Zašto svi teže prema zapadnom društvu?

Dešavanja u svijetu

Moderators: Krokodil Behko, Duminjo

User avatar
Mister No
The Good, the Bad and the Ugly
The Good, the Bad and the Ugly
Posts: 31649
Joined: 28 Sep 2010, 18:17
Has thanked: 7197 times
Been thanked: 3911 times
Status: Offline

Re: Zašto svi teže prema zapadnom društvu?

Post by Mister No » 14 Apr 2019, 23:48

Zapad ima prije svega uredjene zemlje u smislu postojanja Zakona koji se postuju i funkcionisu.
Postovanje Zakona daje sigurnost investitorima sto dalje uzrokuje razvoj ekonomije.
Balkanske zemlje imaju uglavnom dobre Zakone ali njihova sprovedba na terenu je nikakva.
Razvoj Kine je uslovio obracun sa korupcijom - metak u potiljak.
Ovo je pokazatelj da nije nuzno kapitalisticko/demokratsko uredjenje za ekonomski oporavak.
Za demokratiju treba da se sazri, i kao narod i kao pojedinac, a kod nas je ona zlouptrijebljena za uvlacenje korupcije u svaku od sfera zivota.
Ovo uglavnom vrijedi za svaku od zemalja Balkana, jos kad tu dodamo patolosko vracanje u proslost radi dodatnog poticanja mrznje dovodi nas tu gdje jesmo.
Sto ce rec "zapeli u vremenu i prostoru".
High Hopes...

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Zašto svi teže prema zapadnom društvu?

Post by storm » 04 Jul 2019, 07:55

Ova društva danas u exyu nisu još srela kapitalizam.
Nego su vlastodršci, koji su se trenutno našli u poziciji, iskoristili institut privatnog vlasništva kapitalizma, da pretoce društveno vlasništvo sebi...
Zadržali ono najgore iz socijalizma, uzeli najgore iz kapitalizma... Eto aluminij Mostar je jako slikovit primjer, kako se to radi, a ne sumnjam da su slični obrasci u svi većim tvrtkama od "interesa" (citaj... Gdje se može lova dizati)
Kina i metode oporavka ne bih usporedio sa zapadom... To je drugi mentalitet... Plus što je vrlo lako skočiti sa "šake riže dnevno" na otprilike dostojan život... Daljnji napredak je već nešto drugo... Njih tek očekuju problemi. Nisu oni riješili korupciju metkom u potiljak, tek sad vlada korupcija kod njih.
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120362
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6956 times
Been thanked: 7873 times
Status: Online

Re: Zašto svi teže prema zapadnom društvu?

Post by Krokodil Behko » 04 Jul 2019, 10:34

storm wrote: 04 Jul 2019, 07:55 Ova društva danas u exyu nisu još srela kapitalizam.
Nego su vlastodršci, koji su se trenutno našli u poziciji, iskoristili institut privatnog vlasništva kapitalizma, da pretoce društveno vlasništvo sebi...

Najviše ličimo na Chikago iz 30-ih godina, kad je Al capone plaćao policiju i kompletnu administraciju.
online

User avatar
dadojović
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10576
Joined: 12 Aug 2018, 14:01
Has thanked: 372 times
Been thanked: 310 times
Status: Offline

Re: Zašto svi teže prema zapadnom društvu?

Post by dadojović » 04 Jul 2019, 10:55

Zapadno društvo unatoč nekim nedostatcima ipak ima najrazvijeniji stupanj ljudskih prava. A i standard je, uz par iznimaka, daleko veći od ostatka svijeta.
MM "provali rimu za notornu laž, za duboki uzdah posustalog sna, rimu za tminu, i tišinu za dno dna" MM

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2421 times
Status: Offline

Re: Zašto svi teže prema zapadnom društvu?

Post by Melek » 04 Jul 2019, 11:06

Pa nije baš. Evo su ga postali islamofobi preko noći i to uzimaju zdravo za gotovo, ko prirodnu pojavu. Mimo toga pozivaju se na svoj demokratski legacy kad god im zatreba a istovremeno se ibrete antisemitizmu. Počinju da se pretvaraju u moralne nakarade dok im je mladji naraštaj izrazito glup.
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Zašto svi teže prema zapadnom društvu?

Post by Socrates » 04 Jul 2019, 13:15

Da li da budem brutalno iskren ili da nesto smandrljam truc bla truc truc?
. . . . . . . . .

User avatar
harlekin
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3089
Joined: 14 Aug 2011, 02:04
Has thanked: 150 times
Been thanked: 261 times
Status: Offline

Re: Zašto svi teže prema zapadnom društvu?

Post by harlekin » 04 Jul 2019, 14:13

:mogul
Ne teze svi prema zapadnom drustvu jest da je to uobicajena prica ali istina je da zapad jednostavno unistava ono sto se ne uklapa u njegove standarde i ideje ,sto i nije nest novo silom sirit svoju ideologiju oduvjek se to radi i uvijek je prica kak se u biti zeli pomoc drustvu,a zapad je zapravo samo uzdigao sve sto je lose,podli i zli u tom mogu bit na vrhu a sitni ljudi uvijek kao i sva glupa stvorenja slijede sjaj,a kad uzmes u obzir da ima bandi koje imaju vise morala i osjecaj za pravdu od zapadnog drustva onda to i nije neko drustvo nego horda :kafa

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Zašto svi teže prema zapadnom društvu?

Post by storm » 04 Jul 2019, 14:13

:D.
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Zašto svi teže prema zapadnom društvu?

Post by Socrates » 04 Jul 2019, 14:36

Da gurnemo po strani, ovaj put, ideologije, religije, drustvena uredjenja, kurceve, palceve, ja volim ovog, ne volim onog, ovaj je 'vaki, onaj 'naki, demokracija, diktatura, islamofobija, 9/11, whatever the fuck.

Saddam pobio milion ljudi, Bush ode tamo, najebe se Saddamu nane nanine, jos milion ljudi pogine, ISIS, Rusija, Putin, Obama, Trump, who the fuck cares, nafta, Izrael jede govna, Trumpovi, Forrest Gumpovi, interes ovaj, interes onaj, Iran, nuklearne bombe, Kina, komunizam, kapitalizam, onaj pobio pedere, onaj se raznio bombom, pobio sto ljudi sa sobom, kuka, motika, I naravno Dzej, sto rek'o moj tata.

Sve je ovo, uslovno govoreci, jedan buckuris nicega I svacega. Ovaj put.

Ja licno nisam pobornik ni ciste matematike, uopste me me interesuje ni "nas ima vise, njih ima manje, mi cemo se razmnozavat', oni su propali, na kraju cemo mi preovladat' jer se jebemo I razmnozavamo k'o zecevi", I don't actually give a fuck, meni svako dobar, I uopste me ne interesuje. Religije me pogotovo ne interesuju, al' postujem, nema problema nikak'ih.

Sve ovo uzimajuci u obzir, iz perspektive bilo kojeg prosjecno malog naroda, uopste njegovog opstanka na duze staze, da mu se uopste ime pamti za nekoliko vijekova, I da ovaj put izuzmemo lokalne netrpeljivosti, genocide, ratove, izmedju ovih ili onih, da li je veca opasnost po taj narod;

A) Amerikanac, koji radi sve ovo pobrojano gore, iz ovog ili onog razloga.

B) Kinez ili Indijac (ima jos kandidata), koji, pretpostavimo za ovu malu vjezbu iz ciste logike, ne radi nista drugo osim sto se razmnozava ovom brzinom.

I da ponovim, ja nisam pobornik matematike, boli me ona stvar, ali vecina vas jeste. :zubi Meni su Kinezi cool, nisam ja Hanni. :valja I uzeo sam namjerno ekstremne primjere.

Dakle, ovo je pitanje ciste odrzivosti ljudskog roda.

Ako odgovoris sa A, ili nemas pojma o odrzivosti ljudske rase na Planeti Zemlji ili si insane. :lud

You think this is off topic?

Well, think again.
. . . . . . . . .

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2421 times
Status: Offline

Re: Zašto svi teže prema zapadnom društvu?

Post by Melek » 04 Jul 2019, 15:06

Jesi ti bio u EU? Jesi čuo kako se kuka i kenjka na imigrante i posebice na Islam? Pa to im je postala medijalna opsesija na ulici, u birtiji, čak i na radnom mjestu. A novinari su im poput Riste Djoge i Smiljka Šagolja po tom pitanju. Ja se više ni ne usudjujem šta od toga čuti i pročitati. Nikad retardiraniji nisu bili nego danas. A za sutra se ništa ne zna.
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2421 times
Status: Offline

Re: Zašto svi teže prema zapadnom društvu?

Post by Melek » 04 Jul 2019, 15:12

Problem je jedino u tome što je alternativa daleko ljigavija (još uvijek) kako god da obrneš i okreneš. Ono, medju nas braćo cigani, ja sam najpošteniji :oo
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Zašto svi teže prema zapadnom društvu?

Post by Socrates » 04 Jul 2019, 15:49

Melek wrote: 04 Jul 2019, 15:06 Jesi ti bio u EU? Jesi čuo kako se kuka i kenjka na imigrante i posebice na Islam? Pa to im je postala medijalna opsesija na ulici, u birtiji, čak i na radnom mjestu. A novinari su im poput Riste Djoge i Smiljka Šagolja po tom pitanju. Ja se više ni ne usudjujem šta od toga čuti i pročitati. Nikad retardiraniji nisu bili nego danas. A za sutra se ništa ne zna.
Nista to nije specijalno za zapadne medije, mada, eto, u Kanadi uopste nije izrazeno.

Cak I u, uslovno receno, islamskim zemljama, recimo, Siriji, Jordanu, Turskoj, itd. na drzavnim televizijama se prica o radikalnom islamu, dzihadizmu, I slicnim stvarima. :cudi
. . . . . . . . .

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 16 times
Status: Offline

Re: Zašto svi teže prema zapadnom društvu?

Post by Nice try » 04 Jul 2019, 16:07

Teže,da ne bi morali heklati,npr. :oo
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Zašto svi teže prema zapadnom društvu?

Post by Socrates » 04 Jul 2019, 16:10

A I sto se tice prihvatanja drugacijeg, ne mozemo bas tvrditi da su nezapadne zemlje neki svijetli primjer.

Odnos, recimo, prema palestinskim izbjeglicama u Siriji, Jordanu, itd. je uvijek bio katastrofalan.
. . . . . . . . .

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2421 times
Status: Offline

Re: Zašto svi teže prema zapadnom društvu?

Post by Melek » 04 Jul 2019, 16:15

Socrates wrote: 04 Jul 2019, 15:49
Melek wrote: 04 Jul 2019, 15:06 Jesi ti bio u EU? Jesi čuo kako se kuka i kenjka na imigrante i posebice na Islam? Pa to im je postala medijalna opsesija na ulici, u birtiji, čak i na radnom mjestu. A novinari su im poput Riste Djoge i Smiljka Šagolja po tom pitanju. Ja se više ni ne usudjujem šta od toga čuti i pročitati. Nikad retardiraniji nisu bili nego danas. A za sutra se ništa ne zna.
Nista to nije specijalno za zapadne medije, mada, eto, u Kanadi uopste nije izrazeno.

Cak I u, uslovno receno, islamskim zemljama, recimo, Siriji, Jordanu, Turskoj, itd. na drzavnim televizijama se prica o radikalnom islamu, dzihadizmu, I slicnim stvarima. :cudi
Sve ok dok se o tome prica. Ali ovdje ti je suptilna spika da se (govorim za ulicu, birtiju, radno mjesto i naravno, kod kuce) prvo potegnu fraze o dzihadistima itd pa se vrlo lako krene sa floskulama "jebeni muslimani", "haha, danas me vozio taksista koji posti, haha", "oni koji jos uvijek imaju ostatke saharskog pijeska medju prstima", "islam nije religija, to je drzavno uredjenje i kao takvog ga treba zabraniti", da ne spominjem hajke na jadne zene koje su pokrivene i tako to. Ima li toga u islamskim zemljama? S druge strane znam da ima baljezganja o krscanima tamo, na istom principu. A sta to onda znaci? Pocinje sve to da bude pomalo isto sranje samo drugo pakovanje. Medjutim nista se ne zna, sad za sad je situacija takva, ali mozda zapad to prevazidje..
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Zašto svi teže prema zapadnom društvu?

Post by Socrates » 04 Jul 2019, 16:23

Na privatnom nivou, sigurno ima netrpeljivosti, i to nije moguce iskorijeniti, osim obrazovanjem, insistiranjem na zakonima I pravima pojedinca.

A treba vala sve raditi I da se sprijeci getoizacija. To je sto se tice Zapada. Ne znam sta bi drugo moglo da se radi.
. . . . . . . . .

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2421 times
Status: Offline

Re: Zašto svi teže prema zapadnom društvu?

Post by Melek » 04 Jul 2019, 16:33

To je ono sto pomalo brine, narocito sto se tice zapadnoeuropskih zemalja, ta segregacija.
Sudar kultura, zesci.. Ja se osobno nadam tihoj asimilaciji tamo neke druge, trece generacije useljenika.
Odnosno ne asimilaciji, vec tacnije receno adaptiranju obje "strane", i domacih i novih. Jedino se tako u principu
to i moze regulisati. Na zapadnjacima je da prihvate novu realnost a i sto tako i na ovim drugima.
Premda ne izgleda tako. Narocito sto se tice sve te bliskoistocne populacije, oni jednostavno moraju
da zive u taborima i furaju svoju furku. Tu ustupaka nema. A opet su tu. Catch 22, reklo bi se. A to je onda jedan
pozamasan katalizator desnice, rasista, nacista i ostale stoke. Bas oni mogu vrlo lako da pokvare cijeli ovaj imigracioni
proces od kojeg zapadna Europa, sad je to vec evidentno, zavisi i kojeg na kraju krajeva i zeli. Zeli jer su sve stariji, sve
manje mladih ljudi imaju i sve to kosta, mogu da dozive zesci kolaps ukoliko se ti problemi ne rijese.
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Zašto svi teže prema zapadnom društvu?

Post by storm » 04 Jul 2019, 16:55

Melek wrote: 04 Jul 2019, 16:33 To je ono sto pomalo brine, narocito sto se tice zapadnoeuropskih zemalja, ta segregacija.
Sudar kultura, zesci.. Ja se osobno nadam tihoj asimilaciji tamo neke druge, trece generacije useljenika.
Odnosno ne asimilaciji, vec tacnije receno adaptiranju obje "strane", i domacih i novih. Jedino se tako u principu
to i moze regulisati. Na zapadnjacima je da prihvate novu realnost a i sto tako i na ovim drugima.
Premda ne izgleda tako. Narocito sto se tice sve te bliskoistocne populacije, oni jednostavno moraju
da zive u taborima i furaju svoju furku. Tu ustupaka nema. A opet su tu. Catch 22, reklo bi se. A to je onda jedan
pozamasan katalizator desnice, rasista, nacista i ostale stoke. Bas oni mogu vrlo lako da pokvare cijeli ovaj imigracioni
proces od kojeg zapadna Europa, sad je to vec evidentno, zavisi i kojeg na kraju krajeva i zeli. Zeli jer su sve stariji, sve
manje mladih ljudi imaju i sve to kosta, mogu da dozive zesci kolaps ukoliko se ti problemi ne rijese.
A daj mi reci, zašto moraju u "taborima" živjeti?
Oduvijek mi je bilo fascinantno ponašanje ljudi...
Želiš pobjeći, preseliti negdje, da ti bude bolje, da imaš priliku, ako već ne ti u punoj mjeri, da bar djeci postaviš život u sredjenoj okolini...
Onda se zadesis tamo... I svim se silama trudiš, da u toj novoj okolini, uspostavis s(r)tanje iz kojega si pobjegao?!
I još si u čudu, kad nova okolina to ne odobrava...
Fenomenalno...
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37855
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2934 times
Been thanked: 2276 times
Status: Offline

Re: Zašto svi teže prema zapadnom društvu?

Post by Pasaga » 04 Jul 2019, 18:04

Pa,nece...
Tu su po par god. mozda neki i mnogo vise,nece da uci jezik....sto je temelj nekog pocetka...za sve
Hoce zivjet blizu svojih,i tako to pocinje,vjerujem i njima neprimjetno.
Kupuju u trgovinama kod zemljaka koji su ranije stigli,a ovi ih presvlace do kosti.
Tako se stvaraju avenije,cetvrti,puni nereda i najcesce prljavstine
...i naravno da ce normalan svjet napustit takav teren,okolinu.
I sta tad dobijemo...... etnicki cisto..... :D.
Ove drzave se jako tesko bore s tim problemom,nekad i nemaju izlaza.
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Zašto svi teže prema zapadnom društvu?

Post by storm » 04 Jul 2019, 18:22

Pasaga wrote: 04 Jul 2019, 18:04 Pa,nece...
Tu su po par god. mozda neki i mnogo vise,nece da uci jezik....sto je temelj nekog pocetka...za sve
Hoce zivjet blizu svojih,i tako to pocinje,vjerujem i njima neprimjetno.
Kupuju u trgovinama kod zemljaka koji su ranije stigli,a ovi ih presvlace do kosti.
Tako se stvaraju avenije,cetvrti,puni nereda i najcesce prljavstine
...i naravno da ce normalan svjet napustit takav teren,okolinu.
I sta tad dobijemo...... etnicki cisto..... :D.
Ove drzave se jako tesko bore s tim problemom,nekad i nemaju izlaza.
Ma u redu, ne možeš tražiti da sutra osvanu kao nijemci, Šveđani, Francuzi, itd...
Budi što jesi, druži se, upražnjavaj običaje... Ali, u skladu sa važećim zakonom, gdje si došao.
A reci im nešto, odmah fob nečega.
To je bezobrazluk i ništa drugo.
Ali je najlakse onda urlati, to je zato jer sam ovo ili ono. Vidim to i tu.
Poznanik, katolik, (kažem to jer znači nije u vjeri problem) pljuje na sve živo tu, sve mu smeta, ne prihvaća nikakva pravila i osnovni red... okolina ga normalno nije prihvatila... I svi mu sad krivi.
A on je samo kreten, ništa drugo nema veze...
Habibti, ya nour el - ain... :srce

Post Reply

Return to “Svijet”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 16 guests