Partizani/NOB - istina i mit?

Poznate ličnosti, ratovi, važni događaji

Moderator: Krokodil Behko

posmatrac
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5944
Joined: 29 Nov 2016, 18:11
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Partizani i ostale vojske-istina i mit?

Post by posmatrac » 18 Jul 2017, 11:44

storm wrote: 18 Jul 2017, 11:41
posmatrac wrote: 18 Jul 2017, 11:38
storm wrote: 18 Jul 2017, 11:34 Nema veze...pisano je na ovoj temi, kako su neke zemlje bukvalno iz nicega izgradile glavne gradove...primjer samo australija/cannbera...
Ostalo opet pamfletaris :zubi
Dobro, Tito je mrzio Bosnu, zato sto SArajevo nije nazvao glavnim gradoom , ok :hihi
Dobro...sad mozes ti akrobacijama izvrtati sto je bila moja misao, niti me dira previse, jer znam, da ti je neke fakte tesko svariti ;)
A sta cu moj Storme zaslijepio me valjda ovoliki ekonomski prosperitet ovih prostora pod vodjstvom Titovih oponenata, pa ne znam sta pricam :D. :ok

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Partizani i ostale vojske-istina i mit?

Post by storm » 18 Jul 2017, 11:48

Ne znam...zao mi je, meni je prilicno bolje :tjesi
Habibti, ya nour el - ain... :srce

posmatrac
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5944
Joined: 29 Nov 2016, 18:11
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Partizani i ostale vojske-istina i mit?

Post by posmatrac » 18 Jul 2017, 11:53

Drago mi je zbog toga, pa vidim ja da ti ne vidis dalje od svoga kucnog praga :zubi
Sto bi rekli DArvinisti, " jaci prezivljavaju" je li tako ? :hihi

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2421 times
Status: Offline

Re: Partizani i ostale vojske-istina i mit?

Post by Melek » 18 Jul 2017, 21:42

STRIP “Handžar divizija” protiv četnika i Crvene armije u istočnoj Bosni i Mađarskoj

Autor stripa Enes Hasić bio je u 13. Pionirskom bataljonu Handžar divizije. Njegov otac je porijeklom iz Jajca, ali je učiteljevao u Sarajevu. Uz stariju braću kao maloljetan uključio se u Handžar diviziju.

Image
FOTO: Slika 1. Zapovijed vojniku za noćni napad na Mezgraju-Majevica 1944. (E.H.)

Formiranje, nastanak, ratna djelovanja i kraj Handžar divizije, historijski je interpretirana samo od strane komunističkih historičara. Pošto je pripadala poraženoj strani u drugom svjetskom ratu, njeni komandanti i ideolozi su proganjani, zatvarani i ubijani. Dosta boraca je pobjeglo i živjelo po zemljama Srednjeg istoka, Turske, pošto se radi o muslimanima, pa i Australije.

Enes Hasić bio je u 13. Pionirskom bataljonu te brigade. Njegov otac je porijeklom iz Jajca, ali je učiteljevao u Sarajevu. Uz stariju braću Enes se kao maloljetan uključio u Handžar diviziju. Svjedok je antinjemačke pobune ove divizije u Francuskoj protiv slanja na istočni front.

Muslimani u Bosni nisu imali svoje oružje niti svoje vojne formacije, osim lokalnih milicija. Bili su izloženi klanju i od četnika i od ustaša. ideja im je bila da od njemačke dobiju naoružanje kako bi odbranili svoj narod. Došli su u Bosnu i ratovali najviše protiv četnika. Smatrali su da su partizani i crvena armija uz četnike. Enes Hasić, samouki crtač, autor stripa, zapravo, svog ratnog dnevnika, kojeg je krio 52 godine, pobjegao je iz Jugoslavije, pješice preko karavanki. U Zagrebu je kupio busolu i kilogram šećera. Samo otac mu je znao za prebjeg. Iz izbjegličkog logora u Austriji pobjegao je u Australiju, gdje i danas živi. čitav život u emigraciji čuva vrećicu zemlje i vlat trave sa očeva mezara iz gradskog groblja u Jajcu.

Image
Slika 2. Boj na Batini: U našem jurišu na iskrcale Ruse poginuo je vodnik Nikola Ban iz Varaždina. Bio je to 23.10.1944. u osam sati ujutro. Bio je određen da sa svog pola voda dođe u Kama diviziju. Jučer je neprekidno bombardiralo / štuka 6 j-87/ Dunav. Naša 4. artiljerijska regimenta merzerima je sa Majevice, 4 km od Batine, orala onu stranu gdje su Rusi imali desant. Uništeno je stotine gumenih ribarskih čamaca. - Naše ranjenike šaljemo u Pelmonoštar /Bijeli manastir/.

Image
Slika 3. Bosanski špetrup /izvidnica/ u akciji: zarobljavanje ruskih jezika. Bijeli manastir

Image
Slika 4. Boj kod Batine skele, listopad 1944. Korpus sicherungs compani – Handžar divizija odbija Ruse i baca ih u Dunav. -U ovim krvavim danima uništili smo kompletnu diviziju – cijeli desant Južno- ukrajinskog fronta maršala Tolbuhina i 12. komunističku Somborsku brigadu. Hiljade ih je Dunav progutao. Granate su padale na svaki metar. -Prijelaz Rusa preko Dunava 22.10.1944.

Image
Slika 5. Ovdje u Bici kod Batine skele izginule su i mnoge moje kolege. Pokopali smo ih na vrh kleti Batine u vinogradu. Plitko smo zakopali naše šehide. Među njima su bili Mehmedović Mehmed iz Cepara kod Zvornika i Jaganjac Suljo iz Ključa.

Image
Slika 6. Napad Ruskih jurišnih zrakoplova „šturmovika“ na naše položaje kod Hercegselleša u Baranji, 4. studeni, 1944.

Image
Slika 7. Jedinice 27. Regimenta u proboju obruča kod Pečuha i oslobađanje grada; udar s leđa sovjetskim jedinicama. Zima 1944./45. - Jedna opkoljena regimenta Wehrmachta tražila je pomoć, Rusi opkolili grad Pečuh, i naša 27. regimenta u toku noći probila je obruč i oslobodila 2 bataljona „flag regimente“. Nismo imali zarobljenih, pali su u uličnim borbama. I mi ginemo. Nakon dva dana regimenta je vraćena na front Šikloša.

Image
Slika 8. Uništenje Ruske oklopne kolone pred Babočom – Mađarska. - Poslije odbrane Batine skele, koja je bila najteža za diviziju, došla je nova strašna borba – odbrana fronta na Dravi kod sela Barch i Babotcha, 58 km južno od Sigetvara. Kad su Rusi zauzeli Sigetvar, jedna oklopna divizija – T-34. – pritisnula nas je uz Dravu. Tog dana dobili smo novo oružje „Panzer faust“ /oklopna šaka/ i u neviđenim jurišima i krvi uništili ruske oklopne snage. Bježali su k’o ludi. Ušli smo u grad Sigetvar prazan od straha. Nisu Dravu ni vidjeli. Uh, koliko smo pokopali svojih šehida uz Dravu. Svi kolege su mi izginuli. Allah im dao Džennetsko naselje. Rusi leže kao ljese po krvavom snijegu. Groblja tenkova „T 34“

Image
Slika 9. Prodor u opkoljeni Pečuh u Mađarskoj – ulične borbe: 27. regimenta Handžar divizije.

Image
Slika 10. Noć pred Pelmonštorom /Bijeli manastir/. – Kraj studenog 1944. Na crtežu je Hankić Nazif iz Srebrenice, jedan od najboljih boraca.

Image
Slika 11. Napad na sovjetski tenk uprodoru kroz Šikloš. Sulejman iz Orašca baca „Panzer“ minu u gusjenice.

Image
Slika 12. Iznošenje ranjenika sa prve linije. Šteljunga, Mađarska, siječnja 1945.

Image
Slika 13. Boj pred Barcsom. Napad odbijen uz strahovite ruske gubitke.

Image
Slika 14. Pred Nagykanižom uzastopni ruski napadi, 28. siječnja 1945. - Front pred Nagykanižom i dalje prema Balatonu. Došao je beffel da se uključimo u 4. Nayer armiju. Ya Allah, budi mi na pomoći! - Malo nas je. Danas odlučih napustiti front. Došli su iz našeg Trosa / komore/ šoferi, sanitetski vod i sva pozadina. Ja idem u Bosnu. Pomogao mi je kurir Stipo Lasić iz Banja Luke /sa Lauša/, ako stignem živ da mu pozdravim majku.

Image
Slika 15. Noć kod Verešmarta u Baranji, studeni 1944., močvare uz Dunav. Ovdje uz desnu obalu Dunava ispod samog nasipa istočno od sela Lug od granata „Kačuše“ na jedan metar od mene poginuo je moj kolega Šemso iz Borika kod Rogatice. Granata mu je pala među noge dok je puzio.
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Partizani i ostale vojske-istina i mit?

Post by Mutevelija » 18 Jul 2017, 22:01

Kad saznaš da se Tuzla oslobađala sa područja tvog grada :hihi :br
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120403
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6970 times
Been thanked: 7897 times
Status: Offline

Re: Partizani i ostale vojske-istina i mit?

Post by Krokodil Behko » 21 Jul 2017, 09:33

Evo složne partizanske raje. Svi sretni i veseli :D



Image
online

posmatrac
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5944
Joined: 29 Nov 2016, 18:11
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Partizani i ostale vojske-istina i mit?

Post by posmatrac » 21 Jul 2017, 09:56

Vidi Behka sto je postrojio najvece patriote i najvece sinove koji su dali svoje zivote za opstojnost drzave Bih :D.

Image

Bem ti, pa talibani su inteligencijom i izvrsnim poznavanjem istorijskih dogadjaja, kojima su prilazili bez trunke pristrasnosti, nadmasili i samog Alfreda Rosenberga rasnog ideologa fasisticke Njemacke.

nastavku rubrike „Dossier“ o Muhamedu Hadžiefendiću, nekadašnjem bojniku NDH-a, odnosno SS oficiru, Novi.ba donosi ulomke nekoliko autora koji ogoljavaju Hadžiefendićevu ulogu tokom perioda 1941 -1945, odanost Hitlerovom režimu i na koncu stavljanje u službu agresora i okupatora. Zvuči nevjerovatno, ali Hadžiefendić je pored „šurovanja“ sa ustaškim režimom Ante Pavelića i Hitlerovim nacistima, aktivno radio na zbližavanju sa četnicima Draže Mihajlovića. U jednom njemačkom izvještaju s kraja oktobra 1942., prema pisanju akademika Envera Redžića i njegovoj knjizi „Muslimansko autonomaštvo i 13 SS divizija“, Hadžiefendić nije krio svoju suradnju sa četnicima.

„U Hadžiefendićevoj muslimanskoj legiji, koja operiše oko Tuzle, javljaju se znaci saradnje sa četnicima. Hadžiefendić je bio nezadovoljan stavovima njemačkih oružanih snaga u pogledu pomoći njegovoj legiji u oružju. Njegov odred imao je 6 bataljona sa oko 4.000vojnika i 50 oficira. Tražio je oružje od njemačkih generala Fortnera i Badera, obećavajući da će za najkraće vrijeme očistiti svoje područje od partizana. Hadžiefendić saopštava da su odnosi njegove legije sa četnicima zadovoljavajući.“ – navodi u svom djelu akademik Redžić.

Zanimljivo je, prateći Redžićevo štivo, vidjeti kako se Hadziefendićeva legija od DOMDO pukovnije čiji je zapovjednik bio lojalan i nagrađen od ustaškog Poglavnika, Ante Pavelića, približavala zloglasnom SS-u. Prema raspoloživoj dokumentaciji kojom akademik barata, Hadžiefendić je bio u grupi tzv. muslimanskih autonomista koji su se obratili Hitleru za pomoć i primanje u svoje redove. Tako je nastao Memorandum „Narodnog odbora“ koji datira od 01. novembra 1942. godine, iz kojeg prenosimo najzanimljivije dijelove. U naslovu je stajalo : “Njegovoj ekselenciji Adolfu Hitleru, vođi njemačkog naroda...“

„Iako živimo u ovoj zemlji u kojoj većinu čine slavenski narodi, iako govorimo bosanskim jezikom koji je sličan srpsko-hrvatskom, po rasi i krvi mi nismo Slaveni, već gotskog porijekla.U duhovnim i antropološkim osobinama do danas su se održale razlike između nas bošnjaka i slavenskih naroda, Srba i Hrvata. 90% bošnjaka imaju tanku, plavu kosu, plave oči i svijetlu boju kože, 80% Srba i Hrvata imaju gustu crnu kosu, crne oči i tamnu boju kože.Muslimani su ostavljeni bez zaštite. Hadžiefendićeva legija u Istočnoj Bosni ne može preuzeti zaštitu cjelokupnog muslimanskog stanovništva. Kao iskreni prijatelji Nijemaca, Muslimani bi najradije prihvatili njemačku upravu nad Bosnom i Hercegovinom....“

Na odgovor se, prema raspoloživoj dokumentaciji koja je u posjedu portala Novi.ba nije dugo čekalo. Jedan od najbližih Hitlerovih suradnika, osnivač SS jedinica i rodonačelnik holokasuta, zloglasni Hajnrih Himler, oglasio se osobno.

„ Rajsfirer SS, Himler je hitno obavijestio Ribentropa o svome stavu. U telegramu od 20.11 1942. Himler saopštava: „Ostajem kod svoje namjere da se SS-bošnjačka divizija organizuje od Muslimana, koji se danas u najvećem broju ne bore na našoj strani, već stoje po strani, ili se šta više bore protiv nas. Kao Bošnjaci oni bi sigurno bili vjerni vojnici na našoj strani.“ –stoji između ostalog u Redžićevoj knjizi.

Ubrzo je formirana muslimanska SS divizija kao sastavni dio SS trupa, a u svojoj knjizi „Muslimanske formacije tuzlasnkog kraja u drugom svjetskom ratu“ , likom i djelom Muhameda Hadžiefendića bavio se i prof. dr.Adnan Jahić.

„ .... Već s kraja marta mjeseca 1943.on (Muhamed Hadžiefendić, nap.) je bio pozvan da doputuje u Sarajevo, gdje se sreo sa SS oberlaitnantom Kremplerom, kada su načinjeni prvi konkretniji koraci i date podrobnije upute oko rada na formiranju 13.brdske SS divizije. Iz Sarajeva, Muhamedaga je otišao u jedno od glavnih uporišta legije-Gračanicu gdje je 30. marta održao zbor zajedno sa Alijom Šuljkom, koji je koordinirao poslove propagande i transformacijskog postupka oko pretapanje legije u 13 SS diviziju....“ –pisao je prof.dr. Jahić.

Hadziefendićev ratni put od 1941. -1945. toliko je isprepreleten koaliranjem sa najrigidnijim oblicima fašizma da, prosto kazano, ostavlja ukus gorčine i mučnine. Bio je i ostao dio mračne povijesti koju su u tom periodu ispisivali NDH i Ante Pavelić, odnosno Adolf Hitler, Hajnrih Himler i ostala niska ratnih zločinaca. Taj, nekdašanji bojnik NDH i oficir SS ima poštovaoca u liku svog unuka, Bahrudina Hadžiefendića, koji je danas kandidat SDA-SBB koalicije za gradonačelnika Tuzle i koji ne krije da se ponosi činjenicom kako je unuk Muhameda Hadžiefendića. Zanimljivo da za sve ovo vrijeme, kandidat za gradonačelnika Tuzle i aktualni ministar zdravstva u Vladi TK, nije našao za shodno da se na bilo koji način distancira od svega onoga što se dovodi u vezu sa ratnom prošlošću njegovog djeda.

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81201
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10192 times
Been thanked: 7051 times
Status: Online

Re: Partizani i ostale vojske-istina i mit?

Post by Julia-Klara » 22 Jul 2017, 14:05

Image
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Partizani i ostale vojske-istina i mit?

Post by storm » 22 Jul 2017, 15:24

posmatrac wrote: 18 Jul 2017, 11:53 Drago mi je zbog toga, pa vidim ja da ti ne vidis dalje od svoga kucnog praga :zubi
Sto bi rekli DArvinisti, " jaci prezivljavaju" je li tako ? :hihi
Naprotiv, uvazeni kolega...samo gledam u sva "dvorista" i covjek prosjecne inreligencije vidi, sto funkcionira i sto ne, ali nikako...
I daleko, da je moje dvoriste nesto posebno...no kako je bilo, sad sam zadovoljan...
A razumijem i kuzim zasto nam se misljenja razlikuju...nekad smo bili svi tu negdje(exyu) i miljama od recimo austrijanca...danas sam se ja prilicno priblizio austrijancu, a ti ostao na istom odstojanju...
Naravno ti, ja i taj austrijanac smo tu u ovom postu samo stilske figure...ne pricam samo o osobnim financijama, nego cijeli sklop...od funcije drzave, kvalitete zivota, opce klime, pa i tih bdp i ostalog.
BIH je unakazena ali to ne znači da je socijalizam bio dobar, nego, da se nije uspjelo nikako uopce postaviti drzavu.
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Mirelam
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12356
Joined: 13 Jul 2015, 20:47
Has thanked: 35 times
Been thanked: 337 times
Status: Offline

Re: Partizani i ostale vojske-istina i mit?

Post by Mirelam » 22 Jul 2017, 22:55

Skroz dobra ova "Vesela Sveska" o muslimanskim ustasama pod poetskim nazivom "Handzar" koji su se borili za domovinu u nekim susjednim i dalekim drzavama. Pa ko ih ne bi volio ovakve? :ooo

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2421 times
Status: Offline

Re: Partizani i ostale vojske-istina i mit?

Post by Melek » 23 Jul 2017, 00:16

Mirelam wrote: 22 Jul 2017, 22:55 Skroz dobra ova "Vesela Sveska" o muslimanskim ustasama pod poetskim nazivom "Handzar" koji su se borili za domovinu u nekim susjednim i dalekim drzavama. Pa ko ih ne bi volio ovakve? :ooo
13. oružana gorska divizija SS-a „Handschar” ili 13. Waffen-Gebirgs-Division der SS „Handschar“ (skraćeno Handžar divizija, također i hrvatska br. 1) je bila vojna jedinica u sastavu Waffen SS-a tijekom Drugog svjetskog rata. Bila je sastavljena pretežno od Hrvata muslimana te manjeg broja Hrvata katolika Bosne i Hercegovine, volksdeutschera, te kosovskih Albanaca.

Nastala je nakon masakara počinjenih od strane četnika u istočnoj Bosni nad muslimanima, nakon čega su muslimani od njemačkih vlasti tražili oružje ili zaštitu, formirajući milicije kako bi se zaštitili od četničkih napada, što je kasnije preraslo u vojnu formaciju. Osnovna namjena jedinice je prvobitno trebala biti zaštita domova i obitelji, ali taj dogovor nije ispoštovan.

Poznata je kao jedina jedinica SS-a koja je digla pobunu protiv Nijemaca i nacističkog režima nakon što je poslana u Francusku. Tom prilikom je ubijeno osam njemačkih časnika. Oni koji su pobjegli pokušali su se pridružiti francuskom Pokretu otpora, ali su ubrzo uhvaćeni i pogubljeni. [1]

Džemaludin Ibrahimović, tadašnji imam u Handžar diviziji se prisjeća[2]:
Wikicitati „Bio sam imam u Handžar diviziji. Kada smo mi Bosanci saznali da se možemo dobrovoljno prijaviti u jednu njemačku jedinicu, mnogi su iskoristili tu priliku. U Bosni je u to vrijeme bilo prisutno lijepo sjećanje na Austro-Ugarsku monarhiju. Tako da smo se osjećali naklonjeni njemačkom carstvu. Njemačka je za nas bila simbol čistoće, reda i discipline. Za koncentracijske logore i progone Židova tada nismo znali, jer velika masa dobrovaljaca je dolazila iz najsiromašnijih uvjeta, većinom sa sela. Treba uzeti i u obzir da su četnici u istočnoj Bosni masakrirali na tisuće muslimana, tako da smo željeli iskoristiti priliku da se branimo.”
(―)

Handžar divizija spada među najzanimljivije, najneobičnije, ali ujedno i najkontroveznije vojne formacije koje su djelovale na prostorima Bosne i Hercegovine tijekom Drugog svjetskog rata. U proteklih pola stoljeća uz ovu vojnu jedinicu vezao se pridjev zloglasna, najčešće u srbijanskoj literaturi, te su joj na teret stavljani ratni zločini odnosno kršenja zakona i običaja rata.
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Partizani i ostale vojske-istina i mit?

Post by storm » 23 Jul 2017, 06:50

Svi uzimaju kako im se hoce, iz naknadne pameti a zanemaruje se kontekst vremena, neinformiranost, itd...:kafa
Nista ne branim niti zagovaram ali to je tako. A nitko ne postavlja pitanje gdje je uzrok svega?!
Habibti, ya nour el - ain... :srce

posmatrac
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5944
Joined: 29 Nov 2016, 18:11
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Partizani i ostale vojske-istina i mit?

Post by posmatrac » 23 Jul 2017, 12:36

storm wrote: 23 Jul 2017, 06:50 Svi uzimaju kako im se hoce, iz naknadne pameti a zanemaruje se kontekst vremena, neinformiranost, itd...:kafa
Nista ne branim niti zagovaram ali to je tako. A nitko ne postavlja pitanje gdje je uzrok svega?!
U nacionalizmu, kao jednom od glavih orudja neoliberalnog kapitalizma.

E sad ste postavlja pitanje da li ti zelis da prihvatis stvarni realni uzorok ili ono sto zadovoljava tebe kao pristasu odredjenog drustvemog uredjenja, koji i te kako propada.

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Partizani i ostale vojske-istina i mit?

Post by storm » 23 Jul 2017, 12:41

Vidim kako propada :valja
Propada vec 200 godina al nikako da odapne :hihi
Pricas gluposti...bas kapitalizam ne benda te nacionalisticke gluposti...
Vidjeli smo sad pokusaje populista ali bi sve kratkog daha...
Samo se ti tjesi :hihi
Multinacionalne tvrtke su ti samo jedan dokaz koje nebuloze prosipas
Habibti, ya nour el - ain... :srce

posmatrac
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5944
Joined: 29 Nov 2016, 18:11
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Partizani i ostale vojske-istina i mit?

Post by posmatrac » 23 Jul 2017, 12:52

PA kazem ja da se ti vodis iskljucivo svojim uskim ogranicenim promjerom, da ti je sagledavanje globalne sile svijeta spansko selo :hihi , pa se posebno ne vidi propast kapitalizma u stalnom drzavnom intervencionizmu i spasavanju kapitalista, na racun exolatisanih radnika, te stvaranju jos vece ekonomske nejednakosti na planeti.

Pises nebuloze koje nemaju veze ni sa cim :ok

Citaj malo za promjenu

http://www.portalnovosti.com/zivko-rako ... i-se-kraju

posmatrac
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5944
Joined: 29 Nov 2016, 18:11
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Partizani i ostale vojske-istina i mit?

Post by posmatrac » 23 Jul 2017, 13:07

SAd je fol i cinican :hihi

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Partizani i ostale vojske-istina i mit?

Post by storm » 23 Jul 2017, 13:08

Da da...dobar link, zato si i opran tako...
Ajde ti malo zaviri van balkana...
Ovo ovdje nije...znaci nije, kapitalizam.
Ako gledamo bih, hr...stoji ti teza o neoliberalizmu u sprezi sa nacionalizmom...:ok
Pokusas li austrijancu prodati tu spiku, odvaliti ce se od smijeha...da ne idem dalje.
Bas me zanima tko ne vidi dalje od svog dvorista :hihi
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Partizani i ostale vojske-istina i mit?

Post by Bla » 23 Jul 2017, 13:11

Eh kad bi Austrija bila model gdje svijet gura, ali nije tako. ;)
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Partizani i ostale vojske-istina i mit?

Post by storm » 23 Jul 2017, 13:13

posmatrac wrote: 23 Jul 2017, 13:07 SAd je fol i cinican :hihi
Pa sto cu drugo s tobom....
Mislim cak da imamo iste ili bar slicne ciljeve...da ljudi dobro zive.
Samo tvoj nacin koji zagovaras je neslavno propao...i to svugdje gdje je apliciran.
Ja cu sad postati komunista ako se uvjerim, da ce svima biti bolje, biti postovana prava svih i ekonomske slobode svima....evo ovaj tren!
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Partizani i ostale vojske-istina i mit?

Post by Bla » 23 Jul 2017, 13:20

Pa stvar je da status zapada zavisi od jeftine radne snage istoka. A to je eksploatacija kako god da je upakuješ.
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

Post Reply

Return to “Historija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 21 guests