Turski genocid nad Armencima

Poznate ličnosti, ratovi, važni događaji

Moderator: Krokodil Behko

Post Reply
User avatar
Rockefeller
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3670
Joined: 21 Apr 2013, 01:46
Status: Offline

Turski genocid nad Armencima

Post by Rockefeller » 25 Jul 2014, 03:15

Hajde malo i o ovome da pričamo.
Prvi pokolj Ermenaca
Spomen-obilježje na armenski genocid na erevanskom brdu Cicernakaberd

1890. godine je u Osmanlijskom Carstvu živjelo 2,5 miliona Ermenaca, od kojih su većina bili vjernici Ermenske katoličke crkve ili Ermenske apostolske crkve. Rusija je Ermence podupirala u njihovim zahtjevima za autonomijom jer je željela oslabiti Osmanlijsko Carstvo. Iako je autonomaški pokret brzo rastao, Abdul-Hamid je odlučio zadržati vlast nad tim područjem.

Osmanlijska vlada je potakla protivermenske osjećaje kod Kurda, susjeda Ermenaca, pa su Ermenci zbog toga i zbog povišenja poreza podigli ustanak. Osmanlijska vojska i kurdske paravojne snage pobile su 1894. na hiljade Ermenaca i spalile mnogo sela. Dvije godine kasnije su ermenski revolucionari zauzeli Osmanlijsku banku u Istanbulu da bi privukli pažnju međunarodne javnosti. Odredi pretežno muslimanskih Turaka zatim su pobili 50.000 Ermenaca. Stepen upletenosti osmanlijske vlade u te odrede nije dobro poznat i predmet je rasprave.
Drugi pokolj Ermenaca

Rusija i Osmanlijsko Carstvo su ušle u I svjetski rat kao neprijatelji. Osmanlije su Armence smatrali ruskom petom kolonom. U februaru 1915. svih 60.000 mobiliziranih armenskih vojnika zatvoreno je u radne logore i poslije ubijeno. Armence u blizini fronta (slična je sudbina zadesila i ljude daleko od linije fronte) potjerali su da pješače prema negostoljubivim pustinjskim krajevima Sirije i Mezopotamije, a 24. aprila su u Istanbulu i drugim velikim turskim gradovima uhapšeni i pobijeni armenski intelektualci.

Ukupno je tako izginulo oko milion i pol ljudi, dok se preživjeli nakon rata nisu mogli vratiti kući, pa su se iselili u ruski dio Armenije ili Zapadnu Evropu, Sjevernu Ameriku i Australiju.

Te rane nisu posve zacijelile i još utiču na odnose između između Armenije i Turske. Zvanična Turska se ne slaže sa terminom genocid i tvrdi da su samo neki zapovjednici "otišli malo predaleko" dok veliki broj evropskih država a posebno Armenija tvrdi da su ti događaji bili planirani i da ih se može nazvati samo genocidom. Taj je stav 1985. i 1986. zauzeo i UN, a godinu dana kasnije i Evropski parlament. Neke su armenske organizacije (npr. ASALA) u drugoj polovini 20. vijeka terorističkim napadima neuspješno pokušale natjerati Tursku da promijeni stav.

Jasno je da je međunarodna zajednica znala za te događaje, a nije reagirala drukčije (osim američkog ambasadora) nego mlakim protestima ambasadora. Postoji i priča o tome da je Hitler u pripremama za "konačno rješenje židovskoga pitanja" izjavio: "Ko danas više spominje istrijebljenje Armenaca?"
Preuzeto sa wikipedije.

Mišljenja? Da li je genocid? Da li bi mi trebali prekinuti sve kontakte sa Turskom? Kako da se Bosanci (posebno Bosanci muslimani) postave prema Turcima?
Like Frankie said I did it my way!
__________________________________________________

Buddy, you're a young man, hard man
Shouting in the street, gonna take on the world someday
You got blood on your face, you big disgrace
Waving your banner all over the place

___________________________________________________
Think different

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Turski genocid nad Armencima

Post by storm » 25 Jul 2014, 07:49

Mislim da je preko milijun pobijeni u samo par dana genocid, i to očit... Hej otišli malo predaleko :grana
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80782
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9955 times
Been thanked: 6802 times
Status: Offline

Re: Turski genocid nad Armencima

Post by Julia-Klara » 25 Jul 2014, 10:06

Najbolja prijateljica ovdje mi je Armenka, i kada se nase prijateljstvo ucvrstilo rekla mi je: "Da mi je nekad neko rekao da ce mi muslimanka biti najbolja prijateljica rekla bih mu da je lud".

Njena, i mrznja ostalih Armenaca prema Turskoj je ogromna. Ja uopste nisam znala za te dogadjaje iz proslosti dok nisam nju upoznala, pa sam i sama malo citala o svemu.

Zalosno. Jos uvijek se svi ti dogadjaje razvlace kao trakavica bez nekog medjunarnog pokrica, kao da se nista nije desilo. Samo se oni, Armenci, cuju kada prosvjeduju, skoro je opet bio slucaj kada su se podigli i lijepili plakate i obavijesti i po FBu (imam ih par medju prijateljima).

Ono sto se meni urezalo u misli je njen opis Ararata, planine koja je u Turskoj, za koju kaze : "Ararat je nasa svetinja, i iako je u Turskoj, iako su ga oteli, nasi pogledi su uvijek usmjereni tamo".

Sa Wikipedije:

Iako se planina nalazi u Turskoj, Ararat je nacionalni simbol Armenije, gdje se ponekad naziva Masis (Մասիս), i nekada je bio armenski teritorij dok nije došao u turske ruke oko 1915. Planina Ararat predstavljena je u centru armenskog grba. Planina se jasno vidi sa skoro svih lokacija u Armeniji, uključujući glavni grad Erevan (zapravo, najbolje se vidi iz samostana Hor Birap), a armenski umjetnici ga često prikazuju na slikama, obsidijanskim gravurama i tablama za backgammon. Bez obzira na to, turske vlasti strogo kontroliraju strance koji se penju na Ararat i ne dozvoljavaju Armencima uspon.
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Turski genocid nad Armencima

Post by laganini » 25 Jul 2014, 10:10

...svaka zemlja ima svoju tursku...
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120144
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6888 times
Been thanked: 7762 times
Status: Online

Re: Turski genocid nad Armencima

Post by Krokodil Behko » 25 Jul 2014, 11:14

Julia-Klara wrote:Bez obzira na to, turske vlasti strogo kontroliraju strance koji se penju na Ararat i ne dozvoljavaju Armencima uspon.
Dirljivo :(

Nego, dal' ti je ta frendica pričala o genocidu Armenaca nad Azerbejdžancima?
Nije? Aha, tako sam i mislio.

I taj se genocid odigravao istovremeno kad i genocid nad njima.
Rusi su maksimalno instruirali Armence i potpalili ih protiv svih muslimanskih naroda, kako bi oni bili njihov trojanski konj na kavkaskom frontu. Prethodno bi trebalo poznavati činjenice. Ok, kao što rekoh genocid nad Armencima je bio ali sami Armenci, bili su topovsko meso Rusa u tom ratu.

Ja sada neću ništa pisati kako bih osporavao taj genocid od strane Turske/otomanskog carstva, nego ću samo pojasniti okolnosti.

Image

Prethodno bi trebalo znati, da su Armenci, tuto completo kao kolektiv, učinili sve i I sv. ratu da što više razbjesne svakog Turčina na planeti. Naravno da je genocid za osudu, ali ako rasporediš svoje ljudstvo na tri trećine i jednu trećinu pošalješ u rusku (neprijateljsku vojsku), s drugom trećinom vršiš secesiju nad 25% teritorije države u kojoj živiš, a treću trećinu unutar državne vojske koristiš kao petu kolonu, te ako to sve rezultira prodorom Ruske vojske do pola Turske, naravno da će ti Turci servirati ekstra hladnu osvetu.
online

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80782
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9955 times
Been thanked: 6802 times
Status: Offline

Re: Turski genocid nad Armencima

Post by Julia-Klara » 25 Jul 2014, 11:24

Ne raspolazem informacijama koje ti imas, nisam se previse ni zanimala jer nemam osnovno znanje.

Hvala :ok Inace ne volim donositi odluke a pogotovo ne osude prije no sto imam vise informacija.
Ispricala sam pricu koju znam od nje, i koju sam uglavnom nasla na internetu a vezano za genocid u Armeniji.

E da, jedna zanimljiva infomarcija, a tice se raspoznavanja imena-ljudi kojima se prezime zavrsava na "yan- ian" su Armenci.
Tako vam je i Kim Kardashian Armenka, a jedan od najpoznatijih je Charles Aznavour, pravim imenom Shahnour Varinag Aznavourian
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Turski genocid nad Armencima

Post by Lebowski » 25 Jul 2014, 12:37

Julia-Klara wrote: E da, jedna zanimljiva infomarcija, a tice se raspoznavanja imena-ljudi kojima se prezime zavrsava na "yan- ian" su Armenci.
Tako vam je i Kim Kardashian Armenka, a jedan od najpoznatijih je Charles Aznavour, pravim imenom Shahnour Varinag Aznavourian
I kompletna postava System of a Down..znao sam za pjevača ali vidim svi su Armenci.

http://en.wikipedia.org/wiki/System_of_a_Down
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Turski genocid nad Armencima

Post by storm » 25 Jul 2014, 12:50

Da, soad su armenci... Dosta i pjevaju o tome, odličan band :ok
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80782
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9955 times
Been thanked: 6802 times
Status: Offline

Re: Turski genocid nad Armencima

Post by Julia-Klara » 25 Jul 2014, 13:18

da,da, zaboravila sam za njih
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Rockefeller
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3670
Joined: 21 Apr 2013, 01:46
Status: Offline

Re: Turski genocid nad Armencima

Post by Rockefeller » 05 Aug 2014, 19:12

Baš me zanima zašto je ova tema zamrla...
Like Frankie said I did it my way!
__________________________________________________

Buddy, you're a young man, hard man
Shouting in the street, gonna take on the world someday
You got blood on your face, you big disgrace
Waving your banner all over the place

___________________________________________________
Think different

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: Turski genocid nad Armencima

Post by mrki62 » 05 Aug 2014, 19:57

Ako ja počnem pisati, nazvat će me islamofobom :pusi
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80782
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9955 times
Been thanked: 6802 times
Status: Offline

Re: Turski genocid nad Armencima

Post by Julia-Klara » 05 Aug 2014, 20:41

ja bih rekla da je zamrla jer ne raspolazemo potrebnim znanjem :cudi
mozda Behko, za ostale sumnjam
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120144
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6888 times
Been thanked: 7762 times
Status: Online

Re: Turski genocid nad Armencima

Post by Krokodil Behko » 05 Aug 2014, 21:03

Pa sve je već rečeno. Turci su napravili genocid nad Armencima, da bi ih kaznili zbog secesije i problema koje su im napravili, a Armenci su genocidizirali Azerbejdžance, jer bio je aktuelan program pravljenja nacionalne države i 1.sv. rat su htjeli iskoristiti za to. Isto to i Turci. Iz Otomanskog carstva u modernu republiku. Reklo bi se da su i jedni i drugi smatrali da trebaju obezbjediti što više životnog prostora za svoje nacije, te su iz tih razloga, to i učinili. Azerbejdžanci su ispali donji ali dobro su prošli.

Treba razumjeti to, da su se nacionalni osjećaji u tom dijelu svijeta, tek u to doba i razvili, pa otuda i istovremena težnja za stvaranjem nacionalnih država.

Veoma važan dio posta

Do tog perioda sve je bilo ok. Armenci su imali povlašten položaj u otomanskom carstvu. Bolji i viši položaj nego neki muslimanski narodi. Npr, nisu imali obavezu da daju dječake u janjičare.

Međutim, nacija je zaista živ stvor. Gdje god se piojavi, odmah traži prostor samo za sebe, a i mi sami smo svjedoci toga u BiH. Čim su Rusi počeli razmahivati nacionalne osjećaje među Armencima, smjesta je došlo do netrpeljivosti između njih i Turaka. Nisu prihvatili tursku nacionalnost, nego su htjeli biti sami svoja nacija pa i država. Turcima se nije dopalo, da im pola države (Male Azije) uzmu nekakvi Armenci uz pomoć Rusa. Reklo bi se, tamo se desilo isto što i na svim ostalim teritorijama u Evropi gdje smo imali više etno skupina na istom prostoru. Nikakve posebnosti-nikakve enigme.
online

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Turski genocid nad Armencima

Post by Lebowski » 05 Aug 2014, 21:36

Bogami to mi se ne čini kao opravdanje, kao da nisu imali drugog načina da sačuvaju teritoriju.

Da odogovorim i rocku na pitanje... Da, genocid al ne vidim razloga da se mi drugačje postavljamo prema Turcima, zašto?
Ili da prekidamo kontakte.. :lud
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120144
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6888 times
Been thanked: 7762 times
Status: Online

Re: Turski genocid nad Armencima

Post by Krokodil Behko » 05 Aug 2014, 21:43

Ko opravdava? Ja objašnjavam šta se desilo.
online

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Turski genocid nad Armencima

Post by Lebowski » 05 Aug 2014, 21:51

Ne kažem da ti opravdavaš ali čitajući post stiče se takav dojam.

1. pravili probleme
2. činili genocid nad Azerbejdžancima
3. kažnjavanje od strane Turaka
4. ovo što piše u važnom dijelu posta
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80782
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9955 times
Been thanked: 6802 times
Status: Offline

Re: Turski genocid nad Armencima

Post by Julia-Klara » 05 Aug 2014, 21:55

e da... od jednog prijatelja sam cula zanimljivu teoriju, da su u nekoj najvecoj bici (kada je najvise Armenaca ubijeno) ustvari Rusi bili obuceni u Turke, te napravili pokolj...
smao kazem sta je njegova teorija :cudi
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120144
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6888 times
Been thanked: 7762 times
Status: Online

Re: Turski genocid nad Armencima

Post by Krokodil Behko » 05 Aug 2014, 22:13

Lebowski wrote:Ne kažem da ti opravdavaš ali čitajući post stiče se takav dojam.

1. pravili probleme
2. činili genocid nad Azerbejdžancima
3. kažnjavanje od strane Turaka
4. ovo što piše u važnom dijelu posta

1. Pravili probleme jesu. Hem su išli u Rusku vojsku, hem su proglasili secesiju do pola Turske hem su i sami činili zločine nad Azerbejdžancima. Pogledajmo kartu. Zelenom bojom sam ti označio njihove zacrtane granice, kako su to oni i Rusi bili zamislili. Jbg pa to je teritorija, možeš reći ko pola Rusije.

Image

2. Genocid nad Azerbejdžancima je fakat i imaš gore tekst o tome. Nadam se da ne moram ponovo isticati isto. Pogledajmo kartu. Gle kako su oni prodrli i pocijepali Azerbejdžansku teritoriju zbog samo jednog dijela teritorije gdje ih je bilo. Isto to je bilo planirano i za Tursku. Čini mi se da je to bio neki velikodržavni projekat u kojem oni jesu ispali jedna od dvije žrtve ali da su baš nedužni u svemu - to nisu.

Image

3. Rekao sam da je to za osudu i samo sam objašnjavao okolnosti pod kojim se to desilo.

4. U važnom dijelu posta piše da su i jedni i drugi krivi zbog zločina počinjenih radi težnje ka obezbjeđenju životnog prostora, što je ujedno i istina.
online

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120144
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6888 times
Been thanked: 7762 times
Status: Online

Re: Turski genocid nad Armencima

Post by Krokodil Behko » 05 Aug 2014, 22:16

Julia-Klara wrote:e da... od jednog prijatelja sam cula zanimljivu teoriju, da su u nekoj najvecoj bici (kada je najvise Armenaca ubijeno) ustvari Rusi bili obuceni u Turke, te napravili pokolj...
smao kazem sta je njegova teorija :cudi
Možda nije istina ali o ovom principu ja govorim. Bili su rusko topovsko meso i možda bi se sve sretnije završilo da tog sukoba nije bilo. Ovako, Rusija se povukla iz rata nakon oktobarske revolucije i ostavila ih same, što su Turci iskoristili i sravnili ih sa zemljom.
online

User avatar
Podrinjac
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12409
Joined: 07 Jul 2014, 15:53
Location: raždeGo
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: Turski genocid nad Armencima

Post by Podrinjac » 05 Aug 2014, 23:02

Kad se sagleda šta su na Balkanskom poluotoku sve radili, ništa me ne čudi. Zapravo, 100% vjerujem da su Turci napravili genocid nad Armencima.


http://matrixworldhr.wordpress.com/2013 ... -genocida/

Post Reply

Return to “Historija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 16 guests