Evropska unija iznutra

Dešavanja u svijetu

Moderators: Krokodil Behko, Duminjo

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Evropska unija iznutra

Post by storm » 27 May 2019, 10:03

Očekivao sam gore, mada pobjeda LePen struje u ponajbitnijoj članici pored Njemačke ne zvuči dobro....pogotovo, jer bi Macron trebao biti lider zaokreta na efikasniju EU...no vidjeti ćemo što to znači.
Ipak su ekstremno desni u globalu polučili nedovoljan rezultat za neke potrese na kursu EU...UK su ionako bivši i nebitni za priču.
Porasli su u istočnim plemenima, malo me iznenadila pobjeda SDS U Sloveniji (brača po muljaži sa HDZ) ima i tu zaostale raje...iako se stranka proklamira kao pro eu i desni centar, u srži su nacionalisti i demokršćani level pro....tko ih ne zna skupo bi ih platio.
SMC liberali za koje sam dao glas, totalni podbačaj, mlaka kampanja, glasački korpus se bavi drugim stvarima u životu, dok se ona žgadija mobilizira po vojničkom ustroju, no sve već viđeno...
Komedija je zgranutost HDZ HR jer su osvojili jednaki broj stolica u EU parlamentu, kao i SDP ( po četiri) ....Čitaj- teški poraz :ooo s obzirom na rejting jedne i druge stranke....SDP je dobio četiri najveća grada sa Zagrebom na čelu....tako se najbolje vidi, tko još drži HDZ iznad vode...
EU generalno, u redu, udrobilo se na klubove....vodeće struje do sad su pogubile stolice, ali su recimo zeleni liberali ostvarili jaki skok...bojim se samo da će se još teže biti dogovarati o krucijalnim stvarima, jer je jako razdrobljeno sad sve skupa....a možda i ne, jer nema više suverenih struja.
Bumo vidli :hm

Analitičari o izborima: Desničari i populisti ipak nisu ostvarili najave
HINA

Image


Screenshot: EU
VEĆA izlaznost koja je obilježila europske izbore pokazuje jačanje vjere građana u demokratski proces, ocijenili su politički analitičari koji su također istaknuli da desne i populističke stranke nisu ostvarile rezultat kakav su uoči izbora najavljivale.

Prema projekcijama budućeg saziva Europskog parlamenta na temelju djelomičnih rezultata iz država članica, dvije najjače stranke ostaju Europska pučka stranka sa 178 mandata, 38 manje nego dosad, i socijalisti sa 153 zastupnika, 34 manje nego u dosadašnjem sazivu.

Liberali su treća po snazi skupina koja zajedno sa zastupnicima s liste francuskog predsjednika Emmanuela Macrona ima 109 mandata, 40 više nego dosad. Zeleni su dobili 64 mandata,12 više nego dosad.



"Povratak vjere u demokraciju kakvu imamo"

Povjesničar Tvrtko Jakovina rekao je za Hinu kako je dobar pokazatelj velika izlaznost koja predstavlja "povratak vjere u demokraciju kakvu imamo" i koja podrazumijeva nužnost sudjelovanja na izborima.

Na izbore je izašlo više od 51 posto glasača u EU, što je najviše od prvih izravnih izbora 1979. kad je izlaznost iznosila gotovo 62 posto i od tada padala. Prije pet godina iznosila je svega 42,61 posto.

On je istaknuo i kako su se, iz perspektive nekoga "tko se bojao puno strašnijeg rezultata", dogodili ohrabrujući pokazatelji.

"S obzirom na to kakvi su se sve procesi događali, poput krize vodstva i savezništva u Europi, te kako je europski projekt ostao sam između Vladimira Putina, mijenjajuće Amerike i s treće strane rasta režima u različitim dijelovima svijeta koji su nacionalistički i sebični, smatram da se Europa nije promijenila, dapače, pojačala je svoje tradicionalne vrijednosti", smatra Jakovina.

Dodao je kako se nije ostvarilo ono što se najavljivalo da bi se moglo dogoditi, da se "populističke, ekstremne i krajnje destruktivne stranke nametnu kao jako dominantne i vidljive na europskoj političkoj pozornici".

"Kriza lijevih stranaka"

Zaključio je kako u Europi postoji kriza lijevih stranaka, no da se ti glasovi nisu prelijevali "potpuno suprotnim strankama" jer su Zeleni jednim dijelom preuzeli ulogu ljevice.



"Zelene teme očito odražavaju ono što naš svijet živi, samo mi u malim zemljama, zatvorenima u vlastite nacionalizme, to ne vidimo, ali globalno zagrijavanje je velik problem" protiv kojeg se nemoguće boriti nacionalnim politikama, smatra taj povjesničar.

Politički analitičar Žarko Puhovski referirao se također na bolje rezultate Zelenih, rekavši kako "ljudi u svijetu polako shvaćaju što su problemi budućnosti i ne žive, kao u Hrvatskoj, na razini Domovinskog rata i NOB-a".

Puhovski je za Hinu rekao kako izbori pokazuju da su konzervativci i dalje najjači u Europi, da ljevica slabi "ali ne može nestati", a da jačaju populizam i krajnja desnica, iako je mislio da će oni ostvariti bolji rezultat.

Oko budućeg formiranja Europske komisije Puhovski prognozira "velike igre" u kojima bi Zeleni i liberali mogli imati "ucjenjivačku ulogu".

"Bit će jako dugog natezanja", predviđa Puhovski.

Višeslav Raos smatra kako gubici pučana i socijalista, koji su u prošlom sazivu samostalno mogli formirati većinu u parlamentu u kojem sjedi 751 zastupnik, znače da Manfred Weber, vodeći kandidat EPP-a za predsjednika Europske komisije, više nije glavni favorit za tu funkciju.

Za natpolovičnu većinu treba imati 376 mandata te EPP i socijalisti više nemaju većinu koju su imali dosad, ali ako im se pridruže liberali, imali bi uvjerljivu većinu od 440 mandata.

"Liberali (ALDE) lukavo prije izbora nisu htjeli ići samo s jednim, nego s više 'spitzenkandidata', upravo pretpostavljajući da će socijalisti i pučani izgubiti glasove i da se neće moći samostalno dogovoriti. Oni ovdje ulaze kao treći igrač koji će balansirati i moći tražiti određene ustupke".

Iako je očekivao rast Zelenih zbog krize socijaldemokracije u nizu europskih zemalja i sve većeg angažmana mladih oko ekoloških tema, Raos smatra kako će liberali lakše pronaći "ekonomski jezik" s pučanima nego Zeleni i time biti važniji faktor u formiranju buduće većine.

Zaključio je kako euroskeptične stranke, iako su zabilježile bolji rezultat nego na prošlim izborima, "neće destabilizirati EU" i njenu integraciju, a da će se i pokazati hoće li neke od tih grupacija moći surađivati i uopće zadovoljiti uvjete za formiranje novog kluba.

Za to je potrebno imati najmanje 25 zastupnika iz najmanje sedam država članica.
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120466
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6989 times
Been thanked: 7928 times
Status: Offline

Re: Evropska unija iznutra

Post by Krokodil Behko » 27 May 2019, 10:09

Ljevica tačno pola, bez pučana.
Koliko su halabuke digli ovi desničari i ništa.
online

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Evropska unija iznutra

Post by storm » 27 May 2019, 10:13

Krokodil Behko wrote: 27 May 2019, 10:09 Ljevica tačno pola, bez pučana.
Koliko su halabuke digli ovi desničari i ništa.
Glasni ali nije narod toliko glup, da prevagaju :oo
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120466
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6989 times
Been thanked: 7928 times
Status: Offline

Re: Evropska unija iznutra

Post by Krokodil Behko » 27 May 2019, 10:17

storm wrote: 27 May 2019, 10:13
Krokodil Behko wrote: 27 May 2019, 10:09 Ljevica tačno pola, bez pučana.
Koliko su halabuke digli ovi desničari i ništa.
Glasni ali nije narod toliko glup, da prevagaju :oo

Izgubijo adeze :ooo
Ima nade za HR, nisu beznadežni kao ovi u Srbiji.
online

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120466
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6989 times
Been thanked: 7928 times
Status: Offline

Re: Evropska unija iznutra

Post by Krokodil Behko » 27 May 2019, 10:17

Jel se ono Zlkoćko hvalio jučer, kako je glasao kao europljanin i čovjek intelektualac? :oo
online

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Evropska unija iznutra

Post by storm » 27 May 2019, 10:20

Krokodil Behko wrote: 27 May 2019, 10:17
storm wrote: 27 May 2019, 10:13

Glasni ali nije narod toliko glup, da prevagaju :oo

Izgubijo adeze :ooo
Ima nade za HR, nisu beznadežni kao ovi u Srbiji.
Totalni poraz, izvukli ih ruralci da ne potonu na dno...
Gledam sinoć Plenkija kako guta knedle u gubitnickom govoru :pusi
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Evropska unija iznutra

Post by storm » 27 May 2019, 10:25

Eh da... Jos kad se zna, da je SDP toliko u banani, da se nisu sposobni ni raspasti, toliko više ovo govori o svemu...

Čitam, prebrojavanjem glasova dijaspore, iz Irske je stigao čitav jedan glas za Hdz...
Da mi je i tu jednu budaletinu vidjeti :888
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
dadojović
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10576
Joined: 12 Aug 2018, 14:01
Has thanked: 372 times
Been thanked: 310 times
Status: Offline

Re: Evropska unija iznutra

Post by dadojović » 27 May 2019, 17:48

storm wrote: 27 May 2019, 10:25 Eh da... Jos kad se zna, da je SDP toliko u banani, da se nisu sposobni ni raspasti, toliko više ovo govori o svemu...

Čitam, prebrojavanjem glasova dijaspore, iz Irske je stigao čitav jedan glas za Hdz...
Da mi je i tu jednu budaletinu vidjeti :888
To im se netko s liste odselio u Irsku, pa glasao sam za sebe.
MM "provali rimu za notornu laž, za duboki uzdah posustalog sna, rimu za tminu, i tišinu za dno dna" MM

User avatar
Tokmak
Vucin apostol
Vucin apostol
Posts: 15203
Joined: 08 Jul 2015, 17:31
Location: Ulica Rajkovačića i Čalušića bb
Has thanked: 976 times
Been thanked: 964 times
Status: Offline

Re: Evropska unija iznutra

Post by Tokmak » 29 May 2019, 14:34

storm wrote: 27 May 2019, 10:03 Očekivao sam gore, mada pobjeda LePen struje u ponajbitnijoj članici pored Njemačke ne zvuči dobro....pogotovo, jer bi Macron trebao biti lider zaokreta na efikasniju EU...no vidjeti ćemo što to znači.
Ipak su ekstremno desni u globalu polučili nedovoljan rezultat za neke potrese na kursu EU...UK su ionako bivši i nebitni za priču.
Porasli su u istočnim plemenima, malo me iznenadila pobjeda SDS U Sloveniji (brača po muljaži sa HDZ) ima i tu zaostale raje...iako se stranka proklamira kao pro eu i desni centar, u srži su nacionalisti i demokršćani level pro....tko ih ne zna skupo bi ih platio.
SMC liberali za koje sam dao glas, totalni podbačaj, mlaka kampanja, glasački korpus se bavi drugim stvarima u životu, dok se ona žgadija mobilizira po vojničkom ustroju, no sve već viđeno...

ampak,ja sam mislio da si ti glasovao za Zmagu JelinčiČa na ovim volitvama... :oo

seveda,Tudi tukaj je Slovenija i ta spika... :kafa
Vuk dlaku mijenja, ćud nikada.

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Evropska unija iznutra

Post by Socrates » 29 May 2019, 14:37

Kakav apsurd je glasati za ekstremne desničare da te predstavljaju u EU. :lud
. . . . . . . . .

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Evropska unija iznutra

Post by Bla » 29 May 2019, 15:38

predstavljaju ili rastaču :hm
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Evropska unija iznutra

Post by Socrates » 29 May 2019, 16:29

Pa ne znam, izgleda da si u pravu. :D.

Kao da svi ti psihijatrijski slučajevi vjeruju da će bas njihov narod odnijeti odlučnu pobjedu protiv ovih ili onih mrskih protivnika ako se EU raspadne.
. . . . . . . . .

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 924 times
Status: Offline

Re: Evropska unija iznutra

Post by carobnjak N » 29 May 2019, 16:40

Ta Le pen i onaj Orban su evropski Dodici.
EU je jedan sjajan projekat i kad bi bili vise okrenuti ljevici
mogli bi napraviti svoj vojni savez mimo nato-a i odjebati ove americke vlade koji ih reketiraju pola vijeka.
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Evropska unija iznutra

Post by storm » 29 May 2019, 17:00

Socrates wrote: 29 May 2019, 14:37 Kakav apsurd je glasati za ekstremne desničare da te predstavljaju u EU. :lud
... A kaže jedan tu moj... Glasao sam za najveće debile, samo da odu iz Slovenije, neka se eu bavi sa njima :D.
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Evropska unija iznutra

Post by storm » 29 May 2019, 19:50

zloćko tokmak wrote: 29 May 2019, 14:34
storm wrote: 27 May 2019, 10:03 Očekivao sam gore, mada pobjeda LePen struje u ponajbitnijoj članici pored Njemačke ne zvuči dobro....pogotovo, jer bi Macron trebao biti lider zaokreta na efikasniju EU...no vidjeti ćemo što to znači.
Ipak su ekstremno desni u globalu polučili nedovoljan rezultat za neke potrese na kursu EU...UK su ionako bivši i nebitni za priču.
Porasli su u istočnim plemenima, malo me iznenadila pobjeda SDS U Sloveniji (brača po muljaži sa HDZ) ima i tu zaostale raje...iako se stranka proklamira kao pro eu i desni centar, u srži su nacionalisti i demokršćani level pro....tko ih ne zna skupo bi ih platio.
SMC liberali za koje sam dao glas, totalni podbačaj, mlaka kampanja, glasački korpus se bavi drugim stvarima u životu, dok se ona žgadija mobilizira po vojničkom ustroju, no sve već viđeno...

ampak,ja sam mislio da si ti glasovao za Zmagu JelinčiČa na ovim volitvama... :oo

seveda,Tudi tukaj je Slovenija i ta spika... :kafa
Ampak Zmago je debilcek :D.
Lajalo, klaun, sa svojom bazom bolesnika...
A slogan Tudi tukaj je Slovenija, je od Hervardi bloka... Jos veći idioti, niskoristi i ljencuge.... Ali eto oke su za ismijavanje :oo
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120466
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6989 times
Been thanked: 7928 times
Status: Offline

Ursula von der Leyen - prva žena na čelu Evropske komisije

Post by Krokodil Behko » 03 Jul 2019, 10:37

Image


Evropska pučka stranka (EPP) uspjela je dobiti mjesto predsjednika Evropske komisije. Na tu poziciju, umjesto Jean-Claude Juncker , predložena je njemačka ministrica odbrane Ursula von der Leyen, koja će biti prva žena na čelu Evropske komisije. Za to rješnje snažno je lobirala njemačka kancelarka, Angela Merkel.

Belgijski premijer Charles Michel postao je predsjednik Evropskog vijeća umjesto Donalda Tuska, španskii šef diplomatije Josep Borrell postao je visoki predstavnik EU za vanjsku i sigurnosnu politiku umjesto Federice Mogherini, a francuska šefica MMF-a Christine Lagard predložena je da vodi Evropsku centralnu banku koju je do sada vodio Mario Draghi.


(SB)
online

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Ursula von der Leyen - prva žena na čelu Evropske komisije

Post by storm » 03 Jul 2019, 11:18

Na prvu odlično to izgleda...
Ursula je majka sedmoro djece :hm
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Duminjo
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 56047
Joined: 17 Mar 2019, 21:52
Has thanked: 1964 times
Been thanked: 5796 times
Status: Offline

Re: Ursula von der Leyen - prva žena na čelu Evropske komisije

Post by Duminjo » 03 Jul 2019, 12:04

🇩🇪 😎

Kakav je ovaj spanac što dolazi umjesto sexy mogerini?

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Ursula von der Leyen - prva žena na čelu Evropske komisije

Post by Socrates » 03 Jul 2019, 14:33

Kakva nevjerovatna koincidencija. :D.

Uzdravlje :pivo
. . . . . . . . .

User avatar
KREMENAC
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3115
Joined: 27 Jul 2018, 02:43
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Ursula von der Leyen - prva žena na čelu Evropske komisije

Post by KREMENAC » 03 Jul 2019, 15:39

nigdje croata

Post Reply

Return to “Svijet”

Who is online

Users browsing this forum: Mister No and 33 guests