Out Of Time

Diskusije o životu i životnim problemima, stavovima. Savjetovanje.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Heidi
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45896
Joined: 01 Sep 2011, 22:10
Location: Kosmicki raspor
Been thanked: 5 times
Status: Offline

Re: Out Of Time

Post by Heidi » 14 Oct 2018, 22:20

OK, sad bolje razumijem. U jezicne vjestine spada: slusanje, govorenje, citanje i pisanje?

I tu zadnju recenicu kao da je Marx pisao.
Be mindful of your self-talk. It's a conversation with the universe.

User avatar
ina
Mjesečarka
Mjesečarka
Posts: 25660
Joined: 20 Feb 2015, 22:36
Location: izmedju neba i mora
Has thanked: 3109 times
Been thanked: 4104 times
Contact:
Status: Offline

Re: Out Of Time

Post by ina » 14 Oct 2018, 22:51

Procitala sam.

S ovim se itekako slazem:
na osnovu upotrebe rijechi,
mi vec mozemo otprilike procijenit s kim ili s cim imamo posla.

Kako god... Sretno. Praticu i dalje slike ako ih bude.
:mah
Svijest ima sidrište.

sajlent
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1297
Joined: 06 Jun 2018, 22:27
Been thanked: 3 times
Status: Offline

Re: Out Of Time

Post by sajlent » 15 Oct 2018, 00:17

Heidi wrote: 14 Oct 2018, 22:20 OK, sad bolje razumijem. U jezicne vjestine spada: slusanje, govorenje, citanje i pisanje?

I tu zadnju recenicu kao da je Marx pisao.
dinamiku razgovora diktira razmjena onog sta i do cega nam je pri tom stalo i koliko jedna takva razmjena ima smisla kao takva, naravno..

neposredna ili bilo koja druga memorija, kao i sta je ko i kad rekao samim tim je suvishno..

bar u mom sluchaju.. ja memoriju nisam nikad provjeravao.

nemam ja nikakvih formalnih zahtjeva.. al' bilo bi uputno da prije nego postavite bilo kakvo pitanje pokushate prvo da sami odgovorite sebi. :hihi

sajlent
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1297
Joined: 06 Jun 2018, 22:27
Been thanked: 3 times
Status: Offline

Re: Out Of Time

Post by sajlent » 15 Oct 2018, 02:19

ina wrote: 14 Oct 2018, 22:51 Procitala sam.

S ovim se itekako slazem:
na osnovu upotrebe rijechi,
mi vec mozemo otprilike procijenit s kim ili s cim imamo posla.

Kako god... Sretno. Praticu i dalje slike ako ih bude.
:mah
steta.. mislim sad kad te krenulo. :hihi

User avatar
Heidi
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45896
Joined: 01 Sep 2011, 22:10
Location: Kosmicki raspor
Been thanked: 5 times
Status: Offline

Re: Out Of Time

Post by Heidi » 15 Oct 2018, 15:47

Jasno mi je da ne razumijes zasto sam ti postavila ta pitanja.

Samo nastavi.
Be mindful of your self-talk. It's a conversation with the universe.

sajlent
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1297
Joined: 06 Jun 2018, 22:27
Been thanked: 3 times
Status: Offline

Re: Out Of Time

Post by sajlent » 15 Oct 2018, 17:49

na njivama ortografije jezik je najplodnije tlo za sjetvu pretpostavki.. u principu i obichno sjetva zavrshava zetvom upitnika ili invazijom, ako ste manje skloni ruralnom iliti seljachkom pogledu na svijet. naravno, ovdje iskljuchijemo koncept retorichkog pitanja, a koje nije nishta drugo do literarni nakit.

moj savjet je da za retoichka pitanja.. ako ih vec postavljate, jel'.?!.. koristite uzvichnik.

ili kombinaciju, sto je mozda primjerenije i bolje.

za koji god obrazac da se odlucite, necete pogrijeshit..

a i vash sugovornik ce tachno znat da li zelite pishit ili zapravo zelite kakit..

sestro draga.. bojim se da ste vi jedina koja ne razumije, ne samo pitanje, vec ne razumije ni zasto je uopshte tu.

preporuchujem vam da preispitate motivacione sile svega.. a prije svega vlastite. :hihi

User avatar
Veca
Uvijek slobodna!
Uvijek slobodna!
Posts: 26340
Joined: 08 Dec 2012, 19:16
Location: Sikirevci! ---- Dijasporo, od pomoći su potrebna samo finansijska sredstva!
Has thanked: 14235 times
Been thanked: 3768 times
Status: Online

Re: Out Of Time

Post by Veca » 15 Oct 2018, 22:13

:vecaa

...ma, 'nako ja!
Zena koja ima kcer, sjedi na stolici-zena koja ima sinove naslanja se na zid.

sajlent
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1297
Joined: 06 Jun 2018, 22:27
Been thanked: 3 times
Status: Offline

Re: Out Of Time

Post by sajlent » 16 Oct 2018, 23:19

a sto se ti smijesh vjeshtice.?! :oo

User avatar
Veca
Uvijek slobodna!
Uvijek slobodna!
Posts: 26340
Joined: 08 Dec 2012, 19:16
Location: Sikirevci! ---- Dijasporo, od pomoći su potrebna samo finansijska sredstva!
Has thanked: 14235 times
Been thanked: 3768 times
Status: Online

Re: Out Of Time

Post by Veca » 17 Oct 2018, 08:50

...imam svoje razloge! :zubi
Zena koja ima kcer, sjedi na stolici-zena koja ima sinove naslanja se na zid.

sajlent
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1297
Joined: 06 Jun 2018, 22:27
Been thanked: 3 times
Status: Offline

Re: Out Of Time

Post by sajlent » 17 Oct 2018, 13:20

ovdje bi jedino mozda mogli napomenut da najzastupljenije metode ispiranja mozga u domenu diktature kolektiviteta stoje u neposrednoj relaciji s pitanjima sta jedem, sta pijem, sta oblachim i zbog cega se smijem..

svojevrstan menagement svijesti koji je rezultirao tako da na koncu i kraju svega imamo mlijeko jeftinije od vode.. :hihi

sajlent
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1297
Joined: 06 Jun 2018, 22:27
Been thanked: 3 times
Status: Offline

Re: Out Of Time

Post by sajlent » 25 Oct 2018, 01:15

posljednja civilizacijska prekretnica dogodila se u proslom vijeku, vijeku, slobodno mozemo rec, u kom smo mi ultimativno civilizacijsko pitanje iliti pitanje 'sta je nesto?', zamijenili pitanjem 'kako je nesto?'.. za rezultat imamo to da su sushtine zamijenjene nachinima, a same supstance zamijenjene procedurama.

dozvolicu sebi tu dozu patetike da kazem kako mi znachi zivimo u vremenu kad je proizvodnja stvari zamijenila sushtinu postojanja tih stvari, sto po sebi mozda i ne bi bilo ili predstavljalo problem da nismo upali u jednu prekomjernost, a gdje nam te iste stvari, ne samo da oduzimaju nashu ljudsku svakodnevicu, vec proizvode i nashu ljudsku sushtinu i stvarnost.

ovdje svakako ne mozemo a da ne uvidimo svu vrijednost prolaznosti kao takve..

nemam ja nishta protiv tehnike i tehnologije.. da ne bude zabune, jel.?!..

samo uvidjam kako neke stvari koje su nekada covjeka vezale za zivot.. sada ga od istog tog zivota odvajaju.

buduc da se ne moze zivjet unazad ili u proshlosti, bilo kakva retrogradnost u promishljanju buduchnosti je suvishna.. naravno da cijenim asfalt vishe nego sve njive moga dede, al' rachunajuc na snagu alegorije, kao ultimativnog nachina razmishljanja i razumijevanja u srednjem vijeku,jel.?!.. a malo i iz chiste obijesti i radi lichne satisfakcije, da se ne lazemo.. rekao bi josh i to da ja kao covjek ili bice, konzument i korisnik zaostavshtine tog dvadesetog vijeka, s partikularnim osjechajem i osjechanjem za postmodernu umjetnost i ono sto je savremenost kao takva sa sobom donijela i donosi..

duboko suosjecham s vama.. :hihi

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Out Of Time

Post by Socrates » 25 Oct 2018, 01:17

Jesi li uzeo u obzir evoluciju?

Ili I ti to nesto iz Ni'dje Veze Perspektive?
. . . . . . . . .

sajlent
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1297
Joined: 06 Jun 2018, 22:27
Been thanked: 3 times
Status: Offline

Re: Out Of Time

Post by sajlent » 25 Oct 2018, 01:40

drzim da je svako apostrofiranje suvishno.. :hihi

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Out Of Time

Post by Socrates » 25 Oct 2018, 01:47

Zato i nemaš nikakve veze sta smisao života uopste znaci. :pusi
. . . . . . . . .

sajlent
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1297
Joined: 06 Jun 2018, 22:27
Been thanked: 3 times
Status: Offline

Re: Out Of Time

Post by sajlent » 25 Oct 2018, 16:33

naravno da nemam ljepotice.. tachno da nisi polomljena trebalo bi te polomit. :hihi

sajlent
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1297
Joined: 06 Jun 2018, 22:27
Been thanked: 3 times
Status: Offline

Re: Out Of Time

Post by sajlent » 26 Oct 2018, 01:36

u konstituciji svijeta je moralo bit ostavljeno mjesto i za sve ono cega nema, a da bi svijet kao takav mogao da bude. medjutim, u mjeri onoga sto nekome ili nechemu nedostaje.. nikako ne treba vidjeti ili traziti njegov gubitak ili nedostatak, vec ono sto on ili ono, jel'.?!.. kao takvo ima.

to je naravno parafraza iz fenomenologije duha..

ima jedan pisac i knjizevnik, koji je mene svojevremeno fascinirao.. ne toliko sto je bolji od mnogih drugih ili ne, to je uvijek relativna stvar, vec sto je u kontekstu ranije recenog bio upravo ta figura nekakvog dodatka iliti figura vishka.

naravno.. neizmjeran je njegov doprinos svjetskoj knjizevnosti, iako lichno drzim i smatram da najveca vrijednost lezi u cinjenici da je takva jedna osoba uopshte ponikla iz nasheg govornog podruchja iliti nashe jezichke i govorne prakse.

prijevodi uvijek sa sobom nose i jednu dozu bahatosti..

na komentar kritichara da je to njegovo pisanje dobro, ali da bi se trebalo malo skratit, da su treci i cetvrti tom mogli nekako da se sazmu u jedan.. on se malo zamislio, te sjeo i napisao peti i sesti.

znaci jedna druga i drugachija teorija fantazme, daleko od frojdovske povrshnosti, a koja pred nas postavlja jedno novo pitanje.. koja zelja stvara zelju.?!

u knjizevnom smislu, svakako..

kakogod.. ja naravno necu rec o kome se radi.

umjesto toga uzecu sebi za pravo da na trenutak budem slikovit.. :hihi

Image

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Out Of Time

Post by Socrates » 26 Oct 2018, 02:31

sajlent wrote: 25 Oct 2018, 16:33 naravno da nemam ljepotice.. tachno da nisi polomljena trebalo bi te polomit. :hihi
:ccc

Ako ja budem specificno listao tvoje lomove, neću se zaustaviti do Nove Godine. :hihi
. . . . . . . . .

sajlent
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1297
Joined: 06 Jun 2018, 22:27
Been thanked: 3 times
Status: Offline

Re: Out Of Time

Post by sajlent » 26 Oct 2018, 03:10

kao josh jednoj od noci gdje pod nije dno.. nego vrhunac. :hihi

sajlent
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1297
Joined: 06 Jun 2018, 22:27
Been thanked: 3 times
Status: Offline

Re: Out Of Time

Post by sajlent » 26 Oct 2018, 23:47

da iskoristim ovaj trenutak konkretizacije i da se josh jednom vratim na pojmove kao sto je kapital, vlasnishtvo iliti real estate, kako to popularno danas zovu i nazivaju.. te da se sjetim jednog lika iz jednog romana, a koji dok seta kroz semiramidine visece vrtove i koracha kroz taj prizor besprijekorne i ocharavajuce ljepote, odjednom shvata da tu spasa ni dushi, ni duhu, ni covjeku kao takvom nema i jedne duboko korozivne knjige koja doslovno razara pobrojane pojmove uoblichivsi iste u liku jednog bogatog kuchevlasnika.

kojeg ja i koju ovom prilikom necu imenovat.. naravno.

no reci cu da najruznija kucha, a koju pomenuti bogati kuchevlasnik zapravo zeli.. jest jedina kuca koju kao takvu ne moze da ima.

sto je i svojevrstan atopon i apoftegma samog romana..

ono sto je zanimljivo jest da je autor radio i stvarao, izmedju ostalog i navedeni roman, jel'.?!.. u vremenu sustanara i stanarskih prava, kad i gdje je jedna normalnost zivota bila nezamisliva.

pitam se sta bi i dokle danas takav jedan covjek i takva jedna lichnost vidio iliti vidjela..

vjerovatno prezasichen dnevno politichkim komentarima i banalnoshcu svakodnevice i svakodnevnih stvari..

razmishljam znaci o nekom supstitutu.. koliko god on kao takav nemoguch bio, jel'.?! :hihi

sajlent
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1297
Joined: 06 Jun 2018, 22:27
Been thanked: 3 times
Status: Offline

Re: Out Of Time

Post by sajlent » 27 Oct 2018, 23:57

nashi evolutivni principi.. medju koje spada i gramzivost, jel..'! a zbog cega je i frojd izmedju ostalog mislio i smatrao da sociajalizam kao takav ne moze i nece uspjeti (tek toliko da ga operem, buduch da imam osjechaj da sam ga neki nacin oblatio), te cinjenica da ljudi boluju od jedne niskosti, koja podstiche u njima jednu smrtonosnu i samoubilachku dozu agresivnosti, nije zapravo nishta drugo nego nedostatak jednog uzvishenijeg ljudskog, moralnog, duhovnog i intelektualnog cilja, ako tako mogu da kazem, iliti jedna primitivna zelja za posjedovanjem koja se danas sastoji u tome da imash cetiri stana, tri para automobila, dvije vikendice i josh jednu jahtu.. tek toliko da se nadje.

dobro.. to je vishe zelja, ali je motiv u svakom sluchaju isti.

ja naravno nemam rijechi da ih kao takve ili kao takvog na prihvatljiv nacin humorishem.. nedostaje mi znaci ta besprijekornost, a koja mora krasit jednog takvog cinika iliti svakog onog ko bi se upustio u takvo sto.

nije da ih nema ili da ih ja kao takve ne znam.. ali ne bi nikoga posebno izdvajao, jer svako treba sam da nadje svog cinika, ako ga vec nema u sebi.. jel'.?!.. i dozu cinizma koju je spreman i u stanju kao takvu da prihvati.

znaci jedna vrlo relativna stvar.. :hihi

Post Reply

Return to “Filozofija & Psihologija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 19 guests