Saznajmo sve o - Guinness world records

Horoskop, numerologija, kolačići sudbine, proroci, razni testovi i zanimljivosti.
Post Reply
adacta
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3500
Joined: 25 Mar 2010, 23:59
Status: Offline

Saznajmo sve o - Guinness world records

Post by adacta » 23 Dec 2011, 09:45

Ginisovi svjetski rekordi od 2000 godine poznati kao Ginisova knjiga rekorda (u predhodnom američkom izdanju Ginisova knjiga svjetskih rekorda) je referentna knjiga koja sadržava internacionalno priznatu kolekciju svjetskih rekorda. Ova knjiga također i sama drži svjetski rekord kao najbolje prodavana copyrightom zaštićena serija.

10. novembra 1951. godine sir Hugh Beaver je lovio u Weston Haroboru uz rijeku Slaney, u grofoviji Wexford, na jugoistoku Irske. Biva uključen u raspravu koja ptica je brža - zlatni žalar (lat. Pluvialis apricaria) ili jarebica od svih evropskih ptica koje se love. Iste večeri dolaskom u Castlebridge House shvata da je uz pomoć dostupnih referentnih knjiga nemoguće dokazati da li zlatni žalar jeste ili nije najbrža od svih evropskih ptica koje se love.

Shvatio je da se i o mnogim drugim sličnim pitanjima svake večeri raspravlja u 81.400 krčmi širom Velike Britanije i Irske, a da nema nijedne knjige koja bi sporove u vezi sa rekordima razriješila. To ga je dovelo do zaključka da bi se ovakva knjiga mogla pokazati izuzetno popularnom. Njegova ideja postaje realnost 12. septembra 1951. kada je uposlio blizance Norrisa i Rossa McWhirter, da vide može li tome pomoći njihova londonska agencija za utvrđivanje činjenica. Otvoren je ured koji je započeo rad na prvom izdanju, od 198 strana, čiji su prvi primjerak štampari povezali 27. augusta 1955. Prije Božića iste te godine Ginisova knjiga rekorda našla se na prvom mjestu liste bestselera, da bi na njemu sve dosad ostala, osim 1957. i 1959., kada nisu štampana nova izdanja.

Ginisova knjiga rekorda danas je najviše fokusirana na ljudska takmičenja, ali pored takmičenja sadrži neke činjenice kao na primjer koliko je iznosila težina najtežeg tumora na svijetu, koja je najkraća rijeka na svijetu i sl.

adacta
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3500
Joined: 25 Mar 2010, 23:59
Status: Offline

Re: Saznajmo sve o - Guinness world records

Post by adacta » 23 Dec 2011, 09:48

Više od 740.000 ljudi istovremeno pralo ruke

Panamerička zdravstvena organizacija pokretač inicijative

Više od 740.000 Peruanaca, Meksikanaca i Argentinaca postavilo je novi svjetski rekord u istovremenom pranju ruku koji je potvrdila Guinnessova organizacija, saopćila je u četvrtak Panamerička zdravstvena organizacija.

Prethodni rekord je postignut u Bangladešu 2009. godine, kada je 52.970 osoba pralo ruke istovremeno, saopćila je Organizacija. Novi rekord je realiziran 14. oktobra, a ove sedmice ga je potvrdila organizacija za Guinnessove rekorde.

Peru je mobilizirao 604.246 osoba, Meksiko 134.790 i Argentina 1.834 osobe, što je ukupno 740.870 osoba.

Panamerička zdravstvena organizacija je bila pokretač ove inicijative u okviru kampanje za promoviranje higijene i važnosti pranja ruku na kontinentu.

adacta
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3500
Joined: 25 Mar 2010, 23:59
Status: Offline

Re: Saznajmo sve o - Guinness world records

Post by adacta » 19 Jan 2012, 09:11

Kahrimanović: Oslobađao sam se rukama iz mrtvačkog sanduka

Muhamed Kahrimanović je čovjek koji drži četiri rekorda u Ginisovoj knjizi, a pored njegovog imena i prezimena piše BiH, iako već dugo živi u Hamburgu. Njegovi uspjesi zaslužuju makismalno poštovanje i nikoga ne ostavljaju ravnodušnim. Prije nekoliko sedmica u Kini je napravio novi podvig, razbio je 74 pune limenke od pola litra u jednoj minuti. Kahrimanović je u ekskluzivnom intervjuu za Sarajevo-x.com otkrio mnogo zanimljvosti. Govorio je o tome kako se priprema za takmičenje te o izazovima koji ga čekaju u budućnosti.
Image


Možete li nas informisati o svim rekordima koje ste postavili u Ginisovoj knjizi?

Svakako. Od 2002. godine nepobjedivo i ponosno držim Ginisov rekord u razbijanju kokosovih oraha golom rukom. Posljendnji rekord je 118 razbijenih u jednoj minuti. To se desilo 4. juna 2011. godine u Njemačkoj, snimanje je bilo uživo. Imao sam mnogo nadmetanja širom svijeta, ali sam uvijek pobjeđivao, bez ikakve konkurencije. Recimo, bio sam gost u Kini, Japanu, Australiji, Španiji, Kanadi, Portugalu, Poljskoj, Rusiji, Njemačkoj, SAD, Italiji, Danskoj, Indiji, Norveškoj, Srbiji, Libanonu, Turskoj i Južnoj Koreji. Prvi sam i u razbijanju bejzbol palica. Vrh sam dotakao 2010. godine kada sam slomio 55 palica za jednu minutu. Prije mene rekord je držao Japanac. Video obaranja rekorda je obišao cijeli svijet.

No, tu nije kraj. Najbolji ste na planeti i u razbijanju staklenih flaša golom rukom i razbijanju punih limenki?

Tako je. U novembru ove godine uspio sam stići do još jednog podviga. U jednoj minuti golom rukom razbio sam 66 staklenih flaša od 0,7 litara, bez povrede. Do tada je Kinez bio najbolji sa 55 razbijenih flaša. Rekord u razbijanju punih limenki postavio sam 2009. godine u Beču, uspio sam ih razbiti 69 u jednoj minuti. Do tada je na tronu bio Francuz. Imao sam četiri TV nastupa sa ovim rezultatom. I to u Italiji, Kini, Austriji i Njemačkoj. Upravo sam u ovom mjesecu posjetio Kinu i rekord popravio na 74 razbijene limenke u minuti. Sretan sam zbog toga, zaista!

Otkud baš interesovanje za nešto ovakvo?

Od ranog djetinjastva bavim se filozofijom i umjetnošću borilačkih vještina. Trenutno profesinalno treniram Tae Kwon Do, Hap Ki Do, Wing Chun, Kung Fu i Krav Magu.



Kako se pripremate za takmičenje?

Nije jednostavno opisati sve detalje treninga i prakse. To je dugotrajan proces perfektnog usavršavanja tijela i duha koji prakticiram više od 40 godina. Fokusiram se na usavršavanje tehnike, ravnoteže, opuštanje tijela, brzinu, snagu, refleks, kontrolu straha i eksplozivnu snagu udarca.

Prije nekoliko godina govorilo se da ćete pokušati što duže izdržati pod vodom u zatvorenom buretu i osloboditi se iz njega. Zbog čega nije došlo do realizacije?

To je bila ideja RTL-a iz Njemačke. Nažalost, nismo uspjeli zbog velikog rizika. Ipak, odlučili smo testirati scene iz filma Kill Bill. Stavili su me u mrtvački sanduk zatvoren šarafima dužim od 20 cm i sa teretom na sanduku. Oslobađao sam se golim rukama iz zatvorenog gepeka automobila. Uspio sam, a sve je snimala TV kuća Pro 7 za emisiju Galileo. Ovaj događaj i danas se emituje na mnogim televizijama u mnogim državama.

Kako obični ljudi gledaju na Vaše uspjehe?

Imaju veliki respekt. Često dobivam ponude da učestvujem u show programima. Univerzitetske institucije interesuje kako izvodim tako brz udarac, odakle mi snaga i vrhunskim aparatima testiraju akciju razbijanja. Također, interes pokazuju i medicinske ustanove. Žele znati zašto ne dolazi do povreda.

Prije nekoliko sedmica posjetili ste Kinu. Zbog čega?

Boravio sam od 5. do 11. decembra u Pekingu, to mi je bio pet put da posjetim Kinu. Državna TV kompanija CCTV1 snimala je emisiju Best Of Guinness World Record koja se emituje za kineski novogodišnji program. To će gledati više od milion gledalaca. Oborio sam već pomenuti rekord sa 74 razbijene pune limenke od pola litra u jednoj minuti. Od pet nastupa u Kini, dva puta sam imao nadmetanje sa njihovim umjetnicima. Na njihovu žalost ja sam bio uspješniji.

Planirate li u budućnosti obarati još neke rekorde?

Svakako! Dobio sam ponudu od Ginisove redakcije iz Engleske da pokušam oboriti rekord u razbijanju stakala automobila, koji drži Amerikanac.Treba razbiti najmanje 20 prozora pri brzini od minimalno 60km/h. Već sam počeo pripreme Dvoboj će biti ili u Njemačkoj ili u SAD-u 2012. godine.



Koliko dugo živite u Njemačkoj?

Od 1974. godine. No, više puta godišnje dolazim u BiH, odnosno u Ilijaš, gdje sam rođen.

Jeste li imali povreda u karijeri?

Možda će čitateljima zvučati nevjerovatno, ali do sada nisam imao nijednu ozbiljniju povredu. Samo ogrebotine.

adacta
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3500
Joined: 25 Mar 2010, 23:59
Status: Offline

Re: Saznajmo sve o - Guinness world records

Post by adacta » 24 Jan 2012, 09:56

Britanac Paul Hunn u ušao je u Ginisovu knjigu rekorda zbog najglasnijeg podrigivanja, koje se može čuti na udaljenosti od čak 30 metara i to jačine 118.1 decibel.

Kanađanku Christu Rasanayagam je do oltara pratilo 79 deveruša u dobi od jedne od 79 godina.
Amerikanac Ashrita Furman je nosom gurao narandž oko 1600 metara, što je trajalo celih 24 minute i 36 sekundi.

Mark Hogg tokom jedne TV emisije za 30 sekundi uspeo je da proguta 94 gliste.

Madeline Albrecht je radila u laboratoriji za analizu doktora Scholla u Cincinnati, Ohio. Za 15 godina svoga rada, Madeline je omirisala oko 5600 stopala i veliki broj pazuha.

Najveći konzument žohara, Ken Edwards, tokom emisije The Big Breakfast, London, koja se prikazivala u maju 2001, za jednu minutu pojeo je 36 žohara

.Najveći luster proizveden je 1973. godine u tadašnjoj Čekoslovačkoj. Bio je težak 7600 kilograma i imao je 936 rasvetnih tela.

Najmladji bilioner: Jerry Yang vlasnik popularne sajte Yahoo, postao je bilioner u svojoj 29-oj godini. Vriedan je otprilike 4 biliona US dolara.

Najčudnija dijeta je u Michela Lotita iz Grenoblea u Francuskoj koji pojede dnevno oko 900 gr metala, ali mu banane, i kuvana jaja, zadaju teškoće sa varenjem.

Najveći iznos koji je dobio jedan glumac za učešce u TV emisiji je 765.900 $. Ovaj Svetski rekord pripada Matthew Perry-u u seriji Ally
McBeal.

Najveći honorar za snimanje reklame je zaradila Nikol Kidman 3.71 milion dolara za četiri minuta pojavljivanja u reklami za parfem
"Šanel 5". Urednici "Ginisove knjige rekorda" beleže da je glumica zaradila 982.000 dolara po minutu, snimajući ovu reklamu.

adacta
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3500
Joined: 25 Mar 2010, 23:59
Status: Offline

Re: Saznajmo sve o - Guinness world records

Post by adacta » 21 May 2012, 20:47

Faudža Sing, Britanac stogodišnjak indijskog porekla, upisao se u Ginisovu knjigu rekorda pošto je istrčao maraton u Torontu. Ovaj stogodišnjak uspeo je da pretrči 42,195 kilometra dugu distancu i tako postao najstariji maratonac.
Image


Singu je bilo potrebno osam časova da pređe etapu maratona i poslednji prođe kroz cilj. Organizatori maratonske trke već su počeli da uklanjaju reklamne panoe na cilju kada se pojavio Faudža Sing, koga su bodrili rođaci, prijatelji, mediji i posmatrači.


Sing, koji jedino govori pandžabi jezikom, izjavio je da je apsolutno srećan što je uspeo i što je nadmašio i sopstveni cilj - da pretrči maraton za devet časova.



Maraton u Torontu je, inače, deveti na kojem je učestvovao ovaj vremešni maratonac, koji je počeo da trči u 89 godini.



Faudža Sing, visok 173 centimetra, a težak svega 52 kilograma, upisao se u Ginisovu knjigu rekorda 2003. godine kada je u kategoriji trkača starijih od 90 godina pretrčao maraton za pet časova, 40 minuta i jednu sekundu.

User avatar
Hurija
Pandora
Pandora
Posts: 19647
Joined: 05 May 2018, 21:21
Has thanked: 874 times
Been thanked: 1047 times
Status: Offline

Re: Saznajmo sve o - Guinness world records

Post by Hurija » 16 Jan 2021, 07:06

Sa razvojem tehnologije i kroz vrijeme i ovi neki rekordi su postajali nekonkurentni.

Zato je ponovo izdato novo izdanje knjige .

Nekad se začudim u čemu se sve ljudi takmiiče i kojim se sve izlažu i opasnostima .
Ostalo je cutanje.

Post Reply

Return to “Astrologija, testovi, mozgalice”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests