HVO

Poznate ličnosti, ratovi, važni događaji

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120161
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7769 times
Status: Online

Re: HVO

Post by Krokodil Behko » 03 Jan 2017, 19:13

IKO STANIĆ, PREDRATNI LIDER HRVATA IZ POSAVINE: "Tuđman je rekao u Orašju; 'Vi ste me slušali i zato ste se obranili, oni u Posavini nisu i zato su tako prošli"

Image
Iko Stanić, predratni lider HDZ-a u Derventi i član čelništva HDZ BiH, ovih je dana u Zagrebu promovirao svoju knjigu "Bosanska Posavina, od hrvatskih kotara do humanog preseljenja".

Posebno mjesto u knjizi zauzima Stanićeva analiza okolnosti i razloga zbog kojih je došlo do pada Bosanske Posavine u ruke srpskog agresora u ljeto 1992. godine.

Stanić kaže da je na tragediju Hrvata Posavine i njihov egzodus utjecalo više faktora, unutarnjih i vanjskih. No, najvažnijim događajem iz perioda prije pada Posavine on smatra dogovor Mate Bobana i Radovana Karadžića u Grazu u aprilu 1992. godine kada je postignut dogovor o razgraničenju Srba i Hrvata u BiH.

Međutim, smatra Stanić, čelništvo posavskih Hrvata pod utjecajem nekih struktura iz Slavonskog Broda nisu poštivali taj sporazum i nastavili su voditi borbu za "unitarnu BiH pod utjecajem iz Sarajeva". Vojnički su presijekli koridor kroz Posavinu i isprovocirali žestoku vojnu reakciju Srba. Hrvatska vlast im nije željela priteći u pomoć jer se nisu držali dogovora Karadžić-Boban, objasnio je Stanić.

"Pokojni predsjednik Franju Tuđman je tijekom posjete Orašju 1998. godine rekao; "Vi ste slušali i zato ste se obranili, oni iz Posavine me nisu slušali i zato su doživjeli etničko čišćenje".

Stanić kaže da je HVO Orašja stvarno vodio "probosansku, unitarnu politiku", ali su to krili od Zagreba da bi dobivali pomoć tijekom rata.

Na pitanje kako je Alija Izetbegović gledao na prisustvo Hrvatske vojske u Posavini, Stanić je odgovorio da mu je Izetbegović rekao da "podržava prisustvo HV u Posavini, ali ne i u Zapadnoj Hercegovini".

(SB)
online

User avatar
dr laganini
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9234
Joined: 28 Jun 2016, 15:51
Status: Offline

Re: HVO

Post by dr laganini » 03 Jan 2017, 20:30

..je reka im boban da neće pripast hr dijelu i zbog toga što se oni nisu pristali bit pod srbima tudjman ih nije obranio :haha :haha ubime ova logika..

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2420 times
Status: Offline

Re: HVO

Post by Melek » 03 Jan 2017, 20:33

A sta vi mislite, da li je boban stvarno odapeo u nevrijeme ili ga je izolovao lobi? I zbog cega, ako je?
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
dr laganini
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9234
Joined: 28 Jun 2016, 15:51
Status: Offline

Re: HVO

Post by dr laganini » 03 Jan 2017, 20:34

..ali pazi priču tog tipa..boban ih odjebo da bi posli reka da ih je odjebo što ga nisu poslušali..da idu srbima :plavi :haha

User avatar
dr laganini
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9234
Joined: 28 Jun 2016, 15:51
Status: Offline

Re: HVO

Post by dr laganini » 08 Mar 2017, 21:50

..Republika Hrvatska mogla bi proširiti dio prava braniteljima Hrvatskoga vijeća obrane (HVO) na temelju međudržavnog ugovora koji tek treba ići u usuglašavanje s BiH, odnosno federalnim ministrom, a dio prava bit će reguliran novim zakonom koji je također u pripremi.





Prema nacrtu dokumenta ugovora, koji treba zamijeniti stari što je bio donesen 2006. godine, osobe koje se definiraju u ovome zakonu bivši su pripadnici borbenih postrojbi HVO-a, oni koji su stradali i dobili status ratnog vojnog invalida, ali i maloljetni branitelji, na temelju ranjavanja ili zatočeništva. Među stradalnike spadaju i članovi obitelji poginulih branitelja.

To su one obitelji čiji su srodnici poginuli kao branitelji u Domovinskom ratu u redovima HVO-a , zatim svi zarobljeni ili u neprijateljskom logoru, kao i oni koji su preminuli od posljedica ranjavanja do 23. prosinca 1996. godine od povezanih bolesti, kao i pripadnik HVO-a koji je izvršio samoubojstvo kao posljedicu psihičke bolesti izazvane sudjelovanjem u obrani suvereniteta. Kao razdoblje stradavanja navodi se vrijeme od 18. rujna 1991. godine do 23. prosinca 1996. godine koje se “priznaje kao osnova za davanje u novcu”. 


Republika Hrvatska se, prema tom ugovoru, obvezuje od dana priznavanja prava isplaćivati novčana prava i izvršavati druge obveze predviđene ugovorom, što je vrlo značajno s obzirom na to da je istekao ugovor koji su 2005. godine potpisali tadašnji zamjenik predsjedatelja Vijeća ministara BiH Bariša Čolak i potpredsjednica hrvatske Vlade Jadranka Kosor. 
Po novom ugovoru, predviđeno je da braniteljima koji su stradali ili pak obiteljima poginulih bude priznato pravo na jednokratnu pomoć, i to u upravnom postupku koji će voditi nadležna tijela.

Republika Hrvatska je, uz to, obvezna priznati pravo na naknadu troškova ukopa, kao i organizirati i financirati pružanje psiho-socijalne pomoći stradalnicima, kao i obiteljima poginulih branitelja, o čemu će posebne provedbene propise donijeti hrvatski ministar branitelja. Poseban dio ugovora između dviju država definira i prava koja će moći ostvarivati branitelji u objema državama, BiH i RH. Tako se ove dvije države obvezuju da pripadnicima HVO-a i članovima obitelji smrtno stradalih “neće omogućiti ostvarivanje prava po istoj osnovi i istom stradavanju u obje ugovorne države” te da će se ukinuti prava ako se eventualno utvrde zloporabe. Valja reći kako se ugovorom predviđa i to da će branitelji moći izabrati, odnosno dobiti potrebne naknade tamo gdje im je to financijski i drukčije povoljnije.
Istodobno, novim Zakonom o hrvatskim braniteljima preciznije su uređena prava branitelja i stradalnika HVO-a. Prvi su put na eksplicitan način navedeni pripadnici Hrvatskoga vijeća obrane koji su branili hrvatsku državu, ali i BiH. No, suština je da se ovim zakonom konačno ukida neizvjesnost u kojoj je bilo oko 10.000 najtežih stradalnika i obitelji poginulih pripadnika HVO-a koji su prava na mirovine, liječenje..., ostvarivali u Hrvatskoj.

Eventualni problem mogao bi nastupiti ako bošnjačka strana bude nastavila uvjetovati ovo pitanje. Naime, kako je i ranije najavio ministar branitelja Federacije BiH Salko Bukvarević, bošnjačka strana traži da se na jednak način riješi status svih pripadnika HVO-a, bez obzira na nacionalnost, koji su sudjelovali u obrani Republike Hrvatske. No, pravi problem nastupa odmah s činjenicom da su nositelji prava jedino one osobe koje posjeduju hrvatsko državljanstvo, što ipak većina bošnjačkih građana u BiH nema.

Ovaj ugovor mora dobiti potvrdu i u parlamentarnoj proceduri, a na ruku ne ide ni sadašnja politička kriza.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120161
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7769 times
Status: Online

Domovinski rat: Baci kamen, tjeraj HDZ preko izvora

Post by Krokodil Behko » 02 Apr 2017, 09:55

Image
Dvadesetšestogodišnji student iz Livna Frano Krišto kaže da nema nikakvih političkih motiva u incidentu koji je imao s Borjanom Krišto, te da je to učinio u afektu zbog svega što proživljava on i omladina Livna.

Ističe da je Krišto gađao s dva manja kamena, da je jedan ostao izvan dvorišta, a za drugi nije siguran je li uopće i upao u dvorište u kojem je bila Borjana. Tvrdi da ju nijedan nije pogodio, te da mu nije ni bila namjera pogoditi je ili ozlijediti. Dodaje da se tu nije radilo o četiri stijene, kako se navodi, nego o dva kamena i da mu je sada žao zbog načina na koji je reagirao.

Krištini roditelji kruh zarađuju u Njemačkoj.

„Otac je hrvatski branitelj, kojeg su godinama zavlačili za posao, te je bio prisiljen raditi u Hrvatskoj i Njemačkoj kako bi prehranio obitelj. Naposljetku su za njim otišli majka i dva brata, a sestra i ja smo ostali radi školovanja i akademskih obaveza“, priča ovaj mladić za Dnevni list, koji je i sam trenutačno nezaposlen i radi honorarne poslove.

Nije politički napad

Ističe da je laž da se radilo o političkom napadu.

„Nisam bio politički motiviran, to je notorna laž koju je izgovorila gospođa Borjana Krišto, ali budući da nas kao narod lažu posljednjih 25 godina, to me nimalo ne čudi. Ovaj nemili događaj u kojem sam sudjelovao je isključivo rezultat trenutka slabosti i afekta. Jednostavno više ne mogu trpjeti ovakvo stanje u svome voljenom Livnu. Iako mi je žao zbog načina na koji sam to napravio, budući da me roditelji nisu tako odgajali, imao sam najmanje 100.000 razloga da to napravim“, kaže mladi Livnjak.

Ističe da trenutačno nije aktivan ni u jednoj stranci, kao i da je nekada bio u HDZ-u BiH, a sada ima člansku iskaznicu HDZ-a 1990.

Dodaje da s Borjanom Krišto nije u direktnom rodu, iako mu je njezin suprug dr. Branko Krišto rođak s očeve strane.

Upitan boji li se kaznenog progona, Krišto kaže da se još više nego kaznenog, boji političkog progona, „budući da su u jednom trenutku ispred njegove kuće bili pripadnici Specijalne policije i nekoliko policijskih vozila, uključujući i tzv. „policijsku maricu“, a sve s ciljem da bi priveli osobu koja je bacila dva kamena iz revolta“.

Prema njegovim riječima naredba za njegovo privođenje i uhićenje došla je direktno od ministra unutarnjih poslova HBŽ-a Darinka Mihaljevića.

„Policijski službenici koji su me priveli imali su naredbu da razvale vrata moje obiteljske kuće, do čega srećom nije došlo“, objašnjava Krišto.

Bez perspektive

Prokomentirao je i izjavu nakon incidenta, gdje Krišto kaže da je to osoba „koja se ničim ne bavi“.

„Poštovana gospođo Krišto, sjetite se mladića koji vas je prije desetak godina posluživao na terasi hotela Park, kojeg ste i pohvalili kolegicama radi usluge, taj šesnaestogodišnjak sam bio ja. Također 9. 5. 2017. bit će točno jedanaest godina kako radim kao djelatnik u ugostiteljstvu, a radio sam u više navrata u Njemačkoj, Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini u kojoj nemam ni dana radnog staža“, kaže ovaj mladić.

Ističe da livanjska mladež nema perspektivu, i da je jedini izbor koji imaju, ukoliko nisu pripadnici političke elite, otići zarađivati kruh izvan Livna kojeg toliko vole.

„I osobno sam sudjelovao u radu livanjske mladeži budući da sam bio aktivni član Livanjske franjevačke mladeži, a naposljetku i predsjednik iste. Svi su ogorčeni i razočarani ovakvim stanjem i netransparentnim zapošljavanjem“, poručio je Frano Krišto.

(DEPO PORTAL)
online

User avatar
Veca
Uvijek slobodna!
Uvijek slobodna!
Posts: 26348
Joined: 08 Dec 2012, 19:16
Location: Sikirevci! ---- Dijasporo, od pomoći su potrebna samo finansijska sredstva!
Has thanked: 14244 times
Been thanked: 3773 times
Status: Online

Re: Domovinski rat: Baci kamen, tjeraj HDZ preko izvora

Post by Veca » 02 Apr 2017, 13:03

...fin neki mladic! :cvijece
Zena koja ima kcer, sjedi na stolici-zena koja ima sinove naslanja se na zid.

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37680
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2874 times
Been thanked: 2206 times
Status: Offline

Re: Domovinski rat: Baci kamen, tjeraj HDZ preko izvora

Post by Pasaga » 02 Apr 2017, 13:39

Veca wrote:...fin neki mladic! :cvijece
Sva omladina je fina,pristojna.
Zlo je veliko sto drustvo nema vremena,uvjek ...
Tu ih uvjek preduhitre ovi iz raznih naci-stranki,i tako
generacija po generacija propada.
Drzava ,ne da stagnira,vec nazaduje odlucnim i krupnim koracima.
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
SPINERKA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18479
Joined: 20 Aug 2015, 18:13
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Domovinski rat: Baci kamen, tjeraj HDZ preko izvora

Post by SPINERKA » 02 Apr 2017, 15:42

Bavila sam se cvećem u dvorištu koje mi je cvećarka trebala zasaditi i naišao je čovek koji je izneo puno besa. To je mlada osoba koju ja nikada nisam videla. Kao osoba koja se bavi politikom svesna sam da sam im pretnja na razne načine, ali da to ide do te granice da vređa, uzima stene i baca. Nisam se uplašila. Uzdignute glave ću hodati, ne bojim se. Ali, me je strah za društvo. Zamislite da vam neko dođe da kamenjem gađa komšiju ili bilo koga u okruženje, pogledajte gde smo došli – komentarisala je događaj Borjana Krišto
.. :hm
..sto li ga ne upita -zasto je besan??
Image

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Domovinski rat: Baci kamen, tjeraj HDZ preko izvora

Post by Socrates » 02 Apr 2017, 16:16

I kamen je demokratski čimbenik.
. . . . . . . . .

User avatar
Veca
Uvijek slobodna!
Uvijek slobodna!
Posts: 26348
Joined: 08 Dec 2012, 19:16
Location: Sikirevci! ---- Dijasporo, od pomoći su potrebna samo finansijska sredstva!
Has thanked: 14244 times
Been thanked: 3773 times
Status: Online

Re: Domovinski rat: Baci kamen, tjeraj HDZ preko izvora

Post by Veca » 02 Apr 2017, 21:49

...meni je samo zao sto ju je promasio! :hihi
Zena koja ima kcer, sjedi na stolici-zena koja ima sinove naslanja se na zid.

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Domovinski rat: Baci kamen, tjeraj HDZ preko izvora

Post by Mutevelija » 02 Apr 2017, 22:00

Ko je bezgrešan neka baci prvi kamen.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
dr laganini
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9234
Joined: 28 Jun 2016, 15:51
Status: Offline

Re: HVO

Post by dr laganini » 04 Apr 2017, 15:09

..JUČER 03.04. TOČNO PRIJE 25 GODINA POČEO JE RAT U MOSTARU...
...U napadima je poginulo najviše civila, a porušeni su svi mostovi na Neretvi osim Starog Mosta. Od tadašnjih 14 džamija, neoštećene su ostale samo dvije a zapaljeni su i uništeni crkva u Potocima i franjevački samostan u Mostaru, Biskupski dvor, samostan časnih sestara…

Dana 3. travnja 1992., u popodnevnim satima, na autobusnom stajalištu u naselju Zalik preko puta Sjevernog logora, vojarne JNA, eksplodirala je cisterna. Taj događaj je označio “početak rata u Mostaru”, u kojem su već duže vrijeme boravili naoružani rezervisti JNA.


franjevacka crkva i samostan Mostar

Ovaj događaj dezorijentirao je JNA: na zapovijed generala Momčila Perišića, 7. travnja 1991. godine dolazi do otvorene agresije na Mostar, prvog granatiranja naselja Cim, Ilići i Rudnik. Dan kasnije odlukom predsjednika Hrvatske zajednice Herceg-Bosne, Mate Bobana, formira se Hrvatsko vijeće obrane, koje i preuzima obranu grada, nakon prvog oružanog sukoba, a za zapovjednika obrane općine Mostar imenuje se Petar Zelenika.

Od 14. travnja traju borbe za oslobađanje vojarne u Čapljini gdje je JNA izvela i desant te je helikopterima izvlačila svoju opremu. Dana 23. travnja 1992. godine, oslobođena je čapljinska vojarna, koja je tako postala prva vojarna oslobođena od srpskog agresora u ratu u Bosni i Hercegovini. Tijekom tih borbi, srušeno je 5 zrakoplova JNA. 29. travnja 1992.



Od 7. travnja 1992. godine do operacije Lipanjske zore, srpsko-crnogorski agresor je počinio urbicid, sustavno rušenje gradskih područja nad Mostarom. Danonoćno granatiranje zapadnog dijela Mostara ostavilo je neizbrisiv trag. No još veće razaranje doživio je istočni dio grada, koji se nalazio pod okupacijom agresora. Agresor je opljačkao, zapalio i minirao sve važnije objekte u tom gradu. Stara gradska jezgra potpuno je uništena, a Stari most oštećen s nekoliko izravnih pogodaka.

Radiopostaja Mostar je emitirala svoj program iz Centra za motrenje i obavješćivanje jer su samo dan nakon početka otvorene agresije na Mostar, dvije granate izravno pogodile prostorije tadašnjeg Radio Mostara. Radivši na jednoj žici, sa lošom kvalitetom zvuka, koja se čula od ulaza do izlaza iz Mostara, Radio Mostar je bio jedini signal života u gradu, koji je održavao moral u mostarskim podrumima.


Momčilo Perišić

U posljednjem od tri razgovora, kojima je htio staviti radio pod svoju kontrolu, general JNA Momčilo Perišić je rekao: “Ako bre ne poslušate ovo što vam naređujem, u 10:10 ću da gađam Beli Breg, u 10:20 Iliće, u 10:30 Cim!” Kako je rekao, tako je i proveo u djelo svoje prijetnje, za što je nagrađen od vrhovne komande JNA ordenom za hrabrost. Od srpskih granata u gradu je poginulo više civila nego branitelja grada.

Agresor je potpuno porušio sedam mostova na Neretvi, sve osim Starog. Svi gospodarski subjekti u južnoj i sjevernoj gradskoj zoni opljačkani su i potpuno uništeni. Potpuno ili djelomice agresor je uništio sva prigradska naselja. U kratkom vremenu srpska vojska uspjela je od 14 mostarskih džamija ostaviti samo dvije neoštećene. Tijekom svibnja 1992. godine zapaljeni su i uništeni: crkva u Potocima i franjevački samostan u Mostaru, Biskupski dvor, samostan časnih sestara, a sustavno se granatirala i mostarska katedrala.

Oštećeni su dom kulture, muzej i arhiv, knjižnica, bolnica, Dom zdravlja, zgrada kazališta, glazbena škola, zgrada Simfonijskog orkestra. Uništen je i cijeli niz mostarskih hotela, škola, predškolskih ustanova, studentskih domova i fakulteta, općina, sud, katastar, pošta, robne kuće HIT i Razvitak.

Tri dana nakon eksplozije cisterne u Mostaru, 6. travnja, uslijedilo je međunarodno priznanje neovisnosti i suverenosti BiH

User avatar
Tokmak
Vucin apostol
Vucin apostol
Posts: 15119
Joined: 08 Jul 2015, 17:31
Location: Ulica Rajkovačića i Čalušića bb
Has thanked: 959 times
Been thanked: 946 times
Status: Offline

Re: HVO

Post by Tokmak » 14 Apr 2017, 16:21

Danas 25 godina od bitke koja je spriječila odsjecanje Dalmacije i Hrvata BiH

Dana 13.travnja 1992. napadom srpskih snaga na planinski prijevoj Korićinu između Livna i Glamoča započela je bitka za Livno.
Cilj srpskog napada bio je ovladati Livnom i spojiti se sa snagama u dolini Neretve. Ostvarenje ovih planova dovelo bi u vrlo tešku situaciju cijelu Dalmaciju i grad Split, a u gotovo bezizlaznu Hrvate Hercegovine i središnje Bosne koji bi se našli potpuno odsječeni od matičnog naroda prepušteni brutalnosti srpske vojske. Piše Braniteljki portal.

Uloga livanjske bojišnice u proljeće 1992. bila je od strateškog značaja jer su na tom području hrvatske snage (lokalni dobrovoljci okupljeni u HVO-u i HOS-u) uspjele zaustaviti snažan napad velikosrpskih snaga te obraniti Hrvatsku i Bosnu i Hercegovinu.

Nakon poraza na livanjskoj bojišnici i u dolini Neretve, Srbi mijenjaju svoje planove i okreću se Bosanskoj Posavini s idejom povezivanja prostora od Drine preko Posavine sve do Banje Luke i okupiranih hrvatskih područja.

Jednako tako, događaji na livanjskoj bojišnici pokazali su da se rat u Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini mora promatrati kao jedinstveno i neodvojivo ratište, te da se samo suradnjom i zajedništvom Hrvata iz Hrvatske i Bosne i Hercegovine moglo oduprijeti tada daleko nadmoćnijem neprijatelju. Crta razdvajanja uspostavljena uspješnom obranom Livna u proljeće 1992. ostala je nepromijenjena sve do kraja 1994. kada je srpska vojske počela gubiti osvojena područja.

Napad JNA išao je na dva pravca, cestom Glamoč – Livno na Korićinu i iz polja od sela Dolac prema Strmici. Napad je vodio zloglasni pukovnik Lisica.

Glavni je udar bio na Korićinu na kojoj su im oštećena dva tenka i izbačen iz stroja veći broj vojnika. Lisica prešućuje gubitke. On piše u svojoj knjizi „Komandant po potrebi“ nekonkretno i po principu da uspjehe pripisuje sebi, a neuspjehe podređenim časnicima.

Na samom sektoru Korićine napad su odbili pripadnici SHUB-a (svehrvatska udarna bojna) 4. gardijske brigade “Pauci” predvođeni Argentincem te skupina HOS-ovaca iz Dalmacije s kojima je bio i Irac Tom Crowley.

Za obranu šireg područja Livna bio je zadužen legendarni Ante Gotovina koji je ’92. bio postavljen za zapovjednika snaga HVO-a Općinskog stožera Livno.

Dnevnik.ba

https://www.youtube.com/watch?v=sEq1an5xzEU
Vuk dlaku mijenja, ćud nikada.

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: HVO

Post by Mutevelija » 14 Apr 2017, 16:27

CROATIAN DEFENSE COUNCIL
HRVATSKO VIJEĆE OBRANE - HVO
"Prvotna inačica grba Hrvatskog vijeća obrane nastala je po uzoru na grb Hrvatske vojske, ali nije sadržavala krune iznad hrvatskog grba. Spomenuti grb se uvelike proširio među vojnicima i do kraja rata je nošen na lijevom rukavu uniforme. Na službenim dokumentima HVO-a, u početku je korišten hrvatski povijesni grb, koji je poslije zamjenjen grbom, prvotno izrađivanim za hrvatsku policiju. Poslije je taj grb prihvaćen kao grb Herceg-Bosne i Hrvata u Bosni i Hercegovini.

Domobranstvo je ustrojeno 03.12.1992. odlukom Mate Bobana, predsjednika HZHB, kao posebni dio oružanih snaga Hrvatske zajednice Herceg-Bosne, HVO-a. Domobranstvo je ustrojeno na teritorijalnom načelu, a u njegov sastav su ušle sve postrojbe pričuvnog sastava oružanih snaga Hrvatske zajednice Herceg-Bosne.

Organizacijski su brigade HVO-a bile ustrojene na modificiranom predlošku organizacije rezervnih brigada tipa "R" u staroj JNA, a prema tom su rasporedu bile i opremane i imale planski sastav od 2.841 pripadnika. Međutim, u pojedinim područjima, posebno srednjoj Bosni, taktičke postrojbe HVO-a nikada nisu uspijevale dostići predviđenu snagu (broj časnika i vojnika). Na primjer, sredinom 1993. brigada "Fran Krsto-Frankopan" u području Guča Gora – Travnik, brojila je samo 1.376 časnika i vojnika. Kao lake pješačke snage, brigade HVO-a obično su bile organizirane u tri ili četiri pješačke bojne, s minimalnom strukturom borbene i logističke potpore. Svaka pješačka bojna (bataljon) sastojala se od pet pješačkih satnija (četa), izviđačkog voda, protutenkovskog voda, pratećeg voda, logističkog voda i komunikacijskog odjela.


Nakon završetka bošnjačko-hrvatskog sukoba početkom 1994. godine i stvaranja Vojske Federacije, postojeće pješačke brigade HVO-a preimenovane su u domobranske pukovnije (pukovnije Civilne zaštite), a došlo je i do stvaranja nekih novih domobranskih pukovnija. Istodobno, HVO je uspostavio Pokretno zapovjedništvo Glavnog stožera radi nadzora nad novoosnovanim "profesionalnim" gardijskim brigadama. Taj je stožer imao sjedište u Čapljini, a uključivao je: Prvu gardijsku brigadu (smještenu u Čapljini), Drugu gardijsku brigadu (smještenu u Mostaru), Treću gardijsku brigadu (smještenu u Vitezu), Četvrtu gardijsku brigadu (smještenu u Orašju) i dvije domobranske pukovnije.


108th HVO BRIGADE "BRCKO" 108. BRIGADA HVO-a "BRČKO" (ZA ZLOĆKU I INE KOJI TVRDE DA HVO NIJE IMAO NIKAKVIH BRIGADA ZBOG ARMIJE BIH)


U 108. brigadi bilo je šest bataljuna. Prvi je zapovjednik bio Farid Mujkanović, a njegov zamjenik Stjepan Filipović. Zajednička brigada Hrvata i Bošnjaka Brčkog trajala je sve do početka ožujka 1993., kada zbog sukoba Hrvata i Bošnjaka u središnjoj Bosni i Hercegovini, nastaju dvije nove brigade: 108. pješačka brigada HVO-a Brčko, kasnije po utemeljenju općine Ravne-Brčko, 15. listopada 1994. postaje 108. pješačka brigada HVO-a Ravne-Brčko i druga brigada 108. motorizirana brigada Armije BiH, kasnije 215. brigada Armije BiH.


108th HVO brigade was established in May 1992 from Croats and Moslems from Brčko region. In the beginig were 6 battalions. In March 1993 the Muslim contingent of the 108th Brigade went on to form the ABiH's 108 Motorised Brigade, later named 215th ARBiH brigade.


BRIGADE "KING TOMISLAV" BRIGADA KRALJ TOMISLAV


Brigada Kralj Tomislav ustrojena je u Tomislavgradu 02. 07. 1992. godine. Kada je 8. 04. 1992. ustrojeno Hrvatsko vijeće obrane, sve su hrvatske dobrovoljačke postrojbe u obrani Tomislavgrada, kao i postrojbe dotadašnje Tomislavgradske teritorijalne obrane, preustrojene u jednu cjelovitu brigadu. U listopadu 1992. zapovjednik brigade postaje Željko Glasnović, a njegov zamjenik je bio Jürgen Schmidt. Brigada je s vremenom narasla na 3000 ljudi, i bila podjeljena na četiri bojne. Drugu bojnu brigade činili su većinom tomislavgradski Bošnjaci, kojih je u brigadi bilo oko pet stotina. U brigadi je postojao i vod Viking, u kojem su se nalazili dobrovoljci iz zapadno-europskih zemalja. U sastavu brigade početkom 1993. nalaze se Posuška bojna, Kupreška bojna, Druga bojna te 13. Bojna HOS-a


Po izbijanju bošnjačko-hrvatskog sukoba u Prozoru krajem 1992., jedna satnija brigade Kralj Tomislav je poslana u pomoć tamošnjoj brigadi HVO-a. Neki pripadnici brigade poslani su u pomoć HVO-u u Uskoplju. U Tomislavgradu ne dolazi do sukoba Hrvata i Bošnjaka, ali bošnjački pripadnici brigade su u lipnju 1993. razoružani i držani pod nadzorom. U drugom mjesecu 1994. Brigada Kralj Tomislav preustrojem postaje 79. domobranska pukovnija Kralj Tomislav u sklopu 1. Gardijske brigade Bruno Bušić.

1993. godine general Ante Roso, po uzoru na Hrvatsku vojsku, restrukturira HVO. Četiri operativne zone postaju Zborna područja (ZP) i to Mostar, Tomislavgrad, Vitez i Orašje. Orašje uključuje i ostatke Bosanske Posavine. Formirane su četiri gardijske brigade i popunjene profesionalnim vojnicima. Reforma dvadeset i devet brigada postaju domobranske pukovnije, koje u svojem sastavu sada imaju po tri bojne (bataljona). Uglavnom im ostaju ista imena i kasarne. Četiri brigade su raspuštene. Broj vojnih policajaca je smanjen i ostaje jedna laka jurišna brigada VP-e smještena u Mostaru.

Osam jedinica HVO-a služi zajedno sa ABiH dok su dvije HVO brigade nasilno inkorporirane u Armiju BiH: 115. brigada postaje dio 2. korpusa ABiH dok je Brigada Kralj Tvrtko postala dio 1. korpusa ABiH.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2420 times
Status: Offline

Danas obilježavanje 24. godišnjice zločina u Ahmićima

Post by Melek » 16 Apr 2017, 08:38

Danas obilježavanje 24. godišnjice zločina u Ahmićima: Još se traga za ostacima 29 žrtava.

Image

Image

Porukom "Da se ne zaboravi i ne ponovi", u selu Ahmići kod Viteza, danas će biti obilježena 24. godišnjica
stradanja 116 civila bošnjačke nacionalnosti, koje su ubili pripadnici HVO-a u napadu 16. aprila 1993. godine.
Cjelodnevni vjerski program počet će na mezarju u Starom Vitezu, a zatim će biti nastavljen u Ahmićima.

Inače, obilježavanje godišnjice počelo je 13. aprila, a završava 18. aprila.

U Udruzi građana žrtava rata "16. april" ističu da se još traga za tijelima 29 žrtava, a kako bi se rasvijetlila njihova
sudbina postavljen je plakat sa imenima i fotografijama ubijenih.

- Pozivamo sve one koji bilo šta znaju da nam jave, te pomognu da pronađemo svoje najmilije. Od prošle godine smo
imali samo jednu identifikaciju, te još tragamo za 29 osoba - kazao je predsjednik Udruge Elvedin Kermo.

Kermo je, također, istakao da su stanovnici Ahmića nezadovoljni dosadašnjim procesuiranjem odgovornih za ovaj zločin
jer su, kako kaže, pred sudovima odgovarali uglavnom naredbodavci.

- Kako ćemo biti zadovoljni kad su odgovarala samo dvojica direktnih izvršitelja, a ubijeno je 116 osoba - istakao je.

Podsjetimo, za zločin u Ahmićima osuđeno je šest osoba, na ukupno 95 godina zatvora, od čega je Haški trubunal (ICTY)
izrekao pet presuda, među kojima je i kazna od 25 godina zatvora Dariju Kordiću, koji je oslobođen nakon izdržane dvije
trećine kazne.

Za zločine u Ahmićima Sud BiH je na deset godina zatvora osudio zapovjednika 4. bojne Vojne policije HVO-a Paška Ljubičića.

Službeni program obilježavanja 24. godišnjice stradanja u Ahmićima počet će u 11:30 sati u prostorijama Medžlisa Islamske
zajednice u Vitezu, a bit će nastavljen vjerskim obredima u Starom Vitezu, te u Ahmićima.

https://www.youtube.com/watch?v=P5H6-Rs8mC0
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2420 times
Status: Offline

Re: Danas obilježavanje 24. godišnjice zločina u Ahmićima

Post by Melek » 16 Apr 2017, 08:43

Znači, štakori još uvijek tumaraju slobodno.

Koji ono entitet hoće? Drugi, treći, šesti?? :kafa
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102580
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2951 times
Been thanked: 3054 times
Status: Offline

Re: Danas obilježavanje 24. godišnjice zločina u Ahmićima

Post by Chloe » 16 Apr 2017, 09:13

U Udruzi građana žrtava rata "16. april" ističu da se još traga za tijelima 29 žrtava, a kako bi se rasvijetlila njihova sudbina postavljen je plakat sa imenima i fotografijama ubijenih.
Ne znam kako ljudi mogu mirno spavati sa spoznajom da neko traži kosti svog djeteta, oca, a oni znaju gdje su "pobacani" ... :ccc
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 15 times
Status: Offline

Re: Danas obilježavanje 24. godišnjice zločina u Ahmićima

Post by Nice try » 16 Apr 2017, 09:15

Chloe wrote:
U Udruzi građana žrtava rata "16. april" ističu da se još traga za tijelima 29 žrtava, a kako bi se rasvijetlila njihova sudbina postavljen je plakat sa imenima i fotografijama ubijenih.
Ne znam kako ljudi mogu mirno spavati sa spoznajom da neko traži kosti svog djeteta, oca, a oni znaju gdje su "pobacani" ... :ccc
Neko šuti iz zloće,a neko iz straha.
Nažalost.
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

User avatar
Veca
Uvijek slobodna!
Uvijek slobodna!
Posts: 26348
Joined: 08 Dec 2012, 19:16
Location: Sikirevci! ---- Dijasporo, od pomoći su potrebna samo finansijska sredstva!
Has thanked: 14244 times
Been thanked: 3773 times
Status: Online

Re: Danas obilježavanje 24. godišnjice zločina u Ahmićima

Post by Veca » 16 Apr 2017, 09:21

...neka im je laka crna zemlja :(
Zena koja ima kcer, sjedi na stolici-zena koja ima sinove naslanja se na zid.

Post Reply

Return to “Historija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 17 guests