Pakistan

Dešavanja u svijetu

Moderators: Krokodil Behko, Duminjo

User avatar
greeneyes
Hadžija
Hadžija
Posts: 90760
Joined: 19 Jan 2013, 21:17
Location: Ispod šljive na sred njive.
Has thanked: 6125 times
Been thanked: 6701 times
Status: Offline

Re: Horor u Pakistanu

Post by greeneyes » 16 Dec 2014, 11:35

Da Bog sačuva i sakloni..
Samo sabura

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Horor u Pakistanu

Post by Lebowski » 16 Dec 2014, 11:55

Ma vi Talibani su idioti.. i šta me briga ko ih je napravio, Amerika ili ko drugi.
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

User avatar
Podrinjac
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12409
Joined: 07 Jul 2014, 15:53
Location: raždeGo
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: Horor u Pakistanu

Post by Podrinjac » 16 Dec 2014, 12:28

Šta ovi islamski radikali rade, majko mila. Sve to treba pobiti. Zbog njih je Islam na lošem glasu.

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Horor u Pakistanu

Post by Zagorka » 16 Dec 2014, 12:35

Lebowski wrote:Ma vi Talibani su idioti.. i šta me briga ko ih je napravio, Amerika ili ko drugi.
pa nije da me nije briga,ali da,ovakvu okrutnost ne moraju ispoljavati.......a ne moze im narod nista,otkad oni siju zlo......sila su...imaju lovu i podršku........životinje...........od zla oca od gore matere.......
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37843
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2931 times
Been thanked: 2273 times
Status: Online

Re: Horor u Pakistanu

Post by Pasaga » 16 Dec 2014, 14:20

Zagorka wrote:
Lebowski wrote:Ma vi Talibani su idioti.. i šta me briga ko ih je napravio, Amerika ili ko drugi.
pa nije da me nije briga,ali da,ovakvu okrutnost ne moraju ispoljavati.......a ne moze im narod nista,otkad oni siju zlo......sila su...imaju lovu i podršku........životinje...........od zla oca od gore matere.......
Sta mislis...
...da znaju ko im je sef,za koga rade..... :pusi
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Heidi
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45896
Joined: 01 Sep 2011, 22:10
Location: Kosmicki raspor
Been thanked: 5 times
Status: Offline

Re: Horor u Pakistanu

Post by Heidi » 16 Dec 2014, 14:44

Monstrumi
Be mindful of your self-talk. It's a conversation with the universe.

User avatar
radeta62
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2212
Joined: 27 Jun 2011, 15:06
Status: Offline

Re: Horor u Pakistanu

Post by radeta62 » 16 Dec 2014, 14:55

Takvih ima u Srbiji,BiH i na Kosovu i Metohiji samo za sada miruju, ja bih to likvidirao dok je vreme. :puca

User avatar
paparaci
Hadžija
Hadžija
Posts: 6706
Joined: 26 Mar 2010, 22:08
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Horor u Pakistanu

Post by paparaci » 17 Dec 2014, 00:55

Boze ti sacuvaj i zakloni! :(
NeK pUkNu DuSmAnI...

:srce S a n i c a - G r m e č :srce

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Horor u Pakistanu

Post by storm » 17 Dec 2014, 00:59

133 mrtva učenika :grana
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120352
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6949 times
Been thanked: 7870 times
Status: Offline

Re: Horor u Pakistanu

Post by Krokodil Behko » 17 Dec 2014, 01:05

U ime koje vjere?
Kako to niko ne može da ih pobije?
Zapanjujuća jeftinoća tamošnjih života i skupoća nekih drugih, pa je to možda razlog, zašto se ovi ne iskorijene. Možda bi ipak trebalo proliti malo krvi.

Prisjetimo se :ideja
Prije par godina, talijanska vlada je plaćala talibanima, da ne pucaju u njihove vojnike, koji su tamo i otišli da tobože zavode red.
online

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Horor u Pakistanu

Post by storm » 17 Dec 2014, 09:04

A talijani su uvijek bili curice :kafa
naručena akcija, da bi moglo doć do reakcije ....i da, jeftinoća života :grana
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
tovar
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1326
Joined: 08 Aug 2012, 14:55
Status: Offline

Re: Horor u Pakistanu

Post by tovar » 17 Dec 2014, 09:36

Kao čovjek ovo doživljavam kao najmonstruozniji zločin. Kao profesionalac na ovo gledam kao na čin očajnika i krajnje je vrijeme da im se zada zavšni udarac što je lako sprovesti jer smo u svemu nadmoćniji a oni, ako nisu već davno ranije, sad su zasigurno ostali bez logističke podrške lokalnog stanovništva, i uopće bilo kakve podrške bilo koga tko je nomalan. lako ih je trajno onesposobiti ALI (namjerno pišem veliko ali jer uvijek ima ono ali) spomenuh da sam profesionalac pa kao takav djelujem isključivo po zapovijedi. Meni i meni sličnima, nadređeni trebaju samo izdati zapovijed i logistički nam omogućiti izvršrnje i ti zločinci nebi imali nikakve šanse za ponavljanje ovakvih ili sličnih nedjela.
O, sudbo kleta...
vrati mi vjeru...u ljude, u ljubav, u bolje sutra;
za uzvrat ja ću moliti Boga
da ti oprosti za sva moja tužna jutra...

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: Horor u Pakistanu

Post by mrki62 » 17 Dec 2014, 09:41

Ja svo vrijeme pišem o vehabijama a mnogima smeta i moje pisanje smatraju kao napad na islam al niko ove talibane - jedna vrsta vehabija ne smatra kao napad na islam.
Mrtvih je svakim danom al povremeno se pojavi ovakva vijest al talibani ili vehabije uništavaju ljudstvo svakodnevno i oni su u mnogim očima istinski vjernici.
To je problem današnjeg društva.
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Horor u Pakistanu

Post by laganini » 17 Dec 2014, 09:44

nema tamo civilizacije i dalje ide zub za zub.. :place
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Horor u Pakistanu

Post by storm » 17 Dec 2014, 09:46

tovar wrote:Kao čovjek ovo doživljavam kao najmonstruozniji zločin. Kao profesionalac na ovo gledam kao na čin očajnika i krajnje je vrijeme da im se zada zavšni udarac što je lako sprovesti jer smo u svemu nadmoćniji a oni, ako nisu već davno ranije, sad su zasigurno ostali bez logističke podrške lokalnog stanovništva, i uopće bilo kakve podrške bilo koga tko je nomalan. lako ih je trajno onesposobiti ALI (namjerno pišem veliko ali jer uvijek ima ono ali) spomenuh da sam profesionalac pa kao takav djelujem isključivo po zapovijedi. Meni i meni sličnima, nadređeni trebaju samo izdati zapovijed i logistički nam omogućiti izvršrnje i ti zločinci nebi imali nikakve šanse za ponavljanje ovakvih ili sličnih nedjela.
ma nekome odgovara, da se tu i tamo pojave i udare....samo malo prebacivanje fokusa javnosti u toj velikoj igri...
odavno postoje uvjeti i logistika, da se sroka te smradove a i podrške lokalnog stanovništva nemaju dugo već...
igra, prika, igra ....
dovoljno bi bilo lokalce naoružati da očiste ovo uz podršku ....a možda je i to plan, pa opet imaš neku opciju koja će stvoriti uvjete za drugu i tako u krug... a trgovina cvjeta...
nema ovo ništa sa vjerom :jok
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: Horor u Pakistanu

Post by mrki62 » 17 Dec 2014, 10:18

laganini wrote:nema tamo civilizacije i dalje ide zub za zub.. :place
Kakav zub za zub, da je zub za zub, bilo bi jedno il dvoje ubjenih.
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120352
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6949 times
Been thanked: 7870 times
Status: Offline

Strah koji blokira - Život pakistanskih kršćana

Post by Krokodil Behko » 23 Dec 2014, 09:41

Image

Kršćani su u Pakistanu progonjena manjina, kao i hindusi i šiiti. Sve češće bijesna rulja uzima pravo u svoje ruke i ubija one koji drugačije vjeruju. U skoro svim slučajevima optužba glasi: blasfemija.

Mala crkva u kršćanskoj četvrti u milionskoj metropoli Lahoeru opasana je visokim bijelim zidom. Odmah pored nje nalazi se džamija. Muškarci, koji su članovi Vijeća crkve, željeli su na početku razgovarati samo o građevinskim radovima na zvoniku, a ne o svakodnevnici koju kao prakticirajući kršćani imaju.

"Uživamo potpunu slobodu, ne postoje problemi," kaže Wasim dok svi drugi bulje u pod. Tek nakon nekoliko šolja čaja i obećanja da ćemo sva imena promijeniti i da ih nećemo fotografirati ovi kršćani su dobili povjerenje i počeli pričati. "Prema nama se ophode kao da smo ljudi druge klase. To važi za sve manjine u Pakistanu. Nama je sigurno ako šutimo. Zbog toga smo mirni i ne govorimo ništa. To je naša zaštita."

Image
Asia Bibi, osuđena na smrt zbog optužbi o bogohuljenju

Ovi muškarci pred svojim očima imaju primjer Asie Bibi. Ova kršćanka je navodno 2009. godine, kako su ustvrdile neke muslimanske žene, hulila poslanika Muhameda. Bibi je zbog toga prijavljena zbog bogohuljenja. Ona sama do danas tvrdi da nije kriva. Asia Bibi kaže da je nakon rada na polju došlo do svađe oko jednog krčaga vode iz kojeg ona kao kršćanka navodno nije smjela piti.
Asia Bibi je sada u zatvoru. 2010. godine je osuđena na smrt zbog uvrede poslanika. Vrhovni sud u Lahoreu je upravo još jednom potvrdio presudu. I upravo nedavno je u jednom malom selu pored Lahorea jedan mladi kršćanski bračni par zapaljen u peći jedne tvornice opeka. Učinila je to bijesna svjetina i to zbog toga jer su navodno obeščastili Kuran. Policija vrši istragu o ovom slučaju: "Kažemo našoj djeci da se ni u kom slučaju ne trebaju upuštati u svađu sa muslimanima i u religiozne diskusije. Mi imamo smrtni strah od pogrešnih optužbi da smo uvrijedili poslanika ili oskrnavili Kuran. Oni to izmišljaju", kaže Wasim.

Život u getu

Wasim nas poziva u obilazak susjedstva. Kršćanska četvrt u Lahoreu je geto. Uličice su ekstremno uske, ljudi žive u gusto izgrađenim, tijesnim, višespratnim kućama od opeke. Pakistan je većinska muslimanska zemlja. Manje od dva posto od oko 180 miliona Pakistanaca su kršćani. Većina živi skupa u zajednicama, brojni rade na nadnicu i kao kućni pomoćnici. "Mi ostajemo među nama", kaže Saraphine koja je vlasnica jedne male prodavnice mješovitom robom. "Kada napuštamo naše kolonije onda smo napeti i oprezni. Tada smo tihi i pokušavamo se neprimjetno kretati. Nikada ne znamo što će se dogoditi. To su nepredvidivi napadi. Kao što je bilo i ubistvo mladog bračnog para koji je bačen u peć. Ja sam plakala kada sam čula za to. Nisam mogla spavati. Molila sam Boga da nam pošalje znak i da nas spasi", kaže Saraphine.

Šiiti, ahmadi, sikhi, kršćani - sve religijske manjine žive u strahu od nepredvidivih napada. Zakon o blasfemiji Islamske Republike Pakistan potiče još iz kolonijalnih vremena. On daje mnogo prostora za djelovanje. Prema mišljenju eksperata za ljuska prava zakon se zloupotrebljava kako bi se isključilo lične protivnike i ljude protjeralo. Ipak za većinu bijeg ne dolazi u obzir: "Pakistan je naša domovina. Mi volimo Pakistan. Brat mog muža živi u SAD-u. Mi bismo možda mogli k njemu. Ali mi sebi onda kažemo da su naš život, naši korijeni i porodice ovdje. Ne možemo jednostavno otići", kaže Saraphine.

Najgore neobrazovanim

15-godišnja Shumaya pohađa u Lahoeru mješovitu privatnu školu. U njenom razredu je skoro 50 djevojčica, 15 od njih su kršćanke. "Mi se dobro razumijemo. Moji prijatelji i ja nemamo poteškoća ili vjerskih problema. I direktor naše škole i naši učitelji su veoma prijatni. Kada je spaljen kršćanski par svi su bili veoma šokirani", kaže Shumaya.

Shumaya želi postati ili liječnica ili ginekologinja. Roditelji joj od najranijeg djetinjstva govore da je obrazovanje njeno jedino oružje. "Strah imaju prije svih neobrazovani kršćani, koji za malo novaca moraju obavljati najgore i najprizemnije poslove jer inače neće naći nikakav posao. Vlada bi konačno trebala učiniti nešto za kršćane. Mi bismo trebali imati ista prava i šanse. A onda ne bi bilo ni tog razdora između muslimana i kršćana", kaže Shumaya.

Teror i radikalni islamizam su se duboko ukorijenili u pakistanskom društvu. Obojica političara Slaman Taseer i Shabaz Bhatti, koji su otvoreno govorili protiv Zakona o blasfemiji, su ekstremisti ubili 2011. godine. Danas se samo još rijetki usuđuju zauzeti se za ugrožene manjine u Pakistanu. Većina šuti i povlači se u privatni život. I političari šute. Nakon ubistva jednog kršćanskog bračnog para u blizini Lahorea početkom novembra došlo je kratko do javnog negodovanja, kao i jednih velikih demonstracija. Ali odmah nakon toge je sve ponovo utihnulo.
online

User avatar
Podrinjac
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12409
Joined: 07 Jul 2014, 15:53
Location: raždeGo
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: Strah koji blokira - Život pakistanskih kršćana

Post by Podrinjac » 23 Dec 2014, 12:27

Zato ja govorim da su vjere samo jedna izmišljotina napravljena u cilju mržnje i manipulacijama između narodnih masa.
Moj bog je dobar, njegov bog nevalja. I sve se na to svodi.

User avatar
biha
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 777
Joined: 23 Nov 2014, 12:28
Has thanked: 39 times
Been thanked: 48 times
Status: Offline

Re: Strah koji blokira - Život pakistanskih kršćana

Post by biha » 24 Dec 2014, 08:49

Sta da kazem! Sramota za islam!Tako je bilo ,nazalost i kod nas `90! Bila je sramota za one koji vjeruju u velika dijela h.Ise!
Zelim svima mir,ljubav i srece!

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Strah koji blokira - Život pakistanskih kršćana

Post by storm » 24 Dec 2014, 09:09

Užasno je to u pakistanu.... ništa bolje jezidima u iraku, ni koptima u egiptu...
Morate priznati da kao pripadnici islamske vjeroispovjesti uživate mnogo bolji položaj u zapadnom svijetu nego je obrnuto.
Ovo ovako opet samo baca ljagu u očima prosječnog zapadnjaka, te iskrivljuje sliku....
A vremena su takva, da i ne treba puno :cudi
Habibti, ya nour el - ain... :srce

Post Reply

Return to “Svijet”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 13 guests