Partizani/NOB - istina i mit?

Poznate ličnosti, ratovi, važni događaji

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Mohr
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8978
Joined: 16 Aug 2015, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times
Status: Offline

Re: Partizani i ostale vojske-istina i mit?

Post by Mohr » 09 Jul 2017, 00:06

Krokodil Behko wrote: 08 Jul 2017, 18:42
Bla wrote: 08 Jul 2017, 17:34 Činjenica je da je sremski front bio totalno drugačiji način ratovanja od dotadašnjeg partizanskog rata kojeg su vodile jedinice jugoslovenske armije u prethodnim godinama.

Ili tačnije rečeno, napokon su prešli iz faze skrivanja po prašumama u fazu ratovanja?
Jasno, kad su se stekli uslovi za frontalnu borbu...

Capito :roll

Dabogda... :tjesi

posmatrac
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5944
Joined: 29 Nov 2016, 18:11
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Partizani i ostale vojske-istina i mit?

Post by posmatrac » 11 Jul 2017, 22:39

Socrates wrote: 08 Jul 2017, 04:42 Da si ti čitao tekst, vidio bi da je Fazlija više nego jednom spomenuo da je to bilo klasično slanje u smrt, otprilike kao kad bih ja poslao trogodisnju djecu da se bore protiv američkih marinaca.

Ali, pošto ti je moralni kod potpuno nepostojeći, razumijem zašto ti je inspirativno. :apl
Inace PArtizani nisu imali namjeru da pobijede u 2 svjetskom ratu, pa su neke pripadnike gradjanskoj sloja slali na 1 linije cisto iz zajebancije, ocekujuci da oni svi izginu , pa da onda zamole Fasiste da i njih sve pobiju :lupa

Neka su moralni bili beskicmenjaci koji su u svojim kucama mirno posmatrali humani fasizam koji se sirio, pustajuci partizane da im se bore za drzavu, jer nikad se ne zna ko ce dobiti rat, pametnije je malo sacekati pa se prikloniti pobjedniku zar ne . :lupa

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Partizani i ostale vojske-istina i mit?

Post by Socrates » 11 Jul 2017, 22:47

Nisu nesto efektivni bili ni partizani u toj borbi protiv fasizma.

Koliko je bilo zrtava fasizma u Jugoslaviji za vrijeme Drugog Svjetskog Rata? :heidi
. . . . . . . . .

posmatrac
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5944
Joined: 29 Nov 2016, 18:11
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Partizani i ostale vojske-istina i mit?

Post by posmatrac » 11 Jul 2017, 23:19

Socrates wrote: 11 Jul 2017, 22:47 Nisu nesto efektivni bili ni partizani u toj borbi protiv fasizma.

Koliko je bilo zrtava fasizma u Jugoslaviji za vrijeme Drugog Svjetskog Rata? :heidi
Oko milion i po mrtvih, sto kada se uzme u obzir saradnja 2 domace izdajnicke fasiticke vojne formacije i 2 velike fasiticke evropske i nije mnogo.

U svakom slucaju da nije bilo PArtizana ta brojka bi bila 4, 5 puta veca, dovoljno je npr reci da ni jedno muslimansko uho ne bi ostalo u Bosni od Cetnika.

posmatrac
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5944
Joined: 29 Nov 2016, 18:11
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Partizani i ostale vojske-istina i mit?

Post by posmatrac » 11 Jul 2017, 23:29

Veliki Mesa Selimovic, nas najveci pisac

Image

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Partizani i ostale vojske-istina i mit?

Post by storm » 11 Jul 2017, 23:49

posmatrac wrote: 11 Jul 2017, 23:19
Socrates wrote: 11 Jul 2017, 22:47 Nisu nesto efektivni bili ni partizani u toj borbi protiv fasizma.

Koliko je bilo zrtava fasizma u Jugoslaviji za vrijeme Drugog Svjetskog Rata? :heidi
Oko milion i po mrtvih, sto kada se uzme u obzir saradnja 2 domace izdajnicke fasiticke vojne formacije i 2 velike fasiticke evropske i nije mnogo.

U svakom slucaju da nije bilo PArtizana ta brojka bi bila 4, 5 puta veca, dovoljno je npr reci da ni jedno muslimansko uho ne bi ostalo u Bosni od Cetnika.
Još jedna komunistička laž i obmana :hihi
Nije ni milijun malo....nije jedan da je poginuo zanemarivo....ali gadljivo je to nabijanje s ciframa...laži i obmane....zato vas nitko više i ne puši....čim zinete slažete :mah

varira između:
Screenshot_67.png
i



Screenshot_68.png
P
Početkom šezdesetih godina Jugoslavija i SR Njemačka su počeli pregovore o isplati ratne odštete. Kako su Sjedinjene Američke Države još 1954. izjavile da je Jugoslavija imala "samo" milijun poginulih,[15] Njemačka odbija isplatiti ratnu odštetu za njih 1,706.000. Slijedom toga, jugoslavenski savezni zavod za statistiku počinje vršiti popis žrtava koji će biti predan tijekom pregovora. Konačni popis žrtava je bio dovršen 1964. godine i on je govorio o oko milijun poginulih (zajedno s poginulim pripadnicima kvislinških postrojbi). Zbog iznenađenja "malenim" brojem žrtava popis je bio ponovljen prije nego što je predstavljen na pregovorima i na osnovu njega SR Njemačka će isplatiti ratnu odštetu. Popis iz 1964 će odmah po dovršetku biti proglašen državnom tajnom tako da je postao gotovo potpuna nepoznanica za stanovnike Jugoslavije. Prvi put će izaći u javnost 1989. godine u časopisu Danas.[16]

Na ovaj broj žrtava se mora dodati i procijenjenih 209.000 poginulih hrvatskih domobrana, ustaša, četnika, belogardejca i drugih koji nije računat u popisu. Žerjavić je izračunao da je ukupno 125.000 kvislinških snaga i kolaboracionista iz Hrvatske, BiH te Srijema (dakle teritorija NDH) – što znači pripadnika bivših postrojbi Ustaške vojnice, Hrvatskog domobranstva i posebnih muslimanskih jedinica – poginulo tijekom rata i u stradanjima u svibnju 1945. i poraću.[17] Od toga je 65.000 ubijeno tijekom rata, a 60.000 u svibnju 1945. i nakon toga.[17] Od tih 60.000 gotovo 50.000 ih je ubijeno kod Bleiburga i na Križnom putu, a oko 10.000 u vezi s događajima kod Viktringa.[17]




Kontroverze
U stručnim krugovima i Žerjavić i Bulajić su pod znakom upitnika, pošto se prvog optužuje za plagijat rada Kočovića, a drugi se morao 2002. godine javno ispričati na Hebrew University of Jerusalem zbog izmišljanja svjedočanstava koje je objavio u svojoj knjizi iz 1989.Osim toga, iako su u javnosti svojih država oni poznati kao ugledni povjesničari, njihove procjene broja žrtava Rata u BiH su poljuljale njihov ugled u susjednim zemljama.
1 :pusi
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Partizani i ostale vojske-istina i mit?

Post by Bla » 11 Jul 2017, 23:57

Haj ovi ovdje su mi i više nego jasni, ali sad kontam da nemam pojma šta se dešavalo u Sloveniji i zašto ih je toliko stradalo od strane osovine. :ovaj
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

posmatrac
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5944
Joined: 29 Nov 2016, 18:11
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Partizani i ostale vojske-istina i mit?

Post by posmatrac » 11 Jul 2017, 23:58

ZAto je na Blajburgu pobijeno 3 milijarde ustaskih antifasista , koji nisu mrava zgazili :D.

A milion ubijenih ljudi od strane faistiscko kriminalnog sljama je kao malo :lupa

"Ubrzo nakon završetka Drugog svjetskog rata, 26. svibnja 1945., režim SFR Jugoslavije će u svom službenom izvještaju izjaviti da je ukupan broj žrtava bio 1,685.000[8] a dva mjeseca kasnije Josip Broz Tito izjavljuje tijekom govora u mjestu Beloj Crkvi:

Wikicitati „Tijekom četiri godine mi smo izgubili milijun i sedamsto tisuća naših stanovnika.[9]”
(Tito, 1947.)
Nekoliko mjeseci kasnije nakon što su profesori Dr. D. Vogelnik, A. Debevc i D. Tašić odbili izvršiti procjenu broja poginulih jer nije izvršen popis stanovništva, student matematike Vladeta Vučković dobiva zadatak izračunati broj poginulih osoba na području Jugoslavije kako bi ti podatci bili predani na mirovnoj konferenciji u svrhu dobivanja ratne odštete. On 1946. godine dolazi do broja od 1,706.000 demografskih gubitaka.[10] Edvard Kardelj će potom taj broj predstaviti na mirovnoj konferenciji u Parizu 1947. kao broj poginulih u Jugoslaviji i on će postati jedini službeni broj poginulih u Drugom svjetskom ratu tijekom postojanja Jugoslavije. Vladeta Vučković će 1985. godine u srpskom časopisu Naša reč koji se izdaje u Londonu izjaviti da je broj od 1,706.000 zapravo demografski gubitak, a ne stvarni broj žrtava koji je bio oko 1,000.000.[11] Te tvrdnje će Vučković ponoviti i beogradskom časopisu Duga 1989. godine.[12]

Bitno je Storme da te tvoje teze o borbi protiv mrskog Komunizma i Partizana njeguju i moralni Zlatko Hasanbegovic i Brina Esih, i bitno je da je vasa istina najozbiljnije shvacena :D.

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Partizani i ostale vojske-istina i mit?

Post by storm » 12 Jul 2017, 00:06

Jesi ti mene procitao?
Kazem da je jedan, mnogo je...
Pricam o sada vec poslovicnom izmisljanju i lazima, da utvrdite svoje ciljeve...
Slicni ste vi...mnogo slicniji hasanu i esih, nego ja :ok
Habibti, ya nour el - ain... :srce

posmatrac
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5944
Joined: 29 Nov 2016, 18:11
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Partizani i ostale vojske-istina i mit?

Post by posmatrac » 12 Jul 2017, 00:11

storm wrote: 12 Jul 2017, 00:06 Jesi ti mene procitao?
Kazem da je jedan, mnogo je...
Pricam o sada vec poslovicnom izmisljanju i lazima, da utvrdite svoje ciljeve...
Slicni ste vi...mnogo slicniji hasanu i esih, nego ja :ok
Logicno da je bilo nadodavanja cifri, kada je trebalo naplacivati ratne odstete od stranje Njemacke( ja sam se slucacno poveo jednim brojem),a reci da su isti oni koji su nasumicno ubijali ljude samo zbog pogresnog imena i prezimena, sa onima koji su se borili protiv takvih je po meni zlocin.

Zavrsio bi ti moj Storme ako nista kod Tileta na sremskom frontu :D. :ok

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Partizani i ostale vojske-istina i mit?

Post by storm » 12 Jul 2017, 00:22

Ja bi vjerojatno bio prvoborac protiv fašista...ako sebe imaginarno prebacim u ono vrijeme...sigurno i protiv rojalista i shs prije...
No isto je gotovo sigurno, da bi 1945 pobjegao glavom bez obzira iz srj...cim bi mogao...
Dok bi mogao donekle i stati uz bok antifasistima do 1945...nakon toga vise ne...
Razumi kako hoces, nije moj problem.
Istina je samo jedna.
Revansizam je pokazao da ste isti.
Habibti, ya nour el - ain... :srce

posmatrac
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5944
Joined: 29 Nov 2016, 18:11
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Partizani i ostale vojske-istina i mit?

Post by posmatrac » 12 Jul 2017, 00:29

storm wrote: 12 Jul 2017, 00:22 Ja bi vjerojatno bio prvoborac protiv fašista...ako sebe imaginarno prebacim u ono vrijeme...sigurno i protiv rojalista i shs prije...
No isto je gotovo sigurno, da bi 1945 pobjegao glavom bez obzira iz srj...cim bi mogao...
Dok bi mogao donekle i stati uz bok antifasistima do 1945...nakon toga vise ne...
Razumi kako hoces, nije moj problem.
Istina je samo jedna.
Revansizam je pokazao da ste isti.
A sta je trebalo, zahvaliti se fasistima i koljacima zbog zlocina koje su pravili i pustiti ih da odleprsaju na slobodu?

Evo vidimo danas na primjeru HAga, kako se DArio Kordic, Momcilo Krajisnik i ostali ljudski sljam kojem je nacionalizam uvijek bio maska za kriminal, smiju zrtvama i poklanim Bosancima muslimanima.
DA smo bili isti kao fasisti, Blajburga bi na prostoru Slovenije , Hrvatske Srbije i Bih bilo jos na 100ine.

90te su pokazale da smo bili zapravo daleko humaniji, kada su fasisticki crvi ponovo isplivali na povrsinu.

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Partizani i ostale vojske-istina i mit?

Post by storm » 12 Jul 2017, 00:30

...da dodam...vjerojatno bi i prije smugnuo...vidjelo se brzo, tko je tko..i kud vodi
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Partizani i ostale vojske-istina i mit?

Post by storm » 12 Jul 2017, 00:36

posmatrac wrote: 12 Jul 2017, 00:29
storm wrote: 12 Jul 2017, 00:22 Ja bi vjerojatno bio prvoborac protiv fašista...ako sebe imaginarno prebacim u ono vrijeme...sigurno i protiv rojalista i shs prije...
No isto je gotovo sigurno, da bi 1945 pobjegao glavom bez obzira iz srj...cim bi mogao...
Dok bi mogao donekle i stati uz bok antifasistima do 1945...nakon toga vise ne...
Razumi kako hoces, nije moj problem.
Istina je samo jedna.
Revansizam je pokazao da ste isti.
A sta je trebalo, zahvaliti se fasistima i koljacima zbog zlocina koje su pravili i pustiti ih da odleprsaju na slobodu?

Evo vidimo danas na primjeru HAga, kako se DArio Kordic, Momcilo Krajisnik i ostali ljudski sljam kojem je nacionalizam uvijek bio maska za kriminal, smiju zrtvama i poklanim Bosancima muslimanima.
DA smo bili isti kao fasisti, Blajburga bi na prostoru Slovenije , Hrvatske Srbije i Bih bilo jos na 100ine.

90te su pokazale da smo bili zapravo daleko humaniji, kada su fasisticki crvi ponovo isplivali na povrsinu.
Pa eto ... sam si sad sve rekao...
Osudjeni su direktni zlocinci.
A ne pobiti generaciju, od kojih se mnogi nisu ni kompromitirali ni svojom voljom bili gdje su bili tih godina.
Jednom kad skontas, da je nasilno naguravanje u jednu drzavu i ocita zelja po dominaciji jednog naroda i generirala sav ostali nacionalizam, shvatiti ces i o cemu pricam.
Jesi cuo govor ratka mladića pred srebrenicki pokolj?
I on je opravdavao sto ce se dogoditi, sa jednim drugim zlocinom koji se dogodio...to u redu tebi?
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Partizani i ostale vojske-istina i mit?

Post by Mutevelija » 12 Jul 2017, 00:36

Dva zla ne rađaju dobro.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

posmatrac
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5944
Joined: 29 Nov 2016, 18:11
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Partizani i ostale vojske-istina i mit?

Post by posmatrac » 12 Jul 2017, 00:42

storm wrote: 12 Jul 2017, 00:36
posmatrac wrote: 12 Jul 2017, 00:29
storm wrote: 12 Jul 2017, 00:22 Ja bi vjerojatno bio prvoborac protiv fašista...ako sebe imaginarno prebacim u ono vrijeme...sigurno i protiv rojalista i shs prije...
No isto je gotovo sigurno, da bi 1945 pobjegao glavom bez obzira iz srj...cim bi mogao...
Dok bi mogao donekle i stati uz bok antifasistima do 1945...nakon toga vise ne...
Razumi kako hoces, nije moj problem.
Istina je samo jedna.
Revansizam je pokazao da ste isti.
A sta je trebalo, zahvaliti se fasistima i koljacima zbog zlocina koje su pravili i pustiti ih da odleprsaju na slobodu?

Evo vidimo danas na primjeru HAga, kako se DArio Kordic, Momcilo Krajisnik i ostali ljudski sljam kojem je nacionalizam uvijek bio maska za kriminal, smiju zrtvama i poklanim Bosancima muslimanima.
DA smo bili isti kao fasisti, Blajburga bi na prostoru Slovenije , Hrvatske Srbije i Bih bilo jos na 100ine.

90te su pokazale da smo bili zapravo daleko humaniji, kada su fasisticki crvi ponovo isplivali na povrsinu.
Pa eto ... sam si sad sve rekao...
Osudjeni su direktni zlocinci.
A ne pobiti generaciju, od kojih se mnogi nisu ni kompromitirali ni svojom voljom bili gdje su bili tih godina.
Jednom kad skontas, da je nasilno naguravanje u jednu drzavu i ocita zelja po dominaciji jednog naroda i generirala sav ostali nacionalizam, shvatiti ces i o cemu pricam.
Jesi cuo govor ratka mladića pred srebrenicki pokolj?
I on je opravdavao sto ce se dogoditi, sa jednim drugim zlocinom koji se dogodio...to u redu tebi?
I sta se dobilo sa " osudiom" tih zlocinaca, imajuci u vidu da su (to ptice na grani znaju) neopravdano pusteni na slobodu, da ponovo prave seoske nacionalisticke vasare i da ponovo huskaju i zavadjaju ljude?

Mladic je lagao, nalazi sebi alibi da moze "bez griznje" savjesti da ubija, PArtizani nisu lagali, zna se dobro sta su Cetnici i Ustase radili tokom 2 svjetskog rata.

Niko u Jugu nije naguravao nikog, teznja o ujedinjenju juznih slavena u jednu drzavu je hrvatski idejni projekt.
Slazem se da je srpski nacionalizam probudio sve ostale, ali protiv nacionalizma se ne bore nacionalisti( jer su isti, odrzavaju se na vlastio tako sto saradjuju) nego iskljucivo ljevicari.

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Partizani i ostale vojske-istina i mit?

Post by storm » 12 Jul 2017, 00:54

Nismo dobili još ništa....tek će da se vidi....šta se dobilo nakon 1945....jebeno se vidjelo- nažalost
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Partizani i ostale vojske-istina i mit?

Post by Bla » 12 Jul 2017, 00:56

Pa to se može postaviti i sa šta se dobilo do '45.
Dva svjetska rata itd. :oo
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Partizani i ostale vojske-istina i mit?

Post by storm » 12 Jul 2017, 00:59

Bla wrote: 12 Jul 2017, 00:56 Pa to se može postaviti i sa šta se dobilo do '45.
Dva svjetska rata itd. :oo
Nismo bili neki faktor ni prije ni poslije, da odlučujemo hoće li biti prvog i drugog...
ovaj naš generirala nam je juga i mi...gluposti su spike da je zapad kriv...
zapad je dugo i predugo to smatrao unutarnjim problemom jedne države..
onda je bilo kasno

jest mi tlaka mljeti jedno te isto :oo
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Partizani i ostale vojske-istina i mit?

Post by Socrates » 12 Jul 2017, 00:59

Sta Dva Svjetska Rata? :hm
. . . . . . . . .

Post Reply

Return to “Historija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests