Hrvatska- domovinski rat

Poznate ličnosti, ratovi, važni događaji

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
vila
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 14912
Joined: 08 May 2014, 08:45
Has thanked: 436 times
Been thanked: 786 times
Status: Offline

Re: Hrvatska- domovinski rat

Post by vila » 13 May 2015, 12:15

Hm,,,,bolje da ti ne odgovorim krokodil

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Hrvatska- domovinski rat

Post by laganini » 13 May 2015, 13:33

vila wrote:Hm,,,,bolje da ti ne odgovorim krokodil
..:hihi dosla si na moje i zoves ga krokodil... :888 znam da je nesvjesno...
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

User avatar
vila
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 14912
Joined: 08 May 2014, 08:45
Has thanked: 436 times
Been thanked: 786 times
Status: Offline

Re: Hrvatska- domovinski rat

Post by vila » 13 May 2015, 13:35

laganini wrote:
vila wrote:Hm,,,,bolje da ti ne odgovorim krokodil
..:hihi dosla si na moje i zoves ga krokodil... :888 znam da je nesvjesno...
Na sta tvoje?
i zovem ga krokodilče oduvjek,,,samo mi mrsko na mob traziti kvačicu

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7763 times
Status: Offline

Ko (ne) učestvuje u mimohodu u Hrvatskoj?

Post by Krokodil Behko » 15 Jul 2015, 09:53

Image
Iako se prethodno najavljivalo da će američki vojnici sudjelovati u mimohodu i da bi iz NATO-ove baze u Avianu mogao doletjeti američki borbeni zrakoplov F16, to se neće dogoditi. Osim pripadnika američke vojske, u mimohodu neće biti ni njemačkih ni britanskih vojnika. Naši sugovornici jučer su bili podijeljeni oko značenja te informacije i razilaze se u tumačenjima važnosti sudjelovanja pojedinih zemalja u mimohodu. Naši sugovornici u Ministarstvu obrane napominju da je to što dolazi troje visokih američkih generala dovoljno visoka razina, a kad se tome pridoda dolazak vojnog atašea, to je, smatraju, sasvim dovoljna razina. Oni tvrde da će na vojnom mimohodu biti svi strani veleposlanici u Hrvatskoj, što je prvi put da će na takvoj razini strani diplomati prisustvovati proslavi vojne operacije Oluja. Prema njihovim riječima, time će operacija Oluja konačno dobiti svoj međunarodni politički legitimitet.

Diplomatski fijasko?
Nesudjelovanje američkih vojnika na mimohodu neki naši sugovornici, pak, smatraju velikim fijaskom. “Ako ne sudjeluju sa svojom čizmom na mimohodu, sve drugo je sporedno”, rekao nam je jedan sugovornik. “Sjedinjene Američke Države glavni su hrvatski vojni saveznik i ako njihovi vojnici neće sudjelovati u mimohodu, to je velika pljuska našoj zemlji”, zaključuju naši sugovornici. U Ministarstvu obrane pak i nadalje ne žele otkriti tko je sve potvrdio sudjelovanje vojnika na mimohodu Vukovarskom ulicom. Za sada je sudjelovanje potvrdila Slovenija. Slovenska ministrica Andreja Katič rekla je u ponedjeljak navečer za slovensku televiziju da ona neće doći na mimohod jer je na odmoru, ali je potvrdila da će slovensku vojsku u Zagrebu predstavljati 10 gardista i 3 aviona Pilatus.

Kako doznaje Jutarnji, proteklih je tjedana trajalo žestoko lobiranje da Sjedinjene Države upute svoje vojnike na mimohod. Tijekom prošlotjednog Croatia Summita u Dubrovniku hrvatski dužnosnici razgovarali su o toj temi s pomoćnicom američkog državnog tajnika za Europu i Euroaziju Victorijom Nuland koja je bila rezervirana prema toj mogućnosti.

Susret u Dubrovniku
Sudjelovanje američkih vojnika iznimno je važno, smatraju naši sugovornici. Slanjem svojih vojnika američka diplomacija uputila bi snažnu podršku hrvatskoj politici i vojnom savezništvu s Hrvatskom te jasnu poruku da je za njih operacija Oluja bila legitimna operacija u kojoj nisu počinjeni zločini za koje je optuživana Hrvatska.

‘Preuranjen zahtjev’
No, za takvo svrstavanje, čini se, još je prerano. “Bila je velika politička pogreška mimohod vezati uz Oluju. Bez obzira na to što su naši generali oslobođeni, što su tužbe i protutužbe za genocid odbačene te što smo i pravno dokazali da u operaciji nisu počinjeni zločini, strana diplomacija i dalje zazire od povezivanja s tim događajem”, kažu sugovornici Jutarnjeg. “Pozivanjem stranih vojnika na mimohod zapravo smo od tih država zatražili da se svrstaju za Oluju ili protiv nje”, zaključuju naši sugovornici. A takva vrsta svrstavanja u ovom trenutku ne odgovora niti jednoj državi.

Naši izvori u MORH-u se ne slažu s takvim razmišljanjima i tvrde nam da proslava nije uperena protiv nikoga. Smatraju da nije riječ o klasičnom vojnom mimohodu kojim se želi pokazati sirova vojna snaga, nego je on dio opće proslave kojom se obilježava veliki dan u hrvatskoj povijesti.

Srbija lobirala
U diplomatsku bitku oko mimohoda uključila se i Srbija, čiji je ministar vanjskih poslova Ivica Dačić jasno poručio da će sve države koje budu sudjelovale na mimohodu time pokazati antisrpsko stajalište. Na to se nadovezao i srpski ministar obrane Bratislav Gašić, rekavši da se mimohodom slavi zločin. Kako doznajemo, srpska diplomacija je posljednjih tjedana lobirala da bi pokušala spriječiti dolazak stranih vojnika u Zagreb. SAD-u u ovom trenutku nikako ne odgovara zaoštravanje situacije s Beogradom.

Prije svega zbog Kosova, ali i Makedonije. Oni Beograd žele što više udaljiti od Rusije, a američko sudjelovanje na mimohodu sigurno ne bi pridonijelo tome. Koliko im je stalo do mišljenja Srbije, SAD je pokazao time što je nakon Dubrovnika Victoria Nuland otputovala i u Beograd.

Beograd: Srbi nikad neće slaviti Oluju
Izjava predsjednice Kolinde Grabar Kitarović da će ove godine i Srbi slaviti operaciju Oluja izazvala je, kao i obično, snažne negativne reakcije u Srbiji.

K. Grabar Kitarović je u ponedjeljak izjavila da je na sastanku u Kninu, na kojem se raspravljalo o aktivnostima za proslavu 5. kolovoza, sudjelovao i Željko Džepina, zamjenik kninskog gradonačelnika iz reda srpske nacionalne manjine. “Dakle, i Srbi ovdje u Kninu sudjelovat će u toj proslavi i želimo naglasiti da proslava nije uperena ni protiv koga, nego je isključivo slavljenje onoga što su za nas učinili naši branitelji i svi oni koji su branili Hrvatsku”, najavila je predsjednica Republike Hrvatske.

Iz Beograda je brzo reagirao Miodrag Linta, čelnik iseljenih Srba, inače žestoki kritičar Hrvatske. Linta je osudio najavu da Džepina koji je Srbin sudjeluje u proslavi uz tezu da je akcija Oluja imala za cilj protjerivanje 220.000 Srba s područja Krajine, a ubijeno ih je više od dvije tisuće. “Navedene činjenice pokazuju da Hrvatska svakog 5. kolovoza u Kninu slavi najveće etničko čišćenje u Evropi poslije Drugog svjetskog rata”, izjavio je Linta.


(jutarnji.hr)
online

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Ko (ne) učestvuje u mimohodu u Hrvatskoj?

Post by Biba » 15 Jul 2015, 11:16

Eto kako ne prestaju sa svojim lažima...sinoć sam napisala da je Haag istraživao..kakve 2000...44 su poginula bježeći ko zečevi. Pa sam je Milošević to potvrdio, neka nađu , ima zapisana sjednica suncee im poljubim lažljivo...prodali su oružje Hrvatima i utekli a u Srbiji nisu bili baš dobrodošli...kao ni Neda Ukraden i moji rođaci...ama izpoprijeka su ih tamo gledali braća Srbi...ccc...nikad oni neće odustati od laži- onaj Pupovac vala na k.. više ide...a kolko ja znam mnogi su se poželjeli vratiti, je pa da im je tak loše bilo, ne bi to željeli...čuj najveći genocid Oluja a Srebrenicu ne priznaju...dokle će majko mila...ma rekli su braća Tarabići da će u Srbiji biti mir i blagostanje sam kad neSrbin bude vladao :cudi
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
Slučajni prolaznik
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2267
Joined: 31 Mar 2015, 19:38
Status: Offline

Re: Ko (ne) učestvuje u mimohodu u Hrvatskoj?

Post by Slučajni prolaznik » 15 Jul 2015, 11:29

mimohod i proslava koja nekima služi samo za prikupljanje jeftinih političkih poena,da se istaknu kao veliki domoljubi,da se predstave ko pozitivci,netko na kog se može računati,da se uvuku narodu pod kožu,a hebe se njima za sve to skupa,za narod,gledaju samo sebe i svoju korist...danima,mjesecima se unaprijed priča o tome,svi se guraju u prve redove,a kad sve završi nitko neće ni znati ni da se održalo...sirotinja,ljudi u tim mjestima zahvaćenim ratom će ostati prepušteni sami sebi ko i do sad...
Osmijeh ne treba biti blistav,ali mora biti iskren :)

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Ko (ne) učestvuje u mimohodu u Hrvatskoj?

Post by Biba » 15 Jul 2015, 12:05

Slučajni prolaznik wrote:mimohod i proslava koja nekima služi samo za prikupljanje jeftinih političkih poena,da se istaknu kao veliki domoljubi,da se predstave ko pozitivci,netko na kog se može računati,da se uvuku narodu pod kožu,a hebe se njima za sve to skupa,za narod,gledaju samo sebe i svoju korist...danima,mjesecima se unaprijed priča o tome,svi se guraju u prve redove,a kad sve završi nitko neće ni znati ni da se održalo...sirotinja,ljudi u tim mjestima zahvaćenim ratom će ostati prepušteni sami sebi ko i do sad...
:aplauzz ama nije našoj raji nimalo ni stalo do tih mimohoda...Slavonija pola gladna...eno pričaju na radiju...
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
Slučajni prolaznik
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2267
Joined: 31 Mar 2015, 19:38
Status: Offline

Re: Ko (ne) učestvuje u mimohodu u Hrvatskoj?

Post by Slučajni prolaznik » 15 Jul 2015, 12:32

dođu (jedan dan traje euforija) i već navečer kad se sve završi,sve se vrati u ˝normalu˝...lijepo je to,lijepo je proslaviti,red je,al nikakve konkretne koristi od toga za malu raju...a i za tim bi trebali ići kad već...
Osmijeh ne treba biti blistav,ali mora biti iskren :)

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Ko (ne) učestvuje u mimohodu u Hrvatskoj?

Post by Biba » 15 Jul 2015, 12:34

Slučajni prolaznik wrote:dođu (jedan dan traje euforija) i već navečer kad se sve završi,sve se vrati u ˝normalu˝...lijepo je to,lijepo je proslaviti,red je,al nikakve konkretne koristi od toga za malu raju...a i za tim bi trebali ići kad već...
ama pričaju jedno a a rade drugo..i skreću pozornost na nebitne stvari inače...
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
Dust
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7268
Joined: 21 Dec 2011, 01:53
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Ko (ne) učestvuje u mimohodu u Hrvatskoj?

Post by Dust » 15 Jul 2015, 16:23

Ja kontala Srbi zele mimohod... Zasto Hrvati? Od koga su bjezali u Kninu?
Gledam te nekim drugim ocima
upravo onako kako ne treba...
I ne shvatam sta mi se desava
nedostaje mi rec koja resava
u tebi je neka tajna ostala
k'o muzika starih majstora

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Ko (ne) učestvuje u mimohodu u Hrvatskoj?

Post by laganini » 15 Jul 2015, 16:42

...kad pogledas sliku mozemo konstatirat da je hrvatska izgubila prilican broj pjopri redni strojeva... :hm
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Ko (ne) učestvuje u mimohodu u Hrvatskoj?

Post by Biba » 15 Jul 2015, 17:11

Linta zna da je najveće etničko čišćenje poslije rata - Srebrenica...a kad je Vukovar pao, gotovo cijeli Osijek je bio raseljen iz straha...i dokle Linte i njihove finte...isti taj Linta more bit ne zna da su sinovi pravoslavnog svećenika branili Vukovar...pa to im je domovina...
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7763 times
Status: Offline

Re: Ko (ne) učestvuje u mimohodu u Hrvatskoj?

Post by Krokodil Behko » 15 Jul 2015, 18:12

Biba wrote:Linta zna da je najveće etničko čišćenje poslije rata - Srebrenica...a kad je Vukovar pao, gotovo cijeli Osijek je bio raseljen iz straha...i dokle Linte i njihove finte...isti taj Linta more bit ne zna da su sinovi pravoslavnog svećenika branili Vukovar...pa to im je domovina...

Poslije kojeg rata?
Ako misliš i na BiH, najveće etničko čišćenje je samočišćenje Srba iz sarajevske regije.
online

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7763 times
Status: Offline

Re: Ko (ne) učestvuje u mimohodu u Hrvatskoj?

Post by Krokodil Behko » 18 Jul 2015, 11:04

Vučić: Strani dužnosnici na paradi uvreda za Srbiju

BEOGRAD - Premijer Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da bi Srbija doživjela kao uvredu odlazak stranih dužnosnika na vojnu paradu u Hrvatskoj u povodu 20. godišnjice Oluje.

"Neki ministri su nas pozvali i pitali da li bi to Srbija doživjela kao uvredu. Ja sam osobno rekao da bismo to doživjeli kao uvredu jer smatramo da tog dana nema šta da se slavi", rekao je Vučić na konferenciji za novinare, komentirajući kako pojedini strani predstavnici izjavljuju da neće doći na paradu, javlja Tanjug.

Srbija može razumjeti unutarnje motive Hrvatske, ali ne može se s tim suglasiti i ne može to opravdati, dodao je Vučić.

"A šta bi bio motiv, recimo, Mađarske da u tome učestvuje, na dan koji je najtužniji za Srbe, kad su stotine Srba ubijeni, a stotine tisuća protjerani. Šta je tu lepo, šta je tu dobro", upitao je Vučić.

Konstatirajući da su predstavnici nekih država odustali od odlaska u Hrvatsku, Vučić je kazao da je Srbija ovog puta uspjela da se njezina riječ čuje i nešto više poštuje u odnosu na ono što je bilo ranije.

Premijer Srbije podsjetio je da su vlade Srbije i Republike Srpske na zajedničkoj sjednici donijele odluku da se 5. kolovoza ubuduće obilježava kao Dan sjećanja na stradale i prognane Srbe u hrvatskoj vojnoj akcij "Oluja".

"Oni (Hrvati) planiraju veliku proslavu, za nas je od ove godine pa nauvijek dan žalosti koji je proglašen odlukom vlade Srbije i RS-a na zajedničkoj sjednici. Za nas ne postoji, teško je pronaći, tužniji dan u srpskoj povijesti", rekao je Vučić.


(Fena)
online

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Ko (ne) učestvuje u mimohodu u Hrvatskoj?

Post by storm » 18 Jul 2015, 11:12

Malo teža glupost ova parada i sve oko nje :kafa
Ponovno i bespotrebno politiziranje jedne povijesne vojno redarstvene akcije i upotreba u prizemne svrhe.
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7763 times
Status: Offline

Re: Ko (ne) učestvuje u mimohodu u Hrvatskoj?

Post by Krokodil Behko » 18 Jul 2015, 23:33

Sad je gotovo. Mora se ići do kraja s paradom i tu nema priče.
Vučić i Nikolić su neki C ešalon velikosrpske stvari i trude se na neki baršunast način upakovati sve to i prodati Evropi, a zauzvrat tražiti revizionizam historije gdje god je to moguće.
online

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Ko (ne) učestvuje u mimohodu u Hrvatskoj?

Post by laganini » 18 Jul 2015, 23:35

..ma tili bit pametni pa za dvdesetgodišnjicu izabrali zagreb..i to baš kad u zagrebu nema žive duše..odo ja u čavoglave :ok ako bude...
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7763 times
Status: Offline

Re: Hrvatska- domovinski rat

Post by Krokodil Behko » 27 Jul 2016, 23:46

KAKO JE ARKAN TRGOVAO SA TUĐMANOM: Za snimku masakra na Ovčari dobio 2 miliona maraka

Image
Josip Manolić je u svojoj knjizi "Politika i domovina" otkrio da kako je Hrvatska od Željka Ražnatovića Arkana kupila 12 šlepera oružja, i kako je Arkan Hrvatskoj za dva miliona maraka prodao kasetu sa snimcima masakra na Ovčari.

"Dokumenti koji govore o spomenutom videozapisu također postoje; nadam se da nisu u međuvremenu uništeni, kao što postoje dokumenti koji pokazuju da Arkanovo uhićenje i suđenje u Zagrebu nije smatrano preprekom nastavku suradnje s tim čovjekom. Arkan će ostati u kontinuiranom kontaktu sa Zlatkom Bagarićem, sve do Bagarićeva ubojstva, ali i s Ferdinandom Jukićem, djelatnikom Službe za zaštitu ustavnog poretka, te s još nekim pojedincima, velikim hrvatskim gospodarstvenicima čija imena zasad ne bih spominjao", piše Manolić u knjizi.

Novinar Drago Hedl za Telegram.hr napisao je članak o čovjeku koji je za Tuđmana kupio snimak s Ovčare.

"Zlatko Bagarić, neokrunjeni kralj mafijaškog podzemlja, ubijen je prije 18 godina, u julu 1998, a kontroverzni Ferdinand Jukić, koga Manolić također navodi, umro je u Remetincu sredinom februara 2014, gdje je izdržavao kaznu zbog malverzacija u pretvorbi Badela. No, točno devet godina prije smrti, u februaru 2005, Ferdinand Jukić, bivši agent SZUP-a, potanko mi je ispričao kako je, za dva milijuna tadašnjih njemačkih maraka u Briselu kupio tu kazetu", piše Hedl.

Uslov je, navodi, bio da o tome priča anonimno.

"Njegovu ispovijest o tome objavio sam u Feral Tribunu 2005. Jukić mi je o postojanju kasete govorio još u avgustu 2003, no tada nije bio voljan spominjati detalje", beleži Hedl, dodajući da je u drugom navratu njegova priča bila potkrijepljena s nekoliko dokumenata i fotografija, koji su dodatno potvrđivali ono što je ispričao.

"Rekao sam Tuđmanu za postojanje te kazete i on je bio zainteresiran da dođemo u njen posjed", pričao je Hedlu Ferdinand Jukić do koga je spomenuta informacija došla iz krugova bliskih Željku Ražnatoviću Arkanu.

"Kad sam Tuđmanu rekao kolika je cijena, uputio me da se obratim Jozi Martinoviću, tadašnjem ministru financija i ubrzo sam tih dva milijuna maraka preuzeo u Palmotićevoj 24 u Zagrebu, u zgradi u kojoj su stanovali važniji pripadnici SZUP-a i osobe iz Tuđmanovog osiguranja."

Hedl dalje navodi tok operacije:

"Da na putu u Bruxelles, gdje je kazetu trebalo preuzeti, ne bi, zbog dva milijuna DEM u torbi, imao problema s hrvatskom graničnom policijom, Jukić je ishodio potvrdu koju mu je izdao tadašnji pomoćnik ministra unutarnjih poslova Jerko Vukas. Na potvrdi je stajalo da je Jukić 'djelatnik službe', da 'putuje po zadatku', te se od granične policije tražilo da se 'istome omogući nesmetan prelazak državne granice Republike Hrvatske'.

Primopredaja kazeta obavljena je 1. februara 1992. u Briselu. Dva dana prije toga onamo je uz Jukića otputovao još jedan operativac SZUP-a, čije ime Jukić nije spomenuo. Jukić mi je pokazao i krivotvorenu meksičku putovnicu, na ime Loyola Abogado, koju su mu izradili u Hrvatskoj i s kojom je ušao u Belgiju. Obojica operativaca SZPUP-a odsjela su u hotelu 'Copthorne Stephanie' u ulici Avenue Louise 93. Jukić je bio u sobi broj 509. U vrijeme kad smo razgovarali, još je uvijek čuvao taj hotelski račun i pokazao ga kao dokaz da je ondje uistinu bio.

Primopredaja kazeta zbila se restoranu 'Witch Inn', čiji je vlasnik bio vukovarski Srbin, izvjesni Končić. Jukić i njegov kolega, operativac SZUP-a, u dogovoreno vrijeme došli su u restoran pomalo opskurna imena, čiju mi je sliku Jukić pokazao. Ondje ih je već čekao dvojac s kazetom. Jukić kaže da su izgledali vrlo nezgodno. Prvo pitanje bilo je imaju li novac. Kad su odgovorili potvrdno i zatražili da vide sadržaj kazeta, jedan od dvojice ljudi koji su dočekali SZUP-ov dvojac pozvao je neku mlađu ženu. Govorila je srpski, predstavila se kao suradnica agencije AP i donijela video kameru.

Srpski dvojac, pričao mi je Jukić, bi je vrlo nervozan, tražili su da se primopredaja obavi što prije. Inzistirali su da pogledaju samo prvih i zadnjih pet minuta snimke i isto toliko u sredini.

Ono što su vidjeli na displeju video kamere nije ostavljalo nikakve dvojbe. Uistinu, radilo se o jezivom dokumentu, snimci masakra na Ovčari. Dva Srbina koja su dočekala Jukića i njegovog kolegu, operativca SZUP-a, pažljivo su umotali kazetu u foliju i zalijepili je. Rekli su da je ne odmotavaju, jer će onaj, kome kazetu trebaju predati, točno znati kako je bila umotana.

Dvojica hrvatskih obavještajaca koja su se u Bruxelles uputila da bi preuzela kazetu sa snimcima Ovčare, ondje su se, međutim, upetljala u ozbiljan incident s Markom Goldingom, tadašnjim mirovnim posrednikom za područje bivše Jugoslavije, za koga su hrvatske tajne službe imale saznanja da prima značajne finansijske doznake iz jedne kiparske banke, povezane s bankama u Srbiji, kao nagradu za favoriziranje srpske strane u mirovnim pregovorima koji su se tada vodili. Incident je bio vrlo ozbiljan, pa je hitno trebalo napustiti Brisel. Iz Belgije Jukić je otputovao s drugom krivotvorenom putovnicom, na ime Ferdo Hochbaum, koju su mu izradili u MUP-u u Zagrebu."

Prema Hedlovim navodima, iste večeri kad se vratio u Zagreb Ferdinand Jukić je kasetu odnio Tuđmanu.

Inače, Josip Manolić, čovjek koji je aktuelizovao tu priču u svojoj knjizi je za beogradski list "Nedeljnik" rekao da je to bila "prljava igra sa Arkanom".

"Priroda poslovanja bila je dvojaka - interes stare službe SDS i interes kriminalnih skupina koje su s Arkanom surađivale u Frankfurtu. Da, to je bila prljava igra sa Arkanom. U jednom momentu u tom međusobnom špijuniranju dolazi do situacija kada treba nekome nešto dati. To je trgovina i on je trgovao...", rekao je Manolić.

(SB)
online

User avatar
Mohr
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8978
Joined: 16 Aug 2015, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times
Status: Offline

Re: Hrvatska- domovinski rat

Post by Mohr » 27 Jul 2016, 23:54

Eis, i to baš u Bruxellesu :p

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7763 times
Status: Offline

Re: Hrvatska- domovinski rat

Post by Krokodil Behko » 06 Mar 2017, 16:51

Srbija diže spomenik 'narodnom heroju' koji je u samoubilačkoj akciji dignuo u zrak skladište sa 170 tona streljiva i zamalo sravnio Bjelovar!

Image
Vlada Srbije pod vodstvom Aleksandra Vučića odlučila je da se ‘narodnom heroju’ Milanu Tepiću podigne spomenik na teritoriju gradske općine Savski venac u Beogradu.

Vijest bi bila irelevantna kad se ne bi radilo o majoru JNA koji je u jesen 1991. zamalo sravnio Bjelovar, međutim nije uspio aktivirati eksploziv u susjednim skladištima.

Tepić je bio zapovjednik skladišta borbenih sredstava Barutana u selu Bedenik nedaleko od Bjelovara. Kad su 29. rujna 1991. snage Zbora narodne garde oslobodile vojarnu “Božidar Adžija” na Vojnoviću, gotovo u samome centru tog grada, što je bio jedan od najvažnijih vojnih objekata koji su osvojeni u Domovinskom ratu, s obzirom na to da je u oslobađanju bjelovarske vojarne od JNA zaplijenjena značajna vojna tehnika. Većina tamošnjih vojnika se predala, no Tepić i još jedan regrut su odbili predaju. Umjesto toga, u samoubilačkoj akciji, dignuo je u zrak skladište sa 170 tona streljiva i pritom ubio 11 gardista.

(jutarnji)
online

Post Reply

Return to “Historija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 22 guests