HVO

Poznate ličnosti, ratovi, važni događaji

Moderator: Krokodil Behko

Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Reactions: 2474
Status: Offline

Re: HVO

Post by Krokodil Behko » 14 Jun 2018, 10:17

:sok :sok :sok

HVO je imao 196.580 pripadnika, objavljeno je u registru branitelja Federalnog ministarstva za pitanja branitelja i invalida domovinskog rata.

Image

Prema tim podacima u Hercegovačko-neretvanskoj županiji bilo je 52.852 pripadnika HVO-a, u Zapadno-hercegovačkoj 26.408, u Hercegbosanskoj 17.991, u Srednjobosanskoj 53.139, u Posavskoj 18.965, u Zeničko-dobojskoj 18.434, u Tuzlanskoj 3.437, u Kantonu Sarajevo 2.563, u Unsko-sanskoj 2.790 a u Bosansko-podrinjskoj samo 1 pripadnik. U registru se ne navode imena i prezimena branitelja, već samo zbirni podaci po gradovima i županijama.

Po vremenu provedenom u uniformi, najviše je onih koji su bili u HVO-u samo godinu dana - 89.635 (45,6%), do dvije godine u HVO je provelo 16.556 (8,4%), do tri godine 15,822 (8,1%), do četiri godine 22,602 (11,5), a preko četiri godine u HVO-u je provelo 51.965 ljudi (26,4%).

Osobnu invalidninu prima 17.536 pripadnika HVO-a, obiteljsku 4.141, novčane naknade za nositelje najvećih ratnih priznanja 2.331, redovna mjesečna primanja ima 21.763 a jednokratnu pomoć 1.083 pripadnika HVO-a Naime, federalno Ministarstvo za boračka pitanja, realizirajući zaključke usvojene na sjednici Zastupničkog doma FBiH od 23. maja, u jedan od članova Zakona o pravima razvojačenih branitelja i članova njihovih obitelji ugradilo je i javnu objavu Registra boraca.

Kako je rekao Salko Bukvarević, resorni ministar, kao realizaciju drugog zaključka, u zakonu su definirali pravo na borački dodatak za razvojačene branitelje od 57 godina i više koji će se financirati s federalne razine. Vlada FBiH ima zadatak da do 23. lipnja Prijedlog zakona o pravima razvojačenih branitelja uputi u Zastupnički dom Parlamenta FBiH. ''Mi smo u član zakona ugradili javnu objavu Registra. Jednim članom smo definirali da će Federalno ministarstvo za pitanja boraca, nakon uspostave javnog Registra na svojoj web stranici objaviti Registar, ali kada bude usvojen, i stupi na snagu Zakon o pravima razvojačenih branitelja. Definirali smo i pravo na borački dodatak i to za borce od 57 godina s tri godine sudjelovanja u oružanim snagama, koji nemaju nikakvih primanja.

Dodatak se odnosi i na borce sa 60 godina i više s godinom sudjelovanja u oružanim snagama, a tu su i borci sa 65 godina i više. Za njih nismo stavljali nikakav uvjet, što se tiče dužine sudjelovanja u oružanim snagama'', rekao je Bukvarević. Pojašnjava da se radi boračkom dodatku koji će se financirati s federalne razine.

''Također smo jednim članom zakona predvidjeli da županije, s obzirom na to da je ovo podijeljena nadležnost, svojim odlukama definiraju pravo na borački dodatak za borce koji imaju manje od 57 godina. Mi možemo financijski osigurati ove od 57 godina i više. Preporučili smo, predvidjeli, da svaka županija razmotri mogućnost boračkog dodatka za borce koji su oboljeli ili nisu u stanju da privređuju za svoju obitelj. Mi ćemo predložiti da donesu odluku da u skladu sa svojim mogućnostima i oni osiguraju određen broj razvojačenih branitelja koji su u stanju potrebe, a koji su mlađi od 57 godina'', rekao je Faktoru Bukvarević.

(SB)

Znači u ZDK i SBK 80.000+ vojske, bolje naoružane od ARBiH, pa tako da kad sljedeći put neko pođe reći kako ih je bilo malo, a Armija napala goloruki narod, nek pročita i ovaj tekst.

Inače, gotovanluk na kvadrat. Očito je hrvatski dio FBiH spao na prosjački štap, pa da im je da se ufate državne sise, po bilo kom osnovu. Ništa čudno za škutoriju.
2
1 Image 1 Image

lejlamo
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Reactions: 781

Post by lejlamo » 14 Jun 2018, 11:53

ja ercegovaca što su borbeni.
1
1 Image
Volim što sam Ero...s kamena i drače..Ko poskok što skače...

storm
Urednik foruma
Urednik foruma
Reactions: 4813

Post by storm » 14 Jun 2018, 12:08

Blago receno bezobrazluk...
Prvo se boris, da poderes neku drzavu, da u ime neke druge drzave, odvojis teritorij, agresijom, protjerivanjem, pobojima....onda se nonsalantno prikacis na sisu onoj koju si htio razvaliti :D
Ili sam ja lud, pa je samo meni to apsurd...
Zašto ih hrvatska ne placa?
Kao priznanje greske u politici spram BIH...isto srbija neka plaća vrs carapane...
1
1 Image
Najbolje dane, proveo sam noću...

lejlamo
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo

Post by lejlamo » 14 Jun 2018, 12:44

:bua branitelji. jarrane.

koga su branili i od koga?
a izdvajamo svoj novac za te krvnike koji su mi uništili djetinjstvo.
2
1 Image 1 Image

Hannibal
Forumaš godine
Forumaš godine
Reactions: 3070

Post by Hannibal » 14 Jun 2018, 12:47

ja zato ne placam pores
0
svjetlost

lejlamo
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo

Post by lejlamo » 14 Jun 2018, 13:51

Image
grad čapljina ima oko 5/ 6 tisuća stanovnika, općina možda oko 20 tisuća..
A bojovnika preko 10 tisuća.veri inčrsting.
'Nači svako od nas imao je svoga privatnog progonitelja i dželata...golemo.
0

Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Reactions: 2474

Post by Krokodil Behko » 14 Jun 2018, 16:34

lejlamo wrote:
14 Jun 2018, 13:51
Image
grad čapljina ima oko 5/ 6 tisuća stanovnika, općina možda oko 20 tisuća..
A bojovnika preko 10 tisuća.veri inčrsting.
'Nači svako od nas imao je svoga privatnog progonitelja i dželata...golemo.

To je sve prenapumpano, jer im je takav mentalitet: otmi, ukradi, opljačkaj, ucjenjuj, laži i samo laži kad god stigneš, a obavezno reci da si pronositelj europskih vrijednosti.

U pravu je bivši ministar Helez, kad ih je potkresao i to opet treba uraditi.
Treba taj status brisati i smanjivati do nekih 60.000, a kome se ne sviđa nek traži penziju od Hrvatske, svakako su se za nju i borili.

Imajući u vidu ovih 200.000 havajaca, nije nikakvo čudo što je na spisku ARBiH 300.000 ljudi, mada je objektivno oko 250.000, skupa sa pripadnicima MUP-a, CZ, itd.
0

Pasaga
Hadžija
Hadžija
Reactions: 986

Post by Pasaga » 14 Jun 2018, 17:02

Tesko mi je.opet sjecati se tih (ne)vrememena....
Od ovog pobrojanog,haman polovina su bili Bosnjaci/Bosanci ,Hercegovci....
To je bila jedna dobro uigrana ekipa,sa mozgom u ZG,obucena prvenstveno za pljacku.
Maheri su za nanjeti covjeku zlo....Cetnici-....
su male mace .....

Toliko,neda mi se vise o tim gnjdama od ljudi..... :puca :puca
0
"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Reactions: 3565

Post by Nice try » 14 Jun 2018, 17:23

Pasaga wrote:
14 Jun 2018, 17:02
Tesko mi je.opet sjecati se tih (ne)vrememena....
Od ovog pobrojanog,haman polovina su bili Bosnjaci/Bosanci ,Hercegovci....
To je bila jedna dobro uigrana ekipa,sa mozgom u ZG,obucena prvenstveno za pljacku.
Maheri su za nanjeti covjeku zlo....Cetnici-....
su male mace .....

Toliko,neda mi se vise o tim gnjdama od ljudi..... :puca :puca
Da, velika većina Bošnjaka, ali zaboravljamo da su većinom morali biti.
Nikakva druga vojska nije bila tu, a morali su biti mobilizovani. Rijetki su se krili ili bježali da se priključe Armiji, a tada su im porodice bile u opasnosti.
0
Give me something to believe in cause I don't believe in you anymore

Veca
...još uvijek slobodna!
...još uvijek slobodna!
Reactions: 661
Location: Sikirevci! ---- Dijasporo, od pomoći su potrebna samo finansijska sredstva!

Post by Veca » 15 Jun 2018, 22:41

storm wrote:
14 Jun 2018, 12:08
Blago receno bezobrazluk...
Prvo se boris, da poderes neku drzavu, da u ime neke druge drzave, odvojis teritorij, agresijom, protjerivanjem, pobojima....onda se nonsalantno prikacis na sisu onoj koju si htio razvaliti :D
Ili sam ja lud, pa je samo meni to apsurd...
Zašto ih hrvatska ne placa?
Kao priznanje greske u politici spram BIH...isto srbija neka plaća vrs carapane...

...otkud znas da ne kupe pare, i tamo i 'vamo?

...moj zet ima peMziju iz 'rvatske nezavisne, zaradio na Orasju, od pocetka do kraja je bio
1
1 Image
"Ljudi su nepravedni, izigravaju naše povjerenje i ostavljaju nas kad nam je teško, potrebni smo im samo neoštećeni i jaki."

Veca
...još uvijek slobodna!
...još uvijek slobodna!
Reactions: 661
Location: Sikirevci! ---- Dijasporo, od pomoći su potrebna samo finansijska sredstva!

Post by Veca » 15 Jun 2018, 22:43

...ja bih najvolila da se svetri vojske udruze, da napokon bidnemo, je'na obrambena vojska! :zubi
0
"Ljudi su nepravedni, izigravaju naše povjerenje i ostavljaju nas kad nam je teško, potrebni smo im samo neoštećeni i jaki."

gaga
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Reactions: 224

Post by gaga » 15 Jun 2018, 23:07

Veca wrote:
15 Jun 2018, 22:43
...ja bih najvolila da se svetri vojske udruze, da napokon bidnemo, je'na obrambena vojska! :zubi
Cuo sam da si im pravila sutliju i pitu,poslije su dali skracenicu HVO-Hrabra Vecina Obrana. :ha
1
1 Image
Pametni uce i od budala, budale ni od pametnih

Melek
Inventar foruma
Inventar foruma
Reactions: 1130

Post by Melek » 16 Jun 2018, 06:55

"...a u Bosansko-podrinjskoj samo 1 pripadnik..."

Pa taj Podrinjac je nevjerovatan :ccc
3
3 Image
Homogenizovan, formalizovan i zdonzovan sa strane, sa specijalnim katalizatorom.

Post Reply

Return to “Historija”