Je li istorija realna?

Poznate ličnosti, ratovi, važni događaji

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Sheval
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 17562
Joined: 02 Mar 2012, 21:53
Has thanked: 344 times
Been thanked: 882 times
Status: Offline

Re: Je li istorija realna?

Post by Sheval » 07 Mar 2012, 14:20

[media]guSYQgVryk4[/media]

Slusaj, zivot je prekratak za ic' unatrag

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7762 times
Status: Offline

Re: Je li istorija realna?

Post by Krokodil Behko » 07 Mar 2012, 14:52

Manipulativna, kako za koga. Uvijek treba traziti dokaz.
Cak i kad se citaju knjige doktora iz tih oblasti, treba obratiti paznju,
na kakve se izvore, oni pozivaju. Pouzdan izvor je pisani argument ili
neki artifakt ili pak objekt na osnovu cega uz neko makar osnovno,
poznavanje ove nauke, citaoc moze izvesti zakljucak, koliko je to
sto se tvrdi realno a koliko ne.

Bas kao sto na svakom proizvodu u trgovini, mora biti postavljena deklaracija
proizvoda, tako i u historijskoj literaturi, moraju biti navedeni realni izvori.
online

Spanac_113
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8390
Joined: 09 Oct 2013, 18:58
Location: post iskljucenje
Status: Offline

Re: Je li istorija realna?

Post by Spanac_113 » 26 Mar 2014, 11:46

istorija je sklop prica, mitova, politickih zavjera, prevara, velikih i malih lazi zavijenih u zastave i parole da bi odrzavalo bice i duh nacije/drzave/drustva u kafani.
pogledajmo ono sto danas smatramo komunizmom/socijalizmom. sve suplje price i duhogradilacki soc-realizam istoka nije mogao biti dalje od pocetne misli/ideje/utopije. u sssr-u je postao samo preimenovani ruski imperijalizam, komunisticki koliko je i sj koreja demokratska tj samo u nazivu. kina je rijesila problem deficita zitarica 60ih godina tako sto je smanjila broj radnika/glanih usta. Tako sto im je dozvoljeno da umru od gladi. crveni kmeri.... da ne spominjem.
toliko o zastiti radnika i diktaturi proleterijata.

Chomsky: "prvo sto su Lenjin i Trocki unistili, odmah nakon Oktobarske revolucije, su bili sovjeti (radnicki savjeti) i sva demokratska tijela (plenumi/forumi bilo koje vrste). U tom pogledu Lenjin i Trocki su bili najveci neprijatelji socijalizma u 20. stoljecu."

i nakon toga, opet promijena istorijskih gradiva, cega se neki od nas sjecaju i iz 90ih. posebno u vremenu tek po kraju rata kad je svakih 6 mjeseci dolazilo do primjene istorije/povijesti na nasim prostorima. u neku ruku to traje i danas, posebno u bih gdje se cak niti jedan od konstitutivnih naroda ne moze u potpunosti sloziti oko svoje a kamoli istorije regije.
a gledajuci skolstvo zadnjih godina, cini mi se da su dobrim dijelom i odustali od pokusaja. u bih.
jaci kulturnu/istorijski pritisci sa strana jos zaljuljaju brod povremeno ali iskreno mislim da bi svaki inteligentniji ucenik/student u bih radije ucio o istoriji saxsonskih plemena (koliko god ta istorija bila tacna) nego lomio zube na uzaludnim pokusajima utvrdjivanja toka istiorijskih dogadjaja koji se mogu sastaviti u primarno i barem vecim dijelom prihvaceno stivo.

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Je li istorija realna?

Post by laganini » 26 Mar 2014, 11:51

..povijest pišu pobijednici..eto time je sve rečeno...
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

Spanac_113
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8390
Joined: 09 Oct 2013, 18:58
Location: post iskljucenje
Status: Offline

Re: Je li istorija realna?

Post by Spanac_113 » 26 Mar 2014, 11:53

eto, rijeseno. behko zakljucaj temu :DD

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Je li istorija realna?

Post by laganini » 26 Mar 2014, 11:57

Maja wrote:koliko je realna dovoljno govori činjenica da sva tri naroda u BiH pišu svoju istoriju i uče u školama različito
..u bih su svi poraženi..na ovaj ili onaj način.. :123
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

User avatar
Dzagoda
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4639
Joined: 10 Feb 2014, 12:19
Status: Offline

Re: Je li istorija realna?

Post by Dzagoda » 26 Mar 2014, 13:42

Davno sam procitala ovu knjigu o izmisljotinama koje su u svakodnevnom opticaju u americkim skolama. I de ti budi pametan.
A sto je najbolje od svega, jedan curriculum se uci u javnim skolama, a sasvim drugi u privatnom. I tu ne mislim na opseg, nego na cinjenicno stanje recimo u istoriji.

Image
D.I.L.L.I.G.A.F.
btw. U ovom ruznom svijetu imam noge za 10 :D

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Je li istorija realna?

Post by Lebowski » 26 Mar 2014, 13:46

Može li koji primjer tih izmišljotina..ima li šta smiješno, dok ne skinem knjigu.
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

User avatar
Dzagoda
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4639
Joined: 10 Feb 2014, 12:19
Status: Offline

Re: Je li istorija realna?

Post by Dzagoda » 26 Mar 2014, 14:00

Lebowski wrote:Može li koji primjer tih izmišljotina..ima li šta smiješno, dok ne skinem knjigu.
Ima, skoro sve je smijesno, mada ima dosta crnog humora. Recimo ima puno odvratnosti za Komuniste, predrasude koje se potpiruju u knjigama; W. Wilson "herojcina" u knjigama istorije jedan od najvecih rasista Amerike; Hellen Keller miskoncepcije i tako.

Dobra je knjiga. Ja sam bome i djecu natjerala da procitaju hahahahahahahaah
D.I.L.L.I.G.A.F.
btw. U ovom ruznom svijetu imam noge za 10 :D

Spanac_113
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8390
Joined: 09 Oct 2013, 18:58
Location: post iskljucenje
Status: Offline

Re: Je li istorija realna?

Post by Spanac_113 » 26 Mar 2014, 14:33

Bas me zanima kako ce istorija gledati na americke ekskurzije po bliskom istoku.
I tako mi je super sto je Obama prije par mjeseci javno priznao i izvinuo se Iranu za organizovanje vojnog puca i nasilnu smjenu demokratski izabrane vlade te zemlje a niko na zapadu ni rijec o tome.
:pusto
Nista, mrtvo.
Dok se trakavice tipa Berluskoni provlace i izvlace kad god treba prozvati nekoga.

Volio bi da se ciljevi i odluke na drzavnom nivou, barem te vrste, otvoreno daju do znanja javnosti.
Pa sta? Takvi smo i moze nam se i svi ionako znaju das mo takvi pa zasto srat bezze :cudi

I onda danas se zaboravlja dosta toga.
Kad su rusi nekim cudom uspjeli srusiti U2 najveci problem americke administracije nije bio izgubljen avion nego kako to priznati naciji.
U to doba se sirio strah od komunizma u kojem su komunisti bili ti koji spijuniraju a ameri oni koji se brane (zvuci poznato).

Cijela nacija je bila sokirana cinjenicom da su oni ti koji vrse agresiju. I tek kroz dobar spin se stvara termin ‘pre-emptive strike’.

User avatar
Dzagoda
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4639
Joined: 10 Feb 2014, 12:19
Status: Offline

Re: Je li istorija realna?

Post by Dzagoda » 26 Mar 2014, 14:40

Ima u ovoj knjizi koliko se sjecam i dio o terminologiji, kako se dovodi citava nacija u stanje straha samo sa par biranih rijeci.
Ima i knjiga Dennis Leary sto je napisao, zaboravila sam kako se zove, al iskopacu, e ta je o modernijoj istoriji. Covjek je legenda, a knjigu procitas za dan, dva, stvarno je dobra, i puna humora:)
D.I.L.L.I.G.A.F.
btw. U ovom ruznom svijetu imam noge za 10 :D

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Je li istorija realna?

Post by laganini » 26 Mar 2014, 18:47

Jagoda wrote:
Lebowski wrote:Može li koji primjer tih izmišljotina..ima li šta smiješno, dok ne skinem knjigu.
Ima, skoro sve je smijesno, mada ima dosta crnog humora. Recimo ima puno odvratnosti za Komuniste, predrasude koje se potpiruju u knjigama; W. Wilson "herojcina" u knjigama istorije jedan od najvecih rasista Amerike; Hellen Keller miskoncepcije i tako.

Dobra je knjiga. Ja sam bome i djecu natjerala da procitaju hahahahahahahaah
..puno odvratnosti za komuniste e baš im to zamjeram... :place
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

User avatar
Dzagoda
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4639
Joined: 10 Feb 2014, 12:19
Status: Offline

Re: Je li istorija realna?

Post by Dzagoda » 26 Mar 2014, 21:10

laganini wrote:
..puno odvratnosti za komuniste e baš im to zamjeram... :place
Ti bi bro i ovdje bio HadjiNCa :hihi :D. :D. :D. :D. :D. :D. :D.
D.I.L.L.I.G.A.F.
btw. U ovom ruznom svijetu imam noge za 10 :D

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Je li istorija realna?

Post by Bla » 29 May 2014, 03:21

Može neki dokaz ne znam koliko biti nepobitan, svaki put kada neko posegne za njim da ga upotrijebi, bio laik ili istoričar, mora da ga interpretira, i čim to čini, već stvar počne da postaje manje ili više iskrivljena.

Primjera radi, da se na trenutak odmaknem od istorije, uzmite neki film. Zamislite da je on taj neki nepobitni dokaz, tj. sama činjenica, odnosno istina.
I onda pročitajte review-e napisane o njemu. Bezbroj varijacija na temu, od sličnih do totalno oprečnih mišljenja, a svi gledali apsolutno isti film. Pogotovo će se često razlikovati mišljenja koja potiču iz različitih kultura, geopolitičkih i socioekonomskih sfera. Još ako je tematika filma takva da je realna, doživljiva, onda će tek da bude razlika između mišljenja onih koji su to doživjeli i onih koji nisu. Ako ste ga i vi gledali, nečije će se mišljenje podudariti s vašim, pa ćete vjerovatno zastupati tu tezu, dok vam se druge neće sviđati itd. Takva je, kad banalizujem, stvar otprilike i sa istorijom.
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7762 times
Status: Offline

Re: Je li istorija realna?

Post by Krokodil Behko » 29 May 2014, 10:32

Bla wrote:Može neki dokaz ne znam koliko biti nepobitan, svaki put kada neko posegne za njim da ga upotrijebi, bio laik ili istoričar, mora da ga interpretira, i čim to čini, već stvar počne da postaje manje ili više iskrivljena.

Primjera radi, da se na trenutak odmaknem od istorije, uzmite neki film. Zamislite da je on taj neki nepobitni dokaz, tj. sama činjenica, odnosno istina.
I onda pročitajte review-e napisane o njemu. Bezbroj varijacija na temu, od sličnih do totalno oprečnih mišljenja, a svi gledali apsolutno isti film. Pogotovo će se često razlikovati mišljenja koja potiču iz različitih kultura, geopolitičkih i socioekonomskih sfera. Još ako je tematika filma takva da je realna, doživljiva, onda će tek da bude razlika između mišljenja onih koji su to doživjeli i onih koji nisu. Ako ste ga i vi gledali, nečije će se mišljenje podudariti s vašim, pa ćete vjerovatno zastupati tu tezu, dok vam se druge neće sviđati itd. Takva je, kad banalizujem, stvar otprilike i sa istorijom.
U pravu si. Historiju tumači kako ko stigne. Eh sad, nerijetko je tumače i nestručne osobe/institucije. Npr SPC sa svojim mitovima, razni "nezavisni" novinski stručnjaci i sl.

Ali postoji lijek. Ako te zanima neki događaj, period, neka zemlja, ti samo reci i ja dobosim pravi link. Odnekle moraš početi. Što više znaš, manje ćeš nasjedati na neistine.

Ukratko, držiš se literature najrelevantnijih historičara, a po nekom pravilo, to su oni pravi akademici, doktori nauka ali na žalost, ni oni nisu imuni na krive prezentacije, bar kad je o ovim prostorima riječ. Više je rwlnosti bilo u SFRJ historijskom miljeu, bar kad je riječ o događajima smještenim u dubljoj prošlosti. Npr od početka 19. vijeka pa dublje u prošlost.
online

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Je li istorija realna?

Post by Bla » 29 May 2014, 11:23

Ne govorim ja o našim zabludama nego generalno o istoriji. (Primjenjivo i na većinu društvenih nauka, al' da ne širim temu).
I slobodno u moju jednačinu ubaci isključivo samo "prave provjerene akademike" opet će rezultat biti različit. ;)
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7762 times
Status: Offline

Re: Je li istorija realna?

Post by Krokodil Behko » 29 May 2014, 12:03

Meni je jedan doktor na Koševu dijagnosticirao polineuropatiju toksične geneze, a drugi isti to ali nepoznate geneze. kasnije su se obojica predomislila, a oni u institutu za medicinsko vještačenje i dalje tvrde causa ignota.
online

Spanac_113
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8390
Joined: 09 Oct 2013, 18:58
Location: post iskljucenje
Status: Offline

Re: Je li istorija realna?

Post by Spanac_113 » 29 May 2014, 12:04

Krokodil Behko wrote:Meni je jedan doktor na Koševu dijagnosticirao polineuropatiju toksične geneze, a drugi isti to ali nepoznate geneze. kasnije su se obojica predomislila, a oni u institutu za medicinsko vještačenje i dalje tvrde causa ignota.
jel to znaci da ti medicinska istorija nije realna?

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7762 times
Status: Offline

Re: Je li istorija realna?

Post by Krokodil Behko » 29 May 2014, 12:26

Ne. to znači da su ljudi od struke, skloni greškama i različitim tumačenjima, nezavisno od vrste struke.
online

Spanac_113
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8390
Joined: 09 Oct 2013, 18:58
Location: post iskljucenje
Status: Offline

Re: Je li istorija realna?

Post by Spanac_113 » 29 May 2014, 12:28

skonto. fala.

Post Reply

Return to “Historija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 16 guests