Zašto ljudi favoriziraju socijalizam, a mrze kapitalizam? Razlog je banalniji nego što mislite...

Dešavanja u svijetu

Moderators: Krokodil Behko, Duminjo

Post Reply
User avatar
Mister No
The Good, the Bad and the Ugly
The Good, the Bad and the Ugly
Posts: 31591
Joined: 28 Sep 2010, 18:17
Has thanked: 7128 times
Been thanked: 3862 times
Status: Offline

Re: Zašto ljudi favoriziraju socijalizam, a mrze kapitalizam? Razlog je banalniji nego što mislite...

Post by Mister No » 13 Nov 2019, 13:38

Nije problem u Zakonima nego u njihovom sprovodjenju.

Osnovna prednost organizovanih drzava je nezavisno sudstvo.
Kapital ne voli sisteme u kojima se Zakon tumaci kako se kome digne.
Banke imaju posebne koeficijente na kamate kada posudjuju novac u BiH za razliku od Njemacke npr.

Veca nesigurnost = veca kamata = skuplje poslovanje.
High Hopes...

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Zašto ljudi favoriziraju socijalizam, a mrze kapitalizam? Razlog je banalniji nego što mislite...

Post by Socrates » 13 Nov 2019, 13:39

Venera wrote: 13 Nov 2019, 13:37
Socrates wrote: 13 Nov 2019, 13:33 Naravno da će zakoni biti sve povoljniji jer je kapitalizam omogućio kreiranje bogatstva koje se može raspodjeliti. Samo, moraš raditi. Zaista raditi.
joj jesi se svjevenroamerikanizirao :123
Pa jesam. Ne može se pričati o pravima radnika, dok oni zaista ne rade. Zakoni stite radnike, ali ne sve. Ako si lijen i nedgovoran, igrom slucaja zaposlen, nijedan zakon te ne štiti.
. . . . . . . . .

User avatar
edo_79
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7127
Joined: 30 Aug 2019, 12:13
Mood:
Has thanked: 369 times
Been thanked: 983 times
Status: Offline

Re: Zašto ljudi favoriziraju socijalizam, a mrze kapitalizam? Razlog je banalniji nego što mislite...

Post by edo_79 » 13 Nov 2019, 13:42

storm wrote: 23 Feb 2019, 21:16
Mister No wrote: 23 Feb 2019, 21:10 Onaj socijalizam kako su ga teoretski predstvaljali u bivsoj YU po meni se najbolje primjenjuje u Skandinaviji.

Zamisao nije losa, kao ni pojam drustvene imovine.
Problem je bio u direktnom upletanju politike u ekonomiju i poslovanje firmi, umjesto da vrsi samo kontrola poslovanja istih.

Kontrola se izvodi preko nadzornih odbora a za poslovanje firme je zaduzen direktor.

Nadzorni odbor postavljaju vlasnici (u socijalizmu je vlasnik bila drzava) dok nadzorni odbor imenuje direktora a koji mora obezbijediti pozitivan rad firme.
U bivsem sistemu je osnovni problem bio sto je drzava intervenisala, iz politickih razloga, i direktorima nalagala ekonomske odluke a koje nisu imale osnove (zaposljavanje radnika bez ikakve osnove, cijenu robe koju ce ta firma prodavati, cijenu sirovina koju ce platiti itd.).
Skoro sam razgovarao sa poznatim ekonomistom na tu temu i kaze da je to bila Kardeljova "zasluga".
Zbog navedenog direktori nisu mogli kontrolisati poslovanje firmi i to dovodi do pojave velikog broja viska radnika u skoro svim firmama, unistavanja rentabilnosti vecine firmi, zadrzavanja u radu firmi koje nisu imale nikakvu ekonomsku osnovu za opstanak.
Društveno vlasništvo je strahovita zabluda...
Samo vlasnik nečega, odgovorno će na dugi rok rukovoditi svojim resursima.
Socijalna država je odlična stvar... Ali kako vidimo, funkcionira jedino u tržišnoj ekonomiji tj kapitalizmu.
Ubleha zvana SFRJ ekonomija, znamo kako je završila, i dan danas zaostajemo i zbog te činjenice.
Najbolje se vidi iz perioda od 95 do danas kako se vlasnik nečega odnosi prema svojim resursima.... Socijalna država nemože funkcionisati u kapitalizmu, jer u kapitalizmu nema demokratije .... valjda bi se i radnici trebali pitati nešto ukoliko svojim radom, u najvećoj mjeri, doprinose proizvodnji jel tako .... pogledaj danas koliko se radnike pita.... Ako je SFRJ ubleha zašto je 80 godine imala veći godišnji rast od svih država članica sadašnje evropske unije ZAJEDNO i zbog čega je baš na Jugoslaviji primijenjen Washingtonski konsenzus uz napomenu, pomagati SFRJ do konačnog uništenja ....

I u konačnici, ako je socijalstički sistem iz bivše Juge bio ubleha, zašto ga je Švedska kopirala skoro kompletnog i primjenila u svojoj državi?
"Znaš li šta je najlepše u životu? Želja, prijatelju."

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35627
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1034 times
Been thanked: 548 times
Status: Offline

Re: Zašto ljudi favoriziraju socijalizam, a mrze kapitalizam? Razlog je banalniji nego što mislite...

Post by Venera » 13 Nov 2019, 13:44

Socrates wrote: 13 Nov 2019, 13:39
Venera wrote: 13 Nov 2019, 13:37

joj jesi se svjevenroamerikanizirao :123
Pa jesam. Ne može se pričati o pravima radnika, dok oni zaista ne rade. Zakoni stite radnike, ali ne sve. Ako si lijen i nedgovoran, igrom skucaja zaposlen, nijedan zakon te ne štiti.
u kapitalizmu ne postoji "ravnomjerna raspodjela kapitala" upravo medju radnicma , a prava radnika su vrlo diskutabina :D

plus, zaboravio si na nasljednike kapitalista , koji se najmanje brinu o pravima radnika , a drzava takva prava minimlano postuje, dovoljno da se ograe od daljnjih legalnih odgoornosti :D
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
edo_79
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7127
Joined: 30 Aug 2019, 12:13
Mood:
Has thanked: 369 times
Been thanked: 983 times
Status: Offline

Re: Zašto ljudi favoriziraju socijalizam, a mrze kapitalizam? Razlog je banalniji nego što mislite...

Post by edo_79 » 13 Nov 2019, 13:49

Socrates wrote: 23 Feb 2019, 21:50 I, btw, nema tu nikakvog govora o jednakosti ako jedan radi, a dvojica mu se neradnika prikace i svi dobijaju istu platu.
Ali ima smisla kada 500 radnika radi, a 5-6 članova upravnog odbora i dioničara pokupe kajmak, a radnicima daju mrvice. Demokratija na djelu, a? :D. :D. :D. :D. :D. :D. :D. :D. :D.
"Znaš li šta je najlepše u životu? Želja, prijatelju."

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Zašto ljudi favoriziraju socijalizam, a mrze kapitalizam? Razlog je banalniji nego što mislite...

Post by Socrates » 13 Nov 2019, 13:49

Pa i ne treba da postoji ravnomjerna raspodjela kapitala.

Htjeli mi priznati ili ne, ako neces da radiš po zakonski propisanim uslovima, ima ko hoce.

Ili, učini sebe sve vrijednijim da možeš koliko toliko nametati uslove poslodavcima. Ili otvori privatni biznis. Izbora koliko hoces.

Sve ostalo je ubleha.
. . . . . . . . .

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Zašto ljudi favoriziraju socijalizam, a mrze kapitalizam? Razlog je banalniji nego što mislite...

Post by storm » 13 Nov 2019, 13:52

edo_79 wrote: 13 Nov 2019, 13:42
storm wrote: 23 Feb 2019, 21:16

Društveno vlasništvo je strahovita zabluda...
Samo vlasnik nečega, odgovorno će na dugi rok rukovoditi svojim resursima.
Socijalna država je odlična stvar... Ali kako vidimo, funkcionira jedino u tržišnoj ekonomiji tj kapitalizmu.
Ubleha zvana SFRJ ekonomija, znamo kako je završila, i dan danas zaostajemo i zbog te činjenice.
Najbolje se vidi iz perioda od 95 do danas kako se vlasnik nečega odnosi prema svojim resursima.... Socijalna država nemože funkcionisati u kapitalizmu, jer u kapitalizmu nema demokratije .... valjda bi se i radnici trebali pitati nešto ukoliko svojim radom, u najvećoj mjeri, doprinose proizvodnji jel tako .... pogledaj danas koliko se radnike pita.... Ako je SFRJ ubleha zašto je 80 godine imala veći godišnji rast od svih država članica sadašnje evropske unije ZAJEDNO i zbog čega je baš na Jugoslaviji primijenjen Washingtonski konsenzus uz napomenu, pomagati SFRJ do konačnog uništenja ....

I u konačnici, ako je socijalstički sistem iz bivše Juge bio ubleha, zašto ga je Švedska kopirala skoro kompletnog i primjenila u svojoj državi?
Ti si meni ozbiljno ovo napisao :D?
Pa države sa najjačom socijalom trenutno su skandinavske monarhije... Doduše više to nisu kraljestva, ali nominalno su monarhije kako god.
Koliko znam, itekako su u kapitalizmu a bgm i u demokraciji...
Kakva je ovo budalastina da je švedska kopirala SFRJ socijalni sustav :lupa
Edo reko I to je to?
Rast?
Pa nije problem rasti iz feudalizma prvih par godina... Održivi rast na duge staze, tržišno gospodarstvo, konkurentnost globalno je nešto drugo...
80 godina?
Ja mislim da je izmedju 1945-1990 nešto manje... Opet ti to vidi...
Koje proleterske fore :D.
Habibti, ya nour el - ain... :srce

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35627
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1034 times
Been thanked: 548 times
Status: Offline

Re: Zašto ljudi favoriziraju socijalizam, a mrze kapitalizam? Razlog je banalniji nego što mislite...

Post by Venera » 13 Nov 2019, 13:54

Socrates wrote: 13 Nov 2019, 13:49 Pa i ne treba da postoji ravnomjerna raspodjela kapitala.

Htjeli mi priznati ili ne, ako neces da radiš po zakonski propisanim uslovima, ima ko hoce.

Ili, učini sebe sve vrijednijim da možeš koliko toliko nametati uslove poslodavcima. Ili otvori privatni biznis. Izbora koliko hoces.

Sve ostalo je ubleha.
ali, nisu svi sposobni , iako nisu lijeni radnici :rumenko

ja sam ZA opciju privatni biznis :ok
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Zašto ljudi favoriziraju socijalizam, a mrze kapitalizam? Razlog je banalniji nego što mislite...

Post by Socrates » 13 Nov 2019, 13:54

edo_79 wrote: 13 Nov 2019, 13:49
Socrates wrote: 23 Feb 2019, 21:50 I, btw, nema tu nikakvog govora o jednakosti ako jedan radi, a dvojica mu se neradnika prikace i svi dobijaju istu platu.
Ali ima smisla kada 500 radnika radi, a 5-6 članova upravnog odbora i dioničara pokupe kajmak, a radnicima daju mrvice. Demokratija na djelu, a? :D. :D. :D. :D. :D. :D. :D. :D. :D.
Ništa, osim da preporučim radnicima ili da prestanu raditi ili da se učine vrijednijim na tržištu.

A Šta ću ti drugo rec'? Svi mi mislimo da smo nezamjenljivi, ali to jednostavno nije istina.

Nek' otvore firme, brt, neka vide kako je biti kapitalista. :cudi

Ili nek' dizu revoluciju, ako već misle da će oni bolje društvo napravit'. Dosad nije takva taktika dala nikakvog rezultata nigdje na planeti.
. . . . . . . . .

User avatar
edo_79
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7127
Joined: 30 Aug 2019, 12:13
Mood:
Has thanked: 369 times
Been thanked: 983 times
Status: Offline

Re: Zašto ljudi favoriziraju socijalizam, a mrze kapitalizam? Razlog je banalniji nego što mislite...

Post by edo_79 » 13 Nov 2019, 13:56

Socrates wrote: 13 Nov 2019, 13:49 Pa i ne treba da postoji ravnomjerna raspodjela kapitala.

Htjeli mi priznati ili ne, ako neces da radiš po zakonski propisanim uslovima, ima ko hoce.


Ili, učini sebe sve vrijednijim da možeš koliko toliko nametati uslove poslodavcima. Ili otvori privatni biznis. Izbora koliko hoces.

Sve ostalo je ubleha.
E zato prijatelju ljudi odlaze iz BiH, zato propadaju firme, i zato imamo migracije ljudi na nivou koji je veći od onog tokom rata.... Čuj ne treba da postoji ravnomjerna podjela kapitala? Ti bi da češkaš muda dok ti 500 radnika radi, i na kraju da njima daš 2-3 posto dobiti a tebi resto u padže..... pa đes ti kapitalista nisam te poznao odmah....

Koji sistem je koristio FDR kada je izvadio Ameriku iz velike depresije ..... kapitalistički stvorio 15 miliona radnih mjesta, penzije za starije od 65 godina, zdravstveni sistem .......

Gdje je logika u tome da 64 najbogatija čovjeka na svijetu imaju para više nego polovina stanovništva na planeti .... de malo se skontaj :lud
"Znaš li šta je najlepše u životu? Želja, prijatelju."

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Zašto ljudi favoriziraju socijalizam, a mrze kapitalizam? Razlog je banalniji nego što mislite...

Post by storm » 13 Nov 2019, 13:56

edo_79 wrote: 13 Nov 2019, 13:49
Socrates wrote: 23 Feb 2019, 21:50 I, btw, nema tu nikakvog govora o jednakosti ako jedan radi, a dvojica mu se neradnika prikace i svi dobijaju istu platu.
Ali ima smisla kada 500 radnika radi, a 5-6 članova upravnog odbora i dioničara pokupe kajmak, a radnicima daju mrvice. Demokratija na djelu, a? :D. :D. :D. :D. :D. :D. :D. :D. :D.
A tko brani random petorici od onih 500 da skupe lovu, nadju tržište, zaposle ljude i dignu posao?
Nije posao samo mišići i ruke...
Habibti, ya nour el - ain... :srce

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35627
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1034 times
Been thanked: 548 times
Status: Offline

Re: Zašto ljudi favoriziraju socijalizam, a mrze kapitalizam? Razlog je banalniji nego što mislite...

Post by Venera » 13 Nov 2019, 13:58

storm wrote: 13 Nov 2019, 13:56
edo_79 wrote: 13 Nov 2019, 13:49

Ali ima smisla kada 500 radnika radi, a 5-6 članova upravnog odbora i dioničara pokupe kajmak, a radnicima daju mrvice. Demokratija na djelu, a? :D. :D. :D. :D. :D. :D. :D. :D. :D.
A tko brani random petorici od onih 500 da skupe lovu, nadju tržište, zaposle ljude i dignu posao?
Nije posao samo mišići i ruke...
BiH nije Slovenija , BiH vlada bezakonje , ovdje ni privatnici nisu psotovani :rumenko
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
edo_79
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7127
Joined: 30 Aug 2019, 12:13
Mood:
Has thanked: 369 times
Been thanked: 983 times
Status: Offline

Re: Zašto ljudi favoriziraju socijalizam, a mrze kapitalizam? Razlog je banalniji nego što mislite...

Post by edo_79 » 13 Nov 2019, 13:59

storm wrote: 13 Nov 2019, 13:56
edo_79 wrote: 13 Nov 2019, 13:49

Ali ima smisla kada 500 radnika radi, a 5-6 članova upravnog odbora i dioničara pokupe kajmak, a radnicima daju mrvice. Demokratija na djelu, a? :D. :D. :D. :D. :D. :D. :D. :D. :D.
A tko brani random petorici od onih 500 da skupe lovu, nadju tržište, zaposle ljude i dignu posao?
Nije posao samo mišići i ruke...
Nije, u pravu si .... baš bih volio vidjeti direktore naših privatnih preduzeća kako zabijaju bandere u zemlju po kiši, šiju presvlake, zidaju zgrade itd itd .... Bitno je samo da imaš pare, a kad imaš pare ti zamisliš i to se stvori pred tobom ....
"Znaš li šta je najlepše u životu? Želja, prijatelju."

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Zašto ljudi favoriziraju socijalizam, a mrze kapitalizam? Razlog je banalniji nego što mislite...

Post by Socrates » 13 Nov 2019, 14:04

Ovo sto vam je storm napisao je anarho-sindikalizam, i jedini je, možda, način da dusi nadjete mira u kapitalizmu. :D.

Udruzite se, rizikujte svoje pare, osnujte firme, čak i živite u komunama. Ko vam brani? Jel' to negdje zabranjeno?

Ja se vama ljudi čudim. :p
. . . . . . . . .

User avatar
lejlamo
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12993
Joined: 23 Feb 2018, 18:17
Location: kamen i drača
Mood:
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Zašto ljudi favoriziraju socijalizam, a mrze kapitalizam? Razlog je banalniji nego što mislite...

Post by lejlamo » 13 Nov 2019, 14:04

edo_79 wrote: 13 Nov 2019, 13:49
Socrates wrote: 23 Feb 2019, 21:50 I, btw, nema tu nikakvog govora o jednakosti ako jedan radi, a dvojica mu se neradnika prikace i svi dobijaju istu platu.
Ali ima smisla kada 500 radnika radi, a 5-6 članova upravnog odbora i dioničara pokupe kajmak, a radnicima daju mrvice. Demokratija na djelu, a? :D. :D. :D. :D. :D. :D. :D. :D. :D.
kolektivizam je sklon pravljenju parazita koji kasnije svojom potrošnjom bez doprinosa uruše ono na čemu su egzistirali, ekonomski rast je usporen i minimalan.

individualizam zahtijeva veliku odgovornost, predanost i angažovanost, te, u skladu s tim, luči uspjeh.

kolektivizam bi bio socijalizam, a individualizam kapitalizam.

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Zašto ljudi favoriziraju socijalizam, a mrze kapitalizam? Razlog je banalniji nego što mislite...

Post by storm » 13 Nov 2019, 14:05

Venera wrote: 13 Nov 2019, 13:58
storm wrote: 13 Nov 2019, 13:56

A tko brani random petorici od onih 500 da skupe lovu, nadju tržište, zaposle ljude i dignu posao?
Nije posao samo mišići i ruke...
BiH nije Slovenija , BiH vlada bezakonje , ovdje ni privatnici nisu psotovani :rumenko
U redu, znam ja dobro ili dosta dobro stanje u bih... Ali ne treba kriviti demokraciju, pljuvati bih, a onda otići u tu istu demokraciju npr u njemačku i tamo demokracija oke?
To što se nikako ne može riješiti politički tih nacionalističkih govana, pa nema poduzetničke klime kakva bi trebala biti, pa to što su uhljebastvom nacionalne partije sebi osigurale glasove na dugi rok... To nema veze sa demokracijom, niti znači da je juga bila savršeno bolja ekonomski... Nikako nije bila bolja, i to nije moja želja ili uvjerenje, nego činjenica. Da se pita mene za želje, ne bi se ni raspali, ali za to je trebalo neke gluposti ranije odbaciti, te neke uzeti.
Habibti, ya nour el - ain... :srce

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35627
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1034 times
Been thanked: 548 times
Status: Offline

Re: Zašto ljudi favoriziraju socijalizam, a mrze kapitalizam? Razlog je banalniji nego što mislite...

Post by Venera » 13 Nov 2019, 14:05

Socrates wrote: 13 Nov 2019, 14:04 Ovo sto vam je storm napisao je anarho-sindikalizam, i jedini je, možda, način da dusi nadjete mira u kapitalizmu. :D.

Udruzite se, rizikujte svoje pare, osnujte firme, čak i živite u komunama. Ko vam brani? Jel' to negdje zabranjeno?

Ja se vama ljudi čudim. :p
ali vama osobe pisu o BiH, nije BiH kao Kanada i Slovenija

obojica to nevjesto ignorirate :pusa
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35627
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1034 times
Been thanked: 548 times
Status: Offline

Re: Zašto ljudi favoriziraju socijalizam, a mrze kapitalizam? Razlog je banalniji nego što mislite...

Post by Venera » 13 Nov 2019, 14:07

storm wrote: 13 Nov 2019, 14:05
Venera wrote: 13 Nov 2019, 13:58

BiH nije Slovenija , BiH vlada bezakonje , ovdje ni privatnici nisu psotovani :rumenko
U redu, znam ja dobro ili dosta dobro stanje u bih... Ali ne treba kriviti demokraciju, pljuvati bih, a onda otići u tu istu demokraciju npr u njemačku i tamo demokracija oke?
To što se nikako ne može riješiti politički tih nacionalističkih govana, pa nema poduzetničke klime kakva bi trebala biti, pa to što su uhljebastvom nacionalne partije sebi osigurale glasove na dugi rok... To nema veze sa demokracijom, niti znači da je juga bila savršeno bolja ekonomski... Nikako nije bila bolja, i to nije moja želja ili uvjerenje, nego činjenica. Da se pita mene za želje, ne bi se ni raspali, ali za to je trebalo neke gluposti ranije odbaciti, te neke uzeti.
pa zato me cudi zasto ti nekome u BiH kazes neka otovri privatni biznis, a ista drzava se pokaki i na provatne poduzetnike :rumenko

BiH je drzava u kojoj nema mnogo zakona,a ko ji bi stitili privatnike :rumenko
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Zašto ljudi favoriziraju socijalizam, a mrze kapitalizam? Razlog je banalniji nego što mislite...

Post by storm » 13 Nov 2019, 14:09

edo_79 wrote: 13 Nov 2019, 13:59
storm wrote: 13 Nov 2019, 13:56

A tko brani random petorici od onih 500 da skupe lovu, nadju tržište, zaposle ljude i dignu posao?
Nije posao samo mišići i ruke...
Nije, u pravu si .... baš bih volio vidjeti direktore naših privatnih preduzeća kako zabijaju bandere u zemlju po kiši, šiju presvlake, zidaju zgrade itd itd .... Bitno je samo da imaš pare, a kad imaš pare ti zamisliš i to se stvori pred tobom ....
Ja sam nominalno direktor... I jučer sam radio na kiši... Ništa se nije stvorilo da nisam uradio sa ljudima
Sto ćemo sad?

Ps
Bolje meći hranu nego te proleterske pamflete
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Zašto ljudi favoriziraju socijalizam, a mrze kapitalizam? Razlog je banalniji nego što mislite...

Post by storm » 13 Nov 2019, 14:10

Venera wrote: 13 Nov 2019, 14:07
storm wrote: 13 Nov 2019, 14:05

U redu, znam ja dobro ili dosta dobro stanje u bih... Ali ne treba kriviti demokraciju, pljuvati bih, a onda otići u tu istu demokraciju npr u njemačku i tamo demokracija oke?
To što se nikako ne može riješiti politički tih nacionalističkih govana, pa nema poduzetničke klime kakva bi trebala biti, pa to što su uhljebastvom nacionalne partije sebi osigurale glasove na dugi rok... To nema veze sa demokracijom, niti znači da je juga bila savršeno bolja ekonomski... Nikako nije bila bolja, i to nije moja želja ili uvjerenje, nego činjenica. Da se pita mene za želje, ne bi se ni raspali, ali za to je trebalo neke gluposti ranije odbaciti, te neke uzeti.
pa zato me cudi zasto ti nekome u BiH kazes neka otovri privatni biznis, a ista drzava se pokaki i na provatne poduzetnike :rumenko

BiH je drzava u kojoj nema mnogo zakona,a ko ji bi stitili privatnike :rumenko
Ima u bih odličnih biznisa više nego ti misliš...
Habibti, ya nour el - ain... :srce

Post Reply

Return to “Svijet”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 14 guests