Korejski poluotok

Dešavanja u svijetu

Moderators: Krokodil Behko, Duminjo

User avatar
srculence7
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18138
Joined: 31 Mar 2016, 03:35
Location: iza zatvorenih vrata
Has thanked: 3742 times
Been thanked: 3692 times
Status: Offline

Re: Korejski poluotok

Post by srculence7 » 01 Mar 2018, 03:05

Službeni kanali sjevernokorejskog režima već su ranije javnost obavijestili o čudesnim moćima Kim Jong Una zbog kojih on nikada ne mora WC.
No, ipak se čini da mu toalet, s vremena na vrijeme, treba. I zato Izvrsni Vođa uvijek putuje s mobilnim toaletima jer je 'nezamislivo da nuždu obavlja na istom WC-u kao i drugi ljudi'.
Kako on to obavlja nuždu?
Njegov automobil navodno ima posebnu komoru u kojoj se vrši ta famozna nužda, isto tako poseban WC Kim Jong Un ima i u vlaku, no kažu da postoji i poseban automobil koji služi isključivo za obavljanje nužde Izvrsnog vođe.

Možete li zamisliti da vozite taj auto? :ha

(dnevnik.hr)

Morala sam još neku informaciju vezanu za ovu problematiku da potražim :DD
Ne diraj me ako se ne razumeš u mene, pokvarićeš nešto.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120358
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6953 times
Been thanked: 7873 times
Status: Online

Re: Korejski poluotok

Post by Krokodil Behko » 27 Apr 2018, 10:01

Kim Jong Un-ovo obezbjeđenje, na samitu dviju Koreja :plavi


online

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 96369
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 34345 times
Been thanked: 21074 times
Contact:
Status: Offline

Re: Korejski poluotok

Post by Rum » 27 Apr 2018, 10:05

:valja
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚
Muškarac bi trebao biti naspram žene, kao što je to hridina naspram morskih valova. Čvrst, nesalomljiv i postojan!!!

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 96369
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 34345 times
Been thanked: 21074 times
Contact:
Status: Offline

Re: Korejski poluotok

Post by Rum » 27 Apr 2018, 10:06

A smotani neki koga oni cuvaju
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚
Muškarac bi trebao biti naspram žene, kao što je to hridina naspram morskih valova. Čvrst, nesalomljiv i postojan!!!

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 96369
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 34345 times
Been thanked: 21074 times
Contact:
Status: Offline

Re: Korejski poluotok

Post by Rum » 27 Apr 2018, 10:08

Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚
Muškarac bi trebao biti naspram žene, kao što je to hridina naspram morskih valova. Čvrst, nesalomljiv i postojan!!!

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Korejski poluotok

Post by Bla » 27 Apr 2018, 19:17

ja se uopšte ne sjećam ove scene :hm
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
srculence7
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18138
Joined: 31 Mar 2016, 03:35
Location: iza zatvorenih vrata
Has thanked: 3742 times
Been thanked: 3692 times
Status: Offline

Re: Korejski poluotok

Post by srculence7 » 28 Apr 2018, 12:53

Krokodil Behko wrote: 27 Apr 2018, 10:01 Kim Jong Un-ovo obezbjeđenje, na samitu dviju Koreja :plavi
Utrenirani trkači :oo
Ne diraj me ako se ne razumeš u mene, pokvarićeš nešto.

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Korejski poluotok

Post by Konsultant » 29 Apr 2018, 07:19

Korejski poluotok, neiscrpno bogastvo :srce

User avatar
srculence7
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18138
Joined: 31 Mar 2016, 03:35
Location: iza zatvorenih vrata
Has thanked: 3742 times
Been thanked: 3692 times
Status: Offline

Re: Korejski poluotok

Post by srculence7 » 12 May 2018, 05:00

Zanimljivosti u Južnoj Koreji

Image

Južna Koreja je zemlja suprotnosti gdje su savremene tehnologije i stare azijske tradicije usklađene. Svako putovanje u ovu nevjerovatnu zemlju otkriva brojne nove tajne.

1. Državna podrška trudnica
Sve trudnice u Južnoj Koreji dobijaju posebnu kreditnu karticu od vlade. Ova kartica ima 500 dolara. Buduća majka može potrošiti ovaj novac na liječenje i sve potrebne lijekove. Također, žena može dobiti društveni kod koji omogućuje udobno korištenje javnog prijevoza. Sjedala za trudnice na podzemnoj željeznici označena su ružičastom bojom. Trinket aktivira taj znak, tako da svi putnici znaju da u automobilu postoji trudna majka. Ovo je osobito korisno za one u ranoj fazi trudnoće. Tu su i posebna parkirna mjesta za buduće majke.

2. Gotovo svako autobusno stajalište ima informativnu ploču s aktuelnim rasporedom autobusa na njemu
Svi autobusi ovdje su novi i opremljeni klima uređajem. Vozači nose uniforme s bijelim rukavicama i sunčanim naočalama. Autobusi rade 24 sata dnevno i 7 dana. Istodobno, vožnja taksijem bi bila gotovo jednaka kao i autobus, ako postoje 3-4 osobe koje zaposle taksi.

3. Normalno je i dopušteno probati hranu u supermarketima
U većini korejskih supermarketa, na testiranje je dostupna neograničena hrana. Niko ne kontroliše koliko hrane kupac provjerava prije kupnje … ili ne kupuje.

4. Koreanci vole dati i prihvatiti praktične darove
Tradicionalni dar na kućnom grijanju je par peciva za toaletne papirne role. Korejci vjeruju da dužina valjaka podrazumijeva dugovječnost. Koreanci doista vole praktične darove, posebno one koji se mogu jesti.

5. Svaki dječji vrtić ima uniformu u određenoj boji, tako da djeca neće biti izgubljena u gomili tokom šetnje u gradu
Ne diraj me ako se ne razumeš u mene, pokvarićeš nešto.

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 16 times
Status: Offline

Re: Korejski poluotok

Post by Nice try » 12 May 2018, 08:41

Stvarno, neka rješenja i povlastice iz snova. Za to je bila potrebna većinom samo dobra volja i ne toliko troškova, a mnogima se olakša svakodnevni život.
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Korejski poluotok

Post by storm » 12 May 2018, 20:54

srculence7 wrote: 12 May 2018, 05:00 Zanimljivosti u Južnoj Koreji

Image

Južna Koreja je zemlja suprotnosti gdje su savremene tehnologije i stare azijske tradicije usklađene. Svako putovanje u ovu nevjerovatnu zemlju otkriva brojne nove tajne.

1. Državna podrška trudnica
Sve trudnice u Južnoj Koreji dobijaju posebnu kreditnu karticu od vlade. Ova kartica ima 500 dolara. Buduća majka može potrošiti ovaj novac na liječenje i sve potrebne lijekove. Također, žena može dobiti društveni kod koji omogućuje udobno korištenje javnog prijevoza. Sjedala za trudnice na podzemnoj željeznici označena su ružičastom bojom. Trinket aktivira taj znak, tako da svi putnici znaju da u automobilu postoji trudna majka. Ovo je osobito korisno za one u ranoj fazi trudnoće. Tu su i posebna parkirna mjesta za buduće majke.

2. Gotovo svako autobusno stajalište ima informativnu ploču s aktuelnim rasporedom autobusa na njemu
Svi autobusi ovdje su novi i opremljeni klima uređajem. Vozači nose uniforme s bijelim rukavicama i sunčanim naočalama. Autobusi rade 24 sata dnevno i 7 dana. Istodobno, vožnja taksijem bi bila gotovo jednaka kao i autobus, ako postoje 3-4 osobe koje zaposle taksi.

3. Normalno je i dopušteno probati hranu u supermarketima
U većini korejskih supermarketa, na testiranje je dostupna neograničena hrana. Niko ne kontroliše koliko hrane kupac provjerava prije kupnje … ili ne kupuje.

4. Koreanci vole dati i prihvatiti praktične darove
Tradicionalni dar na kućnom grijanju je par peciva za toaletne papirne role. Korejci vjeruju da dužina valjaka podrazumijeva dugovječnost. Koreanci doista vole praktične darove, posebno one koji se mogu jesti.

5. Svaki dječji vrtić ima uniformu u određenoj boji, tako da djeca neće biti izgubljena u gomili tokom šetnje u gradu
I ovo mi slici na propagandu, samo sa druge strane...
500dolara i nije neka impresivna svota, kad znamo, da se na prosjecnu trudnicu na zapadu, utrosena sredstva mjere u desecima tisuca nečega...
To sa uniformama...kako se svi ostali nismo pogubili...
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
srculence7
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18138
Joined: 31 Mar 2016, 03:35
Location: iza zatvorenih vrata
Has thanked: 3742 times
Been thanked: 3692 times
Status: Offline

Re: Korejski poluotok

Post by srculence7 » 13 May 2018, 02:49

storm wrote: 12 May 2018, 20:54
I ovo mi slici na propagandu, samo sa druge strane...
500dolara i nije neka impresivna svota, kad znamo, da se na prosjecnu trudnicu na zapadu, utrosena sredstva mjere u desecima tisuca nečega...
To sa uniformama...kako se svi ostali nismo pogubili...
Oni nisu na zapadu :oo
A što se uniformi tiče, zna se zbog čega se to zagovara, razlog je naravno da se izbegne diskriminacija. Kod nas isto neke škole praktikuju, nosi i nastavno osoblje, drugi radnici u školi, a nije to ni loša ideja, jer osim pokušaja da se na taj način izbegnu razlike socijalnog statusa, možda se smanji i pritisak na roditelje, po pitanju da se moraju ispratiti modni trendovi, kako se u školi deca ne bi izdvajala iz društva, makar kada je garderoba u pitanju :)

A ne komentarišeš slobodno probanje hrane u supermarketima :hihi
Ne diraj me ako se ne razumeš u mene, pokvarićeš nešto.

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Korejski poluotok

Post by storm » 13 May 2018, 05:52

A ne znam....ja to ispracanje trendova u danasnje doba vidim kao neminovnost...zivimo u dobu interneta, djeca su in....mozes im ti odrediti onih par sati, ostatak dana neces ih sacuvati od toga ispracanja trendova....
Zagovaram individualnost...
Danas ovdje, cak bi te uniforme znacile samo dodatni trosak po dzep roditelja :oo
U to kusanje hrane u marketima, nekako ne vjerujem...sorry :D
Vjerojatno postoji neki partijski promo spot...koji me opet nece uvjeriti, da svi koreanci na cijelom teritoriju drzave imaju tu mogucnost...
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 16 times
Status: Offline

Re: Korejski poluotok

Post by Nice try » 13 May 2018, 08:39

srculence7 wrote: 13 May 2018, 02:49

Oni nisu na zapadu :oo
A što se uniformi tiče, zna se zbog čega se to zagovara, razlog je naravno da se izbegne diskriminacija. Kod nas isto neke škole praktikuju, nosi i nastavno osoblje, drugi radnici u školi, a nije to ni loša ideja, jer osim pokušaja da se na taj način izbegnu razlike socijalnog statusa, možda se smanji i pritisak na roditelje, po pitanju da se moraju ispratiti modni trendovi, kako se u školi deca ne bi izdvajala iz društva, makar kada je garderoba u pitanju :)

A ne komentarišeš slobodno probanje hrane u supermarketima :hihi
Ideja sa istim majicama za pojedine škole mi se sviđa.
Nedavno sam išla kao roditeljska pratnja na školsku ekskurziju i vidjela sam koliko bi to bilo dobro. Onako smo po cijeli dan samo očima tražili našu djecu po parkovima i igralištima. A, neke ekskurzije, koje smo sretali su imale jednobojne majice.
Slažem se da bi to u početku bio dodatni trošak, ali bi dugoročno bilo isplatnije od ovoga sada takmičenja po razredima među djecom.
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120358
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6953 times
Been thanked: 7873 times
Status: Online

Re: Korejski poluotok

Post by Krokodil Behko » 13 May 2018, 10:31

DIREKTOR SVJETSKOG PROGRAMA ZA HRANU PUN SE DOJMOVA VRATIO IZ SJEVERNE KOREJE 'Okreću novu stranicu u povijesti. To njihovo selo, to je impresivno!'


Image

Izvršni direktor Svjetskog programa za hranu (WFP) ocijenio je u subotu da Sjeverna Koreja okreće "novu stranicu" u svojoj povijesti, nakon što se optimističan vratio iz četverodnevnog posjeta toj zemlji tijekom kojeg se upoznao s njezinom poljoprivredom.

"Pun sam nade. Mislim da doista postoji želja da se ide naprijed", rekao je David Beasly za BBC, nakon posjeta Sjevernoj Koreji od 8. do 11. svibnja. "Dobije se dojam da okreću novu stranicu povijesti", dodao je.

Bivši guverner Južne Karoline proveo je dva dana u Pyongyangu i dva dana u ruralnom području i ističe da mu je bio odobren pristup "bez presedana". Ocijenio je da se glad povukla od 1990-ih, kada su od gladi umrle stotine tisuća ljudi, te da je prehrambena sigurnost bolja, unatoč slabom urodu.

"Najdojmljivije što sam vidio bilo je selo. Proljeće je, siju i nemaju mehanizaciju. Vidite goveda kako vuku kola, muškarce i žene na poljima", rekao je. "Jako je organizirano, svaki četvorni metar zemlje je obrađen, motikama i grabljama. Sade doslovno do ruba ceste, koristeći sav raspoloživi prostor."

Naglasio je ipak da su "nesumnjivo" glad i pothranjenost i dalje "problemi" u toj zemlji, u kojoj je samo "15 do 20 posto zemljišta obradivo". U ožujku 2017., izvješće UN-a procijenilo je da je 10,5 milijuna stanovnika Sjeverne Koreje (41 posto populacije) pothranjeno i da 18 milijuna (70 posto populacije) ovisi o javnoj raspodjeli žitarica i krumpira.

(jutarnji)
online

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 16 times
Status: Offline

Re: Korejski poluotok

Post by Nice try » 13 May 2018, 13:22

Ma, šta će uzgojiti radeći tako sve ručno, a Amerikanac oduševljen tom idilom :grana
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

User avatar
srculence7
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18138
Joined: 31 Mar 2016, 03:35
Location: iza zatvorenih vrata
Has thanked: 3742 times
Been thanked: 3692 times
Status: Offline

Re: Korejski poluotok

Post by srculence7 » 13 May 2018, 14:54

storm wrote: 13 May 2018, 05:52 A ne znam....ja to ispracanje trendova u danasnje doba vidim kao neminovnost...zivimo u dobu interneta, djeca su in....mozes im ti odrediti onih par sati, ostatak dana neces ih sacuvati od toga ispracanja trendova....
Zagovaram individualnost...
Danas ovdje, cak bi te uniforme znacile samo dodatni trosak po dzep roditelja :oo
U to kusanje hrane u marketima, nekako ne vjerujem...sorry :D
Vjerojatno postoji neki partijski promo spot...koji me opet nece uvjeriti, da svi koreanci na cijelom teritoriju drzave imaju tu mogucnost...
Stoji taj tehnološki razvoj koji treba ispratiti, ne možemo bez toga funkcionisati, bar ne mi, koji živimo na ovim prostorima :ok
Ali što se tiče masovnog praćenja modnih trendova kada je oblačenje u pitanju, ne slažem se da to podstiče neku autentičnost, opet imamo grupice pojedinaca koji liče jedni na druge, mada meni krpice i ne igraju neku ulogu, kada je razvitak individualnosti u pitanju, ima mnogo drugih metoda za njeno podsticanje, tako da ne vidim ni taj problem u nošenju uniforma u školi. A da budemo iskreni, nije ni neki izdatak, svaki dan isto, a mimo škole ti niko ne brani da nosiš šta želiš :cudi
Ne diraj me ako se ne razumeš u mene, pokvarićeš nešto.

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 96369
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 34345 times
Been thanked: 21074 times
Contact:
Status: Offline

Re: Korejski poluotok

Post by Rum » 23 May 2018, 13:59

Krokodil Behko wrote: 27 Apr 2018, 10:01 Kim Jong Un-ovo obezbjeđenje, na samitu dviju Koreja :plavi


Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚
Muškarac bi trebao biti naspram žene, kao što je to hridina naspram morskih valova. Čvrst, nesalomljiv i postojan!!!

User avatar
Muamer18
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1043
Joined: 30 Apr 2018, 18:58
Status: Offline

Re: Korejski poluotok

Post by Muamer18 » 23 May 2018, 19:19

Erdogan je sultan i to je pravi lider muslimana. Bakir je o njemu izjavio dosta lijepih rijeci i on je idealan lider muslimana. Turska se razvila pod njim.

Inace, Sjeverna Koreja je rijesila da ublazi retoriku te se sve vise najavljuje sastanak Kim Jong Una sa predsjednikom Trumpom. Ako se Sjeverna Koreja demokratizuje onda velike su sanse da se dvije Koreje ujedinu.

User avatar
srculence7
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18138
Joined: 31 Mar 2016, 03:35
Location: iza zatvorenih vrata
Has thanked: 3742 times
Been thanked: 3692 times
Status: Offline

Re: Korejski poluotok

Post by srculence7 » 23 May 2018, 19:25

I Kim Jong Un je idealan lider S.Koreje, tako njegov narod smatra :oo
Ne diraj me ako se ne razumeš u mene, pokvarićeš nešto.

Post Reply

Return to “Svijet”

Who is online

Users browsing this forum: Beni, bosnjakinja, Krokodil Behko, Nora Ibsenova and 19 guests