HVO

Poznate ličnosti, ratovi, važni događaji

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7755 times
Status: Offline

Re: HVO

Post by Krokodil Behko » 14 Jun 2018, 10:17

:sok :sok :sok


HVO je imao 196.580 pripadnika, objavljeno je u registru branitelja Federalnog ministarstva za pitanja branitelja i invalida domovinskog rata.

Image


Prema tim podacima u Hercegovačko-neretvanskoj županiji bilo je 52.852 pripadnika HVO-a, u Zapadno-hercegovačkoj 26.408, u Hercegbosanskoj 17.991, u Srednjobosanskoj 53.139, u Posavskoj 18.965, u Zeničko-dobojskoj 18.434, u Tuzlanskoj 3.437, u Kantonu Sarajevo 2.563, u Unsko-sanskoj 2.790 a u Bosansko-podrinjskoj samo 1 pripadnik. U registru se ne navode imena i prezimena branitelja, već samo zbirni podaci po gradovima i županijama.

Po vremenu provedenom u uniformi, najviše je onih koji su bili u HVO-u samo godinu dana - 89.635 (45,6%), do dvije godine u HVO je provelo 16.556 (8,4%), do tri godine 15,822 (8,1%), do četiri godine 22,602 (11,5), a preko četiri godine u HVO-u je provelo 51.965 ljudi (26,4%).

Osobnu invalidninu prima 17.536 pripadnika HVO-a, obiteljsku 4.141, novčane naknade za nositelje najvećih ratnih priznanja 2.331, redovna mjesečna primanja ima 21.763 a jednokratnu pomoć 1.083 pripadnika HVO-a Naime, federalno Ministarstvo za boračka pitanja, realizirajući zaključke usvojene na sjednici Zastupničkog doma FBiH od 23. maja, u jedan od članova Zakona o pravima razvojačenih branitelja i članova njihovih obitelji ugradilo je i javnu objavu Registra boraca.

Kako je rekao Salko Bukvarević, resorni ministar, kao realizaciju drugog zaključka, u zakonu su definirali pravo na borački dodatak za razvojačene branitelje od 57 godina i više koji će se financirati s federalne razine. Vlada FBiH ima zadatak da do 23. lipnja Prijedlog zakona o pravima razvojačenih branitelja uputi u Zastupnički dom Parlamenta FBiH. ''Mi smo u član zakona ugradili javnu objavu Registra. Jednim članom smo definirali da će Federalno ministarstvo za pitanja boraca, nakon uspostave javnog Registra na svojoj web stranici objaviti Registar, ali kada bude usvojen, i stupi na snagu Zakon o pravima razvojačenih branitelja. Definirali smo i pravo na borački dodatak i to za borce od 57 godina s tri godine sudjelovanja u oružanim snagama, koji nemaju nikakvih primanja.

Dodatak se odnosi i na borce sa 60 godina i više s godinom sudjelovanja u oružanim snagama, a tu su i borci sa 65 godina i više. Za njih nismo stavljali nikakav uvjet, što se tiče dužine sudjelovanja u oružanim snagama'', rekao je Bukvarević. Pojašnjava da se radi boračkom dodatku koji će se financirati s federalne razine.

''Također smo jednim članom zakona predvidjeli da županije, s obzirom na to da je ovo podijeljena nadležnost, svojim odlukama definiraju pravo na borački dodatak za borce koji imaju manje od 57 godina. Mi možemo financijski osigurati ove od 57 godina i više. Preporučili smo, predvidjeli, da svaka županija razmotri mogućnost boračkog dodatka za borce koji su oboljeli ili nisu u stanju da privređuju za svoju obitelj. Mi ćemo predložiti da donesu odluku da u skladu sa svojim mogućnostima i oni osiguraju određen broj razvojačenih branitelja koji su u stanju potrebe, a koji su mlađi od 57 godina'', rekao je Faktoru Bukvarević.

(SB)

Znači u ZDK i SBK 80.000+ vojske, bolje naoružane od ARBiH, pa tako da kad sljedeći put neko pođe reći kako ih je bilo malo, a Armija napala goloruki narod, nek pročita i ovaj tekst.

Inače, gotovanluk na kvadrat. Očito je hrvatski dio FBiH spao na prosjački štap, pa da im je da se ufate državne sise, po bilo kom osnovu. Ništa čudno za škutoriju.
online

User avatar
lejlamo
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12993
Joined: 23 Feb 2018, 18:17
Location: kamen i drača
Mood:
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: HVO

Post by lejlamo » 14 Jun 2018, 11:53

ja ercegovaca što su borbeni.

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: HVO

Post by storm » 14 Jun 2018, 12:08

Blago receno bezobrazluk...
Prvo se boris, da poderes neku drzavu, da u ime neke druge drzave, odvojis teritorij, agresijom, protjerivanjem, pobojima....onda se nonsalantno prikacis na sisu onoj koju si htio razvaliti :D
Ili sam ja lud, pa je samo meni to apsurd...
Zašto ih hrvatska ne placa?
Kao priznanje greske u politici spram BIH...isto srbija neka plaća vrs carapane...
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
lejlamo
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12993
Joined: 23 Feb 2018, 18:17
Location: kamen i drača
Mood:
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: HVO

Post by lejlamo » 14 Jun 2018, 12:44

:bua branitelji. jarrane.

koga su branili i od koga?
a izdvajamo svoj novac za te krvnike koji su mi uništili djetinjstvo.

User avatar
Hannibal
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 64067
Joined: 03 Sep 2015, 23:23
Mood:
Has thanked: 6850 times
Been thanked: 2189 times
Status: Offline

Re: HVO

Post by Hannibal » 14 Jun 2018, 12:47

ja zato ne placam pores
🐽

User avatar
lejlamo
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12993
Joined: 23 Feb 2018, 18:17
Location: kamen i drača
Mood:
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: HVO

Post by lejlamo » 14 Jun 2018, 13:51

Image
grad čapljina ima oko 5/ 6 tisuća stanovnika, općina možda oko 20 tisuća..
A bojovnika preko 10 tisuća.veri inčrsting.
'Nači svako od nas imao je svoga privatnog progonitelja i dželata...golemo.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7755 times
Status: Offline

Re: HVO

Post by Krokodil Behko » 14 Jun 2018, 16:34

lejlamo wrote: 14 Jun 2018, 13:51 Image
grad čapljina ima oko 5/ 6 tisuća stanovnika, općina možda oko 20 tisuća..
A bojovnika preko 10 tisuća.veri inčrsting.
'Nači svako od nas imao je svoga privatnog progonitelja i dželata...golemo.

To je sve prenapumpano, jer im je takav mentalitet: otmi, ukradi, opljačkaj, ucjenjuj, laži i samo laži kad god stigneš, a obavezno reci da si pronositelj europskih vrijednosti.


U pravu je bivši ministar Helez, kad ih je potkresao i to opet treba uraditi.
Treba taj status brisati i smanjivati do nekih 60.000, a kome se ne sviđa nek traži penziju od Hrvatske, svakako su se za nju i borili.

Imajući u vidu ovih 200.000 havajaca, nije nikakvo čudo što je na spisku ARBiH 300.000 ljudi, mada je objektivno oko 250.000, skupa sa pripadnicima MUP-a, CZ, itd.
online

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37663
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2865 times
Been thanked: 2202 times
Status: Offline

Re: HVO

Post by Pasaga » 14 Jun 2018, 17:02

Tesko mi je.opet sjecati se tih (ne)vrememena....
Od ovog pobrojanog,haman polovina su bili Bosnjaci/Bosanci ,Hercegovci....
To je bila jedna dobro uigrana ekipa,sa mozgom u ZG,obucena prvenstveno za pljacku.
Maheri su za nanjeti covjeku zlo....Cetnici-....
su male mace .....


Toliko,neda mi se vise o tim gnjdama od ljudi..... :puca :puca
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 15 times
Status: Offline

Re: HVO

Post by Nice try » 14 Jun 2018, 17:23

Pasaga wrote: 14 Jun 2018, 17:02 Tesko mi je.opet sjecati se tih (ne)vrememena....
Od ovog pobrojanog,haman polovina su bili Bosnjaci/Bosanci ,Hercegovci....
To je bila jedna dobro uigrana ekipa,sa mozgom u ZG,obucena prvenstveno za pljacku.
Maheri su za nanjeti covjeku zlo....Cetnici-....
su male mace .....


Toliko,neda mi se vise o tim gnjdama od ljudi..... :puca :puca
Da, velika većina Bošnjaka, ali zaboravljamo da su većinom morali biti.
Nikakva druga vojska nije bila tu, a morali su biti mobilizovani. Rijetki su se krili ili bježali da se priključe Armiji, a tada su im porodice bile u opasnosti.
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

User avatar
Veca
Uvijek slobodna!
Uvijek slobodna!
Posts: 26271
Joined: 08 Dec 2012, 19:16
Location: Sikirevci! ---- Dijasporo, od pomoći su potrebna samo finansijska sredstva!
Has thanked: 14138 times
Been thanked: 3735 times
Status: Offline

Re: HVO

Post by Veca » 15 Jun 2018, 22:41

storm wrote: 14 Jun 2018, 12:08 Blago receno bezobrazluk...
Prvo se boris, da poderes neku drzavu, da u ime neke druge drzave, odvojis teritorij, agresijom, protjerivanjem, pobojima....onda se nonsalantno prikacis na sisu onoj koju si htio razvaliti :D
Ili sam ja lud, pa je samo meni to apsurd...
Zašto ih hrvatska ne placa?
Kao priznanje greske u politici spram BIH...isto srbija neka plaća vrs carapane...

...otkud znas da ne kupe pare, i tamo i 'vamo?

...moj zet ima peMziju iz 'rvatske nezavisne, zaradio na Orasju, od pocetka do kraja je bio
Zena koja ima kcer, sjedi na stolici-zena koja ima sinove naslanja se na zid.

User avatar
Veca
Uvijek slobodna!
Uvijek slobodna!
Posts: 26271
Joined: 08 Dec 2012, 19:16
Location: Sikirevci! ---- Dijasporo, od pomoći su potrebna samo finansijska sredstva!
Has thanked: 14138 times
Been thanked: 3735 times
Status: Offline

Re: HVO

Post by Veca » 15 Jun 2018, 22:43

...ja bih najvolila da se svetri vojske udruze, da napokon bidnemo, je'na obrambena vojska! :zubi
Zena koja ima kcer, sjedi na stolici-zena koja ima sinove naslanja se na zid.

User avatar
gaga
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1291
Joined: 07 Jan 2018, 22:02
Status: Offline

Re: HVO

Post by gaga » 15 Jun 2018, 23:07

Veca wrote: 15 Jun 2018, 22:43 ...ja bih najvolila da se svetri vojske udruze, da napokon bidnemo, je'na obrambena vojska! :zubi
Cuo sam da si im pravila sutliju i pitu,poslije su dali skracenicu HVO-Hrabra Vecina Obrana. :ha
Pametni uce i od budala, budale ni od pametnih

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2420 times
Status: Offline

Re: HVO

Post by Melek » 16 Jun 2018, 06:55

"...a u Bosansko-podrinjskoj samo 1 pripadnik..."

Pa taj Podrinjac je nevjerovatan :ccc
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7755 times
Status: Offline

Re: HVO

Post by Krokodil Behko » 17 Apr 2019, 19:05

BRITANSKI PUKOVNIK BOB STEWART: "U Ahmićima je počinjen genocid"!


Image

Pomalo ljutito kaže da je razočaran presudom generalu Armije Republike Bosne i Hercegovine Enveru Hadžihasanoviću jer smatra da je osuđen samo kako bi se uspostavila "politička ravnoteža". Decidan je u tvrdnji da Armija Republike Bosne i Hercegovine nije imala kontrolu nad mudžahedinima stacioniranim u srednjoj Bosni.

Stewart je bio gost tribine pod nazivom "Ahmići, 48 sati pepela i krvi", održanoj u Historijskom muzeju u Sarajevu.



Vidjeli ste razne masakre, ali ste za Ahmiće rekli da su po svemu bili drugačiji. Kako mislite "drugačiji"?

Bio sam vojnik u Sjevernoj Irskoj u sedam tura i u Sjevernoj Irskoj u jednoj noći, u mojoj jedinici od 140 ljudi – dakle, naglašavam: za samo jednu noć – u jednom bombaškom napadu izgubio sam šest ljudi i imao sam 35 ranjenih. Kad sam vidio šta je eksplozija bombe učinila mojim ljudima, odmah sam shvatio da je to masakr. To je bilo 1982. i bio sam mladi, 32-godišnji major.

Vidio sam mnoge stvari radeći kao profesionalni vojnik i uvijek je smrt bila uznemirujuća, ali za mene, kad neko umire, to više nije toliko strašan prizor nego kad je već mrtav jer svjedočite agoniji. Kad sam došao u Bosnu, imao sam vojnog i iskustva učešća u ratu, ali Ahmići su bili drugačiji. U Ahmićima je vojska namjerno izvela napad na civile. Mogu podnijeti kad vojnici ubijaju vojnike, ali ne i kad profesionalni vojnici pucaju i ubijaju žene, djecu i nenaoružane ljude.

U nekoliko prilika rekli ste da odgovorni za masakr nisu kažnjeni i da im neće biti suđeno. S druge strane, Dario Kordić osuđen je i odrobijao je svoju kaznu, a sada živi slobodno i djeluje praktično kao katolički propovjednik. Kako objašnjvate tu situaciju?

To objašnjavam na način da smo uspjeli osuditi glavne ljude: Kordića, Blaškića i Čerkeza. Ti ljudi izvedeni su pred sud, ali oni nisu bili ljudi koji su na terenu vršili ubistva. To su radili obični vojnici i oficiri s terena i niko od njih nije izveden pred sud i nikad neće biti izveden i oni još slobodno žive iako su im ruke krvave.

Moj je osjećaj da ih nikad nećemo izvesti pred sud pravde. No, mislim da će njihova savjest biti njihov sud jer će jednom morati shvatiti kako su se odvratno ponijeli i to će biti najveća kazna. Možda to sada ne osjećaju, ali na kraju će ih ta krivica pritisnuti. Ako se ne osjećate tako u ovom životu, u sljedećem životu sigurno će vam biti suđeno.

Jeste li se tokom boravka u srednjoj Bosni sretali sa "zloglasnim" jedinicama "Maturice" i "Džokeri"?


"Džokeri" – njih sam sretao. Izgledali su i bili su veoma agresivni, posebno prema meni i mojoj jedinici. Naročito "Džokeri", moram naglasiti. Sjećam se da su 22. aprila 1993. "Džokeri" otvorili vatru na mene. Nisam uzvratio na njihovu provokaciju. Bio sam u oklopnom vozilu, a oni su imali automatske puške i pucali su na moje vozilo. Moja misija tog dana nije bila da se bavim njima nego da idem u Ahmiće. Osim toga, mogao sam otvoriti vatru samo u slučaju da je moj život ugrožen ili da je život ljudi koje štitim ugrožen i danas mislim da sam postupio ispravno.

Govorili ste i o slučaju kad su Vam vlastiti vojnici stavili na znanje da neće napustiti ratnu zonu. Pojasnite nam o čemu je bilo riječ.

Rekao sam vojnicima da Britanija razmišlja o povlačenju naših trupa jer smo usred rata na koji nismo imali utjecaj i vlada nas je mislila povući s terena. Moji vojnici rekli su da nema šanse da će se povući jer smo ovdje da štitimo ljude. I sam sam se tako osjećao i na kraju ta naredba nikad nije došla iz Velike Britanije (na moje veliko olakšanje, jer ne znam kako bih postupio) tako da nisam morao provjeravati hoće li njihove prijetnje biti ispunjene ili čak hoću li se ja lično morati oglušiti o naredbe. Na kraju nisam htio napustiti Bosnu jer sam mislio da moj posao nije završen.

Kako objašnjavate činjenicu da trupe UN-a nikad nisu učestvovale u ratnim zbivanjima?

Prisustvovale su raznim strahotama i uvijek su uspijevale biti "neutralne".
Moje trupe jesu. Svaki put kad bismo se uključili u bitku pokušali smo stati između njih i biti tampon. Imali smo bijela oklopna vozila i išli smo da stanemo između zaraćenih strana. Nekoliko puta otvorili smo vatru, pogotovo kad smo mislili da su civili ugroženi. Ili, kad smo vidjeli da su ljudi u ratnoj zoni, uzimali smo ih u vozila i odvozili na sigurno. Nisu svi to radili.

Trupe međunarodne zajednice bile su različite. Moji vojnici, Kanađani i Francuzi bili su dobri. Ukrajinci nisu bili dobri, Egipćani isto tako. Budući da su bosanski Muslimani bili ugroženi i napadnuti, očekivao sam vojnike iz arapskih država. Gdje su bili Arapi? Uvijek su se okrivljavali Zapad i Britanci da nismo spriječili rat, ali gdje su bile arapske zemlje i zašto one nisu slale svoje vojnike pod okriljem UN-a da štite ljude? Neko mi je jednom rekao da smo spasili mnogo Muslimana, na šta sam odgovorio da smo spasili mnogo ljudskih bića bez obzira na to je li riječ o Muslimanima, Srbima ili Hrvatima jer su nevini ljudi nevini ljudi.

Više puta zločin u Ahmićima opisali ste kao čin genocida?

To je definitivno bio čin genocida. Genocid se definira kao namjerno ubijanje i odvođenje ljudi zbog njihovog etničkog porijekla ili religije. Ljudi u Ahmićima koji su bili napadnuti bili su bosanski Muslimani. Bosanski Hrvati koji su živjeli u Ahmićima ostali su nedirnuti. To je bio namjeran čin usmjeren prema bosanskim Muslimanima. Po mom mišljenju, to je genocid i uvijek je bio genocid i uvijek sam spreman tu tvrdnju dokazivati.

S vojne tačke gledišta jesu li Ahmići bili legitimna vojna meta ili su napadnuti samo da bi se pobili ljudi?

Ta akcija izvedena je samo da bi se pobili ljudi. Nisam čak siguran, mislim da je akciju vodila specijalna jedinica HVO-a jer teško mi je prihvatiti da bi lokalni HVO iz Viteza učinio takvo nešto što je učinjeno u Ahmićima. Ne znam sigurno, nemam dokaza za ovu tvrdnju, ali jednostavno teško mogu prihvatiti da su ti ljudi bili u stanju pobiti svoje prijatelje i komšije. Jedan bosanski Musliman ubijen je iako je bio veoma voljeni nogometni trener, dakle, čovjek koga su voljeli i lokalni bosanski Hrvati, tako da mi je teško povjerovati da su to učinili lokalci. No, "Džokeri" su cijelo vrijeme bili tu, oni isti "Džokeri" koji su i mene napali. Živjeli su u jednoj kući pored Ahmića, tu su bili stacionirani.

Bili ste svjedok u Hagu. Kako objašnjavate da je "šestorka" osuđena za UZP, ali političari ne žele prihvatiti osudu izrečenu u Hagu?

Moj posao kao vojnika, a danas sam političar, bio je da djelujem po savjesti, a ne da osuđujem ljude. To je posao suda. Predočio sam dokaze u pet suđenja na sudu u Hagu. Triput sam svjedočio protiv oficira bosanskih Hrvata, a u jednom slučaju bio sam svjedok odbrane, i to u procesu Enveru Hadžihasanoviću. Moji dokazi, one koje posjedujem i koje sam predočio, govore da taj čovjek nije kriv za zločine za koje mu je suđeno.

Sudije su odlučile da jest kriv, ali ja ne vjerujem da je kriv. Mislim da je to politički donesena osuda jer su htjeli osuditi jednog bosanskog Muslimana. Hadžihasanović je taj čovjek. Moji dokazi govore suprotno. Osuđen je da nije uspio kontrolirati mudžahedine, a ja znam kao činjenicu da mudžahedini u srednjoj Bosni nisu bili pod kontrolom bosanske armije. Štaviše, i o tome imam dokaz, da su došli u Bosnu ubijati kršćane. To nije bio cilj bosanskih Muslimana, oni uopće nisu takvi. Bosanski Muslimani nemaju problema s kršćanima, bilo da su pravoslavci ili katolici.

Mudžahedini su došli sa strane kako bi stvarali probleme. Za oficire bosanske vojske, Muslimane, kao što je Hadžihasanović, posjedujem dokaze da nisu krivi, ali je sud u Hagu presudio drugačije. U Hagu su odlučili vjerovati drugim ljudima uprkos mom i svjedočenju drugih, a i drugi britanski oficiri imaju dokaze da on nije kriv. Hadžihasanovića sam dobro poznavao i uvjeren sam da nije kriv.

Izvor: Al Jazeera
online

User avatar
Mala_Mu
atomica
atomica
Posts: 63332
Joined: 09 Feb 2014, 13:14
Location: Dolina Mumijevih
Mood:
Has thanked: 551 times
Been thanked: 1385 times
Status: Offline

Re: HVO

Post by Mala_Mu » 19 Apr 2019, 16:58

Godišnjica zločina HVO-a nad Zeničanima

Image

Masakr civila u Zenici se dogodio 19. aprila 1993. oko podneva, kada je od granata ispaljenih na centar Zenice sa položaja HVO-a pozicioniranim u Putičevu, 16 kilometara zapadno od Zenice – poginulo 15 i ranjeno 50 civila.

U to doba dana odvijala se velika trgovačka aktivnost u samom centru grada, a u geografskoj zoni koja je bila granatirana nalazilo se oko dvije do tri hiljade ljudi.

Tačan broj granata ispaljenih na centar Zenice ostao je neutvrđen, iako se pominje brojka od devet granata ispaljenih iz haubice. Za ovo je pred haškim sudom bio optužen general HVO-a Tihomir Blaškić. Postoje dvije različite tvrdnje o izvoru paljbe: optužba u procesu Blaškiću je trvdila da su to bili položaji HVO-a u Putičevu, dok je odbrana zastupala tezu da su granatiranje izvršile srpske snage na Vlašiću. Sudsko vijeće oslobodilo je generala Blaškića a optužbi po tačkama optužnice kojima se tereti za ovo granatiranje.

Image

Image

Image

User avatar
Mister No
The Good, the Bad and the Ugly
The Good, the Bad and the Ugly
Posts: 31591
Joined: 28 Sep 2010, 18:17
Has thanked: 7128 times
Been thanked: 3862 times
Status: Online

Re: HVO

Post by Mister No » 19 Apr 2019, 17:00

Mala_Mu wrote: 19 Apr 2019, 16:58 Godišnjica zločina HVO-a nad Zeničanima

Image

Masakr civila u Zenici se dogodio 19. aprila 1993. oko podneva, kada je od granata ispaljenih na centar Zenice sa položaja HVO-a pozicioniranim u Putičevu, 16 kilometara zapadno od Zenice – poginulo 15 i ranjeno 50 civila.

U to doba dana odvijala se velika trgovačka aktivnost u samom centru grada, a u geografskoj zoni koja je bila granatirana nalazilo se oko dvije do tri hiljade ljudi.

Tačan broj granata ispaljenih na centar Zenice ostao je neutvrđen, iako se pominje brojka od devet granata ispaljenih iz haubice. Za ovo je pred haškim sudom bio optužen general HVO-a Tihomir Blaškić. Postoje dvije različite tvrdnje o izvoru paljbe: optužba u procesu Blaškiću je trvdila da su to bili položaji HVO-a u Putičevu, dok je odbrana zastupala tezu da su granatiranje izvršile srpske snage na Vlašiću. Sudsko vijeće oslobodilo je generala Blaškića a optužbi po tačkama optužnice kojima se tereti za ovo granatiranje.

Image

Image

Image
Rume gdje si bio kad su padale?
Odnosno Zenicani sa foruma.
High Hopes...

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7755 times
Status: Offline

Re: HVO

Post by Krokodil Behko » 19 Apr 2019, 17:08

Mister No wrote: 19 Apr 2019, 17:00 Rume gdje si bio kad su padale?
Odnosno Zenicani sa foruma.

Hajd ne kvari raspoloženje ljudima.
Taman se ufurali u "šuplje priče" bošnjačkih militanata, umjesto da razmišljaju o ružičastoj budućnosti.
online

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: HVO

Post by Socrates » 19 Apr 2019, 17:10

Moja mama je ovo izbjegla za nekoliko minuta. :tuga

Jel' nakon ovog ili nekog drugog napada izbila afera sa onim što je imao radio stanicu?

Čovjek uživo u programu javljao gdje granate padaju. :rol I valjda je bio Hrvat ili dijete iz mjesovitog braka.

Mislim da je morao napustiti Zenicu poslije toga. Nije on bio špijun nego glup. Al' eto, takva vremena bila.
. . . . . . . . .

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: HVO

Post by Socrates » 19 Apr 2019, 17:11

Ja sam bio kod kuće.
. . . . . . . . .

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: HVO

Post by Socrates » 19 Apr 2019, 17:15

Nena komsinica taman spremala burek maksuz za mene. I onda smo otišli u podrum.

Mama krenula kod tetke u Crkvice jer je nešto bila bolesna. Nije htjela mene voditi. Svratila je i na taj plato pred robnom kućom.
. . . . . . . . .

Post Reply

Return to “Historija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 14 guests