Provjeri IQ

Horoskop, numerologija, kolačići sudbine, proroci, razni testovi i zanimljivosti.
Ahhhhhhh
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 980
Joined: 12 Aug 2013, 21:50
Location: Banjaluka
Contact:
Status: Offline

Re: Hallloooo.. provjeri IQ !!

Post by Ahhhhhhh » 24 Sep 2013, 11:42

Bla wrote:
kim jong un wrote:ja vam ne vjerujem u te teste na ovom prvi put imam oko 130-tak a ako zapamtiš gdje si kikso
poslje promjeniš i rješiš 100%.
Ahhhhhh je objasnio detaljnije, da ponavljanje testa ne znači ništa, jer je takav test ništavan.

A ja bih dodao da je uspješno varanje jedan od pokazatelja većeg IQ-a tj. "snalaženja" u novoj situaciji :hihi
Stari moj, vrlo zanimljiva "interpretacija"! :respekt
What can change the nature of a man?

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7756 times
Status: Offline

Re: Hallloooo.. provjeri IQ !!

Post by Krokodil Behko » 24 Sep 2013, 12:08

Ahhhhhhh wrote:Poštovani gospodine Krokodil Behko, :klanja

Inteligencija generalno, kako je mi aktuelno u psihologiji razumijemo je, u najmanju ruku, nedovršen konstrukt i ima velike limitacije, koje su prevelike da bih o njima ovom prilikom mogao u silne detalje ulaziti, pa ću probati samo u crticama. U suštini, tako je nekako kako je Bla opisao. Inteligencija podrazumijeva sposobnost "snalaženja u novim situacijama", iako je bitno i koliko je situacija nova - jer ako uzmemo npr. visoko inteligentnog brokera sa Menhetna i "bacimo" ga u po' Amazona, taj stepen novine bio bi toliki da mu većina poznatih "obrzaca snalaženja" ne bi bila od mnogo koristi i na prvi pogled bi se ponašao "manje inteligentno" i od "najprosječnijeg" djeteta koje je u Amazoniji rođeno (iako mu je hipotetski inteligencija visoka, nova situacija je "suviše nova" da bi ta inteligencija "došla do izražaja"). Dakle, inteligencija ima svoju nužnu kontekstualnu / kulturalnu komponentu koju jedna grupa autora snažno naglašava, dok drugi smatraju da bi inteligencija bila samo "ono što preostane" kada sve te kulturalne i kontekstualne aspekte eliminišemo. Ovi zadaci koje linkovani test sadrži predstavnici su te druge "oslobođene od kulture" grupe, tj. bar pokušaja. Zašto pokušaja? Zato što i oni podrazumijevaju nekakvo formalno obrazovanje po "zapadnoj paradigmi". Jedan poznati autori koji se inteligencijom bavi rekao je da bi "testovi inteligencije oslobođeni od kulture bili oslobođeni i od ispitanika" (tj. da ne bi mjerili ništa).

With that being said, ovi zadaci, dakle, mjere nekakve aspekte sposobnosti "uviđanja relacija", koje visoko koreliraju sa tzv. "opštom inteligencijom" (jer inteligencija nije nužno jedna cjelovita sposobnost, već postoji niz hijerarhijski nižih "podsposobnosti" koje taj "opšti" ili "G faktor" sačinjavaju, ali to je tema za neku drugu priliku). I ovako mjerene sposobnosti zaista visoko koreliraju sa raznim aspektima "uspjeha u životu", "radnih sposobnosti" itd. iako nisu dovoljne da sasvim objasne te stvari, ali dobri prediktori - jesu!

Međutim, ovo sve zaista treba shvatiti vlo uslovno, jer kako je Bla takođe rekao, višestruko rješavanje testa može dovesti do poboljšanja rezultata, ali ne dovodi do "porasta inteligencije", jer je priroda mjerene pojave takva da svako naredno mjerenje mijenja prirodu predmeta mjerenja. Ako hoćeš pouzdane rezultate, onda bi sljedeći put morao da se podvrgneš drugačijem testu, sa drugim setom pitanja.

Još neke stvari želim da naglasim. Prvo, ta "opšta mjera" koju na kraju dobijete, nije ista za sve ljude, pa dva čovjeka koja imaju IQ 100 mogu imati dosta drugačije "sposobnosti niže hijerarhije" (iako im je "ukupni" rezultat isti) i ne moraju uopšte biti "jednakog profila sposobnosti", iako su "istog nivoa". Takođe, IQ je tzv. intervalna mjera, što znači da ne postoji "realna nula" i onda se vrijednosti ne mogu međusobno "apsolutno" porediti; konkretno, ovo znači da čovjek sa IQ=120 nije "duplo inteligentniji" od čovjeka sa IQ=60, već je prvi od drugog "inteligentniji za 60 jednakih jedinica" - ova distinkcija je vrlo, vrlo važna! Inače, temperatura je još jedan primjer intervalne mjere, jer "0 stepeni" ne označava "izostanak temperature", već je samo riječ o arbitrarno izabranoj vrijednosti koju smo imenovali nulom (i onda takođe nije ispravno reći da je "30 stepeni Celzijusa duplo toplije od 15 stepeni Celzijusa", već je "30 stepeni Celzijusa za 15 jednakih jedinica toplije od 15 stepeni Celzijusa"). Na kraju, inteligencija, iako je (pod normalnim okolnostima) relativno trajna sposobnost, nije "zapisana u kamenu" i problem koji ja, kao i mnogi drugi ljudi iz struke imamo sa MENSA-om (to je organizacija čije je taj test koji ste mi poslali), jeste što oni inteligenciju treniraju skoro kao da je "racio broj" (primjer bi bili masa ili visina, gdje bi 0 zaista označavalo potpuni izostanak vrijednosti, ma kako to teško bilo "zamisliti"), a ne intervalna vrijednost i shvatanja koja oni iznose ne odgovaraju baš empirijskoj realnosti konstrukta i umiju da budu previše "ispolitizirana" i "elitistička" za moj "ukus". Iz ovih razloga meni nikada nije padalo na pamet da se učlanim u MENSA-u, iako su mi postignuća na ovim testovima takva da bih to mogao uraditi kad god bih htio.

A, nema frke za off-topic! :respekt Međutim, da bih nas "kao vratio na glavnu temu", ostaviću update da smo trenutno osjetno preko 800 ispitanika i da nam od ovog trenutka stvarno trebaju samo muški ispitanici, pa ko još nije učestvovao a želi, a muškog je pola (dame, bez uvrede, ništa lično, hehe)... :oo Nećemo, naravno, odbiti ni pokoju ženu koja baš želi da učestvuje, ali nam muškarci fakat mnogo više trebaju u ovom trenutku.
Hvala za iscrpan odg s tim, da neke stvari ostaju nejasne. OK ti si i rekao da je problem sve to objasniti, ali osvrnuo bih se samo na ono što je već rečeno.

I ti i Bla pristupate ovom pitanju sa lakše strane i ne donosite nikakve novine. Nije teško izvući vaše zaključke. Riječ je o sljedećem:

Poprilično sam siguran i da brzina razmišljanja utiče na koeficijent inteligencije, pa čak i metodika, odnosno način razmišljanja a toga se nisi dotakao u svom postu. Znači li to da ti smatraš da te stvari nisu povezane sa inteligencijom, odnosno njenim koeficijentom ili je možda ta stvar još uvijek neispitana ili bar ne potpuno utvrđena?

Evo navešću jedan dio tvog posta pa dati neki primjer

jer ako uzmemo npr. visoko inteligentnog brokera sa Menhetna i "bacimo" ga u po' Amazona, taj stepen novine bio bi toliki da mu većina poznatih "obrzaca snalaženja" ne bi bila od mnogo koristi i na prvi pogled bi se ponašao "manje inteligentno" i od "najprosječnijeg" djeteta koje je u Amazoniji rođeno
Pitanje za tebe, šta ako uz tog brokera sa Menhetna u Amazoniju bacimo i slikara iz Pariza a sve to začinimo sa japancem koji je stručan za elektroniku?

POENTA
Nije taj test da ga neko više puta rješava. Svi znamo da bi rješavanje bilo sve uspješnije iz pokušaja u pokušaj i tu nema neke dileme. Test je tu da između deset ljudi, na primjer, u istom vremenu pokaže koji je od njih najsnalažljiviji i za tu snalažljivost i domišljatost dobija tu brojnu ocjenu. Test se rješava samo jednom i samo toliko puta je koliko-toliko mjerodavan. Šta je uopšte inteligencija? To je ono što sam htio da pitam, a ti si odgovorio ovo
U suštini, tako je nekako kako je Bla opisao. Inteligencija podrazumijeva sposobnost "snalaženja u novim situacijama"
Lično mislim da je inteligencija puno više od toga ali da bi diskutovali o tome, moramo dati odgovor na ono pitanje koje sam postavio a u vezi tri lika u Amazoniji. Ono što smo kroz život trpali u glavu, svakome od nas smeta u nekim situacijama. Nismo uvijek bistri i ne razmišljamo o svim stvarima jednako. Tu je vrsta obrazovanja, tu su etike koje smo pokupili, tu su predrasude, tu su nepoznavanja nekih stvari za koije nismo imali vremena ili volje da ih izučimo,ili jednostavno, nismo bili u prilici za to. To sve utiče na tu snalažljivost koju pominjete i to bez pogovora. Ako utiče a utiče, to što se navodi nije inteligencija jer pod definicijom iste, navodi se puno više.

Par citata:
Iako se definicije inteligencije razlikuju, teoretičari se slažu da je inteligencija potencijal, a ne potpuno razvijena sposobnost. Smatra se da je inteligencija kombinacija urođenih karakteristika živčanog sustava i razvojne inteligencije, oblikovane iskustvom i učenjem.
Da bismo se podsetili stečenog znanja i proširili naše znanje o inteligenciji, navodimo koje sve osnovne sposobnosti spadaju u inteligenciju:

- brzina adaptacije na postojeće i novonastale uslove

- brzina i lakoća učenja

- apstraktno mišljenje

- brzina osetljivosti na zadani problem

- shvatanje matematičkih problema

- sposobnost korišćenja reči prilikom govora i pisanja, razumevanje ideja

- opšta sposobnost pojedinca, uključujući svrsishodnu primenu svih iznad navedenih sposobnosti.
Devet vrsta inteligencije u čoveka po tipologiji Hauarda Gardnera

1. Lingvistička (jezička, verbalna) inteligencija
2. Muzička inteligencija
3. Logičko – matematička inteligencija
4. Prostorna ili spacijalna inteligencija
5. Telesno – kinestetička inteligencija
6. Interpersonalna inteligencija
7. Intrapersonalna inteligencija
8. Naturalistička (prirodnjačka) inteligencija
9. Egzistecijalistička (duhovna) inteligencija

Čovjek se razlikuje od životinje zato što ima inteligenciju. Prema tome, inteligencija ne može biti samo sposobnost snalaženja jer je pretjerano jednostavan odgovor i na kraju krajeva, snalažljive su i životinje, zar ne?
online

Ahhhhhhh
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 980
Joined: 12 Aug 2013, 21:50
Location: Banjaluka
Contact:
Status: Offline

Re: Hallloooo.. provjeri IQ !!

Post by Ahhhhhhh » 24 Sep 2013, 12:58

Krokodil Behko wrote:Hvala za iscrpan odg s tim, da neke stvari ostaju nejasne. OK ti si i rekao da je problem sve to objasniti, ali osvrnuo bih se samo na ono što je već rečeno.
Pa, zato si slobodan da pitaš ono što nije jasno, kao što to i činiš, zar ne? :oo
Krokodil Behko wrote:I ti i Bla pristupate ovom pitanju sa lakše strane i ne donosite nikakve novine. Nije teško izvući vaše zaključke. Riječ je o sljedećem:
Pa, mi objašnjavamo ono što psihometrijski konstrukt inteligencije JESTE; nisam siguran da razumijem tačno šta podrazumijevaš pod "lakšom stranom", pojasni malo šta si pod tim mislio, molim te, u protivnom ne vjerujem da ti mogu adekvatno odgovoriti...
Krokodil Behko wrote:Poprilično sam siguran i da brzina razmišljanja utiče na koeficijent inteligencije, pa čak i metodika, odnosno način razmišljanja a toga se nisi dotakao u svom postu. Znači li to da ti smatraš da te stvari nisu povezane sa inteligencijom, odnosno njenim koeficijentom ili je možda ta stvar još uvijek neispitana ili bar ne potpuno utvrđena?
Brzina je jedna od komponenti inteligencije, tj. tih "hijerarhijski nižih" sposobnosti. Primjera radi i memorija je jedna od hijerarhijski nižih sposobnosti (i onda je još dodatno podijeljena na različite modalitete memorije itd) - inteligencija je, znači, organizovana kroz hijerarhijske nivoe, gdje tek na samom vrhu imaš taj opšti "G faktor", dok su na bazičnijim nivoima smještene razne druge varijable. Dakle, nisam tvrdio (za brzinu) ni da jeste ni da nije - nisam se tog dotakao iz onih razloga koje sam naveo - prekomplikovano je za objasniti u jednom postu i zaista bi mi trebalo 20-ak stranica da bih opisao samo apsolutni minimum neophodan za razumijevanje cijele problematike i argumentacije. Pogledaj npr. dijagram ispod - riječ je o jednom strukturalnom modelu, operacionalizaciji Cattel-Horn-Carrlolove teorije inteligencije. Ako ti se čini kompleksno, to je zato što i jeste i zaista nije moguće lako prevesti na "običan jezik" iz prostog razloga što je priroda materije toliko kompleksna i smatram da za tim nema ni potrebe, jer koga ovo zanima u tolike detalje ipak bi trebao da konsultuje relevantne udžbenike i članke. Nadam se da razumiješ koja mi je poenta i da ne mislim pod ovim ništa "loše", ali forum može ići do jedne tačke, nakon koje je ipak potrebno konsultovati stručnu literaturu - ovaj nivo detalja zahtijeva ipak ovo drugo.

Image

Što se tiče "metodike" - tu su bitne dvije stvari: 1) logika i 2) kulturani kontekst. Prvo nije podložno "modifikaciji", tj. ne postoje "različite logike", već samo jedna logika. Drugog sam se dotakao - najveći modulator "načina razmišljanja" je upravo kultura u kojoj odrastamo, a toga sam se dotakao. Dakle, sve te stvari koje pominješ dio su inteligencije (istina, zavisno od teorije inteligencije o kojoj govorimo, a ima ih doslovno malih milion). Npr. Cattel je govorio o fluidnoj i kristalizovanoj inteligenciji - prva podrazumijeva tu sposobnost snalaženja u novim situacijama bez obzira na znanje, dok druga podrazumijeva upotrebu znanja, iskustva, vještina... I ovi koncepti su npr. uključeni u pomenuti Cattel-Horn-Carrolov model.
Krokodil Behko wrote: Evo navešću jedan dio tvog posta pa dati neki primjer

jer ako uzmemo npr. visoko inteligentnog brokera sa Menhetna i "bacimo" ga u po' Amazona, taj stepen novine bio bi toliki da mu većina poznatih "obrzaca snalaženja" ne bi bila od mnogo koristi i na prvi pogled bi se ponašao "manje inteligentno" i od "najprosječnijeg" djeteta koje je u Amazoniji rođeno
Pitanje za tebe, šta ako uz tog brokera sa Menhetna u Amazoniju bacimo i slikara iz Pariza a sve to začinimo sa japancem koji je stručan za elektroniku?
Ako im je stepen novine prevelik, poješće ih aligator sve zajedno, a neće ni shvatiti šta im se dešava; ako međutim imaju bar nekakva znanja o tom "novom kontekstu", snaći će se! Isto kao kada bi najinteligentnijeg čovjeka iz afričke džungle s početka npr. 12. vijeka odjednom bacio na Menhetn danas - spucala bi ga kola, a da ovaj ne bi ni shvatio šta mu se događa, pošto eto baš pomenuta fluidna i kristalizovana inteligencija ne postije u vakuumu i ako "isključiš jedno" drugo neće biti dovoljno. U ovim primjerima, iako imaš npr. visoku fluidnu inteligenciju, modaliteti kristalizovane inteligencije ne mogu se "izboriti" sa potpunom / prevelikom novinom situacije. Poenta je što mi inteligenciju uvijek ispoljavamo u kontekstu, a taj kontekst nam bar malo mora biti poznat i starije teorije inteligencije ovo uopšte nisu uzimale u obzir. I to je istovremeno i jedna od kritika "tradicionalnih" testova inteligencije, pošto predstavljaju "izolovanu situaciju", pa se opravdano postavlja pitanje da li zaista to što mjere jeste inteligencija ili samo jedan od aspekata inteligencije.
Krokodil Behko wrote: POENTA
Nije taj test da ga neko više puta rješava. Svi znamo da bi rješavanje bilo sve uspješnije iz pokušaja u pokušaj i tu nema neke dileme. Test je tu da između deset ljudi, na primjer, u istom vremenu pokaže koji je od njih najsnalažljiviji i za tu snalažljivost i domišljatost dobija tu brojnu ocjenu. Test se rješava samo jednom i samo toliko puta je koliko-toliko mjerodavan. Šta je uopšte inteligencija? To je ono što sam htio da pitam, a ti si odgovorio ovo
Jeste, upravo tako, s tim da samo opet podvlačim limitacije implikacija svega toga - naše shvatanje inteligencije nije kompletno, a testovi su manje nego savršeni - to ne znači da je inteligencije i kako je aktuelno razumijemo "beskorisna" - ne, vrlo je korisna, ali nije "završena priča". :cool
U suštini, tako je nekako kako je Bla opisao. Inteligencija podrazumijeva sposobnost "snalaženja u novim situacijama"
Krokodil Behko wrote: Lično mislim da je inteligencija puno više od toga ali da bi diskutovali o tome, moramo dati odgovor na ono pitanje koje sam postavio a u vezi tri lika u Amazoniji. Ono što smo kroz život trpali u glavu, svakome od nas smeta u nekim situacijama. Nismo uvijek bistri i ne razmišljamo o svim stvarima jednako. Tu je vrsta obrazovanja, tu su etike koje smo pokupili, tu su predrasude, tu su nepoznavanja nekih stvari za koije nismo imali vremena ili volje da ih izučimo,ili jednostavno, nismo bili u prilici za to. To sve utiče na tu snalažljivost koju pominjete i to bez pogovora. Ako utiče a utiče, to što se navodi nije inteligencija jer pod definicijom iste, navodi se puno više.
Da, tako je! I ti ovdje upravo praviš distinkciju između fluidne i kristalizovane inteligencije, a da možda toga i nisi bio svjestan! :aplauzz
Krokodil Behko wrote: Par citata:
Iako se definicije inteligencije razlikuju, teoretičari se slažu da je inteligencija potencijal, a ne potpuno razvijena sposobnost. Smatra se da je inteligencija kombinacija urođenih karakteristika živčanog sustava i razvojne inteligencije, oblikovane iskustvom i učenjem.
Da bismo se podsetili stečenog znanja i proširili naše znanje o inteligenciji, navodimo koje sve osnovne sposobnosti spadaju u inteligenciju:

- brzina adaptacije na postojeće i novonastale uslove

- brzina i lakoća učenja

- apstraktno mišljenje

- brzina osetljivosti na zadani problem

- shvatanje matematičkih problema

- sposobnost korišćenja reči prilikom govora i pisanja, razumevanje ideja

- opšta sposobnost pojedinca, uključujući svrsishodnu primenu svih iznad navedenih sposobnosti.
Jeste, sve su neke od "uobičajenih" atributa i / ili definicija inteligencije.
Krokodil Behko wrote:
Devet vrsta inteligencije u čoveka po tipologiji Hauarda Gardnera

1. Lingvistička (jezička, verbalna) inteligencija
2. Muzička inteligencija
3. Logičko – matematička inteligencija
4. Prostorna ili spacijalna inteligencija
5. Telesno – kinestetička inteligencija
6. Interpersonalna inteligencija
7. Intrapersonalna inteligencija
8. Naturalistička (prirodnjačka) inteligencija
9. Egzistecijalistička (duhovna) inteligencija
Vidiš, ovo je primjer jedne od teorija inteligencije, koja ilustruje ono o čemu sam govorio, a to je važnost konteksta i Garner je upravo jedan od najsnažnijih zagovornika tog pristupa; međutim, malo je "otišao u preveliku špekulaciju" u posljednjim operacionalizacijama svoje teorije, ali to je takođe preobimna priča za ovu priliku. Recimo samo da on, sa opravdanim razlogom, smatra da ta "finalna brojka" nije nužno od velike koristi, te da je korisnije "zaustaviti se" na ovom nivou hijerarhije koji on predlaže (iako on čak i ne govori o hijerarhiji i kritikuje taj psihometrijski pristup, ali to je još jedna stvar koje je jednostavno prekomplikovana za ovu proču i zainteresovanim predlažem da pronađu njegovu "Multiplu inteligenciju", postoji knjiga i kod nas u okviru Naklade Slap, jer je potrebno pročitati je u cjelini da bi ovo o čemu govorim bilo jasno).
Krokodil Behko wrote: Čovjek se razlikuje od životinje zato što ima inteligenciju. Prema tome, inteligencija ne može biti samo sposobnost snalaženja jer je pretjerano jednostavan odgovor i na kraju krajeva, snalažljive su i životinje, zar ne?
Ovo je jedina stvar s kojom se ne slažem, jer i životinje imaju inteligenciju, samo drugačije modalitete. Dakle, ne razlikujemo se po posjedovanju ili neposjedovanju te sposobnosti, već po njenom "kvalitetu", a možda i "kvantitetu", iako je o ovom drugom teže, a možda i neopravdano suditi, baš zbog toga što je prvo različito.

Ne znam koliko sam ti sada razjasio, a koliko zakomplikovao sliku, ali moja poenta je da nivo interesovanja za ovu oblast koju imaš i koju itekako pozdravljam, ipak zahtijeva da konsultuješ određene udžbenike, jer je priča naprosto preobimna da bi se mogla adekvatno "istretirati" u ovom modalitetu. :djed
What can change the nature of a man?

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7756 times
Status: Offline

Re: Hallloooo.. provjeri IQ !!

Post by Krokodil Behko » 24 Sep 2013, 13:51

Ahhhhhhh wrote:
Krokodil Behko wrote:I ti i Bla pristupate ovom pitanju sa lakše strane i ne donosite nikakve novine. Nije teško izvući vaše zaključke. Riječ je o sljedećem:
Pa, mi objašnjavamo ono što psihometrijski konstrukt inteligencije JESTE; nisam siguran da razumijem tačno šta podrazumijevaš pod "lakšom stranom", pojasni malo šta si pod tim mislio, molim te, u protivnom ne vjerujem da ti mogu adekvatno odgovoriti...
Postoje odgovori koje ljudi znaju ali ne znaju postupak, to jeste kako se neke stvari dese. Npr, ja kažem grom se baš dobro čuje što znamo svi, ali ne znaju svi kako dolazi do tolike buke :oo
Isto tako je i sa ovom situacijom. Ako se pred nas deset postave neki kružići i neke kockice, svi znamo da se od nas traži, da se što prije i što bolje snađemo. Samo to htjedoh reći.


Eh, sad ovo :D
Pogledaj npr. dijagram ispod - riječ je o jednom strukturalnom modelu, operacionalizaciji Cattel-Horn-Carrlolove teorije inteligencije. Ako ti se čini kompleksno, to je zato što i jeste i zaista nije moguće lako prevesti na "običan jezik" iz prostog razloga što je priroda materije toliko kompleksna i smatram da za tim nema ni potrebe, jer koga ovo zanima u tolike detalje ipak bi trebao da konsultuje relevantne udžbenike i članke. Nadam se da razumiješ koja mi je poenta i da ne mislim pod ovim ništa "loše", ali forum može ići do jedne tačke, nakon koje je ipak potrebno konsultovati stručnu literaturu - ovaj nivo detalja zahtijeva ipak ovo drugo.

Image
Razumijem ja to ali samo sam htio još par detalja o ovome. Nije komplikovano zaključiti višeslojnost inteligencije a na tom grafikonu, što je ujedno ono o čemu sam i pisao u prethodnom postu.

Npr. Cattel je govorio o fluidnoj i kristalizovanoj inteligenciji - prva podrazumijeva tu sposobnost snalaženja u novim situacijama bez obzira na znanje, dok druga podrazumijeva upotrebu znanja, iskustva, vještina... I ovi koncepti su npr. uključeni u pomenuti Cattel-Horn-Carrolov model.
Ispada da je fluidna inteligencija ono što nam je zadato rođenjem a to su limiti nervnog sistema pojedinca ili resursi unutar istog, a kristalizovana je sve ono što stičemo tokom života, htjeli to ili ne? Može li se to nazvati i empririjskom inteligencijom?

Jeste, upravo tako, s tim da samo opet podvlačim limitacije implikacija svega toga - naše shvatanje inteligencije nije kompletno, a testovi su manje nego savršeni - to ne znači da je inteligencije i kako je aktuelno razumijemo "beskorisna" - ne, vrlo je korisna, ali nije "završena priča". :cool
E pa to je to. Priča o definisanju inteligencije, još uvijek nije gotova pa eto, i mi malo diskutujemo :oo

Krokodil Behko wrote: Lično mislim da je inteligencija puno više od toga ali da bi diskutovali o tome, moramo dati odgovor na ono pitanje koje sam postavio a u vezi tri lika u Amazoniji. Ono što smo kroz život trpali u glavu, svakome od nas smeta u nekim situacijama. Nismo uvijek bistri i ne razmišljamo o svim stvarima jednako. Tu je vrsta obrazovanja, tu su etike koje smo pokupili, tu su predrasude, tu su nepoznavanja nekih stvari za koije nismo imali vremena ili volje da ih izučimo,ili jednostavno, nismo bili u prilici za to. To sve utiče na tu snalažljivost koju pominjete i to bez pogovora. Ako utiče a utiče, to što se navodi nije inteligencija jer pod definicijom iste, navodi se puno više.
Da, tako je! I ti ovdje upravo praviš distinkciju između fluidne i kristalizovane inteligencije, a da možda toga i nisi bio svjestan! :aplauzz
Jesam ja svjestan, samo nisam stručan i ne vladam tim izrazima ali dadoh sve od sebe da pojasnim viđenje stvari. Drago mi je ako sam uspio. :D

Recimo samo da on, sa opravdanim razlogom, smatra da ta "finalna brojka" nije nužno od velike koristi, te da je korisnije "zaustaviti se" na ovom nivou hijerarhije koji on predlaže
E meni se to sviđa. Više je vrsta inteligencije izmežu ove dvije krajnje granice a koje se zovu prirodni kapacitet nervnog sistema i krajnja empirijska dostignuća pojedinca. Krećemo od ove prve i idemo ka drugoj koja se stalno pomiče a do nje imamo devet puteva koji se ne stapaju u jedan. tako mislim :cudi

Hvala na odgovorima :D
online

Ahhhhhhh
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 980
Joined: 12 Aug 2013, 21:50
Location: Banjaluka
Contact:
Status: Offline

Re: Hallloooo.. provjeri IQ !!

Post by Ahhhhhhh » 24 Sep 2013, 14:04

Da, sve je tako kako si rekao, pa neću potvrđivati svaku tvrdnju individualno. :zubi Pazi, način rezonovanja ti je na mjestu, a pošto imaš interes za temu, velim opet - iskoristi taj "polet" i pročitaj knjigu ili dvije o ovome (eto, ona Garnerova je dobar početak), jer sad si u idealnoj poziciji da to "progutaš", a šteta bi bila da se ne edukuješ o nečemu za šta očigledno imaš i interes i "žicu". Možda ti jedina limitacija u čitanju stručne literature na ovu temu bude nepoznavanje logike faktorske i hijerarhijske faktorske analize, ali to su moje uže oblasti interesovanja i imam i objavljen statistički rad na tu temu, a pripremam još jedan, tako da ću ti tu rado objasniti logiku postupka, ako se desi da "zapneš"; dakle, trk do knjižare / biblioteke / online prodavnice / šta god ti je na raspolaganju! :respekt
What can change the nature of a man?

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119199
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5509 times
Been thanked: 11733 times
Contact:
Status: Offline

Re: Hallloooo.. provjeri IQ !!

Post by Maja » 24 Sep 2013, 17:36

iq.png
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Ahhhhhhh
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 980
Joined: 12 Aug 2013, 21:50
Location: Banjaluka
Contact:
Status: Offline

Re: Hallloooo.. provjeri IQ !!

Post by Ahhhhhhh » 24 Sep 2013, 17:53

Aaa, dobro, dodali su bar "Disclaimer" da rezultat nije "oficijelan", ne sjećam se da li bio kada sam ja prvi put nabasao na njihov test (ima od toga dosta, još sam bio student).

E, da, još jedna stvar mi pade na pamet. Naime, u IQ testovima, rezultat ne predstavlja "sirovi broj odgovora", tj. IQ je standardizovana vrijednost i standardizacija se obično vrši u odnosu na pol i uzrast (uz obavezno pethodno normiranje na datoj kulturi). Ovo u praksi znači da npr. ista osoba u svojim 20-im godinama treba da odgovori na različit broj pitanja u odnosu na onaj na koji bi trebala da odgovori u svoji 30-im godinama. Hipotetski, recimo da je sa 20 godina potrebno ispravno riješiti 30 zadataka za IQ=100, dok je sa trideset godina potrebno odgovoriti na "svega" 25 zadataka (napominjem: primjer je fiktivan, ne tiče se nekog konkretnog testa i simplifikujem situaciju). Ovo se čini zbog toga što IQ tokom godina zapravo malo opada (bar, po Cattelu, fluidna inteligencija, dok je kristalizovana dosta "otpornija"), ali taj pad se događa relativno ravnomjerno i onda IQ više odražava "zadržavanje istog intelektualnog nivoa u odnosu na grupu vršnjaka", jer IQ=100 sa 30 godina zaista znači manje tačnih odgovora nego IQ=100 sa 20 godina.
What can change the nature of a man?

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119199
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5509 times
Been thanked: 11733 times
Contact:
Status: Offline

Re: Hallloooo.. provjeri IQ !!

Post by Maja » 24 Sep 2013, 17:55

A znaš li kako izgleda pravi test inteligencije, kako u Mensi testiraju?

Ahhhhhhh
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 980
Joined: 12 Aug 2013, 21:50
Location: Banjaluka
Contact:
Status: Offline

Re: Hallloooo.. provjeri IQ !!

Post by Ahhhhhhh » 24 Sep 2013, 18:15

Pa, to MENSA-ino nije nužno "pravi" test, jer oni to posmatraju, kao što sam već sugerisao, vrlo ideološki i elitistički i ne uvažavaju aktuelna saznanja iz oblasti, već "trube neku svoju priču" i posmatraju inteligenciju kao "egzaktnu" vrijednost, iako to nominalno ponekad negiraju (tako da tehnički nije problem u testovima koje koriste per se, već pristupu koje imaju tim rezultatima i njihovoj interpretaciji). Možda se u međuvremenu nešto promijenilo, ali sumnjam, jer ne vidim da ih je zvanično podržala bilo koja psihološka asocijacija. Dakle, ne bih te uputio na MENSA-u pod bilo kojim okolnostima...

A, naravno da znam kako pravi testovi izgledaju (zadavao sam ih N puta), ali kada bih ti to opisao, to bi umanilo poentu testiranja, tako da ćeš za to ostati uskraćena, sorry! :respekt Sugestija je, međutim, da ako te interesuje IQ malo preciznije (i ne nužno samo "G", već i intelektualni profil), otiđi kod nekog kolege psihologa koji ti je na raspolaganju, pa neka te testira(ju) pod kontrolisanim uslovima (obično se koristi WAIS ili kod nas često i VITI, tj. REVISK za mlađe; u upotrebi su i Ravenove matrice, ali one su bolje za "brzi screening" i nisu toliko detaljne kao prethodno).

P.S. Opšte informacije o tim skalama je lako pronaći po netu ako te interesuje, ali ono što ja "uskraćujem" jeste davanje primjera zadataka i slične stvari, iz razloga koje navedoh iznad. :ooo
What can change the nature of a man?

Ahhhhhhh
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 980
Joined: 12 Aug 2013, 21:50
Location: Banjaluka
Contact:
Status: Offline

Re: Hallloooo.. provjeri IQ !!

Post by Ahhhhhhh » 24 Sep 2013, 18:51

Apropos MENSA-e, sjetih se ovog legendanog novinskog članka još legendarnijeg & pokojnog Christophera Hitchensa upravo o MENSA-i: http://www.vanityfair.com/culture/featu ... ens-199609 - bez obzira na to da li se slažete ili ne sa svim što navodi i sa stilom koji koristi, članak je briljantan i mnogima će odgovoriti na pojedina pitanja u vezi ove "organizacije"... :oo
What can change the nature of a man?

User avatar
Rockefeller
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3670
Joined: 21 Apr 2013, 01:46
Status: Offline

Re: Hallloooo.. provjeri IQ !!

Post by Rockefeller » 24 Sep 2013, 19:06

i posmatraju inteligenciju kao "egzaktnu" vrijednost,
(1) - nedovoljan
(2) - dovoljan
(3) - dobar
(4) - vrlo dobar
(5) - odličan

Jedan primjer posmatranja ingeligencije kao "egzaktne" vrijednosti. :ooo

Nonsens. :cudi
Like Frankie said I did it my way!
__________________________________________________

Buddy, you're a young man, hard man
Shouting in the street, gonna take on the world someday
You got blood on your face, you big disgrace
Waving your banner all over the place

___________________________________________________
Think different

Ahhhhhhh
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 980
Joined: 12 Aug 2013, 21:50
Location: Banjaluka
Contact:
Status: Offline

Re: Hallloooo.. provjeri IQ !!

Post by Ahhhhhhh » 24 Sep 2013, 23:38

Rockefeller wrote:
i posmatraju inteligenciju kao "egzaktnu" vrijednost,
(1) - nedovoljan
(2) - dovoljan
(3) - dobar
(4) - vrlo dobar
(5) - odličan

Jedan primjer posmatranja ingeligencije kao "egzaktne" vrijednosti. :ooo

Nonsens. :cudi
Stvarno nisam siguran da razumijem "šta je pisac htio reći"... :help
What can change the nature of a man?

User avatar
Rockefeller
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3670
Joined: 21 Apr 2013, 01:46
Status: Offline

Re: Hallloooo.. provjeri IQ !!

Post by Rockefeller » 24 Sep 2013, 23:55

Značenje egzaktnog je "nedvojbeno", "bez dileme je tako", vjerujem da ćeš se složiti.

Onaj sa svim peticama u razredu bi trebao biti najinteligentniji, po pravilu se formiraju mišljenja da je to tako. Ja ne mislim da je to tako. Dobar primjer vrednovanja nečega za šta ne postoji precizan (egzaktan, kako si ti napisao) način mjerenja, mislim naravno na inteligenciju.

Drugi problem tih, školskih, ocijena je da su trenutne. A ja sam nekako sklon vjerovanju da je inteligencija promijenjiva. Čas možeš biti najpametniji, čas najgluplji. Naravno, zavisi sa kim si u sobi. :ooo Šala, zavisi vjerovatno od njegovanja.

Mislim da čovječanstvo živi u zabludi. :cudi Haman ima potrebu da stvarima (i ljudima) odredjuje mjesto, tj. poredak, nikako nemamo smisla za dinamiku. Vjerovatno ti to bolje od mene znaš.

Drugi dobar primjer, koji nema mnogo dodirnih tačaka sa inteligencijom, je izbor za najboljeg nogometaša godine.

Nekad davno sam ja, da bih objasnio svom ocu taj "školski problem", jer nisam želio da na ocjene gleda tako rek'o da ako bi mi dao svo vrijeme ja bih bio najpametniji čovjek na planeti. Nažalost nemamo svo vrijeme, ograničeni smo vremenom. :cudi
Last edited by Rockefeller on 24 Sep 2013, 23:57, edited 1 time in total.
Like Frankie said I did it my way!
__________________________________________________

Buddy, you're a young man, hard man
Shouting in the street, gonna take on the world someday
You got blood on your face, you big disgrace
Waving your banner all over the place

___________________________________________________
Think different

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Hallloooo.. provjeri IQ !!

Post by Bla » 24 Sep 2013, 23:57

Kakve veze sad inteligencija ima s tim jel' neko bio vrijedan ili lijen.
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Rockefeller
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3670
Joined: 21 Apr 2013, 01:46
Status: Offline

Re: Hallloooo.. provjeri IQ !!

Post by Rockefeller » 24 Sep 2013, 23:57

Kako to misliš bla?
Like Frankie said I did it my way!
__________________________________________________

Buddy, you're a young man, hard man
Shouting in the street, gonna take on the world someday
You got blood on your face, you big disgrace
Waving your banner all over the place

___________________________________________________
Think different

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Hallloooo.. provjeri IQ !!

Post by Bla » 24 Sep 2013, 23:58

Mislim na jabuke i kruške (u vrlo kratkom vremenskom razdoblju)
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Rockefeller
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3670
Joined: 21 Apr 2013, 01:46
Status: Offline

Re: Hallloooo.. provjeri IQ !!

Post by Rockefeller » 25 Sep 2013, 00:32

A kakvo vremensko razdoblje ima veze sa tim je l' neko vrijedan? Ne učimo svi jednako brzo.

Pojasni svoje razmišljanje, pričaš u šiframa.
Like Frankie said I did it my way!
__________________________________________________

Buddy, you're a young man, hard man
Shouting in the street, gonna take on the world someday
You got blood on your face, you big disgrace
Waving your banner all over the place

___________________________________________________
Think different

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Hallloooo.. provjeri IQ !!

Post by Bla » 25 Sep 2013, 00:39

Izvini, evo jednostavnije, porediš jabuke i kruške, različite stvari.

A ono u zagradi sam ja mrmljao sebi u bradu jer sam na drugoj temi maloprije pominjao jabuke i kruške - dakle, zagradu slobodno ignoriši.
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Rockefeller
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3670
Joined: 21 Apr 2013, 01:46
Status: Offline

Re: Hallloooo.. provjeri IQ !!

Post by Rockefeller » 25 Sep 2013, 00:44

Kojim dijelom poredim kruške i jabuke? Ja imam osjećaj da se vežeš za moju zadnju rečenicu, gdje sam i ja razmišlj'o više na glas i sada razmišljam jesam li dobar primjer naveo ili je u pitanju cijeli post? Evo neću te više gnjavit nakon ovog odgovora.

PS. Izvini ti za mloga pitanja. :plavi
Like Frankie said I did it my way!
__________________________________________________

Buddy, you're a young man, hard man
Shouting in the street, gonna take on the world someday
You got blood on your face, you big disgrace
Waving your banner all over the place

___________________________________________________
Think different

User avatar
Tempy
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3927
Joined: 05 Nov 2012, 18:36
Status: Offline

Re: Hallloooo.. provjeri IQ !!

Post by Tempy » 25 Sep 2013, 00:49

Image

ma dosta je i 100 :ok
sutra probam onaj hrvatski mensa ;

Post Reply

Return to “Astrologija, testovi, mozgalice”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 16 guests