ISIL

Dešavanja u svijetu

Moderators: Krokodil Behko, Duminjo

User avatar
Podrinjac
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12409
Joined: 07 Jul 2014, 15:53
Location: raždeGo
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: ISIL

Post by Podrinjac » 14 Aug 2015, 02:21

JCR wrote:Ja ti jakog argumenta muto :hihi
Kud ćeš jači? To je opća činjenica.


ajde se ti fataj tradicije, nemoj me hebavat.

User avatar
JCR
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1721
Joined: 30 Apr 2014, 10:45
Status: Offline

Re: ISIL

Post by JCR » 14 Aug 2015, 10:25

Evo jaci... jel se sjecas zastava na barikadama u Sarajevu? Ja se sjecam

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120520
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6999 times
Been thanked: 7954 times
Status: Offline

Džihadisti počeli uništavati Palmiru

Post by Krokodil Behko » 24 Aug 2015, 09:28

Image
Islamska država uništila je drevni hram Baalshamin koji se nalazi u srcu Palmire, tvrde sirijski aktivisti, ali i vladini dužnosnici. Vijest o uništavanju drevnog grada koji je nekad bio turistička senzacija došla je samo nekoliko dana nakon što su se militanti pohvalili ubojstvom bivšeg ravnatelju starina u Palmiri, piše BBC
Divljaci su jadnom starcu (82) koji je cijeli život pazio na drevni grad nemilosrdno odrubili glavu.

Kada je točno hram Baalshamin dignut u zrak, još nije poznato. Turski aktivisti tvrde da se to dogodilo u nedjelju, a britanski da su ga sravnili još prije mjesec dana. Obje organzacije su te informacije dobili od onih nesretnika koji nisu uspjeli pobjeći pred naletima ISIS-a i koji još žive u Palmiri.

Palmira je poznata i kao 'Venecija pijeska' i zauzima važno mjesto u povijesti Bliskog istoka. Postupno je dobivala na važnosti pod vlašću Rima dok u trećem stoljeću gradski vladari nisu izazvali rimsku vlast i stvorili vlastito carstvo od Turske do Egipta.

Sredinom trećeg stoljeća kad su Sasanidi napali Rimsko Carstvo i zarobili cara Valerijana, upravo Palmirci su ih porazili i potisnuli natrag preko Eufrata. Nekoliko desetljeća nakon toga Rim je bio prisiljen oslanjati se na palmirsku vlast kako bi obnovio svoj utjecaj na istoku.

Bogatstvo stečeno trgovanjem s istokom Palmira je uložila u impresivne arhitektonske projekte u gradu. Do sada su ostali dobro očuvani ostaci svetišta palmirskim bogovima (Belov hram), široka ulica s kolonadama i kazalište.

Palmirani su svoje monumentalne zgrade ponosno ukrašavali vlastitim semitskim pismom i jezikom umjesto da se oslanjaju na grčki i latinski - norme ondašnjeg antičkog svijeta. Palmira je razvila vlastiti umjetnički stil i svoju klasičnu arhitekturu.


(jutarnji.hr)
online

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2421 times
Status: Offline

Re: Džihadisti počeli uništavati Palmiru

Post by Melek » 24 Aug 2015, 09:50

I to jos jednom potvrdjuje moju tezu da je sva ta ekstremna bratija jedna zapadnjacka konstrukcija. Mislim da je vodstvo tog tzv ISIL:a infiltrirano sa strane a nije tesko iskupiti fanaticne papane koji slijepo slusaju sve naredbe, narocito ako ove dolaze od "svevisnjeg". I inace se sve uklapa u strategiju "seobe naroda". Neko forsira masovne imigracije u Europu a taj neko je zapad. A ovo divljanje je prepadanje naroda. Etnicko ciscenje, jednom zapoceto na Balkanu dobija sada globalne srazmjere. Nema druge..
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119850
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5708 times
Been thanked: 12286 times
Contact:
Status: Offline

Re: Džihadisti počeli uništavati Palmiru

Post by Maja » 24 Aug 2015, 10:35

Islamska država uništila je drevni hram Baalshamin koji se nalazi u srcu Palmire
Pitam se zašto je mene zapalo da živim u vremenu kad se nadmoć pokazuje uništavanjem najvrijednijih i najljepših kulturnih spomenika koji su odolijevali stotinama i hiljadama godina i onda dođe neka bagra i uništi to sve bez ikakvog razloga.

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Džihadisti počeli uništavati Palmiru

Post by storm » 24 Aug 2015, 10:41

Maja wrote:
Islamska država uništila je drevni hram Baalshamin koji se nalazi u srcu Palmire
Pitam se zašto je mene zapalo da živim u vremenu kad se nadmoć pokazuje uništavanjem najvrijednijih i najljepših kulturnih spomenika koji su odolijevali stotinama i hiljadama godina i onda dođe neka bagra i uništi to sve bez ikakvog razloga.
Još bi razumio ( ne opravdao naravno ) da u rušilačkom pohodu u neku drugu zemlju uništavaš sve živo ....ali da arapi svoju baštinu tako olako ravnaju sa zemljom :lud
a civilizacija je bila samo takva, dok se ovdje još skoro u pećinama živjelo :kafa
Nekome je stalo da cijeli teritorij vrati u kameno doba...
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120520
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6999 times
Been thanked: 7954 times
Status: Offline

Re: Džihadisti počeli uništavati Palmiru

Post by Krokodil Behko » 24 Aug 2015, 10:49

Zaboravljamo da su oni šljijegli sa svih strana, pa tako da pola njih nisu Arapi, a ako i jesu, nisu iz tih zemalja, nego iz nekih drugih, nekih Jemena, Alžira itd.. Ideologija koja ih je dovela tu, nema ništa zajedničko s tom tradicijom, pa tako da ovo nije nešto iznenađujuće. U neku ruku je i dobro, jer ovo sad iziskuje od muslimanskih naroda, da se jasno distanciraju od svega što ISIL radi, pa ztako da ubuduće, kad ih porazimo i pobijemo abd, ostat će u naslijeđe da muslimani/Arapi trebaju čuvati svoje historijsko blago, a ogromno je, nije da nije, što predislamsko, što islamsko
online

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 96702
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 34627 times
Been thanked: 21271 times
Contact:
Status: Online

Re: Džihadisti počeli uništavati Palmiru

Post by Rum » 24 Aug 2015, 10:59

U jebo im ja mater
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚
Muškarac bi trebao biti naspram žene, kao što je to hridina naspram morskih valova. Čvrst, nesalomljiv i postojan!!!

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Džihadisti počeli uništavati Palmiru

Post by storm » 24 Aug 2015, 11:22

Krokodil Behko wrote:Zaboravljamo da su oni šljijegli sa svih strana, pa tako da pola njih nisu Arapi, a ako i jesu, nisu iz tih zemalja, nego iz nekih drugih, nekih Jemena, Alžira itd.. Ideologija koja ih je dovela tu, nema ništa zajedničko s tom tradicijom, pa tako da ovo nije nešto iznenađujuće. U neku ruku je i dobro, jer ovo sad iziskuje od muslimanskih naroda, da se jasno distanciraju od svega što ISIL radi, pa ztako da ubuduće, kad ih porazimo i pobijemo abd, ostat će u naslijeđe da muslimani/Arapi trebaju čuvati svoje historijsko blago, a ogromno je, nije da nije, što predislamsko, što islamsko
Meni je jasno, da je jedina njihova ideologija da su potpuni idioti...
Ali to što navodiš, da su od svukuda je istina.. Ali izgleda mi kao, ako smijem povući paralelu, da sad u jednom trenutku hercegovcima ulete fol pomoći krajišnici, semberijci, posavljaci i onda zajedno devastiraju sve na što naidju u Hercegovini... Ludilo
Ok znam prijepori siiti, suniti i ostali ali ipak suludo... Te očito instrumentalizirano s neke pete strane.
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119850
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5708 times
Been thanked: 12286 times
Contact:
Status: Offline

Re: Džihadisti počeli uništavati Palmiru

Post by Maja » 24 Aug 2015, 11:27

Ali ipak, rušenje starog mosta u Mostaru je glupost br 1.

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Džihadisti počeli uništavati Palmiru

Post by storm » 24 Aug 2015, 11:29

Maja wrote:Ali ipak, rušenje starog mosta u Mostaru je glupost br 1.
Eto da... Definitivno... Dokaz da ni mi nismo operirani od toga... Nažalost :cudi
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Džihadisti počeli uništavati Palmiru

Post by storm » 24 Aug 2015, 11:38

Ali eto neki debil ili grupa njih su zaključili da je to sagradio musliman i treba srušiti...
Da se ogradim u startu... Idiotizam, ali rat je bio i u kretenskim glavama je ono... Ajmo rušit njihovo (poput stotine džamija i crkvi)
A ovi u Siriji i Iraku svoje svojima :cudi
Mada je slično i u odnosu katolici -pravoslavci... Kao svi kršćani a isto se devastiralo gdje se stiglo...
Eto sam sebi odgovorih... Hvala :oo
Zaključak... Idioti nemaju boje, vjere i nacije :kafa
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120520
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6999 times
Been thanked: 7954 times
Status: Offline

Re: Džihadisti počeli uništavati Palmiru

Post by Krokodil Behko » 24 Aug 2015, 11:42

storm wrote:
Krokodil Behko wrote:Zaboravljamo da su oni šljijegli sa svih strana, pa tako da pola njih nisu Arapi, a ako i jesu, nisu iz tih zemalja, nego iz nekih drugih, nekih Jemena, Alžira itd.. Ideologija koja ih je dovela tu, nema ništa zajedničko s tom tradicijom, pa tako da ovo nije nešto iznenađujuće. U neku ruku je i dobro, jer ovo sad iziskuje od muslimanskih naroda, da se jasno distanciraju od svega što ISIL radi, pa ztako da ubuduće, kad ih porazimo i pobijemo abd, ostat će u naslijeđe da muslimani/Arapi trebaju čuvati svoje historijsko blago, a ogromno je, nije da nije, što predislamsko, što islamsko
Meni je jasno, da je jedina njihova ideologija da su potpuni idioti...
Ali to što navodiš, da su od svukuda je istina.. Ali izgleda mi kao, ako smijem povući paralelu, da sad u jednom trenutku hercegovcima ulete fol pomoći krajišnici, semberijci, posavljaci i onda zajedno devastiraju sve na što naidju u Hercegovini... Ludilo
Ok znam prijepori siiti, suniti i ostali ali ipak suludo... Te očito instrumentalizirano s neke pete strane.

Njih je mobilizirala KSA preko svojih vehabijskih ćelija širom svijeta, pa i u BiH. Naravno, sve je bilo legalno, jer Jenkiji i jesu tražili gomile dobrovoljaca za napad na Assadov režim. KSA je organizirala i dala pare a vjerovatno tu ima i američkog oružja. Stvar je vremenom izmakla kontroli, a predugo traje, jer kako već znamo zapadnjaci cijene svoje živote i ne šalju vojsku tamo gdje im interes nije jasan i dovoljno dobar.

Sad KSA financira drugu vojsku u Iraku i Siriji i za nadati se da i oni neće krenuti istim putem. U konačnici glavni krivci (KSA/USA) ostanu nedodirljivi, a i dalje mislim da je ovo sve bilo zbog trase gasovoda od arapskih zemalja do Turske i Evrope, kako bi se na kraju Putinu pokazao srednji prst.
Zato Putin bezrezervno i podržava Assada, da se taj gasovod ne bi ostvario.
Slabo ovdje ima religije, u ovoj priči.
online

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Džihadisti počeli uništavati Palmiru

Post by storm » 24 Aug 2015, 11:46

Da slažem se... Ali je religija izvrstan cover za mobilizaciju i popunu topovske hrane :ok
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Tokmak
Vucin apostol
Vucin apostol
Posts: 15208
Joined: 08 Jul 2015, 17:31
Location: Ulica Rajkovačića i Čalušića bb
Has thanked: 976 times
Been thanked: 966 times
Status: Offline

Re: Džihadisti počeli uništavati Palmiru

Post by Tokmak » 24 Aug 2015, 15:14

Maja wrote:Ali ipak, rušenje starog mosta u Mostaru je glupost br 1.
zaustavi snimku u trenutku pada mosta,i pogledaj dole,na površinu rijeke...primjetit ćeš neobično podizanje razine rijeke,kao da je konop povučen po rijeci :)
Vuk dlaku mijenja, ćud nikada.

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119850
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5708 times
Been thanked: 12286 times
Contact:
Status: Offline

Re: Džihadisti počeli uništavati Palmiru

Post by Maja » 24 Aug 2015, 15:30

Vjeruj u bajke ako ti je tako lakse.
Poznato je da vi i Srbi imate opravdanje za sve zlocine koje ste uradili.
Vi ste se samo branili od nas zlikovaca koji smo srusili most i pobacali
lutke po Markalama. Hajde bjezi. Ne tjeraj me na svadju.

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119850
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5708 times
Been thanked: 12286 times
Contact:
Status: Offline

Re: Džihadisti počeli uništavati Palmiru

Post by Maja » 24 Aug 2015, 15:35

storm wrote:
A ovi u Siriji i Iraku svoje svojima :cudi
Meni je moje sve sto je u BiH. Tako isto nikad ne bih podrzala rusenje crkve samo zato
sto je "njihova". I bas to rusenje simbola jednog naroda je najveci dokaz koliko su
ljudi primitivna i bolesna vrsta. Jer nije to da se ruse objekti koji su u ratu nekom
prijetnja nego ono bas izivljavanje.

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2421 times
Status: Offline

Re: Džihadisti počeli uništavati Palmiru

Post by Melek » 24 Aug 2015, 15:39

zloćko_tokmak wrote:
Maja wrote:Ali ipak, rušenje starog mosta u Mostaru je glupost br 1.
zaustavi snimku u trenutku pada mosta,i pogledaj dole,na površinu rijeke...primjetit ćeš neobično podizanje razine rijeke,kao da je konop povučen po rijeci :)
Vidis, ova tvoja izjava radi da sad puno bolje razumijem odabir tvog nicka, i prvu i drugu polovinu.
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Tokmak
Vucin apostol
Vucin apostol
Posts: 15208
Joined: 08 Jul 2015, 17:31
Location: Ulica Rajkovačića i Čalušića bb
Has thanked: 976 times
Been thanked: 966 times
Status: Offline

Re: Džihadisti počeli uništavati Palmiru

Post by Tokmak » 24 Aug 2015, 15:53

Maja wrote:Vjeruj u bajke ako ti je tako lakse.
Poznato je da vi i Srbi imate opravdanje za sve zlocine koje ste uradili.
Vi ste se samo branili od nas zlikovaca koji smo srusili most i pobacali
lutke po Markalama. Hajde bjezi. Ne tjeraj me na svadju.
kakve lutke,gdje sam ja spominjao lutke?
samo želim da se racionalno pogledaju stvari,bez krvi u očima i naoštrenih zubiju...čovjek je u osnovi racionalno biće
nije niti na sudu u Haagu dokazano ono što ti tvrdiš ;)

taj tvoj upis me podsjetio na onaj vic kad žena uhvati supruga in flagranti u krevetu sa ljubavnicom,a on da bi se opravdao je upita:pa draga,vjeruješ li meni ili svojim očima?

ali dobro,nećemo offtopičariti...ukoliko se dokaže suprotno,spreman sam priznati pogrješku
Vuk dlaku mijenja, ćud nikada.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120520
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6999 times
Been thanked: 7954 times
Status: Offline

Re: Džihadisti počeli uništavati Palmiru

Post by Krokodil Behko » 24 Aug 2015, 16:50

zloćko_tokmak wrote: nije niti na sudu u Haagu dokazano ono što ti tvrdiš ;)

Ne bih se baš složio s tim
ali dobro,nećemo offtopičariti...ukoliko se dokaže suprotno,spreman sam priznati pogrješku

Evo link, pa pročitaj presudu, tu na forumu. Zapravo, dovoljno je pročitati naslov.

http://bosanski-forum.com/viewtopic.php?f=59&t=10134


Talibana ima svugdje, kako mi se čini.
Naravno, Karadžićeva vojska je tu bila bez premca, a afganistanski talibani, zauvijek će ostati samo učenici Karadžića i Mladića, pošto su oni ipak porušili poneki kulturno historijski spomenik na svojoj teritoriji, a srpska vojska je porušila SVE takve objekte, na koje je naišla.

Da se držim teme. Volio bih vidjeti ove ISIL-ovce, da ih tamane na iste načine, kao i oni svoje žrtve. Prava stvar :ok
online

Post Reply

Return to “Svijet”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 76 guests