Slovačka

Dešavanja u svijetu

Moderators: Krokodil Behko, Duminjo

Post Reply
User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7756 times
Status: Offline

Slovačka

Post by Krokodil Behko » 14 Feb 2017, 17:28

Image
Slovačka je u posljednjih dvadesetak godina postigla ogroman napredak. Nekad siromašna zemlja istoka Europe uspjela je provesti reforme, postati prava tržišna ekonomija, članica EU, uvesti euro, privući strane investicije i na kraju postati najveći proizvođač automobila u svijetu, u odnosu na broj stanovnika.

Zahvaljujući snažnoj industriji, Slovačka je za razliku od Hrvatske relativno bezbolno prošla kroz globalnu krizu. Dok je Hrvatska bila u recesiji šest godina, Slovačka ekonomija imala je pad samo 2009. godine, da bi nakon toga ponovno krenuli s relativno visokim stopama rasta, od 3 i više posto.

Slovačka iskoristila sve prilike

Iskoristili su sve prednosti koje imaju – dobar geografski položaj u središtu Europe i kvalificiranu, a relativno jeftinu radnu snagu – kako bi privukli neke od najvećih proizvođača automobila.
Osim navedenih prednosti Slovačka je prije desetljeće i pol imala konkurentnu poreznu politiku – porez na dobit od 19 posto, što je tada bila jedna od najnižih stopa u okruženju. Također, imali su razrađen sustav poticaja za ulaganja u industriju, pa su ulagači mogli dobiti i direktnu financijsku pomoć, koja se kasnije državi višestruko isplatila, kroz poreze i zapošljavanje.

Sve to imalo je utjecaj na rast standarda, tako da je danas Slovačka prema stvarnoj individualnoj potrošnji na 77 posto prosjeka Europske unije (za usporedbu, Hrvatska je na 59 posto). Javni dug im se kreće oko 60 posto BDP-a, a nezaposlenost oko 10 posto. S obzirom na temelje koje su izgradili, u budućnosti bi mogli biti među bogatijim zemljama EU.

Autoindustrija u Slovačkoj čini oko 44 posto ukupne industrijske proizvodnje i 35 posto industrijskog izvoza. Vrijednost industrijskog izvoza automobilske industrije u Slovačkoj iznosi oko 17 milijardi eura. Proizvođači automobila, direktno ili kroz povezane dobavljače zapošljavaju 250 tisuća ljudi.

Premašili milijun automobila godišnje


Broj proizvedenih automobila dramatično raste pa su 2015. godine premašili brojku od milijun automobila godišnje. Prošle godine proizveli su milijun i četrdeset tisuća automobila, dok je 2005. godine proizvedeno tek nešto više od 218 tisuća. Slovačka je sa 190 proizvedenih automobila na tisuću stanovnika, vodeća u svijetu.

U Slovačkoj trenutno rade tri proizvođača automobila – KIA, Volkswagen i PSA Peugeot Citroen, a sljedeće godine s radom počinje i Jaguar Land Rover.

Uz proizvođače automobila razvila se i mreža dobavljača, njih više od 300 koji proizvode gotovo sve – od aluminija, preko rasvjetnih tijela, guma, elektroničkih komponenti...

KIA u tvornicu uložila 1,7 milijardi eura – stvoreno 20 tisuća poslova

Prošlog tjedna imali smo priliku posjetiti supermodernu tvornicu KIA Motorsa u gradu Žilina na sjeveru Slovačke, oko 200 kilometara udaljenog od Bratislave.

Žilina je grad s oko 85 tisuća stanovnika a u njegovoj neposrednoj blizini smjestila se tvornica KIA automobila koja trenutno zapošljava oko 3900 ljudi, u prosjeku starih oko 35 godina. Prosječna plaća radnika u proizvodnji kreće se oko 1000 eura neto. Kako se radi o najmodernijoj tvornici u proizvodnju je osim ljudske radne snage uključeno i 450 robota. Ako se uzme u obzir i 40 najvećih dobavljača ove tvornice, ukupno su stvorili 20 tisuća radnih mjesta.


U tvornicu je do sada ukupno uloženo 1,7 milijardi eura, te ima kapacitet od 350 tisuća automobila godišnje. Kod pokretanja proizvodnje dobili su državne poticaje u ukupnom iznosu od oko 180 milijuna eura, no Slovačka je taj iznos višestruko naplatila. Radi praćenja tehnoloških trendova ulaganja su konstantna, tako da je prošle godine u tvornicu uloženo 60 milijuna eura, dok je plan ulaganja za ovu godinu "težak" 130 milijuna eura. Tamo se proizvode tri Kijina modela automobila – Sportage, Ceed i Venga te 6 tipova automobilskih motora.

KIA izvozi automobile u 95 zemalja svijeta

Automobili iz te tvornice izvoze se u 95 zemalja svijeta – svaki dan dva vlaka i 90 prijevoznika preuzima oko 1400 vozila, a prošle godine proizveli su 339,5 tisuća automobila. Kada se pogledaju kumulativne brojke, od početka rada 2006. godine do kraja 2012. proizvedeno je milijun vozila, da bi sljedeći cilj od dva milijuna bio dostignut 2015. godine.

Od početka proizvodnje, 2006. godine, Kia je najviše vozila izvezla u Rusiju (18%), Veliku Britaniju (12%), Njemačku (9%), Španjolsku (6%) i Italiju (6%). U njihovoj slovačkoj tvornici proizvedena su i prerađena vozila za slovačku i poljsku policiju, češku poštu, slovačku podružnicu međunarodne rent-a-car kompanije, te za najvećeg poljskog farmaceutskog proizvođača i mobilnog operatera.

Što se tiče proizvodnje automobilskih motora, njih je prošle godine proizvedeno oko 613 tisuća. Rade se benzinski i dizelski motori, kojih je od početka rada proizvedeno više od 3,8 milijuna komada, a izvoze se u Češku za potrebe Hyundaija.

Kia Motors je do sada Slovačkoj platila porez u iznosu od 320 milijuna eura, a kada se uzmu u obzir svi državni i regionalni porezi, carine i nameti, državni i regionalni proračuni dobili su četiri puta veću svotu nego što su iznosili poticaji ili porezne beneficije.

(index)
online

User avatar
dr laganini
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9234
Joined: 28 Jun 2016, 15:51
Status: Offline

Re: Nekad siromašna Slovačka je industrijska velesila

Post by dr laganini » 14 Feb 2017, 17:32

...nisu cesi al pohvale braci slovacima...

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Nekad siromašna Slovačka je industrijska velesila

Post by storm » 14 Feb 2017, 19:24

Lako njima tako....daj im partizane i ustaše na tri mjeseca, pa im vidim rast :p

Ovako samo kontaju o biznisu, rastu i ulaganjima.....dosadno brate :zubi
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37664
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2865 times
Been thanked: 2203 times
Status: Offline

Re: Nekad siromašna Slovačka je industrijska velesila

Post by Pasaga » 14 Feb 2017, 19:28

storm wrote:Lako njima tako....daj im partizane i ustaše na tri mjeseca, pa im vidim rast :p

Ovako samo kontaju o biznisu, rastu i ulaganjima.....dosadno brate :zubi
Negdje sam citao,ceh-slo,su imali prvi autobus na izlozbi u londonu u ranim 1900-tih god.
Njiha je Staljin unazadio bar sto god. kao i ostale zemlje u komsiluku.
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Nekad siromašna Slovačka je industrijska velesila

Post by storm » 14 Feb 2017, 19:33

Pasaga wrote:
storm wrote:Lako njima tako....daj im partizane i ustaše na tri mjeseca, pa im vidim rast :p

Ovako samo kontaju o biznisu, rastu i ulaganjima.....dosadno brate :zubi
Negdje sam citao,ceh-slo,su imali prvi autobus na izlozbi u londonu u ranim 1900-tih god.
Njiha je Staljin unazadio bar sto god. kao i ostale zemlje u komsiluku.
Pa koga nije komunizam unazadio?
Ali je razlika tko se toga riješio iz svih pora, marginalizirao na razuman postotak političke opcije i poput slovaka iskoristio tržišnu ekonomiju, kako navodi članak....
ok nisu imali rata, ali može i taj rat biti izgovor 5 pa i 10 godina....ne može biti već 20+
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37664
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2865 times
Been thanked: 2203 times
Status: Offline

Re: Nekad siromašna Slovačka je industrijska velesila

Post by Pasaga » 14 Feb 2017, 19:38

..jbt...sto kazes 20-tak i kusur...
Kad se sjetim i pogledam historik,kako su se pojedine zemlje podigle iz pepela posle IIWW....
Caka je u jedinstvu nacije....ili bolje receno disciplini naroda
Da neuzimamo u obzir danasnju tehniku,i druge olaksavajuce okolnosti...
Ko koga kod nas j.ebe .....
Zakoni... buranija....
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Podrinjac
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12409
Joined: 07 Jul 2014, 15:53
Location: raždeGo
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: Nekad siromašna Slovačka je industrijska velesila

Post by Podrinjac » 14 Feb 2017, 19:50

I mi ćemo postati velesila. Bakir će nas, i ministri sa lažnim diplomama unaprijediti.

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Nekad siromašna Slovačka je industrijska velesila

Post by Mutevelija » 14 Feb 2017, 19:52

Neće ba ateisti će svrgnuti vjernike sa vlasti i nastati će blagostanje.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Podrinjac
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12409
Joined: 07 Jul 2014, 15:53
Location: raždeGo
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: Nekad siromašna Slovačka je industrijska velesila

Post by Podrinjac » 14 Feb 2017, 19:56

Mutevelija wrote:Neće ba ateisti će svrgnuti vjernike sa vlasti i nastati će blagostanje.
Ako je cijena da ateisti svrgnu te SDA i te vjerničke klerofašističke i manipulatorske stranke, odmah potpisujem.
Bolje živjet u ateističkoj državi nego u Alijinoj mahali.

Username
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9024
Joined: 27 Sep 2016, 14:02
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Nekad siromašna Slovačka je industrijska velesila

Post by Username » 14 Feb 2017, 19:58

Kod nas rat nikad nije stao

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Nekad siromašna Slovačka je industrijska velesila

Post by Bla » 14 Feb 2017, 20:00

Može li se to reći i kao: Njemačka, Francuska i J. Koreja su industrijske velesile sa pogonima u Slovačkoj. :ovaj
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37664
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2865 times
Been thanked: 2203 times
Status: Offline

Re: Nekad siromašna Slovačka je industrijska velesila

Post by Pasaga » 14 Feb 2017, 20:00

Username wrote:Kod nas rat nikad nije stao
...ponestaje mi konzervi,cigara .... :D.
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Podrinjac
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12409
Joined: 07 Jul 2014, 15:53
Location: raždeGo
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: Nekad siromašna Slovačka je industrijska velesila

Post by Podrinjac » 14 Feb 2017, 20:01

Username wrote:Kod nas rat nikad nije stao
Kako će stat?
Ovce vole biti manipulirani od strane čobana. Nepismen čoban, još nepismeniji narod. Još kad tom nepismenom narodu utuviš svakakve religije, svakakve političke ideologije, rat je neminovan.

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35649
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1042 times
Been thanked: 563 times
Status: Online

Re: Nekad siromašna Slovačka je industrijska velesila

Post by Venera » 14 Feb 2017, 22:47

siromasne Slovacka i Ceska su bile uvijek naprednije od Juge u svim njenim priodima , dzaba vam prica da su bile simorasne :kafa
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
Podrinjac
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12409
Joined: 07 Jul 2014, 15:53
Location: raždeGo
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: Nekad siromašna Slovačka je industrijska velesila

Post by Podrinjac » 14 Feb 2017, 23:06

statebriga wrote:siromasne Slovacka i Ceska su bile uvijek naprednije od Juge u svim njenim priodima , dzaba vam prica da su bile simorasne :kafa
Daj mi jedan argument koji dokazuje tu tvoju tvrdnju.

User avatar
Mohr
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8978
Joined: 16 Aug 2015, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times
Status: Offline

Re: Nekad siromašna Slovačka je industrijska velesila

Post by Mohr » 14 Feb 2017, 23:17

Bla wrote:Može li se to reći i kao: Njemačka, Francuska i J. Koreja su industrijske velesile sa pogonima u Slovačkoj. :ovaj
:ne


:p

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35649
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1042 times
Been thanked: 563 times
Status: Online

Re: Nekad siromašna Slovačka je industrijska velesila

Post by Venera » 14 Feb 2017, 23:32

Podrinjac wrote:
statebriga wrote:siromasne Slovacka i Ceska su bile uvijek naprednije od Juge u svim njenim priodima , dzaba vam prica da su bile simorasne :kafa
Daj mi jedan argument koji dokazuje tu tvoju tvrdnju.
moja jako bliska rodbina zivi od ranih '80tih u nekadasnjoj Cehoslovackoj :kafa

dalje ti ne mogu pisati :kafa
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Nekad siromašna Slovačka je industrijska velesila

Post by Bla » 14 Feb 2017, 23:36

Što mi ovo zvuči poznato :oo
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

posmatrac
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5944
Joined: 29 Nov 2016, 18:11
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Nekad siromašna Slovačka je industrijska velesila

Post by posmatrac » 15 Feb 2017, 08:33

Pasaga wrote:..jbt...sto kazes 20-tak i kusur...
Kad se sjetim i pogledam historik,kako su se pojedine zemlje podigle iz pepela posle IIWW....
Caka je u jedinstvu nacije....ili bolje receno disciplini naroda
Da neuzimamo u obzir danasnju tehniku,i druge olaksavajuce okolnosti...
Ko koga kod nas j.ebe .....
Zakoni... buranija....
Iskoristili malo povoljan geo polozaj( cini mi se da su Bec i Bratislava udaljeni 50 km jedan od drugog)a i jeftinu radnu snagu, pa je zapadnim kapitalistima( Njemacka, Koreja, Francuska) koje zanima samo logicno profit u interesu da razvijaju industriju tamo gdje je cijena rada manja.
Pa su Slovacka, Madjarska, Poljska, Ceska danas legla gastarbajtera iz Rumunije, Bugarske i Srbije( jos Bugari i Rumuni zamisli u Eu, razvijeni ekonomski strasno,a Srbi ko i mi zakovani u srednjem vijeku, pa im je Slovacka raj na zemlji)) zato sto je njihova radna snaga otisla trbuhom za kruhom po Njemackoj i V Britaniji( toliko im je dobro u maticnim drzavama), pa moraju jadni Srbi da irgete po nekada truhloj Slovackoj po 12 sati, za plate od 500,600 eura.

http://blog.sljaka.com/ceska-madarska-s ... om-snagom/#

http://www.naslovi.net/2017-01-28/radio ... i/19554901

Kad je u Jugi TAS( vlasnistvo drzave a ne nekog stranog kapitaliste), koji je zaposljavao 1000de radnika pravio Golfove, Slovaci i Cesi su jeli suha hljeba i paradajiza po Jadranu, kada ih vidis da im udijelis sadaku.

Ali ko nam je kriv, kada su nam vaznija prebrojavanja nacionalnih i vjerskih krvnih zrnaca od ekonomskog interesa.

User avatar
dr laganini
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9234
Joined: 28 Jun 2016, 15:51
Status: Offline

Re: Nekad siromašna Slovačka je industrijska velesila

Post by dr laganini » 15 Feb 2017, 10:26

..hljeb i paradajz su jeli i bosanci i spavali po šupama a česi i slovaci su i tada više trošili na put nego neki na ljetovanje..najveći domet vjerojatno tebi tvojima je bilo radničko odmaralište :zubi..a i danas toga ima a dosta o tvojoj mitologiji yugo industrije neda mi se pričat dovoljno je pogledat brojke..
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Post Reply

Return to “Svijet”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 14 guests