Turska

Dešavanja u svijetu

Moderators: Krokodil Behko, Duminjo

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120358
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6953 times
Been thanked: 7873 times
Status: Online

Re: Turska

Post by Krokodil Behko » 16 Oct 2012, 12:20

Amerika ima itekako interesa uvaliti nekog u rat. Nije to bez razloga. To sto rat bjesni, sta Ameri gube?
Ne gube ništa ali bi mogli zaraditi na prodaji oružja. Jeste da je Turska već naoružana do zuba ali od viška glava ne boli. Ukoliko ne budu imali para tu je Bijela kuća da pripomogne. Cilj je da zarade njihovi industrijalci koji bi opet, kroz poreze vratili pare u kasu.
online

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Turska

Post by Konsultant » 16 Oct 2012, 18:01

Prema medjunarodnim zakonima, ako si neutralan, mozes prodavati naoruzanje i jednima i drugima sve dok se ne istrijebe. Turska jeste mozda naoruzana, ali uvijek fali dodatnih radara, UAV, tenkica, raketa...

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120358
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6953 times
Been thanked: 7873 times
Status: Online

Re: Turska

Post by Krokodil Behko » 16 Oct 2012, 19:20

U neku ruku, ne bi bilo loše da se Turska, naoruža još malo. Tek toliko da bi
u budućnosti imao ko sastaviti sa zemljom Izrael. Nešto su mi Iranci sumnjivi
kao kvalitet.
online

User avatar
Calla
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 12706
Joined: 12 Apr 2012, 09:16
Location: Wiesbaden-Hessen-Germany
Has thanked: 2773 times
Been thanked: 2205 times
Status: Offline

Re: Turska

Post by Calla » 19 Oct 2012, 15:43

muska domena,,agresija potentnost ratnih profitera ,tudalova,,krijumcarenje i izazivanje davola na dvoboj,,!!!!

meni nije jasno zasto se na danasnjici jos uvjek,, zivi nevini ljudi"
uvlace u te gadne profitne ratne zajebancije!!??

zar ne bi bilo interesantnije preko video camera posmatrati strateski rat izmedu razlicitih zemalja amerikanaca afganistanaca libijaca turaka na frontovima zamisljenih tenkova jedne zemlje i druge zemlje i neka vojnici jedne i druge zemlje upravljaju sa strateskim trikovima i joistokom laznim tenkovima iz spavace ili dnevne sobe ,,,i na kraju neka neki elektronski sudija odluci tko je od tih zemalja pobjedio strateski i neka se onda fer proracunaju i dadnu odredenu sumu onoj zemlji koja je bila najvjestija u manevriranju sa vatrenim oruzjem,,!!!
Ljubav je igra za dvoje u kojoj oboje mogu pobjediti (Eva Gabor)

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81166
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10177 times
Been thanked: 7024 times
Status: Offline

Re: Turska

Post by Julia-Klara » 19 Oct 2012, 15:49

Callaclassicgirl wrote:muska domena,,agresija potentnost ratnih profitera ,tudalova,,krijumcarenje i izazivanje davola na dvoboj,,!!!!

meni nije jasno zasto se na danasnjici jos uvjek,, zivi nevini ljudi"
uvlace u te gadne profitne ratne zajebancije!!??

zar ne bi bilo interesantnije preko video camera posmatrati strateski rat izmedu razlicitih zemalja amerikanaca afganistanaca libijaca turaka na frontovima zamisljenih tenkova jedne zemlje i druge zemlje i neka vojnici jedne i druge zemlje upravljaju sa strateskim trikovima i joistokom laznim tenkovima iz spavace ili dnevne sobe ,,,i na kraju neka neki elektronski sudija odluci tko je od tih zemalja pobjedio strateski i neka se onda fer proracunaju i dadnu odredenu sumu onoj zemlji koja je bila najvjestija u manevriranju sa vatrenim oruzjem,,!!!

sve njih koje prizivaj rat i naoruzavanje treba na livadu, dati im motke pa neka se "ubijaju" medjusobno dok se ne istrijebe...
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120358
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6953 times
Been thanked: 7873 times
Status: Online

U turskom gradu Afionu zabranjen alkohol na javnom mjestu

Post by Krokodil Behko » 04 Nov 2012, 11:20

Image

Turski grad Afion, čuven po svojim termalnim izvorima i maku, odnedavno je poznat i kao prvi grad u Turskoj koji je zabranio konzumiranje alkohola na javnom mjestu, a ta mjera je zabrinula dijelove turskog društva koji to vide kao znak islamizacije ove zemlje

U centru ovog grada na zapadu Turske alkohol se više ne smije služiti na teresama kafića, a konzumiranje alkoholnih pića je zabranjeno i u parkovima i na ulicama.

Vlasnica lokalne pivnice Fatih Pankar jedina u gradu ima dozvolu da služi alkohol i ima je, kako kaže, već više od 25 godina, ali mušterije izbjegavaju da poručuju alkohol s obzirom na novu mjeru.

- Kada budem zatvorila radnju, niko više neće služiti alkohol, pošto lokalne vlasti nisu izdale nijednu novu dozvolu u posljednjih 15 godina - kaže ona.

Gradskim vijećem u Afionu upravlja AKP, koja je vladajuća partija u Turskoj, a zabrana javnog konzumiranja alkohola i odbijanje izdavanja dozvola za služenje alokoholnih pića, podstiču spekulacije da ova stranka započinje islamizaciju zemlje.

Opoziciona Republikanska narodna partija (CHP) je zabrinuta zbog tih mjera, smatrajući ih prijetnjom po svjetovnost u Turskoj.

- Pitanje alkohola je problem, a to je tek početak. Malo po malo, oni mijenjanju naše društvo. Izgleda da uvijek iznalaze dobre razloge za svoje promjene - upozorava član CHP-a Jalčin Gergez.

Međutim, u ovom konzervativnom gradu s tvrdokornom tradicijom, zabrana alkohola na javnom mjestu nije šokirala lokalno stanovništvo.

- Kad biste pili alkohol pred mojom porodicom, to bi me zaista naljutilo. Ljudi koji piju ne umiju da se ponašaju, bacaju flaše svuda unaokolo i prave haos - kaže jedan Turčin, dodavši da nema ništa protiv ako neko pije u svojoj kući.

Od sada je u Afionu najbolje piti kod kuće, a alkohol se može kupiti na jednom od 43 mesta koja imaju dozvolu za prodaju takvih pića.

Prodavac alkohola i duhana Hakam Raranfil veli da mu, otkako je novi zakon stupio na snagu, posao ide "kao po loju".

- Ljudi ne vole zabrane, tako da, što se alkohol više zabranjuje, to se više prodaje - objašnjava on.

To, možda, nije dobar znak za vlasti, ali zato, možda, mogu da očekuju porast prihoda, pošto svakom ko prekrši zakon u Afionu slijedi kazna u visini od 80 eura.


depo.portal
online

User avatar
blento59
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11733
Joined: 18 Aug 2011, 23:07
Status: Offline

Re: U turskom gradu Afionu zabranjen alkohol na javnom mjest

Post by blento59 » 04 Nov 2012, 20:37

Turski grad Afion, čuven po svojim termalnim izvorima i maku, odnedavno je poznat i kao prvi grad u Turskoj koji je zabranio konzumiranje alkohola na javnom mjestu, a ta mjera je zabrinula dijelove turskog društva koji to vide kao znak islamizacije ove zemlje


ako je to znak islamizacije zemlje onda je amerika vec odavno islamizirana
Kada je živ onda je visok, a kada je mrtav onda je dugačak

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120358
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6953 times
Been thanked: 7873 times
Status: Online

Re: U turskom gradu Afionu zabranjen alkohol na javnom mjest

Post by Krokodil Behko » 04 Nov 2012, 23:30

Ima tu i dobrih stvari
Od sada je u Afionu najbolje piti kod kuće, a alkohol se može kupiti na jednom od 43 mesta koja imaju dozvolu za prodaju takvih pića.
Ovdje češ naći alkohol na 43 mjesta u krugu od 100 metara
online

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 924 times
Status: Offline

Re: U turskom gradu Afionu zabranjen alkohol na javnom mjest

Post by carobnjak N » 05 Nov 2012, 10:52

To je za mašallah.
Neshvatljivo i potpuno nelogično je da se često traži da vjera ostane u privatnoj sferi jer je to "osobna stvar svakog pojedinca" i ne treba time da smara druge ,a sa druge strane alkohol koji je najčešći uzrok da ljudi baš smaraju na kvadrat druge ,je sasvim normalna stvar
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
silence
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9687
Joined: 18 Oct 2010, 23:07
Status: Offline

Re: U turskom gradu Afionu zabranjen alkohol na javnom mjest

Post by silence » 05 Nov 2012, 11:01


U centru ovog grada na zapadu Turske alkohol se više ne smije služiti na teresama kafića, a konzumiranje alkoholnih pića je zabranjeno i u parkovima i na ulicama.
Da sam ja neko... :hihi ..zabranila bih proizvodnju i prodaju alkohola u cijelom Svijetu. Sva moguća zla proizilaze iz alkohola... Koliko saobračajnih nesreća? Koliko rasturenih porodica...koliko tuća...svega.. :sok

Ali ja se ne pitam... :( .

Ako se neko napije u svojoj kući, pa izađe praviti nered na javnom mjestu, hoće li biti kažnjen? Za sve bih uvela testiranje na alkohol, isto kao u saobraćaju...
:DD
Čuvaj se žurbe, jer ona uvijek dovodi do kajanja:
onaj koji žuri govori prije nego što sazna,
odgovara prije negoli nešto shvati,
odluči prije negoli provjeri,
kudi prije nego što se u nešto uvjeri.
(Arapska poslovica)

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: U turskom gradu Afionu zabranjen alkohol na javnom mjest

Post by Konsultant » 05 Nov 2012, 12:05

blento59 wrote:Turski grad Afion, čuven po svojim termalnim izvorima i maku, odnedavno je poznat i kao prvi grad u Turskoj koji je zabranio konzumiranje alkohola na javnom mjestu, a ta mjera je zabrinula dijelove turskog društva koji to vide kao znak islamizacije ove zemlje


ako je to znak islamizacije zemlje onda je amerika vec odavno islamizirana
Bravo! Ako sam dobro upratio njihove zakone, boce alkohola se ne smiju otvoreno nositi vec moraju biti umotane.
U susjednoj Hrvatskoj za vozace su stavili toleranciju na 0 promila. Eto vec 320 miliona islamiziranih. :oo

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120358
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6953 times
Been thanked: 7873 times
Status: Online

Gul: Turska će 2050. biti najveća evropska ekonomska sila

Post by Krokodil Behko » 09 Mar 2013, 16:14

Image

Turski predsjednik Abdulah Gul rekao je da će njegova zemlja 2050. godine biti najjača evropska ekonomska sila. "Ako uzmemo u obzir stopu rasta, vjerovatno je da će Turska u predstojećoj deceniji postati jedna od najmoćnijih evropskih ekonomija", kazao je Gul švedskom dnevniku "Dagens niheter".

"Turska će biti najveća ekonomija. Da, broj jedan, 2050. godine", dodao je.

Šef turske države to je rekao u Ankari, pred državnu posjetu Stokholmu koju počinje u ponedjeljak.

Predviđeno je da sa Gulom otputuje brojna delegacija, u kojoj će biti političari i poslovni ljudi.

Prema podacima Međunarodnog monetarnog fonda, Turska je 2012. bila sedma evropska ekonomija (računajući i Rusiju).

U govoru koji je u junu održao u Istanbulu, Gul se pozvao na predviđenja investicione banke Goldman Saks, po kojima će Turska 2050. biti druga najjača evropska ekonomija.
online

User avatar
Mister No
The Good, the Bad and the Ugly
The Good, the Bad and the Ugly
Posts: 31649
Joined: 28 Sep 2010, 18:17
Has thanked: 7197 times
Been thanked: 3911 times
Status: Offline

Re: Gul: Turska će 2050. biti najveća evropska ekonomska sil

Post by Mister No » 09 Mar 2013, 16:47

Da im nije sukoba sa Kurdima i stalne borbe sa terorizmom, već bi bili uz bok sa Njemačkom.
High Hopes...

User avatar
paparaci
Hadžija
Hadžija
Posts: 6706
Joined: 26 Mar 2010, 22:08
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Gul: Turska će 2050. biti najveća evropska ekonomska sil

Post by paparaci » 10 Mar 2013, 02:41

jaki su, jaki. sve vise visokoobrazovanih turaka koji zive i koji su se skolovali u njemackoj napustaju istu i vracaju se u tursku.
NeK pUkNu DuSmAnI...

:srce S a n i c a - G r m e č :srce

User avatar
STrendzer
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8758
Joined: 26 Jan 2012, 20:39
Status: Offline

Re: Gul: Turska će 2050. biti najveća evropska ekonomska sil

Post by STrendzer » 10 Mar 2013, 10:46

dzaba njima velika zemlja,nema od toga nista,nemaju oni prijeko potrebnu disciplinu koja je vrlo vazna za uspjeh..i mentalitet razmisljanja im je "vako cemo-nako cemo"..
onaj europski dio Turske je jos tu i tamo slican Europi ali ono ostalo je jos uvijek u eri "jahanja magarca"!..toliko o tome..

User avatar
Mister No
The Good, the Bad and the Ugly
The Good, the Bad and the Ugly
Posts: 31649
Joined: 28 Sep 2010, 18:17
Has thanked: 7197 times
Been thanked: 3911 times
Status: Offline

Re: Gul: Turska će 2050. biti najveća evropska ekonomska sil

Post by Mister No » 10 Mar 2013, 22:55

camargue wrote:dzaba njima velika zemlja,nema od toga nista,nemaju oni prijeko potrebnu disciplinu koja je vrlo vazna za uspjeh..i mentalitet razmisljanja im je "vako cemo-nako cemo"..
onaj europski dio Turske je jos tu i tamo slican Europi ali ono ostalo je jos uvijek u eri "jahanja magarca"!..toliko o tome..
Šališ se!

Hoćeš da kažeš da je 97 % Turske na nivou jahanja magarca, dok samo 2 - 3 % kao da nesto vrijedi. (Otprilike je samo oko 2 - 3 % Turske u Europi, ako nisi znao, a vjerovatno nisi).
Za tvoju informaciju neke činjenice o Turskoj.
Godišnje otvaraju preko milion novih radnih mjesta, a njihova ekonomija se ocjenjuje za 15. u svijetu. Imaju stopu nezaposlenosti ispod 10% i sa tendencijom njenog sniženja.

Uz Brazil, Indiju i Kinu, Turska ima najveći ekonomski razvoj i očekuje se da će vrlo brzo (u narednih nekoliko godina) ući među 10 najrazvijenih zemalja na svijetu.
Što se tiče vojske, i vojne industrije, tu jos bolje stoje u odnosu na ekonomiju, jer se procjenjuju kao najjača članica NATO saveza nakon SAD-ea.

Nemoj o čitavoj naciji da sudiš na osnovu jednog prodavača tepiha u Njemčkoj, jer ti se to može podvest pod lupetanje kao Mrkijevo o BiH što je.
High Hopes...

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119618
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5625 times
Been thanked: 12137 times
Contact:
Status: Offline

Re: Gul: Turska će 2050. biti najveća evropska ekonomska sil

Post by Maja » 10 Mar 2013, 23:22

Ma nije ni čudo što se kod nas uz engleski uvodi i turski jezik :oo
Ljudi ovdje grade, ulažu, u Mostaru su dosta donirali za sjeverni logor (fakultet).

User avatar
Mister No
The Good, the Bad and the Ugly
The Good, the Bad and the Ugly
Posts: 31649
Joined: 28 Sep 2010, 18:17
Has thanked: 7197 times
Been thanked: 3911 times
Status: Offline

Re: Gul: Turska će 2050. biti najveća evropska ekonomska sil

Post by Mister No » 10 Mar 2013, 23:27

Ne treba ti zeleni smajli, jer su u Lukavcu u "Sodu Lukavac" zaposlili sve sa kantona koji su znali i beknut koju riječ Turskog.
High Hopes...

User avatar
STrendzer
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8758
Joined: 26 Jan 2012, 20:39
Status: Offline

Re: Gul: Turska će 2050. biti najveća evropska ekonomska sil

Post by STrendzer » 10 Mar 2013, 23:40

vjerovatno sam sreo vise turaka u mom zivotu nego sto si ti,diljem Europe,al nebitno..moje misljenje je moje misljenje i to tako ostaje..a tvoje je tvoje..
mogo si me malo o Geografiji prosvijetlit iako sam uvijek mislio da mi je Geografija malo jaca strana?!..ha.. :oo


i trebali bi turci jednom da krenu naprijed,bilo bi vrijeme,evo vec preko 50 godina je proslo od kako su se rijesili nekoliko miliona svojih nepismenih i siromasnih i poslali ih u Europu...nema zemlje u kojoj ih nema,ovdje u Nj. ih je samo najmanje 3-4 miliona,plus ostale zemlje..
u Turskoj su valjda ostali samo pismeni,bogati i snalazljivi!?..Ili?! :oo
ako podjemo od pretpostavke da je to tako,onda se ne mogu otet dojmu da taj njihov "rast" u neku svjetsku silu predugo traje?!...i jos rok do 2050!
nemam u sustini nista protiv,ali samo kad su daleko od moje kuce..

i zaboravljas da im je zemlja prilicno brdovita i susna,nemaju puno plodne zemlje(mislim ono bas pravo plodne),ili je pretoplo ili je previse hladno,stjenovito i pustinja..nisam odavno bacio namjerni pogled na kartu turske,osim povrsnog,ali nisam daleko u tvrdnji da je ovako..

User avatar
Mister No
The Good, the Bad and the Ugly
The Good, the Bad and the Ugly
Posts: 31649
Joined: 28 Sep 2010, 18:17
Has thanked: 7197 times
Been thanked: 3911 times
Status: Offline

Re: Gul: Turska će 2050. biti najveća evropska ekonomska sil

Post by Mister No » 11 Mar 2013, 00:16

camargue wrote:vjerovatno sam sreo vise turaka u mom zivotu nego sto si ti,diljem Europe,al nebitno..moje misljenje je moje misljenje i to tako ostaje..a tvoje je tvoje..

i zaboravljas da im je zemlja prilicno brdovita i susna,nemaju puno plodne zemlje(mislim ono bas pravo plodne),ili je pretoplo ili je previse hladno,stjenovito i pustinja..nisam odavno bacio namjerni pogled na kartu turske,osim povrsnog,ali nisam daleko u tvrdnji da je ovako..
Nije u pitanju misljenje nego činjenice.
Drugo kakva god da im je zemlja ipak su jedna od rijetkih na svijetu koja proizvodi hrane dovoljno da je ima i za izvoza.
A ti zaboravljas npr. da izlaze na nekoliko mora pa da su jedan od vodećih proizvođača i uzgajivača ribe i morskih plodova.

A ima ih 70 -tak miliona, pa i ne bilo ih svugdje po svijetu obzirom na burnu proslost. Vidis koji smo mi po Njemačkama a nema nas par miliona ;)
High Hopes...

Post Reply

Return to “Svijet”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 14 guests