Kriteriji blagostanja: 10 društveno najnaprednijih zemalja

Dešavanja u svijetu

Moderators: Krokodil Behko, Duminjo

Merlin246
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 15942
Joined: 28 Aug 2018, 13:21
Been thanked: 3 times
Status: Offline

Re: BiH nazadovala na listi zemalja s najmoćnijim pasošima

Post by Merlin246 » 05 Oct 2019, 18:07

Femea wrote: 05 Oct 2019, 18:04
Merlin246 wrote: 05 Oct 2019, 18:02

Jesi to rekao Femei. 🤔
Nije :ooo
Je, ne izvlaci se i prihvati to. :D.

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 15 times
Status: Offline

Re: BiH nazadovala na listi zemalja s najmoćnijim pasošima

Post by Nice try » 05 Oct 2019, 18:48

rethna wrote: 05 Oct 2019, 17:54 Niste zar toliko naivni da ocekujete napredak :oo
Jah :hihi
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

User avatar
damir5
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 25962
Joined: 20 Mar 2016, 21:04
Location: bosanski forum
Mood:
Been thanked: 1 time
Contact:
Status: Offline

Re: BiH nazadovala na listi zemalja s najmoćnijim pasošima

Post by damir5 » 05 Oct 2019, 19:19

Kako glupa rang lista, dva prva mjesta, tri druga, tri treca :ccc
Me? Wrong? Never! Image

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: BiH nazadovala na listi zemalja s najmoćnijim pasošima

Post by Konsultant » 05 Oct 2019, 19:21

Isti broj zemalja dje mos uniC.

User avatar
Sheval
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 17562
Joined: 02 Mar 2012, 21:53
Has thanked: 344 times
Been thanked: 882 times
Status: Offline

Re: Kriteriji blagostanja: 10 društveno najnaprednijih zemalja

Post by Sheval » 06 Oct 2019, 01:26

Malo cudna tabela...ali eto.
I ne treba gledati samo najnizu satnicu...jer kad raste najniza, lancano rastu sve ostale.
U zadnjih godinu dana, cetvrto povecanje satnica u NO.
Jos uvijek mi sve ovo nestvarno izgleda...

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Kriteriji blagostanja: 10 društveno najnaprednijih zemalja

Post by Mutevelija » 06 Oct 2019, 01:29

I u nas u BiH firma gdje sam radio 2016 za 2,5 KM sad rade radnici za 3 KM , ehe radis 10 sati 5 maraka vise bajo moj.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Sheval
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 17562
Joined: 02 Mar 2012, 21:53
Has thanked: 344 times
Been thanked: 882 times
Status: Offline

Re: Kriteriji blagostanja: 10 društveno najnaprednijih zemalja

Post by Sheval » 06 Oct 2019, 01:34

Sve ja to znam...i grohotom se smijem nasoj dijaspori koja veli da se u BiH moze,samo ljudi nece da rade:)

User avatar
Sheval
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 17562
Joined: 02 Mar 2012, 21:53
Has thanked: 344 times
Been thanked: 882 times
Status: Offline

Re: Kriteriji blagostanja: 10 društveno najnaprednijih zemalja

Post by Sheval » 06 Oct 2019, 01:35

Ne znam, slagacu mozda...mislim da je u Norveskoj, minimalna satnica oko 30 KM.
Ako neko nadje pravi podatak, neka postavi...tako nekako je, mislim...

User avatar
Veca
Uvijek slobodna!
Uvijek slobodna!
Posts: 26333
Joined: 08 Dec 2012, 19:16
Location: Sikirevci! ---- Dijasporo, od pomoći su potrebna samo finansijska sredstva!
Has thanked: 14218 times
Been thanked: 3768 times
Status: Offline

Re: Kriteriji blagostanja: 10 društveno najnaprednijih zemalja

Post by Veca » 06 Oct 2019, 09:15

Zena koja ima kcer, sjedi na stolici-zena koja ima sinove naslanja se na zid.

User avatar
Veca
Uvijek slobodna!
Uvijek slobodna!
Posts: 26333
Joined: 08 Dec 2012, 19:16
Location: Sikirevci! ---- Dijasporo, od pomoći su potrebna samo finansijska sredstva!
Has thanked: 14218 times
Been thanked: 3768 times
Status: Offline

Re: Kriteriji blagostanja: 10 društveno najnaprednijih zemalja

Post by Veca » 06 Oct 2019, 09:34

...na kraju ovog priloga, pitanja zaposlenih su jako interesantna! ...odgovor je uglavnom, pitajte advokata! ...a minimalna satnica je uvedena tek 2015-te, onda mozes zamisliti kako je prije bilo! ...i ja kad nesto negativno kazem, namah skoce na me :roll ...sto se tice minimalne plate, ova drzava treba da se stidi! :djed



...i bila sam u pravu, u Francuskoj je minimalna satnica visa!
Zena koja ima kcer, sjedi na stolici-zena koja ima sinove naslanja se na zid.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120136
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6879 times
Been thanked: 7758 times
Status: Online

Re: Kriteriji blagostanja: 10 društveno najnaprednijih zemalja

Post by Krokodil Behko » 24 May 2021, 18:19

Ovo je popis najbogatijih nacija na svijetu prema BDP-u po glavi stanovnika...


Image

Iako ekonomska mjerenja BDP-a ili BDP-a po stanovniku ne prikazuju direktno život ili dobrobit ljudi, one su važan parametar za mjerenje širih trendova i primjene u dubljim analizama prilikom donošenja odluka o ulaganju, prenosi "Nasdaq".

Lista pet najbogatijih država na osnovu BDP-a po stanovniku:


Luksemburg

BDP po stanovniku: 131.781,72 američkih dolara

BDP: 84,07 milijardi dolara

Luksemburg je mala zemlja bez izlaza na more, okružena Njemačkom, Francuskom i Belgijom. Danas se Luksemburg svrstava među najvažnija finansijska središta na svijetu, iako je do početka 20. vijeka njegova ekonomija bila povezana s industrijom čelika. Luksemburg je pedesetih godina uz velike napore započeo diverzifikaciju svoje male ekonomije i udaljavanje od ovisnosti o čeliku.

Danas oko 88 posto bogatstva Luksemburga potječe iz uslužnog sektora, uključujući gotovo trećinu u finansijskim uslugama. Što se tiče uvoza i izvoza, trgovina unutar Evropske unije (EU) čini 84 posto izvoza Luksemburga, dok 88 posto uvoza dolazi sa strane evropskog bloka. Luksemburg je trenutno 66. najveća ekonomska sila na svijetu.

Švicarska

BDP po stanovniku: 94.696,13 dolara



BDP: 824,74 milijarde dolara

Švicarska je 18. ekonomska svjetska sila mjereno kroz BDP, ali na drugom mjestu kada se gleda BDP po glavi stanovnika. Usluge su dominantan sektor i u švicarskoj ekonomiji, s udjelom od približno 74 posto. Njena industrija doprinosi 25 posto, a manje od jednog procenta dolazi iz poljoprivrednog sektora. EU je glavni trgovinski partner Švicarske: oko 78 posto švicarskog uvoza dolazi iz EU, dok je 43 posto švicarskog izvoza namijenjeno zemljama EU.

Ova zemlja ima jedinstvenu poziciju u industriji luksuznih satova. Švicarska je, također, jedan od najvećih investitora za istraživanje i razvoj, gdje godišnje ulaže oko tri posto svog BDP-a. Očekuje se da će ekonomija ove države porasti za 3,5 posto 2021. godine, a predviđa se da će do 2023. godine zabilježiti prihod veći od 100.000 američkih dolara po glavi stanovnika.

Irska

BDP po stanovniku: 94.555,79 dolara

BDP: 476,66 milijardi dolara

Iza Švicarske, na trećem mjestu je Irska, mala i visoko globalizovana ekonomija. Irska je trenutno 29. najveća ekomomska sila u pogledu nominalnog BDP-a. Ocjena ekomomske slobode Irske iznosi 81,4, što čini njenu ekonomiju petom najslobodnijom po ovom indeksu u 2021. godini. Karakteristike njenog poreznog režima, poput 12,5 posto korporativnog oporezivanja, 25 posto poreza na istraživanje i razvoj, porezni ugovori sa 72 države, čine, između ostalog, Irsku poželjnom lokacijom za investiranje.

Irska je poznata po tome što je domaćin najvećim tehnološkim kompanijama, a dodana vrijednost u IT je presudno važna za irske ekonomske performanse, zbog čega je dobro pozicionirana da postane svjetski lider u novim tehnologijama, poput interneta stvari (IoT), obrade velike količine podataka (big data), zdravstvenih inovacija, energetske efikasnosti.

Norveška



BDP po stanovniku: 81.995,39 dolara

BDP: 444,52 milijarde dolara

Norveška se nalazi u sjevernoj Evropi i trenutno je 31. najveća ekonomska sila u pogledu nominalnog BDP-a, i ubraja se među važne dobavljače nafte i gasa. Ona je treći najveći izvoznik prirodnog gasa na svijetu, iza Rusije i Katara. Oko 20-25 posto potražnje za gasom u EU snabdijeva samo Norveška.

Kombinacija prirodnih resursa, kvalifikovane radne snage i usvajanja moderne tehnologije pomogla je Norveškoj da postigne sadašnji prosperitet. Norveška je već nekoliko godina među tri vodeće zemlje po indeksu humanog razvoja (HDI). MMF predviđa rast ove ekonomije za novih 3,9 posto u 2021. godini, prenosi Biznis.rs.

Sjedinjene Američke Države

BDP po stanovniku: 68.308,97 dolara

BDP: 22.670 milijardi dolara

Sjedinjene Američke Države, kao najveća ekonomija na svijetu, zauzimaju peto mjesto po BDP-u po stanovniku. Američka ekonomija doprinosi 24,25 posto globalnom BDP-u. Ova zemlja je najbolji primjer „mješovite ekonomije“, gdje i privatni sektor i vlada igraju jednako važne uloge. Potrošnja je presudna komponenta američke ekonomije i popularan način za mjerenje ekonomske snage, jer ona iznosi dvije trećine nacionalnog BDP-a. Pored potrošnje, proizvodnja je veoma važan dio njene ekonomije.

Danska, Island, Singapur, Australija i Katar zaokružuju prvih deset država na ovoj specifičnoj listi. Razlika između najbogatije i najsiromašnije nacije iznosi 497 puta na osnovu podataka iz tekuće godine.
online

Post Reply

Return to “Svijet”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 15 guests