BREXIT

Dešavanja u svijetu

Moderators: Krokodil Behko, Duminjo

User avatar
Heidi
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45896
Joined: 01 Sep 2011, 22:10
Location: Kosmicki raspor
Been thanked: 5 times
Status: Offline

Re: BREXIT sutra: David Beckham ZA ostanak, Mick Jagger PRO

Post by Heidi » 28 Jun 2016, 23:00

:valja ubit ce me veceras, zivota mi
Be mindful of your self-talk. It's a conversation with the universe.

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: BREXIT sutra: David Beckham ZA ostanak, Mick Jagger PRO

Post by storm » 28 Jun 2016, 23:02

Bla wrote:Možemo li barem da postavimo neki rok nakon kojeg možemo reći: eto, vidjeli smo? ;)
A što bi ti značio rok kojeg ja postavim?
Čak mislim, da se nakon ovih događaja treba dobrano preispitati funkcioniranje, brexit je još produžio neke rokove oko ulaska novih članova....sve što bude ispod pet godina će biti ravno čudu.....deset je realnije.
Ali to je moje mišljenje...

opet ove dvije :123
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Sibila
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 20346
Joined: 22 Aug 2011, 13:01
Location: Island
Has thanked: 27 times
Been thanked: 557 times
Status: Offline

Re: BREXIT sutra: David Beckham ZA ostanak, Mick Jagger PRO

Post by Sibila » 28 Jun 2016, 23:07

ti munja nisi vise fin prema meni . :o

heidi.......ove momke treba izvest na bilijar i pivo..........tj mi da ih izvedemo :o

evo necu vise .

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: BREXIT sutra: David Beckham ZA ostanak, Mick Jagger PRO

Post by Bla » 28 Jun 2016, 23:07

Pa eto da zaokružimo na 2030. da je lakše pamtiti. :ruke

E sad samo da ubijemo narednih 14 godina. Za sada je vrijeme letilo na ovoj temi. :oo

Nemoj da bi zapadao u kakve demencije s godinama. :ljut Zdravo se hrani.
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Heidi
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45896
Joined: 01 Sep 2011, 22:10
Location: Kosmicki raspor
Been thanked: 5 times
Status: Offline

Re: BREXIT sutra: David Beckham ZA ostanak, Mick Jagger PRO

Post by Heidi » 28 Jun 2016, 23:09

Tigris wrote:ti munja nisi vise fin prema meni . :o

heidi.......ove momke treba izvest na bilijar i pivo..........tj mi da ih izvedemo :o

evo necu vise .

:plavi
Be mindful of your self-talk. It's a conversation with the universe.

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: BREXIT sutra: David Beckham ZA ostanak, Mick Jagger PRO

Post by storm » 28 Jun 2016, 23:12

Bla wrote:Pa eto da zaokružimo na 2030. da je lakše pamtiti. :ruke

E sad samo da ubijemo narednih 14 godina. Za sada je vrijeme letilo na ovoj temi. :oo

Nemoj da bi zapadao u kakve demencije s godinama. :ljut Zdravo se hrani.
Ostavi neki kontakt.....jedino je sigurno da neću biti ovdje 2030 :D.
Tigris wrote:ti munja nisi vise fin prema meni . :o

heidi.......ove momke treba izvest na bilijar i pivo..........tj mi da ih izvedemo :o

evo necu vise .
eto sad :kafa
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: BREXIT sutra: David Beckham ZA ostanak, Mick Jagger PRO

Post by Bla » 28 Jun 2016, 23:19

when the time comes, I'll find you :ooo
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35858
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1127 times
Been thanked: 605 times
Status: Offline

Re: BREXIT sutra: David Beckham ZA ostanak, Mick Jagger PRO

Post by Venera » 28 Jun 2016, 23:37

storm wrote:
statebriga wrote:eh sad se EU moze lijepo zahvaliti sebi i vlastitoj glupoj odluci jer Turcima nikad nisu dali EU clanarinu :kafa
Po čemu bi to turska ekspres trebala ući u EU? Samo pitanje Kurda i što čine s njima, dovoljno je pitanje...
Inače protiv turaka nemam ništa, protiv aktualne politike itekako.
A,nisi skuzio,pa Turska nakon Brexita vjerovatno nece vise teziti ka ulasku u EU,jer je EU izgubila jednog od najjacih partnera. EU nije nikad prihvatila Tursku jer je primarno muslimasnka drzava a EU je definitivno kesnofobicna unija. Turska ima jako razvijenu mrezu ekonosmke suradnje sa UK, a ima i EU ugovore vezane za uzov i izvoz,stoga ni ne mora biti clanica EU. U EU su usle mnoge drzave koje su siromasne,i njima je mozda EU bila jedini spas. :kafa
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: BREXIT sutra: David Beckham ZA ostanak, Mick Jagger PRO

Post by storm » 28 Jun 2016, 23:47

statebriga wrote:
storm wrote:
statebriga wrote:eh sad se EU moze lijepo zahvaliti sebi i vlastitoj glupoj odluci jer Turcima nikad nisu dali EU clanarinu :kafa
Po čemu bi to turska ekspres trebala ući u EU? Samo pitanje Kurda i što čine s njima, dovoljno je pitanje...
Inače protiv turaka nemam ništa, protiv aktualne politike itekako.
A,nisi skuzio,pa Turska nakon Brexita vjerovatno nece vise teziti ka ulasku u EU,jer je EU izgubila jednog od najjacih partnera. EU nije nikad prihvatila Tursku jer je primarno muslimasnka drzava a EU je definitivno kesnofobicna unija. Turska ima jako razvijenu mrezu ekonosmke suradnje sa UK, a ima i EU ugovore vezane za uzov i izvoz,stoga ni ne mora biti clanica EU. U EU su usle mnoge drzave koje su siromasne,i njima je mozda EU bila jedini spas. :kafa
Nije samo EU izgubila, nego je i UK izgubila jednog od, a ko ne i najjačeg partnera.
EU tek sad postaje ksenofobična unija (zadnjih par godina)
ugovorima i dogovorima je povezan cijeli svijet, to nije nikakav argument....biti dio unije je i ponešto više od toga čini mi se... svi fino trguju sa Kinom, pa nije dio ničega- dapače, jel :kafa
U EU se nije ni jedna država spasila, ako pričamo o siromašnima... ide uvijek nekako obostrani interes prije svega tržišni....na primjeru Rumunjske i Bugarske i geostrateški uz sve to (Crno more)
Što se mene tiče i ne mora tko ne želi...alternative svatko sebi bira, pa i Turska
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: BREXIT sutra: David Beckham ZA ostanak, Mick Jagger PRO

Post by storm » 29 Jun 2016, 00:02

I da se ne shvati moj post u krivom kontekstu (kako je uobičajeno) mene bi najviše zadovoljila EU i sa UK i sa Turskom....
Sekularna, sa poštivanjem prava u pravilu obespravljenih, sa postavljanjem čovjeka na prvo mjesto i sve što uz to ide.
I naravno ekonomskom suradnjom na dobrobit zainteresiranih.....samo unija jamči (zasad) da nas ne preplavi ludilo podjela, desničarstva, fašizma, ksenofobije i pratećih pojava...
Znamo za što je plodno tlo, kad nema ekonomskog (po)rasta.
Habibti, ya nour el - ain... :srce

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35858
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1127 times
Been thanked: 605 times
Status: Offline

Re: BREXIT sutra: David Beckham ZA ostanak, Mick Jagger PRO

Post by Venera » 29 Jun 2016, 00:21

storm,razumijem te,ali je EU veci gubitnik od UK , plus,EU nije dovoljno stabilna i treba pod-hitno uraditi internu reformu,a o tome pisem od pocetka teme. :D

evo jos jedan intersantan clanak:

http://www.sciencebusiness.net/news/798 ... EU-science
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120414
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6973 times
Been thanked: 7903 times
Status: Offline

Re: BREXIT sutra: David Beckham ZA ostanak, Mick Jagger PRO

Post by Krokodil Behko » 29 Jun 2016, 09:50

Čini mi se da sam par puta pripomenuo, ako ljudi nešto čine, ne mora značiti da oni zaista znaju šta čine.

Imam članak za one koji misle kako je svako studiozno razmislio na temu "ko sam, šta sam, đe sam", pa tek onda izašao na referendum.

Čini mi se da se malo cirkuza, kao i na većini drugih referenduma i izbora u svijetu, ali posljedice bi ovaj put mogle biti ozbiljne, ukoliko se ovo zaista ozbiljno i prihvati.

Britanci nakon referenduma na Googleu masovno pretraživali "šta je to EU"

Stanovnici Velike Britanija nakon referenduma o izlasku ove zemlje iz Evropske unije najviše su na Googleu pretraživali pojmove šta znači napuštanje EU i šta je to EU.

Nekoliko sati nakon što su zatvorena biračka mjesta u Velikoj Britaniji mnogi stanovnici ove zemlje tražili su od Googlea da im odgovori na osnovna pitanja vezana za Evropsku uniju.

Prema Google Trendsu koji mjeri popularnost obavljenih pretraga najčešće pitanje je bila šta znači napuštanje EU, a slijedila su ga pitanja: šta je to EU, koje su države članice EU, šta će se desiti sada kada napustimo EU i koliko država članica ima EU.
Image
Dva sata nakon što su zatvorena birališta Google Trends je zabilježio rast od
250 posto u pretragama korisnika koji su postavljali pitanje: "Šta će se desiti ako napustimo EU?".

Britancima je u tom trenutku bilo interesantno pretraživati i na koji način je moguće dobiti irski pasoš nakon referenduma, a mnogi ljudi zanimali su se i za stanje funte.

(klix)
online

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2421 times
Status: Offline

Re: BREXIT sutra: David Beckham ZA ostanak, Mick Jagger PRO

Post by Melek » 29 Jun 2016, 10:03

statebriga wrote:storm,razumijem te,ali je EU veci gubitnik od UK , plus,EU nije dovoljno stabilna i treba pod-hitno uraditi internu reformu,a o tome pisem od pocetka teme. :D

evo jos jedan intersantan clanak:

http://www.sciencebusiness.net/news/798 ... EU-science
Kako?

Pa ovim cinom se EU nece raspasti, vrlo vjerovatno moze cak i ojacati ali UK bas prijeti zesci raspad.
Sta mislis da je Skotima predivno kad im funta otrese?
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2421 times
Status: Offline

Re: BREXIT sutra: David Beckham ZA ostanak, Mick Jagger PRO

Post by Melek » 29 Jun 2016, 10:04

Uostalom, eno ih preseravaju se u EU parlamentu, otezu taj svoj famozni izlazak a Skotska i Sjeverna Irska vec vriste na sva zvona.
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: BREXIT sutra: David Beckham ZA ostanak, Mick Jagger PRO

Post by Socrates » 29 Jun 2016, 13:53

Mislim da su Britanci nasli srednju opciju, kao što uvijek nađu rijesenje.

Takozvani "soft exit" će biti izlaz iz EU, ali neće puno stvari promijeniti. Sa tom opcijom može se složiti trenutna vlada i vladajuća partija u kompletu, a vjerujem i većina onih koji su glasali za izlaz. Tako se može minimalizovati i uticaj ekstremnih desničara u zemlji. To polako postaje glavni diskurs.

Pitanje je da li će EU to prihvatiti. Ne vidim zašto ne bi, jer ni njima nije svejedno iz nekoliko razloga. Pitanje je takodje kako se dobija mandat za primjenjivanje "soft exita". Novim referendumom, što bi bila ekstremna glupost, raspisivanjem izbora, što bi bilo neprihvatljivo Konzervativnoj Partiji, ili će trenutna vlada samo da ga primjeni. Ili pokušati da ga primjeni.
. . . . . . . . .

User avatar
dr laganini
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9234
Joined: 28 Jun 2016, 15:51
Status: Offline

Re: BREXIT sutra: David Beckham ZA ostanak, Mick Jagger PRO

Post by dr laganini » 29 Jun 2016, 14:05

..znaci beckaham ljevicar a jagger desnicar...

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: BREXIT sutra: David Beckham ZA ostanak, Mick Jagger PRO

Post by Socrates » 29 Jun 2016, 14:14

Za izlazak su glasali ljudi koji su bili daleko od centra, i ljevičari i desničari. Centristi su glasali za ostanak.
. . . . . . . . .

User avatar
dr laganini
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9234
Joined: 28 Jun 2016, 15:51
Status: Offline

Re: BREXIT sutra: David Beckham ZA ostanak, Mick Jagger PRO

Post by dr laganini » 29 Jun 2016, 14:16

Socrates wrote:Za izlazak su glasali ljudi koji su bili daleko od centra, i ljevičari i desničari. Centristi su glasali za ostanak.
..os rec oni koji nit bi piskili nit bi kakili... :plavi

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: BREXIT sutra: David Beckham ZA ostanak, Mick Jagger PRO

Post by storm » 29 Jun 2016, 19:46

dr laganini wrote:
Socrates wrote:Za izlazak su glasali ljudi koji su bili daleko od centra, i ljevičari i desničari. Centristi su glasali za ostanak.
..os rec oni koji nit bi piskili nit bi kakili... :plavi
Ukakili ste vi i za sebe i za nas :sjedi imate više izbora godišnje, nego hajduk pobjeda :hihi

na temu:
(puno navedenoga smo ovdje i konstatirali....neki od nas)


Glupost i nacionalizam malih engleskih mjesta pobijedili su kozmopolitske gradove
Piše: Ratko Knežević/Nacional


Image
Foto: FAH, Index

MORAM se našaliti, za početak. O tome da je Boris Johnson imao intelektualnog potencijala i da je nekada razumijevao kako sebe samog, tako i ozbiljnost političkog spektra u Velikoj Britaniji, govori i podatak da je na pitanje ima li šanse postati britanskim premijerom u jednom intervjuu odgovorio da on sam te šanse uspoređuje s nemogućim. Izjavio je da su te šanse kao "postati slijepcem od udara šampanjskog čepa, mrtvacem odsječene glave od Frisbeeja, zatvoren i ostavljen da umre u hladnjaku ili potom reinkarniran kao drvo masline".

“Crni labud”, teorija libanonsko-američkog matematičara i filozofa Nassima Nicholasa Taleba da se nepredviđeno uvijek desi, potvrdila se prošlog petka ujutro i pučanstvu u Velikoj Britaniji i Europi, ali i Johnsonu koji je, nakon odložene ostavke Davida Camerona na mjesto premijera Velike Britanije, sada glavni kandidat za to upražnjeno mjesto. Tako da, kako sada stvari stoje, valja se opet poigrati riječima, upravo će Johnson, postane li britanskim premijerom, povesti oslijepljenu, odsječenu, zatvorenu i ohlađenu te reinkarniranu, pre-EU Britaniju, korak dalje. Upravo kako to najavljuje i posljednja, postreferendumska naslovnica magazina The New Yorker koja sugerira da taj sljedeći korak može voditi u ambis.

Dugo sam mislio da su Englezi jedna ozbiljna nacija. Jedan sam od onih koji su početkom devedesetih pridošli iz bivšeg socijalizma, s istoka, jugoistoka, s ruba Europe, iz sustava koji se preko noći pretvorio u ratnu zonu te kasnije u “burazerski kapitalizam”, koji su mislili da je na Zapadu, a poglavito u Londonu, sve bolje, ljepše i sjajnije.

Bez iluzija

Odavno mi se raspršila ta iluzija. Oni kojima bih to rekao, a ostali su živjeti u našim krajevima, gledali su me na svaki spomen toga s čuđenjem. No događaji poput ovog britanskog “crnog labuda” nisu me demantirali.

Kako se odvijaju događaji nakon Brexita te se sve više otkriva što je bilo i kako se dogodilo, vidimo da su Britanija i narod na tom otočju postali žrtvom “tabloidne demokracije” Ruperta Murdocha, vlasnika najvećeg tabloida Sun i jednog velikog reality showa (a nedavno sam u jednom novinskom komentaru optužio upravo istočne susjede da se njima upravlja preko jednog tabloida i jedne TV stanice) koji je počeo s provokatorom iz lokalnog puba Nigelom Farageom, koji je tu i tamo zabavljao i publiku Europskog parlamenta, a završio s unutarstranačkom borbom jedne nereformirane, negdje u sedamdesetim godinama prošlog stoljeća zaostale Konzervativne stranke, gdje su se u borbi za vlast, pred očima cijelog svijeta, suočila dvojica “dečki s Etona”.

Možda dva obrazovana “etonovca”, ali ne nužno i dva intelektualca, pogotovo ne s vizijom, čini se sada, pa makar jedan bio, a drugi uskoro postao britanskim premijerom.

Ovoga drugog, Borisa Johnsona, koji je nekoć bio novinar, njegov bivši poslodavac, redakcija čuvenog Timesa, otpustila je svojevremeno zbog laži koje je širio u svojim tekstovima. Isto je uradio, nešto kasnije, i nekadašnji vođa konzervativaca Michael Howard, u čijem je kabinetu Johnson radio kao savjetnik.

Širenje laži

Upravo je taj i takav Johnson, s Farageom, širio najbezobzirnije laži protiv britanskog ostanka u Uniji, ne bi li što više uplašio britanski puk tom babarogom iz Bruxellesa. Nedugo nakon pobjede na referendumu, već su sami sebe demantirali.

Ostat će zapamćeno da je raspad Europske unije, tog do jučer najvećeg ekonomskog bloka na svijetu, počeo medijskom manipulacijom i spinom koji je uspio izribariti ljudske duše onih manje informiranih, manje obrazovanih te udaljenih od mjesta odlučivanja te će, čini se danas, i završiti upravo njihovom ekonomskom i svakom drugom propašću.

Ako ne vjerujete, pitajte stanovnike Cornwalla koji su, iako per capita najveći korisnici EU fondova na otočju, pod dojmom Johnsonove moderne “bitke za Britaniju” većinom glasali za izlazak. Dan nakon referenduma probudili su se, kao svi klasični rent-seekeri ovog svijeta, te uz prvi jutarnji crni čaj zatražili od “Velikog brata”, vođa pokreta Brexit Michaela Dovea i Borisa Johnsona, nagradu nakon izlaska iz tog realityja: tražili su upravo od njih da im odmah nadoknade europski novac.

Svijet danas živi u opasnim vremenima zbog više razloga, no nakon ovog referenduma posebno se nameću dva. Tehnologija novih medija i društvenih mreža omogućila je brzo, prebrzo širenje informacija, poluinformacija, laži i paralaži. Tabloidi poput Murdochova The Suna ubojito su političko oružje u rukama njihovih vlasnika, moć koja nikome ne podnosi račune osim svom novcu i svojim komercijalnim interesima. Njihovi vlasnici nisu birani ni na kakvim izborima, ali milijunima svojih čitatelja govore kako da glasaju, lansirajući svoje vlastite politike i križarske ratove protiv političara koji se u njih ne uklapaju. Općepoznata je stvar da Tony Blair svoju pobjedu iz 1997., baš kao i David Cameron 2010., duguje upravo Murdochu, čije su novine svih ovih godina bile antieuropski nastrojene.

Treba li dodati na čijoj je strani ovog puta bio milijunski The Sun?

Sun na strani Brexita

Na strani, dakako, Brexita. Dapače, eksperti na polju sociologije medija u Britaniji tvrde da je ključnu prevagu u rezultatima ovog referenduma donijela upravo publika tog tabloida.

Normalan svijet nema instrumentarij razlučiti danas što je što, a kvalitetnih, poštenih i izabranih lidera da im pomognu kod razumijevanja nove stvarnosti – sve je manje. Obrazovan, razuman, sposoban svijet na Zapadu ne želi više ići u politiku. Radije odlazi u profesije u kojima nema javnog, medijskog “roštiljanja” i u kojima se može zaraditi mnogo više novca nego u zastupanju javnog interesa.

Zato će možda i u Americi pobijediti reality show Donalda Trumpa, aplicirajući simplificiranu mantru “ja sam (sam po sebi) vijest”, jer što on može izreći, teško da može itko drugi. Populizam koji se danas neobuzdano širi u matrici isprepletenoj od starih i novih medija te društvenim mrežama, jer svijet nikada u svojoj povijesti nije bio tako konektiran, pokazat će se opasnim, bojim se, za budućnost svijeta.

Budimo pošteni prema Britancima – onima obrazovanima kojih nije veliki broj jer britanski sustav obrazovanja je preskup i zato elitistički – upravo je jedan od njih to i predvidio. Zvao se Orwell. George Orwell.

Orwellovo proročanstvo

Tako se ono što je počelo kao borba za prevlast u jednoj stranci, elitističkoj par excellance, onoj konzervativnoj, proširilo među glasačima koji izvorno nisu bili njihovi. Engleska i velška provincija, nacionalizam i klaustrofobija malih engleskih mjesta te glupost mase, kakvom masa često zna biti, pobijedili su kozmopolitske gradove.

Živio sam 20 i kusur godina u Londonu. London, velik i moćan, definicija urbanog, u kojem više od 40 posto stanovništva nije rođeno u Velikoj Britaniji, nikada nije bio reprezent Engleske.

To je mogao osjetiti svatko tko bi vidio navijače koji dolaze iz provincije u subotnje posjete Londonu. Ti su navijači pronosili duh Engleske koja je jučer pobijedila na referendumu: oni su, naime, u koreografiji mase, skupnom jeziku njihovih tijela, gestama i uzvicima pronosili taj engleski nacionalizam i isključivost malih mjesta, tu uskogrudnost koju je najbolje svojedobno izrazila nekakva žena koju su u jednoj anketi pitali što misli o željezničkom tunelu La Manche, pred njegovo otvaranje. Rekla je: “Ne treba nam to, ući će nam bube i žohari iz Europe, upravo one vrste koje ne postoje na Otoku.”

Eto, zemlja koja je opstala na imigraciji iz svojih bivših kolonija, glasala je za izlazak iz EU-a zbog imigracije iz Unije, ne i one imigracije izvan nje. Podsjetilo me to na jednu istinitu priču. U godinama prije potpune liberalizacije tržišta radne snage u Londonu, koju je sa sobom donijelo članstvo u EU-u, jedan vodoinstalater s Belgravije, jednog od najbogatijih dijelova Londona, postao je i jedan od najbogatijih Engleza, toliko bogat da je čak imao i svoj privatni avion. Naravno, njegove su usluge bile skupe te sve do ulaska Poljske u EU, popravak neke pipe u kući ili stanu mjerio se stotinama funti.

Guranje strahova

Čim su poljski vodoinstalateri došli na englesko tržište, sada već superbogati engleski vodoinstalater s Belgravije počeo je gubiti. Poljaci su stvari radili efikasnije, brže i što je najbitnije – za mnogo manje novca nego domaći, “fetivi” engleski vodoinstalater. Eto, to je bio ključni strah projektiran u kampanji prije ovog referenduma o ostanku ili izlasku iz Europe. Zasmetali su im ponajviše Poljaci, oni isti Poljaci koji su, izgubivši svoju zemlju i teritorij, formirali svoju, poljsku vojsku na teritoriju Ujedinjenog Kraljevstva, da bi je branili u Drugom svjetskom ratu. Razni procesi započeli su prošlog petka ujutro.

Adieu England, ali vrlo vjerojatno i goodbye planovima za jačanje EU-a kojima su se mnogi nadali. Englezi i Velšani odlaze, proces divergencije u EU-u je time, možda, započeo, ali je vrlo moguće da i Ujedinjeno Kraljevstvo Velike Britanije i Sjeverne Irske neće ostati cijelo. Ne treba zaboraviti, Velika Britanija je naziv za uniju dviju država čiji su parlamenti to ratificirali 1706. i 1707., a zastava te unije, čuveni Union Jack, napravljena je kombiniranjem engleske zastave Svetoga Jurja i škotske zastave Svetog Andrije. Škotska će, najvjerojatnije, raspisati novi referendum jer Škoti se, sudeći po rezultatima referenduma, osjećaju Europljanima. Nije nemoguće da im na tom putu pomogne i briselska birokracija te im olakša opstanak u Europi.

Velika Britanija je time, može se slobodno reći, podlegla “zakonu nepredviđenih konsekvenci”: i krhki mir u Sjevernoj Irskoj između katolika naklonjenih irskoj matici i protestanata naklonjenih Londonu, može biti narušen.

U Londonu se skupljaju potpisi za novi referendum, dok ovo pišem brojka je prebacila tri milijuna potpisa ili ako se to pokaže nemogućim (a ništa se više, nakon ovoga, ne čini nemogućim) potpisuje se i peticija gradonačelniku Londona Sadiqu Khanu za odvajanje samog Londona koji bi, potpisnici misle, mogao postati “City Stateom” pod okriljem EU-a. Zašto da ne? London bi, takav kakav je danas, govori jedno istraživanje mog nekadašnjeg mentora, engleskog makroekonomista Andrewa Scotta, kao samostalan bio 19. po jačini gospodarstvo svijeta.

Podjele prevladale

Zemlja je, sudeći po rezultatima glasanja, podijeljena više nego ikada: 70 posto onih s visokim obrazovanjem glasalo je za ostanak u Uniji, 68 posto onih koji nemaju ni srednju školu glasalo je za izlazak iz Unije. Stanovnici Londona, juga zemlje te mlađi od 30 godina u velikoj većini glasali su za Uniju, a stariji, oni preko 60 godina starosti i ljudi sa sjevera glasali su za izlazak. Radnička klasa, moderni proletarijat, koji je najvjerojatnije podlegao kampanji straha koju su provodili zagovornici izlaska iz Unije, glasao je preko 70 posto za izlazak iz Unije.

London i Škotska su za Uniju, Wales i englesko selo za izlazak.

Na nekoj drugoj ravni izgleda da su dobitnici globalizacije bili za ostanak u Uniji, a percipirani gubitnici tog procesa za izlazak. Nacionalna valuta, britanska funta, pala je na najniže grane od 1985., a stradale su i dionice najvećih britanskih kompanija. Globalno, na svjetskim tržištima, kompanije su prošlog petka izgubile dva trilijuna dolara.

Najveće svjetske banke, koje sada nastanjuju londonski City, koji je u posljednja dva desetljeća postao sinonim za financijsku industriju Europe te sam predstavlja 12 posto britanskog BDP-a, najavljuju odlazak u Dublin, Amsterdam, Frankfurt i Pariz, što bi dovelo do ukidanja stotina tisuća radnih mjesta.

Građani Velike Britanije pucali su sami sebi u nogu, po svemu sudeći. Da netko u tom postreferendumskom kaosu ipak poznaje i sustav te da mu se upravo zbog mogućeg kaosa nikamo ne žuri, govori i Cameronova odluka da podnese “odloženu” ostavku na mjesto premijera, najavljenu za listopad ove godine. Time se praktički sprječava aktiviranje članka 50. europskog ugovora potpisanog svojevremeno u Lisabonu, kojim jedino može početi proces razdruživanja Unije i zemlje članice.

Naime, samo vlada Velike Britanije može pritisnuti to dugme – i od toga dana proces razdruživanja počinje te može trajati do dvije godine.

Europski čelnici zatražili hitro aktiviranje članka 50.

Toga su izgleda svjesni i u jezgri zemalja Unije, čiji su se ministri vanjskih poslova sastali u subotu u Berlinu i izričito zatražili aktiviranje tog članka što prije, kako se ova britanska i europska kriza ne bi širila dalje poput virusa. Desničari širom Unije to, čini se, jedva čekaju.

No do listopada se svašta još može dogoditi, sada kada su se i mnogi britanski glasači susreli s posljedicama svoje odluke, s brutalnom stvarnošću nakon nje. Clement Atlee, čuveni britanski političar koji je bio Churchillov zamjenik tijekom Drugog svjetskog rata, a onda 1945. kao vođa britanskih laburista na izborima ogromnom većinom srušio tog najkarizmatičnijeg britanskog lidera 20. stoljeća, rekao je jednom: “Demokracija znači vladati kroz razgovor, diskusiju. Ali demokracija postaje djelotvorna tek kad narod prestane pričati.”

Možda je ovaj britanski referendum, sam po sebi, najviši stupanj direktne demokracije, ali očigledno je imao puno manjkavosti.

Ratko Knežević/Nacional
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
dr laganini
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9234
Joined: 28 Jun 2016, 15:51
Status: Offline

Re: BREXIT sutra: David Beckham ZA ostanak, Mick Jagger PRO

Post by dr laganini » 29 Jun 2016, 19:58

..bas razmisljam.svi kozmopoliti su u londonu..il zagrebu..to.se stice boravistem :haha

Post Reply

Return to “Svijet”

Who is online

Users browsing this forum: Amazon [Bot] and 17 guests