Amerika je zemlja svih ljudi?

Dešavanja u svijetu

Moderators: Krokodil Behko, Duminjo

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81167
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10177 times
Been thanked: 7026 times
Status: Offline

Re: Amerika je zemlja svih ljudi?

Post by Julia-Klara » 31 Jul 2015, 22:40

Pa eto, kako do useljenicke vize? Dobijem vizu,ali ne zelim zivjeti tu, jel moze? Nek se nadje :cudi
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81167
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10177 times
Been thanked: 7026 times
Status: Offline

Re: Amerika je zemlja svih ljudi?

Post by Julia-Klara » 31 Jul 2015, 23:12

Neka hvala, darling.
Udavala se ne bih, pogotovo ne radi americkih papira.
"Odlezacu" svoje ovdje pa uzeti Cesko, i bicu na konju ;)
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Dust
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7268
Joined: 21 Dec 2011, 01:53
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Amerika je zemlja svih ljudi?

Post by Dust » 01 Aug 2015, 00:16

Vala Salahudine :grana
Pa nije Amerika samo Arizona. $100,000 u Arizoni i $100,000 u Arkansasu je kao da poredis Ameriku i Albaniju. Ne krvimo se ovdje, nit se koljemo sa policajcima. Djeca nam nisu nadrogirana/ pijana. Ko hoce u Ameriku bujrum, ko nece, bujrum Opet. Ovi sto kukaju, de vala vise idite gdje vam je bolje, via Bosna ili Njemacka odakle ste dosli.
Gledam te nekim drugim ocima
upravo onako kako ne treba...
I ne shvatam sta mi se desava
nedostaje mi rec koja resava
u tebi je neka tajna ostala
k'o muzika starih majstora

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120367
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6956 times
Been thanked: 7875 times
Status: Offline

Re: Amerika je zemlja svih ljudi?

Post by Krokodil Behko » 01 Aug 2015, 10:23

Salahuddin wrote:
Dust wrote:Vala Salahudine :grana
Pa nije Amerika samo Arizona. $100,000 u Arizoni i $100,000 u Arkansasu je kao da poredis Ameriku i Albaniju. Ne krvimo se ovdje, nit se koljemo sa policajcima. Djeca nam nisu nadrogirana/ pijana. Ko hoce u Ameriku bujrum, ko nece, bujrum Opet. Ovi sto kukaju, de vala vise idite gdje vam je bolje, via Bosna ili Njemacka odakle ste dosli.
Ne koljemo se sa policajcima. Mozda zato sto te utisaju ako podignes malo glas, a uz to si Crnac? Neke stvari koje sam pomenuo su univerzalne za cijelu USA. Naravno, ti jesi u pravu kad se tice sta se moze kupiti za $100 000 u AZ i AR. Ali tamo gdje su plate vece, skuplje je sve, tako da je to manje vise sve isto. Dobro, iskljucimo Alabamu, Lujzijanu i Misisipi. :D

De ti nama prvo razbistri oko tih standarda. Ne rekoste jel Arizona ili Arkanzas siromašniji. Čini mi se da su Arizona i New Mexico na začelju? I đe baš nađe tu Arizonu? :D.
online

User avatar
Vjetar
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 14764
Joined: 23 May 2015, 17:46
Location: Na konju
Been thanked: 22 times
Status: Offline

Re: Amerika je zemlja svih ljudi?

Post by Vjetar » 01 Aug 2015, 14:04

Salahuddin wrote: Imam VSS (iako volim reci da imam "srednju" iz BiH jer se tu stekne vise znanja nego ovdje u "community college-u) i zaista nisam mislio na sebe i svoju porodicu. I zena i ja radimo, tako da imamo i vise nego sto nam zaista treba (otud moja mogucnost da kupujem sve i svasta sto volim). Evo, otvoreno, pred svim forumasima cu reci da je moja plata $75 000 godisnje, zenina oko $33 000. To mogu da zahvalim cinjenici da se nas jezik naziva na 4 nacina i svaki za sebe nosi odredjen broj $$$, ako ga govoris i pises. Necu dalje jer ipak ne zelim da kazem sta radim. Nije nista posebno ali radije ne bih o tome, pogotovo sto sam vec najvise od svih podijelio o sebi, cijelom forumu. Svi mi znaju i ime i prezime i gdje zivim sada, gdje imam kucu u BiH, koliko godina imam, kako mi se djeca i zena zovu. Skoro sve. Mislim da sam fer i da nikoga niti ne zanima sta radim ja.

Ali molim te, kazi mi kako zive oni kojima je plata oko $24 000 bruto a znamo da samo trosoban stan (ako imas musko i zensko dijete kao ja, to moras uzeti, ne mozes dvosoban, osim ako su djeca mala) kosta oko $1200 - $1400? Opremiti djecu za sklolu, da ih bar nekad izvedes tamo gdje djeca vole ici (opet $$$), hrana, komunalije i mnogi drugi troskovi koji mi ne mogu pasti na pamet bas sada... Te male plate, pa cesto i onih sa VSS (imaj na umu da su i farmaceutski tehnicari VSS, pa vidi koliko zaradjuju), cine da zivot bude monoton i da se ima samo za osnovne stvari. Nisam ni ja svih ovih 16 godina radio za ovu platu. U pocetku sam radio za $20-ak hiljada bruto zarade, zena jos manje i zivjeli smo i vise nego skromno.

Za drzavnu pomoc u novcu (ovo me je neko na PM zamolio da iznesem) postoji granica od $4000, bez obzira u kojoj drzavi zivis. U Arizoni mozes maksimalno da dobijes $2000 u novcu, i jos toliko ako se budes selio negdje drugo. DOZIVOTNA granica. Za pomoc u hrani, koju mogu dobiti samo oni koji su zaista ispod svakog nivoa, nema granice ali su svote koje primju smijesne.

Opet, kao i prosli put, necu dalje jer osjecam da se pocinjem ljutiti a to ne zelim. Ne mogu svi zivjeti u Nordiji. I na kraju, ne zelim da me "zulja" nesto sto ne mogu promijeniti. Kada bih ti rekao koliko sam nedavno novca izgubio (ne svojom krivicom) a da mi niko pomogao nije ni sa centom, mislio bi da lazem. Necu da se dovedem na taj nivo. Napisao sam samo ono sto se moze provjeriti da ne bude da izmisljam.

Svako dobro prijatelju. Ali ti si vidio samu jednu stranu americkog zivota ali ja sam prolazio kroz te nenormalne faze, lebdeci izmedju stana i ulice. Sada je, hvala Allahu swt, drugacije. Ali znam da u ovom momentu mnogi prolaze kroz ovo sto sam gore spomenuo. I nije mi svejedno zbog toga. U filmovima su svi advokati, doktori...jesi li ikada vidio da je glavni lik neko ko radi u banci za $9 po satu (bruto)? Ili gradjevisnkog radnika koji radi za $11 (opet bruto)? Razmisli malo, molim te i vidjeces da ja nemam nikakav interes u tome da iznosim lazne informacije. Sve ovo se moze "iskopati" na netu, pa ko ne vjeruje, bujrum.

Svako dobro,

Senahid
Dragi Salahuddine,

Zvučiš kao da se fališ sa prihodima i sa time šta sve možeš da kupiš s njima. A kukaš kao da živiš sa tih 24 000 dolara godišnje, što bi i opravdalo kukanje (i ambijent na slici sa pištoljima, poslovni). Usput si se i pohvalio kako si ih fino zeznuo da si poliglota, što ti je država koju pljuješ cijenila i stekao si pogodnosti i na osnovu toga.
Poenta ove teme nije u tome gdje su primanja bolja i troškovi života manji, a i da jeste, i u BiH i u EU sa nekim minimalnim primanjima ćeš teško otplaćivati stan za četvoročlanu porodicu i sve troškove. Pogotovo sa jednim uposlenim. To je univerzalno i za Švicarsku i za BiH i za USA.

Pitanje koje ova tema postavlja je da li Amerika još prihvata sve jednako, za razliku od drugih zemalja. Zato se za Ameriku i govorilo da je zemlja svih, jer je puno bolja (ili je bila, to je pitanje teme) od ostatka svijeta po prihvatanju različitog.
Znajući kako su moji prihvaćeni u USA, a upoređujući to sa time kako su moji prihvaćeni u EU državama, kakav ovdje u BiH postoji odnos prema svemu što je drugačije, ja još uvijek stavljam USA na prvo mjesto po toleranciji prema drugačijem.

A to da možeš pomoći nekome da dođe tamo... Legalno - ne možeš.

Sve najbolje

navika
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12400
Joined: 18 Mar 2015, 20:07
Status: Offline

Re: Amerika je zemlja svih ljudi?

Post by navika » 01 Aug 2015, 15:35

Krokodil Behko wrote:
Salahuddin wrote:
Dust wrote:Vala Salahudine :grana
Pa nije Amerika samo Arizona. $100,000 u Arizoni i $100,000 u Arkansasu je kao da poredis Ameriku i Albaniju. Ne krvimo se ovdje, nit se koljemo sa policajcima. Djeca nam nisu nadrogirana/ pijana. Ko hoce u Ameriku bujrum, ko nece, bujrum Opet. Ovi sto kukaju, de vala vise idite gdje vam je bolje, via Bosna ili Njemacka odakle ste dosli.
Ne koljemo se sa policajcima. Mozda zato sto te utisaju ako podignes malo glas, a uz to si Crnac? Neke stvari koje sam pomenuo su univerzalne za cijelu USA. Naravno, ti jesi u pravu kad se tice sta se moze kupiti za $100 000 u AZ i AR. Ali tamo gdje su plate vece, skuplje je sve, tako da je to manje vise sve isto. Dobro, iskljucimo Alabamu, Lujzijanu i Misisipi. :D

De ti nama prvo razbistri oko tih standarda. Ne rekoste jel Arizona ili Arkanzas siromašniji. Čini mi se da su Arizona i New Mexico na začelju? I đe baš nađe tu Arizonu? :D.
Nebih rekla da se Arizone moze poredit s New Mexicom, prije ce biti da standard Arizone prati Californiju. I u nekim drugim drzavama ces si priustiti bar duplo bolji zivot s isto para.

Pa moram reci da sam i ja malo zbunjena Salahudinovim iskazima,iz prvog posta ucinilo mi se da se zali, u drugom da je prezadovoljan - sto i treba biti s tolikom platom.

I sto se tice prihvacanja, osobno nisam dozivila ni jednu neugodnost u svih ovih 15 god.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120367
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6956 times
Been thanked: 7875 times
Status: Offline

Re: Amerika je zemlja svih ljudi?

Post by Krokodil Behko » 01 Aug 2015, 15:49

navika wrote:
Krokodil Behko wrote:
Salahuddin wrote:
Dust wrote:Vala Salahudine :grana
Pa nije Amerika samo Arizona. $100,000 u Arizoni i $100,000 u Arkansasu je kao da poredis Ameriku i Albaniju. Ne krvimo se ovdje, nit se koljemo sa policajcima. Djeca nam nisu nadrogirana/ pijana. Ko hoce u Ameriku bujrum, ko nece, bujrum Opet. Ovi sto kukaju, de vala vise idite gdje vam je bolje, via Bosna ili Njemacka odakle ste dosli.
Ne koljemo se sa policajcima. Mozda zato sto te utisaju ako podignes malo glas, a uz to si Crnac? Neke stvari koje sam pomenuo su univerzalne za cijelu USA. Naravno, ti jesi u pravu kad se tice sta se moze kupiti za $100 000 u AZ i AR. Ali tamo gdje su plate vece, skuplje je sve, tako da je to manje vise sve isto. Dobro, iskljucimo Alabamu, Lujzijanu i Misisipi. :D

De ti nama prvo razbistri oko tih standarda. Ne rekoste jel Arizona ili Arkanzas siromašniji. Čini mi se da su Arizona i New Mexico na začelju? I đe baš nađe tu Arizonu? :D.
Nebih rekla da se Arizone moze poredit s New Mexicom, prije ce biti da standard Arizone prati Californiju. I u nekim drugim drzavama ces si priustiti bar duplo bolji zivot s isto para.

Pa moram reci da sam i ja malo zbunjena Salahudinovim iskazima,iz prvog posta ucinilo mi se da se zali, u drugom da je prezadovoljan - sto i treba biti s tolikom platom.

I sto se tice prihvacanja, osobno nisam dozivila ni jednu neugodnost u svih ovih 15 god.
Ja sam stekao utisak, da je Arizona nešto kao Bijafra, u odnosu na kaliforniju ili države na istočnoj obali :hihi

Čini mi se da sam čitao, da su cigare u Arizoni najjeftinije, pa sam izveo takav zaključak :ideja
online

navika
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12400
Joined: 18 Mar 2015, 20:07
Status: Offline

Re: Amerika je zemlja svih ljudi?

Post by navika » 01 Aug 2015, 16:05

Isti poslovi kod njih su placeniji vec na juznoj obali, ali zato ti treba vise za zivota, tako da te u sustini to dodje na kraju isto.

User avatar
Vjetar
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 14764
Joined: 23 May 2015, 17:46
Location: Na konju
Been thanked: 22 times
Status: Offline

Re: Amerika je zemlja svih ljudi?

Post by Vjetar » 02 Aug 2015, 00:59

Izvini Salahuddine, pretjerao sam.

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2421 times
Status: Offline

Re: Amerika je zemlja svih ljudi?

Post by Melek » 02 Aug 2015, 08:50

Ja imam masu rodbine u Chicagu i gotovo uvijek kad odem na sluzbeni put u USA obidjem i njih. Vazda kukaju kako nikad slobodni nisu i to u smislu da im se ne da vise od par sedmica godisnjeg, ispada cak i da te sedmice nisu kako treba ni placene. Nikad za nikad oni mene nisu posjetili u Svedskoj tako da razmisljam da ih totalno batalim. Jedan radi dva posla, ovaj drugi se dokvalifikovao i dobija nesto bolju platu od siroke narodne, samo mi je sve to nekako klimavo. Ono sto najvise odudara u toj bajnoj Prekookeaniji je da je dosta tesko naci posao ali je isti vrlo lako izgubiti. U principu radnici nemaju bas nekih prava i jako filigrantno im se to stavlja do znanja. Biti bogat u USA, ekonomski nezavisan (onako usput i bijeli krscanin) je raj, sve ostalo je "beda mravojeda" i "tuka jede graha" :cudi
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

navika
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12400
Joined: 18 Mar 2015, 20:07
Status: Offline

Re: Amerika je zemlja svih ljudi?

Post by navika » 02 Aug 2015, 16:08

Par sedmica :lupa To u rijekim firmama mozes dobiti i to nakon deset il vise god radnog staza. Ali placene su uredno.
A obogatit se postenim radom je nemoguca misija, bilo gdje.

User avatar
Heidi
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45896
Joined: 01 Sep 2011, 22:10
Location: Kosmicki raspor
Been thanked: 5 times
Status: Offline

Re: Amerika je zemlja svih ljudi?

Post by Heidi » 02 Aug 2015, 16:10

Voljela bih proputovati kroz juesej :cvike
Be mindful of your self-talk. It's a conversation with the universe.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120367
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6956 times
Been thanked: 7875 times
Status: Offline

Re: Amerika je zemlja svih ljudi?

Post by Krokodil Behko » 02 Aug 2015, 18:15

Ja bih samo po zapadu, na konju, ako može još uvijek.
online

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81167
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10177 times
Been thanked: 7026 times
Status: Offline

Re: Amerika je zemlja svih ljudi?

Post by Julia-Klara » 02 Aug 2015, 22:36

LIjepa moja Ceska
5 sedmica odmora + 6 dana sickdays (6 puta godisnje mogu navati i reci da se ne osjecam dobro,jednostavno ne doci na posao, i bude placeno)
'ebo Ameriku
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
greeneyes
Hadžija
Hadžija
Posts: 90760
Joined: 19 Jan 2013, 21:17
Location: Ispod šljive na sred njive.
Has thanked: 6125 times
Been thanked: 6701 times
Status: Offline

Re: Amerika je zemlja svih ljudi?

Post by greeneyes » 02 Aug 2015, 22:41

:kafa
[ytube][/ytube]
Samo sabura

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120367
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6956 times
Been thanked: 7875 times
Status: Offline

Re: Amerika je zemlja svih ljudi?

Post by Krokodil Behko » 02 Aug 2015, 22:46

Salahuddin wrote:
Krokodil Behko wrote:Ja bih samo po zapadu, na konju, ako može još uvijek.
Dodji ovdje Behko. Ja sam jahao mozda sat, u nekoliko navrata po 15-ak minuta ali mi se nije svidjelo, pa sam se pitao kako su oni jahali onoliko prije. Svaki put sam jao po nekih 15-ak minuta, i poslije guzovi utrnu jer se valjda ne znam dobro sloniti na one pedale. :D. Pa onda umjesto da se zastitim od potresanja, naletim bas u raskoraku, pa mi sabije kicmu u vrat. I sve to nakim blagim kasom. Za galop se ne bih usudio reci da bih smio i htio. Ali eto, neke sam opet vidio da jasu prvi put ali im ide pravo, sto znaci da je samo stvar hoces li "skontati".

E pa vjerovatno i tu ima neka tehnika, treba znati, a ne samo zalijepiti guzove što čvršće za sedlo. I još su oni jahali u debeloj odjeći u sred ljeta :ha
online

User avatar
greeneyes
Hadžija
Hadžija
Posts: 90760
Joined: 19 Jan 2013, 21:17
Location: Ispod šljive na sred njive.
Has thanked: 6125 times
Been thanked: 6701 times
Status: Offline

Re: Amerika je zemlja svih ljudi?

Post by greeneyes » 02 Aug 2015, 22:48

Salahuddin wrote:Ahmede, nije mi do suza. :oklagija
Halali. :hihi
Samo sabura

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120367
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6956 times
Been thanked: 7875 times
Status: Offline

Re: Amerika je zemlja svih ljudi?

Post by Krokodil Behko » 02 Aug 2015, 23:17

Salahuddin wrote:
Krokodil Behko wrote:
Salahuddin wrote:
Krokodil Behko wrote:Ja bih samo po zapadu, na konju, ako može još uvijek.
Dodji ovdje Behko. Ja sam jahao mozda sat, u nekoliko navrata po 15-ak minuta ali mi se nije svidjelo, pa sam se pitao kako su oni jahali onoliko prije. Svaki put sam jao po nekih 15-ak minuta, i poslije guzovi utrnu jer se valjda ne znam dobro sloniti na one pedale. :D. Pa onda umjesto da se zastitim od potresanja, naletim bas u raskoraku, pa mi sabije kicmu u vrat. I sve to nakim blagim kasom. Za galop se ne bih usudio reci da bih smio i htio. Ali eto, neke sam opet vidio da jasu prvi put ali im ide pravo, sto znaci da je samo stvar hoces li "skontati".

E pa vjerovatno i tu ima neka tehnika, treba znati, a ne samo zalijepiti guzove što čvršće za sedlo. I još su oni jahali u debeloj odjeći u sred ljeta :ha
Pa duza odjeca je i bolja vjeruj, samo ddda je tanka. Stiti te od zaista jakog sunca. Izgoris kao barut u nekoliko minuta na bazenu. Zato slabo idem na bazen koji je bukvalno 8-10 metara od mojih vrata. Moras se natopiti onom zastitom za sunce. :123
Valjda ideš da plivaš u bazenu? Kad se isplivaš, trk u hladovinu i eto.
Mogu ti reći, da ni ovdje zadnjih ljeta nije nešto bolje. Prži zvijezda dobro.
Evo, kod mene već sve pogorilo po avliji.
online

User avatar
Terasa svjesti
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6580
Joined: 08 Mar 2015, 15:23
Location: Big nothing
Status: Offline

Re: Amerika je zemlja svih ljudi?

Post by Terasa svjesti » 02 Aug 2015, 23:31

To je da voda ima bolji okus i da bude toplija druže . :D
Pametan čovjek vidi onoliko, koliko mu treba, a ne koliko može vidjeti.
(Michael de Montaigne).

User avatar
Mala_Mu
atomica
atomica
Posts: 63332
Joined: 09 Feb 2014, 13:14
Location: Dolina Mumijevih
Mood:
Has thanked: 551 times
Been thanked: 1385 times
Status: Offline

Donald Trump: Zabraniti svim muslimanima ulazak u SAD

Post by Mala_Mu » 08 Dec 2015, 01:44

Image

Republički kandidat za predsjednika SAD-a, Donald Trump pozvao je na blokadu ulaza u SAD za sve muslimane. Trump je i ranije pozvao na nadgledanje džamija i izjavio da podržava ideju za otvaranjem baze svih muslimana koji žive u SAD-u.
Njegovo obraćanje je vezano za masovnu pucnjavu u Kaliforniji za koju su osumnjičeni bračni par Malik, za koji se sumnja da su pripadnici IDIL-a. U tom napadu je smrtno stradalo 14 osoba. Predsjednik SAD-a Barack Obama pozvao je sve građane "da se ne okreću jedan protiv drugih" iz straha.

"Nakon uvida u rezultate anketa, jasno je da je mržnja prisutna iznad granica normale. Morat ćemo utvrditi odakle i zašto dolazi sva ta mržnja. Dok ne odredimo i shvatimo ovaj problem i opasnost koja nam se nameće, naža država ne može biti žrtva ljudi koji vjeruju u džihad i nemaju trunke savjesti, razuma i poštovanja za ljudski život“, izjavili su Trumpovi predstavnici.

Predstavnici Donalda Trumpa su se time pozvali na online anketu kontraverznog Centra za sigurnosnu politiku, u kojoj se tvrdi da četvrtina muslimama koji žive u SAD-u podržavaju nasilje protiv Amerikanaca kao gobalnu kampanju džihada.
Ovaj centar je već ranije okarakterisan kao izvor teorija zavjere.

Trumpov poziv na zatvaranje granica za sve muslimane koji ulaze u SAD došao je samo nekoliko sati prije njegovog govora na brodu U.S.S. Yorktown, ratnom brodu iz Drugog svjetskog rata koji je usidren blizu Charlestona u Sjevernoj Karolini.

klix.ba

Post Reply

Return to “Svijet”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 12 guests