Rusija

Dešavanja u svijetu

Moderators: Krokodil Behko, Duminjo

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Rusija

Post by Socrates » 30 Mar 2018, 14:43

Najavljuje se zamrzavanje Putinovog licnog bogatstva koje je popljackao od svog naroda I anonimno sklonio na, ironicno, Zapad, u Ameriku I Veliku Britaniju. :D.

Procjenjuje se da je tako sklonio 200 milijardi dolara. Da, najbogatiji covjek na svijetu. Kulira covjek, boli ga pimpek. :hihi
. . . . . . . . .

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Rusiji prijeti kazna: Navijači u Sankt Peterburgu rasistički vrijeđali Pogbu i Dembelea

Post by Zagorka » 30 Mar 2018, 16:05

Šok i nevjerica, da su Putinove ili npr Seseljove (isti sklop) pristase nacionalisti ili rasisti.
Ja ocekivala najvisi nivo civilizacije, ono da se pokojna lejdi di postidi.

Ako uzmete u obzir da je u Rusiji velik procent pedera, prirodno je da se uzbude i pocnu divljati kad vide crnce.
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Sheval
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 17562
Joined: 02 Mar 2012, 21:53
Has thanked: 344 times
Been thanked: 883 times
Status: Offline

Re: Rusiji prijeti kazna: Navijači u Sankt Peterburgu rasistički vrijeđali Pogbu i Dembelea

Post by Sheval » 30 Mar 2018, 16:27

Samo da ne suspendiraju stadion. Mislim ono... :)

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Rusiji prijeti kazna: Navijači u Sankt Peterburgu rasistički vrijeđali Pogbu i Dembelea

Post by Mutevelija » 30 Mar 2018, 17:54

Zagorka wrote: 30 Mar 2018, 16:05 Šok i nevjerica, da su Putinove ili npr Seseljove (isti sklop) pristase nacionalisti ili rasisti.
Ja ocekivala najvisi nivo civilizacije, ono da se pokojna lejdi di postidi.

Ako uzmete u obzir da je u Rusiji velik procent pedera, prirodno je da se uzbude i pocnu divljati kad vide crnce.
U našoj Majci Rašiji nema pedera to su Zapad i Amerika ubacili virus da bi oslabili Rašiju.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120420
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6978 times
Been thanked: 7910 times
Status: Offline

Re: Rusiji prijeti kazna: Navijači u Sankt Peterburgu rasistički vrijeđali Pogbu i Dembelea

Post by Krokodil Behko » 30 Mar 2018, 19:18

Zagorka wrote: 30 Mar 2018, 16:05 Ja ocekivala najvisi nivo civilizacije, ono da se pokojna lejdi di postidi.

Po mom proračunu, najoptimističnija prognoza za Ruse je oko 200 godina.
Odnosno, neće biti ni civilizacijskon ni tehnološkog napretka, za toliko vremena.
U slučaju nejasnoća, razmisliti o isušivanju Sahare, prije nekih 10.000 godina, sjevernoameričkim i južnoameričkim indijancima, modernim Čajnizima i sl.. Sve kad se složi, današnji Rusi, na kapiji Evrope, baš kao nekada Džingis kan, na kapiji Bagdada.
online

User avatar
Sheval
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 17562
Joined: 02 Mar 2012, 21:53
Has thanked: 344 times
Been thanked: 883 times
Status: Offline

Re: Rusiji prijeti kazna: Navijači u Sankt Peterburgu rasistički vrijeđali Pogbu i Dembelea

Post by Sheval » 30 Mar 2018, 19:25

Ljudi su gori od zivotinja. I to poprilično.
Iako mi je Hajduk drag klub...ne tako davno kad je gostovao Dinamo...tu su bili grafiti zoo Maximir i slicno. Sada ..kada u Hajduku ima vise onih " tamnijih" tih parola nema na poljudskom sjeveru. Kokosiji mozak, nista drugo.
Isto kao sto ovi koji su skandirali sve ovo...u CSKA, Spartaku, Lokomotivi...imaju onih istih kojima su te uvrede bile upućene .
Koka mozak, alahimanet.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120420
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6978 times
Been thanked: 7910 times
Status: Offline

Re: Rusija

Post by Krokodil Behko » 03 Apr 2018, 10:04

PRVI NAKON ROMANOVIH: Putin je car 21. stoljeća, evo kako zapravo vlada Rusijom


Image

Kao što je bilo i očekivano, Vladimir Putin premoćno je osvojio svoj četvrti mandat predsjednika Rusije. Za vrijeme svoje 18-godišnje vladavine ne samo da nije uspio modernizirati zemlju, već je stvorio sistem koji je zapravo djelomično moderno carstvo, piše Yuriy Sheyko, novinar koji je doktorirao političke znanosti.

Mnogi će često Vladimira Putina nazvati carem Rusije, a ne samo predsjednikom. Brojevi mu idu u prilogu s obzirom kako Rusijom vlada više od 18 godina. 18. ožujka postao je predsjednik po četvrti put, što je bio završetak predsjedničkih izbora kakav su svi predviđali.

No nije ovdje samo riječ o brojevima koji nisu kompatibilni s predsjedanjem u bilo kojoj demokratskoj zemlji. Ovdje je također riječ i o nekim ključnim elementima cara koji karakteriziraju njega, njegovu ulogu. Sigurno je kako je današnja Rusija puno drugačija od ruskog carstva od prije 150 ili 200 godina. Unatoč svim razlikama i svim modernim pojavama Putina, on nije samo car, barem ne neki moderni car.

U carstvu kao i kod orijentalnog despotizma, car nije samo vladar, nije prvi među jednakima, nije samo čovjek kojeg se uzdiže na najveći položaj u državi. Upravo u tome je fundamentalna razlika između cara i svih ostalih. Nema između, svi koji su važni, važni su samo zbog milosti cara. U ruskom carstvu monarh je dijelio zemlju onima koje je želio nagraditi zbog dobrog služenja. Danas zemlja nije glavni izvor bogatstva, bogatsvo je u biznisu. U Rusiji je to većinom riječ o pristupu prirodnim resursima i vladinim izvorima.

Danas to funkcionira drugačije. Nema posebnih ceremonija na kojima Putin uručuje posebnu kompaniju nekom oligarhu. On je samo dozvolio da se sistem afirmira, uhoda. Sistem u kojem neki oligarsi i službenici imaju na raspolaganju bogatstvo puno veće nego što bi ga mogli steći na slobodnom tržištu. Kako bi dobili uvid u njihovo izobilje dovoljno je pogledati istraživački film opozicijskog političara Alexeya Navalnya Don't call him Dimon.

U njemu on opisuje nekoliko mjesta, vinograda i jahti premijera Dmitryja Medvedeva. Braća Rotenberg ili Yury Kovalchuk, stari Putinovi poznanici, sada su milijarderi. Koliko je njihovo bogatstvo stečeno zahvaljujući njihovim vještim poduzetničkim potezima ili vještinama, na svakom je da procijeni sam. Kompanija Arkadyja Rotenberga gradi most prema Krimu kojeg je Rusija ilegalno anektirala 2014. godine. Ruski novinari pretpostavljaju kako je ovaj projekt težak 5 milijardi dolara.

U Rusiji se ne može baš tako brzo obogatiti, ali zato netko brzo može izgubiti sve, što ovisi o Putinovoj naklonosti. Posljednji primjer je ruski ministar ekonomskog razvoja Alexey Ulyukaev koji je osuđen na osam godina zatvora, većinom na temelju svjedočenja Igora Sechina, šef državne naftne kompanije Rosneft. Najbolji primjer velikog pada koji se nekom oligarhu može dogoditi u Rusiji je Mikhail Khodorkovsky, jedan od najbogatijih ljudi u zemlji. 2003. godine uhićen je i oduzeta mu je kompanija Yukos.

Razlika između pravog carstva je što u suvremenom sistemu puno manje ljudi mogu očekivati da će dobiti Putinove usluge, a mogu ih i brže i lakše izgubiti budući da je cijeli 'proces' neslužben, a i današnji luksuz je puno veći. Za vrijeme izbora Putinov cilj bio je demonstrirati jaz, razliku koja ga dijeli od ostalih u zemlji. I u tome je uspio iako ne spektakularno po standardima današnje Rusije. Po podacima centralne izborne komisije Putin je dobio 76 posto glasova birača, dok je izlaznost bila veća od 67 posto.

Putin se ponaša u skladu sa svojom ulogom. Ne prepoznaje ostale protukandidate kao ikakve protivnike. Upravo zato nije ni proveo pravu kampanju, nije imao izborni program i odbio je sudjelovati u debatama s ostalim kandidatima. Jednostavno nije htio biti u istom rangu s njima. Sudjelovanje u kampanji i debatama pokazuje mogućnost svakog kandidata za prezentira i brani svoju politiku i stavove, no car bi na takav način samo izgubio svoju veličinu.

Podrška koju Putin uživa je prisutna, no nitko zapravo ne zna kakvo je pravo stanje stvari i kakva je njegova stvarna podrška s obzirom da nema zapravo slobodnih izbora. Carevi isu imali potrebe održavati svoj javni imidž. No i u ovom slučaju Putin se koristi nekim starim trikovima. Postoji stara poslovica u Rusiji: "Car je dobar, bojari su loši." Ulogu bojara (nasljedne aristokracije) danas su preuzeli birokrati. Putin se ovim trikom koristi stalno i zasluge za uspjeh pridaje sebi, a neuspjeh i nezadovoljstvo usmjerava prema lokalnim službenicima, kojima je na čelu 18 godina.

"Trebalo bi biti uklonjeno sve što dozvoljava nepoštenim i korumpiranim predstavnicima i zakonima da vrše pritisak na poslovanje", rekao je Putin u jednom u svojih govora. Pa ipak čini se kako trik uspjeva zahvaljujući upravo poslovici koja je duboko ukorijenjena u ruskom društvu.

Ekonomski suvremena Rusija živi od svojih prirodnih resursa, slično kao što je i rusko carstvo. Struktura se promijenila i danas su energetski izvori najvažniji, ali su principi ostali isti. Po ruskom ministru financija u 2017. godini 39.6 posto ruskih državnih financija odlazilo je upravo na sektor nafte i plina. Zemlja se industrijalizirala za vrijeme Sovjetskog saveza. Gotovo isključivi industrijski sektor u kojem je Rusija i dalje oštar konkurent je vojna industrija i industrije povezan s njom.

Održavanje snažne i naoružan vojske i policije bio je prioritet Kremlja tijekom povijesti. Prošle je godine ruska vlada potrošila više od 17 posto budžeta za obrambene ciljeve i gotovo 12 posto za sigurnost i policiju. Ukupno je riječ o istom iznosu kao i za troškove socijalne skrbi. I zapravo nitko ne zna kakva su napredna Putinova "nepobjediva" oružja u stvarnosti, posebno ako uzmemo u obzir sankcije, zabrane transfera obrambene tehnologije u Rusiju.

Vladimir Putin uspio je u stvaranju dvostrukog imidža. S jedne strane konsolidirao je svoj položaj i u Rusiji je nedodirljiv. S druge strane, doživljava ga se i kao čovjeka koji je jako blizak ljudima. Fotografije koje prikazuju Putina bez majice na jahanju, u ribolovu, na judu, s pticama, u istraživanju potopljenog broda s podmornicom, sve su to slike snažnog, pravog muškarca kojeg velika većina Rusa razumije, s kojim se može poistovjetiti. Njegov pristup nie posve nov, pa je tako car Petar I radio na brodogradilištu a predsjednik SSSR-a Nikita Hruščov njegovao je svoj imidž jednostavnog čovjeka.

Da zaključimo, Putin nije modernizirao rusku ekonomiju, održava moderni sistem ropstva, a njegova modernizacija oružanih snaga nije moderna, već dosta tradicionalna stvar za Rusiju. Unatoč svemu što pokazuje on baš i nije tako moderan car.


(Eureporter)
online

User avatar
Muamer18
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1043
Joined: 30 Apr 2018, 18:58
Status: Offline

Re: Rusija

Post by Muamer18 » 05 May 2018, 15:03

Rusija je jedna lijepa zemlja a zime su carobne jer nema sta ljepse nego zimu provesti u Rusiji. U Rusiji ima mnogo muslimana koji odlaze u Dzamije a Dzamije su tople jer se Dzamije griju na gas. Putin nije los covjek. Rusiija je priznala Palestinu i ona vodi dobru politiku prema muslimanima. U Rusiji ima muslimana koji zele da zive u Islamu i da grade Dzamije koje ce biti utociste muslimanima koji klanjaju. U Rusiji ima Tatara koji imaju svoju republiku u sklopu Ruske Federacije i oni vole Islam i vole da zive po sunetu.

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 16 times
Status: Offline

Re: Rusija

Post by Nice try » 05 May 2018, 16:16

Baš sam se pitala je li i Rusija jedna divna zemlja....
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

User avatar
Sheval
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 17562
Joined: 02 Mar 2012, 21:53
Has thanked: 344 times
Been thanked: 883 times
Status: Offline

Re: Rusija

Post by Sheval » 05 May 2018, 16:22

Nice try wrote: 05 May 2018, 16:16 Baš sam se pitala je li i Rusija jedna divna zemlja....
Cekam izvjestaj za Korejski poluotok :ooo
Pjongjang je predivan grad...

User avatar
Muamer18
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1043
Joined: 30 Apr 2018, 18:58
Status: Offline

Re: Rusija

Post by Muamer18 » 05 May 2018, 18:52

Nice try wrote: 05 May 2018, 16:16 Baš sam se pitala je li i Rusija jedna divna zemlja....
Naravno da je Rusija jedna divna zemlja jer je tolerantna prema muslimanima. Otkako je Rusija porazila cecenske teroriste status muslimana se poboljsao i Rusija je muslimanima dala ogromne privilegije.

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Rusija

Post by storm » 05 May 2018, 19:12

Haha muamere...ove ti spike loše prolaze...imam dojam da ti nisi jos sreo nikoga iz rusije, ni iraka...
Pošto ja jesam i sasvim su oprecne price od tvojih.
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Femea
Propala kaladontašica 
Propala kaladontašica 
Posts: 25549
Joined: 24 Mar 2016, 17:26
Status: Offline

Re: Rusija

Post by Femea » 05 May 2018, 19:32

storm wrote: 05 May 2018, 19:12 Haha muamere...ove ti spike loše prolaze...imam dojam da ti nisi jos sreo nikoga iz rusije, ni iraka...
Pošto ja jesam i sasvim su oprecne price od tvojih.
Da nije ovo Vlado :hihi
Prestala sam da se opterećujem moranjima i očekivanjima, bilo čijim, pa i svojim.

User avatar
Podrinjac
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12409
Joined: 07 Jul 2014, 15:53
Location: raždeGo
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: Rusija

Post by Podrinjac » 05 May 2018, 20:01

Muamer18 wrote: 05 May 2018, 18:52
Nice try wrote: 05 May 2018, 16:16 Baš sam se pitala je li i Rusija jedna divna zemlja....
Naravno da je Rusija jedna divna zemlja jer je tolerantna prema muslimanima. Otkako je Rusija porazila cecenske teroriste status muslimana se poboljsao i Rusija je muslimanima dala ogromne privilegije.
A to ko fol Amerika neprijatelj muslimanima?

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Rusija

Post by storm » 05 May 2018, 20:06

Femea wrote: 05 May 2018, 19:32
storm wrote: 05 May 2018, 19:12 Haha muamere...ove ti spike loše prolaze...imam dojam da ti nisi jos sreo nikoga iz rusije, ni iraka...
Pošto ja jesam i sasvim su oprecne price od tvojih.
Da nije ovo Vlado :hihi
Ma vidim, piše nam tu priče, poput referata u petom osnovne (ili niže) ... krenuo izokolo da poentira na rusiji :D.
Al ajd...pravimo se naivni :oo
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120420
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6978 times
Been thanked: 7910 times
Status: Offline

Re: Rusija

Post by Krokodil Behko » 05 May 2018, 20:09

Muamer18 wrote: 05 May 2018, 18:52
Nice try wrote: 05 May 2018, 16:16 Baš sam se pitala je li i Rusija jedna divna zemlja....
Naravno da je Rusija jedna divna zemlja jer je tolerantna prema muslimanima. Otkako je Rusija porazila cecenske teroriste status muslimana se poboljsao i Rusija je muslimanima dala ogromne privilegije.
Ako je to tako, de onda, analyze this

Image


Ja mislim, da ti uopšte nisi musliman. Takvi sigurno nisu ni u Albaniji.
online

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120420
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6978 times
Been thanked: 7910 times
Status: Offline

Re: Rusija

Post by Krokodil Behko » 05 May 2018, 20:12

Femea wrote: 05 May 2018, 19:32
storm wrote: 05 May 2018, 19:12 Haha muamere...ove ti spike loše prolaze...imam dojam da ti nisi jos sreo nikoga iz rusije, ni iraka...
Pošto ja jesam i sasvim su oprecne price od tvojih.
Da nije ovo Vlado :hihi

Možda je na godišnjem, u Albaniji, pa nemerem da ga poznam :plavi
online

User avatar
Muamer18
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1043
Joined: 30 Apr 2018, 18:58
Status: Offline

Re: Rusija

Post by Muamer18 » 05 May 2018, 20:14

storm wrote: 05 May 2018, 19:12 Haha muamere...ove ti spike loše prolaze...imam dojam da ti nisi jos sreo nikoga iz rusije, ni iraka...
Pošto ja jesam i sasvim su oprecne price od tvojih.
Nisi u pravu. Imam prijatelje iz Rusije i arapskih zemalja i mogu ti reci da sam impresioniran njima. Moje rijeci su odraz iskustva dugim poznavanjem Arapa i Rusa.

User avatar
Femea
Propala kaladontašica 
Propala kaladontašica 
Posts: 25549
Joined: 24 Mar 2016, 17:26
Status: Offline

Re: Rusija

Post by Femea » 05 May 2018, 20:17

Krokodil Behko wrote: 05 May 2018, 20:12
Femea wrote: 05 May 2018, 19:32
storm wrote: 05 May 2018, 19:12 Haha muamere...ove ti spike loše prolaze...imam dojam da ti nisi jos sreo nikoga iz rusije, ni iraka...
Pošto ja jesam i sasvim su oprecne price od tvojih.
Da nije ovo Vlado :hihi

Možda je na godišnjem, u Albaniji, pa nemerem da ga poznam :plavi

:D. :D. :D.

Oplakah :valja
Prestala sam da se opterećujem moranjima i očekivanjima, bilo čijim, pa i svojim.

User avatar
Muamer18
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1043
Joined: 30 Apr 2018, 18:58
Status: Offline

Re: Rusija

Post by Muamer18 » 05 May 2018, 21:00

Dokaz je da se Rusija iskupila zbog stradanja grada Groznog je to sto je Rusija izgradila Grozni i pravu metropolu. Ramzan Kadirov je uredio Ceceniju tako da je tamo sada mir i Ramzan Kadirov je omiljen kod Putina zato sto je lojalan Moskvi. Rusija je uredila stvar tako da tamo nema turizma.

Post Reply

Return to “Svijet”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 50 guests