Endeluz

Poznate ličnosti, ratovi, važni događaji

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7763 times
Status: Offline

Re: Endeluz

Post by Krokodil Behko » 06 Jun 2018, 10:49

storm wrote: 06 Jun 2018, 02:06
Meni je jedno od glavnih pitanja u povijesti arapskih naroda...zasto nije napredovala blistava arapska nauka, koliko je trebala...temelji danasnje zapadnjacke znanosti imaju jako puno uporista u tim saznanjima...u svim sferama znanosti...od astrologije, matematike, pa do građevine, arhitekture...

Sve je počelo 1258. godine, kad je Džingis kan osvojio i sa zemljom sravnio Bagdad, glavnu metropolu svijeta, u to doba. Nije on to slučajno bio, jer je tamo oduvijek bilo civilizacije. Nakon toga, ostala su dva ostrva islamske civilizacije, Egipat i Endeluz, s tim što je i Egipat bio izložen upadima i napadima svih mogućih hordi, a najkrvaviji je bio VII križarski pohod, upravo na Egipat i zbio se svega par godina prije napada Mongola na Bagdad. Nisu ga zauzeli, ali taj je pohod trajao cijelu deceniju i egipatska ekonomija je ibla bačena na koljena, stanovništvo dobrim dijelom rastjerano itd..

Vrijedi znati, iz tog pohoda, da se križarima priključio i sv. Franjo Asiški, s tim da je on propagirao ljubav, pomirenje i prijateljsku komunikaciju. Uspio je proći u muslimansku pozadinu i veoma ga dojmilo što svi rade molitve pet puta na dan, uključujući tu i žene, koje su u tom trenuztku imale mnogo veća prava nego u Evropi. Historičari se slažu, da je susret Sv. Franje i egipatskog sultana, bio značajan za historiju, posebno za evropsku, jer Franjo poslije tog susreta, donosi u Italiju novi način vjerovanja i odricanja i ime boga i ljudi oko sebe.


Koliko je Islam utjecao na to? I u kom smislu?

Kuran je poširok, pa tako da su moguća razna tumačenja.
Nakon pada sva tri velika islamska centra (Bagdad, Egipat, Endeluz) nije bilo nekog novog centra, koji bi poveo islamske narode i nastavio napredak, pa se tumačenje religije kod Arapa, vraća u pustinje, među nedovoljno obrazovane ljude.

Kormilo preuzima Otomansko carstvo, ali ono relalno, čak ni kad je bilo na vrhuncu moći, nije pomjeralo granice u oblastima nauke i kulture, pa se upravo iz tih razloga i počelo urušavati.
online

User avatar
Muamer18
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1043
Joined: 30 Apr 2018, 18:58
Status: Offline

Re: Endeluz

Post by Muamer18 » 06 Jun 2018, 12:36

Islamski svijet stagnira zbog Cionista koji su oteli zemlju muslimanima. U tome snosi krivicu Zapad koji na sve nacine vodi anti-islamsku politiku. Da je mira vidio bi sta znaci islamska civilizacija. Islamskom svjetu ne treba demokratija da bi se izgradila civilizacija. Zato muslimani i Islam nisu krivi i prestani vec jednom dami prijetis. Ja sam na ovom forumu dosao da bih se druzio i da bi razmjenjivao misljenja. Andaluzija treba biti islamska teritorija i ne znam zasto ne bi se to sprovelo.
Katolici su pocinili teske zlocine nad muslimanima Spanije i zato trebaju dozvoliti otcjepljenje te teritorije i da se vec jednom osnuje islamska drzava Andaluzija. Muslimani jedva cekaju kad ce se cuti ezani i kad ce muslimani da se vrate u Korodobu jer ja bih zivio u tom dijelu svijeta ali ne pod spanskom cizmom nego pod islamskom vlascu.

User avatar
Muamer18
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1043
Joined: 30 Apr 2018, 18:58
Status: Offline

Re: Endeluz

Post by Muamer18 » 06 Jun 2018, 12:48

Islamska spanija je bila cvijet civilizacije. Muslimani zele da se vrati Andaluzija muslimanima i da se pocne sa klanjanjem. Muslimani zele mir i zele da Spanija preda Andaluziju muslimanima i vjerujem da bi se mnogi krscani i te regije konvertirali u Islam.

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Endeluz

Post by storm » 06 Jun 2018, 12:54

Ti se dosao druziti :D

Hoces da ti kazem gdje je tvoje drustvo :hihi
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Muamer18
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1043
Joined: 30 Apr 2018, 18:58
Status: Offline

Re: Endeluz

Post by Muamer18 » 06 Jun 2018, 13:27

Moje drustvo je na ovom forumu i nemam lose namjere prema ovom forumu. Ja samo pisem moje misljenje i zelim da doprinesem zdravoj diskusiji. Muslimani u Spaniji su dobri muslimani i oni zele ono sto zeli Katalonija. Otcjepljenje Andaluzije je realnost sa kojom se treba suociti zvanicni Madrid. Muslimani zele ono sto je njihovo jer mnoge generacije msuslimana su radile na izgradnji civilizacije u Andaluziji. Muslimanni Andaluzije su malikije i oni pripadaju tradicionalnom Islamu.

User avatar
Muamer18
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1043
Joined: 30 Apr 2018, 18:58
Status: Offline

Re: Endeluz

Post by Muamer18 » 06 Jun 2018, 19:47

Muslimani iz Andaluzije zive u zapadnoj sahari i oni su voljni da vrate u Andaluziju i da nasele tu vjekovnu zemlju. Muslimani zele samo ono sto je njihovo i da Kordoba postane ponovo grad muslimana. Spanija nema prava uskracivati prava muslimanima koji zele zivjeti u svojoj drzavi. Andaluzija je zemlja muslimana koji zele da zive svoj zivot. Muslimani bi mogli razviti barjak Islama u Korodobi i da konacno se ispravi vjekovna greska krscana prema muslimanima. Katolici su mucili muslimane i oni zasluzuju da se kazne i da isplate odstetu potomcima protjeranih muslimana. Muslimani su vladali Andaluzijom i treba da se ponovo vrate kako bi Andaluzija postala neovisnom islamskom zemljom. Muslimani su radosni kad imaju Dzamije koje su lijepe i koje sluze muslimanima. Muslimani vole da se klanjaju i da poste Ramazan. Muslmani zele da ovladaju Andaluzijom koja je cisto muslimanska zemlja.

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Endeluz

Post by storm » 06 Jun 2018, 19:53

Muamer18 wrote: 06 Jun 2018, 13:27 Moje drustvo je na ovom forumu i nemam lose namjere prema ovom forumu. Ja samo pisem moje misljenje i zelim da doprinesem zdravoj diskusiji.
Teško će ti to poći za rukom sa bolesnim idejama....baš me zanima kako bi se ja proveo na nekom arapskom forumu da donosim katolička sranja i robotizirano ih ponavljam....eto mi tebe pustimo za ogledni primjerak, na što se ovo sunce sija ....
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Muamer18
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1043
Joined: 30 Apr 2018, 18:58
Status: Offline

Re: Endeluz

Post by Muamer18 » 06 Jun 2018, 19:56

Ovo je bosanski forum i smatram da kao musliman imam pravo ucestvovati. Trebas znati da u Bosni ne zive samo katolici nego i muslimani i da oni imaju svoje vidjenje situacije.

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Endeluz

Post by storm » 06 Jun 2018, 20:01

Muamer18 wrote: 06 Jun 2018, 19:56 Ovo je bosanski forum i smatram da kao musliman imam pravo ucestvovati. Trebas znati da u Bosni ne zive samo katolici nego i muslimani i da oni imaju svoje vidjenje situacije.
Ja sam toga savršeno svjestan....samo si ti zamijenio teze....
ovo je bosanski a ne ISIL forum ....
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Muamer18
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1043
Joined: 30 Apr 2018, 18:58
Status: Offline

Re: Endeluz

Post by Muamer18 » 06 Jun 2018, 20:05

Ovo nisu bolesne ideje. Ovo je tema o islamskoj Spaniji i ja ovdje predstavljam zal za Endelusom kojeg su muslimani imali. Muslimani su imali Kordobu kao svoju zemlju i klannjali su u tom gradu. Spanija je duzna izaci u susret muslimanima.

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Endeluz

Post by storm » 06 Jun 2018, 20:12

Pa recimo da je i meni žao svih nevino stradalih....uvijek i svuda, pa i one nastradale između 620- 750 godine n.e.
Naravno ti te nevine ne računaš...ti sanjaš kalifat...sanjaj :D.
Snovi su dopušteni
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Endeluz

Post by Mutevelija » 06 Jun 2018, 20:14

Joj sto je Omer Halifa prosirio hilafet Allah ga nagradio
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Endeluz

Post by storm » 06 Jun 2018, 20:19

Mutevelija wrote: 06 Jun 2018, 20:14 Joj sto je Omer Halifa prosirio hilafet Allah ga nagradio
Jes vala...opak vojskovođa....mada moje simpatije idu Salahuddinu :D
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Muamer18
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1043
Joined: 30 Apr 2018, 18:58
Status: Offline

Re: Endeluz

Post by Muamer18 » 06 Jun 2018, 20:35

Ako katolici mogu imati Vatikan onda i muslimani mogu imati Kalifat ali ne kao onaj kojeg je ISIL proglasio.

User avatar
Podrinjac
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12409
Joined: 07 Jul 2014, 15:53
Location: raždeGo
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: Endeluz

Post by Podrinjac » 06 Jun 2018, 20:56

Bošnjaci se trebaju vratiti vjeri bogumila. Islam im je nametnut od strane Osmanlija.

User avatar
Podrinjac
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12409
Joined: 07 Jul 2014, 15:53
Location: raždeGo
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: Endeluz

Post by Podrinjac » 06 Jun 2018, 21:00

Muamer18 wrote: 06 Jun 2018, 03:32 Arapi su u Spaniji dosli kao donosioci kulture i civilizacije. Nije zabiljezeno da su harali teritorijom niti da su nasilno islamizirali stanovnistvo. Ja ne znam zasto se namece muslimanima nasilna islamizacija kad to nisu cinili i Osmanlije. Prije Arapa Spanija je zivjela u neznanju tako da su Arapi dosli kao nosioci kulture i uspostavili vlast u kome nije bilo nasilnistva prema civilima. Muslimani su ratovali cisto i spanski muslimani su vremenom presli u Islam i te iste spanske muslimane je inkvizicija spaljivala na lomaci.
Andaluzija je muslimanska teritorija i kad tad ce ta teritorija proglasiti islamsku republiku. Muslimani nece dozvoliti da se Andaluzija otudji i da bude dio katolicke teritorije. Muslimani zele da se Spanija podijeli na krscanski i muslimanski dio i da se vec jednom stavi tacka na genocid kojeg su Spanci sproveli.
Osmanlije okupirale toliko država bez nasilja ? Ma nemoj me yebat u mozak.

User avatar
Muamer18
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1043
Joined: 30 Apr 2018, 18:58
Status: Offline

Re: Endeluz

Post by Muamer18 » 06 Jun 2018, 21:08

Prve cetiri Halife su bili Ebu Bekr, Omer, Osman i Ali. Mi se njih postujemo i protivimo se shijama koji proklinju prve tri halife. Ipak, muslimani su jedinstveni da se treba klanjati samo Allahu i da se gradi jedna civilizacija koja ce biti najbolja za muslimane- Muslimani u Endelusu su imali svoju civilizaciju i zao mi je sto danas muslimani ne vladaju Endelusom.

User avatar
Muamer18
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1043
Joined: 30 Apr 2018, 18:58
Status: Offline

Re: Endeluz

Post by Muamer18 » 06 Jun 2018, 21:10

Podrinjac wrote: 06 Jun 2018, 20:56 Bošnjaci se trebaju vratiti vjeri bogumila. Islam im je nametnut od strane Osmanlija.
Ako hoces ti se vrati Bogumilima a vecini Bosnjakaje je drag Islam. Nasa matica je Turska i mi slusamo sta kaze Turska.

User avatar
Podrinjac
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12409
Joined: 07 Jul 2014, 15:53
Location: raždeGo
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: Endeluz

Post by Podrinjac » 06 Jun 2018, 21:13

Muamer18 wrote: 06 Jun 2018, 21:10
Podrinjac wrote: 06 Jun 2018, 20:56 Bošnjaci se trebaju vratiti vjeri bogumila. Islam im je nametnut od strane Osmanlija.
Ako hoces ti se vrati Bogumilima a vecini Bosnjakaje je drag Islam. Nasa matica je Turska i mi slusamo sta kaze Turska.
Šteta. Ja sam baš bio uvjeren da ste vi Bošnjaci.

User avatar
Muamer18
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1043
Joined: 30 Apr 2018, 18:58
Status: Offline

Re: Endeluz

Post by Muamer18 » 06 Jun 2018, 21:20

Briga me za bosnjacku naciju. Musliman ne smije biti nacionalista nego da bude musliman i da cuva muslimansko jedinstvo. Briga me za period prije Osmanlija. Moj identitet je stvoren nakon dolaska Osmanlija.

Post Reply

Return to “Historija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 14 guests