

Re: Amerika vs Evropa - gdje je bolje?

Post by Krokodil Behko » 19 Dec 2019, 15:31

Šta je Cadilac plan?
Dođoh do zaključka, da je to neko zdravstveno osiguranje za elitu

OBUSTAVA OBAMACARE
Konkretno, novi nacrt potrošnje uključuje smanjenje poreza za 428 milijardi USD namijenjeno ukidanju tri Zakona o pristupačnoj zdravstvenoj zaštiti (aka “Obamacare”) u sljedećih 10 godina. Prijedlog zakona posebno ukida porez na skupe beneficije zdravstvenog osiguranja, neslužbeno poznate kao “planovi Cadillac”, kao i porez na medicinske uređaje i porez na zdravstveno osiguranje.
online

User avatar
exampLe
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1343
Joined: 06 May 2019, 09:40
Mood:
Has thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Amerika vs Evropa - gdje je bolje?

Post by exampLe » 20 Dec 2019, 08:44

Ja lično više volim USA. Znam jezik kao i maternji i uvijek sam nekako volio taj njihov stil života.
S druge strane, npr. Njemačka je puno bliže, ima i više naših ljudi tako da ću najvjerovatnije u budućnosti prije izabrati Njemačku.

Moram još iščitati postove na ovoj temi ali sve su prilike da ću ubrzo upisati kurs Njemačkog i bježati iz ove vukoyebine zvana BiH.

User avatar
Sheval
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 17562
Joined: 02 Mar 2012, 21:53
Has thanked: 344 times
Been thanked: 882 times
Status: Offline

Re: Amerika vs Evropa - gdje je bolje?

Post by Sheval » 24 Dec 2019, 02:41

Pa ako ti je vec engleski razlog zašto biras odredjene drzave, cisto da znas...u Skandinaviji svi pricaju engleski. I svi ce pricati sa tobom na engleskom...bez da izbjegavaju to, naprotiv.
Na temu...samo Evropa, i u Evropi samo Skandinavija, nista drugo.

Post Reply

Return to “Svijet”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 21 guests