Osmansko carstvo u BiH i regionu

Poznate ličnosti, ratovi, važni događaji

Moderator: Krokodil Behko

Post Reply
User avatar
Sigmund
Na probnom
Na probnom
Posts: 33
Joined: 01 Dec 2011, 17:49
Status: Offline

Osmansko carstvo u BiH i regionu

Post by Sigmund » 26 Jan 2012, 18:07

carobnjak Nurudin wrote:
Sigmund wrote:Ali je bio osvajač. Uz sve dobro što su Osmanlije donijeli ovdje, ipak je zbog njih izgubljena bosanska nezavisnost.
Jeste ,ali nama je nije vratio niko nakon povlačenja turaka . Ni Austrougari ,ni kraljevina SHS kasnije,pa ni Jugoslavija . U Austrougarskoj smo izgubili Sandžak ,a u SHS je napravljen prvi temelj za komadanje BiH priznavši do tad ne postojeće Srbe i Hrvate kao narode u BiH ,a u u Jugoslaviji je to samo potvrđeno nažalost
Nažalost, nisi baš u pravu. Srbi i Hrvati su kao zasebni narodi priznati tokom 1860-ih godina, znatno ranije prije srpske hegemonijalne SHS vladavine. Što se Sandžaka tiče, zašto ne biti objektivan i ne reći u čijem sastavu je ono ostalo? Ako su Osmanlije nonšalantno predali Bosnu Austrougarima, nisu je trebali cijepati na taj način da se ostave Sandžak.

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 923 times
Status: Offline

Re: Sultan Mehmed Fatih - osvajač

Post by carobnjak N » 26 Jan 2012, 20:00

Odakle tebi taj podatak? Ja koliko znam da su Srbi i Hrvati u BiH uvršteni kao narodi tek dolaskom Austro-ugarske monarhije.Znači do tad nije bilo u BiH tih nacija .
Tražeći potvrdu za te tvoje tvrdnje naletih i na jednu zanimljivu stvar. Pogledajte koga su sve Srbi iz BiH uvrstili kao svoje :
Култура
[уреди] Допринос човјечанству

Међу знаменитим Србима из Босне и Херцеговине налазе се писци Јован Дучић, Петар Кочић, Алекса Шантић, Иво Андрић, Меша Селимовић, Бранко Ћопић и други, гуслар и народни пјесник Филип Вишњић, Кнез Иво од Семберије, филозоф и визионар Димитрије Митриновић, сликар Коста Хакман, историчари Владимир Ћоровић и Јован Деретић, ликовни умјетник Мирко Илић и режисер Емир Кустурица.

Мехмед-паша Соколовић, Србин из Соколовића поред Вишеграда, био је велики везир (предсједник владе) у Османском царству. Макарије Соколовић је био први патријарх Српске православне цркве када је она обновљена као Пећка патријаршија 1557. године. Лука Вукаловић допринио је ослобођењу Босне од османлијске власти. Убијени премијер Србије, Зоран Ђинђић, родио се у Босанском Шамцу, а тренутни предсједник Србије Борис Тадић рођен је у Сарајеву.

Од музичара најпознатији су: Здравко Чолић, Неле Карајлић, Саша Лошић, Горан Бреговић и други.

Из Херцеговине и Босне поријеклом су владаоци средњевјековне династије Мрњавчевића, као и владаоци из црногорске династије Петровића Његоша.
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120162
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7769 times
Status: Offline

Re: Osmansko carstvo u BiH i regionu

Post by Krokodil Behko » 26 Jan 2012, 20:28

Zapravo, dolaskom osmanlija, po prvi put, neka strana kultura, usla je u sve
pore BH drustva. I to kultura koja je u tom trenutku (druga polovina 15.vijeka)
bila superiornija od evropske kulture. U startu, bila je kosmopolitska i tolerisala
je ispovijedanje drugih vjera na svojoj teritoriji, pa kako-tako.
online

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: Osmansko carstvo u BiH i regionu

Post by mrki62 » 01 Feb 2012, 14:57

Osmanlije su bili agresori i osvajači, bilo u BiH il bilo gdje drugdje :pusi
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

User avatar
Mic-Sokoli
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1012
Joined: 29 Jan 2012, 21:23
Status: Offline

Re: Osmansko carstvo u BiH i regionu

Post by Mic-Sokoli » 01 Feb 2012, 20:08

Osmanlisko Carstvo je bilo ono sto hoce da bude Evropska Unija ako se dotad ne rasparca.
Multi-Kulti do bola,nije bilo stotine nacija kao sad,koje su neprijateljske raspolozene bile nad jedna drugom,danas ne mozemo za pojedine nacije ni reci da su jedinstvene u svom djelovanju i postupcima.
U osmanlijskom Carstvu su se ljudi djelili samo po porezu,neki su placali dziziju dok drugi nisu,al su zato placali druge stvari.
Al koliko ja kontam i ako se uzme u obzir napredak Turske na celu sa Taipom Erdoganom mozemo se nadati drugoj Jugoslaviji .....pardon :D ,obnovi Osmanskog carstva vjerovatno pod drugim imenom al sa istim vrlinama i sa manje mana.
http://www.youtube.com/watch?v=W2QmK8XszUM

Se shqiptari i fort si guri,
Jo s'lufton pa u mbështet për muri
Po kur t'pshtetët dije djallë
O zor asht turrin me ja ndalë!

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: Osmansko carstvo u BiH i regionu

Post by mrki62 » 01 Feb 2012, 20:15

A đe si Mic a đe si qurvaru stari,...... jel pitala kakva za mene :pusi

Mic, zašto su se mnoge države svim silama branile od te silne dobrote Osmanlija :mah
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

User avatar
Mic-Sokoli
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1012
Joined: 29 Jan 2012, 21:23
Status: Offline

Re: Osmansko carstvo u BiH i regionu

Post by Mic-Sokoli » 01 Feb 2012, 20:21

mrki62 wrote:A đe si Mic a đe si qurvaru stari,...... jel pitala kakva za mene :pusi

Mic, zašto su se mnoge države svim silama branile od te silne dobrote Osmanlija :mah
Tuj sam mrki tuj :zubi ,ma ko ce pitati za tebe tvoje su teze svima poznate :) ,a samo ih ti nekad zaboravis izgleda,jer bi u suprotnom znao da se ljudi cesto brane od dobrote koja im zna doci u tvom obliku ili u obliku osmanlijskog carstva. :pivo
http://www.youtube.com/watch?v=W2QmK8XszUM

Se shqiptari i fort si guri,
Jo s'lufton pa u mbështet për muri
Po kur t'pshtetët dije djallë
O zor asht turrin me ja ndalë!

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: Osmansko carstvo u BiH i regionu

Post by mrki62 » 01 Feb 2012, 20:23

Jel kakva žena pitala za mene, mani se Osmanlija :pusi
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

User avatar
Mic-Sokoli
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1012
Joined: 29 Jan 2012, 21:23
Status: Offline

Re: Osmansko carstvo u BiH i regionu

Post by Mic-Sokoli » 01 Feb 2012, 20:37

mrki62 wrote:Jel kakva žena pitala za mene, mani se Osmanlija :pusi
Jes Katarina Velika :pusi ,osmanlije je sjebala samo joj ti jos falis.
http://www.youtube.com/watch?v=W2QmK8XszUM

Se shqiptari i fort si guri,
Jo s'lufton pa u mbështet për muri
Po kur t'pshtetët dije djallë
O zor asht turrin me ja ndalë!

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 923 times
Status: Offline

Re: Osmansko carstvo u BiH i regionu

Post by carobnjak N » 07 Feb 2012, 21:08

Jednoga dana, dok je Nedzip Fazil drzao konferenciju u Dzezairu, ustao je jedan student i pitao ga:
- Zasto su nas Osmanlije godinama kolonizovale, zasto su nas godinama koristili kao koloniju?
Nedzip Fazil mu bez razmisljanja odgovori:
- Da su vas Osmanlije kolonizovale ti mi sada ne bi ovo pitanje postavio na francuskom.
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 923 times
Status: Offline

Re: Osmansko carstvo u BiH i regionu

Post by carobnjak N » 26 Feb 2012, 19:17

[media]l790HFnAYqI[/media]
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

Anastasios
Na probnom
Na probnom
Posts: 21
Joined: 30 Mar 2012, 02:10
Status: Offline

Re: Osmansko carstvo u BiH i regionu

Post by Anastasios » 30 Mar 2012, 19:24

Vidim da i ovde postoji stereotip o Turcima kao divljacima i osvajacima.

Tacno je sto neko rece da je Otomanska kultura, sa svojim orijentalnim ali i Vizantijskim aspektom bila daleko superiornija u odnosu na kulture na balkanu (tipa Srbija Bugarska).

Osmanlije su svim narodima u Carstvu pruzili velika prava, koja npr nisu imali Crnci ili Indijanci u kolonijama, tako da se desavalo cak da podanici Carstva sa Balkana postaju Veliki Veziri i sl. (Osim ovde pomenutog Mehmeta Sokolovica ima i mnogo drugih koji vode poreklo iz Albanije, Srbije il Bosne)

Kada je vec prestala moc carstva pre oko 200 godina, Turci su poceli da radi svoje koristi zavadjuju okolne narode da bi sprecili savez protiv sebe, tako da su tada cinili dosta zlocina (znam za one u Makedoniji) cisto da bi sacuvali svoju vlast.

Dalje znamo, u tome nisu uspeli i vecina Muslimana i Turaka je proterana sa prostora Bugarske,Grcke,Srbije i Makedonije u Balkanskim ratovima.

Inace, kod mene blizu Vranja zivi jedna autohtona Turska porodica, ljudi koji vode svoje poreklo iz Anadolije, jedni od retkih koji su ostali na ovim prostorima.

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 923 times
Status: Offline

Re: Osmansko carstvo u BiH i regionu

Post by carobnjak N » 30 Mar 2012, 20:12

Osmanlije su svim narodima u Carstvu pruzili velika prava, koja npr nisu imali Crnci ili Indijanci u kolonijama, tako da se desavalo cak da podanici Carstva sa Balkana postaju Veliki Veziri i sl
Gledaj ,to je drastična razlika jer crnci ili indijanci su bili građani drugog reda do prije 50ak godina u SAD ,pa kad već porediš onda usporedba može da bude otprilike ovakva : prije nekoliko godina SAD je dobila prvog afroameričkog predsjednika ,a prije 500godina Otomani su za premijere osobe iz osvojenih zemalja jer premijer je inačica tadašnjem velikom veziru ;)
Također kad bi dalje upoređivali možemo reći da su zločini Ruskog carstva ili Austrougarskog pa čak i današnjih SAD neusporedivi sa tim što se dešavalo sa narodima pod osmanlijama...ponavljam ,prije 500 godina.
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

Anastasios
Na probnom
Na probnom
Posts: 21
Joined: 30 Mar 2012, 02:10
Status: Offline

Re: Osmansko carstvo u BiH i regionu

Post by Anastasios » 31 Mar 2012, 00:07

Tacno to sam i mislio da kazem.

Mozda je poredjenje previse drasticno.

Svaki je narod u Osmanskom Carstvu do pred kraj (kraj 19.veka) uzivao velike slobode, licne lljudske i verske.

Npr u mom gradu za 500 godina nikad nije usao nijedan Turcin, jeste u nekim okolnim mestima, ali moj grad (Bosilegrad) je imao samo obavezu da placa porez i nista vise.

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: Osmansko carstvo u BiH i regionu

Post by mrki62 » 31 Mar 2012, 10:39

Anastasios wrote:Vidim da i ovde postoji stereotip o Turcima kao divljacima i osvajacima.
Ne kontam te, o kome ti , jel o Osmanlijama il o Turcima ?
Stereotip ???
Pa čemu je Mustafa Kemal Ataturk proveo drastične reforme - ako nije bilo šta za mijenjati.
Tursku poslije reformi i ondašnje O. Carstvo porediti je kao dan i noć i nije mi jasno šta tebi nije jasno .
Nije to stereotip , to su činjenice,........ među ostalog je Ataturk ženama dao puno veća prava :pusi
Anastasios wrote:
Tacno je sto neko rece da je Otomanska kultura, sa svojim orijentalnim ali i Vizantijskim aspektom bila daleko superiornija u odnosu na kulture na balkanu (tipa Srbija Bugarska).

Osmanlije su svim narodima u Carstvu pruzili velika prava, koja npr nisu imali Crnci ili Indijanci u kolonijama, tako da se desavalo cak da podanici Carstva sa Balkana postaju Veliki Veziri i sl. (Osim ovde pomenutog Mehmeta Sokolovica ima i mnogo drugih koji vode poreklo iz Albanije, Srbije il Bosne)
Sokolović , ko je on uopšte bio ?
Da pomognem, on je morao preći na islam - da bi bio postavljen na mjesto vezira i to je bilo iz jednog jedinog razloga ; pređite na islam i imat ćete sve privilegije.
I komunizam je provodio sličnu politiku ; učlanise u komunizam i imat ćeš privilegije,............. i sad je isto; budi član SDA i imat ćeš privilegije.
U vrijeme Osmanlija su i seljaci , koji su prešli na islam imali ovlastice u vezi poreza i nemoj misliti da to nije bilo promjena vjere silom prilika i ne kaže se džabe već od vrijeme Osmanlija ; prodao vjeru za večeru.
Ljudi i dan danas odlaze iz BiH ( za koju su se borili ) u svijet - trbuhom za kruhom i mnogi se tamo asimiliraju , zbog ovlastica koje im se zato pružaju a oni koji se ne asimiliraju su bijele vrane među crnima i uvijek se osjećaju ugroženim pa ma gdje da su.
Anastasios wrote: Kada je vec prestala moc carstva pre oko 200 godina, Turci su poceli da radi svoje koristi zavadjuju okolne narode da bi sprecili savez protiv sebe, tako da su tada cinili dosta zlocina (znam za one u Makedoniji) cisto da bi sacuvali svoju vlast.
To ne kontam, jer prva rečenica tvog javljanja nema nikakve veze sa ovom - tamo tvrdiš jedno a ovdje drugo :pusi
Last edited by Krokodil Behko on 31 Mar 2012, 13:32, edited 1 time in total.
Reason: brisana uvreda
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 923 times
Status: Offline

Re: Osmansko carstvo u BiH i regionu

Post by carobnjak N » 31 Mar 2012, 18:16

Nije to stereotip , to su činjenice
Ti i činjenice nebo i zemlja. Kako to ako su bili divljaci da su izgradili sve i jedan grad u BiH? "Divljaci" su u to vrijeme uveli u Sarajevo infrastukturu ,pa dok se po tvojoj Ljubljani širio smrad po gradu ,sarajlijama su ti divljaci sagradili javna kupatila,javne kuhinje,medrese itd itd ....tjerali su ti divljaci naše seljake da šalju djecu u školu kao što vidimo iz zapisa ,uzimali u javne službe nemuslimane itd
Tebe i takve kao ti što si ,su učili da je svijet počeo 45godine,a sve činjenice o osmanlijama su ti servirali srpski prekrajači historije i nije ni čudno što baš nemaš pojma i ne znaš gdje vežeš ,a gdje driješiš.
Tursku poslije reformi i ondašnje O. Carstvo porediti je kao dan i noć i nije mi jasno šta tebi nije jasno
Tačno tako,dok su se držali islama bili su svijetska sila ,a kad ih je Ataturk "reformirao" odnosno kad je napravio državu od onoga što je ostalo od nekadašnjih Otomana ,nisu vrijedili pišljivog boba niti ih je uvažavao bilo tko u svijetu
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: Osmansko carstvo u BiH i regionu

Post by mrki62 » 31 Mar 2012, 21:21

Uzimaš nešto iz konteksta i misliš da je to kao ok.
Ako si citirao ovo : Nije to stereotip , to su činjenice
Uzmi brate i ono što slijedi a to je : ,........ među ostalog je Ataturk ženama dao puno veća prava
Ja sam lijepo još dodao šta su činjenice a ti na to odgovori a ne ovo tvoje :
Ti i činjenice nebo i zemlja. Kako to ako su bili divljaci da su izgradili sve i jedan grad u BiH? "Divljaci" su u to vrijeme uveli u Sarajevo infrastukturu ,pa dok se po tvojoj Ljubljani širio smrad po gradu ,sarajlijama su ti divljaci sagradili javna kupatila,javne kuhinje,medrese itd itd ....tjerali su ti divljaci naše seljake da šalju djecu u školu kao što vidimo iz zapisa ,uzimali u javne službe nemuslimane itd
Tebe i takve kao ti što si ,su učili da je svijet počeo 45godine,a sve činjenice o osmanlijama su ti servirali srpski prekrajači historije i nije ni čudno što baš nemaš pojma i ne znaš gdje vežeš ,a gdje driješiš.
O čemu ti to ?
Ja ih nigdje ne pomenuh divljacima, niti sam pisao da nisu to uradili što ti opisuješ.
Jednostavno pišeš nekontrolisano i nije ti jasno šta sam ja replicirao dotičnoj osobi.
Ljubljana nije moja, niti je kad bila i mani se fatanja za slamku na način da tražiš kavgu.
Kako vidim , uskoro će se osobe poput tebe naći i ove zadnje agresore i okupatore pravdati, umjesto da se kaže bobu - bob,........... Osmanlije su bili osvajači i agresori na BiH i tačka.
Ne, opravdanje ćemo tražiti, eto , da njih nije bilo mi bi bili divljaci il šta ?
Tačno tako,dok su se držali islama bili su svijetska sila ,a kad ih je Ataturk "reformirao" odnosno kad je napravio državu od onoga što je ostalo od nekadašnjih Otomana ,nisu vrijedili pišljivog boba niti ih je uvažavao bilo tko u svijetu
Upravo su kao Turska uvažavani a prije nisu bili i upravo su u Turskoj ženama dali sva prava pa su tek onda u ostalom svijetu.
Ženama je Ataturk dao prava, koja prije u islamu nisu imale ;školovanja, glasanja na izborima, da se razvedu od muža napasnika, da hodaju onako kako im se ćefne, da se mogu zaposliti jednakovrijedno muškarcu itd, itd.
Ženama je dao prava i to nikad nemoj zaboraviti a pogotovo izbjegavati kod citiranja - kao ovaj put što si namjerno izbjegao.
Uvijek kad pomeneš ženu, reci ; njeno veličanstvo - žena :pusi
Danas u Evropi imaju recesiju , krizu a toga u današnjoj Turskoj NEMA, eto koliko je Turska uspješna :mah
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

Anastasios
Na probnom
Na probnom
Posts: 21
Joined: 30 Mar 2012, 02:10
Status: Offline

Re: Osmansko carstvo u BiH i regionu

Post by Anastasios » 31 Mar 2012, 22:11

Nije ovde rec o Ataturkovom vremenu.

Jedini problem Osmanskog Carstva, a i uzrok propasti je taj sto oni nisu znali da prate tokove vremena.

Dok su npr u 14 i 15 v bili superiorni u odnosu na zapad, vec u 18,19 prisutni su znaci nazadovanja i propadanja.
Dokaz da su bili superiorni jeste broj Albanaca,Srba i Bugara koji su presli na islam.

Drugo, to je bilo Carstvo koje se sirilo ratom, sto je tad bilo normalno i ne moze se nazivati danasnjim pojmovima ,,agresija'' i sl. vec prosto osvajanjem.
Ja sam samo pomenuo da Osmanlije kao osvajaci su bili mnogo tolerantniji nego Evropske sile sto je i istina.

User avatar
Sheval
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 17562
Joined: 02 Mar 2012, 21:53
Has thanked: 344 times
Been thanked: 882 times
Status: Offline

Re: Osmansko carstvo u BiH i regionu

Post by Sheval » 31 Mar 2012, 22:15

Kakav si rođo?

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: Osmansko carstvo u BiH i regionu

Post by mrki62 » 31 Mar 2012, 22:19

Držati nekog pod jarmom i još ga nazivati tolerantnim i tako 500 godina,..... da nisu ni agresivni ,kao ni sada što neki mutibarići plaćaju pojedincima da prodaju vjeru za večeru pa otud i novonastali vjernici - vehabije koji vjeruju iz interesa a tako je bilo i u vrijeme Osmanlija
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

Post Reply

Return to “Historija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 18 guests