Nazivi gradova i njihovo znacenje

Poznate ličnosti, ratovi, važni događaji

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119223
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5512 times
Been thanked: 11754 times
Contact:
Status: Offline

Nazivi gradova i njihovo znacenje

Post by Maja » 07 Oct 2011, 23:37

Znate li po čemu su vaši gradovi dobili imena?


MOSTAR je dobio ime po mostarima, a mostari su bili čuvari visećeg mosta.
Negdje se spominje i to da je dobio ime po dvije kule.

Za Stolac nisam sigurna. Neko davno mi reče da je to ime dobio zato što su tu stolovali kraljevi, ali nisam sigurna. Na googlu sam našla ovo

Razvoj Stoca se kroz historiju prati kroz nekoliko naziva. Najstariji naziv koji sa sigurnošću možemo zabilježiti je Daorsoi, odnosno Daorson, ilirski megalitski grad u selu Osanjici povrh Stoca (IV-III vijek p.n.e.). Slijedi rimski muncipij Dillintum. Naziv Stolac prvi put je pomenut 1420. (loco dicto Stolaz u vezi sa nekom pljačkom trgovac), a utvrda Vidovski 1436. Slijedi osmansko Ilce i IIstolce, potom Vidoska i konačno Stolac.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120151
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7766 times
Status: Online

Re: Nazivi gradova i njihovo znacenje

Post by Krokodil Behko » 07 Oct 2011, 23:42

Prvi put,moj grad se spominje krajem 14.vijeka pod imenom "Četvrtkovište"
Tim danom,tu je bila pijaca pa po pijaci je i dobio ime. Okolna mjesta,zvala su se,
Mirkovci,Grm i Kozovrat.
Vec pocetkom 15.vijeka,grad dobija naziv "Bijela".
U prvom periodu osmanske vladavine,krajnji naziv,je napokon uoblicen u Bijeljina.
Susjedni gradic Janja,nastao je dosta kasnije,od Bosnjaka,doseljenika iz B.Krajine ili Srbije uglavnom a bilo je i domaceg zivlja.
online

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119223
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5512 times
Been thanked: 11754 times
Contact:
Status: Offline

Re: Nazivi gradova i njihovo znacenje

Post by Maja » 07 Oct 2011, 23:46

Prema vjerovanju Han-Pijesak je dobio ime po stalnim žalbama majstora graditelja hana, da im je loš pijesak za zidanje.

:D.

User avatar
String
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 9730
Joined: 24 Mar 2010, 21:00
Has thanked: 1 time
Been thanked: 19 times
Status: Offline

Re: Nazivi gradova i njihovo znacenje

Post by String » 07 Oct 2011, 23:55

Tuzla je dobila ime po turskoj rijeci Tuz sto znaci so. Prvi osmanlijski dokument koji spominje eksploataciju tuzlanskih slanih izvora datira iz 1548. godine.
Image

User avatar
niska grana
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2441
Joined: 21 May 2011, 23:01
Location: Osamnaesti tetrapak
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Nazivi gradova i njihovo znacenje

Post by niska grana » 08 Oct 2011, 00:21

Zahvaljujući administrativnim glupostima u jednom sam gradu živio nekad a u drugom sada, a da pritom nisam mrdnuo s mjesta :lupa
Oba su naziv dobila od turskih riječi
Saraj - dvor; u srednjem vijeku Vrhbosna
Iladž - lijek; za vrijeme Rimljana Acquae S.... (pretpostavljam "Sumporum", ali još uvijek nema pouzdanih izvora)
Gratias ago Tibi, Domine, quia fui in hoc mundo.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120151
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7766 times
Status: Online

Re: Nazivi gradova i njihovo znacenje

Post by Krokodil Behko » 08 Oct 2011, 00:23

niska grana wrote:Zahvaljujući administrativnim glupostima u jednom sam gradu živio nekad a u drugom sada, a da pritom nisam mrdnuo s mjesta :lupa
Oba su naziv dobila od turskih riječi
Saraj - dvor; u srednjem vijeku Vrhbosna
Iladž - lijek; za vrijeme Rimljana Acquae S.... (pretpostavljam "Sumporum", ali još uvijek nema pouzdanih izvora)
Ima i treci,ako racunas sta se racuna kao tacnija lokacija nastanka danasnjeg Saraj'va.
Odnosno, Hodidjed :lopta
online

User avatar
niska grana
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2441
Joined: 21 May 2011, 23:01
Location: Osamnaesti tetrapak
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Nazivi gradova i njihovo znacenje

Post by niska grana » 08 Oct 2011, 00:28

Krokodil Behko wrote:
niska grana wrote:Zahvaljujući administrativnim glupostima u jednom sam gradu živio nekad a u drugom sada, a da pritom nisam mrdnuo s mjesta :lupa
Oba su naziv dobila od turskih riječi
Saraj - dvor; u srednjem vijeku Vrhbosna
Iladž - lijek; za vrijeme Rimljana Acquae S.... (pretpostavljam "Sumporum", ali još uvijek nema pouzdanih izvora)
Ima i treci,ako racunas sta se racuna kao tacnija lokacija nastanka danasnjeg Saraj'va.
Odnosno, Hodidjed :lopta
U pravu si, samo što mu je lokacija nepoznata a neki čini mi se čak misle da nije ni postojao.
Gratias ago Tibi, Domine, quia fui in hoc mundo.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120151
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7766 times
Status: Online

Re: Nazivi gradova i njihovo znacenje

Post by Krokodil Behko » 08 Oct 2011, 00:35

Mislim da je bio na relaciji Kosevo - Vratnik
online

User avatar
Jaca
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6755
Joined: 29 Sep 2011, 02:18
Location: potrazi me u predgradju...
Status: Offline

Re: Nazivi gradova i njihovo znacenje

Post by Jaca » 08 Oct 2011, 01:32

BRCKO

ukratko mogu reći da se rimsko naselje na mjestu današnjeg
brčkog zvalo Saldae (izgovara se Salde), spominje se 2. godine p.n.e., poslije kao posjed hrvatskog
bana Nikole II. Gorjanskog (spominje se 1428. g.) naziva se Brka (ili Barka), Turci grad nazivaju Brčki,
Austrijanci Brčka, a nakon njih Brčko... Ne zna se točno zašto se baš tako zove..
bolje biti malo lud nego malo pametan

User avatar
noris
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 679
Joined: 30 Sep 2011, 18:36
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Nazivi gradova i njihovo znacenje

Post by noris » 09 Oct 2011, 14:02

niska grana wrote:
Krokodil Behko wrote:
niska grana wrote:Zahvaljujući administrativnim glupostima u jednom sam gradu živio nekad a u drugom sada, a da pritom nisam mrdnuo s mjesta :lupa
Oba su naziv dobila od turskih riječi
Saraj - dvor; u srednjem vijeku Vrhbosna
Iladž - lijek; za vrijeme Rimljana Acquae S.... (pretpostavljam "Sumporum", ali još uvijek nema pouzdanih izvora)
Ima i treci,ako racunas sta se racuna kao tacnija lokacija nastanka danasnjeg Saraj'va.
Odnosno, Hodidjed :lopta
U pravu si, samo što mu je lokacija nepoznata a neki čini mi se čak misle da nije ni postojao.
Itekako je postojao, pretpostavlja se da je njegovo sredite bio na podrucju danasnje bijele tabije,
a vrhbosna kao toponim više je imalo vjersko značenje za područje tadašnjeg sarajevo i njegove okoline
vozdra

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120151
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7766 times
Status: Online

Re: Nazivi gradova i njihovo znacenje

Post by Krokodil Behko » 09 Oct 2011, 19:42

Vjerovatno je postojao. Uvrsten je na sve historijske karte i to vjerovatno,nije bez razloga.
Problem je taj,sto je tu centar grada. Zgrade gusto nabijene i ni metra,prostora za iskapanja.
Nije to daleka proslost,pa da se samo nagadja. Sta reci za Ardubu na Vranduku? To je bilo prije 2000 godina,pa se tacno zna,da je tu bio utvrdjeni grad.
online

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120151
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7766 times
Status: Online

Re: Nazivi gradova i njihovo znacenje

Post by Krokodil Behko » 11 Oct 2011, 11:25

Zenica je jedini veliki grad,u vezi kojeg,nastanak danasnjeg imena,nije najjasniji.
Pored mnostva arheoloskih ostataka iz raznih periuoda,kao i pisanih izvora o objektima,ciji ostaci nisu pronadjeni,pominju se mnogi toponimi. Najpoznatiji je Bilino polje ili kako se to nekada zvala "Bolino poilo". Eh sad,mene zanima,ima li Bilmišće neke veze sa tim pojmom kao i ko je bio taj Bolo.
Nisam pronasao taj podatak,mada sam guglao poprilicno. Eventualno,navi cu ga negdje medju zapisanim predanjima iz starina.. Pretpostavljam.
online

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119223
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5512 times
Been thanked: 11754 times
Contact:
Status: Offline

Re: Nazivi gradova i njihovo znacenje

Post by Maja » 11 Oct 2011, 11:46

ČAPLJINA je dobila ime po ptici čaplji

LJUBUŠKI

Predaja da je ljupki grad dobio ime po vrelu < Ljubi > , ( do sada nerazjašnjeni naziv vrela < Gožulj < ) ostala je sačuvana među ljubuškim Bošnjacima.

Gujić tvrdi da je najvjerovatnija narodna predaja o postanku imena grada vezana za djevojku Libušu ( staroslavensko ime za Ljubušu ) iz sela Komorana kod Livna :

Herceg Stjepan ostao je udovac te je zaprosio iz sela Komorana kod Livna djevojku , ali je ta djevojka u nesvijest pala kad je ugledala svog starog đuvegiju i za Hercega se nije udala . Poslije dvije godine zaprosi Herceg Stjepan tu istu djevojku za svog sina Stjepana . Pokupio je svatove i poveo djevojku Libušu . Kad su svatovi bili u Golinjevu nedaleko od Livna ( 15 km ) tu se svidjela nevjesta Hercegu Stjepanu i on se odluči njome oženiti . Na tom mjestu je Herceg sagradio bazen od miljevine . Taj bazen i vrelo narod je nazvao < Svekar > kao uspomenu na taj događaj . To vrelo i danas je dobro sačuvano .

Kad je Herceg Stjepan stigao u ljubuško polje poručio je svom sinu Stjepanu u Blagaj : Ovo je moja , a ti sebi traži drugu .

Narodna predaja koju je zabilježio Mahmud Konjhodžić postanak imena grada veže za ime hercegove žene Ljubuše ( Libuše ) :

Ta priča kazuje da su Mlečani uputili sultanu u Carigrad jednu vrlo lijepu balerinu , za njegov harem . Mlečanka je putovala kroz Hercegovinu preko veza Hercegovih . Kad je Stjepan vidio ovu ženu , toliko mu se svidjela da je ljepoticu zadržao za sebe-kraj žive žene Ljubuše ( Libuše ) i mnogo djece .Da bi nesmetano uživao s Mlečankom i u svojim gradovima Blagaju i drugim , sagradio je za svoju zakonitu ženu Ljubušu i djecu novi tvrdi grad Ljubuški koji se po Ljubuši i prozvao .

Prema pisanim izvorima , nijednoj od tri hercegove žene nije bilo ime Ljubuša . Palavestra je zabilježio jednu jezgrovitu narodnu predaju od hercegovačkog kazivača Mate Miškovića-Miška iz sela Duži kod Neuma (1889 ) :

Herceg Stjepan htio je da ženi sina , pa mu poš'o po nevjestu . Naš'o je tamo neđe . Te kad su se vraćali kući svatovi , u Imotskom prvi put vidio snahu , tamo konake činili . Pa budi na konaku u Ljubuškom , tu je oteo od sina , ne dao je sinu , pa se mjesto prozvalo Ljubuški ...

Učitelj Ivan Zovko , najveći hercegovački folklorista , sačuvao je narodnu predaju prema kojoj je grad dobio ime po knjeginji Ljubi , ženi hercega Stjepana :

Ljuba , žena Ercega Stjepana , šetala se jednom sa svojijem dvorskim gospođama , te se malko od njih udalji i zađe u neku malu šumicu . No što je ona dalje zalazila , sve ju je nešto dalje vuklo , a šumica je sve više rasla i širila se i napokon postane gustom i nepreglednom šumom . Sva u strahu i upravo izvan sebe , lutala svijetla gospođa neprestano po šumi , ne bi li kako tako našla put i izlaz , da se odavle po što po to ispriprosti . Dok je ona tako tumarala , tražeći svoj spas , dotle su je njezine gospođe , pune brige i straha iskale i dozivale ,te napokon , kad im nije pošlo za rukom da je nađu , otiđu u dvorove ercega Stjepana i kažu sve što je i kako je . Namah s mjesta bude naređeno najboljijem junacima ercegovim da je traže i da premetnu i obigraju brda i doline , ne bi li je gdje god našli . Ali svaki trud bio im je izlišan i uzaludan . Nje nema , te nema . Već se stalo i sunoćavati , ali od vojvotkinje ni glasa , ni traga kao da ju je more popilo . Vas dvor bio je u crno zavit i u najvećoj žalosti . Svašta se nagađalo i opet pogovaralo . Jedni su je čak držali i mrtvom , ko da je nikad ni Bog nije dao . Ovo je mnijenje za najviše maha prestalo kad se saznalo , kako se nenadno iz nebuha i na jednoć stvorila ona velika i strahovita šuma , koju je priča brzo napunila najužasnijim i najgoropadnijim dusima . Od te šume svak je odsle zazirao više nego od smrti . Plač i lelek orio se po cijelom dvoru i po svojkolikoj vojvodini , jer se bio glas već svuda raznio o tom nemilom i nenadnom događaju . Dok se sve ovo ovako zbivalo i dok su hrabri junaci i prvi dostojanstvenici vojvodstva obijali gore i bregove , tražeći nesretnu gospođu , ljubu svog gospodara , dotle je ona sva iznemogla i poništena u najvećem očajanju na pola mrtva pala pod jedan hrast . Ovaj hrast bio je nekoć na sred srijede današnjeg Ljubuškog , a ona čudnovata šuma protezala se na sva četiri kraja okolo njega . U kasno već doba noći usnije knjeginja vrlo lijep san , koji ju je , čisto da reknem , oživio i ozdravio , a malo za tijem se probudi i okrenu ponešto na desnu stranu . Sjajna mjesečina već je bila povisoko odskočila na obzor i čarobno je provirivala kroz gusto granje . Čim se ona okrenula na desnu stranu , odmah primjeti , kako malo dalje od nje zemlja postepeno raste i visi se . Čas prije to je bila ravna čistina , od koje je narastao najprije omalešan brežuljak , koji se sve više i više uspinjao , dok se napokon ne rastvori i zasja se svuda iz njega naokolo velika i divna svjetlost . U najvećem strahu i uzbuđenosti od koje se malo prije lijepim snom okrijepila , gledala je sada smrtnijem pogledom hercegova ljuba ovaj prizor . A još , kad se ukazala u onoj svjetlosti čudnovata i prelijepa gospođa , koja je bila blažena djevica Marija sa silnom množinom anđela , tada ona nije više znala , gdje je . Smrtni strah bio je posvema obuzeo . Tresla se kao šiba na vodi . Na to će joj reći sveta bogorodica : > Ne treba , draga , ni najmanje da se bojiš . Sam je Bog htio , da ti ovamo zađeš i da se sve stvori , te da me izbaviš iz crne zemlje . Mnogo je godina otkako čamim pod zemljom . Ja sam bila prilika same djevice Marije ; pa kad su navalili na crkvu i razorili je , spasla sam se pod zemlju od griješne ruke . Bog mi je bio još onda naredio,da će me izbaviti nekakva kraljica , koju eto u tebi vidim . Lijepa nek ti je hvala i prosto ti budi zaželjeti , što se samo pomisliti može , a ja ću ti to odmah ispuniti .

Kad je to čula i razumjela kneginja , malo se povratila i došla sebi i zaželi da na onom mjestu postane grad . Odmah čim je ona to i pomislila , istoga onog časa stvori se lijep grad , a one šume nestane , ko da je nije nigda ni bilo . Kneginja , kako je bila dobra i pobožna , pokupi iz cijele svoje zemlje sve siromahe i jadnike , što ih je bilo , te im pokloni ovaj grad i u njem ih nastani . A ti siromasi i jadnici , da se što zahvalnijim pokažu prema svojoj dobročiniteljici , prozovu taj poklonjeni grad < Ljubuški > po njezinom imenu Ljuba i što ih je kao rođena majka ljubila , pa se tijem imenom taj grad još i danas zove .

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120151
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7766 times
Status: Online

Re: Nazivi gradova i njihovo znacenje

Post by Krokodil Behko » 02 Mar 2012, 16:19

Kazu da je u Srednjem vijeku, Vrbas imao veci vodostaj.
Bio je plovan i za vece camce i brodice. Jedno od omiljenijih mjesta
za boravak na rijeci, bilo je postavljeno, kao luka za te brodice.
Tu su cesto boravili i usorski velikasi i banovi.
Kako kazu, mjesto je po tome, dobilo naziv Banja Luka - banova luka.
online

User avatar
visper
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 763
Joined: 26 Oct 2010, 19:35
Status: Offline

Re: Nazivi gradova i njihovo znacenje

Post by visper » 02 Mar 2012, 20:21

Sanski most nekad se u lirsko doba zvao splonum pod turcima se zvao vakuf kasnije zupa sana ili zana a tek 1624 SANSKI MOST sanjani ga zovu i grad cvbijeca na devet rijeka ja ga ne zovem idem mu u pohode kad god mogu
NE CINI DRUGIMA ONO STO NEZELIS DA TEBI DRUGI CINE

User avatar
Jaca
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6755
Joined: 29 Sep 2011, 02:18
Location: potrazi me u predgradju...
Status: Offline

Re: Nazivi gradova i njihovo znacenje

Post by Jaca » 03 Mar 2012, 00:42

visper wrote:Sanski most nekad se u lirsko doba zvao splonum pod turcima se zvao vakuf kasnije zupa sana ili zana a tek 1624 SANSKI MOST sanjani ga zovu i grad cvbijeca na devet rijeka ja ga ne zovem idem mu u pohode kad god mogu
povedi i mene :) cmvt12
bolje biti malo lud nego malo pametan

User avatar
Dust
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7268
Joined: 21 Dec 2011, 01:53
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Nazivi gradova i njihovo znacenje

Post by Dust » 03 Mar 2012, 00:46

Krokodil Behko wrote:Kazu da je u Srednjem vijeku, Vrbas imao veci vodostaj.
Bio je plovan i za vece camce i brodice. Jedno od omiljenijih mjesta
za boravak na rijeci, bilo je postavljeno, kao luka za te brodice.
Tu su cesto boravili i usorski velikasi i banovi.
Kako kazu, mjesto je po tome, dobilo naziv Banja Luka - banova luka.

Druga verzija kaze da su stari Rimljani uzivali banje Seher grada, pa su taj dio prozvali po Sv. Luki.
Gledam te nekim drugim ocima
upravo onako kako ne treba...
I ne shvatam sta mi se desava
nedostaje mi rec koja resava
u tebi je neka tajna ostala
k'o muzika starih majstora

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120151
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7766 times
Status: Online

Re: Nazivi gradova i njihovo znacenje

Post by Krokodil Behko » 03 Mar 2012, 00:55

Dust wrote:
Krokodil Behko wrote:Kazu da je u Srednjem vijeku, Vrbas imao veci vodostaj.
Bio je plovan i za vece camce i brodice. Jedno od omiljenijih mjesta
za boravak na rijeci, bilo je postavljeno, kao luka za te brodice.
Tu su cesto boravili i usorski velikasi i banovi.
Kako kazu, mjesto je po tome, dobilo naziv Banja Luka - banova luka.

Druga verzija kaze da su stari Rimljani uzivali banje Seher grada, pa su taj dio prozvali po Sv. Luki.
Kad smo vec kod tog kraja, znas li, kako nastade Kotor i kada?
online

User avatar
Dust
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7268
Joined: 21 Dec 2011, 01:53
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Nazivi gradova i njihovo znacenje

Post by Dust » 03 Mar 2012, 01:00

Krokodil Behko wrote:
Dust wrote:
Krokodil Behko wrote:Kazu da je u Srednjem vijeku, Vrbas imao veci vodostaj.
Bio je plovan i za vece camce i brodice. Jedno od omiljenijih mjesta
za boravak na rijeci, bilo je postavljeno, kao luka za te brodice.
Tu su cesto boravili i usorski velikasi i banovi.
Kako kazu, mjesto je po tome, dobilo naziv Banja Luka - banova luka.

Druga verzija kaze da su stari Rimljani uzivali banje Seher grada, pa su taj dio prozvali po Sv. Luki.
Kad smo vec kod tog kraja, znas li, kako nastade Kotor i kada?
Ako mislis na Kotor Varos ne znam, ali znam za one tvrdjave koje kazu moji rodjaci, izgradise Rimljani. S obzirom kako se nasa historija "cuvala", dobro i imamo i znamo to sto znamo/imamo.
Gledam te nekim drugim ocima
upravo onako kako ne treba...
I ne shvatam sta mi se desava
nedostaje mi rec koja resava
u tebi je neka tajna ostala
k'o muzika starih majstora

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120151
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7766 times
Status: Online

Re: Nazivi gradova i njihovo znacenje

Post by Krokodil Behko » 03 Mar 2012, 01:04

Rimljani jesu zapadnom stranom izgradili nekoliko utvrda ali moram provjeriti,
da li se to odnosi i na Kotor varos. Zapravo, zanima me, gdje li je bilo sjediste usorskog bana.
online

Post Reply

Return to “Historija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 8 guests