Armija RBiH

Poznate ličnosti, ratovi, važni događaji

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Mic-Sokoli
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1012
Joined: 29 Jan 2012, 21:23
Status: Offline

Re: Dvadeset godina Armije BiH

Post by Mic-Sokoli » 16 May 2014, 12:27

drugrankovic wrote:gde su im mudžosi? jesu bradonjice dosle na dan proslave? ima li ih još u onom selu pod ozrenom, pokraj dolca?
sad su negdje oko jarinja....cekaju .....
http://www.youtube.com/watch?v=W2QmK8XszUM

Se shqiptari i fort si guri,
Jo s'lufton pa u mbështet për muri
Po kur t'pshtetët dije djallë
O zor asht turrin me ja ndalë!

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Dvadeset godina Armije BiH

Post by Bla » 16 May 2014, 12:27

(off: primijećeni od grupe deklarativnih ptica, sa'će frka još malo) :valja
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Heidi
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45896
Joined: 01 Sep 2011, 22:10
Location: Kosmicki raspor
Been thanked: 5 times
Status: Offline

Re: Dvadeset godina Armije BiH

Post by Heidi » 16 May 2014, 12:28

Tekbir tresti. :klanja
Be mindful of your self-talk. It's a conversation with the universe.

Ciklama
Status: Offline

Re: Dvadeset godina Armije BiH

Post by Ciklama » 16 May 2014, 12:29

drugrankovic wrote:gde su im mudžosi? jesu bradonjice dosle na dan proslave? ima li ih još u onom selu pod ozrenom, pokraj dolca?
Volio bi znati, ha? Hajd' bolan dođi pa vidi koga ima. :zubi

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7762 times
Status: Offline

Re: Dvadeset godina Armije BiH

Post by Krokodil Behko » 16 May 2014, 12:33

drugrankovic wrote:to je onaj koji je "junački" se kurčio nad kolonom JNA koja je nenaoružana bojovom municijom napuštala sarajevo...
Da.. Goloruki i napaćeni srpski narod :(
online

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: Dvadeset godina Armije BiH

Post by mrki62 » 16 May 2014, 13:40

drugrankovic wrote:to je onaj koji je "junački" se kurčio nad kolonom JNA koja je nenaoružana bojovom municijom napuštala sarajevo...
Čovjek je govorio NE PUCAJ a po tvom je trebao šta ?

Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

Spanac_113
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8390
Joined: 09 Oct 2013, 18:58
Location: post iskljucenje
Status: Offline

Re: Dvadeset godina Armije BiH

Post by Spanac_113 » 03 Sep 2014, 18:03

:(
Image

User avatar
drugrankovic
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6282
Joined: 14 May 2014, 10:18
Status: Offline

Re: Dvadeset godina Armije BiH

Post by drugrankovic » 21 Nov 2014, 14:06

mrki62 wrote:
drugrankovic wrote:to je onaj koji je "junački" se kurčio nad kolonom JNA koja je nenaoružana bojovom municijom napuštala sarajevo...
Čovjek je govorio NE PUCAJ a po tvom je trebao šta ?



jes... "nemojte, nemojte"... ko domobrani u ratu... nijsu klali, ali su zvizdukali cuvajuci strazu dok ovi kolju...

"nemojte nemojte"
:lup
"Ja, koji sam sve prisluškivao, od skupštine do spavaće sobe, zadnji sam saznao šta mi se sprema.”

User avatar
drugrankovic
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6282
Joined: 14 May 2014, 10:18
Status: Offline

Re: Dvadeset godina Armije BiH

Post by drugrankovic » 21 Nov 2014, 14:07

imal ko odgovor ovdje sto su pobili te vojnike od 19 godina? aj da ne spominjemo matore oficire koji su im navodno krvnici...


sto ove nesretnike koji su samo posli na sluzenje vojnog roka jer su morali? a krokodajkl? nu mi tu odgovor pa cu ti cestitat ako si iskren...
"Ja, koji sam sve prisluškivao, od skupštine do spavaće sobe, zadnji sam saznao šta mi se sprema.”

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7762 times
Status: Offline

Re: Dvadeset godina Armije BiH

Post by Krokodil Behko » 21 Nov 2014, 16:22

Koje nesretnike? Sarajevska ili tuzlanska kolona?
online

User avatar
drugrankovic
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6282
Joined: 14 May 2014, 10:18
Status: Offline

Re: Dvadeset godina Armije BiH

Post by drugrankovic » 21 Nov 2014, 17:44

lepo si procitao da se pitm za vojnike na sluzenju vojnog roka, mislio sam na sarajevo al i u tuzli ista prica... cak rekoh aj sto ste oficire aj matori krvnici vam al sto ove jade (medju kojima mnogo rumuna, rusina, slovaka a ne samo srba kojima je to dovoljni greh da budu za odstrel)...


odabij.
"Ja, koji sam sve prisluškivao, od skupštine do spavaće sobe, zadnji sam saznao šta mi se sprema.”

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: Dvadeset godina Armije BiH

Post by mrki62 » 21 Nov 2014, 18:28

Usuđujem se primijetiti da naslov nije pravi.
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7762 times
Status: Offline

Re: Dvadeset godina Armije BiH

Post by Krokodil Behko » 21 Nov 2014, 21:53

drugrankovic wrote:lepo si procitao da se pitm za vojnike na sluzenju vojnog roka, mislio sam na sarajevo al i u tuzli ista prica... cak rekoh aj sto ste oficire aj matori krvnici vam al sto ove jade (medju kojima mnogo rumuna, rusina, slovaka a ne samo srba kojima je to dovoljni greh da budu za odstrel)...


odabij.

Možeš li mi navesti tačan broj tih "dosta Rumuna i Rusina" a koji su bili u tim kolonama?
Po mogućnosti poimence?

Što se TZ kolone tiče, to sve znamo. Samo je rečeno, da se na vatru odgovori vatrom.

Što se tiče kolone u SA, ako se ne varam, čim je kolona izašla iz kasarne, krenuli su tenkovi i s Vraca i s Pofalića, da presjeku SA popola. Šta je trebalo? Čekati da se ovi iz kolone razmile po cijelom SA?
Kako mi se čini, njih je upravo srpska strana žrtvovala, jer ne bi slali tenkove u isto vrijeme.
online

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: Dvadeset godina Armije BiH

Post by mrki62 » 21 Nov 2014, 21:58

A kad je Alija dopustio JNA koja je napuštala Sloveniju da dođe na okolna brda Sarajeva, to nikom nije smetalo, jer je on po Tv rekao; neka njih , oni nas čuvaju, to je naša vojska i bla bla.
A da se je isti Alija javio u vezi te kolone u Sarajevu, isto bi to raja prihvatila - onak, kako bi to on rekao i ne bi bilo "problema"
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

User avatar
harlekin
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3089
Joined: 14 Aug 2011, 02:04
Has thanked: 150 times
Been thanked: 261 times
Status: Offline

Re: Dvadeset godina Armije BiH

Post by harlekin » 21 Nov 2014, 22:02

Krokodil Behko wrote:
drugrankovic wrote:lepo si procitao da se pitm za vojnike na sluzenju vojnog roka, mislio sam na sarajevo al i u tuzli ista prica... cak rekoh aj sto ste oficire aj matori krvnici vam al sto ove jade (medju kojima mnogo rumuna, rusina, slovaka a ne samo srba kojima je to dovoljni greh da budu za odstrel)...


odabij.

Možeš li mi navesti tačan broj tih "dosta Rumuna i Rusina" a koji su bili u tim kolonama?
Po mogućnosti poimence?

bez nadimaka se ne racuna :mrgud

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119209
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5510 times
Been thanked: 11743 times
Contact:
Status: Offline

Godišnjica Armije RBiH

Post by Maja » 15 Apr 2015, 10:32

Image
Avdo Huseinović, istraživač i izuzetno dobar poznavalac historije Armije RBiH, za Klix.ba govori o zaboravljenim herojima, značaju i fenomenu Armije RBiH, sjećanju na njene veličanstvene bitke...
Danas se obilježava 23. godišnjica osnivanja Armije RBiH koja je odigrala ključnu ulogu u odbrani zemlje. Danas se mnogi Bosanci i Hercegovci sjećaju heroja koji su dali svoje živote, te svih onih koji su te 1992. stali na prvu crtu odbrane domovine.

Avdo Huseinović kaže kako je teško izabrati nekoliko heroja jer tokom agresije na RBiH, hiljade malih nepoznatih ljudi su postajali veliki. Boreći se najčešće oružjem otetim od neprijatelja, vodili su bitke za opstanak, bitke protiv velikih vojnih sila.

“Mnogi će veliki heroji, nažalost, ostati u sjećanju samo spominjanjem u usmenim predanjima svojih saboraca. Mnogo je velikih heroja kakve možda historija nije upamtila, koji nemaju ni svoju ulicu, po njima se danas apsolutno ništa ne zove. Opet, imate ljudi koji su tokom agresije slavu stekli isključivo zahvaljujući medijima, a da na bojnom polju nisu imali neke posebne uloge. Sjećam se jedne pojave tokom rata, kad su se u Sarajevu po narudžbi snimale pjesme o nekim ljudima, slaveći ih kao heroje, a da oni uistinu nisu bili ni blizu tog veličanstvenog epiteta”, kaže Huseinović.

O značaju i snazi Armije RBiH govori i činjenica da se u jednom trenutku borila protiv sedam neprijateljskih vojski.
“Bilo je to 1993. godine, bosanska vojska je vodila tešku borbu sa sedam različitih, logistički opremljenijih, vojnih snaga. To su Vojska Jugoslavije, Vojska Republike Srpske, Vojska Srpske Krajine poznatija kao “Martićevci”, Hrvatska vojska, Hrvatsko vijeće obrane, Vojska autonomne oblasti Zapadna Bosna tzv. “Abdićevci” i mnoštvo ruskih, ukrajinskih, rumunskih i grčkih plaćenika. Odbrana Bosne i njena Armija su izazov za svjetske istraživače, borba bosanske vojske je fenomen”, pojašnjava Huseinović.

Huseinović kaže da to nije tek puka interpretacija već to potvrđuju činjenice.

“Pogledajte, Mladić je znao sa dva-tri korpusa napadati na male bosanske mjesne zajednice, znao je pokretati nekoliko velikih operacija, a da nije slomio njihov otpor. Poseban su fenomen bili diverzanti, protivoklopnjaci, pa piloti koji su letjeli u opkoljene enklave helikopterima izloženi stalnom djelovanju neprijateljske protivvazdušne vatre, pa više od 5.000 žena koje su branile Bosnu, od kojih je više od 100 poginulo u toj borbi, pa maloljetnici koji su iz srednjoškolskih klupa upadali u neprijateljske rovove...”, nastavlja Huseinović.

Ovo je godina dva jubileja, jednog crnog, a to je 20. godišnjica genocida nad Bošnjacima u Srebrenici, a drugi je dvije decenije od zaustavljanja operacije oslobađanja zemlje. U oktobru 1995. godine, pred Banjom Lukom i Prijedorom, kada je čelična ruka svjetskog sistema, koja je embargom na uvoz oružja ARBiH tokom cijelog perioda agresije i dozvolom da se izvrši genocid nad Bošnjacima napravila neprocjenjivu historijsku grešku, prema državi BiH i žrtvama genocida načinila je još jednu nepravdu ultimatumom da će NATO gađati kasarnu Adil Bešić u Bihaću i druge važne objekte ako ne stane ofanziva prema Banjoj Luci.

“Većina savremenika ovih važnih historijskih dana danas smatra da oslobađanjem Banje Luke uopće ne bi bilo potrebe za Dejtonom i da bi zasigurno u narednim mjesecima bosanski vojnik izašao na državnu granicu na Drini. To je fenomen da je jedna otpisana, tek formirana vojska, dižući se iz pepela, krenula u oslobađanje zemlje, a onda joj je naređeno da to ne smije uraditi”, kaže Huseinović.

On naglašava da se heroja Armije RBiH moramo sjećati. “U školama je zabranjeno izučavati noviju historiju i ostaju nam trenutno jedino alternativni načini izučavanja naše teške i krvave prošlosti. Bitno je da se zadrži tradicija obilježavanja važnih datuma, naravno, ne može se obilježiti svaki dan, a često je svaki dan tokom agresije ličio na prelomni. Međutim, bitno je uvesti više reda i omasoviti ta ključna obilježavanja”, zaključuje Huseinović.

klix.ba

User avatar
REMB
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2126
Joined: 31 Jan 2015, 18:16
Been thanked: 6 times
Status: Offline

Re: Godišnjica Armije RBiH

Post by REMB » 15 Apr 2015, 14:07

Znam da nije dobro sto ne postoji obavezno služenje vojnog roka...ipak sretan Dan armije Bosno i Hercegovino!

User avatar
greeneyes
Hadžija
Hadžija
Posts: 90760
Joined: 19 Jan 2013, 21:17
Location: Ispod šljive na sred njive.
Has thanked: 6125 times
Been thanked: 6701 times
Status: Offline

Re: Godišnjica Armije RBiH

Post by greeneyes » 15 Apr 2015, 14:13

Velikim Bogom se kunemo, da robovi biti nećemo !


Sretan Dan Armije BiH ! :ljiljani :bih1
Samo sabura

User avatar
drugrankovic
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6282
Joined: 14 May 2014, 10:18
Status: Offline

Re: Godišnjica Armije RBiH

Post by drugrankovic » 15 Apr 2015, 14:35

dan armije BiH... koju cine bosnjaci ili muslimani...
tako da tom djelu moze da se cestita a ostalima to nije dan armije...
"Ja, koji sam sve prisluškivao, od skupštine do spavaće sobe, zadnji sam saznao šta mi se sprema.”

User avatar
REMB
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2126
Joined: 31 Jan 2015, 18:16
Been thanked: 6 times
Status: Offline

Re: Godišnjica Armije RBiH

Post by REMB » 15 Apr 2015, 14:36

Jel ti lijepo bit ostali

Post Reply

Return to “Historija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 16 guests