Turska

Dešavanja u svijetu

Moderators: Krokodil Behko, Duminjo

User avatar
paparaci
Hadžija
Hadžija
Posts: 6706
Joined: 26 Mar 2010, 22:08
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Gul: Turska će 2050. biti najveća evropska ekonomska sil

Post by paparaci » 11 Mar 2013, 02:45

burek,

ne mozes turke u njemackoj iliti njemacke turke porediti sa onima u turskoj. to su ti dva svijeta. oni u turskoj su civilizovaniji. ;)


jeste li znali da je gradski prevoz za peMzionere u turskoj besplatan?! ekonomski rast godisnje iznosi pet posto.
NeK pUkNu DuSmAnI...

:srce S a n i c a - G r m e č :srce

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120160
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7769 times
Status: Offline

Re: Gul: Turska će 2050. biti najveća evropska ekonomska sil

Post by Krokodil Behko » 11 Mar 2013, 21:30

Ima tu još nešto. Nije sve u ekonomiji. Eto Kina je valjda postala trgovinska sila
broj 1 na svijetu. A hajde uporedite način i standard života u Americi i Kini. I još
Amerika tu i slabo stoji. Uporedite to sa Njemačkom, Francuskom ili Švedskom.
Govorim o toj nekoj vladavini prava i poštivanju sloboda svojih gradjana.
Zapad je tu još uvijek debelo ispred ostalih i to je realnost. Nema mi ništa mrže
nego kad se počnu pričati mitovi i legende o arapskom bogatstvu a ti arapi se ne
bi vidili iz govana da im nije nafte. Turska nema naftu i time je njen razvitak značajniji
od arapskog ali opet je to svjetlosnim godinama udaljeno od zemlje u koju bi neko rado
otišao da provede svoj radni vijek.
online

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37680
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2874 times
Been thanked: 2206 times
Status: Offline

Re: Gul: Turska će 2050. biti najveća evropska ekonomska sil

Post by Pasaga » 11 Mar 2013, 21:34

Kod arapa zivi jedan odredjeni broj familija ili plemena.
Ono ostalo je na nivou apathejda ako ne i gore.
Sto je najgore,njihovi vladari ih ismijavaju...
kako razumit tu logiku.
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Mister No
The Good, the Bad and the Ugly
The Good, the Bad and the Ugly
Posts: 31593
Joined: 28 Sep 2010, 18:17
Has thanked: 7129 times
Been thanked: 3865 times
Status: Offline

Re: Gul: Turska će 2050. biti najveća evropska ekonomska sil

Post by Mister No » 11 Mar 2013, 22:08

Krokodil Behko wrote:Ima tu još nešto. Nije sve u ekonomiji. Eto Kina je valjda postala trgovinska sila
broj 1 na svijetu. A hajde uporedite način i standard života u Americi i Kini. I još
Amerika tu i slabo stoji. Uporedite to sa Njemačkom, Francuskom ili Švedskom.
Govorim o toj nekoj vladavini prava i poštivanju sloboda svojih gradjana.
Zapad je tu još uvijek debelo ispred ostalih i to je realnost. Nema mi ništa mrže
nego kad se počnu pričati mitovi i legende o arapskom bogatstvu a ti arapi se ne
bi vidili iz govana da im nije nafte. Turska nema naftu i time je njen razvitak značajniji
od arapskog ali opet je to svjetlosnim godinama udaljeno od zemlje u koju bi neko rado
otišao da provede svoj radni vijek.
Turska ima "otprilike" standard nešo malo niži od onog kakav je treutno u Sloveniji. Ovdje je smiješno porediti imperiju i državicu, jer Turska skoro da ima više vojnika nego Slovenci stanovnika, ali eto radi orjentacije.
Oko 650 KM im je zajamčena plata ili ako više voliš minimalac ali što je glavno imaju vrlo malo nezaposlenih, i raste im standard svake godine, dok u 90% EU zemalja pada.
Portugal stimuliše svoje studente da napuste zemlju i upućuje ih da idu u bivše im kolnije (čitaj Brazil), a Španija nije daleko odmakla od njih.

Švicarska je Zakon al de udji i radi kod njih, osim ako nisi Rum pa malo kod buraza naletiš. Doduše i to dok snaha ne popizdi pa ti vizu ne uvede.
High Hopes...

User avatar
Sheval
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 17562
Joined: 02 Mar 2012, 21:53
Has thanked: 344 times
Been thanked: 882 times
Status: Offline

Re: Gul: Turska će 2050. biti najveća evropska ekonomska sil

Post by Sheval » 11 Mar 2013, 22:11

Da mi je doživjeti 2050,pa makar i u Etiopiji živio.

User avatar
STrendzer
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8758
Joined: 26 Jan 2012, 20:39
Status: Offline

Re: Gul: Turska će 2050. biti najveća evropska ekonomska sil

Post by STrendzer » 11 Mar 2013, 22:37

Mister No wrote:Da im nije sukoba sa Kurdima i stalne borbe sa terorizmom, već bi bili uz bok sa Njemačkom.
..i da se jos jednom vratim na ovo!?..
Mister..,a zasto oni imaju sukob sa Kurdima?!.. i Kurdi su ljudi,narod,stari narod i imaju pravo da zive,i imaju pravo da imaju svoju teritoriju koju su im oteli "muslimanska braca"(turci,iracani-dvije neke sorte,sirijci cini mi se i jos neki) :bua...zamisli sad koliko proganjaju te jadne Kurde,to nije za opisat,sta bi tek drugima cinili!?...sjetimo se Jermenaca(1,5-2 mil. nazor ubijenih-da ne koristim drugi naziv,originalniji)..
ubise Kurde a nedavno,prije nekih max. pola godine im onaj "isprdak" od drzave-Izrael ubi na otvorenom moru oko 9 ljudi,mornara na ratnom brodu...cute ko ribe...:hm..gdje je ta sila?!

a i terorizam kod njih nije nista jaci nego bilo gdje na zapadu,cak su oni u prednosti jer su kao eto-muslimani,a i imaju terorizam(ono koliko ga imaju) jer su radikalni,vole samo,i samo svoje i nista drugo...da ne pricamo o ostalim ljudskim pravima kao npr. istospolni parovi,zatvor i red u zatvoru,sudski montirani proces-zavisno o cemu se radi...itd..
"Mister No"
Nije u pitanju misljenje nego činjenice.
Drugo kakva god da im je zemlja ipak su jedna od rijetkih na svijetu koja proizvodi hrane dovoljno da je ima i za izvoza.
A ti zaboravljas npr. da izlaze na nekoliko mora pa da su jedan od vodećih proizvođača i uzgajivača ribe i morskih plodova.

A ima ih 70 -tak miliona, pa i ne bilo ih svugdje po svijetu obzirom na burnu proslost. Vidis koji smo mi po Njemačkama a nema nas par miliona ;)
to je tacno,hrane imaju i za izvoza,jaka im je i textilna industrija kao i turizam zbog dobrog geopolozaja(dva mora i klima),preduslove neke imaju da idu dalje a njihova mozda(pretpostavljam,poznajuci ih :oo )najveca prednost u odnosu na vecinu zemalja na zapadu-inkl. Balkanske zemlje je u tome sto imaju pozitivan natalitet sto je jedan od preduslova za prosperitet jedne zemlej...naravno da imaju kapacitet gledano teritorijalno,gospodarski,geoekonomski itd ali ne mogu reci da je njihov mentalitet progresivan do levela-ekonomske sile...ali opet,ko nzna,to je samo moje misljenje.. :hm

User avatar
STrendzer
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8758
Joined: 26 Jan 2012, 20:39
Status: Offline

Re: Gul: Turska će 2050. biti najveća evropska ekonomska sil

Post by STrendzer » 11 Mar 2013, 22:44

paparaci wrote:burek,

ne mozes turke u njemackoj iliti njemacke turke porediti sa onima u turskoj. to su ti dva svijeta. oni u turskoj su civilizovaniji. ;)


jeste li znali da je gradski prevoz za peMzionere u turskoj besplatan?! ekonomski rast godisnje iznosi pet posto.
paparaci,cuo sam to da su turci u Turskoj sasvim drugaciji ljudi od ovih ovamo na "zapad isprasenih" :oo :plavi ..pricali su mi svabe da su turci u Turskoj mnogo normalniji ljudi i nemaju mnogo slicnosti sa mentalitetom oviJeh nasih turaka(joj nasih? :oo ) ovdje.. :D.

User avatar
Mister No
The Good, the Bad and the Ugly
The Good, the Bad and the Ugly
Posts: 31593
Joined: 28 Sep 2010, 18:17
Has thanked: 7129 times
Been thanked: 3865 times
Status: Offline

Re: Gul: Turska će 2050. biti najveća evropska ekonomska sil

Post by Mister No » 11 Mar 2013, 22:49

Oni su već ekonomskla sila, kako ne razumiješ.
Upitna je njihova "demokratičnost", što Behko malo prije spomenu, ali to nema veze sa ovom pričom. Pa azijati su, naravno da nam njihov mentalitet baš ne paše 100% ali i Indijci i Kinezi razvaljuju nisu ni oni ni demokratični, a tek njihov mentalitet i kulturu da i ne spominjem.
Evropa postepeno pada neki drugi rastu, na žalost ili na sreću vrijeme će pokazati.
High Hopes...

User avatar
komsija
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3367
Joined: 14 Jan 2011, 09:08
Been thanked: 1 time
Contact:
Status: Offline

Desavanja u Turskoj

Post by komsija » 01 Jun 2013, 22:34

Mislkio sam da ce neko od clanova otvoriti temu jer po meni je to veoma znacajan dogadjaj koji moze da ugrozi rezim ako se ne smiri uskoro
Scenario poznat skroz....imali smo prilike da to prije vidimo u Tunisu, Egiptu, Libiji i Siriji
Povod nemira u Turskoj je kao sto znate onaj park ali po meni uzrok toga je mnogo dublji
e sta mislite o ovim desavanjima?
Dokle ce to otici?
Da li iza svega stoje strane obavjestajne sluzbe i opozicija?
kome je u interesu da se Turska oslabi?
Kada ljudi odu od tebe, pusti ih neka idu.Tvoja sudbina nikada nije vezana za nekoga ko te napusti. To ne znači da je ta osoba loša, nego da je njena uloga u tvom životu završena."
I, obratno!

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37680
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2874 times
Been thanked: 2206 times
Status: Offline

Re: Desavanja u Turskoj

Post by Pasaga » 01 Jun 2013, 22:44

E...dobro si....
bas juce i danas sam malo pazljivije saslusao neke vjesti.
Pa...mora se poceti od nekuda.
Turska je u zadnje vrjeme iskakala sa vrlo oprecnim stavovima i pokazivanja misica.
Pokazalo se da pucaju iz prazne.
Sva ova desavanja sto su bila i sto ce biti,pod strogom je kontrolom Mosada,a i financijski.
Odavno sam govorio,moje licno misljenje,da ce se to Turskoj obiti od glavu.
Napravili su kardinalne greske u slucaju Sirije...?????
Volio bih da cujem i druge kolege....i komentare... :kafa :123
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Dalia
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3570
Joined: 18 Apr 2013, 12:44
Status: Offline

Re: Desavanja u Turskoj

Post by Dalia » 01 Jun 2013, 22:55

Šta nije Turska treća najjača ekonomija u Evropi? Il ja baratam s nekim starim podacima.
Fine djevojke su u krevetu u 9, da bi mogle kući doći do 11. :zubi

User avatar
komsija
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3367
Joined: 14 Jan 2011, 09:08
Been thanked: 1 time
Contact:
Status: Offline

Re: Desavanja u Turskoj

Post by komsija » 01 Jun 2013, 22:57

Dalia treba vidjeti zbog cega ovi neredi u Turskoj
Kada ljudi odu od tebe, pusti ih neka idu.Tvoja sudbina nikada nije vezana za nekoga ko te napusti. To ne znači da je ta osoba loša, nego da je njena uloga u tvom životu završena."
I, obratno!

User avatar
Dalia
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3570
Joined: 18 Apr 2013, 12:44
Status: Offline

Re: Desavanja u Turskoj

Post by Dalia » 01 Jun 2013, 22:59

Pardon, nisam u toku stvarno, nego eto začudi me ovo za nerede...
Fine djevojke su u krevetu u 9, da bi mogle kući doći do 11. :zubi

User avatar
komsija
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3367
Joined: 14 Jan 2011, 09:08
Been thanked: 1 time
Contact:
Status: Offline

Re: Desavanja u Turskoj

Post by komsija » 01 Jun 2013, 23:08

Citalac index.hr javlja iz Turske...evo na linku ispod
http://www.index.hr/vijesti/clanak/inde ... 80948.aspx

a evo nesto sa klix.ba
http://www.klix.ba/vijesti/svijet/raste ... /130601066
Kada ljudi odu od tebe, pusti ih neka idu.Tvoja sudbina nikada nije vezana za nekoga ko te napusti. To ne znači da je ta osoba loša, nego da je njena uloga u tvom životu završena."
I, obratno!

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37680
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2874 times
Been thanked: 2206 times
Status: Offline

Re: Desavanja u Turskoj

Post by Pasaga » 01 Jun 2013, 23:16

Vrlo indikativno.
U kojoj god zemlji se dosad desilo,protestanti su vec unaprjed uigrani,organizovani...spremni...
Da sad malo pdjemo dalje.
Postoje izgledi da Asad ostane na vlasti?
Izrael i njihov mali brat,trebali bi na Iran.
Sadasnja postava vlasti u Turskoj im ne dozvoljava koristenje vazdusnog prostora....baza....???
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: Desavanja u Turskoj

Post by mrki62 » 02 Jun 2013, 10:47

Erdogan nije državnik, nije ono što državljani očekuju , mada je po mojoj procjeni jako uspješan al je previše diktatorski nastrojen i to danas ne prolazi.
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80782
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9955 times
Been thanked: 6804 times
Status: Offline

Re: Desavanja u Turskoj

Post by Julia-Klara » 02 Jun 2013, 11:50

Ako Turska ne dobusta prelijetanje preko svoje terotorije borbenim avionima koji ce napadati bilo koga (a ako su avoioni izraleski i maersicki znamo koga bi napadalai), onda su mi povodi za nemire jasni - bitno je oslabiti vlast, unijeti nemire, postaviti svoje ljude koji ce bezglavo pristajati na sve sto USA/Izrael kaze, i to je to...Zvuci poznato?

Ali, posto , iskreno receno, ne znam sta se desava u Turskoj, vidjela sam samo da su protesti, moracu malo rastabiriti pa se javiti opet :)
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120160
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7769 times
Status: Offline

Re: Desavanja u Turskoj

Post by Krokodil Behko » 02 Jun 2013, 12:08

Ama nema to veze sa dubokim politikama. Ljudi štrajkuju zbog rekonstrukcije tog trga i rušenja nekih stabala. Uopšte nije tačno da se vlast ponaša represivno. Vodeni topovi na divljake koji devastiraju trg, to je svakodnevna pojava i u Evropi i u SAD pa im niko ne govori da nisu demokratični. Glupost.
online

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80782
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9955 times
Been thanked: 6804 times
Status: Offline

Re: Desavanja u Turskoj

Post by Julia-Klara » 02 Jun 2013, 12:15

Aha, evo sad sam gledala, hoce graditi trzi centar na mjestu parka, pa ljudi demonstrirali...
Znaci nista strasno,ali moglo bi biti, no neka ostane ovako...Danas se gradonacelnik Istanbula treba sastati sa demonstrantima da razgovaraju...
Pa ok, dokle god ze ljudi bore za zelene povrsine ,a protiv trznih centara, kojih sigurna sam i u Istanbulu ima dovoljno, na strani demonstranata sam. Mada nasilje i paljenje autobusa, kao ni policijsko nasilje nad demonstrantima ne pozdravam...
Ali slicna stvar se desavala i u Stuttgatru prije par godina kada se dio gradskog parka i starih hrastova trebao rusiti da bi se prosirio plan gradnje nove zeljeznicke stanice, pa je obustavljeno, bas zahvaljujuci protestima.

Vidjecemo sta ce biti :)
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
komsija
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3367
Joined: 14 Jan 2011, 09:08
Been thanked: 1 time
Contact:
Status: Offline

Re: Desavanja u Turskoj

Post by komsija » 02 Jun 2013, 14:36

index.hr

Prema posljednjim informacijama čini se da je sada najkritičnije u Ankari gdje je policija ispalile gumene metke te više suzavaca kako bi zaustavila prosvjednike, iako su turske državne vlasti u izjavama za medije jučer naglasili kako misle da su turske snage sigurnosti koristile pretjeranu silu.

Mirni prosvjed, koji je trajao još od ponedjeljka, policija je jučer uspjela pretvoriti u sveopći kaos nakon što su prosvjednike pokušali rastjerati suzavcima i vodenim topovima. Bijesni narod odgovorio je policiji na nasilje - nasiljem. Uzvratili su bacanjem kamenja i boca, podizanjem barikada na ulicama, paljenjem smeća, kontejnera, kioska... Svijet su obišle fotografije ulica poznate "europske četvrti" Istanbula u plamenu
Kada ljudi odu od tebe, pusti ih neka idu.Tvoja sudbina nikada nije vezana za nekoga ko te napusti. To ne znači da je ta osoba loša, nego da je njena uloga u tvom životu završena."
I, obratno!

Post Reply

Return to “Svijet”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 12 guests