Da li na bosanskim planinama postoje drevne halke? FOTO

Poznate ličnosti, ratovi, važni događaji

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102580
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2951 times
Been thanked: 3054 times
Status: Offline

Re: Da li na bosanskim planinama postoje drevne halke? FOTO

Post by Chloe » 27 Mar 2016, 23:09

harlekin wrote:men to logicnije zvuci da su pravili te alke za neke druge svrhe,vucaranje ili vezanje tereta nekog a ne broda,
mozda ljudi drva izvlacili a mi kontamo oni plove brodom po sumi :kafa
Kao one naše u Poljicu. Pretpostavka je da su vukli drva ili neke rude ... :cudi
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
DocSportello
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1388
Joined: 16 Feb 2016, 13:33
Location: Na balkonu, chuchim na drvima, hvatam konin wifi :D
Has thanked: 326 times
Been thanked: 183 times
Status: Offline

Re: Da li na bosanskim planinama postoje drevne halke? FOTO

Post by DocSportello » 28 Mar 2016, 14:18

Zenicko visocka kotlina je bila pod vodom birvaktile, to i laik moze skontat jer kad god idem na macije oci (spilje na putu za smetove, iznad kamenoloma) tacno se vidi da su bile pod vodom i kako su se stvrdnuli sedimenti usljed djelovanja kisika.
Ustvari citav kanjon kamenoloma, prema babinu je nastao probijanjem vode.
Na brdu iznad kp doma ima halka, a gore malo dalje kamene kugle.
One iste kamene kugle za koje svemirko debil tvrdi da su neki energetski portali.
Birvaktile su ljudi na tim barkama te kugle koristili kao sidra, konopcima i lijanama opletu okolo kugle i to se koristilo kao sidro.
“The reason I talk to myself is because I’m the only one whose answers I accept.”
― George Carlin

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120151
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7767 times
Status: Offline

Re: Da li na bosanskim planinama postoje drevne halke? FOTO

Post by Krokodil Behko » 28 Mar 2016, 16:16

To niko ne spori, da su vodostaji bili znatno visočiji, nego diskutujemo u kom periodu je to bilo.
Ako je to period stariji od 2500-4000 godina, teško da bi moglo biti istinito, pa čak i da su bile od bronze, a ne od željeza. Nema arheoloških tragova o narodima koji bi to mogli uraditi. istina, ima grnčarije iz neolitskog perioda, u Kaknju, s tim da nije ista stvar uzeti malo gline, pa je ispeći, kao kad se metal topi i od njega nešto pravi.
online

User avatar
Nole
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10065
Joined: 04 Sep 2015, 15:20
Status: Offline

Re: Da li na bosanskim planinama postoje drevne halke? FOTO

Post by Nole » 28 Mar 2016, 16:20

Julia-Klara wrote:ja sam bila riba u Panonskom moru, ili sirena :hihi
'ta ce halke
a ja kit :pusi :plavi

mehaning
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2458
Joined: 03 Jan 2016, 19:54
Status: Offline

Re: Da li na bosanskim planinama postoje drevne halke? FOTO

Post by mehaning » 28 Mar 2016, 16:22

Nole wrote:
Julia-Klara wrote:ja sam bila riba u Panonskom moru, ili sirena :hihi
'ta ce halke
a ja kit :pusi :plavi
Glavna kita panonskoga mora... :valja

User avatar
Nole
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10065
Joined: 04 Sep 2015, 15:20
Status: Offline

Re: Da li na bosanskim planinama postoje drevne halke? FOTO

Post by Nole » 28 Mar 2016, 16:24

mehaning wrote:
Nole wrote:
Julia-Klara wrote:ja sam bila riba u Panonskom moru, ili sirena :hihi
'ta ce halke
a ja kit :pusi :plavi
Glavna kita panonskoga mora... :valja
budalo :plavi :plavi :plavi :plavi

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Da li na bosanskim planinama postoje drevne halke? FOTO

Post by Bla » 28 Mar 2016, 21:18

Nekom je i jučer drevno, pa se može reći da nekima postoje, a nekima ne postoje.
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120151
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7767 times
Status: Offline

Re: Da li na bosanskim planinama postoje drevne halke? FOTO

Post by Krokodil Behko » 29 Mar 2016, 23:27

Semir Osmanagić tvrdi da je otkrio najveću kamenu kuglu u Evropi (FOTO)

Image

Početkom marta 2016. započelo je iskopavanje kamene kugle u selu Podubravlje, na periferiji zavidovićke općine. Nakon desetak dana kopanja, postalo je jasno da je riječ o megalitnim dimenzijama kugle, navodi Osmanagić

"Tog 19. marta smo izmjerili otkopani dio, koji je bio nešto manji nego polovina obima kamene kugle. Rezultat: 3,80 metara. Obim je najvjerovatnije između osam i devet metara a za određivanje mase potrebno je odrediti i gustoću. Za to nam treba analiza materijala koji su prisutni u kugli. Ono što je bilo očigledno je smeđe-crvena boja kugle, odnosno visoka koncentracija željeza. Ako pretpostavimo da je gustoća između gustoće krečnjaka (2,2 kg/k.cm.) i željeza (7,8), ona bi mogla iznositi oko 5 kg/k.cm.

U tom slučaju imamo dvije preliminarne vrijednosti za radijus i gustoću i možemo izračunati masu. Ona iznosi više od 30 tona!

U Europi, u ovom momentu, nema masivnije (“teže”) kamene kugle od upravo iskopane kugle u Podubravlju, napisao je istraživač Semir Osmanagić na sajtu piramidasunca.ba.

"Fenomen prahistorijskih kamenih kugli istražujem već petnaestak godina. Nekoliko puta sam posjetio nalazišta na jugu Kostarike, u zapadnom Meksiku, na Uskršnjem Otoku, Turskoj, otoku Isla del Cano u Pacifiku, Tunisu, Kanarskim otocima. Prisutne su i na Antarktiku, Novom Zelandu, Rusiji, Egiptu, SAD, Argentini. Na Balkanu sam pisao o kamenim kuglama iz sjeverne Albanije, Dalmatinske Zagore, zapadne Srbije i Sandžaka", navodi Osmanagić.
online

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 95678
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 33899 times
Been thanked: 20673 times
Contact:
Status: Offline

Re: Da li na bosanskim planinama postoje drevne halke? FOTO

Post by Rum » 06 Oct 2018, 18:46

RIJEŠENA HILJADUGODIŠNJA TAJNA

U noći istraživača održanoj 28.09.2018., na zatvorenoj sjednici, predstavljeno je izuzetno arheološko otkriće.

Svi smo slušali o (h)alkama u brdima oko Zenice. Spominjale su se (h)alke na Klopačkoj stijeni i na stijeni iznad sela Lađice (Gornje Klopče).
Nikada ih niko nije vidjeo niti fotografisao. Mnogi su kao vidjeli, ali, nisu znali istraživače odvesti do njih.

Korištenjem najnovije tehnologije pretraživanja terena iz satelita, korištenjem lidara (ladara), pronađene su dvije (h)alke, ali je pronađen i okamenjen brod u koritu rijeke Bosne.

Prva procjena govori, da je okamina broda stara min. 5 miliona godina. Uzet je uzorak okamine broda i saznalo se, da je kameni zid debljine do 15 cm, a da se unutar okamine nalaze očuvani ostaci drveta, za koje botanika ne zna. Vjerovatno neko praistorijsko drvo.

Okamina, kamena obloga broda je po sastavu skoro 100% kalcijumkarbonat (CaCO3).

Dalja istraživanja idu u poravcu odgonetanja stanovništva, koje je nastanjivalo zenički kraj. Dosadašnja saznanja, govore, da su se prvi ljudi u zeničkom kraju naselili prije 250.000 godina.

Vođa ovog projekta smatra, da su prvi stanovnici zeničkog kraja bili na nadmorskoj visini iznad 610 m/m, pa će iustraživanje usmjeriti na sela, koja se nalaze iznad te nadmorske visine.

Ostale informacije, nisam siguran, da bih smjeo iznositi u javnost!
Image


Image

Image
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120151
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7767 times
Status: Offline

Re: Da li na bosanskim planinama postoje drevne halke? FOTO

Post by Krokodil Behko » 06 Oct 2018, 18:57

Prva procjena govori, da je okamina broda stara min. 5 miliona godina

Malo mi to prenategnuto.
Neandertalci su tu bili tek prije oko 250.000 godina, a prije njih nije bio niko, koliko je meni poznato.
online

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Da li na bosanskim planinama postoje drevne halke? FOTO

Post by Bla » 06 Oct 2018, 20:51

šta pet miliona
brod je star barem pet milijardi godina
a pola milijarde godina poslije, nastala je Zemlja
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

Rakyat
Na probnom
Na probnom
Posts: 1
Joined: 09 Dec 2019, 10:06
Status: Offline

Re: Da li na bosanskim planinama postoje drevne halke? FOTO

Post by Rakyat » 09 Dec 2019, 11:18

ne mogu da shvatim da ljudi danas uopste pominju te milione godina....imate klip od coeka koji pokazuje dje se nalazi atlantida i to je takvo poklapanje u pitanju da ne postoji sumnja da je to atlantida
https://www.youtube.com/embed/oDoM4BmoDQM

Gledajuci ovo da je trebalo da bude vodena povrsina na 400 i vise nadmorske visine... dolazimo do zakljucka da su stvarno mogle luke da se nalaze na tim visinama.... i to sve ne starije od bosanskih piramida.... potop koji se desio je definitivno preoblikovao lice zemlje(kopna) i stvari ili gradjevine koje bi tako nesto prezivljele bi morale da se nalaze u specificnoj sredini i uslovima da ne bi nestale sa lica zemlje...zbog naravno blata i sedimenata koje bi ta poplava nanijela.....onda isto tako imamo neke nevjerovatne stvari koje automacki opovrgavaju milione godina potrebne za stvaranje fosila to jest potrebne za proces fosilizacije...
https://www.youtube.com/embed/iu-jFXlhDyk
tako da sve ovo sto nas uce u skoli se desilo mnogo blize nama nego sto se to predstavlja...samim tim i bliblija kur'an kao i mnoge druge svete knjige pocinju da djeluju kao istoriske knjige potkovane cinjenicama i dokazima koje ne mozemo opovrgnuti...
u svakom slucaju ove alke (Halke) su definitivno postojale ali su i definitivno skinute(velika vecina)...evo vam nesto sto sam nasao


Prilog 1: U POTRAZI ZA ALKAMA (Autor Priloga: Jovo Jovanović) ----- http://www.alternativnahistorija.com/AH8.htm#Prilog%201

NAPOMENA: Ako vas ne prebaci direktno na naslov koji sam ispisao prije adresse onda podjite na vrh stranice i nadjite ga u sadrzaju

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Da li na bosanskim planinama postoje drevne halke? FOTO

Post by Bla » 12 Dec 2019, 10:45

da da, čovječanstvo je bilo napredno a onda je izmišljen Internet, u međuvremenu je potopljena Atlantida, pa je naišla epidemija zaglupljivanja dok se nisu srozali do pećina.
Pa je onda čovječanstvo opet napredovalo do pojave Interneta. Sada opet zaglupljuje dok ne završi u pećini. :mmm
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
mentalist
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3948
Joined: 20 Mar 2013, 19:32
Has thanked: 5 times
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Da li na bosanskim planinama postoje drevne halke? FOTO

Post by mentalist » 12 Dec 2019, 10:47

to ti misliš ... a zašto se onda određeni tekstovi/videi na yt guraju, a određeni zabranjuju?

evo najnovijeg videa o alkama i ostalim stvarima

čovjek sigurno nije glup, a i ne mora sve bit točno što kaže ...

mishic
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 609
Joined: 10 Aug 2023, 11:25
Has thanked: 9 times
Been thanked: 141 times
Status: Offline

Re: Da li na bosanskim planinama postoje drevne halke? FOTO

Post by mishic » 21 Aug 2023, 17:09

"Ekspedicija u oktobru 2002. godine posjećuje Kozicu i na navedenoj lokaciji nalazi horizontalnu kamenu halku, promjera oko 4 m, koja se smatra ležištem prave halke. Ekspedicija je organizovana na osnovu tvrdnje da je 1970 – tih godina tu postojala halka, ali na veliko iznenađenje svih učesnika halka nije pronađena."

Toponim na brdu Kozica na Vlašiću i danas se naziva Halka. To mjesto kao vrh (špic) na dosta kamenitoj Kozici svi poznaju isključivo pod tim imenom a uz njega sačuvala se i usmena predaja koju sam lično slušao od svoje nene /očeve majke/. Oni su tamo imali privatne posjede zemlje a sam lokalitet je dio pašnjaka.
Kozica je inače jako kamenita a razlog je požar nakon koga je plitka zemlja velikim dijelom sprana sa kamenite podloge. Veliki požar je vezan za period WW2 i sjećam se bezbroj nedogorijelih stabala koja su ležala po Kozici a danas ih više nema jer su istruhla.

Halke u nižim dijelovima /Han-Bila, Travnik i dr./ na znatno nižoj su nadmorskoj visini ( Vlašić je 1933 metra n/v (Paljenik), Kozica koju desetinu metara razlike a ostali pobrojani lokaliteti su na 5-6 stotina metara nadmorske visine. Dakle nikako ne mogu služiti istoj svrsi.

User avatar
Zizi
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 24050
Joined: 09 Nov 2019, 18:32
Has thanked: 6146 times
Been thanked: 5409 times
Status: Offline

Re: Da li na bosanskim planinama postoje drevne halke? FOTO

Post by Zizi » 21 Aug 2023, 23:50

Ja sam vidjela metalnu halku prije desetak godina na Bjelašnici.
Bila je ogromna, i zaista je čudna pozicija na kojoj je postavljena, visoko na stijenama, ne može joj se ni prići, samo smo je gladali iz podnožja.

Post Reply

Return to “Historija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 16 guests