Šta bi bilo da je bilo?

Poznate ličnosti, ratovi, važni događaji

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120352
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6949 times
Been thanked: 7871 times
Status: Offline

Šta bi bilo da je bilo?

Post by Krokodil Behko » 05 Nov 2014, 09:19

Eto, dočekasmo i to, da imamo neku polu-chat temu u ovom podforumu.

Zamišljeno je u stilu, šta bi bilo, da se neki historijski događaj nije desio, ili ako se nije desio, šta bi bilo, da se jeste desio. Primjera je naravno, mnogo.

Npr, šta bi bilo, da je 2000-te godine, na predsjedničkim izborima u USA, pobijedio demokratski kandidat All Gore?

Prisjetimo se, USA je u doba Clintona, bila jača nego ikada i to manje-više, po svim parametrima.
Nakon što je Gore izgubio izbore, sve je krenulo niz brdo, a došla je i al kaida, da se uključi u igranku.
online

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37844
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2931 times
Been thanked: 2273 times
Status: Offline

Re: Šta bi bilo da je bilo?

Post by Pasaga » 05 Nov 2014, 09:21

Krokodil Behko wrote:Eto, dočekasmo i to, da imamo neku polu-chat temu u ovom podforumu.

Zamišljeno je u stilu, šta bi bilo, da se neki historijski događaj nije desio, ili ako se nije desio, šta bi bilo, da se jeste desio. Primjera je naravno, mnogo.

Npr, šta bi bilo, da je 2000-te godine, na predsjedničkim izborima u USA, pobijedio demokratski kandidat All Gore?

Prisjetimo se, USA je u doba Clintona, bila jača nego ikada i to manje-više, po svim parametrima.
Nakon što je Gore izgubio izbore, sve je krenulo niz brdo, a došla je i al kaida, da se uključi u igranku.

Sve sto se desi.....sa razlogom je.....
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120352
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6949 times
Been thanked: 7871 times
Status: Offline

Re: Šta bi bilo da je bilo?

Post by Krokodil Behko » 05 Nov 2014, 09:27

Pasaga wrote:
Krokodil Behko wrote:Eto, dočekasmo i to, da imamo neku polu-chat temu u ovom podforumu.

Zamišljeno je u stilu, šta bi bilo, da se neki historijski događaj nije desio, ili ako se nije desio, šta bi bilo, da se jeste desio. Primjera je naravno, mnogo.

Npr, šta bi bilo, da je 2000-te godine, na predsjedničkim izborima u USA, pobijedio demokratski kandidat All Gore?

Prisjetimo se, USA je u doba Clintona, bila jača nego ikada i to manje-više, po svim parametrima.
Nakon što je Gore izgubio izbore, sve je krenulo niz brdo, a došla je i al kaida, da se uključi u igranku.

Sve sto se desi.....sa razlogom je.....
U neku ruku i jeste, ali u ovom primjeru, čini mi se da smo imali poprilično sumnjivu pobjedu republikanskog kandidata George Busha. Znači, odlučivale su nijanse i te nijanse, kako mi se čini, zauvijek su promijenile svijet.
online

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37844
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2931 times
Been thanked: 2273 times
Status: Offline

Re: Šta bi bilo da je bilo?

Post by Pasaga » 05 Nov 2014, 11:14

Pomenuo si yeben slucaj.
O ovom se mogu pisat...romani...
De da dokucimo,ko su ljudi iza sjene.
Bus&compani...su izvrsioci....bas kao i kod nas.
Americki izbori....farsa za sirotinju...
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119606
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5624 times
Been thanked: 12126 times
Contact:
Status: Offline

Re: Šta bi bilo da je bilo?

Post by Maja » 05 Nov 2014, 11:47

Super zamišljena tema. Šteta što nemam klikera da učestvujem u njoj :D

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: Šta bi bilo da je bilo?

Post by mrki62 » 05 Nov 2014, 12:16

Majo, imaš ti dovoljno klikera pa da shvatiš; šta bi bilo, kad rata ne bi bilo od 1991 - 1995 i da nacio stranke nisu vodile državu?
Šta bi bilo do sada?
Da li bi baš ovoliko unazadovali?
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119606
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5624 times
Been thanked: 12126 times
Contact:
Status: Offline

Re: Šta bi bilo da je bilo?

Post by Maja » 05 Nov 2014, 12:18

Ne znam.

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: Šta bi bilo da je bilo?

Post by mrki62 » 05 Nov 2014, 12:25

E pa meni logika govori da se baš ne bi ovoliko nakotilo nacionalistički lopova, koji sustavno kradu sve novonastale države a samim tim i ne bi bilo osoba poput tebe, koji baš ne bi znali šta i kako.
Šta bi bilo, kad bi bilo - to će biti vječna zagonetka
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119606
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5624 times
Been thanked: 12126 times
Contact:
Status: Offline

Re: Šta bi bilo da je bilo?

Post by Maja » 05 Nov 2014, 12:29

[ytube][/ytube]

User avatar
drugrankovic
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6282
Joined: 14 May 2014, 10:18
Status: Offline

Re: Šta bi bilo da je bilo?

Post by drugrankovic » 06 Nov 2014, 01:34

da čika velja bonu...
"Ja, koji sam sve prisluškivao, od skupštine do spavaće sobe, zadnji sam saznao šta mi se sprema.”

User avatar
Rabiosa
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2232
Joined: 18 Aug 2014, 16:21
Location: Na metli
Status: Offline

Re: Šta bi bilo da je bilo?

Post by Rabiosa » 06 Nov 2014, 20:24

mrki62 wrote:Majo, imaš ti dovoljno klikera pa da shvatiš; šta bi bilo, kad rata ne bi bilo od 1991 - 1995 i da nacio stranke nisu vodile državu?
Šta bi bilo do sada?
Da li bi baš ovoliko unazadovali?
Da..
Ne bi se Yugoslavija vishe puta raspadala da je valjala..
Znaci, mozda bi plosno zivot izgledao bolji i laksi, ali to bi bilo slicno onome kad si u vezi s nekim i znas da te vara, ali ne zelis to sebi priznati jer se bojis ostati sam.
Aktiviram se na dodir.

User avatar
Rabiosa
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2232
Joined: 18 Aug 2014, 16:21
Location: Na metli
Status: Offline

Re: Šta bi bilo da je bilo?

Post by Rabiosa » 06 Nov 2014, 20:29

Znaci, sto bi bilo da 91' nije bilo rata?
Bilo bi rata 200te ..ili 2013.. ili ..itd. Al rata bi bilo. :)
Moje misljenje, ofc.

Sto bi bilo da je Hürrem nadzivjela Sulejmana?:D
Aktiviram se na dodir.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120352
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6949 times
Been thanked: 7871 times
Status: Offline

Re: Šta bi bilo da je bilo?

Post by Krokodil Behko » 06 Nov 2014, 23:20

Dovoljno im je štete napravila i tako, što je nagovorila Sulejmana, da ubije svog rođenog sina Mustafu, kako bi njen sin Selim II imao otvoren put do prijestolja. Iz historije znamo, da je Mustafa bio stvoren za vladanje i ko zna, možda bi i srušio Beč. Ovako, Huremin sin Selim, bio je nesposoban i uglavnom je vrijeme provodio pijuckajući vino u haremu.
online

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119606
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5624 times
Been thanked: 12126 times
Contact:
Status: Offline

Re: Šta bi bilo da je bilo?

Post by Maja » 07 Nov 2014, 11:49

Ako je suditi po seriji Hurem je samo prividno bila za Selima. Njen favorit je bio Bajazid(t) koji je bio očeva slika, a podržavala ga je i Mihrimah nakon Huremine smrti. Samo, kad je Hurem umrla Selim je ubio Bajazita i tako postao sultan. Poslije je Mihrimah polagala nade u Selimovog sina (čini mi se Murata).

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120352
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6949 times
Been thanked: 7871 times
Status: Offline

Re: Šta bi bilo da je bilo?

Post by Krokodil Behko » 07 Nov 2014, 12:23

Nije ni on bio nešto. Ok, otomansko carstvo je ostalo nja vrhuncu i 100 godina poslije toga, ali samo po tom nekom sistemu inercije kao i zahvaljujući strahu koji je vladao u evropskim zemljama.
online

User avatar
drugrankovic
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6282
Joined: 14 May 2014, 10:18
Status: Offline

Re: Šta bi bilo da je bilo?

Post by drugrankovic » 07 Nov 2014, 20:08

Krokodil Behko wrote:Dovoljno im je štete napravila i tako, što je nagovorila Sulejmana, da ubije svog rođenog sina Mustafu, kako bi njen sin Selim II imao otvoren put do prijestolja. Iz historije znamo, da je Mustafa bio stvoren za vladanje i ko zna, možda bi i srušio Beč. Ovako, Huremin sin Selim, bio je nesposoban i uglavnom je vrijeme provodio pijuckajući vino u haremu.

a posle ako bi te nazvao turcinom brecao bi se... cuj cuj, možda bi srusio i beč? ispada ko da žališ što nije... nemoj zamjerit što se ubacujem ali u tom grmlju leži zec... na jednu stranu negiranje, nijesmo mi turci jebali vas turci ajte tamo pa se svetite, a ovamo vidji... bolje poznaš istoriju turske no bosne... jedno je gotiviti ok iste ste vjere (ne volim kad se nazivaju bracom jer su iste vjere, ko rusi i srbi, hrvati i njemci...) ajde... a drugo je maltene odobravati zulumčare i svetske osvajače u njihovim pohodima...


dok ti je turske u glavi sa srbinom ne očekuj nekog razumevanja... turčinu crnom zna se, voda ga odnjela... isto on i onama misli, samo što mi njemu nijesmo išli na prag a on je naš gazio...
"Ja, koji sam sve prisluškivao, od skupštine do spavaće sobe, zadnji sam saznao šta mi se sprema.”

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120352
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6949 times
Been thanked: 7871 times
Status: Offline

Re: Šta bi bilo da je bilo?

Post by Krokodil Behko » 07 Nov 2014, 20:36

drugrankovic wrote:
Krokodil Behko wrote:Dovoljno im je štete napravila i tako, što je nagovorila Sulejmana, da ubije svog rođenog sina Mustafu, kako bi njen sin Selim II imao otvoren put do prijestolja. Iz historije znamo, da je Mustafa bio stvoren za vladanje i ko zna, možda bi i srušio Beč. Ovako, Huremin sin Selim, bio je nesposoban i uglavnom je vrijeme provodio pijuckajući vino u haremu.

a posle ako bi te nazvao turcinom brecao bi se... cuj cuj, možda bi srusio i beč? ispada ko da žališ što nije...
A kako si ti došao do tog zaključka? Hajde sad na čitanje svih historijskih tema u ovom pdf, pa mi javi gdje sam ja to simpatisao te osmanlije. I sad da ti kažem da si neznalica, ispao bih svakakav, zar ne? Nemaš pravo napadati bez ikakvog osnova, a očekivati da ti se neko još i zahvali.

dok ti je turske u glavi sa srbinom ne očekuj nekog razumevanja...
Pa iskren da budem, nisam od takvih Srba ni očekivao razumijevanje.
Izvini ako sam te razočarao i ako sam opet ispao neki osmanlija.
online

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37844
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2931 times
Been thanked: 2273 times
Status: Offline

Re: Šta bi bilo da je bilo?

Post by Pasaga » 07 Nov 2014, 20:38

Rankovic =neznalica.... :haha
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
drugrankovic
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6282
Joined: 14 May 2014, 10:18
Status: Offline

Re: Šta bi bilo da je bilo?

Post by drugrankovic » 09 Nov 2014, 19:12

Krokodil Behko wrote:
drugrankovic wrote:
Krokodil Behko wrote:Dovoljno im je štete napravila i tako, što je nagovorila Sulejmana, da ubije svog rođenog sina Mustafu, kako bi njen sin Selim II imao otvoren put do prijestolja. Iz historije znamo, da je Mustafa bio stvoren za vladanje i ko zna, možda bi i srušio Beč. Ovako, Huremin sin Selim, bio je nesposoban i uglavnom je vrijeme provodio pijuckajući vino u haremu.

a posle ako bi te nazvao turcinom brecao bi se... cuj cuj, možda bi srusio i beč? ispada ko da žališ što nije...
A kako si ti došao do tog zaključka? Hajde sad na čitanje svih historijskih tema u ovom pdf, pa mi javi gdje sam ja to simpatisao te osmanlije. I sad da ti kažem da si neznalica, ispao bih svakakav, zar ne? Nemaš pravo napadati bez ikakvog osnova, a očekivati da ti se neko još i zahvali.

dok ti je turske u glavi sa srbinom ne očekuj nekog razumevanja...
Pa iskren da budem, nisam od takvih Srba ni očekivao razumijevanje.
Izvini ako sam te razočarao i ako sam opet ispao neki osmanlija.


pisao si o hurem kako je kriva što neki od tih murata nije osvojio beč... osjetilo se da je zbog toga ne gotiviš... vrni se vidjećeš o čemu govorim, i nije prvi put da familija osmanlija ili ti čuvena serija sulejmana ti je ispred istorije bosne... vrlo si dobro upoznat pa nijesam rekao bezveze... od ovakvih srba? šta bi tek s ostalima...
"Ja, koji sam sve prisluškivao, od skupštine do spavaće sobe, zadnji sam saznao šta mi se sprema.”

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120352
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6949 times
Been thanked: 7871 times
Status: Offline

Re: Šta bi bilo da je bilo?

Post by Krokodil Behko » 09 Nov 2014, 20:14

drugrankovic wrote: pisao si o hurem kako je kriva što neki od tih murata nije osvojio beč... osjetilo se da je zbog toga ne gotiviš... vrni se vidjećeš o čemu govorim,
Ti ili se praviš lud ili ne znaš čitati. Ali nema veze, neće meni biti mrsko da ponovim šta sam rekao.
Krokodil Behko wrote:Dovoljno im je štete napravila
Baš kao što je Hitler napravio dovoljno štete svojoj strani. To je rekao i Churchil, pa pretpostavljam da je on sad nacista.
i nije prvi put da familija osmanlija ili ti čuvena serija sulejmana ti je ispred istorije bosne... vrlo si dobro upoznat pa nijesam rekao bezveze... od ovakvih srba? šta bi tek s ostalima...
Samo ti pronađi i donesi, da vidimo šta sam to napisao. Sve dok to ne učiniš, ja komotno bilo šta što napišeš, mogu nazvati glupostima.
online

Post Reply

Return to “Historija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests