Katalonija

Dešavanja u svijetu

Moderators: Krokodil Behko, Duminjo

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Ulice Barcelone kao ratna zona: Hiljade demonstranata traži nezavisnost Katalonije

Post by Socrates » 17 Oct 2019, 19:09

Pa nije ni to uvijek tacno.

Samo u devedesetim, Ceska, Slovačka, Litvanija, Latvija, Letonija, Urumsakapakatonija, Saransakland....
. . . . . . . . .

User avatar
Laser
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 15132
Joined: 31 Mar 2016, 16:01
Location: Sa onu stranu rijeke
Mood:
Has thanked: 615 times
Been thanked: 2026 times
Status: Offline

Re: Ulice Barcelone kao ratna zona: Hiljade demonstranata traži nezavisnost Katalonije

Post by Laser » 17 Oct 2019, 19:56

Socrates wrote: 17 Oct 2019, 19:09 Pa nije ni to uvijek tacno.

Samo u devedesetim, Ceska, Slovačka, Litvanija, Latvija, Letonija, Urumsakapakatonija, Saransakland....
Jah eto, nikad čuo za te secesije.

Hajd povuci samo jednu paralelu sa pravim secesijama.
Do not disturb! U procesu sam radikalizacije.

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Ulice Barcelone kao ratna zona: Hiljade demonstranata traži nezavisnost Katalonije

Post by Socrates » 17 Oct 2019, 20:12

Pa, ako cemo u tom pravcu, u klasičnom smislu te riječi, ni Bosna se nije secesionirala. Ni Hrvatska. Samo su potvrdile pravo na nezavisnost referendumom, a poslije proglašenjem te nezavisnosti.

Jedina država nastala na prostoru bivše Jugoslavije koja se zaista secesionirala je Kosovo.
. . . . . . . . .

Dorian
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6229
Joined: 20 Sep 2019, 17:27
Status: Offline

Re: Ulice Barcelone kao ratna zona: Hiljade demonstranata traži nezavisnost Katalonije

Post by Dorian » 17 Oct 2019, 20:20

Laser wrote: 17 Oct 2019, 19:56
Socrates wrote: 17 Oct 2019, 19:09 Pa nije ni to uvijek tacno.

Samo u devedesetim, Ceska, Slovačka, Litvanija, Latvija, Letonija, Urumsakapakatonija, Saransakland....
Jah eto, nikad čuo za te secesije.

Hajd povuci samo jednu paralelu sa pravim secesijama.
To ti omalovažavaš te države i te narode?

User avatar
Laser
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 15132
Joined: 31 Mar 2016, 16:01
Location: Sa onu stranu rijeke
Mood:
Has thanked: 615 times
Been thanked: 2026 times
Status: Offline

Re: Ulice Barcelone kao ratna zona: Hiljade demonstranata traži nezavisnost Katalonije

Post by Laser » 17 Oct 2019, 20:39

OK, secesija je strana riječ, otcjepljenje je domaća. :D

Političko odvajanje dijela zemlje od već postojeće zemlje ili državne zajednice naziva se secesija ili otcjepljenje. Cilj otcjepljenja je formiranje vlastite neovisne države. Prema tome, BiH, Slovenija, Hrvatska, Makedonija su izvršile otcjepljenje od tada postojeće Jugoslavije.
Prema nalazima bjelosvjetskih pravnika, sve rečene države su imale pravo na otcjepljenje pa su to i učinile.

Sa druge strane, Kososvo nema tako jasno izraženo pravo na otcjepljenje, ali je to ipak učinilo, znamo kako i uz čiju pomoć. Sve države nastale otcjepljenjem od bivše Jugoslavije su priznate od skoro cijelog svijeta, a Kosovo nije.

Sva ta otcjepljenja su popratili teški ratni sukobi, osim Makedonije i foliranja u Sloveniji. Eh to su ti prava momačka otcjepljenja, a ne pizdunske kao Češko-Slovačka. :D

Da li su ratni sukobi nastali zbog otcjepljenja ili ne, druga je priča.

Dakle, bila je secesija.
Do not disturb! U procesu sam radikalizacije.

User avatar
Laser
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 15132
Joined: 31 Mar 2016, 16:01
Location: Sa onu stranu rijeke
Mood:
Has thanked: 615 times
Been thanked: 2026 times
Status: Offline

Re: Ulice Barcelone kao ratna zona: Hiljade demonstranata traži nezavisnost Katalonije

Post by Laser » 17 Oct 2019, 20:40

Dorian wrote: 17 Oct 2019, 20:20
Laser wrote: 17 Oct 2019, 19:56

Jah eto, nikad čuo za te secesije.

Hajd povuci samo jednu paralelu sa pravim secesijama.
To ti omalovažavaš te države i te narode?
Biži sa takvim pitanjem.
Do not disturb! U procesu sam radikalizacije.

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Ulice Barcelone kao ratna zona: Hiljade demonstranata traži nezavisnost Katalonije

Post by Socrates » 17 Oct 2019, 20:49

Laser wrote: 17 Oct 2019, 20:39 OK, secesija je strana riječ, otcjepljenje je domaća. :D

Političko odvajanje dijela zemlje od već postojeće zemlje ili državne zajednice naziva se secesija ili otcjepljenje. Cilj otcjepljenja je formiranje vlastite neovisne države. Prema tome, BiH, Slovenija, Hrvatska, Makedonija su izvršile otcjepljenje od tada postojeće Jugoslavije.
Prema nalazima bjelosvjetskih pravnika, sve rečene države su imale pravo na otcjepljenje pa su to i učinile.

Sa druge strane, Kososvo nema tako jasno izraženo pravo na otcjepljenje, ali je to ipak učinilo, znamo kako i uz čiju pomoć. Sve države nastale otcjepljenjem od bivše Jugoslavije su priznate od skoro cijelog svijeta, a Kosovo nije.

Sva ta otcjepljenja su popratili teški ratni sukobi, osim Makedonije i foliranja u Sloveniji. Eh to su ti prava momačka otcjepljenja, a ne pizdunske kao Češko-Slovačka. :D

Da li su ratni sukobi nastali zbog otcjepljenja ili ne, druga je priča.

Dakle, bila je secesija.
Pa kad si ti dao jednu tvrdnju, a evo sada i strogu definiciju otcjepljenja, ne možeš birati sta je pravo otcjepljenje a sta ne.

Ono što je činjenica je da se raspadom Varšavskog Bloka više novonastalih država otcijepilo mirnim putem nego krvavljenjem gaća.

Što tvoju tvrdnju potpuno pobija.
. . . . . . . . .

User avatar
Laser
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 15132
Joined: 31 Mar 2016, 16:01
Location: Sa onu stranu rijeke
Mood:
Has thanked: 615 times
Been thanked: 2026 times
Status: Offline

Re: Ulice Barcelone kao ratna zona: Hiljade demonstranata traži nezavisnost Katalonije

Post by Laser » 17 Oct 2019, 21:04

Pravo otcjepljenje je kad se otcijepiš, a jedan dio dojučerašnje zajedničke države se kofrči, ili se kofrči dio stanovništva otcijepljene države.

Otcjepljenja koja spominješ to u neku ruku i nisu, nego je to zapravo bio raspad SSSR-a. Na ta otcjepljenja nije bilo baš nekog kofrčenja, protivljenja, turiranja tenkova, zveckanja oružjem itd. Ipak, strogo uzevši, proglašavanje samostalnosti silnih država nastalih raspadom SSSR-a jest otcjepljenje, ali samo u teoriji, samo po definiciji i samo strogo uzevši.

Raspad Čehoslovačke, koja se osamostalila pucanjem SSSR-a, na Češku i Slovačku je bio disolucija, a ne otcjepljenje. Ljudi se dogovorili da se raziđu, niko se nije otcijepio.

Nema zayebancije sa otcjepljenjem, vjeruj mi na riječ. :D
Do not disturb! U procesu sam radikalizacije.

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Ulice Barcelone kao ratna zona: Hiljade demonstranata traži nezavisnost Katalonije

Post by Socrates » 17 Oct 2019, 21:11

Pa to sam i ja rekao, al' onda si ti uletio sa strogom definicijom.

A sad opet bjezis od nje.

Dakle, tek ako neko brani odvajanje, onda je otcijepljenje. U drugim slucajevima je razdruživanje.

Pošto sama konstrukcija "neko ti brani otcijepljenje" ima jasnu konotaciju sile, a sad si se djelimicno presaltao na tu definiciju, ne znam onda zašto uopste isticati krvavljenje gaća. :cudi
. . . . . . . . .

User avatar
Laser
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 15132
Joined: 31 Mar 2016, 16:01
Location: Sa onu stranu rijeke
Mood:
Has thanked: 615 times
Been thanked: 2026 times
Status: Offline

Re: Ulice Barcelone kao ratna zona: Hiljade demonstranata traži nezavisnost Katalonije

Post by Laser » 17 Oct 2019, 21:28

Definicija je definicija i ona mora biti jasno istaknuta. Nakon toga možemo o finesama.

Očekivao sam da je jasno kako su nastale samostalne današnje samostalne države Litva, Latvija... Nastale su raspadom SSSR-a. Ali to nije bilo jasno, brkala se disolucija SSSR-a i secesija Jugoslovenskih republika. To nikako ne ide u isti koš, ma koliko po međunarodnom pravu, možda, spadalo u istu kategoriju.

Vidjet ćemo šta će biti u Španiji. Mislim da neće biti ništa, osim nagnječenih leđa i rebara, ali eto...

Krvi do koljena, moliću lijepo, ili ne računam pod secesiju. :D
Do not disturb! U procesu sam radikalizacije.

User avatar
Mala_Mu
atomica
atomica
Posts: 63332
Joined: 09 Feb 2014, 13:14
Location: Dolina Mumijevih
Mood:
Has thanked: 551 times
Been thanked: 1385 times
Status: Offline

Re: Katalonija

Post by Mala_Mu » 28 Oct 2019, 15:26

U Kataloniji hrpa ljudi čeka pred sudovima, želi priznati krivnju za referendum
Image

STOTINE osoba stoje u redovima ispred sudova u Kataloniji kako bi se dobrovoljno prijavile "za krivnju" zbog organiziranja i sudjelovanja u referendumu o nezavisnosti 2017. godine, što je dio nove prosvjedne kampanje kojom zagovornici nezavisnosti nastoje izazvati kolaps sudova u toj pokrajini na sjeveroistoku Španjolske.

Civilna organizacija Omnium Cultural, čiji je lider Jordi Cuixart osuđen na 9 godina zatvora, pozvala je prosvjednike da se krenu prijavljivati "za krivnju". Ispred sudova im dijeli formulare. Građani s popunjenim formularima stoje mirno u redovima kako bi ih predali u najvećim gradovima Barceloni, Lleridi, Gironi i Tarrogoni.

"Ako je prosvjedovati, izražavati se i glasati kazneno djelo, onda smo svi mi krivi", izvijestio je Omnium Cultural. "Ovo je potez solidarnosti i dostojanstva", dodao je.

Organizacija je u petak na svojoj internetskoj stranici postavila formulare, a dosad ih je skinulo oko 10.000 osoba.

Sud prima 25 prijava dnevno

Visoki sud pravde u Kataloniji ograničio je primanje prijava "za krivnju" na 25 dnevno kako se sudovi ne bi našli blokirani velikim brojem prijava koje moraju obraditi i slučajeva koje moraju provesti. U Barceloni se zbog toga prijave primaju samo od 7.30 sati do 8.45 sati ujutro.

"Redovi su nepregledni", rekao je Marcel Mauri, potpredsjednik Omnim Culturala, u izjavi medijima ispred jednog od sudova. "Građani konstantno dolaze kako bi se prijavili kao krivci", dodao je.

Snimke pokazuju redove u kojima su osobe različite životne dobi.

Vrhovni sud u Madridu izrekao je prije dva tjedna osuđujuće presude za dvanaestero katalonskih dužnosnika koji su 2017. godine organizirali referendum o nezavisnosti Katalonije, a zatim proglasili republiku Kataloniju koja nije zaživjela u stvarnosti. Ustavni sud je bio zabranio referendum. Devetero dužnosnika osuđeno je na zatvorske kazne od 9 do 13 godina.

Nakon izricanja presude uslijedili su ulični prosvjedi zagovornika nezavisnosti koji traže oslobođenje osuđenih čelnika. Tijekom prosvjeda je došlo do sukoba prosvjednika i policije prilikom čega je ozlijeđeno oko 650 osoba. U subotu je u Barceloni održano masovno okupljanje zagovornika nezavisnosti, a u nedjelju pobornika cjelovite Španjolske.

Na zabranjenom referendumu o nezavisnosti 2017. glasala su 2,2 milijuna stanovnika.

index.hr

User avatar
ElTriconi
Đulaga
Đulaga
Posts: 36823
Joined: 24 Mar 2019, 14:13
Mood:
Has thanked: 23112 times
Been thanked: 4501 times
Status: Offline

Re: Katalonija

Post by ElTriconi » 28 Oct 2019, 18:54

Kaem ja, samo pendrek bolan.

Cuj prijavilo ih se :grana
Sehara mi puna blaga
Al ne haje moja draga 🤗😊

User avatar
dadojović
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10576
Joined: 12 Aug 2018, 14:01
Has thanked: 372 times
Been thanked: 310 times
Status: Offline

Re: Katalonija

Post by dadojović » 28 Oct 2019, 18:56

ElTriconi wrote: 28 Oct 2019, 18:54 Kaem ja, samo pendrek bolan.

Cuj prijavilo ih se :grana
A ja mislio ti se došao iskupiti.
MM "provali rimu za notornu laž, za duboki uzdah posustalog sna, rimu za tminu, i tišinu za dno dna" MM

User avatar
Mala_Mu
atomica
atomica
Posts: 63332
Joined: 09 Feb 2014, 13:14
Location: Dolina Mumijevih
Mood:
Has thanked: 551 times
Been thanked: 1385 times
Status: Offline

Re: Katalonija

Post by Mala_Mu » 28 Oct 2019, 21:28

dadojović wrote: 28 Oct 2019, 18:56
ElTriconi wrote: 28 Oct 2019, 18:54 Kaem ja, samo pendrek bolan.

Cuj prijavilo ih se :grana
A ja mislio ti se došao iskupiti.
Si vidio kako hinjski odvojih Kataloniju od Spanije? Barem na forumu ako nista.. (nova tema :ooo )

User avatar
ElTriconi
Đulaga
Đulaga
Posts: 36823
Joined: 24 Mar 2019, 14:13
Mood:
Has thanked: 23112 times
Been thanked: 4501 times
Status: Offline

Re: Katalonija

Post by ElTriconi » 28 Oct 2019, 21:30

Mala_Mu wrote: 28 Oct 2019, 21:28
dadojović wrote: 28 Oct 2019, 18:56

A ja mislio ti se došao iskupiti.
Si vidio kako hinjski odvojih Kataloniju od Spanije? Barem na forumu ako nista.. (nova tema :ooo )
A najlakse na mene udarit :D.

Po tudjoj gujzci sto scapova :plavi
Sehara mi puna blaga
Al ne haje moja draga 🤗😊

User avatar
dadojović
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10576
Joined: 12 Aug 2018, 14:01
Has thanked: 372 times
Been thanked: 310 times
Status: Offline

Re: Katalonija

Post by dadojović » 28 Oct 2019, 21:37

Mala_Mu wrote: 28 Oct 2019, 21:28
dadojović wrote: 28 Oct 2019, 18:56

A ja mislio ti se došao iskupiti.
Si vidio kako hinjski odvojih Kataloniju od Spanije? Barem na forumu ako nista.. (nova tema :ooo )
Neka neka.
I maleni koraci su bitni.
MM "provali rimu za notornu laž, za duboki uzdah posustalog sna, rimu za tminu, i tišinu za dno dna" MM

Post Reply

Return to “Svijet”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 17 guests