Kupovina El. automobila, zakoni, subvencije

Sve o ljubimcima na točkove

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Kupovina El. automobila, zakoni, subvencije

Post by Mutevelija » 14 May 2017, 11:37

Nece to nikad uspjeti, zato sto nekome nije u interesu, pretpostavljam ako bi vrijednost dolara pala pa samim tim i eura Dolar se oslanja na naftu, a euro na dolar. Zivi bili pa vidjeli.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120150
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7765 times
Status: Online

Re: Kupovina El. automobila, zakoni, subvencije

Post by Krokodil Behko » 14 May 2017, 16:52

Dolar ne može propasti, jer to nije nikome u interesu. Svi su trezori krcati njime i niko ni ne pita za pokriće. Amerika je Amerika, a tupsoni su tupsoni.
online

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120150
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7765 times
Status: Online

Re: Kupovina El. automobila, zakoni, subvencije

Post by Krokodil Behko » 03 Jan 2019, 09:53

NIKO IM NIJE NI DO KOLJENA: Trećina prodanih auta u ovoj zemlji, u prošloj godini bili su na potpuno električni pogon


Image

Gotovo trećina prodatih automobila u Norveškoj u prošloj godini bili su na potpuno električni pogon, što je novi svjetski rekord, dok se ova država sprema do 2025. godine potpuno prestati s prodajom vozila s motorima s unutrašnjom sagorijevanjem.

Norveška cestovna federacija - NRF saopćila je da je udio električnih automobila u ukupnoj prodaji vozila u Norveškoj u 2017. godini skočio na 31,2 posto, dok je prethodne godine glasio 20,8 posto.

Reuters je javio da Norveška stimulira prodaju električnih automobila oslobađanjem velikog dijela poreza te im nudi pogodnosti poput besplatnog parkinga i mjesta za punjenje baterija.

Svjetski lider

"Ovo je mali korak prema cilju 2025. godine", rekao je čelnik NRF-a Oeyvind Solberh Thorsen, aludirajući na datum kada parlament planira zabraniti prodaju automobila s pogonom na fosilna goriva.

No, put do toga je dug, jer je više od dvije trećine prodatih novih automobila u 2017. godini od ukupne brojke od 148.000 bilo s pogonom na fosilna goriva, ili se radilo o hibridima.

Norveška je svjetski lider u prodaji električnih automobila po broju stanovnika.

(SB / Agencije)
online

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Kupovina El. automobila, zakoni, subvencije

Post by storm » 03 Jan 2019, 10:05

Pa nije im pretesko do toga... Prvo su osviješteni... Ne samo ekološki, nego i u sigurnosti prometa .. A drugo najmanje prosječnih plaća im treba za kupnju...
Svaka čast :ok
Habibti, ya nour el - ain... :srce

Charlie S
Na probnom
Na probnom
Posts: 38
Joined: 14 Jul 2016, 14:38
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Kupovina El. automobila, zakoni, subvencije

Post by Charlie S » 11 Apr 2019, 21:32

Krokodil Behko wrote: 03 Jan 2019, 09:53
NIKO IM NIJE NI DO KOLJENA: Trećina prodanih auta u ovoj zemlji, u prošloj godini bili su na potpuno električni pogon


Image

Gotovo trećina prodatih automobila u Norveškoj u prošloj godini bili su na potpuno električni pogon, što je novi svjetski rekord, dok se ova država sprema do 2025. godine potpuno prestati s prodajom vozila s motorima s unutrašnjom sagorijevanjem.

Norveška cestovna federacija - NRF saopćila je da je udio električnih automobila u ukupnoj prodaji vozila u Norveškoj u 2017. godini skočio na 31,2 posto, dok je prethodne godine glasio 20,8 posto.

Reuters je javio da Norveška stimulira prodaju električnih automobila oslobađanjem velikog dijela poreza te im nudi pogodnosti poput besplatnog parkinga i mjesta za punjenje baterija.

Svjetski lider

"Ovo je mali korak prema cilju 2025. godine", rekao je čelnik NRF-a Oeyvind Solberh Thorsen, aludirajući na datum kada parlament planira zabraniti prodaju automobila s pogonom na fosilna goriva.

No, put do toga je dug, jer je više od dvije trećine prodatih novih automobila u 2017. godini od ukupne brojke od 148.000 bilo s pogonom na fosilna goriva, ili se radilo o hibridima.

Norveška je svjetski lider u prodaji električnih automobila po broju stanovnika.

(SB / Agencije)
Znaš li da je ta ista Norveška najveći Europski izvoznik nafte ?? Malo dvoličan stav ako pričamo koliko su osvješteni. Dalo bi se raspravljati, ali da znaju svoje dvorište čuvati, to svakako da.

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37669
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2867 times
Been thanked: 2204 times
Status: Offline

Re: Kupovina El. automobila, zakoni, subvencije

Post by Pasaga » 11 Apr 2019, 21:44

hebo vas Norveska .... :grana
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Sheval
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 17562
Joined: 02 Mar 2012, 21:53
Has thanked: 344 times
Been thanked: 882 times
Status: Offline

Re: Kupovina El. automobila, zakoni, subvencije

Post by Sheval » 13 Apr 2019, 14:33

Pasaga wrote: 11 Apr 2019, 21:44 hebo vas Norveska .... :grana
Ma ja.
Pjeske bi ti dosao. Da smijes, i mozes :ooo

User avatar
Sheval
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 17562
Joined: 02 Mar 2012, 21:53
Has thanked: 344 times
Been thanked: 882 times
Status: Offline

Re: Kupovina El. automobila, zakoni, subvencije

Post by Sheval » 04 May 2019, 02:04

Kad kazu, ne bi ja elektricni vozio...

Image

Image

User avatar
Sheval
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 17562
Joined: 02 Mar 2012, 21:53
Has thanked: 344 times
Been thanked: 882 times
Status: Offline

Re: Kupovina El. automobila, zakoni, subvencije

Post by Sheval » 04 May 2019, 02:06

Doslovno se svakim danom vidi, kako elektricna vozila preuzimaju primat na cesti.
Srecom, tu se vozi po ogranicenju i oprezno jer je jako nezgodno u svemu ovom funkcionirati kao pjesak...ne cujes ih, tisina.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120150
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7765 times
Status: Online

Re: Kupovina El. automobila, zakoni, subvencije

Post by Krokodil Behko » 04 May 2019, 10:13

Sheval wrote: 04 May 2019, 02:06 Doslovno se svakim danom vidi, kako elektricna vozila preuzimaju primat na cesti.
Srecom, tu se vozi po ogranicenju i oprezno jer je jako nezgodno u svemu ovom funkcionirati kao pjesak...ne cujes ih, tisina.

Pa šta će mu takva pila, ako će voziti 40-50? :hm
online

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Kupovina El. automobila, zakoni, subvencije

Post by Zagorka » 04 May 2019, 11:48

Sheval wrote: 04 May 2019, 02:06 Doslovno se svakim danom vidi, kako elektricna vozila preuzimaju primat na cesti.
Srecom, tu se vozi po ogranicenju i oprezno jer je jako nezgodno u svemu ovom funkcionirati kao pjesak...ne cujes ih, tisina.
Kod nas evo najavljuju uvođenje euro 5 standarda, no neki su se javili za protiv, tj za još strožije,jer ovo ipak znači da možeš uvesti vozilo staro 14 godina.


Prepisali su zakone, jedino što niko nije prepisao drugi dio koji podrazumijeva subvencioniranje.

I tako nam je sa većinom zakona.

Što nije logično, ne možeš samo oduzeti, moraš i dati.
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35700
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 585 times
Status: Offline

Re: Kupovina El. automobila, zakoni, subvencije

Post by Venera » 04 May 2019, 13:21

Sheval wrote: 04 May 2019, 02:06 Doslovno se svakim danom vidi, kako elektricna vozila preuzimaju primat na cesti.
Srecom, tu se vozi po ogranicenju i oprezno jer je jako nezgodno u svemu ovom funkcionirati kao pjesak...ne cujes ih, tisina.
Koliko kostaju kvarovi i odrzavanje elektricnih automobila ? Da li je jefitnije od benzinaca?
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
Salko
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 26742
Joined: 25 Sep 2018, 14:23
Location: Tamni Vilajet
Mood:
Status: Offline

Re: Kupovina El. automobila, zakoni, subvencije

Post by Salko » 04 May 2019, 13:28

statebriga wrote: 04 May 2019, 13:21
Sheval wrote: 04 May 2019, 02:06 Doslovno se svakim danom vidi, kako elektricna vozila preuzimaju primat na cesti.
Srecom, tu se vozi po ogranicenju i oprezno jer je jako nezgodno u svemu ovom funkcionirati kao pjesak...ne cujes ih, tisina.
Koliko kostaju kvarovi i odrzavanje elektricnih automobila ? Da li je jefitnije od benzinaca?
i koliko imaju ventila
:ooo
"ignorance is bliss"

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35700
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 585 times
Status: Offline

Re: Kupovina El. automobila, zakoni, subvencije

Post by Venera » 04 May 2019, 13:34

mad_max_ba wrote: 04 May 2019, 13:28
statebriga wrote: 04 May 2019, 13:21

Koliko kostaju kvarovi i odrzavanje elektricnih automobila ? Da li je jefitnije od benzinaca?
i koliko imaju ventila
:ooo
narafno :ble

al' ozbiljno, mislim da su jako skupi za odravanje , da li ti imas maksonja odgovor na moje pitanje :p
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
Salko
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 26742
Joined: 25 Sep 2018, 14:23
Location: Tamni Vilajet
Mood:
Status: Offline

Re: Kupovina El. automobila, zakoni, subvencije

Post by Salko » 04 May 2019, 14:00

statebriga wrote: 04 May 2019, 13:34
mad_max_ba wrote: 04 May 2019, 13:28

i koliko imaju ventila
:ooo
narafno :ble

al' ozbiljno, mislim da su jako skupi za odravanje , da li ti imas maksonja odgovor na moje pitanje :p
ma vidi garancije koje daju su 2 3 4 godine (u zavisnosti od proizvođača i mjestu prodaje).
Samo održavanje je proporcionalno cijeni novog automobila. Električni automobili nemaju tip održavanja kao otto motori sa zamjenama ulja u motoru ali se preporučuje godišnja zamjena filtera kabine, kontrola AC-, kočionih ulja.... Normalno potrošni dijelovi kao kočione obloge (brake pads, brake discs...) zahtjevaju održavanje kada se potroše a obzirom da je električni i to se manje troši (As electric cars, even brake pad replacements are rare because regenerative braking returns energy to the battery, significantly reducing wear on brakes)...

Dakle po svemu sudeći su čak jeftiniji za redovno održavanje od motora sa unutrašnjim sagorjevanjem. E sad kvarovi mogu biti jako skupi, obzirom na nove tehnologije itd isl...
"ignorance is bliss"

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35700
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 585 times
Status: Offline

Re: Kupovina El. automobila, zakoni, subvencije

Post by Venera » 04 May 2019, 14:06

mad_max_ba wrote: 04 May 2019, 14:00
statebriga wrote: 04 May 2019, 13:34

narafno :ble

al' ozbiljno, mislim da su jako skupi za odravanje , da li ti imas maksonja odgovor na moje pitanje :p
ma vidi garancije koje daju su 2 3 4 godine (u zavisnosti od proizvođača i mjestu prodaje).
Samo održavanje je proporcionalno cijeni novog automobila. Električni automobili nemaju tip održavanja kao otto motori sa zamjenama ulja u motoru ali se preporučuje godišnja zamjena filtera kabine, kontrola AC-, kočionih ulja.... Normalno potrošni dijelovi kao kočione obloge (brake pads, brake discs...) zahtjevaju održavanje kada se potroše a obzirom da je električni i to se manje troši (As electric cars, even brake pad replacements are rare because regenerative braking returns energy to the battery, significantly reducing wear on brakes)...

Dakle po svemu sudeći su čak jeftiniji za redovno održavanje od motora sa unutrašnjim sagorjevanjem. E sad kvarovi mogu biti jako skupi, obzirom na nove tehnologije itd isl...
to sam pretpostavila, hvala maksonja :ok
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
Salko
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 26742
Joined: 25 Sep 2018, 14:23
Location: Tamni Vilajet
Mood:
Status: Offline

Re: Kupovina El. automobila, zakoni, subvencije

Post by Salko » 04 May 2019, 14:11

statebriga wrote: 04 May 2019, 14:06

to sam pretpostavila, hvala maksonja :ok
možda sam izostavio jednu stvar i u novijih automobila su kvarovi skupi s obzirom na nove tehnologije.....

Iskreno malo, ili još bolje, nikakvo iskustvo sa terena nemam za električne automobile, izuzev onoga što nas uče na prodajnim i servisnim treninzima što je još uvijek samo teorija. A kada su ta predavanja onda se uvijek ističu samo pozitivne stvari, jer nekada čak ni sami predavači nemaju ovog iskustva o kojim ja govorim u prvoj rečenici....
"ignorance is bliss"

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35700
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 585 times
Status: Offline

Re: Kupovina El. automobila, zakoni, subvencije

Post by Venera » 04 May 2019, 14:18

mad_max_ba wrote: 04 May 2019, 14:11
statebriga wrote: 04 May 2019, 14:06

to sam pretpostavila, hvala maksonja :ok
možda sam izostavio jednu stvar i u novijih automobila su kvarovi skupi s obzirom na nove tehnologije.....

Iskreno malo, ili još bolje, nikakvo iskustvo sa terena nemam za električne automobile, izuzev onoga što nas uče na prodajnim i servisnim treninzima što je još uvijek samo teorija. A kada su ta predavanja onda se uvijek ističu samo pozitivne stvari, jer nekada čak ni sami predavači nemaju ovog iskustva o kojim ja govorim u prvoj rečenici....
moja prijatejica je bila planirala kupiti, otisla , raspitalal se i odustala , a novac nije bio dio dileme, vec upravo , punjenje i odrzavanje automobila , elktrika :hihi
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
Salko
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 26742
Joined: 25 Sep 2018, 14:23
Location: Tamni Vilajet
Mood:
Status: Offline

Re: Kupovina El. automobila, zakoni, subvencije

Post by Salko » 04 May 2019, 14:30

statebriga wrote: 04 May 2019, 14:18
moja prijatejica je bila planirala kupiti, otisla , raspitalal se i odustala , a novac nije bio dio dileme, vec upravo , punjenje i odrzavanje automobila , elktrika :hihi
Moje lično mišljenje

Mislim da ima više benifita nego loših stvari za kupovinom ovakvih automobila. Opet stvar je exploatacije automobila. Ono što nećeš potrošiti na gorivo, na redovno održavanje, benifite od države i uštede pri registraciji (ovoga u BiH nema) u garantnom periodu višestruko je finansijski povoljnije.

Opet sa druge strane sve je stvar ko i kako exploatiše automobil.
Meni lično, za moje privatne potrebe, se ne bi isplatilo zbog mizerne kilometraže koju ja pređem tokom godine (evo za 357 dana 7000 km).

Sve se to stavi na papir i matematički izračuna....
"ignorance is bliss"

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35700
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 585 times
Status: Offline

Re: Kupovina El. automobila, zakoni, subvencije

Post by Venera » 04 May 2019, 14:35

mad_max_ba wrote: 04 May 2019, 14:30
statebriga wrote: 04 May 2019, 14:18
moja prijatejica je bila planirala kupiti, otisla , raspitalal se i odustala , a novac nije bio dio dileme, vec upravo , punjenje i odrzavanje automobila , elktrika :hihi
Moje lično mišljenje

Mislim da ima više benifita nego loših stvari za kupovinom ovakvih automobila. Opet stvar je exploatacije automobila. Ono što nećeš potrošiti na gorivo, na redovno održavanje, benifite od države i uštede pri registraciji (ovoga u BiH nema) u garantnom periodu višestruko je finansijski povoljnije.

Opet sa druge strane sve je stvar ko i kako exploatiše automobil.
Meni lično, za moje privatne potrebe, se ne bi isplatilo zbog mizerne kilometraže koju ja pređem tokom godine (evo za 357 dana 7000 km).

Sve se to stavi na papir i matematički izračuna....
razumljivo :pivo
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

Post Reply

Return to “Auto / Moto”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 14 guests