Porijeklo naroda BiH i susjednih zemalja

Poznate ličnosti, ratovi, važni događaji

Moderator: Krokodil Behko

Post Reply
User avatar
STrendzer
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8758
Joined: 26 Jan 2012, 20:39
Status: Offline

Re: Porijeklo naroda BiH i susjednih zemalja

Post by STrendzer » 05 Feb 2016, 11:37

ja samo jedno znam a to je da sam vise EuropskiJI nego vecina europejaca...oni mogu meni na casove doci ;)

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120144
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6888 times
Been thanked: 7762 times
Status: Online

Re: Porijeklo naroda BiH i susjednih zemalja

Post by Krokodil Behko » 05 Feb 2016, 11:49

Sve to stoji ali ne dokazuje onu tvrdnju iznad.
Što se tiče otimanja djece u bitkama, kolike su šanse da civili ostanu i da to bude jako veliki broj civila, da bi se prikupio znatniji broj muške djece baš tog uzrasta?

Katolici su bili u nemilosti i progonjeni su, ili su sami napuštali Bosnu, pred osmanlijskom najezdom i uopšte nije bilo te kritične mase za oduzimanje tolikog broja djece, da bi od toga moglo biti 10.000.000 na kraju priče. Da govorimo o pravoslavnim vlasima, a koji su bili najveći otomanski saveznici, onda bi tu bilo štofa, pošto su oni svoje dječake, pa i mladiće davali i dobrovoljno, u zamjenu za ugled, neku parcelu zemlje itd..

Da ne bi bilo neke zabune, obavezu prema popunjavanju janjičara imali su i muslimani u BiH.
Rijetki su bili narodi koji su pošteđeni toga. Jermeni, na primjer. zato se nakon nekoliko stoljeća rata i deislo, da su na kraju priče pravoslavci u BiH bili veoma brojni, jer nisu išli u rat i jedina im je obaveza bila to oko janjičara.
Isto to i za Jermence. Ukratko, uživali su u privilegijama, a upravo su to dva naroda koji najviše kukaju na osmanlijsku vlast. Jermeni su došli do pola male Azije sa svojim naseljavanjem i usred rata okrenuli se i pridružili Rusiji. Uslijedila je odmazda.
online

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Porijeklo naroda BiH i susjednih zemalja

Post by storm » 05 Feb 2016, 11:58

Da...
to sad igranje brojkama i krvnim zrncima i tras 10.000.000 porijeklom ovi ili oni.
Moglo bi se okrenuti teoriju, koliko je sad hrvata i srba, turskog porijekla...sve je to jako teško precizirati jer ne postoji način...osim nekih genetskih istraživanja, a to smo čini mi se već gledali tu...

Ajde nek je čoek doktorirao iz nečega...tko još čita poslije te doktorate :D.
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37666
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2865 times
Been thanked: 2204 times
Status: Offline

Re: Porijeklo naroda BiH i susjednih zemalja

Post by Pasaga » 05 Feb 2016, 18:31

STrendzer wrote:ja samo jedno znam a to je da sam vise EuropskiJI nego vecina europejaca...oni mogu meni na casove doci ;)
:cool :cool :djed

...buraz...tava nas je vecina.......
...mislim koji su zavrsili skole barem do kraja 80-tih.....
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Nacionalizmi su izmišljotina

Post by storm » 23 Feb 2016, 13:26

Image
Genetički gledano, nema velike razlike između Hrvata, Srba i Bošnjaka


Piše: D.H.

Foto: eupedia.com, Index.hr

Image

GORNJA mapa prikazuje sliku europskih zemalja na temelju haplogrupa. To su grupe koje dijele zajedničkog pretka te mogu biti jedan od načina na koji se može promatrati genetski sastav neke populacije.

Kod ljudi, haplogrupe se mogu bazirati na Y-DNA, koja se prenosi s očeva na sinove, ili na mtDNA, koja se prenosi s majki na potomke oba spola. Velika eupedijina mapa bazirana je na Y-DNA, što znači da prikazuje samo muške zajedničke pretke, i to iz sljedećih grupa:

R1b: keltski, baskijski, italski, frizijski, saksonski
R1a: slavenski, kurganski, arijski
E3b: grčki, bliskoistočni, sjeveroafrički
I1: germanski (nordijski)
I2a: južnoslavenski, sardinijski
I2b: germanski (saksonski)
J1: židovski, arapski
J2: grko-romanski, anatolijski, mezopotamski
G: kavkaski, gruzijski, armenski
T: egipatski, bliskoistočni
N: uralo-finski, sibirski
Q: hunski, srednjoazijski

Grupe I1, I2b, I2a1 i I2a2 spadaju u mezolitičke Europljane, grupe N1c1, G2a, E1b1b i T spadaju u neolitičke imigrante, a grupe R1a, R1b, J1 i J2 spadaju u imigrante iz brončanog doba.

Iz prikaza Europe na razini haplogrupa (baziranih na Y-DNA) iskače više interesantnih činjenica.

Finska odudara od drugih nordijskih zemalja

Britansko otočje ima više toga zajedničkoga sa stanovnicima Francuske, Španjolske i Portugala nego sa stanovnicima skandinavskih zemalja.

Finska dijeli sličnu pozadinu baltičkih zemalja, no njezine Y-DNA grupe su dosta različite od onih ostalih nordijskih zemalja.

Usprkos tome što obje zemlje spadaju pod njemačko govorno područje, Austrija i Njemačka imaju veoma različite Y-DNA grupe. S druge strane, Austrija i Mađarska izgledaju veoma slično po tom pitanju.

Zajednički preci Slovenaca, Hrvata, Bošnjaka i Srba

Područje Balkana spada među genetski najraznovrsnije regije u Europi.

Ipak, gledano iz ove prizme, Bošnjaci, Slovenci, Srbi i Hrvati ne razlikuju se značajno.

Sastav haplogrupa za Bošnjake tako iznosi I1 4% (germanski-nordijski), I2*/I2a 56% (južnoslavenski, sardinijski), I2b 0% (germanski-saksonski), R1a 16% (slavenski, kurganski, arijski), R1b 3% (keltski, baskijski, italski, frizijski, saksonski), G 2% (kavkaski, gruzijski, armenski), J2 3,5% (grko-romanski, anatolijski, mezopotamski), J*/J1 0,5% (židovski, arapski), E1b1b 10% (grčki/balkanski, bliskoistočni, sjeveroafrički), T 0,5% (egipatski, bliskoistočni), Q 0,5% (hunski, srednjoazijski) i N 0,5% (uralo-finski, sibirski ).

Za bosanske Hrvate, sastav haplogrupa iznosi I1 0% (germanski-nordijski), I2*/I2a 71% (južnoslavenski, sardinijski), I2b 2% (germanski-saksonski), R1a 12% (slavenski, kurganski, arijski), R1b 2% (keltski, baskijski, italski, frizijski, saksonski), G 1% (kavkaski, gruzijski, armenski), J2 1% (grko-romanski, anatolijski, mezopotamski), J*/J1 0% (židovski, arapski), E1b1b 9% (grčki/balkanski, bliskoistočni, sjeveroafrički), T 0% (egipatski, bliskoistočni), Q 0% (hunski, srednjoazijski) i N 0% (uralo-finski, sibirski ).

Sastav haplogrupa za bosanske Srbe pak iznosi I1 2,5% (germanski-nordijski), I2*/I2a 31% (južnoslavenski, sardinijski), I2b 2,5% (germanski-saksonski), R1a 13,5% (slavenski, kurganski, arijski), R1b 6% (keltski, baskijski, italski, frizijski, saksonski), G 1% (kavkaski, gruzijski, armenski), J2 8,5% (grko-romanski, anatolijski, mezopotamski), J*/J1 0% (židovski, arapski), E1b1b 22,5% (grčki/balkanski, bliskoistočni, sjeveroafrički), T 2% (egipatski, bliskoistočni), Q 2% (hunski, srednjoazijski) i N 2,5% (uralo-finski, sibirski ).

Genetska slika Hrvatske, Srbije i Slovenije

Uzimajući u obzir genetsku sliku na razini haplogrupa (baziranih na Y-DNA) za Sloveniju, Hrvatsku i Srbiju, dolazimo do zaključka kako većih razlika i nema (kao što je slučaj i kod, na primjer, Norvežana i Šveđana).

Muški preci su u sva tri slučaja veoma slični (u nekim grupama gotovo identični), što navodi na zaključak kako su razlike među navedenim narodima većim dijelom kulturološke naravi.

Sastav haplogrupa za Hrvate tako iznosi I1 5,5% (germanski-nordijski), I2*/I2a 37% (južnoslavenski, sardinijski), I2b 1% (germanski-saksonski), R1a 24% (slavenski, kurganski, arijski), R1b 8,5% (keltski, baskijski, italski, frizijski, saksonski), G 2,5% (kavkaski, gruzijski, armenski), J2 6% (grko-romanski, anatolijski, mezopotamski), J*/J1 1% (židovski, arapski), E1b1b 10% (grčki/balkanski, bliskoistočni, sjeveroafrički), T 0,5% (egipatski, bliskoistočni), Q 1% (hunski, srednjoazijski) i N 0,5% (uralo-finski, sibirski ).

Za Srbe, sastav haplogrupa (Y-DNA) iznosi I1 8,5% (germanski-nordijski), I2*/I2a 33% (južnoslavenski, sardinijski), I2b 0,5% (germanski-saksonski), R1a 16% (slavenski, kurganski, arijski), R1b 8% (keltski, baskijski, italski, frizijski, saksonski), G 2% (kavkaski, gruzijski, armenski), J2 8% (grko-romanski, anatolijski, mezopotamski), J*/J1 0,5% (židovski, arapski), E1b1b 18% (grčki/balkanski, bliskoistočni, sjeveroafrički), T 1% (egipatski, bliskoistočni), Q 1,5% (hunski, srednjoazijski) i N 2% (uralo-finski, sibirski ).

Sastav haplogrupa za Slovence donekle je drugačiji od onoga Hrvata i Slovenaca, s većom zastupljenošću grupa I2*/I2a i R1b te iznosi I1 9% (germanski-nordijski), I2*/I2a 20,5% (južnoslavenski, sardinijski), I2b 1,5% (germanski-saksonski), R1a 38% (slavenski, kurganski, arijski), R1b 18% (keltski, baskijski, italski, frizijski, saksonski), G 1,5% (kavkaski, gruzijski, armenski), J2 2,5% (grko-romanski, anatolijski, mezopotamski), J*/J1 0% (židovski, arapski), E1b1b 5% (grčki/balkanski, bliskoistočni, sjeveroafrički), T 1% (egipatski, bliskoistočni), Q 0% (hunski, srednjoazijski) i N 0% (uralo-finski, sibirski ).

*Naglašavamo kako mapa nije temelj ni izvor za donošenje bilo kakvih vrijednosnih sudova o zemljama i populacijama.
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80782
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9955 times
Been thanked: 6802 times
Status: Offline

Re: Nacionalizmi su izmišljotina

Post by Julia-Klara » 23 Feb 2016, 13:37

Let the games begin!!!
:kokice
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Nacionalizmi su izmišljotina

Post by storm » 23 Feb 2016, 13:46

Ja sam pive ohladio :D.
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120144
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6888 times
Been thanked: 7762 times
Status: Online

Re: Nacionalizmi su izmišljotina

Post by Krokodil Behko » 23 Feb 2016, 14:07

(južnoslavenski, sardinijski)
Čovjek koji je sklepao ovu kovanicu, nikad u životu nije vidio geografsku kartu, a samo takvi mu mogu povjerovati.
online

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Nacionalizmi su izmišljotina

Post by storm » 23 Feb 2016, 14:08

Krokodil Behko wrote:
(južnoslavenski, sardinijski)
Čovjek koji je sklepao ovu kovanicu, nikad u životu nije vidio geografsku kartu, a samo takvi mu mogu povjerovati.
Ček ti imaš neku temu na tu problematiku....prebaci pa da uporedimo.
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120144
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6888 times
Been thanked: 7762 times
Status: Online

Re: Nacionalizmi su izmišljotina

Post by Krokodil Behko » 23 Feb 2016, 14:30

storm wrote:
Krokodil Behko wrote:
(južnoslavenski, sardinijski)
Čovjek koji je sklepao ovu kovanicu, nikad u životu nije vidio geografsku kartu, a samo takvi mu mogu povjerovati.
Ček ti imaš neku temu na tu problematiku....prebaci pa da uporedimo.
Nema se šta porediti. Evo šta kaže glavna Evropska institucija za te stvari
Haplogroup I2 is the most common paternal lineage in former Yugoslavia, Romania, Bulgaria and Sardinia, and a major lineage in most Slavic countries. Its maximum frequencies are observed in Bosnia (55%, including 71% in Bosnian Croats), Sardinia (39.5%), Croatia (38%), Serbia (33%), Montenegro (31%), Romania (28%), Moldova (24%), Macedonia (24%), Slovenia (22%), Bulgaria (22%), Belarus (18.5%), Hungary (18%), Slovakia (17.5%), Ukraine (13.5%), and Albania (13.5%). It is found at a frequency of 5 to 10% in Germanic countries.
Nigdje ne stoji taj naziv, a nabrojane su i Rumunija/Moldova, pa se pitam kakve veze oni imaju sa slavenstvom?

Uostalom karta dovoljno govori

Image

Ispada da samo na Balkanu ima Slavena.

Zapravo oni na osnovu govornog jezika preimenovaše to u nešto drugo, a kao što se vidi ni najupućenije firme to ne rade.
online

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35695
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1072 times
Been thanked: 582 times
Status: Offline

Re: AMERIKA

Post by Venera » 06 Apr 2016, 01:04

Krokodil Behko wrote:
statebriga wrote: Narod koji je zivio prije dolaska americkih indijanaca,a koji su cesto puta u kategorijii american natives,jer su jedina prezivjela plemena is doba stare Amerike. Postoji vise teorija,ali su prije dnasnjih Indijanaca bili ljudi iz Juznog Pacifickog podrucja i Juzno-Istocne Azije.

Komentarom "tudja zemlja" sam sarkasticno aludirala kao dogovor na tvoju "izvornu zemlju"
To nauka još uvijek nije utvrdila, niti se zna ko su i šta su bili ti još drevniji narodi, osim da su i oni doselili u Ameriku, jer sjeti se, čovjek je prohodao u Africi, pa tako da.....


Nisi reakao da su Hrvatsko izvorno pleme,tacno,ali se cesto puta pogresno stara plemena trpaju u Hrvate. Ti prihvatas teroiju da je Hrvatsko pleme vec postojalo i da je kao posebna plemenska grupa doslo u danasnju Hratsku. OK.To znaci da su oni oteli svojom migracijom neciju zemlju na teritoriji danasnje Hrvatske.
To je sasvim regularno, da su doseljeničko pleme, a zemlja je oteta Liburnima, jer Hrvati se tu naseljavaju, sjeverno od Zadra, pa polako se nameću Slavenima u Slavoniji i Dalmatima, a koji su već bili u odnosima sa Slavenima, pa ono malobrojniji i malo pomalo progovorilo se na slavenskom jeziku.
Isto je i za BiH. Izvorna plemewna su već bila izgubila svoj izvorni plemenski identitet u periodu romanizacije koji je trajao cca 500 godina, pa vjerovatno su skupa sa dalmatima i Japodima zaboravili i svoje dijalekte.
Pisao je o tome Salmedin Mesihović. Naziv plemena, npr Desidijati, nemoguće je pronaći u hronikama ni u zadnjih 100 godina rimske uprave, pošto su Iliri bili totalno romanizirani i već kristijanizirani, a desetkovani. kao takvi, bili su lak plijen za Avare i Slavene, s tim da svi korijeni civilizacije i kulture na ovom prostoru, kao i temelji sadašnjih država, počivaju na ilirskom naslijeđu i Slaveni s tim nemaju ništa, pa ni ti Hrvati, kao ni Srbi.
Citala sam Selmedinove radove,a njegovi radovi su bazirani na areheoloskm dokazima,a koje analizira upotrebom istorijske literaturu.Koristenje aerholoskh dokaza je primarno i najvaznije,a njihovo interpretiranje se naravno proudzava u raznim izvorima,od biologije,do istorije. Ako nema arheloskih dokaza,obavezno informacije postavljam u poziciju "teorijske suzdrzaosti".Najvise me ,generlano,iritira,kad pojedinci pisu o istorijskim cinjenicama starim hiljade godina,kao da su dolsovno zivjele u istom periodu.

Drago mi je da dijelimo isti stav o nacinu koristenja istorijskih informacija :D
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120144
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6888 times
Been thanked: 7762 times
Status: Online

Re: AMERIKA

Post by Krokodil Behko » 06 Apr 2016, 09:21

statebriga wrote:
Krokodil Behko wrote:
statebriga wrote: Narod koji je zivio prije dolaska americkih indijanaca,a koji su cesto puta u kategorijii american natives,jer su jedina prezivjela plemena is doba stare Amerike. Postoji vise teorija,ali su prije dnasnjih Indijanaca bili ljudi iz Juznog Pacifickog podrucja i Juzno-Istocne Azije.

Komentarom "tudja zemlja" sam sarkasticno aludirala kao dogovor na tvoju "izvornu zemlju"
To nauka još uvijek nije utvrdila, niti se zna ko su i šta su bili ti još drevniji narodi, osim da su i oni doselili u Ameriku, jer sjeti se, čovjek je prohodao u Africi, pa tako da.....


Nisi reakao da su Hrvatsko izvorno pleme,tacno,ali se cesto puta pogresno stara plemena trpaju u Hrvate. Ti prihvatas teroiju da je Hrvatsko pleme vec postojalo i da je kao posebna plemenska grupa doslo u danasnju Hratsku. OK.To znaci da su oni oteli svojom migracijom neciju zemlju na teritoriji danasnje Hrvatske.
To je sasvim regularno, da su doseljeničko pleme, a zemlja je oteta Liburnima, jer Hrvati se tu naseljavaju, sjeverno od Zadra, pa polako se nameću Slavenima u Slavoniji i Dalmatima, a koji su već bili u odnosima sa Slavenima, pa ono malobrojniji i malo pomalo progovorilo se na slavenskom jeziku.
Isto je i za BiH. Izvorna plemewna su već bila izgubila svoj izvorni plemenski identitet u periodu romanizacije koji je trajao cca 500 godina, pa vjerovatno su skupa sa dalmatima i Japodima zaboravili i svoje dijalekte.
Pisao je o tome Salmedin Mesihović. Naziv plemena, npr Desidijati, nemoguće je pronaći u hronikama ni u zadnjih 100 godina rimske uprave, pošto su Iliri bili totalno romanizirani i već kristijanizirani, a desetkovani. kao takvi, bili su lak plijen za Avare i Slavene, s tim da svi korijeni civilizacije i kulture na ovom prostoru, kao i temelji sadašnjih država, počivaju na ilirskom naslijeđu i Slaveni s tim nemaju ništa, pa ni ti Hrvati, kao ni Srbi.
Citala sam Selmedinove radove,a njegovi radovi su bazirani na areheoloskm dokazima,a koje analizira upotrebom istorijske literaturu.Koristenje aerholoskh dokaza je primarno i najvaznije,a njihovo interpretiranje se naravno proudzava u raznim izvorima,od biologije,do istorije. Ako nema arheloskih dokaza,obavezno informacije postavljam u poziciju "teorijske suzdrzaosti".Najvise me ,generlano,iritira,kad pojedinci pisu o istorijskim cinjenicama starim hiljade godina,kao da su dolsovno zivjele u istom periodu.

Drago mi je da dijelimo isti stav o nacinu koristenja istorijskih informacija :D
Premjestio sam tvoj zadnji post, na prikladniju temu, da ne oftopičarimo :D

Ima tu negdje (u onoj zalijepljenoj temi u ovom pdf) link do kompletne Salmedinove literature, a obiđem mu i profil na fejsu.

Haman je zadrti komunjara :D

Ima i njegova doktorska disertacija, prerađena u knjigu, a o velikom ilirskom ustanku.
U toj knjizi, on i sam navodi, da ne mžemo vjerovati ni rimskim hronikama, pošto su pisci istih imali običaj da se dodvoravaju imperatorima, bili su njima na budćetu, pa su katkad preuveličavali njihova djela, a umanjivali djela njihovih rivala ili protivnika na bojnom polju.

Konkretno, podatak iz Marcus Velleius Paterculusove hronike, da je Baton imao čak 200.000 ljudi, jednostavno nije tačan. Salmedin je naučnim metodama, uzevši u obzir sve moguće raspložžive podatke i procjene, došao do cifre od max 110.000 ljudi. Znači, rimski hroničar je preuveličao snagu Ilira, kako bi uspjeh njegovog gospodara Germanicusa.

Zapisa i arheoloških pronalazaka o ilirima ima dovoljno, da bi se definisao njihov način života, kao i sva područja na kojima su se naseljavali, s tim da ga još uvijek nema dovoljno da bi se pobila ona njemačka teorija o tome, da su zapravo doselili iz Njemačke, mada, očito nisu, pošto je taj tok seobe mogao biti i obrnutog smijera.
online

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35695
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1072 times
Been thanked: 582 times
Status: Offline

Re: Porijeklo naroda BiH i susjednih zemalja

Post by Venera » 06 Apr 2016, 14:05

Krokodil Behko,a dobra tema da se Bosnjacima Srbima i Hrvatima "utuvi" u glavu da etnicki identiet je cista politicka tvorevina bazirana na selektivnoj istoriji. :D

http://unsa-ba.academia.edu/SalmedinMes ... culumVitae

http://www.academia.edu/3613310/ANTIQVI ... _of_Bosnia

http://behar.hr/transformacija-identite ... anizacije/

Napisao si da je komunjara,ali on je u svojoj knjizi pisao :

Progresivni komunizam
by Salmedin Mesihović

"Autor nudi novu viziju društveno - ekonomske i političke strukture i organizacije, kao alternativnu dominirajucem neoliberalizmu. Knjiga ne nudi samo teorijske definicije, nego i praktična rješenja, a sve sa ciljem poboljšanja načina i kulture života. U okviru toga knjiga je podijeljena na "Temeljni dokument" i tri priloga "Temeljnom dokumentu". Iako nosi naziv "Progresivni komunizam", knjiga nije rezultat analize samo marksističke teorije, nego proizlazi i iz teorije i prakse čitavog niza društveno - ekonomskih sustava od antičkog perioda (konkretno od Rimske Republike) pa sve do modernih političkih jedinica i organizacija (uz određena i originalna rješenja). Radi toga knjiga ima iznimno eklektičku narav i direktno je suprostavljena dogmatskom stavu i načinu razmišljanja. Eklekticizam knjige se ogleda i u tome što se u njoj insistira i na razvijanju kritičke svijesti (pa i prema idejama i prijedlozima praktičnih rješenja koja se nude u knjizi "Progresivni komunizam"."
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120144
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6888 times
Been thanked: 7762 times
Status: Online

Re: Porijeklo naroda BiH i susjednih zemalja

Post by Krokodil Behko » 06 Apr 2016, 18:46

statebriga wrote:Krokodil Behko,a dobra tema da se Bosnjacima Srbima i Hrvatima "utuvi" u glavu da etnicki identiet je cista politicka tvorevina bazirana na selektivnoj istoriji. :D
Pa normalno. Sve tri ove čuvene zemlje i nacije, nastale su uz Dalmaciju i to nije slučajno.
Prisjeti se samo, skoro 75% pisanih izvora uopšte, o srednjem vijeku Bosne i Srbije, sačuvano je u Dubrovniku. Znači tamo gdje je bila jaka civilizacija, jer šta su Bosna i Srbija imale? Jedan Dubrovnik je sigurno imao mnogo više zlata, nego obje ove zemlje zajedno.

Sva tri naroda su iz miksa starosjedioca i Slavena, s tim da su starosjedioci drugačiji. Zapadno od Drine su Iliri, a istočno Skordisci kos mješavina Meza i Kelta, te pleme koje je gravitiralo istočnom balkanu, Dačani.
Rimljani su tu zatekli neki izvjesnu kulturološku razliku, među narodima koje su okupirali, te su Istok podijelili na meziju superior i Meziju inferior, dok je na zapadu bio Ilirik. Primjera radi, zapadno su se mrtvi već sahranjivali, a istočno su se spaljivali.,

Znači, svaki je zavojevač donosio neko kulturno naslijeđe, pa tako da možemo reći, da je granica na Drini nastala oko 200 godina p.n.e., s dolaskom Kelta u Srbiju. Jedina jaka kultura u tom periodu, bila je Autarijatska kultura i za nju se smatra, da su je upravo Kelti srušili, tamo gdje je bila, na potezu od Drine do sarajevske kotline.


Sa jednog od tih linkova:
Ilirski domorodci su se izgleda lakše odricali svoje političke i narodnosne pripadnosti nego nekih drugih aspekata svoga života i kulture, kao npr. svojih materinjih govora koji su se sudeći po svjedočanstvu sv. Jeronima govorili još u drugoj polovini IV. st. n. e.
I to je značajan podatak. Znači domaći dijalekti su se opirali romanizaciji, najmanje 400 godina.
Pretpostavljam da je nastao šok, nakon sloma rimskog carstva. sav taj red i poredak, taman se privikli, latinski naučili i on je odjednom beznačajan. Imamo izvore koji kažu da su se preživjeli romanizirani Iliri sklonili u gradove i na planine, te nisu htjeli komunicirati s novopridošlim Slavenima, jer su pagani i sl.
Mi ne znamo koja je to masa ljudi, ako govorimo o Ilirima, pa i ako govorimo o Slavenima,. s tim da je očito, da je Slavena bilo više i u samoj Bosni, plus Slavonija i dalmatinsko zaleđe.
Salmedin pretpostavlja, da je jedan od ilirskih utvrđenih gradova bio i Kotorac (Katera koja se pominje u DAI) Tu je bila i antička župa aquae S...?, pa se pretpostavlja, da je ta oblast dugo odolijevala pridošlima, sve dok nisu pristali da se kristijaniziraju.
Zanimljiva je ta župa aquae S... i iz razloga što je u antičkom periodu imala i svoju regionalnu eclesiu/crkvu, pa pošto se nalazi na Ilidži/Vrhbosni, a znamo šta danas nosi naziv po Vrhbosni :hm



Napisao si da je komunjara,ali on je u svojoj knjizi pisao :

Progresivni komunizam
by Salmedin Mesihović

"Autor nudi novu viziju društveno - ekonomske i političke strukture i organizacije, kao alternativnu dominirajucem neoliberalizmu. Knjiga ne nudi samo teorijske definicije, nego i praktična rješenja, a sve sa ciljem poboljšanja načina i kulture života. U okviru toga knjiga je podijeljena na "Temeljni dokument" i tri priloga "Temeljnom dokumentu". Iako nosi naziv "Progresivni komunizam", knjiga nije rezultat analize samo marksističke teorije, nego proizlazi i iz teorije i prakse čitavog niza društveno - ekonomskih sustava od antičkog perioda (konkretno od Rimske Republike) pa sve do modernih političkih jedinica i organizacija (uz određena i originalna rješenja). Radi toga knjiga ima iznimno eklektičku narav i direktno je suprostavljena dogmatskom stavu i načinu razmišljanja. Eklekticizam knjige se ogleda i u tome što se u njoj insistira i na razvijanju kritičke svijesti (pa i prema idejama i prijedlozima praktičnih rješenja koja se nude u knjizi "Progresivni komunizam"."

Eto, jel vidiš da je komunjara? E a šteta, a tako dobar historik :D
Jako je aktivan u SDP-u, čini mi se i da je on neki hepek kod njih.

Ne bih da eksperimentišem s tim njegovim alternativama neoliberalizmu, pokaži tu knjigu Socratesu i Mohru, bit će oduševljeni ;)
online

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35695
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1072 times
Been thanked: 582 times
Status: Offline

Re: Porijeklo naroda BiH i susjednih zemalja

Post by Venera » 06 Apr 2016, 22:46

Krokodil Behko wrote:
statebriga wrote:Krokodil Behko,a dobra tema da se Bosnjacima Srbima i Hrvatima "utuvi" u glavu da etnicki identiet je cista politicka tvorevina bazirana na selektivnoj istoriji. :D
Pa normalno. Sve tri ove čuvene zemlje i nacije, nastale su uz Dalmaciju i to nije slučajno.
Prisjeti se samo, skoro 75% pisanih izvora uopšte, o srednjem vijeku Bosne i Srbije, sačuvano je u Dubrovniku. Znači tamo gdje je bila jaka civilizacija, jer šta su Bosna i Srbija imale? Jedan Dubrovnik je sigurno imao mnogo više zlata, nego obje ove zemlje zajedno.

Sva tri naroda su iz miksa starosjedioca i Slavena, s tim da su starosjedioci drugačiji. Zapadno od Drine su Iliri, a istočno Skordisci kos mješavina Meza i Kelta, te pleme koje je gravitiralo istočnom balkanu, Dačani.
Rimljani su tu zatekli neki izvjesnu kulturološku razliku, među narodima koje su okupirali, te su Istok podijelili na meziju superior i Meziju inferior, dok je na zapadu bio Ilirik. Primjera radi, zapadno su se mrtvi već sahranjivali, a istočno su se spaljivali.,

Znači, svaki je zavojevač donosio neko kulturno naslijeđe, pa tako da možemo reći, da je granica na Drini nastala oko 200 godina p.n.e., s dolaskom Kelta u Srbiju. Jedina jaka kultura u tom periodu, bila je Autarijatska kultura i za nju se smatra, da su je upravo Kelti srušili, tamo gdje je bila, na potezu od Drine do sarajevske kotline.


Sa jednog od tih linkova:
Ilirski domorodci su se izgleda lakše odricali svoje političke i narodnosne pripadnosti nego nekih drugih aspekata svoga života i kulture, kao npr. svojih materinjih govora koji su se sudeći po svjedočanstvu sv. Jeronima govorili još u drugoj polovini IV. st. n. e.
I to je značajan podatak. Znači domaći dijalekti su se opirali romanizaciji, najmanje 400 godina.
Pretpostavljam da je nastao šok, nakon sloma rimskog carstva. sav taj red i poredak, taman se privikli, latinski naučili i on je odjednom beznačajan. Imamo izvore koji kažu da su se preživjeli romanizirani Iliri sklonili u gradove i na planine, te nisu htjeli komunicirati s novopridošlim Slavenima, jer su pagani i sl.
Mi ne znamo koja je to masa ljudi, ako govorimo o Ilirima, pa i ako govorimo o Slavenima,. s tim da je očito, da je Slavena bilo više i u samoj Bosni, plus Slavonija i dalmatinsko zaleđe.
Salmedin pretpostavlja, da je jedan od ilirskih utvrđenih gradova bio i Kotorac (Katera koja se pominje u DAI) Tu je bila i antička župa aquae S...?, pa se pretpostavlja, da je ta oblast dugo odolijevala pridošlima, sve dok nisu pristali da se kristijaniziraju.
Zanimljiva je ta župa aquae S... i iz razloga što je u antičkom periodu imala i svoju regionalnu eclesiu/crkvu, pa pošto se nalazi na Ilidži/Vrhbosni, a znamo šta danas nosi naziv po Vrhbosni :hm



Napisao si da je komunjara,ali on je u svojoj knjizi pisao :

Progresivni komunizam
by Salmedin Mesihović

"Autor nudi novu viziju društveno - ekonomske i političke strukture i organizacije, kao alternativnu dominirajucem neoliberalizmu. Knjiga ne nudi samo teorijske definicije, nego i praktična rješenja, a sve sa ciljem poboljšanja načina i kulture života. U okviru toga knjiga je podijeljena na "Temeljni dokument" i tri priloga "Temeljnom dokumentu". Iako nosi naziv "Progresivni komunizam", knjiga nije rezultat analize samo marksističke teorije, nego proizlazi i iz teorije i prakse čitavog niza društveno - ekonomskih sustava od antičkog perioda (konkretno od Rimske Republike) pa sve do modernih političkih jedinica i organizacija (uz određena i originalna rješenja). Radi toga knjiga ima iznimno eklektičku narav i direktno je suprostavljena dogmatskom stavu i načinu razmišljanja. Eklekticizam knjige se ogleda i u tome što se u njoj insistira i na razvijanju kritičke svijesti (pa i prema idejama i prijedlozima praktičnih rješenja koja se nude u knjizi "Progresivni komunizam"."

Eto, jel vidiš da je komunjara? E a šteta, a tako dobar historik :D
Jako je aktivan u SDP-u, čini mi se i da je on neki hepek kod njih.

Ne bih da eksperimentišem s tim njegovim alternativama neoliberalizmu, pokaži tu knjigu Socratesu i Mohru, bit će oduševljeni ;)
Djelimo isto misljenje :ok Problem na Balkanu je nedostatak arheoloskih istrazivanja. Na Balkanu zalijeanje betona i asfalta preko starimskih starih graova je bilo normlano.Kultura aerheoloskog na Balkanu,cak i posilje drug svjetskog rata se nikad nije dovljno razivla,i zasta mi nije jasno,zasto se doticna grana nije nikad dovoljno razvila!

Ah,to za ,komunizam: pa progresivni dio znaci da podrzava kapitalizam ( ekonomski dio) a komunizam je neobicno postavljen za ekonomsko-politicku kombinaciju,a to bi trebalo pitati Salmedina :D
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Porijeklo naroda BiH i susjednih zemalja

Post by Bla » 06 Apr 2016, 22:47

Sudeći po crvenoj boji, svi smo mi rođaci. A i po drugim. Bojama.
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

posmatrac
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5944
Joined: 29 Nov 2016, 18:11
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Porijeklo naroda BiH i susjednih zemalja

Post by posmatrac » 29 Jan 2017, 16:40

Medju narodina na ovim prostorima i nema neke velike genetske razlike, pa su i sam fenomen etno vjerskog radikalizma na ovim prostorima aspurdan.

Pa kaze

"Genetska slika Hrvatske, Srbije i Slovenije

Područje Balkana spada među genetski najraznovrsnije regije u Evropi.

Ipak, gledano iz ove perspektive, Bošnjaci, Slovenci, Srbi i Hrvati se ne razlikuju mnogo.

Uzimajući u obzir genetsku sliku na nivou haplogrupa (baziranih na Y-DNA) za Sloveniju, Hrvatsku i Srbiju, dolazi se do zaključka da većih razlika i nema (kao što je slučaj i kod, na primer, Norvežana i Šveđana).

Muški preci su u sva tri slučaja veoma slični (u nekim grupama gotovo identični), što navodi na zaključak da su razlike među navedenim narodima većim delom kulturološke prirode.

Sastav haplogrupa za Srbe tako iznosi (Y-DNA) iznosi I1 8,5% (germanski-nordijski), I2*/I2a 33% (južnoslovenski, sardinijski), I2b 0,5% (germanski-saksonski), R1a 16% (slovenski, kurganski, arijski), R1b 8% (keltski, baskijski, italski, frizijski, saksonski), G 2% (kavkaski, gruzijski, jermenski), J2 8% (grko-romanski, anatolijski, mesopotamski), J*/J1 0,5% (jevrejski, arapski), E1b1b 18% (grčki/balkanski, bliskoistočni, severoafrički), T 1% (egipatski, bliskoistočni), Q 1,5% (hunski, srednjoazijski) i N 2% (uralo-finski, sibirski ).

Za Hrvate, sastav haplogruopa iznosi I1 5,5% (germanski-nordijski), I2*/I2a 37% (južnoslovenski, sardinijski), I2b 1% (germanski-saksonski), R1a 24% (slovenski, kurganski, arijski), R1b 8,5% (keltski, baskijski, italski, frizijski, saksonski), G 2,5% (kavkaski, gruzijski, jermenski), J2 6% (grko-romanski, anatolijski, mesopotamski), J*/J1 1% (jevrejski, arapski), E1b1b 10% (grčki/balkanski, bliskoistočni, severoafrički), T 0,5% (egipatski, bliskoistočni), Q 1% (hunski, srednjoazijski) i N 0,5% (uralo-finski, sibirski ).

Sastav haplogrupa za Slovence donekle je drugačiji od sastava halogrupa Hrvata i Slovenaca, s većom zastupljenošću grupa I2*/I2a i R1b, pa iznosi I1 9% (germanski-nordijski), I2*/I2a 20,5% (južnoslovenski, sardinijski), I2b 1,5% (germanski-saksonski), R1a 38% (slovenski, kurganski, arijski), R1b 18% (keltski, baskijski, italski, frizijski, saksonski), G 1,5% (kavkaski, gruzijski, jermenski), J2 2,5% (grko-romanski, anatolijski, mesopotamski), J*/J1 0% (jevrejski, arapski), E1b1b 5% (grčki/balkanski, bliskoistočni, severoafrički), T 1% (egipatski, bliskoistočni), Q 0% (hunski, srednjoazijski) i N 0% (uralo-finski, sibirski).

Juznoslovesnki gen je znaci na ovim prostorima pojedinacno diminantan.


Sastav haplogrupa za Bošnjake iznosi I1 4% (germanski-nordijski), I2*/I2a 56% (južnoslovenski, sardinijski), I2b 0% (germanski-saksonski), R1a 16% (slovenski, kurganski, arijski), R1b 3% (keltski, baskijski, italski, frizijski, saksonski), G 2% (kavkaski, gruzijski, jermenski), J2 3,5% (grko-romanski, anatolijski, mezopotamski), J*/J1 0,5% (jevrejski, arapski), E1b1b 10% (grčki/balkanski, bliskoistočni, severoafrički), T 0,5% (egipatski, bliskoistočni), Q 0,5% (hunski, srednjoazijski) i N 0,5% (uralo-finski, sibirski).

Sastav haplogrupa za bosanske Srbe iznosi I1 2,5% (germanski-nordijski), I2*/I2a 31% (južnoslovenski, sardinijski), I2b 2,5% (germanski-saksonski), R1a 13,5% (slovenski, kurganski, arijski), R1b 6% (keltski, baskijski, italski, frizijski, saksonski), G 1% (kavkaski, gruzijski, jermenski), J2 8,5% (grko-romanski, anatolijski, mesopotamski), J*/J1 0% (jevrejski, arapski), E1b1b 22,5% (grčki/balkanski, bliskoistočni, severoafrički), T 2% (egipatski, bliskoistočni), Q 2% (hunski, srednjoazijski) i N 2,5% (uralo-finski, sibirski).

Za bosanske Hrvate, sastav haplogrupa iznosi I1 0% (germanski-nordijski), I2*/I2a 71% (južnoslovenski, sardinijski), I2b 2% (germanski-saksonski), R1a 12% (slovenski, kurganski, arijski), R1b 2% (keltski, baskijski, italski, frizijski, saksonski), G 1% (kavkaski, gruzijski, jermenski), J2 1% (grko-romanski, anatolijski, mesopotamski), J*/J1 0% (jevrejski, arapski), E1b1b 9% (grčki/balkanski, bliskoistočni, severoafrički), T 0% (egipatski, bliskoistočni), Q 0% (hunski, srednjoazijski) i N 0% (uralo-finski, sibirski).


Finska odudara od drugih nordijskih zemalja

Britansko ostrvo ima više zajedničkog sa stanovnicima Francuske, Španije i Portugala nego sa stanovnicima skandinavskih zemalja.

Finska deli sličnu pozadinu sa baltičkim zemljama, ali njene Y-DNA grupe su dosta različite od grupa ostalih nordijskih zemalja.

Uprkos tome što obe zemlje spadaju u nemačko govorno područje, Austrija i Nemačka imaju veoma različite Y-DNA grupe. S druge strane, Austrija i Mađarska izgledaju vrlo slično po tom pitanju."

User avatar
Hannibal
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 64067
Joined: 03 Sep 2015, 23:23
Mood:
Has thanked: 6850 times
Been thanked: 2189 times
Status: Offline

Re: Porijeklo naroda BiH i susjednih zemalja

Post by Hannibal » 29 Jan 2017, 17:00

Meni srbi lice na turke haha
🐽

posmatrac
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5944
Joined: 29 Nov 2016, 18:11
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Porijeklo naroda BiH i susjednih zemalja

Post by posmatrac » 29 Jan 2017, 17:12

Pa najduze su vladali Srbima :D

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120144
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6888 times
Been thanked: 7762 times
Status: Online

Re: Porijeklo naroda BiH i susjednih zemalja

Post by Krokodil Behko » 29 Jan 2017, 17:39

posmatrac wrote: Juznoslovesnki gen je znaci na ovim prostorima pojedinacno diminantan.
Izvini, a koji je to slovenski i to baš južnoslovenski gen u tom tekstu?
Nisam ga zamijetio, svašta nešto nabacano, pa ako može da mi kažeš "taj i taj"?
online

Post Reply

Return to “Historija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 18 guests