Opsada Sarajeva 92-95.g.

Poznate ličnosti, ratovi, važni događaji

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120399
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6970 times
Been thanked: 7897 times
Status: Offline

Re: Opsada Sarajeva 92-95.g.

Post by Krokodil Behko » 05 Feb 2020, 18:18

Povodom Dana sjećanja na sve poginule građane Sarajeva u ratu od 1992. do 1995. godine i 26. godišnjice stradanja 68 građana na pijaci Markale, danas je u Narodnom pozorištu održana komemorativna sjednica tokom koje je došlo do incidenta.

Nakon završetka govora predsjedavajućeg Skupštine Kantona Sarajevo Mirze Čelika, prisutnima se iz publike obratio vijećnik BPS-a u Novom Gradu Jasmin Šaljić, koji je kazao da se ne treba koristiti termin "stradali", već jasno kazati da su građani Sarajeva pobijeni u agresiji. Vlastima i organizatorima komemoracija zamjerio je što agresora ne zovu pravim imenom i pitao ih je zašto ih je strah govoriti istinu.

- Ovo je negiranje zločina genocida. Niko ne kaže ko nas je pobio. Moramo znati ko nas je pobio, ko je pobio ove ljude. Jesu li nas četnici gađali, Marsovci, ili je bila saobraćajna nezgoda?- kazao je vidno revoltirani građanin Sarajeva.
online

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37862
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2937 times
Been thanked: 2277 times
Status: Offline

Re: Opsada Sarajeva 92-95.g.

Post by Pasaga » 05 Feb 2020, 18:32

Neznam koliko je tu bilo prisutno istinskih patriota ...
Samo,treba da ih bude sram,i haram im svaka marka koju oderu od Drzave....
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Trafalgar Law
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1576
Joined: 08 Nov 2019, 08:43
Location: Shiroi Machi
Status: Offline

Re: Opsada Sarajeva 92-95.g.

Post by Trafalgar Law » 03 May 2020, 09:05

Kako sarajlije prebrzo zaboravljaju ne tako davnu ratnu prošlost. Kao da kod njih postoji neki stid od otpora u odnosu na one koji sa ponosom slave svoje ratne zločince i njihova nedjela....Eto, tako većina sarajlija ima kratku pamet, vakum između dva uha.

https://www.rferl.org/a/twenty-five-yea ... 07397.html

Image

Image

Image

User avatar
HAVANA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 53841
Joined: 10 Nov 2019, 11:07
Has thanked: 1920 times
Been thanked: 15204 times
Status: Offline

Re: Opsada Sarajeva 92-95.g.

Post by HAVANA » 03 May 2020, 11:02

Napisem pa obrisem. Ne vrijedi.
Nije skupo na moru, skupo je na obali.

User avatar
Hannibal
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 64067
Joined: 03 Sep 2015, 23:23
Mood:
Has thanked: 6850 times
Been thanked: 2189 times
Status: Offline

Re: Opsada Sarajeva 92-95.g.

Post by Hannibal » 03 May 2020, 11:07

sarajlijama smetaju sandze, nekad je u sarajevu zivjela samo fina raja koja je napravila ovo sa prvih slika 🤷‍♀️
FB_IMG_1587841221210.jpg
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
🐽

User avatar
lejlamo
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12993
Joined: 23 Feb 2018, 18:17
Location: kamen i drača
Mood:
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Opsada Sarajeva 92-95.g.

Post by lejlamo » 03 May 2020, 11:13

šta se uopšte ima i treba više govoriti.

User avatar
Trafalgar Law
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1576
Joined: 08 Nov 2019, 08:43
Location: Shiroi Machi
Status: Offline

Re: Opsada Sarajeva 92-95.g.

Post by Trafalgar Law » 03 May 2020, 11:29

Treba radi podsjećanja da su varvari sa brda spalili 2 miliona vrijednih i unikatnih dijela, kao što su 1258. godine mongoli u opsadi Bagdada (koje li ironije) uništili vjerovatno i najveću kulturnu ostavštinu arapa, "kuću mudosti."

User avatar
lejlamo
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12993
Joined: 23 Feb 2018, 18:17
Location: kamen i drača
Mood:
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Opsada Sarajeva 92-95.g.

Post by lejlamo » 03 May 2020, 11:49

ne znam koliko je način podsjećanja produktivan i za koga...i kome i šta govoriti...

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2421 times
Status: Offline

Re: Opsada Sarajeva 92-95.g.

Post by Melek » 03 May 2020, 11:58

Jako je produktivno ne zaboravljati. Ako nas istorija tome nije do sad naučila, e onda je u pitanju kolektivni IQ. A zašto? Pa jednostavno zato jer je otprilike 5% pacifista i 95% lešinara na području prostora o kojem govorimo :cudi
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
HAVANA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 53841
Joined: 10 Nov 2019, 11:07
Has thanked: 1920 times
Been thanked: 15204 times
Status: Offline

Re: Opsada Sarajeva 92-95.g.

Post by HAVANA » 03 May 2020, 12:01

O ratu sve znamo, i knjige pisane, filmovi snimani, pjesme pjevane... Ne mogu zaboraviti i da hocu. Sta cemo sa ovim poslijeratnim pricama, one nam kroje sudbinu djeci ? Do kada cemo zbivanja u sadasnjosti pravdati prosloscu? A znamo sta nas boli i ko nas srozava, pljacka i zaglupljuje. Hulje obicne i lopovi pod plastom vjere, nacije i patriotizma.Bole me vise rane od njih nego sve fizicke od cetnika. A presudio bi im isto i jednim i drugim.
Nije skupo na moru, skupo je na obali.

User avatar
lejlamo
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12993
Joined: 23 Feb 2018, 18:17
Location: kamen i drača
Mood:
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Opsada Sarajeva 92-95.g.

Post by lejlamo » 03 May 2020, 12:05

Melek wrote: 03 May 2020, 11:58 Jako je produktivno ne zaboravljati. Ako nas istorija tome nije do sad naučila, e onda je u pitanju kolektivni IQ. A zašto? Pa jednostavno zato jer je otprilike 5% pacifista i 95% lešinara na području prostora o kojem govorimo :cudi
zaborav nikako, pitanje je kako tačno podsjetiti i izvući podsjećanjem pouku kod koga treba da se izvuče, a ne puko vraćanje emocija radi emocija, sovanje majki i to.

User avatar
HAVANA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 53841
Joined: 10 Nov 2019, 11:07
Has thanked: 1920 times
Been thanked: 15204 times
Status: Offline

Re: Opsada Sarajeva 92-95.g.

Post by HAVANA » 03 May 2020, 12:08

Hannibal wrote: 03 May 2020, 11:07 sarajlijama smetaju sandze, nekad je u sarajevu zivjela samo fina raja koja je napravila ovo sa prvih slika 🤷‍♀️

FB_IMG_1587841221210.jpg
Mojne gluposti pricati. Moj komandant je bio sandzo, i za sina se moze reci, porijeklom... Divni ljudi. Znam dosljaka mnogo vecih sarajlija od mnogih sarajlija. Nikad u sarajevu nije zivjela samo fina raja. Uvijek je bilo seljacina iskompleksiranih koji bi da grad prilagode sebi a ne sebe gradu. Tako da su neki pucali na njega, ne svi. A neki ga danas pljackaju, ne svi... Generalizacija je majka zajeba. Nit je svaki srbin cetnik, nit je svaki sandzo fini i dobri, nit je svaki sarajlija fgr...
Nije skupo na moru, skupo je na obali.

User avatar
Trafalgar Law
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1576
Joined: 08 Nov 2019, 08:43
Location: Shiroi Machi
Status: Offline

Re: Opsada Sarajeva 92-95.g.

Post by Trafalgar Law » 03 May 2020, 12:15

Treba jednom za sva vremena dovesti odgovorne pred pravdu, tražiti od bivših funkcionera, koji sada orgijaju "svojojm istinom po Srbiji" da javno priznaju svoje učešće u opsadi, a ne osvetu po principu "oko za oko".

Priča o ovim našim poslijeratnim jugo-balijama/profiterima je na drugoj strani obale.

Samo se stvari trebaju nazivati pravim imenom, a ne uobličavati ih kako se neko ne bi osjećao neugodno. Nama je neophodno da se zna da ne postoji kolektivna krivica već krivica određenog broja i kruga ljudi.

"Onaj ko zaboravlja svoju istoriju osuđen je da je ponovo proživljava."

Oprostit što razum/logika prihvaćaju, zaboraviti nikako.

Ovo je jedna od stvari koja nikako ne smije otići u zaborav.

Ali kako se da primjetiti po ljudima, zaboravili su sami sebe, a da ne zaborave ovaj period.

User avatar
tuzlak1212
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3793
Joined: 16 Nov 2019, 04:04
Has thanked: 213 times
Been thanked: 224 times
Status: Offline

Re: Opsada Sarajeva 92-95.g.

Post by tuzlak1212 » 03 May 2020, 12:30

Ja ne znam nista o ratu... Volio bih da me neko informise sta je se desavalo u Sarajevu u periodu 92-95
Od ulice do ulice, sve detaljno.
Hvala

User avatar
insomnia
Rđav kurac
Rđav kurac
Posts: 63717
Joined: 31 May 2013, 20:11
Has thanked: 3146 times
Been thanked: 9719 times
Status: Offline

Re: Opsada Sarajeva 92-95.g.

Post by insomnia » 03 May 2020, 12:36

Cuj ne postoji kolektivna krivica 😁
Iskustvo mi je pomoglo da u sebi nađem balans
Pa okoreli šaban začas postao je šaman

User avatar
Fuddo
Maliciozni seronja i forumas godine
Maliciozni seronja i forumas godine
Posts: 84391
Joined: 03 Dec 2018, 21:17
Has thanked: 11042 times
Been thanked: 16580 times
Status: Offline

Re: Opsada Sarajeva 92-95.g.

Post by Fuddo » 03 May 2020, 12:59

HAVANA wrote: 03 May 2020, 11:02 Napisem pa obrisem. Ne vrijedi.
Ma sta ces pisat...
Bizi


Jedan dan toooo herojiii
Drugi ga dan priguli pendrekom po ledjima kad zatrazi ono sadake da mu isplate.


A ona govna sto su ubijali djecu s brda...zelim im da ostatak zivota provedu sa dva tumora od kile na ono malo mozga sto imaju.
Dozvolite da se obratimo

User avatar
zvrk
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 613
Joined: 12 Apr 2020, 09:58
Status: Offline

Re: Opsada Sarajeva 92-95.g.

Post by zvrk » 03 May 2020, 13:20

Niti ima ista da ne znamo, niti ima ista da smo zaboravili... mi ovdje u BiH se radjamo, zivimo i umiremo stim.

Ne trebate nam govoriti sta, ko, gdje, kako... mi nismo u nikakvom ni filmu niti u nikakvim serijama niti nekakvim igricama, mi smo ovdje uzivo, u stvarnosti kakva god je takva je... a vi gdje god ste uzivajte tamo gdje ste.

Hocete da saznate kako je bilo ovdje, pa imate srecu da vam zivi ljudi koji su bili u tome, da vam govore u zivo... o tome,

a imate i knjige, pa snimke...

a mozete doci vazda u BiH kad god hocete da saznate...

kako god hocete...


samo ne solite nam pamet... nama koji smo ovdje u BiH

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120399
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6970 times
Been thanked: 7897 times
Status: Offline

Re: Opsada Sarajeva 92-95.g.

Post by Krokodil Behko » 03 May 2020, 17:35

Najbolje bi bilo, da se ne pominje toliko, ali, čini mi se da je moranje.
Oko nas su isti oni kao i 92-95 i s istim namjerama.
Kod Vučića sve spremno. Sutra da mu FRA i GB daju zeleno svjetlo, kao što su dali Miloševiću 92. eto njih opet na Trebeviću. Svakako su ovih 25 godina, iskoristili praktično i stvorili nove i nove divizije fanatika.
Danas je mržnja među narodima, tačnije rečeno - srpske mržnje, neuporedivo veća nego 92. godine. U ovakvoj situaciji, kad mi neko dođe i kaže "suživot", smjesta mu preporučim liječenje ciklonom B. Što je sigurno - sigurno je.

Za slučaj javljanja nekog suživotaša, evo mu od mene sto godina vremena, da se prisjeti i navede makar jedan pozitivni politički trend, unutar srpskog društva, na osnovu kojeg on temelji taj svoj suživot.

Kriminal i korupcija, neki su drugi problem i nije nužno ovo navedeno skinuti s dnevnog reda, da bi se to stavilo. Može oboje, bar kod mene.
online

User avatar
Odraz
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5461
Joined: 03 Mar 2020, 14:52
Has thanked: 256 times
Been thanked: 254 times
Status: Offline

Re: Opsada Sarajeva 92-95.g.

Post by Odraz » 03 May 2020, 17:51

Meni vala podsjecanja preko glave. Prije svega malo je tu boraca. Nece nas blizu.
Jednom prilikom vidim neka ekipa dosli sa novinarima na Vojnicko polje i skidaju krpu sa nekakve ploce sa ljiljanom, neka spomenica valjda, reko odoh pogledati sta su to stavili, kad policajac trci, dodje do mene, kaze Nemoj molim te, ostacu bez posla ... :lupa

Samo mi sindrom proradi ... :spavanje

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2421 times
Status: Offline

Re: Opsada Sarajeva 92-95.g.

Post by Melek » 03 May 2020, 17:53

zvrk wrote: 03 May 2020, 13:20 Niti ima ista da ne znamo, niti ima ista da smo zaboravili... mi ovdje u BiH se radjamo, zivimo i umiremo stim.

Ne trebate nam govoriti sta, ko, gdje, kako... mi nismo u nikakvom ni filmu niti u nikakvim serijama niti nekakvim igricama, mi smo ovdje uzivo, u stvarnosti kakva god je takva je... a vi gdje god ste uzivajte tamo gdje ste.

Hocete da saznate kako je bilo ovdje, pa imate srecu da vam zivi ljudi koji su bili u tome, da vam govore u zivo... o tome,

a imate i knjige, pa snimke...

a mozete doci vazda u BiH kad god hocete da saznate...

kako god hocete...


samo ne solite nam pamet... nama koji smo ovdje u BiH
Na stranu to što ti je krivo što je neko tu a neko tamo pa na osnovu toga praviš neku segregaciju, što je samo po sebi jako ružna stvar. Ali imaš ljude koji su itekako bili tu a ne tamo kad su se gadosti dešavale tako da ti ta činjenica da si tu a ne tamo ne predstavlja baš neku tapiju na tabu temu, znaš.

Nego, medjutim, još je jedna stvar vrlo bitna, možda i daleko bitnija od lokalnog prisjećanja. A to je da se konstantno prisjeća i podsjeća ovaj ostatak ljigave europe na sve to. Da ih se frekventno podsjeti na njihovu ljigavu ulogu u svemu tome, da im se katkad u uho šapne riječ “Srebrenica” i tako to. To je po meni daleko i bitnije na kraju krajeva. Da se ova današnja civilizacija konstantno podsjeća na to kakva je danas i kakva bi u stvari trebala da bude. Da se ostavi pogleda na četnike kao antifašiste i saveznike antante i tako to, da ponovo spozna srž i epicentar fašizma.
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

Post Reply

Return to “Historija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests