TPMS-Sistem kontrole pritiska u pneumaticima?

Sve o ljubimcima na točkove

Moderator: Krokodil Behko

Post Reply
User avatar
biha
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 776
Joined: 23 Nov 2014, 12:28
Has thanked: 39 times
Been thanked: 46 times
Status: Offline

TPMS-Sistem kontrole pritiska u pneumaticima?

Post by biha » 03 Jun 2018, 12:22

TPMS - Sistem kontrole pritiska u pneumaticima?
Zna li ko vise o ovoj temi ,neka iznese svoja iskustva!!

User avatar
Salko
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 26742
Joined: 25 Sep 2018, 14:23
Location: Tamni Vilajet
Mood:
Status: Offline

Re: TPMS-Sistem kontrole pritiska u pneumaticima?

Post by Salko » 17 Oct 2018, 11:04

Znam svašta nešta...

Npr, od 2015 godine moraju biti standardni u svim novim automobilima, a zbog veće sigurnosti, oficijelno imaju dva načina koji proizvođači ugrađuju.

Ovaj bolji ali i skuplji način ima senzore direktno na ventilima koji prenosi podatke na zaslon o svakoj gumi posebno koliko je bara, ali zafrkano je uštimati da na svakoj gumi bude isti pritisak do u 0,1 bar (pogotovu na ovim manometrima na našim pumpama). K tome upozorava tačno koja guma je ispuhana, tj ukoliko spadne pritisak ispod nekog preporučenog od strane proizvođača, pa čak i kada je jedna guma u odnosu na ostale ima 0,8 bara manje od prosjeka drugih guma.
Problem kod ovoga je da su ti "senzorski ventili" za naše pojmove skupi i u zavisnosti od proizvođača automobila se kreću od 150-300 KM. Velika mogućnost je da će se prilikom promjene guma, posebno u neovlaštenim vulkanizerskim radionicama oštetiti ovaj ventil pa ga je potrebno zamjeniti. Isto tako ukoliko neko želi da ima dodatni set zimskih felgi sa pneumaticima, treba pored felge i gume kupiti i set "senzorskih ventila" pa to zaista bude jako skupo. Dosta ljudi se odluči uzeti ovaj "zimski set" bez ventila, a lampica koja svijetli na zaslonu vozača nek svijetli "nailovoj materi".

Drugi način je taj da se pritisak "mjeri" preko abs senzora. U biti abs senzor mjeri koji točak se okreće kojom brzinom u odnosu na ostale i "zaključuje" da je neka guma ispuhana u odnosu na ostale. Zbog ovakvog načina mjerenja nema tačnog stanja pritiska u gumama, samo informacija da je neka guma ispuhana. Da bi zaključili koja, sve četiri gume se moraju prekontrolisati. Iako daje znatno manje informacija ovaj sistem je zakonski dozvoljen jer ipak daje sigurnosnu informaciju o stanju gume, koja je u biti i potrebna. Moje mišljenje da je i bolji a sve zbog finansijskog aspekta.
"ignorance is bliss"

mehaning
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2458
Joined: 03 Jan 2016, 19:54
Status: Offline

Re: TPMS-Sistem kontrole pritiska u pneumaticima?

Post by mehaning » 17 Oct 2018, 11:16

Napravio sam dva stroja koja sastavljaju antene koje skupljaju signale od senzora u gumama... :djed

User avatar
Salko
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 26742
Joined: 25 Sep 2018, 14:23
Location: Tamni Vilajet
Mood:
Status: Offline

Re: TPMS-Sistem kontrole pritiska u pneumaticima?

Post by Salko » 17 Oct 2018, 11:17

mehaning wrote: 17 Oct 2018, 11:16 Napravio sam dva stroja koja sastavljaju antene koje skupljaju signale od senzora u gumama... :djed
što?
"ignorance is bliss"

mehaning
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2458
Joined: 03 Jan 2016, 19:54
Status: Offline

Re: TPMS-Sistem kontrole pritiska u pneumaticima?

Post by mehaning » 17 Oct 2018, 11:53

mad_max_ba wrote: 17 Oct 2018, 11:17
mehaning wrote: 17 Oct 2018, 11:16 Napravio sam dva stroja koja sastavljaju antene koje skupljaju signale od senzora u gumama... :djed
što?
Pa naručili su ih kod mene... :cudi

Post Reply

Return to “Auto / Moto”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 17 guests