Automatski ili Manuelni mjenjač?

Sve o ljubimcima na točkove

Moderator: Krokodil Behko

Koji je bolji?

Automatski mjenjač
19
48%
Manuelni mjenjač
21
53%
 
Total votes: 40

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7755 times
Status: Offline

Re: Automatski ili Manuelni mjenjač?

Post by Krokodil Behko » 15 Feb 2019, 10:18

NOVI PRAVILNIK O VOZAČKIM DOZVOLAMA DONOSI PROMJENE: Ukoliko ste se obučavali na "automatiku" nema sjedanja za volan vozila s manualnim mjenjačem, policija će...


Budete li se obučavali za vožnju i položili vozački ispit u vozilu s automatskim mjenjačem, za volan automobila s manuelnim mjenjačem nećete smjeti sjedati.

Policajcu će, kada vas zaustavi, lako biti da utvrdi vrstu mjenjača na automobilu u kojem ste prešli put od polaznika do vozača.

"Licu koje je osposobljavanje i ispit za vozača obavljalo na vozilu s automatskim mjenjačem se u vozačkoj dozvoli, u rubrici napomena, unosi izraz 'automatski prenos'", navedeno je u Pravilniku o vozačkoj dozvoli, koji je objavljen u "Službenom glasniku BiH".

Pravilnik, koji je jučer stupio na snagu, donosi još nekoliko novina. Na primjer, zakon je već propisao da vozaču B kategorije, koji taj status ima do dvije godine, četiri kaznena boda oduzimaju vozačku dozvolu, a pravilnik je sada propisao i proceduru za dobijanje nove.



"Takav vozač polagaće ispočetka, ali mu se priznaje ranija obuka", pojašnjava izvor "Nezavisnih".

Kako je "Nezavisnim" potvrđeno iz Ministarstva komunikacija i transporta BiH, Pravilnik o vozačkoj dozvoli donijeli su u saradnji s nadležnim entitetskim i kantonalnim organima za unutrašnje poslove i nadležnim organom za unutrašnje poslove Brčko distrikta.

"Ovim pravilnikom propisuju se oblik, izgled i sadržaj obrasca vozačke dozvole, postupak i način izdavanja vozačke dozvole, zamjena vozačke dozvole i strane vozačke dozvole, poništavanje vozačke dozvole, te način vođenja evidencije o vozačkim dozvolama", pojašnjavaju iz Ministarstva komunikacija i transporta BiH.

Kako dodaju, ovim pravilnikom preciziran je i postupak zamjene inostrane vozačke dozvole. Pojednostavljene su administrativne procedure koje su bile na snazi, te je propisan rok do kada se nakon položenog ispita za vozača treba predati zahtjev za izdavanje vozačke dozvole.



Uvidom u pravilnik ustanovili smo da, nakon što dobijete uvjerenje da ste položili vozački ispit, imate do tri mjeseca roka da predate zahtjev za izdavanje vozačke dozvole.

U novom Pravilniku o vozačkoj dozvoli postoji još jedna novina. Naime, vozač koji iz vjerskih razloga ili po narodnim običajima nosi šešir, kapu ili maramu, može se s njima fotografisati za vozačku dozvolu, ali samo na način da karakteristike lica od početka brade do vrha čela, kao i obje ivice lica, moraju biti jasno prikazani.

Ovim pravilnikom prestaje primjena ranijeg pravilnika iz 2007, te njegovih izmjena i dopuna iz 2015. godine, a koji ovo pitanje nisu jasno definisali.

"Osobe koje iz vjerskih razloga ili prema narodnim običajima nose šešir, kapu ili maramu mogu se fotografirati sa šeširom, kapom ili maramom, s tim što čelo ne smije biti prekriveno", pisalo je u pravilniku iz 2007. godine, dok način fotografisanja vozača nije tretiran izmjenama iz 2015. godine.

Novim pravilnikom propisano je i da je vozač, pri podnošenju zahtjeva za vozačku dozvolu, dužan da se ponovo fotografiše ukoliko se utvrdi da je došlo do izmjene njegovog ili njenog lika u odnosu na fotografiju koja je u evidenciji, pišu Nezavisne.
online

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Automatski ili Manuelni mjenjač?

Post by Bla » 15 Feb 2019, 10:24

moram ponovo da se slikam jer sam se podmladio :hm
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7755 times
Status: Offline

Re: Automatski ili Manuelni mjenjač?

Post by Krokodil Behko » 24 Mar 2019, 09:32

Kako se pravilno šaltaju brzine?



Image

Tehnika promjene stepena prenosa, iako se čini trivijalna, zahtijeva određenu vještinu. Izmjena brzina se koristi u dva slučaja – prilikom ubrzanja, te prilikom usporavanja vozila. Promjena brzine u drugom slučaju (usporavanje) je dosta često nepoznanica za vozače.

Ukratko o mjenjaču (getribi)

Sklop mjenjača (getriba) je dizajniran tako da svaki stepen prenosa (brzina) ima određeni efektivni raspon (power band), u kojem je motor u stanju da prenese najveću snagu to;kovima.

Sklopovi mjenjača su dizajnirani tako da svakom izmjenom brzine broj obrtaja motora bude na početku efektivnog raspona, pružajući na taj način maksimalno ubrzanje sve do najveće brzine vozila.

Mijenjanje brzine prilikom ubrzanja

Tokom ubrzanja vozila potrebno je pravilno mijenjati stepen prenosa kako ne bismo nepotrebno opterećivali motor, te kako ne bismo bespotrebno trošili gorivo i time zagađivali okolinu i bacali novac.

Kada se tokom ubrzanja mijenja stepen prenosa nije potrebno ubaciti prvo u neutralnu brzinu (ler) niti dodavati "među-gas". Moderni sklopovi mjenjača (getriba) su vrlo precizne izrade i nema potrebe za takvim tehnikama, najbolje je izmjenu brzine napraviti jednolikim pokretom.

Za ekonomičnu vožnju brzine se tokkom ubrzanja mijenjaju na oko 2.000 obrtaja (rpm) za dizel motore, odnosno na oko 2.500-3.000 (rpm) za benzinske motore. Ovakvom izmjenom stepena prenosa postiže se značajna ušteda goriva.

Mijenjanje brzine tokom usporavanja (kočenja)

Ukoliko ne mijenjate brzine pravilno tokom usporavanja vrlo vjerovatno ćete oštetiti sklopove mjenjača (getriba). Ovo vjerovatno i ne primjećujete jer ste okupirani kočenjem i saobraćajem oko vas, ali postoji način na koji se sami možete uvjeriti koliko je ovo štetno za automobil:

– Ubrzajte do 80km/h tako da vozite u petom stepenu prenosa. Kočite (bez promjene brzine) do 40km/h. Otpustite kočnicu. Šta primjećujete?

Često će vam se dogoditi, pogotovo tokom vožnje po gradu, da morate skroz zaustaviti vozilo (npr. zbog semafora). Ukoliko nemate običaj da mijenjate brzine tokom kočenja, onda vam je jasno koliko opterećenje podnosi getriba – sve dok ne pritisnete kvačilo.

Promjena brzine tokom usporavanja može da bude zahtjevna i uzrokovana nagle izmjene težišta vozila koje rezultiraju neudobnom vožnjom za putnike, te naglim "udarima" na sklop mjenjača.

Uz malo vježbe ovakva promjena (smanjenje) stepena prenosa može da se izvede potpuno "bezbolno" bez najmanjeg trzaja – pomoću tehnike usklađivanja broja obrtaja.

(Autopress.hr)
online

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Automatski ili Manuelni mjenjač?

Post by Bla » 24 Mar 2019, 13:53

dobro, šta su uopšte napisali u ovom tekstu :misli
šta hoće od mene :hm
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Hannibal
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 64067
Joined: 03 Sep 2015, 23:23
Mood:
Has thanked: 6850 times
Been thanked: 2189 times
Status: Offline

Re: Automatski ili Manuelni mjenjač?

Post by Hannibal » 02 Apr 2019, 02:43

reko bi covjek napisace nesto novo
🐽

User avatar
Podrinjac
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12409
Joined: 07 Jul 2014, 15:53
Location: raždeGo
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: Automatski ili Manuelni mjenjač?

Post by Podrinjac » 02 Apr 2019, 06:39

Svejedno.
Za jednog Šumahera to nije bitno.

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Automatski ili Manuelni mjenjač?

Post by storm » 02 Apr 2019, 06:41

Ja volim automatski mjenjač...
Puno je stereotipa oko toga, nikad nisam više uživao, nego u vožnji s tim. Još duge ture :love erotika
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Cvrle
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12685
Joined: 14 Oct 2015, 15:08
Mood:
Has thanked: 5 times
Been thanked: 12 times
Status: Offline

Re: Automatski ili Manuelni mjenjač?

Post by Cvrle » 02 Apr 2019, 08:45

Nisam (jos) imala prilike upoznati se s automatskim mjenjacem, ali... Imaju pravo kad pisu za ovaj manuelni, koliko ljudi ne znaju da ga koriste. Evo prvo moj elektricar, toliko je grub i brzoplet, da mu se cesto zna desiti da pusti kvacilo prije nego prebaci brzinu, ili kad smanjuje brzinu naglo pusti kvacilo i ono svi "cupnemo" od pritiska. Meni to tako smeta i cesto galamim na njega zbog toga.
Ja uzivam u voznji. Ne kazem da sam bolji vozac od njega, ali sam elegantnija i njeznija. Slusam motor i nemam potrebe da mi se motor "dere" kad trebam se ukljuciti u saobracaj zato sto nemam zivaca sacekati da prodju auta pa da se ukljucim, jer nemam potrebe oduzimati prednost, vec jednostavno strpljivo sacekam iz oba pravca da prodju auta, pa lagano se ukljucim u saobracaj bez frke - trke.
Kad trebam smanjiti brzinu, gledam naprijed daleko i pratim desavanja na putu, tako da na vrijeme lagano smanjujem bez naglih trzanja.
Poput nekog starog kopača zlata, moraš se pomiriti s time da trebaš iskopati mnogo pijeska iz kojeg ćeš poslije strpljivo isprati nekoliko sićušnih komadića zlata

User avatar
Vjetar
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 14764
Joined: 23 May 2015, 17:46
Location: Na konju
Been thanked: 22 times
Status: Offline

Re: Automatski ili Manuelni mjenjač?

Post by Vjetar » 02 Apr 2019, 08:49

Cvrle automatik

User avatar
Maksuz svratila
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2387
Joined: 28 Mar 2019, 17:05
Status: Offline

Re: Automatski ili Manuelni mjenjač?

Post by Maksuz svratila » 02 Apr 2019, 08:53

...samo manuelni...
...jesi čuo za onoga...šta... šta......jesi čuo za onu...ooooooo...da li si čuo za onoga...šta, šta, šta, šta, šta, šta, šta...
...da li si čuo za onu...c, c, c, c, c, c, c...

...razvela se, kurvala se, prevarila, propio se...raskućila, zabagreo, otrcala, poludeo...

...ihihi kafu turi...ihihi ću ti pričam...ihihi gola govna...ihihi a ja nisam...

...jesi čuo za onoga, jesi čuo za onu...sečem uvo k'o Van Gog, k'o Betoven sad sam gluv...

User avatar
Cvrle
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12685
Joined: 14 Oct 2015, 15:08
Mood:
Has thanked: 5 times
Been thanked: 12 times
Status: Offline

Re: Automatski ili Manuelni mjenjač?

Post by Cvrle » 02 Apr 2019, 08:58

Oblak wrote: 02 Apr 2019, 08:49 Cvrle automatik
Moram ga prvo probati ;)
Poput nekog starog kopača zlata, moraš se pomiriti s time da trebaš iskopati mnogo pijeska iz kojeg ćeš poslije strpljivo isprati nekoliko sićušnih komadića zlata

mehaning
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2458
Joined: 03 Jan 2016, 19:54
Status: Offline

Re: Automatski ili Manuelni mjenjač?

Post by mehaning » 02 Apr 2019, 10:45

Ja do daljnega ostajem na automatiku... :klanja

Promijenio sam auto za ženu, kad ono 6 brzina... :grana

Naradiš se u vožnji... :123

User avatar
Hannibal
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 64067
Joined: 03 Sep 2015, 23:23
Mood:
Has thanked: 6850 times
Been thanked: 2189 times
Status: Offline

Re: Automatski ili Manuelni mjenjač?

Post by Hannibal » 02 Apr 2019, 12:13

jes al na automatiku ga ne mozes presaltat iz cetvrte u drugu 😍
🐽

User avatar
damir5
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 25962
Joined: 20 Mar 2016, 21:04
Location: bosanski forum
Mood:
Been thanked: 1 time
Contact:
Status: Offline

Re: Automatski ili Manuelni mjenjač?

Post by damir5 » 02 Apr 2019, 12:32

Hannibal wrote: 02 Apr 2019, 12:13 jes al na automatiku ga ne mozes presaltat iz cetvrte u drugu 😍
kick down i presalta sam i zakuca te za sjediste, trast mi ;)
Me? Wrong? Never! Image

User avatar
Čarobni
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8632
Joined: 12 Jul 2015, 01:03
Been thanked: 13 times
Status: Offline

Re: Automatski ili Manuelni mjenjač?

Post by Čarobni » 02 Apr 2019, 12:44


– Ubrzajte do 80km/h tako da vozite u petom stepenu prenosa. Kočite (bez promjene brzine) do 40km/h. Otpustite kočnicu. Šta primjećujete?
Primjećujem da mi se auto pretvorilo u kolica od Konzuma.

mehaning
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2458
Joined: 03 Jan 2016, 19:54
Status: Offline

Re: Automatski ili Manuelni mjenjač?

Post by mehaning » 02 Apr 2019, 13:05

Hannibal wrote: 02 Apr 2019, 12:13 jes al na automatiku ga ne mozes presaltat iz cetvrte u drugu 😍
On to sam napravi... :valja

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Automatski ili Manuelni mjenjač?

Post by storm » 02 Apr 2019, 13:40

mehaning wrote: 02 Apr 2019, 13:05
Hannibal wrote: 02 Apr 2019, 12:13 jes al na automatiku ga ne mozes presaltat iz cetvrte u drugu 😍
On to sam napravi... :valja
Ma nije ga ni vozio, inače bi znao, kako to ide :D.
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Fuddo
Maliciozni seronja i forumas godine
Maliciozni seronja i forumas godine
Posts: 83733
Joined: 03 Dec 2018, 21:17
Has thanked: 10896 times
Been thanked: 16167 times
Status: Offline

Re: Automatski ili Manuelni mjenjač?

Post by Fuddo » 02 Apr 2019, 13:52

Soha je bolan prevazidjena, to ganjaju jos samo u tim wannabe macho schumacher zemljama koje nikad nisu dale vozaca formule 1. :oo

Automatic je bolji, pogotovo novije generacije gdje su to usavrsili i neJma saMse da ga mo’s saltat k’o kompjuter.
Dozvolite da se obratimo

User avatar
Vertigo
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 524
Joined: 18 Apr 2019, 19:28
Status: Offline

Automatik ili Manuelno?

Post by Vertigo » 06 Jul 2019, 12:42

Koje je bolje? Ja sam navikao na manuelni ali moji zele da mi kupe automatik :(?

I BTW, da li se Bube jos proizvode?

User avatar
Mala_Mu
atomica
atomica
Posts: 63332
Joined: 09 Feb 2014, 13:14
Location: Dolina Mumijevih
Mood:
Has thanked: 551 times
Been thanked: 1385 times
Status: Offline

Re: Automatski ili Manuelni mjenjač?

Post by Mala_Mu » 06 Jul 2019, 12:45

Dupla tema. Koristi pretragu ubuduce:)

Evo ovdje ti na anketi manuelni vodi :D
Ja sam za automatik, sto si otezavati zivot pardon voznju? :o

Post Reply

Return to “Auto / Moto”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 22 guests