Veliki potop

Poznate ličnosti, ratovi, važni događaji

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Veliki potop

Post by KOMESAR » 13 Apr 2015, 07:30

Krokodil Behko wrote:Pa dobro, druže Komesare ima li neki materijalni trag o tome?
Bilo šta?
“Ja ću se skloniti na brdo koje će me zaštititi od vode (nevjernici se uzdaju isključivo u sebe bez oslonca na Allaha i Njegovu pomoć).” Lađa je plovila između valova visokih kao brda. Kasnije je od Allaha naređeno: Zemljo, popij vodu svoju; nebo, zaustavi kišu; voda se povuče, odredba se izvrši, lađa se zaustavi na brdu Džudijj.
Da li je potopljen cijeli svijet ili samo neki dio, neka teritorija? Ostade mi to nejasno.
Lijepo je rečeno ,"njegov oholi,nevjernički narod" koji se je uzdao u sebe.
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7755 times
Status: Offline

Re: Veliki potop

Post by Krokodil Behko » 13 Apr 2015, 10:10

Znači samo jedan narod? Tako sam i mislio. To što u starom zavjetu, piše da je cijeli svijet potopljen, uključujući i planine, malko je pretjerano.

Ne znam da li ti je poznato, ni nuh ni Ibrahim nisu židovi.
Čitajući stari zavjet, čovjek bi mogao doći do zaključka da su svi ti upisani ljudi, bili židovi i da je bog iz nekog fazona, razgovarao samo sa njima. Pa ako je to tačno, zašto ih je eto, potopio, slao ih u ropstvo u Egipat, u Babilon, bilo je tu i 40 godina lutanja i svašta.

Lično mislim, da je priča o velikom potopu, flashback neke mnogo starije legende, a koja je opet zasnovana na tu i tamo ponekom istinitom momentu.
online

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Veliki potop

Post by Biba » 13 Apr 2015, 10:24

Ama nije Bog nikog slao u Egipat...ljudi su i tada imali izbor...osvajali i pokoravali druge narode...Josipa su braca prodala u Egipat a on je pomagao svom narodu...I kad je Abrahan vodio Izraelce iz Egipta, vodio ih je 40 godina da dodju generacije koje se ne sjecaju proslosti i koje se nece mrziti ko ustase i cetnici i dan danas...a Bog je opet kaznio svoj narod jer su se u bjezanju poceli klanjati zlatnom teletu...idolopoklonstvo...pa i danas se svacemu klanjamo...krivim vrijednostima...ama ne mora znaciti da je cijeli svijet bio potopljen...ak su se godine dukcije racunale...mogao se i prostor..ne treba sve doslovno shvacati..
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7755 times
Status: Offline

Re: Veliki potop

Post by Krokodil Behko » 13 Apr 2015, 10:26

Nije nikog slao u Egipat ali je dozvolio takvu sudbinu "odabranom narodu" i to od strane mrskih mnogobožaca.

Btw, zar nije Mojsije vodio židove iz Egipta?
online

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Veliki potop

Post by Biba » 13 Apr 2015, 11:15

Jest Behko... ama brzopleta sam...Abrahama je Bog kušao hoce li sina zaklati...
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Veliki potop

Post by Lebowski » 13 Apr 2015, 12:51

Za 950 godina upozoravanja, propovijedanja i bavljenja poslaničkim poslom Noah je po svemu sudeći uspio spasiti tek uži broj ljudi, vjerovatno svoju porodicu, bez sina.

Loš izbor Svemogućeg, sigurno da je imao i boljih kandidata. Noah je sigurno bio razočaran svojim učinkom. Zamislite u CV-u vam piše da ste jedan od najneučinkovitijih poslanika. :D
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80748
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9938 times
Been thanked: 6769 times
Status: Online

Re: Veliki potop

Post by Julia-Klara » 13 Apr 2015, 13:15

:jupi :jupi :jupi :jupi

sorry :rumenko
samo mi je drago sto se vratio :hop
:cvijece

sad nazad na temu ... nemam sta za reci :rumenko
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Veliki potop

Post by Biba » 13 Apr 2015, 21:28

Iako je napisana ljudskim riječima i na ljudskom jeziku, Bibliju ipak nije lako razumjeti, jer je knjiga nastala u davno vrijeme, pisana stranim i nama nerazumljivim jezikom. U njoj su zastupljeni različiti književni rodovi, s isto tako različitim izražajnim oblicima. Biblijski pisac se najčešće izražava slikovito, služeći se usporedbama, metaforama i slikama, uzetim iz života i vremena koje je davno prošlo. Zato čitati Bibliju znači u isto je vrijeme studirati. Ona nas sama na to upućuje...Opći potop???? ...ne znači da je cijeli svijet potopljen i da je ostala jedna šira obitelj...nego da je gotovo svaka čovjekova pomisao postala zloća ...a onda slijedi kazna...Bog najprije stvara...dobar je...a onda želi uništiti čovjeka kojeg je stvorio ???...slijedi obećanje da ga nikad više neće uništiti...pa zar čovjek sam sebe ne uništava...a zloće fala bogu :valja imamo i na pretek :pusi ...otkad je svijeta i vijeka, kaj ne :ovaj
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
tovar
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1326
Joined: 08 Aug 2012, 14:55
Status: Offline

Re: Veliki potop

Post by tovar » 13 Apr 2015, 21:57

Ma dobar je Bog. Mudar. Sreća uzeo čovjeku rebro pa napravio ženu. Dobro je da nam nije uzeo šta drugo ... ne bi mogli kormilarit za vrijeme potopa.
O, sudbo kleta...
vrati mi vjeru...u ljude, u ljubav, u bolje sutra;
za uzvrat ja ću moliti Boga
da ti oprosti za sva moja tužna jutra...

User avatar
SaraSara
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5064
Joined: 30 Dec 2014, 18:24
Status: Offline

Re: Veliki potop

Post by SaraSara » 13 Apr 2015, 22:27

tovar wrote:Ma dobar je Bog. Mudar. Sreća uzeo čovjeku rebro pa napravio ženu. Dobro je da nam nije uzeo šta drugo ... ne bi mogli kormilarit za vrijeme potopa.

znao je Bog sta radi....i sta ce muskarcima uzeti....sta ostaviti .....:hihi
Ne brini se za ono sto nije doslo i ne zalosti se za ono sto je bilo, jer drugacije nije moglo biti.

User avatar
drugrankovic
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6282
Joined: 14 May 2014, 10:18
Status: Offline

Re: Veliki potop

Post by drugrankovic » 13 Apr 2015, 22:52

kakve gluposti... :lupa
"Ja, koji sam sve prisluškivao, od skupštine do spavaće sobe, zadnji sam saznao šta mi se sprema.”

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7755 times
Status: Offline

Re: Veliki potop

Post by Krokodil Behko » 13 Apr 2015, 23:22

Biba wrote:Iako je napisana ljudskim riječima i na ljudskom jeziku, Bibliju ipak nije lako razumjeti, jer je knjiga nastala u davno vrijeme, pisana stranim i nama nerazumljivim jezikom. U njoj su zastupljeni različiti književni rodovi, s isto tako različitim izražajnim oblicima.

Koliko je staro to davno vrijeme? O kojim je jezicima riječ?
Stari zavjet je dovršen tek u 5. stoljeću p.n.e. a to i nije baš neko davnašnje vrijeme.
Fino odeš na sajt tog koncila, gdje si našla tekst i kažeš im da ne maslaju.
online

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Veliki potop

Post by Biba » 13 Apr 2015, 23:31

ništa što je napisano u Bibliji se ne smoje shvaćati doslovno i bukvalno...to su kao metafore.. :pussi ...nije bog 7 dana stvarao svijet....svaki put kad se čovjek igra boga bude kažnjen, čovjeka kažnjava njegova veličina i zloća...bog samo ponekad "šibom" udari da nas opomene...Behko, torinsko platno je dokazalo da je u Bivliji napisana istina..dva su platna uspoređena...lice se poklapa...nevjerojatno su nešto otkrili pomoću instrumenata kojim se služe u svemirskim istraživanjima...Nikad tu nisam napisala ...ja "tamo" ništa nisam vidjela ali osjetila sam "zlo"..gluho bilo...
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7755 times
Status: Offline

Re: Veliki potop

Post by Krokodil Behko » 13 Apr 2015, 23:45

Gledao sam poprilično dugu emisiju o torinskom platnu i mogu ti reći, da niko u naučnom svijetu nije impreesioniran takvom postavkom. Istina je da se istraživanja još uvijek sprovode i to je sve.

Btw, kako dokazati da to jeste Kristov lik, kad se još uvijek ne zna ni da li je Krist uopće živio. Niti jedan historičar ili hroničar iz tog perioda, nije ga ni pomenuo.. To ne postoji

Naravno, ukoliko ti misliš drugačije, možeš nam osvježiti temu s nekim relevantnim linkom o tome.. Mada, ne bi bilo loše da se držimo teme, a tema je POTOP.
online

User avatar
tovar
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1326
Joined: 08 Aug 2012, 14:55
Status: Offline

Re: Veliki potop

Post by tovar » 14 Apr 2015, 05:11

Da je Noa živ bio bi brodograditelj u Gunji.
O, sudbo kleta...
vrati mi vjeru...u ljude, u ljubav, u bolje sutra;
za uzvrat ja ću moliti Boga
da ti oprosti za sva moja tužna jutra...

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Veliki potop

Post by Biba » 14 Apr 2015, 08:54

Tovare, ja sam napisala da znanstvenici jedino ne tvrde da je Isus...ali sve ostalo se slaze...jedan je znanstvenik cijeli svoj vijek proveo proucavajuci ga...zakljucio je da to od obicnog covjeka ne bi moglo tako ostati na platnu i da niposto nitko nije mogao naslikati...nista ja ne tvrdim...a za Gunju nisu potrebe ladje..a ne znam, a onih kak se zovu..amfibija valjda..Ma ovdje kuce nije trebalo ni graditi....Nijedan Njemac nij tu kucu ravio vec u mom selu...opci potop j samo simbol kazne i opomene da covjek ne pretjeruje jer on jest covjek ali nije Bog..a covjek se ponasa ko pijanac kad je nejpijaniji misli da sve moze i smije :pussi
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
Toruk Makto
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3417
Joined: 24 Mar 2010, 02:02
Location: C:\Documents and Settings\Toruk Makto\Desktop
Has thanked: 6 times
Been thanked: 8 times
Status: Offline

Re: Veliki potop

Post by Toruk Makto » 06 Feb 2020, 19:58

Potop jeste bio i biti ce opet. Bog ne postoji. Mnoge Price su jedni izmislili da bi navratili druge da vjeruju u njih i njihovo. Politika. Samo razlicito vremensko doba. Sta sve ljudski mozak moze zamisliti pa zapisati se mnogo razlikuje od onoga sto se stvarno moze desiti. Naucnici danas govore da je veoma moguce da je univerzum sam po sebi svjestan. Ja mislim da je i planeta na kojoj zivimo takodje svjesna i ziva. Cim joj dotuzimo resetuje nas. I tako u krug po ko zna koliko puta.
Dal se trava sadi kod njih ko kod nas žito ,
da vidim svemirca , to bi ga ja upitooo .

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80748
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9938 times
Been thanked: 6769 times
Status: Online

Re: Veliki potop

Post by Julia-Klara » 06 Feb 2020, 20:04

Tutko :sok
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Veliki potop

Post by Socrates » 06 Feb 2020, 20:16

Ako univerzum ima svijest onda je on Bog.
. . . . . . . . .

User avatar
Toruk Makto
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3417
Joined: 24 Mar 2010, 02:02
Location: C:\Documents and Settings\Toruk Makto\Desktop
Has thanked: 6 times
Been thanked: 8 times
Status: Offline

Re: Veliki potop

Post by Toruk Makto » 06 Feb 2020, 20:58

Socrates wrote: 06 Feb 2020, 20:16 Ako univerzum ima svijest onda je on Bog.
Moguce. Ali na tu temu kad govorimo uvijek cemo doci do granice tj. do pitanja sta je iza zida, ko je njega stvorio, jer na toliko smo ograniceni.
A potop nema veze sa Bogom i sa nuhovim pokvarenim narodom. Pokvarenog naroda je na ovoj planeti bilo raznih vrsta i dan danas ga ima i biće. Ljudi lažu. Ljudi izmišljaju. A sve zbog te granice, zbog toga sto ne znamo ko smo, sta smo, i zasto smo. Covjek je boga zamislio samo iz straha i nista vise. Zbog opravdanja za pokvarene misli i pokvarena djela. I opet potop kad se desi oni koji prezive reci ce ti da je to ucinio bog zbog pokvarenosti naroda, njihov bog naravno, ili ti ga njihova politicka partija.
Dal se trava sadi kod njih ko kod nas žito ,
da vidim svemirca , to bi ga ja upitooo .

Post Reply

Return to “Historija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 18 guests