Tvrdjave i kule BiH i regiona

Poznate ličnosti, ratovi, važni događaji

Moderator: Krokodil Behko

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35700
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 585 times
Status: Offline

Re: Grad bosanskih kraljeva nije izgledao ljepše

Post by Venera » 10 Dec 2018, 17:28

mad_max_ba wrote: 10 Dec 2018, 17:22
statebriga wrote: 10 Dec 2018, 17:00 HR ima Kraljevice, Srbija Kraljevo, Ceska i SLovacka imaju gradove sa rijeci Kralj , mnogo drzava, razumljivo :p
A mi imamo Visoko :oo
a cudi me da nema grada koji ukljucuje rijec kralj :hm

HR i SR only na Balkanu :hm
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
Salko
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 26742
Joined: 25 Sep 2018, 14:23
Location: Tamni Vilajet
Mood:
Status: Offline

Re: Grad bosanskih kraljeva nije izgledao ljepše

Post by Salko » 10 Dec 2018, 17:29

statebriga wrote: 10 Dec 2018, 17:28
mad_max_ba wrote: 10 Dec 2018, 17:22
statebriga wrote: 10 Dec 2018, 17:00 HR ima Kraljevice, Srbija Kraljevo, Ceska i SLovacka imaju gradove sa rijeci Kralj , mnogo drzava, razumljivo :p
A mi imamo Visoko :oo
a cudi me da nema grada koji ukljucuje rijec kralj :hm

HR i SR only na Balkanu :hm
Ima na ilirskom
Mrsko mi sad
"ignorance is bliss"

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35700
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 585 times
Status: Offline

Re: Grad bosanskih kraljeva nije izgledao ljepše

Post by Venera » 10 Dec 2018, 17:30

mad_max_ba wrote: 10 Dec 2018, 17:29
statebriga wrote: 10 Dec 2018, 17:28
mad_max_ba wrote: 10 Dec 2018, 17:22
statebriga wrote: 10 Dec 2018, 17:00 HR ima Kraljevice, Srbija Kraljevo, Ceska i SLovacka imaju gradove sa rijeci Kralj , mnogo drzava, razumljivo :p
A mi imamo Visoko :oo
a cudi me da nema grada koji ukljucuje rijec kralj :hm

HR i SR only na Balkanu :hm
Ima na ilirskom
Mrsko mi sad
moze kasnije, cekam odgovor :hop
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
lejlamo
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12993
Joined: 23 Feb 2018, 18:17
Location: kamen i drača
Mood:
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Grad bosanskih kraljeva nije izgledao ljepše

Post by lejlamo » 10 Dec 2018, 17:30

kraljeva sutjeska :ooo

User avatar
Fuddo
Maliciozni seronja i forumas godine
Maliciozni seronja i forumas godine
Posts: 83786
Joined: 03 Dec 2018, 21:17
Has thanked: 10909 times
Been thanked: 16209 times
Status: Offline

Re: Grad bosanskih kraljeva nije izgledao ljepše

Post by Fuddo » 10 Dec 2018, 17:31

statebriga wrote: 10 Dec 2018, 17:00 HR ima Kraljevice, Srbija Kraljevo, Ceska i SLovacka imaju gradove sa rijeci Kralj , mnogo drzava, razumljivo :p
Imamo i mi Kotor Varos.
Dozvolite da se obratimo

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35700
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 585 times
Status: Offline

Re: Grad bosanskih kraljeva nije izgledao ljepše

Post by Venera » 10 Dec 2018, 17:33

lejlamo wrote: 10 Dec 2018, 17:30 kraljeva sutjeska :ooo
rebalo je biti, povijesno posmatrano , Kraljicina Sutjeska :p
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
lejlamo
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12993
Joined: 23 Feb 2018, 18:17
Location: kamen i drača
Mood:
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Grad bosanskih kraljeva nije izgledao ljepše

Post by lejlamo » 10 Dec 2018, 17:35

tražila si mjesto sa tim nazivom i dobila...'ta sad hoš :123 tomaš i tvrtko :srce

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35700
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 585 times
Status: Offline

Re: Grad bosanskih kraljeva nije izgledao ljepše

Post by Venera » 10 Dec 2018, 17:36

Fuddo wrote: 10 Dec 2018, 17:31
statebriga wrote: 10 Dec 2018, 17:00 HR ima Kraljevice, Srbija Kraljevo, Ceska i SLovacka imaju gradove sa rijeci Kralj , mnogo drzava, razumljivo :p
Imamo i mi Kotor Varos.
kao i CG, Kotor, grad ogradjen zidovima :hm
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35700
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 585 times
Status: Offline

Re: Grad bosanskih kraljeva nije izgledao ljepše

Post by Venera » 10 Dec 2018, 17:38

lejlamo wrote: 10 Dec 2018, 17:35 tražila si mjesto sa tim nazivom i dobila...'ta sad hoš :123 tomaš i tvrtko :srce
nisam trazila , jer napisala sam grad ili gradic, a ne selo :hihi
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35700
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 585 times
Status: Offline

Re: Grad bosanskih kraljeva nije izgledao ljepše

Post by Venera » 10 Dec 2018, 17:46

lejlamo, pogresno si razumjela moj prethodni post :cvijece
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
KREMENAC
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3115
Joined: 27 Jul 2018, 02:43
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Grad bosanskih kraljeva nije izgledao ljepše

Post by KREMENAC » 10 Dec 2018, 22:32

mnogi gradovi su postali kraljevski a da u nazivu to nisu imali
vidi Zlatnu bulu Bele IV. za Gradec kako se zvao jedan grad u Ugarskoj. istu titulu je dobile jos 4-5 gradova koji su danas sela a neki ne postoje

User avatar
Hurija
Pandora
Pandora
Posts: 19647
Joined: 05 May 2018, 21:21
Has thanked: 874 times
Been thanked: 1047 times
Status: Offline

Re: Grad bosanskih kraljeva nije izgledao ljepše

Post by Hurija » 11 Dec 2018, 10:38

Treba poraditio dobrano u Jajcu bila sam krajem ljeta , mnogo smeća, nesređena ifrastruktura,fali urteženja na zelenim površinama , A. Stanica ruglo jedino plus imaju domaćini oni su ljubazni :ok
Ostalo je cutanje.

User avatar
Mala_Mu
atomica
atomica
Posts: 63332
Joined: 09 Feb 2014, 13:14
Location: Dolina Mumijevih
Mood:
Has thanked: 551 times
Been thanked: 1385 times
Status: Offline

Re: Tvrdjave i kule BiH i regiona

Post by Mala_Mu » 02 Feb 2019, 22:37

Pogledajte kako je izgledao srednjovjekovni bosanski kraljevski grad Bobovac

Image

U Muzeju Kaknja se nalazi impresivna maketa kraljevskog grada Bobovca. Maketu je izradio Ivica Tomičić iz Kaknja.

Kraljevski grad Bobovac je smješten u brdima srednje Bosne na području gdje graniče općine Kakanj i Vareš. Prvi put se spominje u pisanim dokumentima oko 1350.godine. Na Bobovcu se čuvala bosanska kraljevska kruna. Tu se nalazila i kraljevska grobna kapela u kojoj su sahranjena tri bosanska kralja: Stjepan Ostoja, Tvrtko II Kotromanić i Stjepan Tomaš.

Podigao ga je ban Stjepan II Kotromanić u prvoj polovini 14. vijeka. Sjedištem bosanskih vladara ostao je od bana Stjepana II Kotromanića, preko svih bosanskih kraljeva, pa sve do turskog osvajanja 1463. godine.

"Maketa je jedan od najinteresantnijih detalja u onome što se može vidjeti u Muzeju Kaknja jer ona najbolje oslikava koliko je grandiozan bio kraljevski grad Bobovac. Ta grandioznost koja se može vidjeti na maketi jača zainteresiranost posjetilaca Muzeja Kaknja za bosansko srednjovjekovlje i budi posebna patriotska osjećanja", rekao je v.d. načelnika Općine Kakanj Aldin Šljivo koji je do decembra prošle godine obavljao i dužnost direktora Javne ustanove Kulturno-sportski centar Kakanj u okviru koje djeluje Muzej Kaknja.

Image

Image

Image

Image

Image

Image

klix.ba

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 95678
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 33899 times
Been thanked: 20672 times
Contact:
Status: Online

Re: Tvrdjave i kule BiH i regiona

Post by Rum » 02 Feb 2019, 22:38

Isto Vranduk
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 95678
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 33899 times
Been thanked: 20672 times
Contact:
Status: Online

Re: Tvrdjave i kule BiH i regiona

Post by Rum » 02 Feb 2019, 22:40

Image ovdje mocnije izgleda
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 95678
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 33899 times
Been thanked: 20672 times
Contact:
Status: Online

Re: Tvrdjave i kule BiH i regiona

Post by Rum » 02 Feb 2019, 22:44

kazu da je tu negdje sakriveno blago
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚

User avatar
KREMENAC
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3115
Joined: 27 Jul 2018, 02:43
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Tvrdjave i kule BiH i regiona

Post by KREMENAC » 03 Feb 2019, 00:08

HUTUVO HADZIBEG-001.jpg
HUTUVO HADZIBEG-003.jpg
HUTUVO HADZIBEG-004.jpg
HUTUVO HADZIBEG-005.jpg
HUTUVO HADZIBEG-008.jpg

HUTOVSKI GRAD

Nije kraljevski vec kapetanski. Hadzibeg bijase svasta nesta: ratnik, ratovao na strani Napoleona protiv rusa i crnogoraca. ratovao na strani kapetana Gradascevica protiv svoga polubrata Ali pase Stocevica; bijase mistik, zvjezdoznanac i imao je prvu opservatoriju u BH; prvi ihtiolog i uzgajivac ribe u ribnjacima; uzgajivac svilene bube i proizvodjac svile od kojih je pravio ribarske mreze; prvi agronom i uzgajivac ozime psenice u BH.
Sva ta znanja je naucio o Siriji, Egiptu gdje je zivio.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Last edited by KREMENAC on 03 Feb 2019, 00:30, edited 1 time in total.

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 95678
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 33899 times
Been thanked: 20672 times
Contact:
Status: Online

Re: Tvrdjave i kule BiH i regiona

Post by Rum » 03 Feb 2019, 00:14

Platonova Atlantida
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 95678
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 33899 times
Been thanked: 20672 times
Contact:
Status: Online

Re: Tvrdjave i kule BiH i regiona

Post by Rum » 03 Feb 2019, 23:44

Bunar na Bobovcu krije blago kraljice Katarine?

Image


Jedna od starih zanimljivih priča, legenda o sakrivenom blagu posljednje bosanske kraljice Katarine, ponovo budi interes avanturista za stari kraljevski grad Bobovac u okolini Vareša.



Turska karaula

Legenda kaže da je blago možda ostalo izgubljeno u bunaru koji se nalazi nekoliko stotina metara od mauzoleja. Danas urušene, zidine na vrhu stijene zaraslim i uskim puteljcima povezane su sa platformom na kojoj je mauzolej. Sa obje strane prilaza je provalija, a putić je većim dijelom prekriven šibljem i travom pa se njime nije jednostavno kretati.

U kompleksu zidina nalazi se bunar koji se redovno puni kišnicom i snijegom, a u srednjem vijeku se, navodno, drvenim cijevovodom voda iz potoka dovodila do njega.

Predanje kaže da je u taj bunar kraljica Katarina, pred bijeg sa Bobovca, kada je postalo jasno da će ga Osmanlije zauzeti, bacila veći dio svog zlata i dragulja jer nije mogla sve nositi sa sobom. Nije tačno poznato da li se radi o zlatnicima, novcu, dragom kamenju, nakitu ili kojoj već vrsti blaga, pretpostavlja se da je bilo od svega ponešto.

Iako se legende ove vrste brzo šire i, po potrebi nadopunjuju, javno i legalno nije bilo nekog većeg istraživanja ovog bunara. Poznato je da je bunar bio dubok do osam metara, a danas se to smanjilo na oko pet metara, jer se mnogi izletnici u njega svašta bacali. Najviše kamenje, smeće i dijelove tvrđave.

Image


Mandal ključevi

Od devet kostura samo jedan je bio ženski. Ta žena bila je sahranjen pored Tvrtka II i pretpostavlja se da je to bila kraljica Doroteja Gorjanska, koja se pred smrt udala za Tvrtka. Pronađen je navodno i dječiji grob za koji se pretpostavlja da je bio Tvrtkovo i Dorotejino dijete.

Danas je mauzolej moguće posjetiti samo uz pratnju nekoga iz Turističkog saveza Vareša ili iz nevladine Udruge Čuvari bosanske krune.

Čuvare bosanske krune osnovao je poduzetnik Šaban Ibrišimović iz sela Mijakovići prije nekoliko godina. Udruženje se bavi održavanjem i uređenjem bobovačkih srednjovjekovnih ostataka, kao i turističkom promocijom svega po čemu je Bobovac značajan i poznat.

Posjeta mauzoleju počinje otključavanjem duple brave na starinskim, stiliziranim vratima velikim metalnim ključem, replikom pravih ključeva iz prošlih vijekova. Ibrišimović kaže urnek po bosanskim mandal ključevima.

- Ja imam jedan ključ, jedan ima Turist info punkt u Varešu, a jedan ima načelnik općine Vareš. U sklopu opštinske strategije razvoja turizma, meni je pripao jedan taj ključ - kaže Ibrišimović.

On je obavezan svima koji posjete mauzolej uzeti po jednu marku. Tako će biti dok se ne završi izgradnja brvnare za naplatu i suvenirnice.

- Uz saglasnost načelnika općine Vareš, tamo bi sezonski, po ugovoru o djelu, radio jedan čovjek. To ja vodim i pri kraju sam tog projekta. Onda će se naplaćivati dvije marke. Za sada sve što naplatim od gostiju koji uđu u mauzolej, nosim i predajem u Turist info punkt - kaže Ibrišimović.



Rukotvorine

U suvenirnici koju grade Čuvari bosanske krune prodavale bi se i rukotvorine napravljene u okolnim selima.

- Udruženje se finansira uglavnom mojim vlastitim snalaženjem i donacijama kojih je bilo jako malo. Ali ja ne dam da projekat propadne, pa makar to i mene koštalo. Imam i internet stranicu udruženja - kaže Šaban Ibrišimović.



Amerikanci se vratili

O Bobovcu i njegovom kulturološkom značaju za BiH pisali smo nekoliko puta, najviše prošle godine, tokom kulturno-edukativne manifestacije Tragovima bosanskog kraljevstva, koju je najvećim dijelom organizovala Fondacija za razvoj zajednica Mozaik iz Sarajeva.

- Čim smo osnovani, odmah su nas pozvali da budemo dio projekta Tragovima bosanskog kraljevstva. Tokom prethodne dvije godine, skupa sa završnom smotrom, dolaskom kralja i kraljice, projekat je okončan, međutim, kada sam se upoznao sa ljudima iz tog projekta, počele su odmah i turističke rute. Od prošle godine dolazi sve više gostiju, ove godine smo ih imali trista posto više nego lani. Dolazili su i strani i regionalni i domaći gosti, dolaze Slovenci, dolaze iz srednje Evrope, evo trebali smo sada imati grupu iz Amerike, međutim, morali su se vratiti zbog lošeg vremena - kaže Šaban Ibrišimović.
Po okolnim selima, Mijakovići i Dragovići, kruži nepotvrđena priča da su polovinom 19. vijeka na bunar u Bobovcu dolazili posljednji kopneni ili kontinentalni gusari ovih prostora tražeći Katarinino blago.

Pretpostavlja se da su Osmanlije držali karaulu u bobovačkoj utvrdi do, otprillike, 1626. godine i nejasno je šta je tamo ostalo nakon njihovog odlaska, a šta je bilo prije toga. Priča se i da su pljačkaši iz drugih evropskih krajeva dolazili do bunara čak sto, dvjesto godina nakon odlaska Osmanlija sa Bobovca.

U novije vrijeme, od druge polovine XX vijeka, poznata su arheološka istraživanja bunara i tvrđave koja je vršio preminuli Pavao Anđelić, stručnjak za srednjovjekovnu Bosnu. Njegova knjiga Bobovac i Kraljeva Sutjeska, stolna mjesta bosanskih vladara u XIV i XV stoljeću, objavljena 1973. godine u Sarajevu, sadrži neke rezultate tih istraživanja, ali bez dovoljno preciznih podataka o samom blagu iz bunara.



Šest kraljeva

- Što se tiče bunara, tamo je sedamdesetih godina prošlog vijeka zadnji put istraživao fra Lujo Zloušić, ali nije poznato ima li šta od tog blaga - priča nam mladi turistički i speleološki vodič Dalibor Jozić.

On je vrsni poznavalac i službenih verzija lokalne historije i tradicionalnih narodnih predanja, a posjetioce iz mnogih zemalja vodi na Bobovac, ali i u Kraljevu Sutjesku, Vareš i okolinu. Organizuje i biciklističke planinske ture, kao i speleološka istraživanja pećina.

- U ovim krajevima ima i dosta drugih znamenitosti koje vrijedi pokazati turistima. Na primjer, prometni tunel kod ulaza u Vareš, jedan je od šest tunela na svijetu koji je cijelom svojom dužinom pećinski. Prije nekoliko godina su tamo istraživači našli starinski alat. A speleologija općenito ide i dalje, dolaze ljudi iz raznih zemalja, sve više. Pećine oko Vareša su zanimljive i privlačne istraživačima - kaže Jozić.

No, vratimo se na Bobovac. Za mauzolej na njegovom vrhu vjeruje se da je u 15. stoljeću, u jeku osmanske okupacije, bio zadnje prebivalište posljednje bosanske kraljice Katarine. Vjeruje se da je nakon bijega Katarina alternativnim putevima otišla u Rim, gdje je i umrla.

Unutrašnjost ovog nezvaničnog dvorca niz godina je bila zapuštena. Posljednjih godina se nešto radilo na renoviranju, enterijer je malo dotjeran za turističke posjete, ali nije završen. Postavljeno je nekoliko staklenih vitrina sa objašnjenjima na engleskom i našem jeziku.

Pretpostavlja se da je u mauzoleju bila kolektivna grobnica bosanskih kraljeva koja je navodno opljačkana početkom XX vijeka, a ostaci su preneseni u Zemaljski muzej u Sarajevu.

U bobovačkom mauzoleju je, po službenim podacima, nekada u pet grobnica bilo devet skeleta. Tu su navodno bili sahranjeni kraljevi Stjepan Ostoja, Tvrtko II, Stjepan Dabiša, Stjepan Tomaš i Stjepan Ostojić. Vjerovatno je tu bio sahranjen i posljednji bosanski kralj Stjepan Tomašević, čiji su ostaci preneseni iz Jajca gdje je pogubljen.
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚

User avatar
srculence7
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18087
Joined: 31 Mar 2016, 03:35
Location: iza zatvorenih vrata
Has thanked: 3711 times
Been thanked: 3614 times
Status: Offline

Re: Tvrdjave i kule BiH i regiona

Post by srculence7 » 04 Feb 2019, 00:51

Ima dosta kod nas, u mnogim gradovima ali je Golubačka tvrđava ubedljivo najfascinantnija :srce

Ne diraj me ako se ne razumeš u mene, pokvarićeš nešto.

Post Reply

Return to “Historija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 13 guests