Loše ceste u BiH

Sve o ljubimcima na točkove

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119828
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5701 times
Been thanked: 12266 times
Contact:
Status: Online

Loše ceste u BiH

Post by Maja » 12 Sep 2012, 17:42

Loše ceste...mislim na ceste s rupama, kao i one s lošim pregledom, uske itd.
Koje dionice su kod nas najopasnije i slažete li se s onim što i ja često čujem da skupa auta nisu za naše loše puteve.

Blackhawk
Status: Offline

Re: Loše ceste u BiH

Post by Blackhawk » 12 Sep 2012, 17:44

Buzim-kladusa
buzim-bos.krupa
buzim-cazin
Ako ima gdje gori... nek se jave :D :D

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119828
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5701 times
Been thanked: 12266 times
Contact:
Status: Online

Re: Loše ceste u BiH

Post by Maja » 12 Sep 2012, 17:46

Što ne sredite da vam to pred izbore naprave :D
Ovdje se pred svake izbore neka cesta uredi :D

Blackhawk
Status: Offline

Re: Loše ceste u BiH

Post by Blackhawk » 12 Sep 2012, 17:47

Pravi se ba...
Zaobilaznica kroz buzim... Svake izbore po 50m :)

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120496
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6992 times
Been thanked: 7938 times
Status: Offline

Re: Loše ceste u BiH

Post by Krokodil Behko » 12 Sep 2012, 17:48

Šta ja znam. Svi magistralni pravci kojima sam se vozio, dobri su.
Odavdje do TZ ili gore do Doboja, nema nijedne rupe u asfaltu.
Isto tako je i prema Mostaru ili prema Krajini. Od SA do Jajca, sasvim
sigurno, nema niti jedne rupe na putu. Puno su lošiji putevi u RS.
Već regionalni pravci u Federaciji, užasni su. Npr, ovdje potez od
Ilijaša do Semizovca je katastrofa. Nešto su popravljali ali to nije to.
Sam put kroz Ilijaš, tek sad obnoviše, pošto je predizborna kampanja.
Od Podlugova do Visokog, pravo je umijeće voziti po mraku jer je kolovoz
veoma uzak a linije po sredini - tradicionalno nema.
online

User avatar
Major
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1775
Joined: 24 Dec 2011, 23:30
Status: Offline

Re: Loše ceste u BiH

Post by Major » 12 Sep 2012, 18:14

Maja wrote:Loše ceste...mislim na ceste s rupama, kao i one s lošim pregledom, uske itd.
Koje dionice su kod nas najopasnije i slažete li se s onim što i ja često čujem da skupa auta nisu za naše loše puteve.
Na suprot Majo, losi putevi su katastrofa za za losija auta.
Skupa auta sa bravourom savladavaju lose ceste, kao da ih i ne primjecuju.
Kod skupih auta imamo opciju Komfor a kod malo skupljih Airmatic DC, sa ovim drugim i ne osjetimo rupe na putevima.

Lose ceste...vecinom glavne saobracajnice su jako dobre, zaista bez ikakvih problema.
Mislim da su najlosiji putevi u najsiromsnijoj BiH opstini Zavidovici.
Granicim sa njima i put od Zavidovica do Olova je cista katastrofa, hem rupast , hem jako uzak.
Vozim li se za Sarajevo umanjuje mi se udaljenost za ca.30 km, ali rado napravim zaobilaznicu i vozim preko Zivinica, ili pak Zenice.
"In dem Augenblick, in dem ein Mensch den Sinn und den
Wert des Lebens bezweifelt, ist er krank"....Sigmund Freud

Blackhawk
Status: Offline

Re: Loše ceste u BiH

Post by Blackhawk » 12 Sep 2012, 18:26

Jes to majore da je ugodnije voziti..
Al kad recimo kisa padne, pa se lokva napuni, a ima je haman pola metra, pa kad drmnes malo brze u nju sa dobrim autom, pa iskrivis felgu ili razbijes branik... eto ti stete velike za auto.. Pogotovo ako jos vozis nisko auto.. katastrofa..

Ja kad krenem iz Buzima, do Bos. Otoke katastrofa, samo predjem most i krenem prema Bos Novom(Novi Grad), put milina za voziti..
Na drugoj strani, krenem za Cazin, put katastrofa, dodjem do Cazina i ukljucim se na magistralu za Bihac, put milina..
Krenem za Kladusu, katastrofa isto..
Gdje god okrenem nevalja :)

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 96646
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 34584 times
Been thanked: 21248 times
Contact:
Status: Online

Re: Loše ceste u BiH

Post by Rum » 12 Sep 2012, 18:26

Sredjuju moju lijepu Zenicu :jupi [ytube][/ytube] vidi lavcino ljepote :travolta i Pariz nam moze pozavidjeti :djed
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚
Muškarac bi trebao biti naspram žene, kao što je to hridina naspram morskih valova. Čvrst, nesalomljiv i postojan!!!

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 96646
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 34584 times
Been thanked: 21248 times
Contact:
Status: Online

Re: Loše ceste u BiH

Post by Rum » 12 Sep 2012, 18:28

[ytube][/ytube] Ovako ce sve to izgledati na kraju :jupi
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚
Muškarac bi trebao biti naspram žene, kao što je to hridina naspram morskih valova. Čvrst, nesalomljiv i postojan!!!

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120496
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6992 times
Been thanked: 7938 times
Status: Offline

Re: Loše ceste u BiH

Post by Krokodil Behko » 12 Sep 2012, 18:38

Dobro je da su se sjetili, da malo srede te raskrsnice u Zenici.
I još ako se sjete da postave par putokaza, milina božija.
Zenicu moraš dobro poznavati ako ne želiš da ti se desi da
voziš sporednim putem čak do lašvanske petlje i tek tu uhvatiš
priključak na put za SA. Bitno je da su oni postavili turistički putokaz
na sred mosta na Kamberovića a putokaz za SA i nije toliko važan.
online

User avatar
harlekin
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3089
Joined: 14 Aug 2011, 02:04
Has thanked: 150 times
Been thanked: 261 times
Status: Offline

Re: Loše ceste u BiH

Post by harlekin » 12 Sep 2012, 19:28

BlackHawk wrote:Buzim-kladusa
buzim-bos.krupa
buzim-cazin
Ako ima gdje gori... nek se jave :D :D
tacnije vrnograc-kladusa
vozis se i stalno mislis mobitel zvoni i vibrira,rupa u rupi :(
a na ulazu u kladusu radili jedno 100m nove ceste,dobijes morsku bolest dok to predjes :ubihse

dacina_curica
Status: Offline

Re: Loše ceste u BiH

Post by dacina_curica » 12 Sep 2012, 19:46

Ne zivim u BiH pa ne znam ali me zanima - od cega su te silne rupe po putevima? Popravljaju li ih valjano ili ih samo krpe od zime do zime?

Ovdje (u mom gradu bar) su do prije 10-ak godina samo bezveze krpili, pomijesaju malo katrana i sljunka i to je kao trebalo rijesiti problem. Pocne snijeg, pospu so po putu i sutradan hajd' sto nema zakrpe ali se rupa jos vise razvali. :lud
Sad smo konacno opametnili pa fino od marta do novembra sve uzrovimo, izlijemo novi asfalt (il' beton) pa preko njega jos malo utabamo i onda sjedimo mirni deset godina. :ooo il' dok neki blentavi inzinjer ne procita specifikacije do kraja pa oboji cestu u roze (ziva istina) :valja

User avatar
Major
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1775
Joined: 24 Dec 2011, 23:30
Status: Offline

Re: Loše ceste u BiH

Post by Major » 12 Sep 2012, 20:15

Za rupe na putu, lom asfalta su najodgovorniji los (tanak) sloj asfalta i velike hladnoce, niske temperature.
Sto duza i hladnija zima sve veca havarija na putevima.
Na autoputevima to nije slucaj, kao da se tu radi sa drugim kvalitetom asfalta.
Jes to majore da je ugodnije voziti..
Al kad recimo kisa padne, pa se lokva napuni, a ima je haman pola metra, pa kad drmnes malo brze u nju sa dobrim autom, pa iskrivis felgu ili razbijes branik... eto ti stete velike za auto.. Pogotovo ako jos vozis nisko auto.. katastrofa..
Eee BlackHawk, to je zaista druga prica, pod normalnim uslovima takav scenario nebi se ni po koju cijenu smio dogoditi.
Ovdje pak ne, inace Udruzenje za odrzavanje puteva snosi stetu na autu, o drugim nezgodama da ne govorimo, udesima sa
vecim, nedaj boze smrtnim posljedicama.
U svakom slucaju mora biti znakovima oznaceno i skrenuta paznja na lom ceste.

Davnih godina vozim prema Zavidovicima za Zenicu i poslijepodne sam uocio radnike na putu kako popravljaju rupe na putu,
odnosno, sjekli su ih i stime pripremali za novu krpazu.
Vracam se u vecernjim satima i naravno da sam racunao , ili su stavili znak paznje ili su pak rupe pokrpili, medjutim ni jedno od te dvije opcije.
Da bi belaj bio jos veci povelika rupa se nalazila na krivini i ja je uoci i onako misleci (vozio sam malo brze) da tu rupu zakoracim sa tockovima,
ali bila je i suvise siroka, sa desnim tockom sam lupio u rupu...rezultat, kod novog auta izbio desni amortizer.
"In dem Augenblick, in dem ein Mensch den Sinn und den
Wert des Lebens bezweifelt, ist er krank"....Sigmund Freud

dacina_curica
Status: Offline

Re: Loše ceste u BiH

Post by dacina_curica » 12 Sep 2012, 20:25

O
Major wrote:Za rupe na putu, lom asfalta su najodgovorniji los (tanak) sloj asfalta i velike hladnoce, niske temperature.
Sto duza i hladnija zima sve veca havarija na putevima.
Na autoputevima to nije slucaj, kao da se tu radi sa drugim kvalitetom asfalta.
Uopsteno objasnjenje znam i sama, to mi je struka (i posao), pitam iskljucivo za BiH ceste.... Je li u pitanju stara infrastruktura ili ima i drugih faktora?

Blackhawk
Status: Offline

Re: Loše ceste u BiH

Post by Blackhawk » 12 Sep 2012, 20:44

Ovdje kod mene je iskljucivo stara cesta.. Znaci sto je jednom stavljen asfalt vise nije dirano, nego se samo krpi..
Znaci pretrpjele ceste rat, brojne kamione, tenkove i sta sve ne.. pa i udare granata i mnogo mnogo jos drugih faktora..
Pa onda poslije rata prekopavanje za vodu, pa svako malo sjecena cesta.. Pa urade vodovod i kao zakrpe to, pa za god dvije kopa se isto skoro sve samo sto sad se trpa telecom kablovi itd itd..
I nikad nista da je nanovo popravljeno nego samo se krpi.. A koliko do sad dali novca za krpljenje rupa rahat su mogli napraviti novu cestu..
Imali smo slucaj mjesto Konjodor.. Brda sama.. I na putu cesti odroni bili.. odroni se odmah pola puta i ode nizbrdo.. i oni tu samo malo nesto tam vam i poprave i bude do druge godine.. PA ona se vozilo samo jednom trakom na pojedinim mjestima... Da bi tek nakon par godina muke, odlucili da promjene trasu puta i da naprave novi.. I sad nikakvih problema.. A nije puno, nekih 2 km puta mozda..
a na ulazu u kladusu radili jedno 100m nove ceste,dobijes morsku bolest dok to predjes
Mislim da ovaj dio puta nije ni isplacen. Radilo preduzece KOv-grad Buzim.. To su neki pocetci bili haman ove firme, a dobili posao preko veze, i dobro isfusarli na asfaltu i tako lose da haman makadam bolji..
I kad su zavrsili i ovi pregledali vidjeli da nije dobro, i trazili ponovno da se radi, ali kov gradu se to nebi isplatilo opet, tako da su jednostavno otisli..


A taj bas dio puta je los, i put kad se silazi u centar Cazina, stara cesta, tu kad sam prvi put autom prosao sve kontam guma mi pukla toliko neravan, a ovako se odoka i ne vidi nego tek kako vozis a ono drnda li drnda..
Eee BlackHawk, to je zaista druga prica, pod normalnim uslovima takav scenario nebi se ni po koju cijenu smio dogoditi.
Ovdje pak ne, inace Udruzenje za odrzavanje puteva snosi stetu na autu, o drugim nezgodama da ne govorimo, udesima sa
vecim, nedaj boze smrtnim posljedicama.
U svakom slucaju mora biti znakovima oznaceno i skrenuta paznja na lom ceste.
Ima to i kod nas, i uplacuje se uz registraciju dosta para za odrzavanje cesta, ali, kao i sve u ovoj Bosni tako ni kod nas to ne funkcionise..
Kad bi trazio ostetu rekli bi da si vozio prebrzo a ne da je rupa kriva..

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120496
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6992 times
Been thanked: 7938 times
Status: Offline

Re: Loše ceste u BiH

Post by Krokodil Behko » 12 Sep 2012, 21:06

dacina_curica wrote: Uopsteno objasnjenje znam i sama, to mi je struka (i posao), pitam iskljucivo za BiH ceste.... Je li u pitanju stara infrastruktura ili ima i drugih faktora?
I jedno i drugo. U pitanju je bila stara infrastruktura.
Već sam rekao, da što se federacije tiče, magistralni pravci su OK.
Vidi se po njima, da su od rata pa ovamo, gradjeni dio po dio. Izuzetak bi bio
pravac od Kaknja do Zenice ali tu se upravo gradi autoput. Od SA do TZ po
svim onim krivinama i brdima, nema nijedne rupe. Problem je u sporosti a još
veći problem je RS. U Doboju, kad iz Federacije predjem u RS, automatski to
osjetim i pod točkovima. Još je dole ravan teren i imaju prostor i mogućnost ali
džaba. Do Save, sve zakrpa do zakrpe. U Federaciji, regionalni putevi, uglavnom
su loši.
online

User avatar
STrendzer
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8758
Joined: 26 Jan 2012, 20:39
Status: Offline

Re: Loše ceste u BiH

Post by STrendzer » 12 Sep 2012, 21:21

losijih puteva od nasih nisam ni vidio...u Albaniji nisam ni bio pa ne znam jesu li gori od nasih puteva-mada sumnjam,nasi putevi su katastrofa na svaki nacin...kad dodjem umoran i slomljen do Zupanje pa skrenem u Orasje-to bude kao da sam dosao u drugi svijet...sve lokva do lokve,prljavo,prasina,slabo i nikako neoznaceno i ne smijes nikad otici autom na ivicu puta jer nikad neznas dokle smijes ici u stranu pa zato se pazim da budem u sredini itd...kad onda krenes vozit ka Tuzli ispred tebe se natovari kolona onih jadnih i starih auta koji voze samo max. 50 km...meni se zuri inace cu zaspat od umora i pod takvom sporom voznjom onda preticem,ponekad iriskantno,mnogo puta sam imao srecu da ne bude frke a i moj brzi "zekan" fata veliku brzinu u sekundama pa je i to razlog sto mozda jos nisam imao frke sa udesima dole.....dok preticem nastojim to sto brze ucinit sto mi i podje za rukom ali moram istovremenno pazit da me nasa "dobra" murija ne zaustavi jer takav umoran bas i nemam zelju da ih sretnem,pogorovu ne one iz "rs"..

sta da se kaze,zao mi je da je tako,zao mi je da i moja zemlja nema taj jebeni autoput kojim se na brzinu stigne svuda..steta velika..

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81388
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10275 times
Been thanked: 7147 times
Status: Online

Re: Loše ceste u BiH

Post by Julia-Klara » 12 Sep 2012, 21:35

burek67 wrote:losijih puteva od nasih nisam ni vidio...u Albaniji nisam ni bio pa ne znam jesu li gori od nasih puteva-mada sumnjam,nasi putevi su katastrofa na svaki nacin...kad dodjem umoran i slomljen do Zupanje pa skrenem u Orasje-to bude kao da sam dosao u drugi svijet...sve lokva do lokve,prljavo,prasina,slabo i nikako neoznaceno i ne smijes nikad otici autom na ivicu puta jer nikad neznas dokle smijes ici u stranu pa zato se pazim da budem u sredini itd...kad onda krenes vozit ka Tuzli ispred tebe se natovari kolona onih jadnih i starih auta koji voze samo max. 50 km...meni se zuri inace cu zaspat od umora i pod takvom sporom voznjom onda preticem,ponekad iriskantno,mnogo puta sam imao srecu da ne bude frke a i moj brzi "zekan" fata veliku brzinu u sekundama pa je i to razlog sto mozda jos nisam imao frke sa udesima dole.....dok preticem nastojim to sto brze ucinit sto mi i podje za rukom ali moram istovremenno pazit da me nasa "dobra" murija ne zaustavi jer takav umoran bas i nemam zelju da ih sretnem,pogorovu ne one iz "rs"..

sta da se kaze,zao mi je da je tako,zao mi je da i moja zemlja nema taj jebeni autoput kojim se na brzinu stigne svuda..steta velika..
Od Orasja do Tuzle sve oganicenje 50-70... Ako brzo vozis, pa te policija zaustavi-neka te zaustavi! ne zaboravi da kod nas ljudi hodaju tim istim cestama, pogotovo po mraku, mozes koga ubiti... Ako si umoran odsapvaj...Sorry sto ti ovo ovako govorim, ali nije budala postavljala sva oganicenja. Kuce su pored puta, okuke, lose ceste, i sve ima svoje razloge.Pamet u glavu!
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Loše ceste u BiH

Post by Zagorka » 12 Sep 2012, 22:11

eto izbora,počeće malo krpati :zubi
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
hojla
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2468
Joined: 22 Aug 2011, 22:58
Status: Offline

Re: Loše ceste u BiH

Post by hojla » 12 Sep 2012, 22:15

ma vala bas taj dio puta orasje - tuzla mi je nekako najgori (bar sto sam ja vozio) a vozio sam podosta u zadnjih desetak godina, tako da su ovi magistralni putevi jos i nekako osim navedenog, a o ovim lokalnim ne treba gubit rijeci...to na balkanu nije nigdje dobro....ponekad se zazelim dobrog starog makadama iliti sto bi croati rekli bijele ceste...i slazem se JK da su ogranicenja zato da sacuvaju i moju glavu kada vozim da o ostalima ne govorim ..... ali to nam izgleda nikad ne pada na pamet, iako u austriji ,italiji ili u tzv europi strogo postujemo prometna pravila...al hajd kod nas je to glupo
Our solution mind revolution

Post Reply

Return to “Auto / Moto”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 35 guests