Šta bi bilo da Jugoslavija nije ušla u 2. sv. rat?

Poznate ličnosti, ratovi, važni događaji

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Šta bi bilo da Jugoslavija nije ušla u 2. sv. rat?

Post by storm » 05 Oct 2015, 12:25

...ne da mi se ustvari :kafa
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
drugrankovic
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6282
Joined: 14 May 2014, 10:18
Status: Offline

Re: Šta bi bilo da Jugoslavija nije ušla u 2. sv. rat?

Post by drugrankovic » 05 Oct 2015, 12:27

:ljub
"Ja, koji sam sve prisluškivao, od skupštine do spavaće sobe, zadnji sam saznao šta mi se sprema.”

User avatar
Mohr
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8978
Joined: 16 Aug 2015, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times
Status: Offline

Re: Šta bi bilo da Jugoslavija nije ušla u 2. sv. rat?

Post by Mohr » 05 Oct 2015, 18:54

Druže Marko, ne znam gdje ni kad ali sam naišao na podatak da su u (nacionalnoj) strukturi NOP-a najbrojniji bili Hrvati. Provjeri i ti, ako ti se dade ;)


A glede (početnog) njemačkog napredovanja kroz CCCP imamo ponajviše zahvaliti idiotu Džugašviliju i njegovoj (samo)zaljubljenosti u pakt o nenapadanju, jerbo ga je Ramsay (iz Tokija) blagovremeno obavijestio da Japan neće napasti (prema kome je držao glavninu udarnih snaga) te mu najavio napad Wehrmachta točno u sat...

User avatar
Nole
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10065
Joined: 04 Sep 2015, 15:20
Status: Offline

Re: Šta bi bilo da Jugoslavija nije ušla u 2. sv. rat?

Post by Nole » 05 Oct 2015, 19:03

Salahuddin wrote:Potpuno nepotrebno hipoteticko pitanje. Na sta li bi licio zivot moje supruge da se ja nisam rodio? :123
Bila bi srećna žena... šta je to hipotetčki? :cudi

User avatar
Nole
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10065
Joined: 04 Sep 2015, 15:20
Status: Offline

Re: Šta bi bilo da Jugoslavija nije ušla u 2. sv. rat?

Post by Nole » 05 Oct 2015, 19:06

Lebowski wrote:Šta bi bilo.. Morala je ući u rat ako se potpiše sa Njemačkom, Italijom. Bili bi ko velika NDH. Šta Hrvatska ima od toga?
uzmi knjege u šake i ne lupetaj... NDH je fašistička tvorevina, a ni Švajcarska nije bila u ratu, da li ti ona liči na NDH????

User avatar
Nole
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10065
Joined: 04 Sep 2015, 15:20
Status: Offline

Re: Šta bi bilo da Jugoslavija nije ušla u 2. sv. rat?

Post by Nole » 05 Oct 2015, 19:09

drugrankovic wrote:
Salahuddin wrote:Potpuno nepotrebno hipoteticko pitanje. Na sta li bi licio zivot moje supruge da se ja nisam rodio? :123


u rat je svakako ušla ndh koja je pripojila bosnu i deo vojvodine... ušli sa njima i "cvjeće"... i to nije agreisja hrvatske bila na bosnu?
ne, ko ni 1995...

tako da je jugoslavija ulaksom ovih već bila u ratu...


ostaje simpatična činjenica da hrvati napraviše ndh i po bosni i po vojvodini, a dalmaciju popišano i podguzno ćuteći ni da pisnu dadoše italijanu :zubi morali su nekako nadoknaditi gubitak teritorije :obrve
tek posle 27.03.1991. polako sa Pavelićem... ne bi on ni prdnuo da je ostao trojni pakt. Ne Srbija, već Juga bi bila Švica...

User avatar
Nole
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10065
Joined: 04 Sep 2015, 15:20
Status: Offline

Re: Šta bi bilo da Jugoslavija nije ušla u 2. sv. rat?

Post by Nole » 05 Oct 2015, 19:13

Krokodil Behko wrote:Zašto bi Hitler slao vojsku da uspostavlja NDH, ako su mu Karađorđevići saveznici?
Molim? Biti saveznik Hitlera? Ma ko ga jebe. Ne bi bili jedini. Mi smo mali i treba da vičemo: Jes tako je i čekamo kraj rata.
Ne slažemo se uvek ni u svemu....a sad ti uzalud, isto mislimo al sa Rankovićem , teško bratac :D

User avatar
Nole
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10065
Joined: 04 Sep 2015, 15:20
Status: Offline

Re: Šta bi bilo da Jugoslavija nije ušla u 2. sv. rat?

Post by Nole » 05 Oct 2015, 19:17

Krokodil Behko wrote:PRIJE SAMO 74 GODINE: Sarajevo danas, ili da li je još uvijek bolje grob nego rob

Image

Na današnji dan prije 74 godine u Sarajevu održane su masovne demonstracije protiv pridruživanja Jugoslavije Trojnom paktu, a hiljade građana uzvikivalo je parole „Bolje rat, nego pakt“, „Bolje grob, nego rob“, piše bh. novinska agencija Patria.

Demonstracije su bile i u Beogradu, a povod demonstracijama je bio potpisivanje protokola o pristupanju Jugoslavije Trojnom paktu 25. marta kojim je Jugoslavija načelno podržala Drugi svjetski rat. S trona je svrgnuta vlast kneza Pavla Karađorđevića, dr. Radenka Stankovića, dr. Ive Peroviće i vlada Cvetković-Maček koji su potpisali pakt.

Dakle samo dva dana poslije, Jugoslavija je istupila iz pakta, što je odložilo njemački napad na SSSR. Pjevane su patriotske pjesme i uzvikivane parole protiv Hitlera i Musolinija.

Datum se smatra jednim od najvažnijih u jugoslovenskoj istoriji 20. vijeka i slavi se kao početak suprotstavljanja fašizmu u Drugom svjetskom ratu.
27.03.1941. je bio puč protiv trojnog pakta u Beogradu, kakvo crno Sarajevo...

User avatar
Nole
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10065
Joined: 04 Sep 2015, 15:20
Status: Offline

Re: Šta bi bilo da Jugoslavija nije ušla u 2. sv. rat?

Post by Nole » 05 Oct 2015, 19:21

tovar wrote:Jugoslavija nije ni ušla u 2. sv. rat. Rat je ušao u Jugoslaviju davno ptije 2. sv. rata, sa prvim danom njenog proglašenja a izašao je iz nje sa zadnjim danom njene propasti. Jugofili i danas žale za rijetkim danima primirja u Jugoslaviji koji su se događali isključivo radi pregrupiranja srbo-hegemonističkog okupatora i pomagača. II sv. rat su srpski rojalisti na području tzv. Jugoslavije samo opurtonistički iskoristili u učvršćivanju svoje okupatorske hegemonije pri čemu su se s lakoćom prilagodili tadašnjim ratnim strahotama kao svom prirodnom okruženju.

Svaka sila za vremena,
a nevolja redom ide!
odgovor na ove gluposti nađi u wikipediji i vidi koliko je Srbija izgubila stanovnika u WWII , a pogledaj i ko su većinski stanovnici Golog otoka...mani me tog tvog tisućuljetnjeg sna, da ne bi Srbije ni danas ga ne bi sanjali....

User avatar
kuplung
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1353
Joined: 10 Mar 2015, 14:50
Status: Offline

Re: Šta bi bilo da Jugoslavija nije ušla u 2. sv. rat?

Post by kuplung » 05 Oct 2015, 23:33

pjevaliste i jedni drugi sve dok svabo ne ozeze avionima.svi se razbjezase

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120403
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6970 times
Been thanked: 7897 times
Status: Offline

Re: Šta bi bilo da Jugoslavija nije ušla u 2. sv. rat?

Post by Krokodil Behko » 06 Oct 2015, 00:03

ZMAJ wrote:
Krokodil Behko wrote:Zašto bi Hitler slao vojsku da uspostavlja NDH, ako su mu Karađorđevići saveznici?
Molim? Biti saveznik Hitlera? Ma ko ga jebe. Ne bi bili jedini. Mi smo mali i treba da vičemo: Jes tako je i čekamo kraj rata.
Ne slažemo se uvek ni u svemu....a sad ti uzalud, isto mislimo al sa Rankovićem , teško bratac :D
Pa isto, naravno. Isto su to mislili i Tito i Draža.
Kobajagi imali vojske a samo gledali niz put, oklen će izbiti Ameri ili Rusi.
Ono što je i bilo rata, uglavnom među sobom, jer objektivno gledano, Nijemci tu nisu držali mnogo vojske, a nisu ni imali mnogo gubitaka, do dolaska Rusa u Srbiju
online

User avatar
drugrankovic
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6282
Joined: 14 May 2014, 10:18
Status: Offline

Re: Šta bi bilo da Jugoslavija nije ušla u 2. sv. rat?

Post by drugrankovic » 06 Oct 2015, 06:36

ebli vas i tito i draza
"Ja, koji sam sve prisluškivao, od skupštine do spavaće sobe, zadnji sam saznao šta mi se sprema.”

User avatar
Nole
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10065
Joined: 04 Sep 2015, 15:20
Status: Offline

Re: Šta bi bilo da Jugoslavija nije ušla u 2. sv. rat?

Post by Nole » 06 Oct 2015, 08:13

Krokodil Behko wrote:
ZMAJ wrote:
Krokodil Behko wrote:Zašto bi Hitler slao vojsku da uspostavlja NDH, ako su mu Karađorđevići saveznici?
Molim? Biti saveznik Hitlera? Ma ko ga jebe. Ne bi bili jedini. Mi smo mali i treba da vičemo: Jes tako je i čekamo kraj rata.
Ne slažemo se uvek ni u svemu....a sad ti uzalud, isto mislimo al sa Rankovićem , teško bratac :D
Pa isto, naravno. Isto su to mislili i Tito i Draža.
Kobajagi imali vojske a samo gledali niz put, oklen će izbiti Ameri ili Rusi.
Ono što je i bilo rata, uglavnom među sobom, jer objektivno gledano, Nijemci tu nisu držali mnogo vojske, a nisu ni imali mnogo gubitaka, do dolaska Rusa u Srbiju
Potpisujem, to ne vidi samo onaj koji nece da vidi istinu.

User avatar
greeneyes
Hadžija
Hadžija
Posts: 90760
Joined: 19 Jan 2013, 21:17
Location: Ispod šljive na sred njive.
Has thanked: 6125 times
Been thanked: 6702 times
Status: Offline

Re: Šta bi bilo da Jugoslavija nije ušla u 2. sv. rat?

Post by greeneyes » 06 Oct 2015, 09:32

Ne bi ratovala. :ovaj
Samo sabura

User avatar
niska grana
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2441
Joined: 21 May 2011, 23:01
Location: Osamnaesti tetrapak
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Šta bi bilo da Jugoslavija nije ušla u 2. sv. rat?

Post by niska grana » 16 Jan 2016, 15:29

Salahuddin wrote:Potpuno nepotrebno hipoteticko pitanje. Na sta li bi licio zivot moje supruge da se ja nisam rodio? :123
Slazem se.
Ali eto, cisto da se igramo vizionaskih igara - mislim da je jasno da vise nikada ne bi bilo BiH u bilo kakvom drzavnom obliku.
Gratias ago Tibi, Domine, quia fui in hoc mundo.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120403
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6970 times
Been thanked: 7897 times
Status: Offline

Re: Šta bi bilo da Jugoslavija nije ušla u 2. sv. rat?

Post by Krokodil Behko » 16 Jan 2016, 17:01

niska grana wrote:
Salahuddin wrote:Potpuno nepotrebno hipoteticko pitanje. Na sta li bi licio zivot moje supruge da se ja nisam rodio? :123
Slazem se.
Ali eto, cisto da se igramo vizionaskih igara - mislim da je jasno da vise nikada ne bi bilo BiH u bilo kakvom drzavnom obliku.

Hoš reći žestoki autogol Srba?
Možda si u pravu, s tim da moramo uzeti u obzir da su se nacionalna i ljudska prava, tek nakon II sv. rata počela razvijati, pa tako da bi ovaj slijed događaja bio neminovan bez obzira na učešće u tom ratu. Čak šta više, da su ostali Karađorđevići, to bi se i prije desilo, pošto bi kod svih pripadnika, svih drugih naroda vladao jedinstve osjećaj - šutnuti hegemoniste.
Tu bi nam pomogli bratski (kako kojoj strani) Sovjeti i jenkiji i ne bi nam bilo dosadno., Mislim da bi bio građanski rat, jer bi Sovjeti rušili Karađorđeviće i uspjeli bi, a čim bi u tome uspjeli, NATO bi naoružao ostale da se suprostave komunistima.
online

User avatar
Nole
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10065
Joined: 04 Sep 2015, 15:20
Status: Offline

Re: Šta bi bilo da Jugoslavija nije ušla u 2. sv. rat?

Post by Nole » 16 Jan 2016, 17:17

Jugoslavija nije ni trebala postojati nikada ...Aco što oprosti sve srpske žrtve koje su pobili "Jugosloveni" u AU monarhiji za vreme prvog svetskog rata???? Ko ti je dao to pravo j.... li te glupa...koliko si pametan videlo se u Marseju 1934. Dođe ti Pavelić VMRO glave a ni ja ti na grob nikada otići neću...Trebao si napraviti Srbiju a dozvoliti ostalim da prave Jugoslaviju...Molili bi nas da budu sa nama...al sad je kasno...

User avatar
Nole
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10065
Joined: 04 Sep 2015, 15:20
Status: Offline

Re: Šta bi bilo da Jugoslavija nije ušla u 2. sv. rat?

Post by Nole » 16 Jan 2016, 17:24

Pokojni Tito je hteo praviti BALKANIJU sa Enver Hodžom i Georgi Dimitrovim....Staljin je odmah roknuo Dimitrova al posledice su ostale...Da bi Tito privukao Envera obećao mu Kosovo...svim srpskim izbeglicama je zabranjeno da se vrate na Kosovo , a doseljeni si Šiptari iz Albanije na njihova imanja....i moj deda, baba, otac, su proterani i nije im omogućen povratak na svoje imanje..

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120403
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6970 times
Been thanked: 7897 times
Status: Offline

Re: Šta bi bilo da Jugoslavija nije ušla u 2. sv. rat?

Post by Krokodil Behko » 16 Jan 2016, 17:32

ZMAJ wrote:Trebao si napraviti Srbiju a dozvoliti ostalim da prave Jugoslaviju..
X

To bi bila dobra država :ok
online

User avatar
Nole
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10065
Joined: 04 Sep 2015, 15:20
Status: Offline

Re: Šta bi bilo da Jugoslavija nije ušla u 2. sv. rat?

Post by Nole » 16 Jan 2016, 17:39

Krokodil Behko wrote:
ZMAJ wrote:Trebao si napraviti Srbiju a dozvoliti ostalim da prave Jugoslaviju..
X

To bi bila dobra država :ok
Dve dobre...bar bi naša bila...ne bi dobili Sipce na Kosovu sa Vojvodinom je uvek sve ok, Hortijevci bi 41. dobili po pičCi a Švabe ovde su bili miroljubivi...zločin oni pravili nisu...
E sad vaša...handžar ustaše četnici italijani...jbg oitanje za milion dolara...

Post Reply

Return to “Historija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests