Kvarovi na automobilu - savjeti za vožnju

Sve o ljubimcima na točkove

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120404
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6970 times
Been thanked: 7901 times
Status: Offline

Re: Kvarovi na automobilu - savjeti za vožnju

Post by Krokodil Behko » 05 Sep 2018, 18:08

Mnogi od nas prave veliku grešku, evo kako ispravno popeti vozilo na trotoar, a da ne uništimo felgu


Image

Penjanje na trotoar izaziva snažno dinamičko opterećenje vitalnih dijelova podvozja (kotača, amortizera, kuglastih zglobova, ležajeva...) te remeti geometriju kotača i potom ugrožava sigurnost

Zbog toga izbjegavajte takve manevre, a ako morate, penjite se polako, pod kutem od 45 stupnjeva. Lagano dođite do ruba i zaustavite se. Polako se popnite, a pri spuštanju držite nogu na kočnici. Štetno se penjati (spuštati) s oba kotača istodobno.

Na veće se rubnike penjite najprije s pogonskim kotačima, jer obodna sila smanjuje opterećenje. Nemojte se ustručavati zamoliti putnike da iziđu iz automobila, jer se time smanjuje opterećenje.

Sve je više auta opremljeno aluminijskim naplacima, a mnogi radi šminke pretjeruju s dimenzijama pa kupuju 17, 18, 19-colne... Potom shvaćaju kako to nije bila najmudrija odluka, pogotovo kad brže nalete na ‘ležećeg’ policajca’, udubljeni šaht, rupu na asfaltu...

A velik problem nastaje često, kad se radi parkiranja treba popeti na rubnik. To je noćna mora većine vlasnika auta s velikim alu naplacima, i ako dobro pogledate njihove rubove, malo ih je bez oštećenja. Na našim cestama s brojnim zamkama to nije lako izbjeći, ali može se.

Osnovno je pravilo da se kočiti smije samo prije ulegnuća ili ispupčenja, a nikako na njima. Naime, kod kočenja prednji se dio ugiba, opruge i amortizeri ukrućuju, pa je amortiziranje lošije, a udarac veći. Dakle, zakočiti, pa popustiti. A najvažnije je ne voziti brzo.

SAVJET

Napušite gume na tlak 0,2 bara veći od propisanog za puno opterećenje (manje se uvijaju pa teže dolazi do kontakta naplatka i rubnika)

Svakom rubniku varira visina, pa dobro pregledajte gdje je najniži

Zamolite sve osobe da prije penjanja iziđu iz auta, radi lakšeg penjanja

Rubniku priđite pod 45 stupnjeva i kad ga dodirnete, zaustavite automobil

Volanom zakrenite prednje kotače za dodatnih 20 stupnjeva prema rubniku

Lagano se popnite i zaustavite auto kad sljedeći kotač dodirne rubnik

Penjite se u fazama, polagano kotačem za kotačem

Treba biti dovoljno mjesta za manevar, kako nakon penjanja prednjim kotačima njihovim preranim zakretanjem u suprotnom smjeru ne biste smanjili napadni kut stražnjih te povećali rizik oštećenja


(SB / Autoportal)
online

User avatar
Tokmak
Vucin apostol
Vucin apostol
Posts: 15186
Joined: 08 Jul 2015, 17:31
Location: Ulica Rajkovačića i Čalušića bb
Has thanked: 973 times
Been thanked: 961 times
Status: Offline

Re: Kvarovi na automobilu - savjeti za vožnju

Post by Tokmak » 05 Sep 2018, 21:34

danas pošao upaliti auto da mi ga majstor nalakira kad ono,ispraznio se akumulator... :place
sad najprije moram čekati sutra da napuni akumulator i nakon toga lakiranje... :123
Vuk dlaku mijenja, ćud nikada.

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37870
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2940 times
Been thanked: 2279 times
Status: Offline

Re: Kvarovi na automobilu - savjeti za vožnju

Post by Pasaga » 06 Sep 2018, 05:20

zloćko tokmak wrote: 05 Sep 2018, 21:34 danas pošao upaliti auto da mi ga majstor nalakira kad ono,ispraznio se akumulator... :place
sad najprije moram čekati sutra da napuni akumulator i nakon toga lakiranje... :123
... kako bolan,dole netreba puno struje da upali...
to je otislo skroz ...mjenjaj ...
imaju bolan punjaci koji napune za sahat .... :cudi
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

sajlent
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1297
Joined: 06 Jun 2018, 22:27
Been thanked: 3 times
Status: Offline

Re: Kvarovi na automobilu...sta? kako? gdje?

Post by sajlent » 12 Sep 2018, 13:41

Enesbeg wrote: 04 Jul 2018, 20:44 Poštovani,
Prilikom vožnje automobilom Passata 6 u jednom momentu se upale lampice na instrument tabli i vozilo izgubi snagu.lampice su žute boje jedna kao spirala.
Auto kada se ugasi i ponovo upali lampica se ugasi i auto ima opet snagu do obrtaja cc2500 i opet se upali lampica.
Nema pravila,ali želim mišljenje stručnjaka za konkretan slučaj
Šta je u pitanju oko motora i jel neki poseban kvar i šta bi naj vjerovatno bilo.
U prilogu slika slučaja kada se to desi .
vjerovatno turbina. da li je zeza neki senzor, ventil ili sta drugo.. vec bi trebalo provjerit i ispitat.

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Kvarovi na automobilu - savjeti za vožnju

Post by Bla » 12 Sep 2018, 18:23

ne vozite pokvarene automobile :perezube
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
greeneyes
Hadžija
Hadžija
Posts: 90760
Joined: 19 Jan 2013, 21:17
Location: Ispod šljive na sred njive.
Has thanked: 6125 times
Been thanked: 6702 times
Status: Offline

Re: Kvarovi na automobilu - savjeti za vožnju

Post by greeneyes » 12 Sep 2018, 18:31

Mozda je maf senzor. Kod mene je na skodilaku tako bilo. Izbacis se preticati i na oko 3 000 obrtaja naprosto izgubi vucu, a ti se ko popisani debil vracas u svoju traku :valja pa gasis auto pa opet Jovo nanovo. :oo
Samo sabura

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Kvarovi na automobilu - savjeti za vožnju

Post by Bla » 12 Sep 2018, 18:37

meni su na slične simptome sve živo promijenili na prethodnom autu, i egr, i te senzore par puta, i kojekakve mjerače koječega i koješta još,
otprilike sve osim bloka motora :why
i sve naravno masno iznaplaćivali
i nisu riješili
jedni su htjeli i da mijenjam turbinu :lupa
a drugi su i po njoj prčkali pa je raštelovali

i onda nađem nekoga ko zna stvarno dijagnosticirati stvari,
odsiječe mi katalizator, koji nije bio ono za šta se predstavljao, i auto je od tada bilo normalno

tako da može biti sve, a ne mora biti ništa od toga
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Vjetar
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 14764
Joined: 23 May 2015, 17:46
Location: Na konju
Been thanked: 22 times
Status: Offline

Re: Kvarovi na automobilu - savjeti za vožnju

Post by Vjetar » 12 Sep 2018, 18:42

I jel ga bacio majstor? :hihi

User avatar
greeneyes
Hadžija
Hadžija
Posts: 90760
Joined: 19 Jan 2013, 21:17
Location: Ispod šljive na sred njive.
Has thanked: 6125 times
Been thanked: 6702 times
Status: Offline

Re: Kvarovi na automobilu - savjeti za vožnju

Post by greeneyes » 12 Sep 2018, 18:44

Jest, eno ga u garazi.. :ooo
Samo sabura

User avatar
Vjetar
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 14764
Joined: 23 May 2015, 17:46
Location: Na konju
Been thanked: 22 times
Status: Offline

Re: Kvarovi na automobilu - savjeti za vožnju

Post by Vjetar » 12 Sep 2018, 18:49

:hihi

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Kvarovi na automobilu - savjeti za vožnju

Post by Bla » 12 Sep 2018, 18:50

nije ono bio majstor nego doktor za te aute
ne mogu ga nahvaliti kad ga uporedim sa bilo kojim servisom s kojim sam do sada imao posla
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Vjetar
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 14764
Joined: 23 May 2015, 17:46
Location: Na konju
Been thanked: 22 times
Status: Offline

Re: Kvarovi na automobilu - savjeti za vožnju

Post by Vjetar » 12 Sep 2018, 18:53

Ma dobro. Već to za katalizator, prodaju se po 300-400KM. Pokvareni :D

sajlent
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1297
Joined: 06 Jun 2018, 22:27
Been thanked: 3 times
Status: Offline

Re: Kvarovi na automobilu - savjeti za vožnju

Post by sajlent » 12 Sep 2018, 19:51

greeneyes wrote: 12 Sep 2018, 18:31 Mozda je maf senzor. Kod mene je na skodilaku tako bilo. Izbacis se preticati i na oko 3 000 obrtaja naprosto izgubi vucu, a ti se ko popisani debil vracas u svoju traku :valja pa gasis auto pa opet Jovo nanovo. :oo
najvjerovatnije..

kod mene je problem obrnut.. pa mi se nesto ne da zaebavat.

znaci kad ga zavrtish ide ko blesav.. do 2000 ko mrtav konj.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120404
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6970 times
Been thanked: 7901 times
Status: Offline

Re: Kvarovi na automobilu - savjeti za vožnju

Post by Krokodil Behko » 26 Sep 2018, 15:54

Svaki kvar na vozilu ima svoj zvuk, ukoliko čujete ovakvo lupkanje, u OZBILJNIM STE PROBLEMIMA


Image

Automobil se često oglašava neobičnim šumovima - kao da vas želi upozoriti na nepravilnost u radu ili kvar nekog sklopa. Važno je po šumu prepoznati kvar, jer ako se on otkrije u početnoj fazi trošak u pravilu nije velik. Što znače karakteristični zvukovi?

Zviždanje u 'leru' ukazuje na oštećenje klinastog remena. Oštećeni je remen najbolje odmah izmijeniti, jer vas njegovo pucanje može prouzročiti ozbiljan kvar motora.

Ako je zvuk dubljih tonova (tuljenje), te se pojačava se s povećanjem broja okretaja, radi se o potrošenom ležaju alternatora ili crpke vode. Bitno je odmah obaviti popravak, jer se može oštetiti osovina i rotor, a crpka vode može i trenutno otkazati, te prouzročiti veliku štetu.

Ako u vožnji čujete tuljenje ili struganje koje se mijenja s brzinom vožnje i zakretanjem upravljača, a prestaje kad se automobil zaustavi, radi se o ležaju prednjih kotača. Istrošeni se ležajevi trebaju odmah izmijeniti, jer njihova zračnost povećava dinamičko opterećenje ovjesa i može oštetiti spone.

Ako se pri puštanju papučice spojke automobil počne tresti, kao da će se sve raspasti, uzrok je u neravnomjerno potrošenim lamelama, potisnoj ploči ili tarnoj površini zamašnjaka. Ne odugovlačite s popravkom, jer će se troškovi znatno povećati.

Pucketanje kod skretanja ukazuje na oštećenje homokinetičkog zgloba. On najčešće strada zbog nepravodobne izmjene oštećene manšete, koja zadržava mazivo i sprječava onečišćenja kliznih površina s kuglicama.

Ako pri kočenju začujete metalno struganje, odmah provjerite istrošenost kočionih obloga te ih po potrebi izmijenite. Nemojte odugovlačiti ni trenutka, jer se može uništiti disk, a kod nekih automobila (Zastava ili starijih Fiata) istrošena disk-pločica može ispasti iz ležišta uz nesagledive posljedice.

Pucanje i detonacije iz auspuha ukazuju na probleme s paljenjem. Provjerite dtsnje i zazor na svjećicama te ih po potrebi izmijenitr te ih po potrebi izmijenite. Uzrok može biti i u nepodešenom kutu pretpaljenja, a ponekad se sve dešava zbog izgorjelog kondenzatora.

Ako u praznom hodu vaš motor pojačano metalno lupa, a ima ugrađeni fazni lanac za pogon bregastih vratila, problem je u njemu (istrošenju ili istegnuću). U blažim slučajevima dovoljno je izmijeniti lanac, a u težem treba izmijeniti cijeli set, s lančanicima i napinjačem

Zvuk 'tak-tak-tak...' ukazuje na poremećen zazor ventila, a on se, ovisno o konstrukciji motora, podešava vijcima na podizačima ili umetanjem odgovarajućih podložaka.

Kliktanje motora nastaje zbog neodgovarajućeg goriva, odnosno njegove preniske oktanske vrijednosti.

Ako čujete lupanje kod prolaska preko neravnina, najvjerojatnije su otkazali kuglasti zglobovi, selen zglobovi ili amortizeri, koje uvijek treba mijenjati u paru (što se izmijeni na lijevoj strani treba i na desnoj, i obrnuto)


(SB / Autoportal)
online

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Kvarovi na automobilu - savjeti za vožnju

Post by Bla » 26 Sep 2018, 19:55

zato Lanči samo alat drži u gepeku :hm
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Jonas
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3445
Joined: 19 Feb 2012, 10:40
Location: Forum
Has thanked: 100 times
Been thanked: 302 times
Status: Offline

Re: Kvarovi na automobilu...sta? kako? gdje?

Post by Jonas » 29 Sep 2018, 08:42

sajlent wrote: 12 Sep 2018, 13:41
Enesbeg wrote: 04 Jul 2018, 20:44 Poštovani,
Prilikom vožnje automobilom Passata 6 u jednom momentu se upale lampice na instrument tabli i vozilo izgubi snagu.lampice su žute boje jedna kao spirala.
Auto kada se ugasi i ponovo upali lampica se ugasi i auto ima opet snagu do obrtaja cc2500 i opet se upali lampica.
Nema pravila,ali želim mišljenje stručnjaka za konkretan slučaj
Šta je u pitanju oko motora i jel neki poseban kvar i šta bi naj vjerovatno bilo.
U prilogu slika slučaja kada se to desi .
vjerovatno turbina. da li je zeza neki senzor, ventil ili sta drugo.. vec bi trebalo provjerit i ispitat.

Prigusna zaklopka.

Imao sam slican/isti problem i rijesio. Zamijenio sam prigusnu zaklopku. Popravak kosta 500 - 600 €. Na ebay sam kupio rabljen za 45 € i sam uradio montazu. Vec tri godine vozim, a problem se nije pojavio.

User avatar
Sheval
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 17562
Joined: 02 Mar 2012, 21:53
Has thanked: 344 times
Been thanked: 883 times
Status: Offline

Re: Kvarovi na automobilu - savjeti za vožnju

Post by Sheval » 29 Sep 2018, 13:54

E sad me bas zanima gdje je katalizator sto je doktor otpilao :oo
Stvarno je cinjeca, 300-400KM kad pozelis, ogromna je potražnja:)

User avatar
damir5
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 25962
Joined: 20 Mar 2016, 21:04
Location: bosanski forum
Mood:
Been thanked: 1 time
Contact:
Status: Offline

Re: Kvarovi na automobilu - savjeti za vožnju

Post by damir5 » 29 Sep 2018, 13:57

napravljen je od inoxa, sama katalitička tvar je platina, tražena roba za recikliranje :ooo
Me? Wrong? Never! Image

User avatar
Sheval
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 17562
Joined: 02 Mar 2012, 21:53
Has thanked: 344 times
Been thanked: 883 times
Status: Offline

Re: Kvarovi na automobilu - savjeti za vožnju

Post by Sheval » 29 Sep 2018, 13:57

damir5 wrote: 29 Sep 2018, 13:57 napravljen je od inoxa, sama katalitička tvar je platina, tražena roba za recikliranje :ooo
Nebitno.
Ako imas, javi :D

User avatar
damir5
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 25962
Joined: 20 Mar 2016, 21:04
Location: bosanski forum
Mood:
Been thanked: 1 time
Contact:
Status: Offline

Re: Kvarovi na automobilu - savjeti za vožnju

Post by damir5 » 29 Sep 2018, 13:59

imam, ali je jos u funkciji :oo
Me? Wrong? Never! Image

Post Reply

Return to “Auto / Moto”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 20 guests