Mitovi,legende i obicaji nasih prostora

Poznate ličnosti, ratovi, važni događaji

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7757 times
Status: Offline

Re: Mitovi,legende i obicaji nasih prostora

Post by Krokodil Behko » 08 May 2018, 09:29

Svim seljanima umirala muška djeca, svi se odselili još u Drugom svjetskom ratu i niko se nikad nije vratio


Image

Najpovoljniji prostor za život na području ljubinjske opštine – selo Prisojani. Kako mu samo ime kaže nalazi se na osunčanoj strani, na rubu izuzetno rodnog polja.

Jednostavno svi uslovi za pristojan seoski život. Ipak, selo je napušteno, ljudi su se iselili još u Drugom svjetskom ratu i niko ne želi da se vrati.

Razlog je, kažu lokalni stanovnici, “jak i veoma mističan”. Svim seljanima su umirala muška djeca, samo muška, ženska djeca su živjela i starila normalno, prenosi Fokus.

- Naš neki predak Aćim Turanjanin imao je petoro djece, dva sina su mu u Prisojanima umrla, a tri kćerke su normalno živjele i kasnije se udale. Od tih kćerki nasljednici žive u Trebinju, znači, bez ikakvih problema ženska djeca su opstajala, a muška se kao razboljevala i umirala - priča Dragan Turanjanin, porijeklom iz sela Prisojani.

Ovo niko nije mogao da objasni. Sagovornici kažu da je prije početka rata, devedesetih godina prošlog vijeka, ekipa stručnjaka počela istraživanja, ali nikada se nije saznalo do kojih se rezultata došlo. Rasprodavanje imanja je počelo još u 19. vijeku.

- Kad su krenule te priče teško se može znati, ali postoje određena predanja i priče. Ovdje je nekad stanovala porodica Burek, muslimanske vjeroispovijest. Krajem 19. vijeka usljed neke bolesti, ili nečega dugog, umrlo je osamnaest članova te porodice. Preživjela je samo jedna žena koja je to imanje kasnije rasprodala pravoslavnim porodicama Likićima, Toholjima i Turanjanima - priča Rade Likić iz Trebinja.

Zbog ovih dešavanja ljudi su se raseljevali na sve strane svijeta. Kažu da su se dvojica Ljubinjaca našla i u Turskoj. Tamo su upravo govorili o svom Ljubinju i o selu Prisojani.

- Ima priča da je neki naš musliman iz Ljubinja odselio početkom 20. vijeka u Tursku i upoznao nekog zemljaka koji ga je pitao odakle je. Kad je ovaj odgovorio da je iz Ljubinja i on je rekao da je iz istog kraja, ali da ga je otjeralo to što majka ne može odgojiti muško djete pod Kovačicom, jer uvijek puše hladan vjetar - kaže Rade Likić.

Posljednji stanovnici Prisojana napustili su selo tokom Drugog svjetskog rata. Ta legenda ili istina, natjerala je ljude da krenu u neka druga mjesta, ili jednostavno na drugu stranu polja.

- Posljednje što se zna je da je ovdje živjela porodica Bogdana Turanjanina. On je bio usvojeni sin Aćima i njegove supruge Koteške. Njega su ustaše ubile i bacile u jamu Panduricu zajedno sa komšijom Hakijom Šarićem, koji je živio malo niže - zaključuje Rade.

Hladan vjetar postoji i na nekim drugim mjestima, pa se ljudi ne iseljavaju. Udari gromova na jednoj lokaciji ne utiču na zdravlje čovjeka. Zašto su mještani Pristojana ostajali bez muškog potomstva nikome nije jasno, ali kako stvari stoje i tako će i ostati.


online

User avatar
Cvrle
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12685
Joined: 14 Oct 2015, 15:08
Mood:
Has thanked: 5 times
Been thanked: 12 times
Status: Offline

Re: Ne kupajte se u Neretvi na ovaj dan

Post by Cvrle » 04 Aug 2018, 16:31

Krokodil Behko wrote: 22 Jul 2015, 09:48
Image
Stara legenda kaže da jednom godišnje, u noći između 1. i 2. augusta, rijeka Neretva svojim čudnim šumom, neki se zaklinju da je to rika, doziva svoje žrtve. Iz dubokih virova i brzaka tada dopire glas čudesnih podvodnih bića, koja se okupljaju i biraju svoju žrtvu.

Postoji više predanja o tome zašto se čuju tako užasni krici. Jedna od njih je priča o “Žutom”. Evo ko je on!

Danima poslije utopljeništva Žutog, vješti plivači s Neretve tražili su njegovo tijelo u virovima, po pećinama uzduž i poprijeko smaragdne reke. Uzaludno. Stranac je nestao kao što je i došao.

Jedini trag njegovog boravka bila je odjeća, pažljivo složene na stijeni. Nisu ih dirali. Zazirali su od njih, osjećajući neku čudnu tajnovitost, kao da su u to upleteni prsti neke nerazumljive više sile.

Nekoliko dana prepričavalo se po kafanama, po kućama, na ulicama kako se “Žuti”, tako su ga nazivali po boji njegove kose i obrva, utopio i kako je to neka čudna rabota.

Neki su se čak zaklinjali da svake noći oko njegovih haljina neka čudna bića igraju kolo, vesele se, a već s prvim znacima zore nestaju u rijeci. Oni učeniji su na to samo odmahivali glavama, ali se niko nije usuđivao to protumačiti.

I dosadilo narodu prepričavanje, a i svakog čuda za tri dana dosta, pa se već zaboravio taj događaj.

A onda, iznenada, jednog jesenjeg dana, “Žuti” se pojavio na ulicama grada. Ljudi su se u strahu sklanjali pred njim. On je samo tumarao bez određenog cilja i ništa nije govorio. Najodvažniji mu priđoše, pitajući ga što mu se to dogodilo, ali ne dobiše nikakav odgovor.

Stranac je samo šutio i kao da ih nije ni vidio, gledao je u prazno. Bio je obučen u istu onu odjeću, koja ga je čekala na obali rijeke. Danju je tumarao ulicama grada, a noću se skrivao po špiljama uz rijeku.

I tako prođe nekoliko godina, a onda se jednoga dana zaputi negdje prema sjeveru uz rijeku i niko ga više nikada nije vidio. Ostao je samo prisutan u pričama na selima, i to u onim kasnim satima, kada se i započinju prepričavati one najzagonetnije stvari.

Jedan od mudrijih i viđenijih građana jednom dade objašnjenje čitavog događaja. “Žutog” su – prema toj priči – podvodna bića, vilenjaci, povukli u svoje dubine i tamo ih je služio kao rob sve dok se jedna od vila nije zaljubila u naočitog došljaka.

Doznavši od njega da je bio stranac u gradu, i da nije znao za pravila rijeke, jer bi ih inače poštovao, sažali se nad njegovom sudbinom. A iako ga je voljela, znala je da ne pripada njenom svijetu. Zato zamoli svoga oca da ga vrati među ljude, gdje i pripada.

Ovaj na to pristade, ali pod uslovom da mladić ostane nijem kako ne bi odao tajnu rijeke i njenog vilinskog svijeta. Kažu da je iz toga doba nastala i izreka: “Nadrljao je k’o Žuti”.
Kod nas je obicaj da se 21. jula ne kupa u Drini. Inace stari taj dan nazivaju "Prokop". Svake godine Drina uzme jednog kupaca, obicno to bude onaj od najboljih plivaca, neustrasiv, neumoran, jak i zdrav mladic. Onaj koji se odvazi zagaziti u Drinu prkoseci joj, a ona bas takve ceka. Nece Drina uzeti onog sto je se boji, vec onog sto je izaziva.
Ima jedan dio kod nas, sada vec jezero, ali dok je rijeka proticala i moglo se kupati u Kopacima, kupaliste se zvalo "Kod Ladjeve stijene". Prekrasno mjesto, prekrasna plaza, interesantno je sto je u sred rijeke bila stijena koja je oko sebe obavijala neku cudnu privlacnost.
Medjutim, onaj ko nije znao, ispod te stijene nema dno. Niko do dana danasnjeg nije uspio zaroniti ispod i dotaci dno. Il se nikad nije vratio ili nije mogao dalje roniti. A s druge strane, takve struje obavijaju stijenu da se stvori jedan ogroman vir koji vuce plivace u dubine.
I sad me jeza uhvati kad je mene jedne godine povuklo. Imala sam mozda 5-6 godina. Jako rano sam naucila plivati i mogu reci da sam relativno dobar plivac. Ali tada, nikad zaboraviti necu, taj osjecaj kao da je neko povukao moje noge prema dnu i koliko god se otimala i pokusavala da se izvucem iz tih ruku, nije mi uspijevalo. Sreca pa je stariji rodjak bio u blizini na obali, pa mi je dobacio granu kojom me je izvukao.
Uglavnom, Drina svake godine 21. jula uzme svoj "kurban".
263600_202030556511515_3266733_n.jpg
Poput nekog starog kopača zlata, moraš se pomiriti s time da trebaš iskopati mnogo pijeska iz kojeg ćeš poslije strpljivo isprati nekoliko sićušnih komadića zlata

User avatar
dadojović
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10576
Joined: 12 Aug 2018, 14:01
Has thanked: 372 times
Been thanked: 310 times
Status: Offline

Re: Mitovi,legende i obicaji nasih prostora

Post by dadojović » 02 Feb 2020, 20:46

Što narodna predaja kaže o obikušama?
:-)
MM "provali rimu za notornu laž, za duboki uzdah posustalog sna, rimu za tminu, i tišinu za dno dna" MM

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35672
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1052 times
Been thanked: 573 times
Status: Offline

Re: Mitovi,legende i obicaji nasih prostora

Post by Venera » 03 Feb 2020, 08:21

dadojović wrote: 02 Feb 2020, 20:46 Što narodna predaja kaže o obikušama?
:-)
Image
Birvaktile kad bi neko dovedi nekoga nepoznatog na sijelo ili kakav dernek, jal akšamluk, svi bi se ko ljutnuli na njega, a neko bi mu i reci kroz šalu; “nisi mlada, ne treba ti obikuša”.

Obikuša je kao što znate, a more bit i ne znate, najbolja jaranica koju mlada povede kad se uda daleko od kuće. Ponekad je znala ostati i po nekoliko mjeseci dok se mlada ne obikne.

Eh, sad vi zamislite koliko su se obikušama radovali mladoženja i familija mu. Srećom pa u današnji vakat ne trebaju obikuše, jerbo se mlade prvo dobro obiknu sa momcima pa kad se udaju ko da svojoj kući idu, bezbeli. Ne valja vala ni to, pa nek priča ko šta hoće.
Uzeir Hadzibeg :ok

https://arhiva.vipromo.ba/author/u-h-vp/
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 15 times
Status: Offline

Re: Mitovi,legende i obicaji nasih prostora

Post by Nice try » 03 Feb 2020, 08:45

Šta sad, je li virila po čaršafima ili nije :hm
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

User avatar
vrhbosnica
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11970
Joined: 13 Oct 2019, 20:16
Been thanked: 25 times
Status: Offline

Re: Mitovi,legende i obicaji nasih prostora

Post by vrhbosnica » 03 Feb 2020, 09:58

Pasaga wrote: 29 Aug 2015, 22:36
Biba wrote:Khm...gdje je rankovic..ovo nije ni mit ni legenda već jedan stravičan običaj ...ne znam točno u kojim sve krajevima je prakticiran - kad otac onemoća - sin ga povede u planine u ubije, a putem svom sinu govori - gledaj sini, i ti ćeš jednoga dana tako...
Taj obicaj je iz Srbije,mislim Vlaske nizije...????
...to su vecinom cisti Rumuni.......
zove se lapot.. kazu da je samo mit...
Svima nama, kadli-tadli, valja krenuti na "finalno putovanje", u Dženet ili Džehenem, Raj ili Pakao, svejedno. Gdje ću ja završiti nije mi dostupno znati, ali znam jedno: poći ću iz Sarajeva...

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7757 times
Status: Offline

Re: Mitovi,legende i obicaji nasih prostora

Post by Krokodil Behko » 03 Feb 2020, 10:28

vrhbosnica wrote: 03 Feb 2020, 09:58
Pasaga wrote: 29 Aug 2015, 22:36

Taj obicaj je iz Srbije,mislim Vlaske nizije...????
...to su vecinom cisti Rumuni.......
zove se lapot.. kazu da je samo mit...

Nije. Sprovodilo se do prije nekih 130 godina u Srbiji. Takođe i čašćenje gosta svojom vlastitom ženom, tzv snohačenje, to je poznatije i pretpostavljam da znaš.


viewtopic.php?f=22&t=15872&p=567264&hilit=lapot#p567264
online

User avatar
vrhbosnica
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11970
Joined: 13 Oct 2019, 20:16
Been thanked: 25 times
Status: Offline

Re: Mitovi,legende i obicaji nasih prostora

Post by vrhbosnica » 03 Feb 2020, 10:38

snohacenje?? nikad cula... guglacu...
za lapot sam nekad negdje citala..i u japanu su imali nesta slicno... stare ih odvedu na planinu, negdje zabaceno i ostave da umru...
evo vidim na wiki stranici pod pojmom senicide ima cijeli spisak zemalja sa tom praksom... :grana
Svima nama, kadli-tadli, valja krenuti na "finalno putovanje", u Dženet ili Džehenem, Raj ili Pakao, svejedno. Gdje ću ja završiti nije mi dostupno znati, ali znam jedno: poći ću iz Sarajeva...

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7757 times
Status: Offline

Re: Mitovi,legende i obicaji nasih prostora

Post by Krokodil Behko » 03 Feb 2020, 10:43

vrhbosnica wrote: 03 Feb 2020, 10:38 snohacenje?? nikad cula... guglacu...
za lapot sam nekad negdje citala..i u japanu su imali nesta slicno... stare ih odvedu na planinu, negdje zabaceno i ostave da umru...
evo vidim na wiki stranici pod pojmom senicide ima cijeli spisak zemalja sa tom praksom... :grana

Snohačenje - kad ožene maloljetnu osobu sa zrelijom djevojkom, pa onda otac dječaka obavlja bračnu dužnost, umjesto njega. Ima i da muž oženi svastiku, nakon što mu umre žena, pod uslovom da je slobodna. isto to i za relaciju žena - djever.
online

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Mitovi,legende i obicaji nasih prostora

Post by Zagorka » 03 Feb 2020, 10:55

Nice try wrote: 03 Feb 2020, 08:45 Šta sad, je li virila po čaršafima ili nije :hm

Ma nije, mislila sam napisati tamo ali bilo bi evo ova zagorka nas ispravlja u svemu :mrgud
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
vrhbosnica
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11970
Joined: 13 Oct 2019, 20:16
Been thanked: 25 times
Status: Offline

Re: Mitovi,legende i obicaji nasih prostora

Post by vrhbosnica » 03 Feb 2020, 11:00

Krokodil Behko wrote: 03 Feb 2020, 10:43
vrhbosnica wrote: 03 Feb 2020, 10:38 snohacenje?? nikad cula... guglacu...
za lapot sam nekad negdje citala..i u japanu su imali nesta slicno... stare ih odvedu na planinu, negdje zabaceno i ostave da umru...
evo vidim na wiki stranici pod pojmom senicide ima cijeli spisak zemalja sa tom praksom... :grana

Snohačenje - kad ožene maloljetnu osobu sa zrelijom djevojkom, pa onda otac dječaka obavlja bračnu dužnost, umjesto njega. Ima i da muž oženi svastiku, nakon što mu umre žena, pod uslovom da je slobodna. isto to i za relaciju žena - djever.
da to nije mozda radnja neciste krvi? poznata mi prica..ako nisam pomijesala knjige :hm
Svima nama, kadli-tadli, valja krenuti na "finalno putovanje", u Dženet ili Džehenem, Raj ili Pakao, svejedno. Gdje ću ja završiti nije mi dostupno znati, ali znam jedno: poći ću iz Sarajeva...

User avatar
Heidi
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45896
Joined: 01 Sep 2011, 22:10
Location: Kosmicki raspor
Been thanked: 5 times
Status: Offline

Re: Mitovi,legende i obicaji nasih prostora

Post by Heidi » 03 Feb 2020, 11:00

Nije, ja se zezala. Cupka polet'la da promijeni nick :valja
Be mindful of your self-talk. It's a conversation with the universe.

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Mitovi,legende i obicaji nasih prostora

Post by Zagorka » 03 Feb 2020, 11:13

Krokodil Behko wrote: 03 Feb 2020, 10:43
vrhbosnica wrote: 03 Feb 2020, 10:38 snohacenje?? nikad cula... guglacu...
za lapot sam nekad negdje citala..i u japanu su imali nesta slicno... stare ih odvedu na planinu, negdje zabaceno i ostave da umru...
evo vidim na wiki stranici pod pojmom senicide ima cijeli spisak zemalja sa tom praksom... :grana

Snohačenje - kad ožene maloljetnu osobu sa zrelijom djevojkom, pa onda otac dječaka obavlja bračnu dužnost, umjesto njega. Ima i da muž oženi svastiku, nakon što mu umre žena, pod uslovom da je slobodna. isto to i za relaciju žena - djever.

Od kud je obicaj?
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7757 times
Status: Offline

Re: Mitovi,legende i obicaji nasih prostora

Post by Krokodil Behko » 03 Feb 2020, 11:15

vrhbosnica wrote: 03 Feb 2020, 11:00
Krokodil Behko wrote: 03 Feb 2020, 10:43


Snohačenje - kad ožene maloljetnu osobu sa zrelijom djevojkom, pa onda otac dječaka obavlja bračnu dužnost, umjesto njega. Ima i da muž oženi svastiku, nakon što mu umre žena, pod uslovom da je slobodna. isto to i za relaciju žena - djever.
da to nije mozda radnja neciste krvi? poznata mi prica..ako nisam pomijesala knjige :hm

Jeste.

Zagorka wrote: 03 Feb 2020, 11:13
Krokodil Behko wrote: 03 Feb 2020, 10:43


Snohačenje - kad ožene maloljetnu osobu sa zrelijom djevojkom, pa onda otac dječaka obavlja bračnu dužnost, umjesto njega. Ima i da muž oženi svastiku, nakon što mu umre žena, pod uslovom da je slobodna. isto to i za relaciju žena - djever.

Od kud je obicaj?
Istočna, južna, jugoistočna Srbija, a snohačenja je bilo i u pomoravlju.
online

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Mitovi,legende i obicaji nasih prostora

Post by Zagorka » 03 Feb 2020, 11:22

Ma ja.....ko i ono odvođenje staraca da umru :grana
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Mirelam
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12356
Joined: 13 Jul 2015, 20:47
Has thanked: 35 times
Been thanked: 337 times
Status: Offline

Re: Mitovi,legende i obicaji nasih prostora

Post by Mirelam » 03 Feb 2020, 12:15

Odvodjenje staraca da umru je tema japanskog filma "Balada o Narajami". Sa sedamdeset godina su noseni na planinu da umru od gladi i hladnoce, tako da nije legenda, vec obicaj upraznjavanj prije nekih godina. Usta manje, koja ne doprinose.
To sa muskom djecom, negdje sam citao da su su porodice nakon nekoliko smrti muske djece davali ime Vuk. Nevezano da li je bilo pravoslavno ili muslimansko. Vuk predstavlja snagu i opstanak. E sada da li je u nekom romanu ili stvarno, ne sjecam se. Po sjecanju me vuce na Pavica i "Predeo slikan cajem". Neka me neko ispravi ako se sjeca.

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35672
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1052 times
Been thanked: 573 times
Status: Offline

Re: Mitovi,legende i obicaji nasih prostora

Post by Venera » 03 Feb 2020, 12:34

fuj, ljudi imaju grozne obicaje :sok :lupa
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
dadojović
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10576
Joined: 12 Aug 2018, 14:01
Has thanked: 372 times
Been thanked: 310 times
Status: Offline

Re: Mitovi,legende i obicaji nasih prostora

Post by dadojović » 03 Feb 2020, 12:39

Što je s onim navodnim običajem iz Crne Gore, koji se prezentiran u filmu Lepota poroka?
Riječ je o običaju da muž nevjernu suprugu odvodi u planine, i usmrti ju na način da joj najprije na vrh glave stavi pogaču i onda ju usmrti udarcem macole.
MM "provali rimu za notornu laž, za duboki uzdah posustalog sna, rimu za tminu, i tišinu za dno dna" MM

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35672
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1052 times
Been thanked: 573 times
Status: Offline

Re: Mitovi,legende i obicaji nasih prostora

Post by Venera » 03 Feb 2020, 12:41

dadojović wrote: 03 Feb 2020, 12:39 Što je s onim navodnim običajem iz Crne Gore, koji se prezentiran u filmu Lepota poroka?
Riječ je o običaju da muž nevjernu suprugu odvodi u planine, i usmrti ju na način da joj najprije na vrh glave stavi pogaču i onda ju usmrti udarcem macole.
Da li je postjala kazna za nevjernog supruga u C.G. :hm
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Mitovi,legende i obicaji nasih prostora

Post by storm » 03 Feb 2020, 15:07

Venera prijeti da postane mit, i legenda naših foruma :D.
Habibti, ya nour el - ain... :srce

Post Reply

Return to “Historija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 15 guests